Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Papežova kniha vzbudila v Německu hněv

Ti, kteří nyní schvalují potraty, se chovají podobně jako nacisté, když naplánovali holokaust. Toto srovnání učinil papež ve svých memoárech 'Paměť a identita' a vyvolal tím nevoli u německých Židů a strany Zelených.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Vifon

Papež
Je dementní stařec, co byste od něj chtěli!!!!!!!
0/0
2.3.2005 19:14

Dan 1

Tak jsem vás zase nachytal
na švestkách, milchamo. Vy jste tak prolhaný, že už se snad ani neumíte červenat. Autora (nebo autorku) příspěvku napomínáte, že homosexuálové cosi někomu vnucují. Já mám zkušenosti opačné. To jsem šel za paní, kterou v podchodu doslova honila pobožná kretura, mávající nějakým časopisem a řvala na nebohou ženu, jestli to do schránky dostává pravidelně. Tak jsem na ní zařval já a když prchala, volal jsem za ní, aby se starala o to, zda to dostává pravidelně sama. Paní, která se stala obětí, mi pak děkovala, že jsem jí té slepice zbavil. Vaše pindy o MKN-10 nechám psychiatrům, to, čím trpíte, se jmenuje mythomania phantastica. V životě se mi stalo jen jednou, že mi chtěl homosexuál vnucovat nejen názor, ale i něco jiného. Bylo to v autobuse a když mě lákal k sobě domů, poukazoval na to, že má doma spoustu náboženských knih. Jak by ne, když to byl student teologie. Jste směšní, zrovna tak, jako váš slintající šéf.
0/0
26.2.2005 0:40

jarini

Re: Tak jsem vás zase nachytal
jo máš recht. když jsem mu ty kněze buzíky onehdá připomněl, vykrucoval se jak had
0/0
26.2.2005 0:47

Dan 1

Re: Re: Tak jsem vás zase nachytal
On totiž není normální. To je nějaký ThLic. nebo ThMgr, který tráví čas studiem 2000 let starého sci-fi románu, učí se řecky, aramejsky, hebrejsky a latinsky, aby neměl čas myslet na svoje podvědomé nečisté touhy. Jeho demagogie je tak odporná, že se neštítí nazvat kritiky Libora Halíka propotratáři. Přitom jde jen o to, nekriminalizovat lékaře, ne o podporu potratů. Nikdy by mě nanapadlo nutit paní milchamovou, aby šla na potrat, nebo aby si pan milchama užil s kolegou z práce. Ale to jsou ty kobyly, které, když chcípají, kolem sebe kopou. Katolicismus je na huntě a nemá dnešnímu člověku co říci.
0/0
26.2.2005 0:58

jarini

Re: Re: Re: Tak jsem vás zase nachytal
já mu to píšu jinými slovy taky, ale on má místo mozku HD s biblí v různých jazycích  i s jejím výkladem. . Teď už mi moc neodpovídá, nechává za sebe pracovat ceccila.
0/0
26.2.2005 1:04

milchama

Re: Re: Re: Tak jsem vás zase nachytal
Brát cizí lidský život není  ničím soukromým právem. Kriminalizovat lékaře-vrahy znamená ochraňovat cizí lidské životy, které oni v rozporu s Hippokratem bez skrupulí berou. Pokud ochranu lidských životů chcete považovat za demagogii, budiž. Rád budu zrovna od vás nazýván demagogem. Alespoň mám jistotu, že jsem ťal do živého....   Jinak znovu podotýkám, že nemám žádného uslintaného šéfa. Jaksi permanentně se v tom zápalu pletete.
0/0
27.2.2005 1:36

milchama

Re: Re: Tak jsem vás zase nachytal
Nevím, že bych se vykrucoval ohledně nějakých homosexuálních kněží. Pokud jsem se snad někde někdy nevyjádřil jasně, zdůrazňuji, že homosexuála nelze považovat křesťana....
0/0
27.2.2005 1:40

jarini

Re: Re: Re: Tak jsem vás zase nachytal
ani když je to kněz?
0/0
27.2.2005 19:03

milchama

Re: Re: Re: Re: Tak jsem vás zase nachytal
Pochopitelně, že ne. Ježíš řekl: "Ne každý, kdo mi říká `Pane, Pane´, vejde do království nebeského; ale ten, kdo činí vůli mého Otce v nebesích." (evang. Matouše 7,21)
0/0
27.2.2005 23:04

