Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Kraj rozhodne, kdy povede D8 až k hranici

Povede dálnice D8 v Českém středohoří jedním nebo dvěma tunely? To by měli rozhodnout zastupitelé Ústeckého kraje. Rozhodnou i o tom, zda k hranicím pojedeme už za čtyři roky nebo později. Ekologové přišli s přelomovým návrhem. Chtějí, aby zastupitelé rozhodovali s posudkem nezávislé firmy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Venancio

Už to dobře dopadlo
Bude kratší varianta a ekoteroristé utřeli nos!
0/0
9.3.2005 19:11

drevak_patlak

Re: Už to dobře dopadlo
Ekologické organizace nejsou ekoteroristé.
Jinak to pravděpodobně dopadne pro chudáky kolem stávající silnice ještě hůř. Znovuschválená povrchová varianta je totiž napadnutá řadou žalob (které ekologové nabízeli stáhnout, pokud bude schválen tunel Kubačka). POkud jim soudy dají zapravdu, pak může dojít k tomu, že celé stavební řízení se bude muset udělat znovu. A soudy jim pravděpodobně zapravdu dají (jako už se stalo s jedním tunelem na trase), protože schválená varianta není schválená v souladu se zákonem, např. proto, že nebylo jednáno se všemi účastníky řízení a hlavně proto, že se posuzovala jen jedna varianta (už za komunistů naplánovaná), zatímco jich bylo na stole víc. Pokud žijeme v právním státě, soud rozhodně ve prospěch ekologů a celá stavba se ještě více zpozdí. Není to ale chyba ekologů, ale ředitelství silnic a dálnic, které s neznámého důvodu trvalo na komunistické variantě a nic jiného ani do diskuze nepřipustilo.
0/0
10.3.2005 14:00

Vifon

Re: Re: Už to dobře dopadlo
"Ekologické" organizace typu infantilních Dětí země, neduživého Hnutí Duha nebo dokonce Grínpíč JSOU typičtí ekoteroristé!!!!!!!!!!!!!!
0/0
17.3.2005 16:53

juton

Ekologové jsou přínosem.
, Rozhodně bych šmahem všechny ekology a jejich organizace nezatracoval. Nebýt jich, máme republku prokřižovanou nesmyslně vedenými silnicemi. Já netvrdím, že všechny jejich obstrukce jsou dobré, ale kus pravdy mají. Když vyžijí chyby ve stavebním řízení, není to spíše chyba úředníků, když vydají zmetek? Nepřizvat někoho k řízení, byť je účastníkem ze zákona a pak se divit, že protestuje, to je vrchol úřednické arogance. Je pravda, že navrhovaná trasa je dražší, ale v budoucnu budou nepochybně ekologické limity stále přísnější, tak proč to neudělat hned. Snad nemusíme ve všem čekat na patřičný bič! Navíc nevěřím řečem stavebních a betonářských firem o výhodnosti jimi prosazovaných staveb. Definitivně zamítnutá výstavba jezů na Labi je to příkladem. Hysterický povyk o nutnosti výstavby kvůli zvýšení ponoru lodí, temné vize o budoucnosti říční dopravy bez nich, to vše jsme slyšeli. Ale skoro vůbec nebyly slyšet realistické hlasy z Německa o zbytečnosti stavby, jelikož právě německá stra
0/0
9.3.2005 11:24

juton

Re: Ekologové jsou přínosem.
, pokračování: jelikož právě německá strana odmítla budovat kanál na své straně tak, aby lodě s větším ponorem pojal. Takže lodě od nás by stejně do Německa jet nemohly a celá stavba by byla, mírně řečeno, na houby. Holt Němci raději chrání kytky a zvířata na úkor lidí. Lidí je totiž dostatek.
0/0
9.3.2005 11:29

Dr. Fe1

Re: Re: Ekologové jsou přínosem.
Rozumný názor. Souhlasím.  Až na závěr, který příliš nechápu. To že se nepostaví nějáká zbytečná megalomanská stavba, která by znehodnotila říční údolí je přece prospěchem pro lidi a nejen pro zvířata a kytičky.
0/0
9.3.2005 12:04

juton

Re: Re: Re: Ekologové jsou přínosem.
, Můj závěr je jen drobná reakce na závěr příspěvku níže.
0/0
9.3.2005 13:01

