Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

VZP přikázala odmítat drahé pacienty

Všeobecná zdravotní pojišťovna nařídila lékařům, kteří léčí některé výjimečné a drahé choroby, aby nepřijímali nové pacienty. Většina vážně nemocných lidí tak může zůstat zcela bez odborné péče. Neurochirurgové v pražské vinohradské nemocnici to prý ale zcela odmítli.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

jeen

Taky vám lezou krkem?
Přidej svůj podpis:
(asi to sem nepatří, sorry, nicméně ...)
0/0
14.4.2005 8:29

radonový

STÁTNÍ TUNEL
Dovolim si tvrdit, že paní ministrině zdravotnictví je ve vládě, která tuneluje VZP i ostatní zdravotní pojišťovny. Toto tvrzení je navíc snadno doložitelné právě ve vztahu daně odváděné státu z distribuce určité komodity a na druhé straně z toho plynoucí podstatně vyšší nemocnost určité skupiny lidí. Ano, uhádli jste, mluvím o kuřácích.  Na jedné straně je stát, který zakazuje reklamu na tabákové výrobky a přitom rozšiřuje jejich prodej i do pošt, které vlastní a samozřejmě těch 15 - 20 miliard ročně shrabuje do bezedné státní kasy a libovolně utrácí. Přitom je notoricky známo, že náklady na léčení lidí se zdravím poškozeným kouřením je  velice nákladné a neobstojí argumenty kuřáků, že umřou dřív, tak se na jejich léčení ušetří. Tím jen  odvedou na zdravotním pojištění méně než nekuřáci. Je proto namístě vyzvat vládu, aby přestala s tabákovým tunelem a vybrané peníze převedla pojišťovnám podle počtu pojištěnců. Přitom školáků-kuřáků je stále víc
0/0
14.4.2005 0:00

taranis

VZP-příliš drahá "pojišťovna"
Problém spočívá v neotřesitelném postavení největší zdravotní "pojišťovny" . Přispívá k tomu "státně-soukromý"model této instituce a nefunkčnost konkurence. Kdyby zdravotní pojištění bylo skutečné pojištění a ne skryté dodatečné zdanění ajko tomu u nás bohužel je, mohlo by to fungovat tak, že pojišťovna na yákladě kalkulace rizik určí výši pojistného a na základě toho GARANTUJE poskytnutí plnění. VZP negarantuje vůbec nic, a jen si pořád stěžuje na nedostatek financí, a žádá další dotace ze státního rozpočtu. Troufnu si tvrdit, že proti čachrům VZP byl zlatej i systém zdravotní péče hrazené přímo ze státního rozpočtu. Prinejmenším si penězma určenýma na léky (i pro "drahé pacienty") cpalo kapsy méně hyen ze správní rady.
0/0
13.4.2005 13:54

barbudo

Re: VZP-příliš drahá
... můj pes Vám vzkazuje, že jste jako naši poitici. Víte prdek a kážete jako pan farář ...
0/0
13.4.2005 14:15

Viktor68

inspirace 2. světová
Já toho moc tady nenadiskutuju, ale tohle mě teda nadzvedává..Co takhle, aby se ČSSD v čele s geniální <I> ministryni inspirovala fašisty z 2 světové, kteří postižené lidi vraždili pod heslem úspor a ještě se s tím chlubili v novinách, kolik že to Neměcko ušetří. Říkali tomu očištění národa a tyhle chudáky vraždili euthanasií - zavraždili jich několik stovek tisíc - vz. čas. Týden cca před 14 dny.  Což takhle drahé pacienty na jejich náklady euthanasiovat ? To by zbylo miliard na rozkradení, co ? Nějaký šikovný zákonek a je to, ne, prasata nenažraný ! .
0/0
13.4.2005 12:00

Viktor68

Re: inspirace 2. světová
SORRY - nechal jsem se unést odvolávám vulgarismy...
0/0
13.4.2005 12:09

barbudo

Re: inspirace 2. světová
VZP řídí ministryně z ČSSD? To se člověk dozví věci ... hmm ...
0/0
13.4.2005 12:27

Viktor68

Re: Re: inspirace 2. světová
Psal jsem to v afektu jako reakci na 1. přečtení článku..Měl jsem to napsat úplně jinak. Nějak se mi to vymklo a odmazat to už nemůžu.
0/0
13.4.2005 12:40

atvar

51 tisic zdravotniho
pojisteni jsem platil za minulej rok, vsechny leky jsem kupoval stejne za svy a tohle mam kua cist?!
 
