Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Požár v chilském parku se přestal šířit

Ohromný požár, který před deseti dny způsobil svou neopatrností český turista v chilském národním parku Torres del Paine, se hasičům podařilo dostat pod kontrolu. Oznámila to místní lesní správa Conaf s tím, že živel zničil přes 14 tisíc hektarů porostů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

hasmen

Nezačalo hořet v Argentině?
Pan "cestovatel" přeci něco musí jíst...
0/0
3.3.2005 18:56

redback

krutá rána ...
těžce zkoušenému chilskému lidu. Nejdřív komunisti s Allendem, pak Pinochet s koncentráky .. a ťeď zase Šmiták s vypáleným parkem! Venceremos comrades!
0/0
1.3.2005 8:27

Teta Bushka

Ještě ke Šmitákovi (2)
On totiž nikdo nepředpokládal, že by se tam něco mohlo stát, protože v těch místech nemají turisté vůbec co dělatt! Tak ani nebyly na blízku nějaké prostředky k hašení. A nechápu, že Šmiták ještě měl tu drzost to Chilanům vyčítat! Jak poznamenal někdo ze správy Torres del Paine - parkem procházejí tisíce turistů a vystačí si s vyhrazenými stezkami, pak jeden tento zákaz překročí a takto to dopadne. Cožpak nestačej ti blázniví snowboardisté, co strhávají v Tatrách laviny? Zkuste se zamyslet, co by se stalo třeba i jen v těch našich Krkonoších, kdyby si Šmiták dovolil sejít ze značené horské stezky a někde u pramenů Labe si dělal ve trávě polévku? No, myslím, že by ho vynesli v zubech!
0/0
28.2.2005 16:01

Teta Bushka

Ještě ke Šmitákovi
Nebyla jsem v Torres del Paine, když se to stalo. Ale vím, že tam bylo již několik týdnů velké sucho a v tuhle sezónu tam běžně fouká dost silný vítr. Šmiták podle rozhovoru s chilskými novinami přiznal, že v okamžiku, když se vařič převrhl, tak u něj nebyl, protože ho nechal chvíli bez dozoru. A vařič musel být umístěný na vyschlé trávě, protože podle jeho slov hned chytla - proto se také tak rychle rozšířil. Takže pan Šmiták, velký milovník a znalec přírody, zacházel za větrného počasí s otevřeným ohněm v bezprostřední blízkosti vysoce hořlavého materiálu a ještě ho nechal bez dozoru - vzhledem k tomu, že je vysokoškolák a pracoval jako auditor, tak se u něj dá předpokládat určitá inteligence - a tím hůř pro něj! Protože takováhle nedbalost a pohrdání přírodou jsou v jeho případě neodpustitelné... Navíc se dotyčný pohyboval mimi stezky vyhrazené turistům a to také vysvětluje, proč to hasičům tak dlouho trvalo než zasáhnou. On totiž nikdo nepředpokládal, že by se tam něco mohlo stá
0/0
28.2.2005 16:00

leonel

Re: Ještě ke Šmitákovi
napsala jste to správně a když  si vyhledáte co se skrývá pod jménem martin tocik, pochopíte
0/0
28.2.2005 16:04

Teta Bushka

Re: Re: Ještě ke Šmitákovi
Díky, vyhledala jsem, přečetla jsem a pochopila jsem!:o)) Když mohl zakládal účty pro pomoc Acehu, tak by místo obhajování toho svého kamaráda trekkaře mohl uspořádat nějakou podobnou akci mezi českými studenty pro pomoc Chile. Tedy, kdyby ta jeho láska k přírodním krásám nebyla jen tak sobecká, ale upřímná!
0/0
28.2.2005 16:39

leonel

Re: Re: Re: Ještě ke Šmitákovi
 zkuste se ještě podívat na  http://www.tocik.cz/  a k tomu si přidat informaci  ... dopis, který mám kromě MZ i já...    (vadí mi na tom hlavně to, že slyším vyprávění o nešťastné náhodě a nikoliv o nezodpovědnosti či dokonce bezohlednosti,  zato čtu o lhostejných chilských bomberos...)
0/0
28.2.2005 17:17

