Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Rodina nezanikne, ale změní se

Ještě nikdy nebylo v Česku tolik rozvodů jako nyní. A zároveň se ještě nikdy neženilo a nevdávalo méně lidí než teď. Znamená to, že tradiční rodina je už přežitek? Ano, model rodiny je nabourán, shodují se většinou odborníci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

nip_1

...
Když tak vidím, jakou diskuzi tato otázka rozpoutala, tak bych to s tím zánikem rodiny, až tak vážně neviděl ... :-)
0/0
22.3.2005 18:20

herulinka

Sociální funkce rodiny
Ráda budu se svou rodinou plnit sociální funkci, ale jak, když máme sotva sami na sebe, dům nekupujeme, nájem neplatíme a přesto se děsím toho, jak si budeme vybavovat bydlení, rozpadá se mi auto, nevím, jak budu s dítětem jezdit za doktory apod., kdybychom měli rodiče, kteří se nemohou o sebe finančně postarat, tak snad půjdeme bydlet pod most.
Ale musím odevzdávat příspěvky na politiku zaměstnanosti, což ve mně vyvolává dojem, že to, co zaplatím sociálce, ona obratem vezme a dá ztmavlé rodině. Děsím se toho, jak budeme žít, až budu na "mateřské," pokud si vezmeme půjčku, tak nebude ani na jídlo, aby se všechno uplatilo a děcko nám neumřelo hlady...tři pr...poplatků platím všude, tak proč po mně ještě  chcete plnit sociální funkci??? Jak si můžu dovolit chtít mít pět dětí?
A že bych teda chtěla. Ale kdo to zaplatí?
0/0
22.3.2005 16:56

==Pavel==

Re: Sociální funkce rodiny
Znám dost rodin, který mají čtyři děti a jsou to rodiny dobrý v nichž nikdo nestrádá. Znám dvě rodiny s pěti dětma, jedna je zabezpečena průměrnými platy rodičů, děti studují na prestižních školách s vynikajícím prospěchem, ta druhá má příjem mírně nadprůměrnej a dovolila si poslat nejstarší dítě na studia do zahraničí. Jsou to skvělý lidi. Největší problém pro tyhle rodiny je to, co prakticky požaduje škola - třeba vybavení na hory. Pokud otcové vezmou za rodinu odpovědnost, dokážou vydělat víc peněz - udělat kariéru. Problém je, že muži často tuhle odpovědnost nevezmou - a proč taky, když ji nikdo nepožaduje a jedno dítě nebo dvě nějak uživí bez toho, aby se museli zabejvat sami sebou (dospět, změnit se, nasadit se). ==Pavel==
0/0
23.3.2005 8:09

herulinka

Re: Re: Sociální funkce rodiny
Taky pravda. Zvlášť ta poslední věta sedí jak ...na hrnci. Nicméně pokud už by se to stalo, znamená to zase jedno malé mínus, tedy nejspíš - muž by musel být déle v práci, aby vydělal a tím pádem by pak neměl možnost si dětí a ženy užít, i když věřím tomu, že když se chce, tak všechno jde...
0/0
23.3.2005 20:35

karoten

Re: Re: Re: Sociální funkce rodiny
Ja. Zvláště to poslední taktéž sedí. Musí se chtít, motivovat, být cítit zpětná vazba.
Na vztah musí bejt 2. Úspěch v práci může bejt klidně výsledkem motivace partnerem. Ten si pak ale musí zvolit správnej poměr úspěchu-peněz / domácí přítomnost.
"Všechno", rozhodně nejde. Něco za něco...
0/0
24.3.2005 9:25

herulinka

Re: Re: Re: Re: Sociální funkce rodiny
No právě, a aby bylo všeho trochu, tak asi pět dětí mít nebudu  no ale snad to taky přežiju. Momentálně si užívám takovejch nevolností, že si říkám tohle a dost.
0/0
24.3.2005 13:40

linny

Co??
Rodiny dnes neplní žádnou ze tří svých základních funkcí, tedy reprodukční, výchovnou a sociální. Rodí se méně lidí, než umírá, vzrůstá kriminalita i brutalita dětí... O co se tady někdo pokouší? On ten někdo neví, proč tomu tak je? Komu se v dnešní době rodí 5 a více dětí? Zodpovědným, slušným lidem, kteří si dokážou spočítat a posoudit, zda budou schopní uživit tolik lidí, zaplatit nájem apod.? Jestli holka nebude mít po mateřské problém sehnat práci? Asi ne a omlovám se vyjímkám. V dnešní době si můžou dovolit naflákat si třeba 9 dětí jen ti,  z jejichž dětí vyrostou ti kriminálníci, o kterých se píše. Ať už mě s tímhle nikdo nes... Včera na ČT1-chudák paní, chudáci děti (devět dětí) - chudáci nemají na nájem, chudáci nechodí do školy, chudáci se nemyjí... co asi z těch čokoládových chudáků vyroste
0/0
22.3.2005 13:24

herulinka

Re: Co??
Je fakt, že každý (nebo většina) si řekne, že když na to nemá, tak si nemá dělat tolik dětí. Paradoxní je, že dřív měli chudí taky hodně dětí. Ale je fakt, že mám teď velké výčitky svědomí, jestli to všechno zvládneme (budeme tři), když jsem se dozvěděla, kolik budu muset zaplatit a doplatit na sociálním (jsem živnostník)
0/0
22.3.2005 17:08