Zruste celou VZP a tenhle bordel na koleckach a bude nejlip. Za ty prachy dostanu komercni pojisteni, kde budu zakaznik!
0/0
13.4.2005 11:35

vokoun6

Solidarita za každou cenu
Tahle situace je myslím důsledek socanské populisticky perverzní "solidarity" úplně s každým a úplně ve všem - jistě si pamatujete památný výrok exministra Fišera o tom že nebude medicína pro chudé a bohaté. Pokud se v rámci zmiňované "solidarity"  budou i nadále utápět stamilóny za  věci jako jídlo během pobytu v nemocnici, banální ošetření, aspiríny na předpis apod., tak potom je jasné, že vzhledem k omezeným finančním možnostem rozpočtu nebude zbývat dost peněz na věci, které vyžadují nákladnou terapii, drahé přístroje a zákroky.
Rozhodně si raději zaplatím za jídlo a pár desítek nebo stovek za banality typu angína, vymknutý kotník, apod. a mít jistotu že nedej Bože v případě nějakého SKUTEČNÉHO průšvihu typu leukémie se mi dostane skutečně ŠPIČKOVÉ péče, protože na ni budou peníze, které se neutratí za knedlíky nebo sádru.
Spoluúčast a komerční připojištění je boh
0/0
13.4.2005 3:16

Ledge

No...
takže onemocnět = spáchat sebevraždu.... Výsledek je nakonec stejný.  
0/0
12.4.2005 20:39

Fandulak

Necháte mě zemřít??
Čekám pět let na transplantaci srdce (www.fandabilek.borec.cz/transplantace.htm) ,musím užívat léky, které v tomto případě nelze nahradit jinými (s oblibou nám paní Emmerová říká, že za každý lék je alternace) ,bohužel pojišťovna mi je dále již nechce hradit. Ze svého důchodu si léčbu těžko uhradím, měsíčně se částka vyšplhá na 5 tisíc, možnosti sehnat peníze jinak jsou nedostupné, vzhledem k mému zdraví. Pokud se bude situace vyvíjet tak, jak je psáno v článku, tak se budu muset ve svých dvaceti sedmi letech pomalu loučit se životem...
0/0
12.4.2005 19:39

adamicka

Re: Necháte mě zemřít??
Když nechce hradit VZP, tak pokud Vám mohu poradit, přeregistrujte se k jiné zdravotní pojišťovně.
0/0
12.4.2005 20:34

Fandulak

Re: Re: Necháte mě zemřít??
Tady je hlavní problom ten, že tento lék nehradí žádná pojištovna, dle nařízení MZČR. jde o lék, který se používá většinou pro pacienty, kterří se musí léčit v nemocnici..nepočítá se, že může existovat někdo, kdo může být doma, jako já. Je potřeba odstranit tvrdost zákona - tam nahoře nepřemýšlej individuálně, ale plošně.
0/0
12.4.2005 22:26

kokosek

Re: Necháte mě zemřít??
0/0
12.4.2005 20:38

Templ

Rozdíl ve zdravotní péči
byl jedním z argumentů roku 1989 proti komunistům. Vláda se drží korýtek jako h... košile... Asi by se mělo znovu vyjít do ulic...
0/0
12.4.2005 18:16

