Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Lékaři umožnili smrt nemocné ženě

Lékaři na floridské klinice odpojili od vyživovacích přístrojů Terri Schiavovou, která je od roku 1990 v komatu. Potvrdili to její rodiče, kteří si dceřinu eutanazii nepřáli. Její manžel o ni naopak usiloval. Schiavová nyní zemře během týdne až dvou, uvedli lékaři.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Thomatan

Invaze do Iráku
Cílem celé operace pak bylo vytvořit na Blízkém východě pevnou základnu americké moci a otřást tamními autoritářskými režimy. A světe div se, to se daří. Libye, Sýrie, Saúdská Arábie, Palestina i Egypt - tam všude dnes probíhají demokratické reformy. Snad i nejzapálenější kritici amerického prezidenta George Bushe by byli šílení, kdyby si nepřáli, aby tyto změny zakořenily. 
 
0/0
20.3.2005 10:57

mozkovna

Eutanazie...
...je privodeni smrti pacienta za souhlasu pacienta ci jeho rodiny a aktivni spoluucasti osetrujiciho lekare. Bez ucasti lekare se tomu rika sebevrazda, za ucasti jine osoby pro zmenu vrazda, pripadne zabiti, pokud nejde o planovany umysl. Tecka. Ucast lekare a jeho spoluucast na umrti pacienta musi byt explicitni. Pokud je eutanazie provedena bez souhlasu byt i jen jedne strany (lekar, pacient, zastupce pacienta), potom se nejedna o eutanazii, ale jinou formu umrti, od "pasivniho ponechani pacienta az do skonani" az po trestny cin vrazdy ci trestneho cinu zabiti, napr. z nedbalosti. V pripade kauzy Schiavo se v zadnem pripade nejedna o eutanazii a ani americke zpravodajske deniky se o eutanazii v tomto pripadu nijak vyrazne nezminuji. Souhlasim s kolegou nize, nebot opravdu zamenovani pojmu je velmi nebezpecna zalezitost.
0/0
20.3.2005 5:20

Ccecil

Re: Eutanazie...
Souhlas. Toto opravdu není euthanasie, ikdyby si to někdo sebevíc přál.
0/0
20.3.2005 8:29

Englishman

Re: Eutanazie...
Nemohu si pomoci, ale pokud místo ukončení léčby nebo odpojení přístrojů zajišťujících životní funkce ukončili elementární péči a chtějí ji nechat zemřít hladem, pak se podle mě ošetřující lékař pohybuje minimálně na hraně, spíše za hranou. U nevyléčitelně nemocných je samozřejmě přípustné a leckdy vhodné nechat věcem volný průběh a nechat je v klidu zemřít. Ale ukončení léčby neznamená odepření elementární péče a způsobení smrti v důsledku absence této elementární péče.
0/0
20.3.2005 10:03

antigogo

Re: Re: Eutanazie...
Nikde se pořádně nedočtete o jaké přístroje se jedná a o co vlastně jde. Z televizních záběrů to ale vypadá, že se jedná pouze o gastrostomii, to znamená zavádění umělé výživy přímo do žaludku. Pokud ji tuto zruší, tak se jedná opravdu o vyhladovění a vysušení organismu. Což je tedy postup naprosto se vymykající běžné etice. To byste tedy mohli nechat vyhladovět např.těžce postižené děti.
0/0
22.3.2005 17:02

Thomatan

Už je za mřížemi
Gangster z Tikrítu.
 
 
 
0/0
19.3.2005 21:55

karelli1

ODPOJENÍ OD PŘÍSTROJŮ NENÍ EUTANÁZIE!!!
Milé Idnes. Než pustíte do světa takovouto zprávu, upřesněte si pojmy. ODPOJENÍ OD PŘÍSTROJŮ NENÍ EUTANÁZIE!!! Eutanázie je chvíle, kdy lékař podá pacientovi smrtící dávku a aktivně tak ukončí jeho život. To o čem se píše ve článku je právo nechat zemřít. Pacietka by bez lékařské péče dále nežila a lékař pouze nezasahuje do běhu věcí. Dokud bude pokračovat novinářský diletantismus v tomto oboru, nebude debata o eutanázii a hlavně o právu nechat zemřít možná. Většina lidí, kteří jsou zastánci eutanázie, si tenhle rozdíl díky takovýmto nepřesnostem neuvědomuje a nechci domyslet, co by se stalo, kdyby u nás proběhlo o tomto tématu referendum. Většina lidí by hlasovala pro něco úplně jiného, než by myslela, že hlasuje. Tak to prosím opravte.
0/0
19.3.2005 18:58

