Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Ministr se postavil za mladé soudce

Ministr spravedlnosti Pavel Němec stojí za mladými soudci, které se snaží dosadit na prázdná místa v justici. Proto ve čtvrtek vyzval k trpělivosti dvaatřicet čekatelů, které odmítl prezident Václav Klaus ve středu jmenovat soudci, protože jim ještě nebylo třicet let.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Zwerg

Možná, že
dobrá metoda výběru soudce by mohla být výběrová řízení mezi advokáty a notáři. Na každé volné místo soudce by se prostě vypsalo výběrové řízení, kde by jako jedna z podmínek, kterou by každý uchazeč musel splňovat, by byla nutná předepsaná délka praxe - řekněme tak 10 let. Jsem si jist, že o místa soudce by jistě byl velký zájem a ve výběrovém řízení by zvítězili opravdu ti nejlepší....
0/0
11.3.2005 21:36

Josefprav

Re: Možná, že
To si myslíš? Notář i advokát je to lépe. Notáři mají zajištěný výdělek a z advokátů by se tam hlásili ti horší, kteří se nemají práci. Dobrý advokát jí má více než stihne.
0/0
11.3.2005 22:43

utanův stín

Re: Možná, že
Myslíš to vážně? Potom je potřeba podotknout, že to, co píšeš je americký systém (ne to výběrové řízení, ale obsazování soudcovských míst advokáty. To s notáři jsi nemyslel vážně, že ne?). A problém ČR je, že nemá na tenhle systém historii. Resp. to, co vede úspěšné advokáty k touze dostat se na místo soudce je, že dosáhli ve své profesi maxima a další moc je právě na tom soudcovském postu. U nás to takhle nemůže fungovat ještě tak deset let.
0/0
11.3.2005 23:12

Zwerg

Re: Re: Možná, že
To s notáři jsem pochopitelně původně vážně myslel. Ale připouštím, že v tomto směru jsem možná napsal nesmysl...... Ovšem námitka, že systém obsazování soudcovských postů advokáty nemá v Česku historii? No a co? Vždy je jednou poprvé.... Ta historie by se časem prostě utvořila. Naše porevoluční Česko nemá žádnou historii v kdečem jiném...... Proč by to u nás nemohlo ještě aspoň 10 let fungovat? Post soudce nabízí mnoho výhod ve srovnání s advokátem pracujícím v privátní oblasti. Věřím, že do takového výběrového řízení by jistě přihlásilo advokátů dost.
0/0
12.3.2005 10:54

otylie

pro Josefprav
Vážený pane , máte naprostou pravdu, proto jsem tam psala, že u mne se jednalo o nechci to zase úplně zlehčit, ale o proti jiným závažnějším případům, téměř o banální případ.  Ale bohužel můj text se tam nevešel celý, a tak to vyznělo jak to vyznělo. Já jsem jenom chtěla říci, že bych už nechtěla zažít  kdekoliv přestárlou vládu, přestárlé soudce atd. jako byli  za bolševika třeba rady ministrů atd. Absolutně nezatracuji justici do pekel a ráda bych si jejich práce vážila ale je mi téměř 60 let a všichni z nás starších nemají úplně nové myšlení. Z toho mám strach. Vezměte dnes preference komunistů. Je to přece jenom k zamyšlení.Přeji hezký den !
0/0
11.3.2005 13:13

Air_Force_One

Neberte to jenom jako vtip!
Jeden novopečený inženýr povídá druhému: "S ohledem na to, jací jme inženýři, mám strach jít zítra k doktorovi."
0/0
11.3.2005 12:19