jarini

Re: Re: Re: Re: Re: Tak jsem vás zase nachytal
nestraš , pokud je bůh, nečiní rozdíly mezi lidmi a věčné zatracení sem nelep, je to pohádka pro děti
0/0
27.2.2005 23:36

milchama

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tak jsem vás zase nachytal
Takže Bůh by dle tebe měl posuzovat stejně Hitlera, Zarkávího či matku Terezu? Kam by se pak poděla spravedlnost? A o zatracení jsem nic nepsal. Nicméně tě tato otázka zřejmě trápí, když jsi ji nakousl a snažil se ji zlehčit jako pohádku...
0/0
27.2.2005 23:45

jarini

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tak jsem vás zase nachytal
Netrápí mne nic jiného než vaše oblbování lidí.  Znám ty vámi omílané termíny, věčné zatracení máte jako strašáka na všechny, kdo nejedou podle vás.  Nesuď abys nebyl souzen. Kdo jsi bez viny první hoď kamenem.
0/0
27.2.2005 23:49

milchama

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tak jsem vás zase nachytal
Proč užíváš plurál? Proč mi podsouváš, co jsem nenapsal? Proč stále paušalizuješ? Měl by ses trochu zamyslet nad tím, co mi tu předhazuješ... Pokud už zde uvádíš parafráze Kristových slov, pak zase podle toho, co se ti hodí (což vyčítáš právě mi). Ale Ježíš řekl rovněž:
 "Myslíte, že tito Galilejci byli větší hříšníci než ti ostatní, že to museli vytrpět?"   Ne, pravím vám, ale nebudete-li činit pokání, všichni podobně zahynete." (evang. Lukáše 13,2-3) Takže opět jen tradiční agnostické (či ateistické) vytrhávání textů z celkové souvislosti Ježíšova poselství ....
0/0
27.2.2005 23:58

Isabelle

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tak jsem vás zase nachytal
Tak nepluraral...kolik asi myslis je a bylo pedofilnich fararu, a biskupove to vedeli, misto aby je nejak znemoznili...ne prelozili je do jineho farstvi...nadherny priklad pro vsechny "verici"...
0/0
28.2.2005 0:02

milchama

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tak jsem vás zase nachytal
Pokud kryli takovým způsobem hřích těchto farářů, jednali pochopitelně sami zvráceně. Je v tom nějaký problém? Vždyť jsem přece jasně napsal Kristova slova: "Ne každý, kdo mi říká "Pane, Pane.... " 
0/0
28.2.2005 0:07

Isabelle

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tak jsem vás zase nachytal
Jiste , ze to je problem, asi ne pro tebe....svati muzi jsou podle tebe svati...ma se jim vse odpustit..
0/0
28.2.2005 0:13

milchama

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tak jsem vás zase nachytal
Jací svatí muži? Patrně nevíš, co se míní svatostí. Kdo hřeší a nechce svého hříchu zanechat, má být z církve vyobcován.
0/0
28.2.2005 0:17

Isabelle

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tak jsem vás zase nachytal
Tak proc JE nevyobcovali?? Proc je prelozili (a nekolikrat )jinam, a nevim co se mini svatosti, nikde a nikdy jsem svateho nepotkala....
0/0
28.2.2005 0:23

milchama

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tak jsem vás zase nachytal
Proč je nevyobcovali, se zeptej jich, ne mě. Já nejsem součástí jejich hierarchie...
0/0
28.2.2005 0:30

jarini

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tak jsem vás zase nachytal
Myslíš vytrhávání z kontextu pro tebe tak typické? Protože je jasné, že vy právě využíváte různých podobenství a špatných překladů k tomu, abyste strašili lidi. Ježíš podle mne byl člověk, který přinesl velké učení, jež jste svými úpravami tak zprznili, že to co dnes předkládáte je paskvil. Nikdo se už asi nedozví přesně, co chtěl říci, pokud se neobjeví někdo jemu podobný. Určitě ale nevyhrožoval někomu, že zahyne, pokud nebude činit pokání.
0/0
28.2.2005 0:05