Benzin Petrolejovič Naftěnko

Zaplať pán Bůh,
že v době dávno minulé, když Krčín budoval jeden rybník za druhým v jižních čechách, neexistovali ekologové. Protože větší zásah do krajiny a přírody neznám a dnes to je česká chlouba. Nějaká dálnice je proti tomu čajíček. Příklad máme třeba na Slovensku, kde i ekologové pochopili, že než by se čoudící kamiony 2 hodiny drápaly starou silnicí skrz desítky obcí z Liptovského Mikuláše do Popradu, je lepsí je během 20 minut v tomto úseku prohnat po dálnici vedoucí údolím mezi Nízkými a Vysokými Tatrami.  A nechce snad nikdo porovnávat TANAP s CHKO. Ekologové nic nefinancují, za nic nenesou odpovědnost, ale do všeho krofou. Zapomínají, že veškerá lidská činnost zasahuje do přírody, jde jenom o to, aby to bylo v rozumných mezích. A aby lidé trpěli na úkor zvířátek a kytiček, tak to mě připadá zvrácené.
0/0
9.3.2005 9:44

KarolaD

Re: Zaplať pán Bůh,
podpis
0/0
9.3.2005 9:46

modem

Re: Zaplať pán Bůh,
A také by měl někdo spočítat těm rádobyekologům, kolik už bylo nehod aut, kolik zařvalo lidí. Kamióny musí jezdit po silnicích, které na to vůbec nebyly stavěné (Velemín ,Dubí a pod.). Lidi v těch obcích nemají kolikrát šanci přejít, aby jim nehrozilo přejetí. A teď argumenty, "vážení" ekologové.
0/0
9.3.2005 10:14

drevak_patlak

Re: Re: Zaplať pán Bůh,
Za to ekologové nemohou. Základní problém dálnice D8 je v tom, že vůbec neměla vést přes Středohoří, ale okolo. Na to je zákon, který stavby typu dálnice v chráněné krajiné oblasti zakazuje. Výjimku může udělit jen ministerstvo životního prostředí a to jen v oddůvodněných případech.
D8 plánovali komunisti (kteří na ekologii z vysoka kašlali) a ředitelství silnic a dálnic tuto variantu převzalo, aniž by diskutovalo o jiné možnosti (což je v rozporu se zákonem a je to jedna z věcí, na kterou je podána žaloba, která stavbu brzdí). Ředitelství ovšem postavilo salámovou metodou dálnici až k CHKO a teď argumentuje tím, že jinudy už dálnice vést nemůže. K tomu opět prosazuje jedinou variantu (dva tunely), aniž by vzalo v úvahu další alternativy (tunel Kubačka).
Souhrně, chyba není na straně ekologických organizací, ale na straně investora a úředníků, kteří při přípravě stavby nedodržují zákon. Ekologové se jen podle práva brání.
0/0
9.3.2005 13:08

drevak_patlak

Re: Re: Re: Zaplať pán Bůh,
Ještě bych dodal, že investor stavby si tyto chudáky bere vzpodstatě jako rukojmí k rychlému prosazení své, nezákoně připravené stavby. To už je výsměch právnímu státu.
 
Jinak podobné peripetie nás ještě budou čekat. U Hradce jedna majitelka polí rozprodala svůj po korunce pozemek mezi mnoho ekologů, při přípravě dálnice do Hradce se teď musí jedna se všemi, což taky zdržuje.
A proč to udělala? Ne pro odpor k dálnici, ale pro odpor k neschopným úředníkům. Když dostala tento pozemek v restituci, už tehdy věděla, že tam povede dálnice. Několik let se snažila přesvědčit úřady, že chápe dálnici, a že by chtěla za tento pozemek nějakou adekvátní náhradu (pole za pole). Úředníci na ní dlabali a teď přišli s tím, že buď prodá (za státem určenou cenu), nebo jí to pole vyvlastní. Já bych je taky vyhodil a jednal podobně, je to banda arogantní.
0/0
9.3.2005 13:23

ramese

Re: Zaplať pán Bůh,
proc by to nemohlo vest tunely? nechapu. co uz jsem prosustrovali na jinych nesmyslech tak nejaky tunel nas danove poplatniky nemuze rozhazet ba naopak , proc by to tim tunelem nemohlo vest/ ta tahanice o tom to je jen stejne jen o zisku nekomu do kapsy tak ze nejaky ten meloun ci mld sem to uz nas neznici! Je tu vice horsich veci na ktere doplacime a drzime hub..u tak proc ne tunel
0/0
9.3.2005 11:23

emajlova

Re: Zaplať pán Bůh,
hmmm, a z jakýho tedy pak důvody slováci vystavěli 5,5km dlouhý tunel od Spišké N. vsi směr Košice? Nebylo to náhodou kvůli těm čoudícím kamionlm a autům?Kdysi jezdilo kopcema a najednou tunel...srovnje si to trochu
0/0
9.3.2005 12:01

