Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Sněmovna odmítla vyvlastnění u první scény

Komunisté prohráli boj o vyvlastnění restaurační budovy v areálu Národního divadla. Poslanci jejich návrh zamítli. Stát v roce 1990 omylem přiřkl restauraci řádu Voršilek. Těm ale náležel jen pozemek. Komunistický návrh měl Národnímu divadlu ulehčit situaci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Volten

Sněmovna odmítla vyvlastnění u první scény
  ---byla to lumpárna a je stále.Kdy už s tou černoprdelnickou bandou skoncujeme a odkážeme je tam kam  v tomro století patří.?
0/0
23.2.2005 19:36

aarghot

vorsilky
no aspon si vorsilky maji za co koupit novy vibratory - maji totiz obrovskou spotrebu
0/0
23.2.2005 17:23

good_luck!

To Občánek
Měj se, bylo to zajímavé odpoledne, doufám, že tě z nenávisti k církvím (konkrétně římskokatolické jak jsem ze tvých příspěvků vyrozuměl) netrefí šlak.
0/0
23.2.2005 17:02

obcanek

Re: To Občánek
Neboj se,to není nenávist,to je výčet reálných událostí a samostatnost myšlení.Zrovna jako se katolická církev odvolává na bibli,komunisti se odvolávali na Lenina a jiné.A k poznámce o promile - já nevím jak v době současné,ale za nás nebylo zvykem se ve škole ožírat.Pokud dnes ano,pak opravdu úroveň školství "vyrůstá".Nebo že by šlo o přijímání krve Páně?A jakpak to bylo s těmi indiány a správou poctivě nabytého majetku a užívání důchodů z těchto majetků (jihoamerického zlata a latifundií katolickou církví .... ?).Buď zdráv a nauč se používat svůj mozek,ne jnom citáty z bible a názorů kněží.
0/0
23.2.2005 19:36

obcanek

Katolická církev za dobu
své existence nikdy nevrátila nic z toho,co neprávem nabyla.A neprávem nabytého majetku je mnoho.Ale na co jednou položí katolík tlapu,nepustí a nepustí.Konfiskaci majetku nepřátelům se komunisté a nacisti naučili od katolíků,to není z jejich hlav.
0/0
23.2.2005 14:43

mtis

Re: Katolická církev za dobu
Ha ha ha ... komunisti se to naučili od katolíků, proto je obrali dohola za přislíbenou státní rentu a demogratický stát jim sebere státní rentu a majetek nevrátí .... ha ha ha ....
 
P.S.  Džugašvili a Lenin se taky učili od katolické církve?  A co Mao?
0/0
23.2.2005 15:12

obcanek

Re: Re: Katolická církev za dobu
Během povstání guezů,to je cca 16-17  století v Nizozemí,za nadvlády Španělska,každý,kdo byl nekatolické víry a někdo jej udal by, popraven,polovičku jeho majetku dostal udavač,polovičku katolická církev.Kde v té době byl Osip Visralionovič,Vladimír Uljanov a jiní?V počátcích katolicismu se církev zmocnila podvodem území Vatikánu,když po smrti Konstantina předložila padělanou z.zv.Konstantinovu nadaci,která jí přiřkla území Vatikánu (části Říma).
0/0
23.2.2005 15:40

good_luck!

Re: Re: Re: Katolická církev za dobu
možná máš pravdu, ale kdo vládl španělsku - katolický hodnostář? Já myslel, že španělsko bylo královstvím (jako je až dosud) ...
0/0
23.2.2005 15:47

obcanek

Re: Re: Re: Re: Katolická církev za dobu
polovičku udavač,polovičku CÍRKEV KATOLICKÁ.
0/0
23.2.2005 15:51

good_luck!

Re: Katolická církev za dobu
je toho málo, co církev neprávem nabyla. Ono za 2000 let trvání se přece jen dá nabýt poctivou cestou daleko více majetku, než za let 40, pokud se neprožírá. A jako znalec církve zajisté víš, že církev je pouze správcem nabytého majetku, tzn. spotřebovává maximálně výnosy získané z drženého majetku, ale nikdy ne tento vlastní majetek.
0/0
23.2.2005 15:43

obcanek

Re: Re: Katolická církev za dobu
Viz výše - celé území Vatikánu bylo nabyto podvodem.A lačnost církví všech,nejen katolické po majetku je také známa již od starověku.Viz chrámové poklady všech možných civilizací .Chceš naznačit,že vydrancování jihoamerických indiánských území pod vedením katolických kněží,vyvraždění valné části obyvatelstva bylo pouhou správou majetku a spotřebováváním maximálně výnosů z "drženého",ale ve skutečnosti ukradeného majetku?
0/0
23.2.2005 15:51

good_luck!

