Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Tři lidé zemřeli při nehodě u Pohořelic

Tři lidé zemřeli při hromadné nehodě u Pohořelic. Srážku tří aut na tahu z Brna do Vídně nepřežily dvě Rakušanky. Večer podlehl v brněnské nemocnici vážně poraněný muž, jeden z pětice těžce zraněných. "Jeho totožnost zatím neznáme," řekla iDNES břeclavská policejní mluvčí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

retail

Fakta o nehodě
To místo opravdu není přehledné, já bych tam nepředjížděl. Upřesnění faktů: místo nehody je na obchvatu Nové vsi u Pohořelic, ty dvě mrtvé Rakušanky seděly v rakouském Focusu a ten mrtvý muž řídil Mondeo s českou značkou.
0/0
9.3.2005 8:51

Příklepová vrtačka

co se týče přehlednosti
místo nehody je přehledné jen zdánlivě, jedná se o velmi mírnou zatáčku, do které ale není vidět kvůli mostu, který ji překlenuje. Je sice pravda, že silnice je tam široká, jenže při velké rychlosti trošičku vynáší. Mě osobně v těhle místech ohrozila už pěkná řádka řidičů.
0/0
7.3.2005 15:58

qwertz

Úsekem jsem projel...
právě před chvílí, místo je uklizené, svodidla ovšem stále viditelně pomačkaná. Místo je opravdu přehledné. Podle místa střetu a viditelných malůvek na silnici bych odhadl, že předjížděný vůz jel opravdu středem, předjíždějící špatně vyhodnotila situaci a protijedoucí se nevěnoval řízení. Kdo z vás by taky volil dobrovolně čelní střet, že? Vpravo od místa střetu je do svodidel mezera  asi 2,5 m. Brzdné stopy nula, ovšem s ABS těžko něco dohledat. Jinak Rakušáci tudy projíždějí opět na plné pecky. Ten pomníček za svodidly je motorkáře, který se tam zabil v roce 2001 (asi není úplně rozumné stavět takové kameny vedle cest, mohou způsobit další úrazy a smrt).
0/0
7.3.2005 10:29

mirroc

Většinou nebývá pouze jeden viník,..
..ale vždy se k tomu přidá více faktorů, které nehodu zaviní. Tady zřejmě mimo hlavní příčinu, což byl asi špatný odhad řidičky při předjíždění je příčinou nehody i špatná reakce protijedoucího a zřejmě i předjížděného. Ať se nám to líbí nebo ne,  stav bezpečnosti na cestách ovlivňujeme všichni, a to hlavní, co zde chybí je vzájemná ohleduplnost.  Kolik z nás uhne a nechá dostatečnou mezeru, když ho předjíždí někdo "hodně spěchající" (ať už si o něm myslíme, co chceme), kolik z nás pustí blikající autobus či trolejbus, který pak musí vyjíždět tzv. na silu (a z vlastní dvouleté zkušenosti s trolejbusem v Brně vím, že to není nic jednoduchého projíždět stanovenou trasu v daných intervalech, takže je nutné volit formu tzv. mírného nátlaku - vyhodit blinkr a pomalu najíždět do pruhu), kdo z nás pustí vždy chodce na přechodu ( jistě znáte situaci, kdy zastavíte a v druhém pruhu ho další auta téměř sejmou), atd.? ...Jezdím
0/0
7.3.2005 9:32

mirroc

Většinou nebývá pouze jeden viník ()pokr.).,..
...Jezdím skoro dvacet let a nejsem svatý, hlavně co se týká rychlosti mimo obec, ale dodržuji několik hlavních zásad, kterým vděčím za to, že ač ročně najedu kolem 40 až 50 tisíc km a zatím jsem zde bez vážnější nehody: vždy se snažím odhadnout a předvídat, co asi mohou udělat řidiči kolem mne (přede mnou, proti mně, za mnou), NIKDY NEPŘEDJÍŽDÍM V NEPŘEHLEDNÝCH SITUACÍCH (nepřehledné zatáčky, horizonty, křižovatky apod.), v obcích jezdím hodně ohleduplně a s ohledem na situaci na silnici a chodce, nereaguji na "pitomce"  ( i s vědomím, že si totéž může z nějakého důvodu myslet někdo jiný o mně),  a snažím se chovat čitelně a předvídatelně i pro ostatní (dávání blinkrů!, omezení prudkých reakcí - brzdění, změny rychlosti apod.). A určitě by situaci na cestách prospěla i větší přítomnost a všímavost dopravní policie, ne jen omezení na dávání pokut za špatné stání či dálniční známky!
0/0
7.3.2005 9:34

mudroch

Re: Většinou nebývá pouze jeden viník ()pokr.).,..
0/0
7.3.2005 9:59

2Mac7

Re: Většinou nebývá pouze jeden viník ()pokr.).,..
 kéž by takových byla většina
0/0
7.3.2005 11:10

