Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Začala sbírka na pomoc vyhořelému parku

Český svaz ochránců přírody zveřejnil číslo konta, kam mohou lidé posílat peníze na pomoc chilskému národnímu parku. Sbírku schválil pražský magistrát. S rozdělením výtěžku bude na jihu Ameriky pomáhat česká ambasáda. Oheň neúmyslně založil koncem února český turista.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

starver

Souhlasím s většinou příspěvků
Zřejmě si nedělal nic z nařízení a doporučení, udělal veliký průšvih a je jedno, jak moc je veliký, jak tu někteří diskutují. Pro utvoření mého názoru mi úplně stačí, že ten les zapálil, a to se stalo. Jak si může dovolit zapálit les??? A i kdyby si tu polívku vařil a omylem kopnul do vařiče, proč ten ohínek, než se rozšířil, neuhasil??? Nebo to vařil na hromadě vysušeného chrastí??? Buď je naprostej ignorant nebo úplně pitomej. Ať tak nebo onak, je to jeho problém, tak ať si to zaplatí sám. Nedám ani korunu a všem doporučuju totéž.
0/0
9.3.2005 13:11

chrtil

no né
platit za trotla, který neví, jak v přírodě tábořit, a když potřebuje rozdělat oheň tak použije barel benzinu
0/0
8.3.2005 13:37

iuos

hmm
no, hlavně, že to dobře dopadlo a jemu se nic nestalo...
0/0
8.3.2005 13:29

Pu239

jedním slovem
nasrat.........
0/0
8.3.2005 13:18

iuos

hmm
docela dost lidí si teĎ udělá výlet, pardon služební cestu, do chile. hmm. kdybych se víc učil, mohl jsem jet taky
0/0
8.3.2005 12:43

dukeprvni

Re: hmm
jo jo, uc se vole budes panem, budes jezdit TATRAPLANEM,  to je pravda odveka  proc si myslis, ze zacala sbirka  no aby bylo na odlucne prece
0/0
8.3.2005 13:05

dukeprvni

Začala sbírka na pomoc vyhořelému parku
zas se nejaka kur*a potrebuje namazat
0/0
8.3.2005 12:23

tatami

Tete buschce
teto ty jses typicky priklad ceskych ochranaru prirody . Jses taky blond?  Blbost jsi uz ukazala. Jak jsi napsala posledni pozar tohoto rozsahu tam byl pred 20 lety no a vidis priroda se z toho zotavila. Spaleni ohnem patri nutne a nevyhnutelne k prirodnim cyklum. Jakekoliv zasahovani do tohoto retezce nutne deformuje vysledek. Pokud maji v Chile jednoho rozumneho ekologa tak predevsim zabrani expertum tveho typu jakoukoliv cinnost. Vysledky cinnosti lidi tveho typu jsem mel moznost nekolikrat videt v praxi v Asii  a ver mi ze pak clovek uvazuje o tom co je nicivejsi zda tsunami nebo ochrannari. O tom jak jsou vysoke skody a co bylo zniceno bude mozne diskutovat nejdrive za rok.  Cimz nechci rict ze schvaluji cinnost toho pitomce co to zapalil, ale s nejvetsi pravdepodobnosti by to chytlo driv nebo pozdeji samo.Tak si zklidni hormony a vydej se chranit zas neco jineho treba Stromovku nebo neco tak.
0/0
8.3.2005 10:53

Teta Bushka

Re: Tete buschce
Tak poslouchej ty supercu*aku (sám jsi se tak pojmenoval, tak se nediv) - jsi vedle jak ta jedle! Právě andská vegetace patří k těm málo, které se po požáru samovolně neobnovují. Je to dané mnoha faktory, z nichž vyjmenuji třeba silnou erozi na horských svazích, silné větry, specifický typ porostu atd. Odborníci toto velmi dobře znají, tak se do toho laskavě nepleť - nemáš na to! Škody po požáru budou vyhodnoceny asi tak do měsíce, jakmile se podaří uhasit všechna ohniska. Předběžný odhad škod se zakládá na jednotkové ceně za hektar podle typu porostu - na to jsou tabulky, takže si ta čísla nikdo nevycucal z prstu. Přiznávám, že jsem se spletla v jedné věci - a to je údaj o poloměru požáru - jednalo se o obvod, který činí 122 km - a omlouvám se za to. Na rozdíl od našich mainstreamových novinářů jsem alespoň schopná si přiznat omyl a napravit ho.
0/0
8.3.2005 14:29