adamicka

prisp2
.Pak ty paláce z mramoru, nenechte se vysmát. A u bank, které z Vás drhnou velké poppatky V8m ty paláce nevadí? Pokud už kritizujete, znáte portfolio pojištěnců, znáte příjmy a výdaje např za státní kategorie? Víte, že za důchosce dostane pojišťovna cca 6000 Kč za rok a vydá za něj kolem 20 000Kč. Víte, že má pevně určeno % z výběru na provoz a to je nejmenší ze všech evropských pojišťoven?A pokud by tyto procenta daler do zdravotního fondu, bylo by to pouze píchnutí špendlíken v dnešním 10 miliardovém schodku. Chtěl bych Vás všechny vidět v roli ekonoma VZP, pak byste byli chytří. Dnes již ve VZP nepracuji. Přetáhla mě zahraniční firma. Poloviční finanční toky ale dvojnásobný plat.
0/0
12.4.2005 18:03

utanův stín

Re: prisp2
Proč musí mít VZP sídlo v každém okresním městě, když je to v podstatě jen distributor státních prostředků? Na jakém základě probíhala ta distribude půl miliardy? Podle nějakých předpisů, proč pak sedm lidí?
0/0
12.4.2005 18:14

adamicka

Re: Re: prisp2
Okres Prectete si zakon o VZP, tam jeto, proc v kazdem okrese. A proc 6: Uctovano 1 prijmove,1 vydajove, 1 provoz, 1 mzdy, fondy, 1 komerce, banky, fond prevence, pokladna, ja 1 ekonom. Dovedete si jiste predstavit jak resit zaskoky v dobe paragrafu, dovolenych nemoci atd. dale jsou delene platby a mnoho doalsich zalezitosti .to se zde popsat nede. Staci takto?
0/0
12.4.2005 18:37

utanův stín

Re: Re: Re: prisp2
Můžeš mi klidně tykat.
Pro záskoky by stačili čtyři. Půl miliardy za rok není žádné měřítko.  Tvoje obranářská vyjádření jsou typická pro státní úřady (nemám v úmyslu urážet).
Když tedy připustíme, že výdaje VZP jsou neměnnou skutečností, vychází, že pojišťovna uplatňuje špatnou politiku v rozdělování příjmů na jednotlivé programy. Ve finále to musí dopadnou tak, že pojištěnci budou přecházet k jiným pojišťovnám a VZP zůstanou pouze ti pojištěnci, kteří se nerozhoudnou, je jim to teď jedno atp. VZP bude muset dál měnit svůj program (tedy redukovat to, co platí), což bude mít, po několika opakováních, za následek zánik VZP a zbytečnost zákona o VZP.
0/0
12.4.2005 18:52

adamicka

Re: Re: Re: Re: prisp2
Jaá nepopírám, že by nestačili, ale za jistých předpokladů. Nyní ve firmě také stačí tři. Ovšem nevypracováváme stále nějaké nesmysly pro MZ či NKÚ či jiné organizace, které se pltou člověku do řemesla. Práce je svobodnější. Nejsi svazován a neustále bombardován příkazy ředitele metodickými pokyna protože tándeto se změnilo či se zas změnilo při vyjednávání něco jiného. Co se týče VZP je mi její existence v současnosti ukradená. Ale uvítal bych to. Otázkou na kterou skutečně nedokážu odpovědět je ta, jak by se komerční pojišťovny popasovali s ne moc lukrativními pojištěnci. Jo a zapomíná se také na jednu věc, že VZP na sebe musela vzít závazky za některýni krachujícími zdravot. poj. Jistě víš, že jich krachlo 16. Co se týče rozdělování příjmů a výdajů, tak ty VZP de facto nemůže ovlivňovat vůbec.
0/0
12.4.2005 20:26

adamicka

Re: Re: Re: Re: prisp2
Té půl miliardy jsem srovnával ke svému platu. Mohl přijít lékař a říct , když mi uhradíš fakturu jako prvnímu a celou, tak ti tady něco šoupnu.
0/0
12.4.2005 20:29