Josefprav

Re: Neberte to jenom jako vtip!
Máš základní vzdělání?
0/0
11.3.2005 18:11

otylie

nechápu
Tak do 30ti let ne,ne, ne, řekl Klaus Jsou nezkušení.Ano, nemají totiž bolševické manýry s jsou zatím určitě plni entuziazmu a proto také budou neúplatní. Nikomu nevadí, že soudci staršího věku vystudovali v komunismu, pracovali v komunismu a nyní jsou lepší než ti mladí, protože jsou zkušenější. Zdá se mi to až neuvěřitelně drzé, zatracovat jejich práci předem, když prošli všichni stanoveným a plnphodnotným studiem  a i čekatelskou praxí. Já sama jsem na vlastní kůži poznala rozhodnutí soudce  z komunistické éry ( v r. 1995) a úplně rozdílné s spravedlivé rozhodnutí mladého soudce u nejvyššího soudu. Pro ujasnění šlo  o neplatnost výpovědi a tedy o mou další existenci v nepopulárním věku 50 let. Mladý soudce se držel zákonů jako každý jiný, ale přistupoval citlivěji , než  nerudný šedesátiletý, který rozhodl během 10 minut a ještě jsem to musela zaplatit. Později mi bylo vše vráceno.Ve všem prosazuji názor - mládí vpřed ! A ne se dívat nato, jak v justici zaseda
0/0
11.3.2005 11:49

Josefprav

Re: nechápu
Drahá paní máte naprostou pravdu. Pouze se mi nelíbí, že  chcete hodnotit práci soudců podle vlastního soudního procesu. Zpravidla každý, kdo je odsouzen v trestním řízení byl nevinen. Máme kriminály plné nevinných lidí. Pokud se jedná o občanskoprávní řízení, tak tam prohráva zpravidla jedna strana a ta to chápe také jako nespravednost. Předpokldám, že váš názor vznikl zdravým úsudkem a ne úvahou, že kdyby vás soudil někdo z těchto nových soudců, že by váš proces dopadl jinak.     
0/0
11.3.2005 12:54

Mavers

Zase kecy a jen kecy
Kdyz se na to kouknete z obou pohledu, maji urcitou pravdu oba, pripominam, ze nemam rad ani jednoho. Spis se bojim, ze to zase dopadne jako vse v tomto state. Soudci (hlavne v mladsim veku) jsou potreba, ale stejne nebudou. Jen se o tom bude zvanit. Stejne jako penzijni reforma, reforma zdravotnictvi, atd atd. Jedine, co nasi politici (napric celym politicky spektrem) dovedou je, ze mluvi jiz nekolik let o tom, co se musi. A pritom nevyresi nic, kdybych ja v praci mluvil o tom, co musim udelat a neudelal, byl bych do tydne na dlazbe.
0/0
11.3.2005 10:51

Iridium

Re: Zase kecy a jen kecy
Je to takové Klausovsky potměšilé jednání. On dobře ví, že si ty starší soudce nikdo z prstu nevycucá. Prostě zbořil a čeká, co bude za mumraj.
0/0
11.3.2005 11:04

cactus

soudců je dost
problém je ten,že i na městských soudech v Praze je soudců nadstav,ovšem nemají servis, to znamená chybí jim právě nižší stav, takže asi tak....takhle aspoń čekatelé dělají ten servis,kdo by to dělal pak?
0/0
11.3.2005 10:45

morbo

Re: soudců je dost
nemáš pravdu, soudců není dost... dokonce ani v Praze. Třeba na obvodním soudě pro Phu 5 jich do ideálního stavu, který vypočítal nějakej chytrák z ministerstva, chybí cca 10. Ministerstvo to pak vyřešilo tak, že do tohoto uměle určenýho ideálního stavu započítává i soudkyně na mateřský dovolený, kterejch je na Pětce v současný době tuším 7. Takže soudců je zdánlivě dost, ale podstatný procento momentálně nesoudí.
Práci vyššího soudního úředníka ti fakt nepřeju - strašně moc makat za 15 tisíc měsíčně, to je fakt výsměch :((((
0/0
11.3.2005 12:31

ehad

IHEUTE nejak zapomnelo ....
Ministr Němec ale ve své reakci z 9. února Klause upozornil, že pokud se již proběhlých výběrových řízení na post soudce zúčastnili uchazeči střední generace, "nejednalo se o špičkové právníky, kteří by ve funkci soudce viděli přirozené završení své právnické kariéry, ale naopak o ty, kteří z nějakého důvodu ve své profesi neuspěli a své jmenování soudcem vidí jako příležitost, jak začít znovu".
0/0
11.3.2005 10:33