Re: Re: Re: Katolická církev za dobu
Možná by to chtělo shodit rudé brýle, zapomenout na VUML a začít studovat objektivní dějiny.
Souhlasím, házet vinu na jakéhosi Cortese a další dobyvatele amerického kontinentu by komunistům nepřinášelo žádné výhody - takže veškeré škody v historii lidstva páchala církev. Předpokládám, že obdobně to bylo i v tebou zmiňovaném Holandsku. Jestli církev měla jakýsi tebou zmiňovaný výnos, zajisté to nebyla ona, kdo toto nařízení vydal. Samozřejmě, pokud král měl zájem na šíření římskokatolického vyznání (a za tímto účelem jim platil zabaveným majetkem je jiná věc), ale to neznamená, že církev byla zlodějem.
0/0
23.2.2005 16:04

obcanek

Re: Re: Re: Re: Katolická církev za dobu
To není komunistické vidění světa.Podobné vidění měli třeba francouzští osvícenci - viz "libri prohibiti" pokud Ti to něco říká.Za komunistů jsem byl vyhozen z vysoké školy,chtěli mě zavřít ale nepovedlo se jim to.Ale z historie,kterou jsem studoval nejen z  tehdy oficiálních zdrojů jsem si udělal dostatečný obrázek.A že církve vždy shromažďovaly votivní dary zejména zlaté,již ve starověku je dost jasné z archeologockých nálezů.A že zlato zároveň bylo odjakživa zároveň platidlem je také známo a dost těžko to nazveš komunistickým názorem.A pokud nevyžadovala církev jako votivní dary zlato=hotovost,velmi stála o pozemky,protože pozemky=potraviny a pomocí jídla ovládneš každého.Církev vždy stála a stojí o světovládu.A protože stojí o světovládu,vyvolává války=násilí.I ta slavná katolická.Dodnes.
0/0
23.2.2005 16:12

good_luck!

Re: Re: Re: Re: Re: Katolická církev za dobu
Již z mé první reakce zjistíš, že nepopírám, že církve shromažďují majetek. Ovšem shromažďování se děje již 2000 let (což pokud by každý věřící dával 1 Kč denně už vytvoří za tu dobu pěkný majetek) za mnou výše uvedených podmínek. A to, že jsou nacházeny v chrámech poklady neznamená, že kradla, popř. kvůli majetku vraždila.
Nebo myslíš, že každej kdo má auto je zloděj a vrah, protože ho ne každý má?
0/0
23.2.2005 16:25

obcanek

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Katolická církev za dobu
Dole jsem ti napsal následující:" schválně,co kdyby katolická církev navrátila vše,co za dobu své existence získala neprávem,podvodem a vraždami?A jako první,protože si určitě  začala s konfiskacemi začala dříve než komunisti a nacisti a Josef.."Pochopitelně,ne každý kdo něco má je zloděj.Ale specielně katolická církev ve svých dějinách je jednou z nejkrvavějších organizací - viz inkvizce.A také je autorem metody vymývání mozku.Tam kde není rozumné vysvětlení,správný katolík začne papouškovat ani ne tak bibli jako názor pana faráře,To že se v chrámech nachází poklady je kromě popření učení Jošuy z Nazaretu důkazem,že hromadí majetek.Majetek se nehromadí pro samotné vlastnictví,ale  pro ekonomickou moc.A kromě komunistů se katolická církev vždy dohodla s vládci,ať jimi byl kdokoliv.Také signifikantní.A sama si od počátku osobovala část světské moci.Mimo jiné si osobovala právo uvádět panovníky do úřadu - korunovaci provádí církev z "Boží milosti".A celibát kněží u katolíků je
0/0
23.2.2005 16:39

obcanek

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Katolická církev za dobu
zaveden proto,aby se kněží nestarali o zabezpečení vlastních potomků,aby nehromadili majetek pro rodinu,ale pro církev.Jediná katolická církev má organizační strukturu celosvětovou.Další důkaz toho,že toužila a touží po světovládě.A dodnes vyvolává krveprolití a násilí.
0/0
23.2.2005 16:41

good_luck!

