Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Bush zmátl nepřátele. Možná má pravdu

Texasan s rozhledem kovboje. Prezident, jehož politické vize mu podstrčili jiní. Oponenti George Bushe mu dlouho nemohli přijít na lepší jména. Teď se však i oni začínají ptát: "Co když měl pravdu?"

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

spajdr

Demokracie?
Opravdu si může někdo myslet, že v těchto zemích může normálně fungovat demokraticie západního typu? Takhle naivní může být snad jen Bush a část Američanů. Ať se podívate na jakoukoliv zemi v tamním regionu, na čistě demokratický stát prakticky nenarazíte. Američtí politici by se prostě měli smířit s tím, že to co možná funguje v Evropě a v Americe, nemusí automaticky fungovat jinde. Pravda je taková, že tam prostě jiný styl vlády než autoritářský režim být nemůže, pokusy o vytvoření demokracie se vždy promění v anarchii a většinou to opět skončí nějakým převratem. Nevěříte? Počkejte si a uvidíte...
0/0
23.3.2005 11:47

Superex

Invaze do Iráku
Cílem celé operace bylo vytvořit na Blízkém východě pevnou základnu americké moci a otřást tamními autoritářskými režimy. A světe div se, to se daří. Libye, Sýrie, Saúdská Arábie, Palestina i Egypt - tam všude dnes probíhají demokratické reformy. Snad i nejzapálenější kritici amerického prezidenta George Bushe by byli šílení, kdyby si nepřáli, aby tyto změny zakořenily.  
 
0/0
22.3.2005 17:46

Jonatán_Kadrnožka

Re: Invaze do Iráku
O tajných amerických plánech na iráckou ropu
 
Bushova vláda si připravila plány pro útok na irák a pro získání irácké ropy už před útoky z 11. září. Vyvolalo to interní konflikt mezi neokonzervativci a představiteli velkých amerických ropných společností. Informovala o tom televize BBC ve čtvrtek večer v pořadu Newsnight.  
  17. března 2003, před dvěma lety, kdy prezident George Bush oznámil, že britské a spojenecké jednotky začnou bombardovat Bagdád, tvrdili aktivisté, že mají Spojené státy tajný plán, jehož prostřednictvím se po pádu Saddáma Husajna chtějí zmocnit irácké ropy.
Televize BBC zjistila, že existovaly dva plány, které byly navzájem v rozporu. Proto vznikla skrytá válka mezi neokonzervativci v Pentagonu na jedné straně a seskupením ředitelů velkých ropných společností a pragmatiků na americkém ministerstvu zahraničí na druhé straně.
Zdá se, že představitelé ropných zájmů zvítězili. Nejnovější plán, který tel
0/0
22.3.2005 17:56

Jonatán_Kadrnožka

Re: Re: Invaze do Iráku
Nejnovější plán, který televize BBC získala z amerického ministerstva zahraničí, byl vypracován s pomocí poradců z amerického ropného průmyslu.
Informované osoby sdělily pořadu Newsnight, že plánování útoku na Irák bylo zahájeno "během několika týdnů" poté, co byl Bush v roce 2001 zvolen do úřadu, dávno před útoky z 11. září.
Falah Aldžibury, ropný poradce, původem z Iráku, svědčí, že se účastnil tajných schůzek v Kalifornii, ve Washingtonu a na Blízkém východě. Prozradil obsah plánu amerického ministerstva zahraničí na nucený puč v Iráku.
Aldžibury sdělil britské televizi, že prováděl jménem Bushovy vlády pohovory s osobami, které měly nahradit Saddáma Husajna.
Plán zprivatizovat irácké ropné zdroje
Původní plán ropného průmyslu byl nahrazen tajným plánem vypracovaným těsně před invazí roku 2003, který požadoval, aby byly veškeré ropné zdroje v Iráku odprodány soukromým firmám. Tento nový plán vypracovali neokonzervativci, kteří chtě
0/0
22.3.2005 17:58