==Pavel==

Není to pravda
Článek je tendenční a nepravdivý, pitomý. Rodina se mění, ale AIDS se taky šíří a neznamená to že všichni dostaneme AIDS. Znám dost psychologů a terapeutů, kteří dělaj všechno proto, aby rodinu jako jediný bezpečný prostředí pro vývoj neneurotickýho a nepsychotickýho jedince podpořili. Znám i poslance, kteří si uvědomujou, že stát podporuje nemocný a nefunkční model ne-rodiny a zapříčiňuje víc než co jinýho tenhle stav.
 
0/0
22.3.2005 12:45

Rossiny

rodina je to jediný, co má cenu
osm let jsem ženatý. Neklape to bůh ví jak, ale jednou jsme rodina a já se rozhodl, že si tu paní vezmu a tak musíme vzájemně lecos překousnout. A nejsou jen špatné dny. A taky věřte, že to mám trochu těžší v tom, že dceru jsem vyženil a kluka máme spolu. Víte - i když to bylo ve filmu ( Cesta z města - myslím ) a říkal to Polívka, tak rozvod je vlastně prohra. Hlavně toho chlapa, protože ten by neměl brečet, když se něco rozbije.....
0/0
22.3.2005 8:47

karoten

Re: rodina je to jediný, co má cenu
Tenhle názor jsem si držel 16 let.......rozumím tomu, ale neměl by člověk ničit sám sebe, to je lepší prohrát.
0/0
22.3.2005 15:47

kofin

dítě není věc, kterou nám někdy doladí škola
jak má vypadat rodina?čím v ní chce být muž?čím žena? kdy přijde to že se přerozdělují úlohy? chce být žena mužem?chce být muž tím co žena když chce být mužem nechce?
 
  
0/0
21.3.2005 21:31

murjel

Je těžké ochránit rodinu
jako základ státu, když je ČR plná přistěhovalců a to hlavně těch nelegálních, když se parlament hodlá docela vážně zabývat návrhem zákona o sňatku homosexuálů a jejich registrovaném partnerství, když každá rozvedená a svobodná dostane více, než ta, která je na mateřské jako vdaná doma! Je to doopravdy hodně těžké, když jsou zde překroucené hodnoty a přednost má v podstatě nenormální chování před tím normálním! Měli by si být ženské na mateřské rovny bez ohledu na to, zda je vdaná, rozvedená nebo svobodná a pak by ubylo rozvodů, svobodných matek a klasická rodina by se opět dostala do popředí. Hlavně by každý přistěhovalec ze Slovenska, který sem přijde, neměl dostávat více, než by dostal na Slovensku, protože pak by se zde nemnožili ekonomičtí uprchlíci, jako je tomu v poslední době. Neodvedli do sociálního systému ani korunu a odvádět nebudou, ale budou ho vyžírat, hlavně to nepřizpůsobivé obyvatelstvo!!
0/0
21.3.2005 21:05

Isbjoerna

Re: Je těžké ochránit rodinu
Je zajimave cist, jake mate vnimani deni kolem sebe:
  • když je ČR plná přistěhovalců
  • každá rozvedená a svobodná dostane více
  • Měli by si být ženské na mateřské rovny bez ohledu na to, zda je vdaná, rozvedená nebo svobodná
  • neměl dostávat více, než by dostal na Slovensku
 
0/0
22.3.2005 10:43

herulinka

Re: Re: Je těžké ochránit rodinu
Ahoj, předpokládám, že v Německu máte taky nějaké příspěvky pro rodiče, co z takového měsíčního "platu" pořídíš pro dítě?
Myslím tím v období, kdy je máma doma po porodu a nemůže si přivydělat (třeba proto, že kojí, těch půl roku)
0/0
22.3.2005 17:05

reapox

Hele co jsem nasel
Pouc se narode :O) http://www.mygayweb.com/
0/0
21.3.2005 17:59

vlákno

deti potrebuji predevsim vzory
kluk predevsim tatu a dcera mamu (v dobe batolete ovsem oba predevsim mamu), po nich pak mohou opakovat vzorce chovani (nejlepe pokud je to normalni rodina a normalni vztah muze a zeny)...
0/0
21.3.2005 16:45