milchama

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tak jsem vás zase nachytal
Co kdo zprznil? Nový zákon je nejlépe doložený text ze starověku. Žádný jiný starověký text nebyl dochován v tolika exemplářích a v opisech z tak krátké doby po napsání originálních textů. Chceš-li znát Ježíšovo učení, přečti si evangelia. Z toho, co zde píšeš, vychází stále více na světlo, že jsi je nečetl. Poněvadž pak bys nemohl napsat, že Ježíš " Určitě ale nevyhrožoval někomu, že zahyne, pokud nebude činit pokání." Takže si myslím, že diskutovat s tebou o věcech, které neznáš (přičemž je zároveň tvrdě kritizuješ), nemá valný smysl. Až si je případně nastuduješ, můžeme diskutovat dále.  Do té doby se loučím. Dobrou noc.
0/0
28.2.2005 0:14

jarini

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tak jsem vás zase nachytal
jsi legrační, abych pochopil, že Leninovy spisy stojí za prd, nemusím je číst. Stejně tak ty bláboly, ze kterých cituješ, číst nemusím, protože mi stačí jejich praktický dopad na lidstvo. Násilí, křižácké války, pálení čarodejnic a vědců, nesnášenlivost k názoru druhého. To mi stačí, protože toto vše bylo konáno na podkladu stejných knih, které zde cituješ a za souhlasu nejvyšších církevních hodnostářů. Nepotřebuji číst main Kampf abych věděl, že Hitler byl gauner. Sladkou noc a nezapomeň sem zase něco nakopírovat.
0/0
28.2.2005 0:20

milchama

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tak jsem vás zase nachytal
To co zde uvádíš (křižácké války, pálení čarodějnic atd.) se dělo ne proto, že by se pachatelé Novým zákonem řídili, ale právě proto, že se jim neřídili - tudíž nebyli to skuteční následovníci Krista, nebyli to křesťané. Že to schvalovali nejvyšší církevní hodnostáři, neznamená zhola nic, poněvadž to neschvaloval Bůh... A  mimochodem, abys pochopil, "že Hitler byl  gauner", je nutné číst Mein Kampf. Jinak by ses mohl  domnívat, že jeho následovníci pouze překroutili jeho učení. Takže opravdu poslední doporučení před spaním: než se pustíš příště do diskuse o nějakém tématu, napřed bys měl o něm něco vědět.... Teď už definitivně dobrou...
0/0
28.2.2005 0:28

jarini

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tak jsem vás zase nachytal
Jsi opět vedle jak ta jedle( zvláště s tím Hitlerem). Nechce se ti stále přiznat, že knihy, podle kterých se snažíš neustále někoho soudit a odsoudit, mají tolik různých výkladů, že kdokoliv může přijít s novým a může se prohlásit za toho jediného správného vykladače. A protože nemáš odvahu vyslovit svoji představu Boha, je směšné i tvé tvrzení, že něco neschvaloval. Opět ho posunuješ do roviny moudrého staříka který hledí a říká: to je dobře, to zase špatně. Málokdo ho chápe - milchama a možná ještě někdo.  A pokud vím, nejvyšší církevní hodnostáři se vždy prohlašovali za zástupce Boha na Zemi. Pouze ve chvíli, kdy se Ti to nehodí, najednou od nich utíkáš a snažíš se vyvolat dojem, že ty jsi se svými znalostmi nad nimi, protože chápeš lépe, co chtěl Bůh říci. Už jenom chybí, aby ses prohlásil za papeže.
0/0
28.2.2005 6:48

milchama

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tak jsem vás zase nachytal
Pokud si přečteš Mein Kampf, zjistíš, že jeho vyznění je zcela jednoznačné. Pochopitelně, že si to někdo může překroutit, nicméně význam pro nezaujatého čtenáře je zcela zřetelný. Pokud bys trval na jakýchkoli výkladech, pak bys to musel aplikovat i na zdejší články, na cokoli. Nějaký politik by např. něco prohásil a ty bys řekl, že je to jen výjklad reportérů, že něco takového prohlásil. Pak by opravdu nemělo smysl o něčem diskutovat, neboť by nám nakonec chyběla i společná sémantická základna... Jestliže se někdo prohlašuje za zástupce Boha na zemi, je v tom, o čem zde vedeme řeč, zcela nepodstatné. Už jsem ti citoval minimálně dvakrát onen Ježíšův výrok: "Ne každý, kdo mi říká "Pane,Pane..." Ve skutečnosti ti, co se prohlašovali za zástupce Boha na zemi, jednali zcela proti Novému zákonu, proti slovům samotného Krista, za jehož náměstky se vydávali. Proto také reformátoři označovali papeže za antikrista. Je to tak těžké pochopit?
0/0
28.2.2005 10:52