Teta Bushka

Re: Tete buschce 2
Nejsem blond ani žádný zavilý ochránce přírody - jsem starší paní okolo padesátky. Co se týče mého zájmu o tento případ, tak věz, že se angažuji ani ne tolik kvůli přírodě, ale hlavně kvůli lidem v postižené oblasti. Domnívám se, že lidé v Česku by měli projevit trochu solidarity s nimi, protože vlády a mezinárodní instituce sice přispějí na projekty obnovy přírody, která se z toho po mnoha letech vzpamatuje. Ale obyvatelé této části Patagonie budou mezitím mít velké problémy, jak se uživit, protože poklesne zájem o turistiku do celé oblasti. Torres del Paine je totiž jejím hnacím motorem. Peníze ze sbírky by pak bylo možno použít na vytvoření nových pracovních míst v rámci zbytku parku, aby se turistům nabídly další atrakce a nesnížil se jejich zájem o návštěvu této přírodní rezervace.
0/0
8.3.2005 14:38

Teta Bushka

Požár v Torres del Paine 7
Je to však jen odhad nákladů na obnovení vegetace, nezahrnuje ekonomické škody, které požárem vzniknou dotyčnému parku a obyvatelstvu, kterému poskytuje obživu díky přílivu turistů. Národní park Torres del Paine je skvostem přírody, který do Chile přitahuje davy turistů. Z výnosu Torres del Paine se pak financuje provoz ostatních chilských parků. Takže poškození tohoto parku v budoucnosti způsobí velké problémy celému chilskému systému ochrany přírody. Pro Chilany je tento požár skutečně velkou ztrátou, tak bychom snad měli dokázat, že jsme civilizovaný národ a přispět, ne?
0/0
7.3.2005 23:49

Teta Bushka

Požár v Torres del Paine 6
A ještě takový drobný detail, který vám osvítí, jak "zasvěceně" o této kauze informují naše média (nejen iDNES, ale i Novinky, iHNED, LN atd.): v Latinské Americe je běžné, že se jako symbol pro peso (v mnoha tamních zemích je to jednotka měny) používá prakticky stejný symbol jako pro US dolar ($). Jenže mezi chilskym pesem a US dolarem je opravdu podstatný rozdíl - 1 dolar=cca 566 pesos. Naši novináři zřejmě vůbec neznají tamní reálie a jsou příliš líní si je zjistit třeba na internetu, takže uvádějí naprosto mylné sumy výše škod. Ve skutečnosti se škody předběžně odhadují na 3 miliardy pesos, což odpovídá cca 5 miliónům US dolarů.
0/0
7.3.2005 23:41

bellisa

Re: Požár v Torres del Paine 6
Když je to jen 5 milionů, měl by pan Šmiták uhradit víc než dosud. Po katastrofě v Asii Češi přispěli dost vysokou částkou (to je dobře, taky jsem aspoň trošku pomohla), ale potom si lidi řekli, že už na nějakou charitu dali, takže řada českých dobročinných organizací se teď potýká s nedostatkem peněz. Když se mám rozhodnout mezi příspěvkem na důsledky dovolené pana Šmitáka a nadací Naše dítě, hádejte kdo u mě vyhraje
0/0
8.3.2005 3:24

Teta Bushka

Re: Re: Požár v Torres del Paine 6
Chápu vaše rozhořčení a souhlasím s tím, že Šmiták by měl zaplatit víc než 210 dolarů pokuty, a doufám, že chilské úřady požádají o jeho vydání z Argentiny a budou ho stíhat v občanskoprávním řízení za náhradu škody způsobené nedbalostí. A doufám, že pak bude platit až do konce života za svoji blbost. Měla byste se ale zamyslet nad tím, že ty děti, na nichž vám teď tolik záleží, budou jednou žít na planetě, kde možná už zbude jen pár koutů nedotčené přírody - a k nim bude patřit i Torres del Paine. Ne nadarmo patří do Fondu biosféry, který chrání právě taková území. Takže pokud pomůžete obnovení krajiny po požáru v tomto přírodním parku, zajistíte i těm dětem, že až vyrostou, budou na světě ještě krásná místa, která jim připomenou, jakým přírodním bohatstvím Země kdysi oplývala.
0/0
8.3.2005 14:51