Benzin Petrolejovič Naftěnko

Re: Re: Zaplať pán Bůh,
To je tunel od Spišské Nové Vsi na Prešov a ne na Kočice a je skrz masiv pohoří BRANISKO. Tam není žádné údolí, kterým by se to dalo obejít, tak proto ten tunel.
0/0
9.3.2005 12:19

emajlova

Re: Re: Re: Zaplať pán Bůh,
vždyť tam ale leta byla cesta do kopce a z kopce, tak proč najednou tunela asi???
Směr Prešov, dále Košice apod...(jsem si hned nemohla vzpomenout )
0/0
9.3.2005 14:05

Dr. Fe1

Re: Zaplať pán Bůh,
To je ale demagogie. Srovnávat rybníky s dálnicí, to snad nemá ani cenu komentovat. A že ekologové chtějí aby jezdili auta skrz obce? Část z nich je extremistická a snaží se zabránit jakýkoliv výstavbě, ale většina z nich je podle mě už celkem rozumná a snažej se jenom najít pro přírodu přijatelnější varianty. Největší ubohost je, když úředníci vymyslí nesmyslnou trasu, odmítají jí jakkoliv korigovat  (patrně ze zištných důvodů) a pak průtahy svádí na ekology, který maj tu drzost protestovat proti ekologicky i technicky nesmyslnýmu řešení
0/0
9.3.2005 12:10

Benzin Petrolejovič Naftěnko

Re: Re: Zaplať pán Bůh,
To není srovnání rybníků s dálnicí, ale chování ekologů. Kdyby v té době nějací byli, tak by chudák Krčín nevybudoval ani jeden.
0/0
9.3.2005 12:21

Vikous1

1
Já teda nevim, proč z toho dělat takovou katastrofu. Dálnice je široká 26,5 m, navíc když je v zářezu, udělá se přes ní rozumný počet mostů pro traktory a přechodů pro zvířátka, tak o ní neni vůbec vědět. Takový tunel, co navrhují, jsou vyhozené peníze (za výstavbu i údržbu) a ztracený čas. A pokud se týká tunelů v zahraničí, jsou podle mě téměř vždy technicky nutnou variantou, danou konfigurací terénu.
0/0
9.3.2005 9:01

Dr. Fe1

Re: 1
Otázka je co je technicky nutná varianta. Podle mě v případě vedení dálnice přes České středohoří je tunel technicky nutná varianta, protože bez něj se tam dálnice nesmyslně vlní jako had, trasa se prodlužuje a celkově je to paskvil.
0/0
9.3.2005 9:16

drevak_patlak

Re: 1
Jeďte se někdy podívat do Středohoří. Doporučuji např. dojet vlakem do zastávky Lovosice město, vylézt na Lovoš a pak se vypravit po turistické značce na Milešovku a dojít až do Želenic zpět na vlak. Po výstavbě dálnice už toto prostě nebude možné. A takových míst jako je Středohoří už moc nemáme.
Takže dálnici do tunelu a to co nejdelšího.
0/0
9.3.2005 15:51

Rezen

Tady brecite nad ekologama
ale dve miliardy navic neni zas tak moc, kdyz musela republika zaplatit desitku za zvyjebenou Novu...kdyby radsi pustili politici chlup na ten delsi tunel, tak je klid....ve Svycarsku se ted stavi tunel pres petadvacet kilometru jen kvuli usetreni kusu casu pres prejezd prusmykama...naklady? astronomicky..resi to nekdo? NE!
0/0
9.3.2005 8:48

ramese

Re: Tady brecite nad ekologama
presne tak , proc ne tunel? zachova se raz krajiny a pani nahore prijdou o tucne provize, at se radsi dohaduji je neplatit na kauzach prave jako je NOVA atd. ja jsem pro tunel!
0/0
9.3.2005 11:25

Dr. Fe1

Nadáváte tady na ekology ...
.... ale řekněte mi proč státní instituce od začátku protlačují varianty nešetrné k přírodě, namísto mnohem lepšího vedení trasy v tunelech?! V západní a jižní evropě se dálniční tunely i mnoha kilometrových délek staví naprosto běžně, tak proč by to nešlo i u nás, zejména pokud trasa vede přes chráněná území? Takže za zdržení výstavby může podle mě především úřednická arogance a neochota se vůbec bavit o nějákém šetrnějším řešení, které se v tomto případě přímo nabízí.
0/0
9.3.2005 8:06

terminal

Re: Nadáváte tady na ekology ...
Protože je to si o dost levnější řešení ty trumpeto... Co Ty si vybereš, když budeš muset prát a máš na výběr levnej nešetrnej prášek, nebo drahej (ekologicky správnej), na který nemáš? Budeš chodit dál špinavej, nebo použiješ ten levnej ? Prostě bohatý státy si můžou dovolit stavbu tunelů protože na to maj, anebo ani nemaj jinou technickou možnost jak tam tu silnici postavit...
0/0
9.3.2005 8:25