jarini

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tak jsem vás zase nachytal
Překroutit lze úplně všechno. Proč ne bibli. Vezmi jen kolik bylo zmatků při jejím vzniku" Různí autoři, kteří do všeho vnesli své pocity, myšlenky, názory. Různí opraváři, kteří se zajisté snažili dát jí jednotnější řád. Marně. Různí překladatelé. Různí vykladači. Lidově řečeno je v tom hokej a proto je možné dnes mít tolik směrů, každý samozřejmě sebe prohlašující za ten jedině správný. Kde hledat společnou sémantickou základnu? Na to abych byl "dobrý" nepotřebuji boha, bibli, desatero, kostely, mešity, obřady. Když budu dobrý jen proto, že se něčeho bojím nebo že plním příkazy či doporučení nějakého vykladače, nemá to smysl. Se sebou samým jsem neudělal nic. Nevnucuj proto lidem své představy, každý zodpovídá sám za sebe, i před bohem podle tvé představy, kterou mi odmítáš přiblížit,   Je to tak těžké pochopit?
0/0
28.2.2005 13:27

milchama

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tak jsem vás zase nachytal
Ale pochopitelně, že i bibli lze překroutit. Dokladem toho jsou  například ti, kteří ve jménu Krista zabíjeli lidi. Ale i v dnešní době je překrucovatelů habaděj. Pokud ti však cituji konkrétní text bez exegeze, je možnost překroucení minimální, byť pochopitelně i překlad je již výkladem. Ale to je obecný hermeneutický problém, kterého se nikdy nedá zcela zbavit... Připadá mi však zábavné, že vykládáš o tom, jak bible vznikla, aniž bys ji pořádně četl. Tedy věříš zprostředkovaným informacím - či spíše spekulacím. Ještě před nějakým 60 lety se fantazírovalo, jak byl její text deformován různými úpravami, pak ovšem přišly v roce 1947 nálezy svitků v Kumránu a zjistilo se, že texty Tenachu se po takřka 2000 let opisovaly bez podstatných změn textu. Později měli masoreti dokonce spočítaná všechna písmena Tenachu...  
0/0
1.3.2005 22:38

milchama

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tak jsem vás zase nachytal
A pokud jde o to být "dobrý" bez Boha, pak takových lidí  byla spousta - např. Stalin, Enver Hodža atd. Samí dobří lidé. Platí-li Prótagorův výrok, pak se za dobrého může považovat kdokoli podle libosti - i ten nejmasovější vrah. Pokud však nechceš za dobro vydávat zlo, je třeba, abys hledal skutečné dobro. A to bez Boha nenalezneš - viz: "Když se vydával na cestu, přiběhl k němu nějaký člověk, a poklekl před ním a ptal se ho: "Mistře dobrý, co mám dělat, abych měl podíl na věčném životě?" Ježíš mu řekl: "Proč mi říkáš dobrý? Nikdo není dobrý, jedině Bůh." (evang. Marka 10,17-18)  
0/0
1.3.2005 22:50

jarini

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tak jsem vás zase nachytal
opět jedna slušná porce zooforodemagogie. Přečti si to po sobě a pokud se nepobliješ, tak jsi ztracený případ a ani deset bohů ti nepomůže. btw bibli jsem četl a ne jednou, ale neučil jsem se ji nazpaměť, protože je pro mne naprosto nedůležitá. Spíš obsahuje zajímavá historická fakta, pro praktický život naprosto nepoužitelná, (pouze s notnou dávkou drzosti a demagogie, která ti nechybí). Myslet si, že dobrý člověk může být jen věřící, to už nepotřebuje komentář....
0/0
2.3.2005 9:06

milchama

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tak jsem vás zase nachytal
Pokud jsi bibli opravdu četl, o čemž pochybuji (viz tvé předchozí výroky), pak jen z rychlíku. Pokud ji považuješ pro praktický život nepoužitelnou, je evidentní, že jsi ji vůbec nepochopil. Krom toho jsi to právě ty, kdo překrucuješ výroky. Já jsem přece nikde nepsal, že jen věřící může být dobrý, nýbrž, že nikdo není skutečně dobrý. Následovník Krista si to však na rozdíl od tebe alespoň uvědomuje. Zdrojem pravého dobra je pouze Bůh, ne člověk, byť věřící... Takže by sis to po sobě měl přečíst především ty - případnou nauseu ponechávám na tobě. :))
0/0
2.3.2005 16:59