Teta Bushka

Požár v Torres del Paine 5
Český svaz ochránců přírody organizuje sbírku na pomoc při odstraňování škod po požáru v Torres del Paine. Můžete přispět na konto: 1710282/0800 u České spořitelny. Více na: http://csop.ecn.cz/index2 .php A jejich organizace není o nic více pochybná než průměr českých neziskovek!
0/0
7.3.2005 23:29

Teta Bushka

Požár v Torres del Paine 4
Jiří Šmiták byl před svým odjezdem na cesty po světě podle interview, které poskytl z Argentiny chilskemu listu El Mercurio, auditorem u velké konzultační firmy. Vzhledem k tomu, že platy v této branži patří k nejvyšším u nás, tak není na místě ho litovat jako nějakého nemajetného chudáka. Vždyť i podle vyjádření jeho rodičů Šmiták měl v plánu cestovat po Jižní Americe až do září letošního roku. Takže na to musel asi také mít ušetřené nějaké peníze, ne? Těch 1000 dolarů, co předal správě parku, by mu na více než půlroční cestování určitě nevydrželo. Chilany také hodně rozzlobilo tvrzení našeho velvyslanectví v Santiagu, že Šmiták byl velkým znalcem a milovníkem přírodních parků - to je fakt jako z Cimrmana! Je v zájmu naší mezinárodní pověsti, abychom se trochu vytáhli a přispěli na obnovu Torres del Paine - jinak se bude na Čechy v Jižní Americe hledět svrchu. Český svaz ochránců přírody organizuje sbírku na pomoc při odstraňování škod po požáru v Torres del Paine. Můžete přispět na k
0/0
7.3.2005 23:28

Teta Bushka

Požár v Torres del Paine 3
Vzhledem k tomu, že požárem zasažené území bude na dobu obnovy uzavřené pro turisty, a k tomu, že se nachází v okolí jezera Laguny Azul, která patří k perlám tohoto parku, tak je jisté, že poklesne jeho návštěvnost. Lidé, kteří bydlí v této oblasti jsou velmi chudí a žijí prakticky jen z turistického ruchu. Proto jsem se tolik angažovala, aby byla v České republice vypsaná veřejná sbírka, protože nebyla postižená jen příroda, ale i lidé. V Chile právě vrcholí volební kampaň před prezidentskými volbami, takže téma požáru je využívané v politickém boji. Je v zájmu opozice tvrdit, že za škody odpovídá vláda, protože tím poškozuje vládní stranu - to snad pochopí i Český Honza, ne? Jsem v kontaktu s lidmi, kteří žijí v Punta Arenas (hlavní město oblasti), a ti mají na věc jiný názor: považují Š. za bezohledného pitomce a doufají, že je česká vláda a veřejnost nenechají ve štychu - dosud jsme tam měli dobrou pověst (na rozdíl od jiných zemí).
0/0
7.3.2005 23:25

Teta Bushka

Požár v Torres del Paine 2
Pro všechny nadšence ohně jako běžného způsobu regenerace přírody podotýkám, že v parku hořelo naposledy před 20 lety. Rozsah Šmitákova požáru vám snad trochu přiblíží, když si představíte, že zasáhl plochu o průměru 122 km! Podle předběžných závěrů odborníků, kteří již některá místa navštívili se budou škody způsobené na vegetaci s travnim a křovinatým porostem (většina území) napravovat 8-10 let. Ale shořelo také mnoho hektarů původního patagonského pralesa, který se již nikdy uměle zcela neobnoví. Kdyby dnes na Šumavě shořel Boubín, tak už také nikdy nenaroste takový, jaký byl! Mnohé ze zvířat, která žila ve spálené oblasti jsou teritoriální (např. lamy guanako) a je tedy velké riziko, že nepřežijí, protože ostatní zvířata jejich druhu je prostě na svá území nevpustí.
0/0
7.3.2005 23:24