adamicka

prisp1
Vážení diskutující, kritizujete zde funkčnost VZP, ale meli byste kritizovat systém. Protože v ČR není systém zdravotního pojištění v čisté formě, ale jakýsi hybrid mezi zdravotním poj. a národní službou, ktesou mají ve Velké Británii. Ale co je důležitější - fakta. Vám jež zde horlive podrobujete VZP kritice kladu otázku, zda jste v této instituci pracovali? Já ano,ale už v ní 2 roky nepracuji. Mohu Vám tedy vyvrátit pověry o mercedesích a milionových platech. Byl jsem vedoucím ekonomiského odd. 7 roků. Je mi 35 roků mám VŠ. V době odchodu jsem měl 17 000Kč hrubého. Zdá se Vám to adekvátní? Vedl jsem 6 zaměstnanců. Rozhodoval jsem o cca půl miliardě korun ročně (příjmová i výdajová stránka).Dále služební vozy jsou značky Škoda Felicia, paní ředitelka ná tuším starou Tatrovku z roku 1995
0/0
12.4.2005 18:01

Viktor68

Re: prisp1
Otázka je proč. Pokud je VZP kolos jako blázen ( jako všechny státní instutuce, kde na sepsání jednoho dopisu jsou potřeba 3 zaměstnanci ) a celé je to řízeno lidmi, kteří vůbec neznají tržní poměr náklad/výnos a je tam vpodstatě, ale úplně jedno jestli systém prodělá nebo vydělá ( protože VŽDY opakuji VŽDY dostane nasypáno z našich daní ať je ztráta jakakoli ) pak budete jezdit ve starých bracích a stěžovat si na výplatu...
0/0
13.4.2005 12:07

mafrahajzl

Re: prisp1
Tatrovku už nemá má to auto s kuundou na kapotě a její řidič Mrowiec tvrdí, že druhou kuundu má na zadním sedadle...
0/0
27.5.2005 9:45

jkrtp

úspěchy
To jsou úspěchy sametové revoluce.Pojišťovny by chtěli jen zdravé a mladé pojištěnce!To je úroveň .Máme se na co těšit.Pak že komouši byli rudí,ale oni možná budou ještě zlatí.
0/0
12.4.2005 17:40

leonel

Re: zlatá slova
lepší je být mladý, zdravý a bohatý než chudý, starý nemocný
0/0
12.4.2005 17:48

jkrtp

Re: Re: zlatá slova
Ale jednou budeš starý,nemocný a třeba bohatý,ale bude ti to stejně h.vno platné.
0/0
13.4.2005 11:15

b.bombicka

část 2
choroby může přivodit sám, ALE roztroušená skléroza k nim nepatří, stejně tak některé další choroby!!!! Jenom by mě zajímalo, pokud by se tím lékaři řídili (nařízením VZP),neporušují náhodou Hippokratovu přísahu???!!! Nejlepší by asi bylo nás všechny nahnat to plynových komor a byl by klid. Ovšem, kdo by pak vydělával na ty papaláše z VZP a na poslance a ostatní sebranku, že?
0/0
12.4.2005 16:37

Isbjoerna

Re: část 2
Problem je trochu jiny. Spolecnost starne (i diky vyspelemu zdravotnictvi), lide ziji dele, a prave ve stari potrebuji casto a mnoho medikamentu a lekarske pece, avsak mladych (pracujicich platicich) nepribyva stejnou merou, nekde jich dokonce ubyva.
System, ktery financuji mladi a zdravi ve prospech starych a nemocnych se musi reformovat v souladu s vyvojem spolecnosti. Prakticky jsou jen dve dlouhodobe drzitelna reseni:
  1. Zvysit prispevky na nemoc-pojisteni (to vsak ma sve meze), pripadne nejakou jinou dan
  2. Skrtnout z katalogu nektere hrazene lekarske vykony a medikamenty a prenes odpovednost na jednotlivce (kazdy nemocny si hradi nejakou cast sam).
0/0
12.4.2005 18:17