tokie_tok

Re: Re: Ještě ke Šmitákovi
Zda se to neuvěřitelné, ale pan Martin Tocik (bez háčků a čárek) je můj skoro-jmenovec. Já jsem Martin Točík, s háčkem. Už jsme si to s kolegou jmenovcem vysvětlili. Komentář na Idnes jsem ovšem inicioval já. J.Šmiták je známý mého dobrého kamaráda, a díky němu jsem získal jeho vyjádření. Nejsem advokát, pracuji ve firmě Transgas a mimo to se věnuji ještě občanskému sdružení Tenggara. Doufám, že jste ochotni připustit, že když může existuje shoda okolností jako dvě téměř identická (nepříliš obvyklá) jména, může existovat i nešťastná náhoda mimořádně rychlého rozšíření ohně. Vyjádření J.Šmitáka je zde: http://www.horydoly.cz/vypsat.php?id=3470 Nevím co je neupřímného a sobeckého na pomoci Indonésii, kde jsem strávil dlouhé měsíce a kde mám přátele, včetně postiženého Acehu.
0/0
3.3.2005 17:43

leonel

Re: Re: Re: Ještě ke Šmitákovi
  Tengaru jsem si našel v prosinci loňského roku, "tocik"  jsem nyní považoval za právníka  zastupujícího chilského cestovatele. dopis jsem si přečetl a je chyba, že není jinde.  mám tam daleko nejen přátele, ale i trochu víc 
0/0
3.3.2005 18:21

zlej

čumím
co čech to zálesák a zkušený traper.....hlavně hubou :-((
0/0
27.2.2005 23:47

Teta Bushka

Nesmíte věřit všemu, co (pokračování 2)
To ale už teď neplatí, chilská a prakticky už i celá latinoamerická veřejnost je strašně rozhořčená a slovo "checo" se tam teď vyslovuje v souvislosti se slovem "idiota". Co to znamená, snad ani nemusím překládat. Tak bychom jim snad měli dokázat, že nejsme všichni takovýhle idioti a pomoct jim, protože na naši vládu se těžko budeme moct spolehnout. Už teď to zahrávají do autu, zlehčují Šmitákovu vinu, takže z toho pro Chile nic dobrého nekouka!
0/0
27.2.2005 22:38

Teta Bushka

Nesmíte věřit všemu, co (pokračování)
Podivná náhoda, vezmeme-li v úvahu, že v Brně jsou v seznamu jen 2 Šmitáci a to prave tihle.... O pyromanovi Šmitákovi naše úřady v Chile tvrdí, že je to znalec a milovník národních parků (viz výše). Jindřich Šmiták (ten orchidejový) byl nebo dokonce ještě je státním inspektorem životního prostředí. No to budeme ve světě kouzelně vypadat s takovými "ochránci" a "milovníky" přírody! Zdá se také, že si u nás dost dobře nikdo neuvědomuje, že národní park Torres del Paine je největší pýchou chilského národa. Šmitákův čin by se tedy dal přirovnat k tomu, jako by někdo zapálil Krkonoše, půlku Šumavy a ještě si přitom škrtnul sirkou nad Karlštejnem. Možná by nebylo od věci uspořádat veřejnou sbírku, ať si Češi trochu vylepší pověst a neriskují problémy při cestování v zahraničí. Chilané moc dobře vědí, kde leží Česká republika (na rozdíl od Američanů) a dosud nás v té zemi měli hodně rádi.
0/0
27.2.2005 22:37