Jonatán_Kadrnožka

Re: Re: Re: Invaze do Iráku
Tento nový plán vypracovali neokonzervativci, kteří chtěli použít irácké ropy k rozbití kartelu zemí produkujících ropu OPEC tím, že by obrovským způsobem zvýšili těžbu ropy nad kvóty, dohodnuté sdružením OPEC.
Rozhodnutí odprodat irácké ropné zdroje bylo schváleno na tajné schůzce v Londýně, které předsedal Ahmed Čalabi krátce poté, co americká vojska vstoupila do Bagdádu. V televizi BBC o tom svědčil Robert Ebel.
Ebel působil jako analytik CIA pro otázky ropy a energetiky a sdělil britské televizi, že se účastnil londýnské schůzky na žádost amerického ministerstva zahraničí.
Aldžibury, který kdysi působil jako tajný komunikační kanál mezi Ronaldem Reaganem a Saddámem Husajnem, tvrdí, že právě plán na privatizaci irácké ropy, který začala prosazovat Američany vytvořená správní rada Iráku v roce 2003, vyvolal irácké povstání a útoky na americké a britské okupační jednotky.
Povstalci používali tohoto plánu ke své argumentaci. Říkali: "Podívejte, přijd
0/0
22.3.2005 17:59

Jonatán_Kadrnožka

Re: Re: Re: Re: Invaze do Iráku
Povstalci používali tohoto plánu ke své argumentaci. Říkali: "Podívejte, přijdete o svou zemi, přijdete o své zdroje - sebere vám je skupina bohatých miliardářů, kteří se vás chtějí zmocnit a zotročit vás. Byli jsme svědky zintenzivnění bombových atentátů proti ropným instalacím a ropovodům. Docházelo k tomu na základě předpokladu, že má dojít k privatizaci iráckých ropných zdrojů."
Ropný průmysl privatizaci zablokoval
Philip Carroll, bývalý generální ředitel firmy Shell Oil USA, který převzal jménem americké vlády správu irácké těžby ropy měsíc po invazi, privatizaci ropného průmyslu zastavil. Zdůraznil Paulu Bremerovi, správci americké okupace Iráku od května 2003: "Pokud jsem tady já, nic se privatizovat nebude."
Ariel Cohen, z neokonzervativní organizace Heritage Foundation, se vyjádřil pro britskou televizi, že byla zmeškána příležitost zprivatizovat iráckou ropu. Podporoval plán privatizace irácké ropy jako nástroj k rozbití kartelu OPEC.
0/0
22.3.2005 18:00

Jonatán_Kadrnožka

Re: Re: Re: Re: Re: Invaze do Iráku
Podporoval plán privatizace irácké ropy jako nástroj k rozbití kartelu OPEC.
Posléze vznikly nové plány, které britská televize a Harper's Magazine získaly od amerického ministerstva zahraničních věcí podle amerického Zákona o přístupu k informacím. V jejich rámci se začala budovat irácká státní ropná společnost. To si přál americký ropný průmysl.
Jeho mluvčí, Amy Jaffe, vysvětlila, že americký ropný průmysl dává přednost státnímu vlastnictví irácké ropy před privatizací, protože se obává opakování ruské privatizace energetického průmyslu. Po rozkladu Sovětského svazu nedostaly americké ropné společnosti možnost účastnit se rozprodávání ruských ropných zdrojů.
Jaffová konstatovala, že americké ropné společnosti nechtějí podporovat žádný plán, který by ochromil OPEC a nynější vysokou cenu ropy. "Kdybych byla ředitelkou ropné společnosti, neřekla bych, že jsou vysoké ceny ropy špatné pro mě či pro mou firmu."
Bývalý šéf firmy Shell Oil souhlasí: "Mnoho
0/0
22.3.2005 18:01

Jonatán_Kadrnožka

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Invaze do Iráku
Bývalý šéf firmy Shell Oil souhlasí: "Mnoho neokonzervativců jsou lidé, kteří mají určité ideologické přesvědčení o trzích, o demokracii, o různých věcech. Mezinárodní ropné společnosti jsou velmi pragmatické komerční organizace. Nemají žádnou teologii."
 