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Katolická církev za dobu
Celosvětovou organizační strukturu mimo církve (množné číslo) má např. i UNESCO, Červený kříž/půlměsíc (vzniklé na základě té chamtivé církve) atd. Takže plácáš nesmysly.
K celibátu se vyjadřovat nebudu. Jen jedna poznámka. Nikdo faráře/řádové sestry/bratry nenutí jakkoli dostat se na tento post. Pokud se o to budeš zajímat, dokonce zjistíš, že církev klade dosažení jakéhokoli z těchto pozic překážky v podobě omězení věku (farář), zkušební doby (všechny tři) kdy se několikrát žadatel musí rozhodnout, že chce dále pokračovat, popř. má možnost bez jakýchkoli zábran kdykoli odejít. Nejčastěji je tato doba 3 roky, ale často i déle.
0/0
23.2.2005 16:50

good_luck!

Re: Re: Re: Re: Re: Katolická církev za dobu
jen tak pro zajímavost - proč tě vyhodili z té VŠ? Bylo to za šíření demokracie, aktivní odpor vůči komunismu a nebo si se někde obyčejně ožral a rozstřískal koleje, popř. si se porval s policajtem a nadal mu do VB? Pochybuji v tvém případě o některé z těch prvních dvou příčin.
0/0
23.2.2005 16:41

obcanek

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Katolická církev za dobu
Pro hubu o "velikánech" 2.poloviny 20 století.
0/0
23.2.2005 16:47

good_luck!

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Katolická církev za dobu
Musím uznat, že jsi byl statečný - a kolik jsi měl v ten okamžik promile?
0/0
23.2.2005 16:51

MathewW

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Katolická církev za dobu
Chudák seš ty přečti si své reakce - a zjistíš že z nedostatku argumentů, papouškuješ a když ani toto nepomáhá tak urážíš. Seš ubožák
0/0
24.2.2005 11:04

EndyP

Proč vyvlastnění?
Prapříčina problému je v chybě Parlamentu. Řešení by měl tedy najít Parlament a ne se tomu 15 let bránit. Jednalo by se vůbec o vyvlastnění? Koupíte-li auto, o kterém se dodatečně zjistí, že bylo kradené, taky vám ho můžou sebrat a bez náhrady. Bylo by na místě odložit rudou i modrou ideologii a vyřešit problém věcně a bez dalších odkladů.
0/0
23.2.2005 14:22

good_luck!

Re: Proč vyvlastnění?
Problém je ale v tom, že zlodějem byl stát (někdy po r. 1948).
Tzn. správně došlo k restituci pozemku (na kterém původně stála budova. Měla být započtena tržní hodnota této budovy při vyvlastnění a tržní hodnota nové budovy (pro využití namísto budovy původní prakticky 0) a doplatit strádající straně rozdíl. Tvrdím, že by stát musel hradit poplatek Voršilkám. Nebo je někde ve vlastnických listech záznam o prodeji budovy (včetně pozemku) státu a schválení vlastníka na změnu užívání budovy?
Jen tak pro pořádek - zmíněný klášter ve svých prostorách provozuje dívčí školu. Pokud by tedy tyto prostory měl, mohla být tato škola větší.
0/0
23.2.2005 15:00

good_luck!

Re: Proč vyvlastnění?
Problém ovšem je, že po r. 1948 kradl stát. Poté se choval jako zloděj a původní budovu nechal zruinovat, poté zbořit a na jejím místě vystavěl budovu novou s jiným účelem podnikání. Takže vlastně bylo postupováno dle Vašich požadavků - zloději bylo odebráno bez náhrady a vráceno původnímu vlastníkovi.
Ještě k příměru. Koupíte-li traktor, který byl postaven z kradeného auta, což se poté zjistí - jak bude postupováno vůči Vám a vůči zloději? Původní majitel auta bude spokojen, když dostane namísto svého auta tento traktor (pro srovnání obyvatel žijící na Václavském náměstí si s traktorem takto získaným určitě užije hodně zábavy).
Je zřejmé, že řád Voršilek by měl daleko větší zájem o svou původní budovu, která by daleko více vyhovovala jeho potřebám (poskytuje ubytování a provozuje dívčí školu).
0/0
23.2.2005 15:08