Englishman

Re: ODPOJENÍ OD PŘÍSTROJŮ NENÍ EUTANÁZIE!!!
Mýlíte se. Jedná se o netypickou formu eutanázie, ale eutanázie to je. Rozumím-li tomu dobře, tak jí totiž nepřestali poskytovat zvláštní lékařskou péči, ale odepřeli jí výživu. To je něco úplně jiného. Jedna věc je odpojit od přístrojů, které jsou nutné pro uchování života, nebo zastavení podávání léků. V těchto případech (v prvním obvykle rychle, v druhém obvykle pomalu) proběhne přirozený proces, který končí smrtí. Odepření elementární péče, které má za následek například smrt hladem, je ale něco jiného.
Mimochodem: euthanazie je asi celkem běžná. Před lety jsem byl svědkem uvedení pacienta do umělého spánku a následného odpojení od dýchacího přístroje. Formálně to eutanazie nebyla, ale...
0/0
19.3.2005 20:19

karelli1

Re: Re: ODPOJENÍ OD PŘÍSTROJŮ NENÍ EUTANÁZIE!!!
Je mi líto, ale pravdu nemáte: "Na přístrojích je Schiavová závislá od rozsáhlého srdečního záchvatu v roce 1990, kdy také utrpěla poškození mozku." Tzn. že životní funkce ženy byly udržovány pomocí přístrojů (vitální funkce lze udržovat pomocí dnešní tzv. přístrojové medicíny prakticky neomezeně dlouho) Eutanázie je definována tak, jak jsem to napsal výše. S tím lze těžko polemizovat, to je definice. Něco jiného je otázka správnosti, ale to sem tahat nechci. Šlo mi o to, aby už lidé nebyli mystifikováni nepřesným užíváním termínů, jakého jsem tady svědkem. Není to slovíčkaření, protože tady jde o pochopení podstaty věci
0/0
19.3.2005 21:27

Englishman

Re: Re: Re: ODPOJENÍ OD PŘÍSTROJŮ NENÍ EUTANÁZIE!!!
"Lékaři na floridské klinice odpojili od vyživovacích přístrojů Terri Schiavovou, která je od roku 1990 v komatu.... Lékaři tvrdí, že odpojení od výživy nebude znamenat okamžitou smrt." Já tomu rozumím tak, že jí prostě přestali dávat nitrožilní výživu. Pokud jsou vitální funkce udržovány skutečně pomocí přístrojů, pak z tohoto vyjádření usuzuji, že TYTO přístroje odpojeny nebyly. Souhlasím, že ukončení léčby nebo odpojení přístrojů zajišťujících vitální funkce není eutanázie. Ale odepření elementární péče a způsobení smrti nečím jiným, než je vlastní choroba pacienta (v tomto případě asi hladem) eutanazie dle mého názoru je. A je to nepřípustné. Možná je ale v tomto případě všechno jinak, článek může být velmi nepřesný.
0/0
19.3.2005 23:09

karelli1

Re: Re: Re: Re: ODPOJENÍ OD PŘÍSTROJŮ NENÍ EUTANÁZIE!!!
Aha, tak tenhle odstavec mi unikl. Nakonec mi tedy zbyly pouze pochyby, jak to ve skutečnosti bylo, protože to se z článku jaksi vyčíst do detailu nedá. Nicméně jsem si všiml, že vy v tom, co je eutanázie, máte jasno a to mě těší...
0/0
20.3.2005 10:08

Thomatan

Wolfowitz zefektivní SB
Náměstek ministra obrany USA Paul Wolfowitz, kterého prezident George Bush nominoval do čela Světové banky, v rozhovoru pro francouzský list Le Figaro tvrdí, že chce "ještě zvýšit" efektivnost této instituce, ale popírá, že by ji chtěl od základů změnit. Wolfowitz v rozhovoru říká, že jeho kritici ho neznají a nechápou, jak velký význam přikládá boji proti bídě.  
 