b.bombicka

část 1
Tady všichni řešíte, že VZP platí HA. Ano, je to diskutabilní, ALE.....to by snad bylo lepší, aby byla stejná výše potratů jako v před listopadem, kdy to byla jako hlavní forma "antikoncepce"? Myslím, že daleko více peněz by se ušetřilo, kdyby ve VZP nesedělo tolik managerů s milionovejma brebendama a nekupovaly se bavoráčci, meďáčci a nestavěly honosné paláce. Jinak určitě by si lidi mohli platit běžné léky typu paralen apod. Např. mě by v životě nenapadlo si jít pro recept kvůli paralenu. Ale proč bych měla platit za pobyt v nemocnici a už vůbec nechápu, proč bych měla platit stravu v nemocnici-vždyť je to ve většině případů nepoživatelnej hnus a pokud byl někdo z rodiny v nemocnici, tak jsme mu nosili jídlo, aby se vůbec najedl!!!! A pokud ano, tak pak nechápu proč platit takové částky na ZP.Já nemocná byla za pět let v pracovním procesu jen jednou a to ještě nedobrovolně. Takže na zdravotním pojištění už jsem odvedla myslim dost.Faktem je.,že stylem života si člověk některé
0/0
12.4.2005 16:35

xoop

HYNEISMUS VZP
TO SI SNAD DELAJ PR*EL VZP NE? JE TO NAPROSTY HYENISMUS, VZP VUBEC ALE VUBEC NEUMI HOSPODARIT A PAK  RIKA , ZE NAMJI PENIZE, KDYBY SE UDELAL DUKLADNA UCETNI A  DALSI KONTROLNI PROVERKA  TAK SE BUDEM VSICHNI DIVIT KOLIK VYHODILI PENEZ,  - JINAK POKUD BY TOUTO VAZNOU NEMOCI  NA KTERE NEC HTEJ PLATIT ONEMOCNEL NEKDO Z PAPALASU VE VEDENI, TAK MU TO ZPALATEJ
0/0
12.4.2005 15:46

Eye of the Beholder

Vždycky když slyším nářky
že ve zdravotnictví nejsou peníze tak se směju a vzpomenu si na svého kamaráda z vojny, který je dneska lékárníkem. Vlastníkem lékárny se stal někdy v polovině devadesátých let. Dnes má dva kompletně a nákladně zrekonstruované domy plus velmi hezkou víkendovou chatu. On i jeho žena mají nová auta renomované německé značky. Jezdí několikrát ročně na zahraniční dovolenou - samozřejmě že ne do Chorvatska, ale např. Florida, Bali, Brazílie apod. často v rámci "školení" farmaceutických firem. Sám přiznává, že ani v Německu by se tak dobře němel.O známém mého kamaráda, který je zástupcem ředitele pobočky jedné velké zdravotnické firmy a koupil si jen tak pro potěchu Porsche Cayenne se ani podrobněji zmiňovat nebudu. Na těchto lidech nebo třeba na luxusních budovách VZP je vidět jak moc v našem zdravotnictví chybí peníze.
0/0
12.4.2005 15:45

barbudo

Re: Vždycky když slyším nářky
... obávám se, že poněkud směšujete hrušky s jablky. To, kolik z vybraného pojistného smí pojišťovna použít na vlastní provoz je stanoveno zákonem, nikoli jejím rozhodnutím. Mimochodem, neznám obdobné instituce, kterým by stačilo tak malé procento, jako zdravotním pojišťovnám ...
... pokud jde o lékárny, to zajistila neviditelná ruka ...
0/0
12.4.2005 16:09

lamick

Re: Re: Vždycky když slyším nářky
Tak to ses trochu uťáp bratře stou neviditelnou rukou trhu. Kdyby fungovala tak by ceny léků nemohly být ve všech lékárnách stejné.
0/0
12.4.2005 16:29

barbudo

Re: Re: Re: Vždycky když slyším nářky
... no a snad jsou?
0/0
12.4.2005 16:30

leonel

antikoncepce pro ženy za pět set
 co dostávají muži od ve věku 18-35 od VZP.  "a když mají víc uklízet tak je zle"
0/0
12.4.2005 15:39