Iridium

Re: IHEUTE nejak zapomnelo ....
No a to je přesně to, proč je mně milejší 28 letej soudce, než 35ti letej zkrachovanec, kterej do toho půjde jen proto, že by se jinde neupíchl. Pro ty, kteří tu kvákají o tom, že by se nenechali operovat 25ti letým doktorem bych rád poznamenal, že zatímco proti zpackané operaci není odvolání, proti rozsudku nejnižší instance ano. A snad nikdo si nemyslí, že by tito lidé nastoupili jinam, než na "okresy".
0/0
11.3.2005 10:52

dobredo

Myslím
že v našem právním řádě existuje možnost dokoupit si roky, aplikují to třeba nezletilí uchazeči o sňatek. To by Klausovi ti soudní aspiranti vytřeli zrak, kdyby tuto možnost využili :-)))
0/0
11.3.2005 10:13

Joab

Re: Myslím
 ???   
0/0
11.3.2005 10:16

morbo

Re: Myslím
Ježiš, jestlis to nemyslel jako vtip, tak jsi fakt totálně vymaštěnej... to je jako bys sčítal jablka s hruškama! 
0/0
11.3.2005 12:27

Josefprav

Re: Myslím
Oni si nepotřebujou nic dokupovat. Na ně se vztahuje věk 25 let.  Na ty nové se vztahuje věk 30  
0/0
11.3.2005 12:57

ScipioAfricanus

Soudce by mel mit alespon nejakou prirozenou autoritu a vaznost
ta pekna cekatelka v vcerejsi MFDnes mela jen moc milou tvara nejspis zatracene hezky zadek -ale ten by pod talarem stejne nebyl videt a to by byla prece skoda.
0/0
11.3.2005 9:47

walter2000

Chápu ho
Vždyť Němec je stejný srá*č, jako ti, za které se staví.
A souhlasím s Klausem, že při dnešní korupci pustit novopečené právníky k souzení, tak naše justice bude definitivně v prd*eli.
Už teď je to zkorumpovaná banda, které jde jen o to, aby si mohla dělat co chce a to stejně beztrestně jako naši politici.
A když mezi ně vypustí po penězích hladovící novopečené právníky, jak to asi může dopadnout!
I když Klause nemám rád, v tomto případě s ním na 200% souhlasím!
0/0
11.3.2005 9:42

Iridium

Re: Chápu ho
Souhlasíte s Klausem, tedy je v pořádku, že nejadnal v souladu s platným právním předpisem?
A proč se tu teď tolik rozmohlo psát "...Klause nemám rád, ale ..."? Není to hanba, mít někoho rád
0/0
11.3.2005 9:47

walter2000

Re: Re: Chápu ho
Mám rád tatarský biftek, pěkný holky, slušný lidi. Proč bych musel mít rád Klause?
0/0
11.3.2005 10:04

Josefprav

Re: Re: Re: Chápu ho
Nemáš rád právníky? Voni ti to u soudu zase zpočítaj. Po kolikátý už? Žádná podmínka
0/0
11.3.2005 17:05

ScipioAfricanus

Nejak jsem prehledl ten pravni predpis
podle ktereho prezident MUSI schvalit soudce splnujici podminky a navrzene ministrem. Pokud neco takoveho existuje, tak snad neni problem Klause zazalovat ze jedna protipravne. Pokud ovsem neni prezidentuv podpis jen ceremonialni formalita a kandidat se mimo jine musi i "zamlouvat" prezidentovi (majicimu pravo veta) tak nechapu, co tady stale resite, drazi odbornici na pravo.
0/0
11.3.2005 10:05

Iridium

Re: Nejak jsem prehledl ten pravni predpis
Splní-li kandidáti podmínky dané ZÁKONEM (ne Něncem, Klausem, Grossem), prezident je jmenuje. Hotovo. Pokud to neudělá, je to pouze jeho osobní kapric. A že se žalovat bude, o to nemusíte mít strach. Na jejich místě bych to udělal taky.
0/0
11.3.2005 10:14

walter2000

Re: Re: Nejak jsem prehledl ten pravni predpis
Jo jo, chápu to, že vy si ty úplatky, na které se ve jménu práva tak třesete, nenecháte jen tak vzít!
Standa se taky jen tak nedá!
0/0
11.3.2005 10:16