0/0
19.3.2005 17:13

jarini

Že by konečně chuděra měla
klid a pokoj?
0/0
19.3.2005 17:04

kodox

VEDENÍ IDNES
Proč dole mezi možnostmi smajlíků máte pouze českou vlajku? Dejte tam prosím i evropskou. Tu bych asi používal nejvíce...
 
 Díky
0/0
19.3.2005 9:30

Dan 1

Re: VEDENÍ IDNES
Kup si na ukájení svou vlastní, my tady ten modrožlutý sliz nepotřebujeme.
0/0
19.3.2005 9:59

GhorX

Re: Re: VEDENÍ IDNES
Hovořte laskavě za sebe samotného, případně za ty, kteří s Vámi sdílejí Vaše přesvědčení, že nejlepší stav tohoto pidistátu je izolace a nejlepší jeho reprezentace je tvořená "silnými osobnostmi" (žvanily a amatéry).
0/0
19.3.2005 10:03

tajemník létajícího ostrova

Re: Re: VEDENÍ IDNES
jeste te ta paranoia nepustila? :))))
0/0
19.3.2005 15:47

Thomatan

Re: Re: Re: VEDENÍ IDNES
Zase trpíš úpadkem duševních schopností, prdeloide?
 
 
0/0
19.3.2005 17:03

jarini

Re: Re: VEDENÍ IDNES
multikultidaneček nesnáší jiné evropany?
0/0
19.3.2005 17:01

Dan 1

Re: Re: Re: VEDENÍ IDNES
Multikultidaneček proti nemá vůbec nic, ale byrokratickou eurohydru a její symboly nemusí. Myslel si totiž, že doby, kdy se poslouchaly dvě hymny a vyvěšovaly dvě vlajky, se už nevrátí.
0/0
19.3.2005 17:12

jarini

Re: Re: Re: Re: VEDENÍ IDNES
v určitých ohledech máš pravdu, ale nemůžeš přece přehlížet i výhody členství v EU.  Že členství bude doprovázet řada formálních jevů se dalo také očekávat.  A zatím stále Šebrlemu hrají jen českou hymnu.
0/0
19.3.2005 17:18

herulinka

Re: Re: Re: Re: VEDENÍ IDNES
To mi řekni, co pořád všichni máte proti tomu, co bylo? Československá televize, československá hymna, všechno bylo špatně. Je to pryč a neuděláme s tím nic, i kdybychom chtěli.
Co se týče té eurovlajky, když nechceš, nemusíš ji přece používat?
0/0
19.3.2005 18:48

Thomatan

Re: Re: Re: Re: Re: VEDENÍ IDNES
Jak jí používáš ty? Máš z ní ušitý cejchy?
 
 
 
0/0
19.3.2005 20:05

qazqaz

Re: Re: VEDENÍ IDNES
Clovece nekdy jsem si mozna mohl myslet ze nemas spatne nazory. Ale jak to tak pozoruju jsem casem prisel na to ze jses obycejnej pitomec stejne jako tvuj vernej bracha Pepa Nedobik.
0/0
19.3.2005 17:15

Dan 1

Re: Re: Re: VEDENÍ IDNES
Mě je tvé hodnocení víš kde... Nedovzdělané semiinteligenty typu kodoxe, který se opovažuje drze vstupovat do diskusí bez elementárních znalostí problematiky, ke ketré se vyjadřuje, šetřit nebudu. Jeho každodenní vyřvávání o superstátu s centrální vládou a největší planetární velmoci (EU) připomíná nacistickou propagandu Vajtauera, Moravce a Goebbelse. Jen slovo Říše nahradil slovem EU.
0/0
19.3.2005 17:22