 
0/0
22.3.2005 18:03

Vifon

Re: Re: Re: Re: Re: Invaze do Iráku
Tapetovat umíš pěkně..........
0/0
22.3.2005 18:02

Jonatán_Kadrnožka

Re: Invaze do Iráku
Znovu už poněkolikáté se tě ptám, o jakých demokratických reformách v Sýrii to mluvíš???
0/0
22.3.2005 18:17

Superex

Re: Re: Invaze do Iráku
To není pravda. Ptal ses několikrát na Libyi.  
 
0/0
22.3.2005 18:29

Júlinek šíšal

Re: ...hele, Růžo,
...zdá se, že ti chybí to denní konstatování skutečnosti, že jsi hloupý ... viď? ...
0/0
22.3.2005 18:21

mimomisu

Chybička
Moderátor populární The Daily Show se samozřejmě jmenuje Jon Stewart...  
Jinak konečně hodnotný článek (a to opravdu nejsem zastáncem Bushovy politiky...)
0/0
22.3.2005 13:24

Izzi

Filip nemluví pravdu !
V Praze i v jiných zemích žilo před invazí do Ináku několik destítek tisíc iráckých občanů v exilu, do kterého museli odejít protože byl jejich život Husajnovým režimem přímo ohrožen. Jejich rodiny byly z většiny vyvražděny, vězněny nebo tvrdě perzekuovány. Tito lidé se shromažďovali v různých organizacích a jejichc priostřednictvím se celé léta obraceli na všechny vlády demokratických států s prosbou o pomoc. Kromě USA a Anglie jejich prosby žádná vláda nevyslyšela a naopak Francie spolu se zeměmi EU vykřikovala, že násilné odstranění Husajna nepřichází v úvahu. Tito lidé jsou dnes USA  vděčný za to, že opět můžou žít ve své zemi a po mnoha loetech se setkali se svými rodinami. A jen ignorant, biolševik nebo bezcitné hovado může tvrdit opak. 
0/0
21.3.2005 17:28

Lisen

Re: Filip nemluví pravdu !
Poslední věta tě odhalila, když ti dojdou argumenty, začneš mluvit o sobě. Mimochodem, podstatná část iráckých občanů v exilu byli komunisté a levicově smýšlející lidé - to je překvapení, že? O tom, že Husajn je zločinec nemusíš nikoho přesvědčovat, vždyť si jej USA vypěstovaly k obrazu svému stejně jako Usámu - jenomže tito hoši přetali být poslušnými vazaly. Tajné služby USA a spol. na zakázku svých vlád vyrobí jakoukoliv virtuální realitu, aby se agresí v rozporu s mezinárodním právem zmocnily dalšího kusu světa. Potom potřebují už jenom relativní klid k rabování. Za vším co USA a spol. dělají hledej peníze. Lidská práva a pod. jsou jenom účelové kecy pro zblbnutí naivní světové veřejnosti. Ostatně Adolf a Japonci také vždycky útočili tzv. preventivně. Mnohým lidem to ale stále nedochází.
 
 
0/0
22.3.2005 12:09

osvetitel

Re: Re: Filip nemluví pravdu !
Hmmm to je opravdu zajimave ty tve politicke "postrehy"Jses znich sam tak vykulenej ze tu mas tri mrkajici ksichtiky:-))Ale "ucelove kecas sam protoze i kdyby se zakladalo na pravde vse co kecas o USA jako celku, tak bys mel napsat ktere ty zeme jsou hlavne vuci Cechum lepsi?Snad Rusove kteri je okupovali a omezovali pohyb za hranice?Nebo snad Nemci kteri chteli stema "nackama" levicaky jako ty vyvrazdit a zbytek Slovanu a Cechu prevychovat ?Nebo snad ty muslimsti Arabove kteri by videli nejradsi vsechny "belochy" vzhuru bradou?Nebo ti Asiate kdyby vladli svetem by te nechali na pokoji jako amici?Frantikum nestali Cesi ani za dodrzeni smlouvy tak kdo je ten co bude ke vsem spravedlivejsi?Ne "mnohym "lidem ale tobe nic nedochazi!
0/0
22.3.2005 13:08