jarini

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tak jsem vás zase nachytal
překrucování je tvojí silnou stránkou a hážeš to na mne. napsal jsi
".... abys hledal skutečné dobro. A to bez Boha nenalezneš" Nemohu tedy najít dobro, pokud nevěřím v Boha. Další porce demagogie, která potvrzuje moje předešlé příspěvky: "...je evidentní, že jsi ji vůbec nepochopil". Pochopil jsi ji jen ty nebo pár dalších vykladačů - demagogů, kteří stále melou dokola, jak že je vlastně písmo myšleno, jiný výklad není přípustný. Stále jen potvrzuješ, co tvrdím já. Kniha bible je vykladatelná mnoha způsoby a vykladači si přisvojují právo vyložit ji po svém. Já s dovolením přidám další (můžeš tvrdit demagogický) názor a tvrdím: Není o ničem jiném, než záznam toho, co se možná někdy v minulosti stalo, co kdo možná někdo řekl a co si v průběhu času mysleli někteří lidé.
0/0
2.3.2005 19:10

milchama

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tak jsem vás zase nachytal
Obviňovat z překrucování mě pochopitelně můžeš, ale to je tak asi vše. Pokud nechápeš rozdíl mezi "nalézat dobro" a "být dobrým", pak je zřejmě každá rada drahá. A že nemůžeš nalézt SKUTEČNÉ dobro bez Boha (pokud ovšem za SKUTEČNÉ dobro nepovažuješ smrt), to netvrdím jenom já, ale jinými slovy i Ježíš: "Jednomu bohatému člověku se na polích hojně urodilo.  Uvažoval o tom, a říkal si: `Co budu dělat, když nemám kam složit svou úrodu?´  Pak si řekl: `Tohle udělám: Zbořím stodoly, postavím větší a tam shromáždím všechno své obilí i ostatní zásoby  a řeknu si: Teď máš velké zásoby na mnoho let; klidně si žij, jez, pij, buď veselé mysli.´  Ale Bůh mu řekl: `Blázne! Ještě této noci si vyžádají tvoji duši, a čí bude to, co jsi nashromáždil?´  Tak je to s tím, kdo si hromadí poklady a není bohatý před Bohem." (Lukáš 12,16-21). Chceš proto Ježíše obviňovat z demagogie?
0/0
4.3.2005 7:15

jarini

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tak jsem vás zase nachytal
Hraješ si s pojmy (nalézat dobro), které si nějak vysvětluješ podle sebe a dáváš do kontrastu s pojmem "být dobrým". A pak to "skutečné dobro" je co? Dobro podle milchamy nebo podle jeho přesvědčení, církve, sekty ? Příběh o bohatém je trošku mimo mísu. Nikde jsem netvrdil, že nashromážděním bohatství se automaticky stává člověk dobrým, proč to zde cituješ? Ani bohatý, ani Ježíš to v onom příkladu neříká. Potřebuješ mne jen demagogicky bez souvislostí postavit do role toho, kdo obviňuje z demagogie Ježíše.
A opět nutná dávka zooforodemagogie: "A pokud jde o to být "dobrý" bez Boha, pak takových lidí  byla spousta - např. Stalin, Enver Hodža atd. Samí dobří lidé." Moc hezké až úsměvné povídání. Ještě že už takoví jako ty nemohou být u moci.
0/0
4.3.2005 8:43

milchama

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tak jsem vás zase nachytal
Vidno, že jsi stále nepochopil rozdíl mezi "nalézt dobro" a "být dobrým"... Podobenství jsem uvedl proto, že mnoho lidí považuje získání bohatství za nalezení dobra. Podobenství však ukazuje, že jde o dobro iluzorní. To se však nemusí týkat pouze majetku, ale i jiných hodnot, které člověk považuje za dobro v nezávislosti na Bohu.  Pokud jde o ono skutečné dobro, odkazuji např. na Deuteronomium 30:15: "Hleď, předložil jsem ti dnes život a dobro i smrt a zlo..." Je to dobro, které člověku nabízí Bůh a které je nepomíjitelné a dokonalé.  Pokud jde o "dobré" bez Boha, pak nevím, co je ti na tom nejasné. Pokud neexistuje Bůh, pak může sebe prohlašovat za dobrého kdokoli si zamane. I ten nejmasovější vrah. To jsou jen důsledky Prótagorova relativismu, který dnes zachvátil celý západní svět. Tedy
0/0
5.3.2005 0:30