hornet

Zajímavé, kdo hlasoval
Je zcela samozřejmé, že k bolševikům rudým se při hlasování o vyvlastnění přidali bolševici růžoví. Zajímavé je, že k těmto socialistickým opičákům se přidali i dva vypatlanci, a to Fischerová a Karásek!
0/0
23.2.2005 14:08

file

Vorsilky se zachovaly jako peklo
co zachvati ,nikdy nevrati
0/0
23.2.2005 13:56

jajaja59

Re: Vorsilky se zachovaly jako peklo
Nemáš pravdu. Tu budovu vrátil "omylem" Voršilkám "křesťan" C. Svoboda, který ten návrh zákona tehdy vypracoval. Parlament si toho nevšiml ze dvou důvodů. Jednak tam tehdy poslancoval kdekdo (netvrdím že nyní to je lepší) a jedna se v r. ´90 řešily závažnější věci. Voršilky se zachovaly kupodivu férově a budovu ND státu nabídly zpět. Stát tuto nabídku odmítl - opět "křesťan" C. Svoboda na příslušném ministerstvu a tak Voršilky prostě ten barák prodaly. Postupovaly férově a rozumně. My poděkujme C. Svobodovi.
0/0
23.2.2005 14:36

Pu239

už je to tady
vyvlastňování, znárodňování, to prostě patří ke komunismu jako hranice s čarodějnicema k církvi....
0/0
23.2.2005 13:41

Milkman_Dan

Re: už je to tady
Vyvlastnovani rozhodne nepatri jenom ke komunismu. Placas nesmysly. To bychom taky nemuseli mit uz ani kilometr novyvh dalnic. Kdyby tu vystavbu nektery majitel pozemku blokoval a nebyla moznost ten pozemek za cenu obvyklou /tj. ne spekulacni-trzni/ vyvlastnit, vsichni by si stezovali ze nejsou dalnice. Nez budu oznacen za komunistu, je jasne, ze pokud plany na vystavbu dalnice jsou zverejnovany 10 let predem, tak cena dotcenych pozemku stoupa diky spekulacim na odprodej bez ohledu na skutecnou hodnotu...
0/0
23.2.2005 13:59

mtis

Re: Re: už je to tady
Proto se připravuje zákon, který umožní poslední vísce  vyvlastnit soukromý pozemek třeba na vykřičený dům, když si to zastupitelstvo odhlasuje jako veřejný zájem....
0/0
23.2.2005 15:15

ODSakEda

Re: už je to tady
A co politická a ekonomická hranice-myslím ostnatý drát?!...
0/0
23.2.2005 16:04

Milkman_Dan

Pokud to vraceni z roku 1990
byla chyba, tak by to mel stat vyresit odkupem nemovitosti za trzni cenu a jaji predani do spravy ND. Nikoliv napravovat jednu krivdu druhou. Take by mel zazalovat ten rad vorsilek za podvod, jelikoz pokud jim patril jen pozemek, jiste to vedeli.....
0/0
23.2.2005 13:14

good_luck!

Re: Pokud to vraceni z roku 1990
Pokud si dobře vzpomínám. Pozemek patřil Voršilkám, ale když byla budována nová scéna nebyl tento pozemek loukou kdesi na hranicích, ale zastavěná plocha s budovou. To, že ji stát strhl a zbudoval něco jiného je jiná otázka.
A že došlo k prodeji? Jestli mne paměť neplete, Voršilky měly zájem budovu pronajmout národnímu divadlu. Ovšem to si bylo vědomo, že je státní, takže se spustila nenávistná kampaň proti tomuto řádu, což nakonec vedlo k prodeji budovy, aby tento řád nebyl zatahován v naší nábožensky netolerantní společnosti do politických půtek.
0/0
23.2.2005 13:34

Milkman_Dan

Re: Re: Pokud to vraceni z roku 1990
I v pripade ze stat po vyvlastneni starou budovu strhl a postavil neco jineho, mely Vorsilky dostat jen pozemek a financni kompenzaci za zborenou budovu
0/0
23.2.2005 13:55

good_luck!

Re: Re: Re: Pokud to vraceni z roku 1990
Souhlas, tzn. také dostávat pravidelně vyplácen tržní/smluvní nájem za užívání pozemku. Ale jak vidíš v mém původním příspěvku - Voršilky to chtěli původně řešit nějak takto (pronájmem budovy národnímu divadlu). Ovšem namyšlení umělci si v té době mysleli, že mají nárok na vše a bezplatně. Takže došlo k prodeji. A jak tu čtu, i ta česká společnost se toho raději zbavila a teď nastává mezinárodní problém.
Jo,jo, není vždy nejlepší stát si jako beran za svým hloupým názorem (i když podpořeným 40ti lety vlády).
0/0
23.2.2005 14:50

good_luck!