Lisen

Re: Re: Re: Filip nemluví pravdu !
To  je dobře že jste tak vykulení jako ti smajlíci - o to mi šlo. Je fakt, že se různé národy - Čechy nevyjímaje,   zachovaly  v různých dobách pod psa - o tom jsou dějiny. Ovšem  USA a jejich satelity  už dlouhé roky v tomto nemají konkurenci a těm co by snad chtěli konkurovat nebo jsou neposlušní, vždycky pod nějakou průhlednou záminkou hbitě zatlačí oči.
0/0
24.3.2005 12:45

Montaigne

Re: Re: Re: Re: Filip nemluví pravdu !
naprosto presné  
0/0
24.3.2005 14:56

abc

Re: Re: Filip nemluví pravdu !
Jisem taky jeden s tech irackych emigrantu a nejsem ani komunist ani levicove smyslejci. Za Sadama zmizel muj brathr, druhy skoncil v  vezeni. Nemam rad Ameriku ani amerikans. Ale jsem rad ze konecne nekdo nasel odvahu vystoupit proti rezimu Sadama.
Yusef Mansour
0/0
22.3.2005 15:28

Jonatán_Kadrnožka

Re: Re: Re: Filip nemluví pravdu !
A proč nemáš rád Američany, když vás osvobodili od Saddáma?
0/0
22.3.2005 16:50

xmacala

Re: Re: Filip nemluví pravdu !
Ze by konecne dalsi kolega, co nema zavrene oci?? Pamatujte, media jsou silna......................
0/0
24.3.2005 12:20

Filip_II

Bush nemluví pravdu
Vždyť je to přece celé nesmysl. Samozřejmě, že Irák nebyl napaden z nějakého idealismu a nebo dokonce omylem. Představte si, že by naše vláda najednou přišla s tím, že nepřenese přes srdce utrpení ubohých černochů v Burkina Faso a za cenu seškrtání sociálních programů doma by chtěla vyslat armádu, aby je osvobodila. Myslím, že by byly považováni za blázny. Ovšak jak jinak by celá situace vypadala, kdyby se nejela osvobozovat  Burkina Faso nybrž Zlatonosné Pobřeží. V tom případě věřím, že by se osud a blaho obyvatel tohoto území stal zásadní otázkou národní bezpečnosti.
0/0
21.3.2005 8:49

mtis

Re: Bush nemluví pravdu
.... nebo Somálsko, viď soudruhu Filipe?
0/0
21.3.2005 18:48

holiday

Re: Bush nemluví pravdu
ty tvoje analogie jsou skutečně k smíchu. Věř tomu, že mít tak pártisíckrát větší rozlohu a dějiny a tradice jako USA, pak bys možná i ty, jakožto příslušník takovéhoto národa pociťoval jinou zodpovědnost za stav světa, který má takové dopady i na tvůj národ.  Chtělo by to ještě krapátek víc hloubání, chlapečku....
0/0
22.3.2005 15:17

Júlinek šíšal

Re: Re: ...nojo,
ale takhle to dopadá, kdzž odpovědnost za stav světa pociťují chlapci od krav ... a jiní sváteční kaubojové  .... ne? ... ale snad od nich takové hloubání, které očekávají od jiných, ani nejde čekat ...
0/0
22.3.2005 18:27

xmacala

Re: Re: Bush nemluví pravdu
Co to tu meles o dejinach a tradicich??Vzdit tam do 17.stoleti litali indiani s ostepama....
0/0
24.3.2005 12:24

Montaigne

Re: Re: Re: Bush nemluví pravdu
no , jeste ve 2.pol. 19. století  
0/0
24.3.2005 14:58

honzajaka

no
Bush teď musí obhaájit své postoje za každou cenu, nebo ta jeho strana přijde o sponzory
0/0
19.3.2005 23:44

Júlinek šíšal

Re: nojo...
ale jak ... když třeba je taky poněkud zmatený ...
0/0
20.3.2005 18:35

honzajaka

Re: Re: nojo...
No jako obvykle, přeháněným nanejvýš skromných úspěchů, mlžením a poukazováním na skrytou hrozbu
0/0
20.3.2005 19:12