Roumen

Re: Většinou nebývá pouze jeden viník ()pokr.).,..
Snazim se o totez, ale co delat s volem, ktery me tesne predjede a predemnou slapne na brzdu, az se mu od kol kouri (mysleno vazne). To vse jen proto, ze jsem si ho dovolil kratce pred tim predjet a to i presto, ze opakovane zrychloval, abych se pred neho nemohl zaradit. :-/ Mel jsem kliku...ubrzdil jsem to, ale chybelo skutecne malo...
Nedokazu si presne predstavit mentalitu ridice, ktery dokaze ujet z mista nehody, ktera se stala pri jeho predjizdeni, ale tusim, ze to bude jedinec podobneho typu, jako vyse zminovany...proste debil. Vubec bych se nedivil, kdyby te Rakusance branil v predjizdeni...po tomto zazitku se tomu totiz divit neumim...
0/0
7.3.2005 15:56

velsatis

Re: Většinou nebývá pouze jeden viník,..
S tím pouštěním "hodně spěchajícího" je to docela zajímavé, protože můj známý z Francie to například vůbec nedokázal pochopit - když jsem rychlejšímu autu trošku uhnul (aby mohl bezpečně předjet). Soukromě jezdím stodvacítkou takže většina aut chce jet rychleji než těch mých 90-95 km/h. Zajímalo by mě, co si o "pouštění" myslí více lidí a zda si někdo všiml, že se to třeba v cizině nědělá vůbec, nebo naopak víc než u nás...
0/0
7.3.2005 10:55

Isbjoerna

Re: Re: Většinou nebývá pouze jeden viník,..
Jakekoli "zavody" na silnici ohrozuji zivoty, a proto je snahou kazdeho rozumneho ridice, aby procesy predjizdeni probihaly plynule a bezpecne, takze vsichni tri (pripadne vice) zucastneni (predjizdejici, predjizdeny a protismer) by meli zvysit pozornost a jednat v harmonickem konzertu predjizdeni.
 
Bohuzel nejsou vsichni ridici rozumni, na narodnosti nezalezi.
0/0
7.3.2005 11:01

karoten

Re: Re: Většinou nebývá pouze jeden viník,..
Praxe jízdy na 2pruhové silnici v pomyslných pruzích čtyřech, je u nás na spadnutí. Tak se jezdí ve zmíněném Rakousku (někde a někdy) a jižněji. Konkrétně ve Slovinsku zcela běžně.
Nemyslím si že je to příklad který by se měl kooptovat do zákona o provozu na veřejných komunikacích.
Ten, kdo umožní agresívnímu dotírajícímu řidiči předjet, zajetím na krajnici, sám podporuje agresi a balkanizaci provozu. Je to cesta do pekel.
0/0
7.3.2005 11:31

2Mac7

Re: Re: Re: Většinou nebývá pouze jeden viník,..
a když mu neuhne , tak ten předjíždějící ohrozí řidiče v protisměru
0/0
7.3.2005 11:40

velsatis

Re: Re: Re: Většinou nebývá pouze jeden viník,..
Právě v tom je to rozporuplné. Navíc někde je možné za sucha a za světla bezpečně uhnout napravo a nechat předjet, ale za mokra a nebo po zimě je to na stejném místě "o držku", takže by bylo problém to brát jako pravidlo. Bylo by to nebezpečné pro předjížděného i předjíždějícího... samozřejmě je to také otázka stavu našich silnic...
0/0
7.3.2005 11:42

mirroc

Re: Re: Většinou nebývá pouze jeden viník,..
Sám mám zkušenosti hlavně s cestováním po Rakousku, Itálii, Chorvatsku a Slovinsku a problémů s pouštěním při předjíždění je zde asi méně. Nicméně je to spíše dané tím, že tam více jezdím po dálnicích a obecně kvalitnějších a širších cestách (snad s vyjímkou Chorvatska) než u nás. Ale určitě se zde jezdí po dálnicích pomaleji než u nás, při cestovní rychlosti kolem 150 km/h mne moc aut na rozdíl od Česka nepředjíždí, spíše bývám ten rychlejší. 
A co mne nejvíce vytáčí, je "rychlost" budování našich dálnic v porovnání s těmito našimi jižními sousedy . Např. Slovinsko vybudovalo od r.1997 kompletní dálniční průtah východ-západ v návaznosti na rakouskou A2 z Mariboru myslím až po italský Terst, a to není dálnice v rovině na náspech jako u nás, ale vedená částečně v horách po dálničních mostech, o dálnicích budovaných v tunelech přes Dolomity a Alpy v Itálii a Rakousku ani nemluvě. Jen u nás se
0/0
7.3.2005 12:26