qazqaz

Re: Re: Re: Re: VEDENÍ IDNES
Dnes je jina doba a predevsim euroatlanticke kulturni, hospodarske a politicke prostredi se vice semyka a dochazi k urcitemu sblizovani. Zejmena padem komunismu ve vychodni evrope padly vyznamne bariery. Pokud nedoje kvyraznejsimu konfliktu je nejenom sjednocena evropa ale i o hodne blizsi vztah s USA temer nevyhnutelnym a logickym dejema je jenom otazkou casu. Zalezi jenom na tom jak se k tomu my postavime a z jakeho uhlu budeme tento proces pzorovat a tezit z neho. Nevim jestli Ti mam vysvetlovat proc to tak je, a vubec neni podstatne jestli jsem toho zastancem ci odpurcem. Mej se fajn.
0/0
19.3.2005 17:39

Thomatan

Re: Re: Re: Re: Re: VEDENÍ IDNES
Nech si ty kecy pro svojí babičku, magore.
 
 
 
0/0
19.3.2005 17:43

herulinka

Re: Re: Re: Re: VEDENÍ IDNES
A tohle skoro vypadá, jako že ty rozumíš úplně všemu...nic ve zlým, ale nemůžu věřit tomu, že máš tak široké obzory, když tě vídám skoro na všech diskusích...
0/0
19.3.2005 18:50

Thomatan

Re: Re: Re: Re: Re: VEDENÍ IDNES
Ty máš ale problém. Budeš dneska vůbec spát?
 
 
 
0/0
19.3.2005 20:01

2Mac7

Re: Re: VEDENÍ IDNES
proč sliz  ?
0/0
19.3.2005 20:05

hnusil

hm
Zdravotní výbor Senátu si ale Schiavovou a jejího manžela předvolal ke slyšení.
Po slyseni se pani Shiavova odebrala zpet do nemocnice, kde se nechala opet pripojit na pristroje.
0/0
18.3.2005 22:50

Jonatán_Kadrnožka

Re: hm
Což o to, předvolat ji můžou. Problém je, jak převezme obsílku a podepíše doručenku...
0/0
18.3.2005 23:08

Thomatan

Evropa se na Wolfowitze tváří kysele, nic ale nezmůže
Muž v čele Světové banky.  
 
0/0
18.3.2005 21:13

Cislo 2

Re: Evropa se na Wolfowitze tváří kysele, nic ale nezmůže
USA je největším akcionářem World Bank. Když se jednalo o peněžních podílech zemí ve WB, Evropa se ptala k čemu WB bude sloužit a schválila, že hlasovací práva budou odpovídat peněžním vkladům, proto teď Evropa nemá rozhodující podíl. (pro neznalé: nezaměňovat s OSN, kde každá země má 1 hlas). Omlouvám se lidem kolem Mrs. Terri Schiav, že nemám dostatek informací pro svůj názor.
0/0
18.3.2005 21:28

terminator4

CO SE STALO SKUTECNE 11. ZARI
VIDEODOKUMENT
0/0
18.3.2005 21:06

Thomatan

Re: CO SE STALO SKUTECNE 11. ZARI
Nech se léčit na psychiatrii, blázne.
 
 
0/0
18.3.2005 21:11

Dan 1

Re: Re: CO SE STALO SKUTECNE 11. ZARI
Soudruh terminátor je přece sám přední český psycholog a může se léčit svépomocí
0/0
18.3.2005 21:23

Cislo 2

Re: Re: Re: CO SE STALO SKUTECNE 11. ZARI
Kdyby byl trochu šikovnej, mohl mít i svoji soukromou kliniku, materiálu na idnes má tady dostatek ...
0/0
18.3.2005 21:32

Dan 1

Re: Re: Re: Re: CO SE STALO SKUTECNE 11. ZARI
Mě lákal do své "ordinace", která má prý být v centru Prahy. Zvláštní smysl pro humor, říkat polstrované cele ordinace
0/0
18.3.2005 21:35

Cislo 2

Re: Re: Re: Re: Re: CO SE STALO SKUTECNE 11. ZARI
Zásada č. 2:  říkat svým rodičům kam jdu, s kým jdu a v místnosti se pohybovat nejblíže ke dveřím ...
0/0
18.3.2005 21:39

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.