Ccecil

Zadarmo
Ptám se vás, jakou úctu máte k tomu, co je zadarmo? Dokáže celkem přesně odhadnout, že až na malé vyjímky vás to netrápí a pokud něco zdarma získané ztratíte, je vám to jedno. Dám příklad. Firma tiskne barevné letáky v ceně tak cca 25/kus. Chce je dávat těm, co mají o výrobky zájem. Tak je zdarma dá před stánek. Během několika chvil přibě¨hne několik sběračů, kterým je veskrze jedno, co tam je a naberou si jich balík - zadarmo. Doma to vyhodí. Firma se rozhodla pro razantní opatření. Leták stál symbolickou 1 korunu pro všechny, zdarma je pak dostali jen ti, co projevovali o výrobky opravdu zájem. Co to přineslo? Stejná odezva na reklämní kampaň, ale úspora 90% výdajů.
 
Stejný přístup by měl platit i ve zdravotnictví. Tedy alespoň minimální spoluúčast pacienta na veškeré péči. A i ta symbolická částka způsobí, že pro lidi přestanou být léky věc k vyhození a začnou si všeho vážit.
0/0
12.4.2005 15:31

Katerina_Havlickova

Řešení
tohoto konkrétního problému je: Přestat hradit léky na běžné choroby - nachlazení apod. - tedy různé Paraleny, Acylpyriny, kapky do nosu ... a začít hradit léky na nemoci vážné. Tvrzení, že lidé chtějí mít bezplatné zdravotnictví je lež. Zkusil někdo místo otázky "Jste ochotni více připlácet na léky", která se obvykle zadává v průzkumech, zeptat se jinak:
"Jste ochotni hradit ze svého běžné léky, pokud ušetřené peníze budou použity na léky na vážné nemocí, ohrožující život nemocných?"
Myslíte, že i v tomto případě bude většina proti? Já myslím, že ne.
Kateřina Havlíčková, Kyšice
0/0
12.4.2005 15:22

Isbjoerna

Re: Řešení
Zatimco leky proti nachlazeni a pod. potrebuje takrka kazdy clovek (rekneme 1 rocne) asi na tyden, leky proti MS potrebuje asi 1-2% lidi denne na zbytek sveho zivota 5-25 let. Mimoto je cena leku proti MS asi padesat-az-sto-nasobna (spotreba za tyden) nez proti nachlazeni. Nachlazeni je lecitelne, MS neni lecitelna.
Takto nejak probiha kalkulacni uvaha u pojistovny.
0/0
12.4.2005 15:36

Isbjoerna

Re: Re: Řešení
opravuji: MS potrebuje asi 1-2 ‰ lidi...
0/0
12.4.2005 15:45

Cocotus_Interruptus

Hmm
A co treba pouzit tech 80 miliard za Telecom? A co treba prodat par tech palacu, co si tady VZP vystavela za penize z pojisteni? A co treba tady treba nechat jenom jednu "pojistovnu"? Cim ze si tihle prizivnici konkurujou? Priplacenim na antikoncepci? No, bezva, bez takovyhle "konkurence" se klidne obejdeme, na to tady tech pojistoven nemusime zivit deset.
0/0
12.4.2005 14:42

aljav

tady se řeší
tady se diskutuje o tom jestli pojišťovna vyhazuje peníze, zda na to nemá vlastní vinou nebo ne, ale ať je to tak nebo tak tak hlavní problém je, že přeci nemůžete říci někomu kdo má např. roztr.sklerózu že by sice mohl žít "kvalitně" ještě min.10 let, ale nikdo to nezaplatí a tak si užíj následující 4 roky a spohem . Proč se platí ancikoncepce? Vždyť vymíráme!!! Proč se platí tuny léku, které si pracující člověk může koupit za vlastní atd. ??? Jinak souhlasím že VZP by potřebovala hodně důkladnou kontrolu. Nejlépe z nějaké zahraniční a tím absolutně nezávislé auditorské firmy. A to hlavně na kontrolu smyslu vyhoz... pardon, utracených prostředků!!!
0/0
12.4.2005 14:10