Smil

VINIK
Vinik nehody ujel, zrychlil pri predjizdeni a proto se rakusanky srazily s protijedoucim aute. Az ho chytnou pujde sedet.
0/0
7.3.2005 9:27

velsatis

Re: VINIK
Jak to víš? Tys to viděl? A co to bylo za auto, to bílý? A SPZ? Informoval jsi policii?
0/0
7.3.2005 9:39

Smil

VINIK
0/0
7.3.2005 9:26

Slavek17

Ach Ta novinářská češtin!
"Auta míjela kritický úsek krátkou objížďkou přes nedalekou Novou Ves, na hlavní silnici se vrátila až kolem šesté večer" - no, to se to těm autům opravdu protáhlo?!
0/0
7.3.2005 9:07

jacobsen

předjíždí se, kde to jde
Silnice je v místě nehody nebezpečná především tím, že prostě k předjíždění svádí. V daném místě se vedle sebe vleze šest aut a když vás protijedoucí pustí, tak se tam dá pohodlně předjíždět souběžně v obou směrech. Průser je, když vás ten protijedoucí nepustí, přehlédne. Celý úsek od Pohořelic až do Mikulova je doprovázen pomníčky. Jeden je dokonce přímo na místě nehody. Rakušanky měly smůlu v tom, že jeli jako v Rakousku. Tam je tento styl, kdy se předjíždí, ik dyž něco jede v protisměru, naprosto běžný. Řidiči jsou na to zvyklí a předpokládají. U nás bohužel ne. Řekl bych, že neznámé bílé auto ujelo proto, že v něm jel nějaký strejda, který řidičku nepustil (neuhnul ji doprava a vytlačil přes čáru) a teď doma zpytuje svědomí. Takových stodvacítkářů nalepených na středovou čáru tudy jezdí spousta.
0/0
7.3.2005 7:40

velsatis

Re: předjíždí se, kde to jde
Kdyby to byla stodavcítka, tak jí má ten focus hned předjetou a při předjíždění se ani neohřeje. V tom to nebude, i když asi 120tky hodně nenávidíš. Už jsi viděl stodvacítku zrychlovat při 90 km/h?
0/0
7.3.2005 7:54

jacobsen

Re: Re: předjíždí se, kde to jde
stodvacítkář je především povahové označení bezohledného řidiče majícího pocit, že když je na cestě, dělá všechno správně a ostatní jsou hovada. Stodvacítkář nenávidí všechny, kdo jej předjíždějí, jedou za ním, nebo odbočují, když on chce jet rovně. Poznávacím znakem není pouze naleštěný prehistorický vůz š..., ale také vlněný klobouk a plato vajec. Nemám rychlé auto (fiat punto 1,2) a když vidím, že mě někdo dojíždí, snažím se ho pustit (trasu Brno Mikulov jezdím často) a to i vtomto úseku a právě proto, že je tu cesta tak široká, že když já jedu vpravo při pravém okraji vozovky, tak mě kdokoliv předjede. 120cýtkář jezdí vpravo, leč při středové čáře a při předjíždění nepatrně zrychluje. Jinak jsou mi 120... putna. Na silnici se jim vyhýbám.
0/0
7.3.2005 11:16

velsatis

Re: Re: Re: předjíždí se, kde to jde
Já se na silnici vyhýbám všem autům :-))) Ale vážně, mám stodvacítku, dost starou ale v dobrým stavu, je smutný že jsou starý auta apriory odsuzovaný. Asi ale nebudu pravý stodvacítkář, protože jsem naopak rád, když rychlejší auto je rychle přede mnou a pryč :-)))
0/0
7.3.2005 11:38

jacobsen

Re: Re: Re: Re: předjíždí se, kde to jde
Vypadá to, že máme podobný styl jízdy:-)) tedy zbytečně se nevystavovat riziku. Snad nám to bude vycházet. Ahoj.
0/0
7.3.2005 12:09

velsatis

Re: Re: Re: Re: Re: předjíždí se, kde to jde
Zdar! - a bezpečné cestování...
0/0
7.3.2005 13:03