tokie_tok

Re: Nesmíte věřit všemu, co (pokračování)
Jirka Smitak nikde nekempoval, delal si polivku k obedu u jezera, kde mel moznost nabrat vodu. Varic byl benzinovy MSR (plynovy nelze vozit letadlem). Z vyjadreni Jirky Smitaka (ktere mam k dispozici krome M. zahranici i ja) vyplyva, ze ohen vznikl diky mimoradnemu poryvu vetru pri standardnim predehrevu trysky varice. J.S. se pokousel OKAMZITE hasit, ale po 15 vterinach musel zachranit sam sebe, kvuli velmi silnym poryvum vetru rozsirujicim ohen. Ve svem zevrubnem prohlaseni pise, jak naopak chilsti hasici zcela liknali a nasadili pouze nejake mlade dobrovolniky. Rozhodne ho neodsuzuji, kazdy at si zamete pred vlastnim prahem, jestli si nikdy nedelal ohnicek u lesa...
0/0
28.2.2005 12:31

leonel

Re: Re: Nesmíte věřit všemu, co (pokračování)
 ...po patnácti vteřinách musel zachraňovat sám sebe...naopak chilští hasiči zcela liknali ...každý ať si zamete před vlastním prahem...   ...dělal si polívku k obědu... 
0/0
28.2.2005 15:05

Teta Bushka

Nesmíte věřit všemu, co se píše v našich médiiích!
"Velvyslanec vyjádřil lítost a na obranu Šmitáka uvedl, že je to znalec a milovník národních parků a svého nezodpovědného činu hluboce lituje," řekl iDNES pracovník české ambasády v Chile. Takto přistupují naše úřady k tomuto případu - a nejen to, Ministerstvo zahr. věcí dokonce má tu drzost tvrdit, že se Šmiták nedopustil žádného přestupku. TO JE PUSTÁ LEŽ! V rozhovoru pro chilské noviny Šmiták sám přiznal, že se pohyboval mimo území vyhrazené pro turisty a kempoval mimo vyhrazené místo. Navíc ve vyprahlém terénu a za silného větru použil petrolejový (a ne plynový, jak píší u nás) vařič, aby si udělal čínskou polévku:o)) a nechal ho bez dozoru. Vařič se však převrhl, petrolej vytekl a on pak jen zíral. Takže tohle není jen nešťastná náhoda, ale trestuhodná blbost. Tomu Jindřichovi jsem volala, ale tvrdí, že toho druhého ani nezná. Nojo, ale když lhal před novozélandským soudem, tak proč ne i mne?
0/0
27.2.2005 22:36

tokie_tok

Re: Nesmíte věřit všemu, co se píše v našich médiiích!
Byla / byl jste tam? Ne. Tak nespekulujte / nelžete. Když se převrhne benzínový vařič MSR, benzín se nevyleje, protoze je uzavřen v láhvi. Pouze při předehřevu trysky (trvá to asi 5-10 vteřin) hrozí zvýšené riziko zafoukání větru. Z vyjádření J.S. vyplývá že se jednalo o nahly mimoradne silny poryv. Vetrno zrejme bylo, proto ta litost, ze nevenoval "mimoradnou, ale pouze beznou pozornost".
0/0
28.2.2005 12:51

Ola_Dez

mošnád
Ty ynteligenta, ty seš tady taky?
0/0
27.2.2005 21:26

Ola_Dez

Re: mošnád
Ale vázne, platí te za tu blbost nebo se, takové vod prirození?
0/0
27.2.2005 21:27

Ola_Dez

Re: Re: mošnád
...seš ... jsi...
0/0
27.2.2005 21:28

Ola_Dez

Sme špice
Dyz písknót kórku, tak at je to zvonek! My, válci ze Štatlu, dyz zavarime hakl grenóbl, tak si mošnovsko hledá baldu!
0/0
27.2.2005 21:24

Pilat

kam cech vleze
tam trava dvacet roku neroste
0/0
27.2.2005 20:59

Dan 1

Re: kam cech vleze
Sudšmiták není Čech, ale Brňák.
0/0
27.2.2005 21:07

Pilat

Re: Re: kam cech vleze
hovorime a zemi ceske nebo brnenske?
0/0
27.2.2005 21:13

Dan 1

Re: Re: Re: kam cech vleze
Hovoříme o jihomoru. Šmiták by vhodně doplnil místní levé komando Sudajev, Modráček,123freak, Pilat...
0/0
27.2.2005 21:19