Thomatan

EK: neměřme se s USA
Evropská komise navrhne členským státům, aby se Evropská unie zřekla záměru do roku 2010 se stát nejvýkonnější světovou ekonomikou založenou na vzdělání. Doporučí také, aby se už nepoměřovala se Spojenými státy, lépe řečeno nevyhlašovala úmysl je hospodářsky předhonit. Řekl nejmenovaný zdroj z Evropské komise.
To jsou jen dvě z mnoha změn, které podle zdroje dozná “lisabonská strategie” z roku 2000 v návrhu, který by EK měla schválit 2. února. Návrh se stane hlavním podkladem pro jednání “pětadvacítky” na nejvyšší úrovni 22. a 23. března, který má pět let po lisabonském summitu zhodnotit, co se podařilo udělat za polovinu lhůty.
 
 
 
0/0
18.3.2005 17:30

Flat Vamp jr.

http://www.part.cz/buxus/generate_page.php3?page_id=7154
Loni byl dělník Pepe zraněn během protestu policejními kulkami,“ říká Esteban Magnani, autor knihy "El Cambio Silencioso" ("Tichá změna"), která popisuje dělnická družstva v Argentině...
 
Chcete-li podepsat petici na podporu zanónských dělníků, klikněte na: www.petitiononline.com/zanon/petition/html
0/0
18.3.2005 13:20

Flat Vamp jr.

Re: http://www.part.cz/buxus/generate_page.php3?page_id=7154
Copyright © Agentura PART, a.s., 1999-2005; Politických vězňů 15, 110 00 Praha 1
0/0
18.3.2005 13:22

Kentus

Re: Re: http://www.part.cz/buxus/generate_page.php3?page_id=7154
Hele - chtěl jsem podpořit dělníka Pepeho, ale nenachází mi to tu stránku. Asi manipulace vojensko-průmyslového komplexu.
 
 Kentus to zkoušel marně
0/0
18.3.2005 13:26

Flat Vamp jr.

Re: Re: Re: http://www.part.cz/buxus/generate_page.php3?page_id=7154
...taky jsem neuspěl. Ale teď se bojím, že u mě zítra zazvoní ňáká argentinská junda
0/0
18.3.2005 13:44

jack_rupnick

Veterán z Iráku Jimmy Massey
Jak jste reagoval po těchto operacích, kdy jste myslel na nevinné, které jste zabil? Na chvíli jsem to ustával. Ve své mysli jsem popíral, že ve skutečnosti jsem vrah, nikoli voják, který nějakým způsobem může říci, jaký rozdíl je mezi tím, co je dobré – a co špatné. A potom jsem se jednoho dne vzbudil a uvnitř mé hlavy bylo malé dítě… Zázrakem se dostalo z masakru pasažérů v jednom autě. Křičelo na mě a ptalo se: „Proč jsi zabil mého bratra?“ Stalo se mou obsesí. Ztratil jsem nad sebou vládu a nemohl se hýbat ani mluvit. Stál jsem na jednom místě a hleděl do zdi. Byl jsem úplně vystrašený – a mimo.
0/0
18.3.2005 12:51

Kentus

Re: Veterán z Iráku Jimmy Massey
Ten je skoro jako ty! Taky mimo!
 
 Kentus překvapen
0/0
18.3.2005 13:02

jack_rupnick

Re: Re: Veterán z Iráku Jimmy Massey
zabíjení civilů je velá sranda  kentus je opravdu třída
0/0
18.3.2005 13:03

Flat Vamp jr.

Re: Re: Re: Veterán z Iráku Jimmy Massey
...tak je to teda smutná sranda?
0/0
18.3.2005 13:12

Kentus

Re: Re: Re: Re: Veterán z Iráku Jimmy Massey
Já komentoval Rupnicka, ne ty jeho depresivní výpotky. To von se u toho asi baví, nebo co.
 
 Kentus se ohrazuje
0/0
18.3.2005 13:13

Flat Vamp jr.