mudroch

Re: předjíždí se, kde to jde
Tvoje přirovnání hrubě pokulhává .O jakém běžném způsobu ježdění v Rakousku tady mluvíš . Obě řidičky byly rakušanky ! Jak to , že to nepředpokládaly ?
0/0
7.3.2005 10:02

jacobsen

Re: Re: předjíždí se, kde to jde
Hned za hranicemi je dopravní zračka, kde je v němčině, češtině a polštině napsáno JEZDIT VPRAVO. Rakušané opravdu vpravo jezdí a na širokých úsecích jako je tento předjíždějí, i když něco jede do protivky. Protože se vlezou, uhnou si. Bohužel to udělaly, bohužel je ten protijedoucí přehlédl. O lidské tragedii bych tady nepochyboval. Nic nepřirovnávám.
0/0
7.3.2005 11:21

56xjf

řidičky zahynul(i)YYY
Tři lidé zemřeli při hromadné nehodě u Pohořelic. Srážku tří aut na tahu z Brna do Vídně nepřežili dvě Rakušanky.
I kdyby to přežily, tak je MF DNES dorazí pravopisem .
0/0
7.3.2005 6:40

Cudlas

xxx
jezdim tou cestou nekolikrat tydne a muzu rict, ze pokud clovek opravdu nejede jak prase a sleduje a venuje se rizeni, tak pokud do nej nenaboura nejaky tuupec, tak dojede bespecne, neni na te ceste nic nebespecneho... byla to blbost te co predjizdela a uprimne je mi vice lito tech lidi, kteri to nezavinili..... proc kvuli takovym musi prichazet o zivot nevinni?? :((
0/0
6.3.2005 22:54

cbx

Re: xxx
asi se taky cítili nebeSpečně beSpečně...
0/0
6.3.2005 23:47

hnusil

Nemel kraviny
Vzhledem k tomu, ze cesi jezdi jako idioti a podle toho, ze debilek ujel z mista nehody, tak to tipuju, ze debilek nerozdejchal skutecnost, ze ho predjizdi zenska a zacal zrychlovat ....
0/0
7.3.2005 8:36

Mikula

Trošku mimo
To co teď řeknu je vzhledem k okolnostem havárie mírně mimo, ale nedá mi to: každý hovado, prase a dobytek, který si myslí, že dopravní předpisy a rychlostní limity jsou jen pro blbečky, si zaslouží jen jedno: zdechnout na nejbližším kandelábru!!! Lituju ovšem těch, kteří to odnesou s nimi.
0/0
6.3.2005 22:49

Danny_Kay

Re: Trošku mimo
Jezisi, ona proste predjizdela auto a nevsimla si ze, naproti neco jede...Sice to nebyla dobra ridicka ale nevim,proc by si za to zaslouzila zemrit...To by si pak zaslouzil temer kazdy clovek,akorat za neco jineho...Ona to jaksi nebyla zadna pubertacka,co se chtela vytahnout svym novym autem,proste to byla ctyricetileta zena,ktera byla nepozorna a to se ji stalo bohuzel osudnym...Myslim si,ze kazdy, kdo trochu dele jezdi zazil situaci,kdyz se sice nenaboural,ale udelalneco, co uplne v poradku nebylo...Za to si zaslouzi smrt?
0/0
7.3.2005 0:24

1

Re: Re: Trošku mimo
Možná, že jsi odhalil podstatu stavu na našich silnicích: To, že jen trošku pohnu volantem, zatlačím trochu na chodidlo nebo se trochu zamyslím, přece nemůže být hned trestáno smrtí? Obrať se ombudsmana, Ústavní soud či Evropský soud, bez ohledu na jejich výrok, může.
Ach jo (bez laskavého svolení 1)
0/0
7.3.2005 8:34

Umbro

ach jo
Tem dvema uz je to asi jedno, ale vzhledem k tomu ze to byly zeny, tak neprezily a ne neprezili...
0/0
6.3.2005 22:17

adamsmith

Wartan
Po tvych kecech o spatnych ridicich u nas zrejme prichazi tvuj nazor vnivec. A tak tu ted meles o "ridickach". To jsou fakt kecy non plus ultra. Vono to asi nebude o narodnosti ani pohlavi, proste kdekoli a kdykoli na kretena narazis (ci narazit muzes)... Basta.
0/0
6.3.2005 22:04

yxarinka

osud
To je zvláštní co - 2 rakušáci se přijeli čelně srazit do Čech... jinak hrůza.
0/0
6.3.2005 21:52

cbx

Re: osud
Tak nevím. Četl jsem, že Focus byl rakouský, Opel polský a Mondeo český..
0/0
6.3.2005 22:03