Isbjoerna

Re: tady se řeší
Protoze nikdo z nas nevi presne do porobnosti, kolik pojistovna platit muze (jake ma kapazity), predpokladejme, ze opravdu penize nestaci na vsechno. Neni vylouceno, ze mnohe medikamenty mate z vlastni (levnejsi) produkce, a proto je pojistovna muze "neomezene" uhradit (patient je dostane zdarma). Avsak nektere medikamenty, draze koupene v zahranici, jsou financne tak nakladne, ze je pojistovna zaplatit nemuze.
Nevim, kolik platis na nemoc-pojistovnu; kdyz nekdo v USA plati kolem 600 US$/mesicne, muze si jeho pojistovna dovolit zaplatit i drahe (rekneme) americke medikamenty. Jestlize se tyto medikamenty v CR nevyrabeji a kupuji se draze v USA, pak je muze pojistavna zaplatit jen tehdy, jsou-li mesicni pojistovaci poplatky v teto vysi (600 US$/mesic). Avsak - kolik lidi v CR si muze dovolit platit 600 US$/mesicne nemoc-pojisteni?
Pojistovne tedy nezbude nic jineho, nez aby skrtla tyto medikamenty z katalogu svych vykonu.
0/0
12.4.2005 14:25

Isbjoerna

Re: Re: tady se řeší
do podrobnosti
0/0
12.4.2005 14:27

utanův stín

Re: Re: tady se řeší
Tohle je argument mimo mísu. Resp. je obhajitelný v komerčním pojiŠťovnictví. V ČR je zdravotní pojištění určováno státem a VZP je tímto státem vlastněna.
0/0
12.4.2005 15:48

Isbjoerna

Re: Re: Re: tady se řeší
Je to smutne, ale i stat musi splnit komercni podminky. Ani stat nedostane ty drahe medikamenty se slevou. Jedinym resenim je vlastni (levna) produkce. V kazdem jinem pripade by stat musel zvysit nejake dane nebo pojistovaci sazbu (mesicni prispevek na nemoc-pojisteni).
0/0
12.4.2005 16:42

utanův stín

Re: Re: Re: Re: tady se řeší
Systém v ČR je ale založen na solidárnosti. Ne na komerci. To zaprvé. Zadruhé, prvním krokem je úspora nákladů, až druhým škrty, za třetí, v solidárním systému se neškrtají drahé léky (alespoň tak, jak já to chápu).
Druhou pravdou je, že nemocnice a zdravotnická zařízení ve většině případů nevedou schopní manažeři, kteří budou schopní rozbít diktát VZP (pozdní platby, seškrtávání úkonů ....), ale doktoři a privatizátoři, kteří stále hrají na "dobré vztahy".
0/0
12.4.2005 16:52

Isbjoerna

Re: Re: Re: Re: Re: tady se řeší
I komercni system spociva na solidarite; my mladi, zdravi, pracoviti platime vysoke prispevky na nepracujici nemocne starce. Platim nejvyssi sazbu nemoc-pojisteni a za dvacet let jsem dostala 30 € priplatek na obvaz pro loket (25 € jsem zaplatila sama), a 5 € priplatek na gel pro koleno (asi 8 € jsem zaplatila sama); dokonce i prevenci u zubare platim ze sveho (90 € pulrocne). Mam stesti, ze jsem extremne zdrava , ale mnoho lidi v mem veku a financnim pomeru jsou na tom podobne.
Velke milliardy vsak potrebuji nasi (temer vsichni nejak nekonecne nemocni) duchodci.
_______
Pred 20ti lety jsem dostala kazde 2-3 roky nove bryle (Nullachfünfzehn-Standard + zakladni skla; na krasu a luxus jsem si priplacela), dnes nedostanu ani ty bryle, musim platit vsechno sama. Spolecnost starne, naklady rostou ale neroste pocet platicu prispevku (malo deti, hodne starcu). Proto se skrta.
0/0
12.4.2005 17:10

Najdete na iDNES.cz