Dr. Fe1

Re: Re: Nadáváte tady na ekology ...
Ubohé urážky, když nejsou argumenty.   Vypovídá to mnohé o vaší úrovni. Prozradím vám, že náš stát má i na ty tunely, třeba v Praze nebo v Brně se několik tunelů realizovalo a další se připravují. Já jsem pro variantu postavit klidně spíš méně dálnic, ale kvalitních, k přírodě šetrných, než stavět nešetrné paskvily, dálnice nedálnice (zvané silnice pro motorová vozidla) apod. U takových staveb je to šetření na nepravém místě, když už investuji takové enormní množství peněz tak se to vyplatí udělat pořádně, je to na desítky let dopředu! Tu trasu pak už nikdo nezmění.
0/0
9.3.2005 8:42

karoten

Re: Re: Re: Nadáváte tady na ekology ...
Doktore doktore, nejen hrušky s jablky, ale ani tunely ve městě se dálničními nesčítají..
0/0
9.3.2005 9:20

Dr. Fe1

Re: Re: Re: Re: Nadáváte tady na ekology ...
Vím o tom. Tím spíš je to potvrzuje můj názor, protože tunely "v přírodě" jsou samozřejmě mnohem levnější než městské.
0/0
9.3.2005 12:00

mmkk

Re: Re: Nadáváte tady na ekology ...
A Chorvatsko je podle tebe bohatý stát? Koukni se kolik km dálnic za posledních pár let postavili, v jakém to bylo terénu a kolik je tam tunelů a mostů.
Kdyby byla podobná krajina u nás, tak tu ještě žádné dálnice nemáme
0/0
9.3.2005 9:36

ramese

Re: Re: Re: Nadáváte tady na ekology ...
presne tak je to o tom jak velky uplatek a za prosazeni teto varienaty bez tunelu panum uvejzne v kapsach!
0/0
9.3.2005 11:27

terminal

ekologové=?
Připadá mi že je mezi nima stále víc deb*lů ! By mě zajímalo jestli by měli stejnou odvahu s jakou zdržujou stavbu D8čky, si sedli do hospody ve vsích,které nestavbou nejvíc trpí a zdejžím starousedlíkům u piva vše pěkně vysvětlili. Asi by dostali normálně česky po hubě.
0/0
9.3.2005 8:05

drevak_patlak

Re: ekologové=?
Obyvatelé vesnic v okolí stávající silnice by měly rozbít huby hlavně stávajícím úředníkům. Kdyby projednali stavbu v souladu se zákonem, už se dnes mohlo stavět nebo dokonce jezdit a to nejspíš tunelem Kubačka tak, jak ho prosazují ekologové. Investor ale prosazoval jen jednu komunistickou variantu, což je v rozporu se zákonem a proto tuto stavbu ekologové oprávněně napadají a tím zdržují.
Naše politická sebranka nahoře taky mohla zareagovat už před několika lety, kdy Němci a Rakušáci začali připravovat zpoplatnění dálnic pro kamióny. Už tehdy bylo jasné, že pokud budou zpoplatňovat oni a my ne, hodně vzroste tranzitní kamiónová doprava přes naše území. Tak se také stalo, je to skoro dvojnásobek. Kdybychom začali připravovat mýtné už tehdy, mohly jsme teď bohatě rýžovat a zárověň by tu těch kamiónů byla polovina.
Investor dálnice si bere tyto lidi jako rukojmí pro prosazení své varianty a to je taky svinstvo.
0/0
9.3.2005 13:16

Pucmeloud007

Ekologove
lopaty do rukou a vzhuru makat. Oni vas tam uz ty pycoviny prejdou
0/0
9.3.2005 7:47

Vifon

Ekoteroristy
totálně nasadit na výstavbu!!!! D8 = styvba Hnutí Duha, Děti země a Grínpíč!!!!!
0/0
9.3.2005 5:04

Venancio

Re: Ekoteroristy
tak dobrý nápad tu už dlouho nebyl!!
0/0
9.3.2005 6:45

zero_0

Ekologové=brzdiči projektů
co k nadpisu vice dodat... Je sice dulezite, aby  nekdo zamer korigoval z hlediska ochrany ziv. prostredi, ale co v poslednich letech predvadeji "ekologove"...Spise skodi nez napomahaji...
0/0
9.3.2005 3:08

Najdete na iDNES.cz