Isbjoerna

Re: Re: osud
, "Řidička focusu byla na místě mrtvá. Při převozu do nemocnice podlehla zraněním i její sedmačtyřicetiletá krajanka, která jela v mondeu." ------- krajanka spise znamena "ze stejne zeme jako ridicka focusu" - tedy z Rakouska.
0/0
6.3.2005 22:06

cbx

Re: Re: Re: osud
njn, já tam někde viděl, že poláci vypověděli, že vrazila do mondea s jihomoravskou značkou... Je to celkem jedno, tragédie tak jak tak
0/0
6.3.2005 22:33

Isbjoerna

Re: osud
, To aby pricernili ceske statistiky. Pak se opet doctu na MVCR, ze v CR je 2-3x vyssi umrtnost pri dopravnich nehodach nez v Rakousku nebo Svycarsku. :-/
0/0
6.3.2005 22:03

hraboš polní

To se dalo čekat
Zlé, zákeřné počasí opět škodilo. Kdy už mu konečnečně poručíme?
0/0
6.3.2005 21:05

MuraH

hrubky...:)
na iDnes jsou opravdu v tomto marní...:)))))
Srážku tří aut na tahu z Brna do Vídně nepřežili dvě Rakušanky
0/0
6.3.2005 20:53

qwertz

Je mi líto,...
ale musím se vrátit k teorii o nevyježděných vidlích, viz níže. Tento úsek je naprosto přehledný, široký, s novým povrchem. Jezdím ho zhruba jednou týdně a nechápu jak se tam něco takového mohlo stát. Ale pozor - po výjezdu z končící dálnice se tady držím u svodidel jako klíště. Je to pravidlo, které tam dodržují všichni, blíží se totiž do rovného úseku, který svádí k vysoké rychlosti, a těmto vozům míří v ústrety. Sám jsem tam zažil dva předjíždějící se polské kamiony, které ještě předjížděl vídeňský mercedes. S úsměvem mi poděkoval za uvolnění místa, pravda, na výběr jsem měl taky jen čelní srážku. Jinak oběti jsou už tři a pomníček vedle Mondea (foto Novinky) dostane kamarády...
0/0
6.3.2005 20:44

klausomil

Re: Je mi líto,...
Výkřiky o vidlácích bych šetřil, je však bohužel pravda, že o sobotách a nedělích vyjíždějí méně zdatní a zkušení řidiči, vytvářející nebezpečné situace. Profíci jsou rádi za trochu klidu a většinou dřepí doma, nebo se jdou projít. Taky osobně znám ten obchvat Pohořelic a mám dojem, že právě ona přehlednost a dlouhý rovný úsek, ve kterém se většina řidičů chystá předjet pomalejší kolegy, svádí k bezstarostné a nebezpečně rychlé jízdě. Navíc právě onen pomník, který je vidět před Mondeem za svodidlem, je ukázkou toho, že si právě toto místo vybralo znovu oběť.
0/0
6.3.2005 21:06

Isbjoerna

Re: Re: Je mi líto,...
, "Při předjíždění neznámého bílého vozu, který z místa ujel, se čelně srazila s protijedoucím mondeem." Doufejme, ze ten Velky Neznamy z bileho vozu nezvysil rychlost prave ve chvili, kdy byl predjizden, aby te zene ukazal, ze on ma rychlejsi auto. :-/
0/0
6.3.2005 21:27

klausomil

Re: Re: Re: Je mi líto,...
Bohužel, ani tuto možnost nelze vyloučit. Důležitá bude zřejmě výpověď posádky polského vozu, pokud ovšem "neztratí paměť"...
0/0
6.3.2005 21:40

sCZECH

Re: Re: Re: Je mi líto,...
no vzhledem k tomu ze te nehody si nemohl nevsimnout a naschval ujel tak by to videl docela realne...:((
0/0
6.3.2005 21:45

Isbjoerna

Re: Re: Re: Re: Je mi líto,...
, Myslis, ze by si ridic nevsiml, ze je predjizden a v protismeru soucasne se blizi auto? Pokud nespal, MUSEL si toho vsimnou a PREDVIDAT, ze se stane strasna nehoda (=celni naraz), jestli on ted silne nezpomali, aby ta pani ve Focus vcas "projela".
0/0
6.3.2005 21:51

Tančící Derviš

Re: Re: Re: Re: Re: Je mi líto,...
Zalez, huso.
0/0
6.3.2005 21:52

Dan 1

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Je mi líto,...
Sklapni, husáku.
0/0
6.3.2005 22:05

Najdete na iDNES.cz