Teta Bushka

Požár v Torres del Paine
Jiří Šmiták napsal e-mail o tom, jak došlo k požáru: http://www.horydoly.cz/vypsat.php?id=3470 JE třeba si jej přečíst kritickým okem, protože jeho (i našich úřadů) tvrzení, že nepřekročil pravidla pro pohyb v Torres del Paine je prostě falešné! V průvodci určeném pro návštěvníky tohoto přírodního parku je doslova uvedeno: Only picnic in designated areas. (Připravujte si jídlo jen na určených místec.) Šmiták se nacházel ještě několik kilometrů od nejbližšího takového místa, když si vařil tu svoji nudlovku! http://www.gochile.cl/eng /Guide/ChileNationalParks/ TorresdelPaine/Torres-del- Paine-3.asp#recomend
0/0
7.3.2005 23:22

Pucmeloud007

odbornik zasne a laik se divi
proc by mel nekdo prispivat na to, ze nejakej debil si neumi ani ohrat polevku?
0/0
7.3.2005 21:51

Steneci

Hmmm...
Je fajn, že jsme opět celýmu světu ukázali, co jsou ty mameluci odněkud z Evropy zač  ...  taky se mi nechce napravovat, co nějakej debil pohnojil... ale dobrou vůli by to chtělo ukázat...
0/0
7.3.2005 21:30

Filemon H.

Re: Hmmm...
Že za to může zrovna Čech je asi spíš náhoda, rozhodně jsme si tím ale dobrou reklamu neudělali. Ale stalo se! Proč tedy alespoň neprojevit snahu, byť by byla symbolická, o nápravu vzniklé škody? Těžko dá někdo 90 mega z vlastní kapsy...
0/0
7.3.2005 22:32

Trashman

Tak to by se jim hodilo,
nějaký pochybný Český svaz ochránců přírody se bude na tomto případu zviditelňovat za peníze, které získá od cizích lidí. Kdo škodu způsobil, tak ať si ji zaplatí a měl by mít zákaz někam jezdit aby zase nezpůsobil škodu a neudělal Českému státu ostudu.
0/0
7.3.2005 19:46

Danny_Kay

...to neni spatne...
No, Smitak, to neni spatny vykon, jet do zahranici a udelat skodu za 90 mil dolaru,to se jen tak nekomu nepovede...Ze by kurak?! Ja to porad rikam,ze koureni cigaret by se melo na veskerych verejnych mistech ilegalizovat...I kdyz je fakt,ze o tomhle pripadu nevim vuec nic a ten pozar mohl vzniknout i jinak...
0/0
7.3.2005 17:59

Air Force One

Re: ...to neni spatne...
V místech, kde se nesmí jakkoliv manipulovat s otevřeným ohněm, si Šmiták něco vařil na lihovém (či butanovém) vařiči. Při tom mu ten vařič ale padl (snad do suché trávy) a on to už nedokázal sám uhasit. Tak běžel pro pomoc, ale mezitím se to už zkrátka rozhořelo MÓÓÓC . On pak dostal (podle jejich zákonů) jen pokutu cca 200 dolarů, a víc mu za to neudělali. Teď  vedou diskuzi o zpřísnění inkriminovaného zákona.
 
0/0
7.3.2005 18:53

peprnak

***
JOOOO,kdo si to podpálil ať si to zaplatí
0/0
7.3.2005 17:33

Modráčkův sen

Šmiták
Dovolil bych si skromný návrh: Co kdyby škodu uhradil pan Šmiták?
0/0
7.3.2005 17:33

Tančící Derviš

›››››››››››› ™
Nakakejte si
0/0
7.3.2005 17:16

krueger

Re: ›››››››››››› ™
Jen by me zajimalo, jakej ty musis byt zakomplexovany chudak.
0/0
7.3.2005 17:48

Tančící Derviš

Re: Re: ›››››››››››› ™
Milej Fredy, když já podpálím les tak ho zacáluju i s veverkama a ještě půjdu sedět a každej se na mě vybodne, tak drž hubu.
0/0
7.3.2005 18:43

Steneci

Re: Re: Re: ›››››››››››› ™
No, na veverky za 90 miliónů bys vydělával asi dost dlouho, frajere...
0/0
7.3.2005 21:36

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.