Re: Re: Re: Re: Re: Veterán z Iráku Jimmy Massey
...výpotky jsou o(d)sud: http://www.part.cz/buxus/generate_page.php3?page_id=7155&TID=1422
0/0
18.3.2005 13:17

Flat Vamp jr.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Veterán z Iráku Jimmy Massey
...ale zní to spíš jako monolog z Mazací hlavy
0/0
18.3.2005 13:17

Kentus

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Veterán z Iráku Jimmy Massey
Hmmm... typické čtivo Rupnickovo. 
 
 Kentus raději Playboy
0/0
18.3.2005 13:22

Flat Vamp jr.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Veterán z Iráku Jimmy Massey
...ale není to zrovna čtivé
0/0
18.3.2005 13:25

Thomatan

Eurochambres: EU hospodářsky zaostává za USA o desítky let
Američané podle Eurochambres dosáhli už na přelomu 70. a 80. let nynější úrovně EU v HDP, výdajích do výzkumu a vývoje, produktivitě práce a zaměstnanosti. "Svůj jasný náskok od roku 2000 ještě zvyšují. I při nejoptimističtějších předpokladech potrvá dohánění desítky let, ale to by se nejprve unie musela výrazně vzchopit," řekl generální tajemník sdružení Arnaldo Abruzzini.
 
 
 
0/0
18.3.2005 12:48

jack_rupnick

reagovatVeterán z Iráku Jimmy Massey
A to je všechno, co jste udělali? Skončilo to tak, že jsme masakrovali nevinné civilisty – muže, ženy a děti. Když naše rota převzala rozhlasovou stanici, vysílali jsme naši propagandu, v níž jsme lidi vyzývali k tomu, aby se věnovali svým každodenním věcem, nechali v provozu školy atd. Věděli jsme však, že naše úkoly byly „vyhledej a znič“. To znamenalo podnikat ozbrojené výpady do škol, nemocnic, všude, kde se mohli skrývat „teroristé“. To byla léčka nastražená tajnou službou. My sami jsme měli přehlížet to, že zbavováni životů byli civilisté, což je součástí naší mise
0/0
18.3.2005 11:58

leho

Re: reagovatVeterán z Iráku Jimmy Massey
Zni to podobne jako svedectvi od Johna Kerryho v roce 1971, kdy se vratil z Vietnamu. Temer vsechna jeho svedectvi byla vymyslena a vetsina jeho kolegu, co svedcili s nim pred novinari a kongresem ani ve Vietnamu nebyla. Vypada to, ze se historie opakuje. Podle liceni udalosti tohohle "vojaka" to vypada, ze se jedna bud o nesikovny preklad a nebo je to vsechno vymyslene. Ja nejsem marinak, ale serzant US Army a t.c. v Iraku a na patroly uz nechodim, ale hodne mych kolegu chodi a to co od nich slysim, je uplne neco jineho a spis se klonim k nazoru, ze Jimmy Massey je pravdepodobne vymysleny...
0/0
19.3.2005 1:25

Júlinek šíšal

Re: Re: reagovatVeterán z Iráku Jimmy Massey
... nojo  ... a na ty hambáče pořád chodíš v tý parádní uniformě, abys je měl grátis, viˇˇd?...
0/0
20.3.2005 18:16

Thomatan

Evropa zaostává za USA
Hospodářský program přijatý Evropskou unií před čtyřmi roky v Lisabonu si stanovil ctižádostivý cíl: Do roku 2010 dohnat a předehnat v hospodářské výkonnosti Spojené státy. Bilance v mezidobí je však pro unii zklamáním. "Musíme si čestně přiznat, že nezbytné reformy postupují pomalu. Ke stanovenému cíli jsme se moc nepřiblížili," přiznal odcházející předseda Evropské komise Romano Prodi. Škodolibé hlasy za oceánem připomínají, že unii se svého rivala podařilo předstihnout pouze v jednom ukazateli. A sice v počtu obyvatel po rozšíření o deset nových členských zemí. V tvrdých ekonomických ukazatelích se odstup mezi unií a Spojenými státy podařilo snížit jen nevýznamně, anebo je dokonce větší.
 
 
 
0/0
18.3.2005 11:46

Najdete na iDNES.cz