milchama

pokračování
.....žádná zooforodemagogie, nýbrž jen prostý fakt, že relativismus umožňuje za dobro prohlásit cokoliv...  A strach z toho, že bych byl já nebo  mi podobní u moci, mít nemusíš. My totiž hledáme království Boží a ne království tohoto světa. Z čeho bys však strach mít měl jsou právě oni relativisté u moci, kteří natřou jakékoli zlo na "dobro"....
0/0
5.3.2005 0:34

jarini

Re: pokračování
ale už zas. Je přece evidentní, že si většina lidí uvědomuje rozdíl mezi dobrým a zlým. Sice pořád nevím, kam se řadíš, to ale nevadí. Při tvých reakcích je ale jasné, že jsi náboženský teoretik a v některých chvílích až demagog. Nemyslím si, že čtení "moudrých" knih a pěstování nějakých obřadů udělá člověka dobrým. Chce to jen používat hlavu. O nátěry se neboj, to můžeš stejně ty, já, kdo to bude potřebovat a stejně s tím nic nenadělá nikdo. A už přestaň proezentovat svoje názory jako jedinou cestu k poznání dobra. Je to hodně namyšlené a proto nenajdeš nikoho, kdo by tě vážně podpořil. Mysli si to, je to tvůj problém, snad na to brzy dojdeš, v čem děláš chyby.
0/0
5.3.2005 13:36

milchama

Re: Re: pokračování
Ne většina lidí, ale každý si uvědomuje rozdíl mezi dobrým a zlým (nebo alespoň mezi příjemným a nepříjemným - idioti, zvířata). Problém je však v tom, že různí lidé považují za dobro různé věci. A platí-li Prótagorův  relativismus není žádný arbitr, který by rozhodl, čí pojetí dobra je správné. Kritérion je pak pro každého naprosto libovolné. Tedy všechno je nakonec dobré i zlé, pravdivé i nepravdivé...    A ještě malá poznámka. Já zde neprezentuji své názory na poznání dobra, jak sis zřejmě dosud neráčil všimnout. Takže nařčení z namyšlenosti je poněkud liché....
0/0
7.3.2005 0:15

jarini

Re: Re: Re: pokračování
ani liché ani sudé  to že předkládáš citáty z bible, jejichž vlastní výklad  pak vkládáš do kontexu svých argumentací značí, že prezentuješ svoje názory - a to dost vehementně. Platí - li zdravý rozum, nemusíš zase dobro tak relativizovat. Tvoje namyšlenost je dána i tím, že se neustále snažíš používáním odborných teoretických termínů a řečtiny umlčet diskutující, abys ukázal svoji nadřazenost.
0/0
7.3.2005 6:48

milchama

Re: Re: Re: Re: pokračování
Co to je zdravý rozum? Zase jeden z naprosto relativních pojmů. Každý bude pochopitelně za zdravý rozum považovat právě ten svůj... :)) Pokud jde o ty citáty, pak je samozřejmě užívám v jistém kontextu - snažím se však, aby tento kontext nevybočoval z kontextu biblické teologie. Abys ovšem mohl posoudit, zda ty citáty používám v rozporu s kontextem bible, musel bys ji napřed důkladně znát. A jestliže občas upozorním na původní text, pak je to právě proto, že překlad určité pasáže není zcela přiléhavý, není konkordantní ap. Příčinou není nadřazenost. Je to spíše podobné situaci, kdy by např. diskutovat laik s odborníkem na kvantovou mechaniku a stěžoval si, že odborník občas upozorňuje na pojmy, které laikovi nejsou dostatečně známy. Nejde zde o to, že by onen odborník musel být zrovna nadřazený, nýbrž pouze o to, že se studiu daného oboru více věnoval než laik..... :))
0/0
7.3.2005 8:31