reapox

Re: deti potrebuji predevsim vzory
To je blbost. Ponevadz ja nikdy tatu v lasce nemel a mockrat jsem si pral jinyho, trebaze i nevlastniho. I 2 mamy by me tenkrat byly milejsi. On ho nemel moc v lasce nikdo. Ne kazdy otec a kazda matka je tim spravnym pro dite. To je individualni. Proto tvrdim, ze tipicka rodina (vlastni otec, matka a deti) je naprosta hovadina.
0/0
21.3.2005 18:02

angr

Re: Re: deti potrebuji predevsim vzory
A vidíš, jak se to na tobě podepsalo. Ani psát neumíš. I to je funkce rodiny.
0/0
22.3.2005 8:06

reapox

Re: deti potrebuji predevsim vzory
vlakno: kolik ti je? ty musis bejt starej postkomunista.
0/0
21.3.2005 18:03

fr-mottl

12-lety clapec potrebuje otce
ktery snim jde k rece hazet zabky, ktery s nim zavodi, kdo vykopne vejs merunu, kdo dal doplivne, ktery mu sdeli, ze jeste zadna zenska nenapsala operu ale take kdo doma nezne pohladi manzelku mezi stehny a po nadrech. Jak ma tohle vsechno fungovat v homo a single rodine?
0/0
21.3.2005 14:24

Pucmeloud007

Re: 12-lety clapec potrebuje otce
zase se tam nauci, ze vazelinou co pouziva tata s tatou kdyz se soustaj do prdele si zuby nevycistis, ale dobre se s ni mazou kolecka u anglicaku. nebo, ze kdyz mu dojdou baterky do auticka, single matka ma urcite dobre nabity v robertku pod posteli. Kde jinde by take zjistil nez kdyz bude mit mamu a mamu, ze do vaginy se da strcit vsechno, vcetne saltove okurky, svicnu, valecku na testo.....
0/0
21.3.2005 14:28

fr-mottl

Re: Re: 12-lety clapec potrebuje otce
jistota je jistota, rekla mamka a navlikla na svicku prezervativ...
0/0
21.3.2005 14:36

fr-mottl

Re: Re: Re: Re: 12-lety clapec potrebuje otce
100% ACK, vystizneji se jiz neda dilema dnesni moderni rodiny popsat
0/0
21.3.2005 14:45

atvar

Re: Re: Re: Re: 12-lety clapec potrebuje otce
Správně si má vybírat ten slabší, a ten silnější nakonec řiká: dobrá, teďka ho mámovi vyhulíš
0/0
22.3.2005 10:25

Ivor2

Re: Re: 12-lety clapec potrebuje otce
No nevim nevim, ja bych radsi doporucoval lubrikovat lubrikacnimi gely na vodorozpustne bazi. Verte zkusenemu!
0/0
21.3.2005 18:42

_m-

Re: 12-lety clapec potrebuje otce
Nechci ti odporovat Františku, zvlášť, když pocházím z funkčí rodiny a v celém širokém příbuzenstvu ( a že pocházím z Moravy, tak asi věříš, že je to hodně široký okruh rodin) vím o dvou rozvodech za posledních 50 let, ale kluk potřebuje muže - mužský vzor, což nemusí (a v dnešní době bohužel ani nebývá) zrovna otec - může to být dědeček, strejda (myslím pokrevní), otec kamaráda - který mu háže žabky a kope do meruny. madla
0/0
21.3.2005 14:35

Pucmeloud007

Re: Re: 12-lety clapec potrebuje otce
kdyz mas ale za otce moulu a beres si priklad treba z dedy, tak to stejne zavani prusvihem
0/0
21.3.2005 14:37

_m-

Re: Re: Re: 12-lety clapec potrebuje otce
A kolik znáš těch správných tátů (kromě sebe:-)))? Já takového měla, ale já byl dítě už před půl stoletím. Dneska vídím jeno naštvané nezaměstnané pivaře, nebo přezaměstnané podnikatele, kteří těžko budou chodit s klukem (nebo s holkou) na fotbal (ještě by tam přišlo dítě k úrazu), na ryby, na houby, na výlety na kolech...........
0/0
21.3.2005 14:41

_m-

Re: Re: Re: Re: 12-lety clapec potrebuje otce
.......já jsem BYLA dítě, pochopitelně...........
0/0
21.3.2005 14:42

pepe999

Re: Re: Re: Re: Re: 12-lety clapec potrebuje otce
Ja myslel, ze tady s nama chatuje Brokesova. :-)))
0/0
21.3.2005 14:47

_m-

Re: Re: Re: Re: Re: Re: 12-lety clapec potrebuje otce
Nonono..........si se nikdy neuklep :-)))
0/0
21.3.2005 14:49