Iridium

Re: Re: Re: Nejak jsem prehledl ten pravni predpis
Koukám, že pán je expert na presumpci viny, že.
0/0
11.3.2005 10:24

walter2000

Re: Re: Re: Re: Nejak jsem prehledl ten pravni predpis
Ale ale, agente, nepleť si pojem a průjem!
Jistě jsi už pře své mládí slyšel o prevenci, třeba v otázce otěhotnění. No a to co udělal Klaus, je něco podobného. Taky prevence a nemá to s presumpcí neviny nic, ale opravdu nic společného!
Tak se pěkně uč, ať máš pěkné vízo a někam to dotáhneš! Zatím to není nic moc!
0/0
11.3.2005 10:49

Iridium

Re: Re: Re: Re: Re: Nejak jsem prehledl ten pravni predpis
Ale ale, to je vtipu, pán asi pracuje ve varieté. Vaše teorie o prevenci kulhá na obě nohy. Vámi uváděná prevence by musela nutně znamenat to, že je jépe nemít žádné soudce, aby náhodou nebyli korumpovatelní. Nebo si myslíte, že ten, kdo má sklony ke korupci v osmadvaceti, ten je v pětatřiceti zázrakem ztratí? To, co udělal Klaus, to je čistočisté uplatnění kolektivní viny. Kdyby si ty mladé lidi jednoho po druhém pozval a sám si zjistil, jsou-li dost schopní a zralí, bylo by to krapet něco jiného. Jenže on vzal tužku a rozmáchle škrtnul.  Je zábavné sledovat, jak se lidé jako vy při nedostatku argumentů uchýlí s trapným pindám. Ale jsem nad věcí, možná proto, že školy už mám dávno za sebou
0/0
11.3.2005 11:01

JirkaEsch

Re: Re: Re: Re: Re: Nejak jsem prehledl ten pravni predpis
Ty seš fakt trapnej ubožák
0/0
11.3.2005 12:43

ScipioAfricanus

Takze podle tebe prezident porusil povinnost ulozenou mu primo zakonem?
To by ho mohli rovnou dovolat, ne? Clinton dostal pekne zabrat kvuli mensi prkotine.
0/0
11.3.2005 10:20

adt

Re: Re: Nejak jsem prehledl ten pravni predpis
Žalovat můžete leda na nádraží Bubny nebo doma mamince. Prezident se za své činy nezodpovídá a není za ně právně postižitelný, s výjimkou velezrady...
0/0
11.3.2005 11:28

Iridium

Re: Re: Re: Nejak jsem prehledl ten pravni predpis
Taky nebudou žalovat Klause. A to on dobře ví. Prezident za své činy neodpovídá? To je vidět
0/0
11.3.2005 11:31

Josefprav

Re: Re: Re: Nejak jsem prehledl ten pravni predpis
Žalovat se bude Česká republika a zase něco vysolíme.  Za regulované nájemné nějakou tu miliardu a tady  to vidím na miliony. Stát na na to má, platíme přece daně, ty velezrado. .
0/0
11.3.2005 17:08

Joab

Re: Chápu ho
Skromný a po moci a penězích nelačnící ministr je sám důkazem, že mládí se staré komunistické generaci skutečně povedlo vychovat. Ostatně i pan premiér je zářným příkladem. A tak uskutečněný nábor mladých soudců by bylo opět jedno vítěztví naděje nad zkušenostmi.
0/0
11.3.2005 9:50

Iridium

To Alesh7
Požadavek dosažení věku 30 let se nevztahuje
a)   na soudce a přísedící, kteří byli jmenováni do funkce soudce nebo zvoleni do funkce přísedícího přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona, b)  
na ustanovení soudcem u justičních čekatelů, jejichž pracovní poměr trvá ke dni nabytí účinnosti tohoto zákona.
Myslím, že není co řešit.
0/0
11.3.2005 9:42