milchama

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tak jsem vás zase nachytal
Že je bible překroutitelná a překrucovaná (jako jakýkoli jiný text) přece já nepopírám - viz mé předchozí příspěvky (tvrdí to ostatně i bible: 2. Petrova 3,16). Nepochopená a překrucovaná je však psychickými lidmi, kteří k ní mají nesprávný přístup. Pak se nedivím, že ji nemůžeš pochopit, a když tě na to upozorním, že mne obviníš z demagogie. To, že psychičtí lidé nemohou pochopit Boží věci (tedy i Boží slovo) totiž zase netvrdím já, nýbrž opět samotná bible: "Duševní člověk však nepřijímá věci Ducha Božího, neboť jsou mu bláznovstvím a nemůže je poznat, protože mají být posuzovány duchovně." (1. Korintským 2,14)....
0/0
4.3.2005 7:28

milchama

Re: Tak jsem vás zase nachytal
Na jakých švestkách? Stačí si otevřít většinu tisku, pustit si TV či rádio.... Všude je přehršel prohomosexuálních lží, které ve velice krátké porevoluční době vymyly mozky spoustě lidí zdejších lidí. Je to jen tragickým dokladem ubohosti tohoto národa, který je schopen stavět rvát se za "svobodu" sexuálních deviantů a arogantně zavrhovat to, co kdysi činilo jeho dějiny slavnými...  Pokud jde o ono vnucování, pak vás mohu ujistit, že v mládí mě daleko více svými návrhy obtěžovali homosexuálové (ačkoli jsem jim jasně dal najevo, že jsem heterosexuál)   než kdykoli jakákoli křesťanská nebo jiná sekta... A váš odkaz k psychiatrům je rovněž úsměvný. Vždyť to byli právě oni (APA v 70. letech), kdo první podlehli nátlaku homosexuálních uskupení a následně diagnózu této deviace vyškrtli z DSM. Pokud jsou schopni škrtem pera udělat z devianta normálního člověka, jsou schopni i naopak udělat obdobně z normálního člo
0/0
27.2.2005 1:25

milchama

pokračování
....člověka blázna (viz zneužívání psychiatrie za bolševismu). Jestli jsou pro vás zrovna takoví psychiatři arbitry normálnosti, pak vás hluboce lituji...
0/0
27.2.2005 1:27

vaclavj1

Re: pokračování
A kdo ze je podle Vas tim arbitrem, podle ktereho urcujete, co je normalni?
0/0
27.2.2005 1:51

milchama

Re: Re: pokračování
Pokud bychom se přidrželi Prótagory, jak je dnes, módou, pak je jím každý člověk sám....
0/0
27.2.2005 2:03

vaclavj1

Re: Re: Re: pokračování
Ja jsem se ale ptal Vas.
0/0
27.2.2005 2:11

milchama

Re: Re: Re: Re: pokračování
Pro mne je arbitrem ten, kdo vytvořil tento svět. Jen autor nějakého díla totiž může znát dokonale účel, k němuž dané dílo vytvořil a tedy určovat, co je normální a co nenormální funkcí (např. konstruktér automobilu ví nejlépe, zda jeho stroj funguje normálně nebo je nějak vadný). Ovšem pro lidi, kteří nevěří, že svět byl stvořen, nemůže z principu   existovat žádná pevná norma. Zbývá jim tedy jen zmíněný Prótagorův relativismus se všemi zhoubnými důsledky, což velice výstižně popsal již Aristoteles ve svých Metafysikách....
0/0
27.2.2005 18:59

jarini

Re: Re: Re: Re: Re: pokračování
ty to s ním máš prošpitané, jak ten svět tvořil? Jak určil co je normální? Jsou to zcela jistě tvé konstrukce, jak si myslíš, že by to mělo být. Takových osvícených vykladačů tu už bylo.  
0/0
27.2.2005 19:06

milchama

Re: Re: Re: Re: Re: Re: pokračování
To nejsou mé konstrukce, to je apokalypsa, pokud ti to něco říká....
0/0
27.2.2005 23:00

jarini

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pokračování
to víš že říká  taky jsem četl o čertech, nenechám se vystrašit, a ty konstrukce jsou tvoje, výklad všech knih si děláte, jak se vám hodí
0/0
27.2.2005 23:33

milchama

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: pokračování
Tak to jsi asi četl poněkud jinou literaturu. Já o čertech nečetl, poněvadž pohádky nečtu...   Mohl bys být konkrétní, v čem si dělám výklad  nějaké knihy dle toho, jak se mi to hodí?
0/0
27.2.2005 23:49

Najdete na iDNES.cz