Pucmeloud007

Re: Re: Re: Re: 12-lety clapec potrebuje otce
to jestli jsem a nebo nejsem dobry tata se ukaze tak do 15 - 20 let. A ja sam jsem mel vybornyho tatu i dedu
0/0
21.3.2005 14:43

_m-

Re: Re: Re: Re: Re: 12-lety clapec potrebuje otce
Já taky. Ale vím o chlapci vychovávaném homosexuály (z nutnosti - maminka mu umřela a nic jiného nezbylo, než žít u táty a strejdy) a ten měl právě takového kamaráda v sousedovi - a vyrostl z něj pokud vím normální mužský s normálním vztahem k ženám i rodině.
0/0
21.3.2005 14:46

Pucmeloud007

Re: Re: Re: Re: Re: Re: 12-lety clapec potrebuje otce
jenze spolehat, ze bude v sousedstvi fajn chlap jeste s chuti se nekomu cizimu venovat je dost malo
0/0
21.3.2005 14:47

_m-

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: 12-lety clapec potrebuje otce
Jenomže dneska není bohužel spoleh ani na tatínka (a maminku, abych nebyla sexisticky zaměřená)
0/0
21.3.2005 14:51

Tonda Brno

Re: Re: 12-lety clapec potrebuje otce
Nechci vám odporovat, ale takovej kluk i holka potřebuje oba, protože v nich vidí vzory a podle toho se pak chová v dospělosti. Pokud doma vidí, že otec se vrací s opičkou a matka po něm hází nádobí, tak to bude pokládat za "normální" a bude se podle toho také chovat v dospělosti.
0/0
21.3.2005 14:41

_m-

Re: Re: Re: 12-lety clapec potrebuje otce
No a (opakovaná otázka) kolik znáš takových rodičů?
0/0
21.3.2005 14:42

Tonda Brno

Re: Re: Re: Re: 12-lety clapec potrebuje otce
Takový rodiče neznám, ale jeden kolega měl takový případ doma a pak měl poněkud vyšinutou představu o rodině a byl poměrně překvapenej, že to někde funguje jinak.
0/0
21.3.2005 14:45

_m-

Re: Re: Re: Re: Re: 12-lety clapec potrebuje otce
Špatně jsem se vyjádřila. Já myslela ty normální, kde má táta na děti čas i "nervy" a maminka umí a je ochotná upéct třípatrový dort a ušít na panenku - já jich kolem sebe moc nevidím. A potom si myslím, že je dost jedno, jestli takový nezainteresovaný rodič u rodiny je, nebo ne.
0/0
21.3.2005 14:49

Tonda Brno

Re: Re: Re: Re: Re: Re: 12-lety clapec potrebuje otce
Znám spoustu takových rodin z okolí. Pravda, ne vždy si rodiče na děti najdou čas, co si budem vykládat, jsou i jiné povinnosti a děti by si pak taky mohli začít myslet, že vše bude podle jejich nálad, ale většinou to jde.
0/0
21.3.2005 15:21

Isbjoerna

Re: Re: Re: 12-lety clapec potrebuje otce
Myslim si, ze neni rozumnejsi vychovy nez byt diteti sam vzorem. A kdyz jiz nemohu byt vzorem dobrym, tak alespon vzorem odstrasujicim.  Dite si to probere jiz samo.
0/0
21.3.2005 16:03

celtic

Budoucnost...
rodiny je tato : Ona a on, nebo ještě lépe on a on nebo ona a ona ve věku kolem 50 let si nechají nastřelit do zátylku čip, jako že jsou svoji....jednoduchým upgradem si v případě potřeby změní svého vyvoleného a bude  Šílená představa z pera J. Vernea.....a kolik jeho šíleností se vyplnilo
0/0
21.3.2005 14:08

pepe999

Re: Budoucnost...
Jak to tak ctu, to ona a ona bude asi pripad tvych rodicu. :-))
0/0
21.3.2005 14:11

celtic

Re: Re: Budoucnost...
kdepak byli to on a on a já jsem naklonován jako ovce Dolly
0/0
21.3.2005 14:20

pepe999

Re: Re: Re: Budoucnost...
Tak sorac, cernoprdelnici ale buzny nechcou schvalit, tak proc je furt propagujes? :-)))
0/0
21.3.2005 14:25

Pucmeloud007

Re: Re: Re: Re: Budoucnost...
protoze jako spravny pokrytec je cernoprdelnik a buzna zaroven
0/0
21.3.2005 14:29

zlej

Re: Re: Re: Re: Re: Budoucnost...
checht
0/0
21.3.2005 14:43

Si0

Fuj
Bejt vychovávanej dvěma ženskejma, hnusná představa.
0/0
21.3.2005 13:56

2Mac7

Re: Fuj
proč ?
0/0
21.3.2005 13:58

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.