Alesh7

Re: To Alesh7
děkuji
 
0/0
11.3.2005 9:44

ickis

Zda se me to jako..
... hovadina. Nedovedu si predstavit cloveka, ktery cca od 18 studuje prava a pak bude cekat az do 35 nez mu bude milostive dovoleno zacit vykonavat profesi, kterou si vybral. Chapu ze musi nabrat jiste zkusenosti, ale co je moc to je moc. Mely by rozhodovat osobnostni kvality (overitelne zkouskami), ne vek, protoze blb zustane blbem i v padesati...
0/0
11.3.2005 9:13

Joab

Re: Zda se me to jako..
To je pravda, že blb zůstane blbem, ale určité životní zkušenosti se ve škole nikdy nenaučíš a inteligentní člověk stařím skutečně dozrává. U blbů se to ovšem jen zhoršuje.
0/0
11.3.2005 9:33

ickis

Re: Re: Zda se me to jako..
Nic to ale nemeni na tom, ze Klaus nejednal v souladu se zakonem. Nekde se tady pise, ze na ty cekatele, kteri byli cekateli uz v dobe, kdy ten novy zakon zacal platit, se to nevztahuje. Nevim, jak presne zni ta definice zakona (jestli je Klaus musi jmenovat nebo muze jmenovat), v kazdem pripade mi to prijde vuci tem lidem minimalne nefer, spise ale jako regulerni podraz. Kor v situaci, kdy kazdy breci, jak je ceske soudnictvi personalne poddimenzovane... :-/
0/0
11.3.2005 14:25

piweta

Rudá hvězda
Skutečně vyzrálí jsou tihle adepti na soudce, kteří v TV vystupují v tričku s rudou hvězdou na prsou. Opravdu chcete, aby TOHLE soudilo???  Myslím, že i ministr Němec záhy zjistí, že ještě sám potřebuje nějaké zkušenosti nabrat - uvidíme, kdo ho bude volit.
0/0
11.3.2005 9:09

jouda-bouda

Re: Rudá hvězda
Ministr Nemec ma vyjimecne pravdu. Klaus diskriminuje podle veku. Kdejakej podnikatel by byl popotahovanej za to ze se ptal na vek uchazece. Nevim proc by mladej kluk nemohl soudit jasne pripady, napriklad neplatice pokut, ukradenou slepici ap.
0/0
11.3.2005 9:12

Alesh7

Prezident jednal v souladu se zákonem.
0/0
11.3.2005 9:05

morbiddark

Re: Prezident jednal v souladu se zákonem.
Tak si ten zákon alespoň přečtěte a pokud možno celý, i přechodná ustanovení. Zjistíte, že nemáte pravdu.
0/0
11.3.2005 9:07

Alesh7

Re: Re: Prezident jednal v souladu se zákonem.
Můžete uvést konkrétní přechodné ustanovení, které tuto situaci řeší? Rád si rozšířím obzory.
0/0
11.3.2005 9:13

Iridium

Re: Re: Re: Prezident jednal v souladu se zákonem.
Zákony mohou působit zpětně?
0/0
11.3.2005 9:19

Alesh7

Re: Re: Re: Re: Prezident jednal v souladu se zákonem.
To je zajímavá myšlenka. Ovšem ke jmenování mělo dojít nyní v souladu se zákony účinnými v době jmenování.  Jiná je otázka jestli změnou podmínek pro jmenování v průběhu justiční praxe čekatelů nedošlo k porušení některého z ústavních principů.
0/0
11.3.2005 9:24

Iridium

Re: Re: Re: Re: Re: Prezident jednal v souladu se zákonem.
Nedošlo by, kdyby byli jmenováni. Nyní už došlo. A domnívám se, že se to prokáže i u soudu, kam se nejspíše tito čekatelé obrátí.
0/0
11.3.2005 9:28

Alesh7

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Prezident jednal v souladu se zákonem.
Netroufnu si dělat takové soudy bez důkladného prostudování všech ústavních norem. Každopádně jsem případný názor ústavního soudu zvědav.
0/0
11.3.2005 9:36

Najdete na iDNES.cz