Pilat

Re: Re: Re: Re: kam cech vleze
nedavno jsi tu plakal, kdyz jses vtiral, ze mas predky z moravy
0/0
27.2.2005 21:20

Dan 1

Re: Re: Re: Re: Re: kam cech vleze
To ano, ale ne z Brna a postupně většina příbuzných z Moravy emigrovala na západ (do Čech). A vtírat se nemám za potřebí, vždyť ty beze mne ani nemůžeš být, přiznej si to.
0/0
27.2.2005 21:24

Pilat

Re: Re: Re: Re: Re: Re: kam cech vleze
ze by jsi me chybel ke stesti, to se rici neda  ale zase na druhou stranu bych tu mohl narazit i na vetsiho Lojzika
0/0
27.2.2005 21:28

Dan 1

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: kam cech vleze
Já už narazil na dalšího lojzu z vaší party - Oláh Dežo už pronikl i sem
0/0
27.2.2005 21:30

Isabelle

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: kam cech vleze
Danecku, zase to neprehanej, dezo nejni z canada
0/0
27.2.2005 21:32

Dan 1

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: kam cech vleze
Já vím, ale je původem od Brna
0/0
27.2.2005 21:34

Pilat

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: kam cech vleze
hele Belle Brunic je uz asi nebostik, neni?
0/0
27.2.2005 21:34

Isabelle

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: kam cech vleze
Neni, porad pise na jeho block...
0/0
27.2.2005 21:36

Hnuson

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: kam cech vleze
Kdepak....od prosince o něm nemám zprávu..Jinak ahoj holka
0/0
27.2.2005 23:51

Isabelle

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: kam cech vleze
Ahojjjjj!!! Hovnivalovi se po tobe tuhle zastesklo, ale brunic je na zivu a dycha z hluboka a pise jeho povidani a basne na lide.cz...nazdaaar, jak to vypada v Nove Pace ?
0/0
27.2.2005 23:54

Hnuson

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: kam cech vleze
Paka je konec světa...strašně sněhu. Brunic mi posílal přání před Silvestrem a na odpověď už nereagoval. Nějak se s ním míjím. Ale jsem rád že je OK. Měl nějaké zdravotní potíže. Hovnivála ode mě pozdravuj :-)))))...Však já si ho najdu
0/0
28.2.2005 0:14

Isabelle

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: kam cech vleze
Skoro kazdy vsedni den ho najdes na zakone ...jinak vse nejlepsi, pozdrav vyridim...
0/0
28.2.2005 0:19

Hnuson

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: kam cech vleze
Díky...a měj se hezky rusalko :-)
0/0
28.2.2005 0:21

Hnuson

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: kam cech vleze
stále nekouřím...už  to jsou dva roky...
0/0
28.2.2005 0:22

Pilat

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: kam cech vleze
zapamatuj si, ze ja jsem independent, vzdycky jsem byl a budu. Me s nikym do party nedavej
0/0
27.2.2005 21:33

poslanec_termit

Re: kam cech vleze
Co mas proti nam Cecum, cigane
0/0
27.2.2005 21:15

Pilat

Re: Re: kam cech vleze
na vsechno chytri a nakonec dobri tak podpalit chilsky narodni park  
0/0
27.2.2005 21:16

leonel

no tohle
 vláda vyšle, ministr zahraničí se omluvil a já cestoval s takovým pocitem zodpovědnosti ke své zemi, abych někde neudělal ostudu, za dobrotu ...
0/0
27.2.2005 20:47

_Ufon_

Nechce si nekdo zalozit cestovku
, s vylety do chilske rezervace?
0/0
27.2.2005 20:35

Najdete na iDNES.cz