Re: Re: Re: Re: Pokud to vraceni z roku 1990
oprava ... Voršilky chtěly ....
0/0
23.2.2005 14:50

obcanek

Re: Re: Re: Re: Re: Pokud to vraceni z roku 1990
Dodnes jsem nepochopil jak je možné,že pokud se restituční zákon vztahoval pouze na fyzické osoby,jak mohla dostat církev cokoliv v rámci restitucí obecných.A pokud dostávala věci zpět výčtovým zákonem,nemohla dostat zpět to,co nikdy předtím nevlastnila.Fyzické osoby,pokud jim zabavený majetek již neexistoval,mohly dostat maximálně finanční náhradu.Materiální nikoliv.Žádný jiný zájmový spolek - církev není nic jiného-nic nedostal.Pokud ne všichni,tak nikdo.Všichni by měli mít stejnou příležitost,stejné podmínky. 
0/0
23.2.2005 15:46

good_luck!

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pokud to vraceni z roku 1990
Církev bych nepřirovnával zrovna k zájmovým kroužkům, pokud, tak spíše k politické straně. A politickým stranám se majetek vracel (přestože některé z nich 40 let neexistovaly) - teď lituji, že jsem si s rodinou nezaložil stranu s názvem ČSSD (Lidový dům, to je terno).
Pokud jsi u těch spolků - řada z nich taktéž obdržela majetek bez toho, že by jim patřil kdykoli předtím. Např. Sokol - v naší obci obdržel budovu bývalé Orlovny.
0/0
23.2.2005 15:55

obcanek

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pokud to vraceni z roku 1990
Církev,jakákoliv je pouze zájmovým spolkem.Jak známo,moje království není z tohoto světa",církve by se neměly motat do světských záležitostí.Politika oproti tomu je zcela světská záležitost.Mě osobně vysloveně vadí,že z peněz,které odvádím na daních jde byť jediný haléř církvím.Kdo církev potřebuje,ať si ji zaplatí.Mnohem raději dám a dávám peníze na konkrétní charitativní účely,ale zásadně přes organizace zcela mimo jakoukoliv církev.Místo modlení by měli jít kněží všeho druhu něco dělat.
0/0
23.2.2005 16:02

good_luck!

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pokud to vraceni z roku 1990
Souhlasím s tebou. Vrátit církvím veškerý zabavený majetek a dále už ani haléř církvím (mimo služby veřejného zájmu tzn. stejný příspěvek na žáka, nemocného, údržování kulturních památek jako každý jiný subjekt)
Jinak - církev je složena z občanů států, a tito občané mají své vlastní zájmy stejně tak, jako kdokoliv jiný, takže proč by tito občané neměli být veřejně činní? Nebo jak je to s tou demokracií?
Pokud víš o nějaké církvi působící na politické scéně (snažící se o úspěch v jakýchkoli volbách), neostýchej se ji zveřejnit.
0/0
23.2.2005 16:09

obcanek

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pokud to vraceni z roku 1990
Katolická církev púrostřednictvím KDU-ČSL.Ukaž mi,kdo z jejího vedení je nekatolík?
0/0
23.2.2005 16:17

obcanek

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pokud to vraceni z roku 1990
A schválně,co kdyby katolická církev navrátila vše,co za dobu své existence získala neprávem,podvodem a vraždami?A jako první,protože si určitě  začala s konfiskacemi začala dříve než komunisti a nacisti a Josef..
0/0
23.2.2005 16:23

good_luck!

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pokud to vraceni z roku 1990
teď už plácáš úplné nesmysly. O tom začátku konfiskací katolickou církví - uveď jediný příklad. Prosím jmenovitě a kdo konfiskaci nařídil (nejlépe i s uvedením jeho postavení církvevním popř. světským)
Jinak si budu myslet, že jde z tvé strany pouze o závist a velikost ducha asi jako u komunistů zakladatelů (obecní blázni, bezzemci, nezaměstnaní nefachčenkové)
0/0
23.2.2005 16:34

obcanek

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pokud to vraceni z roku 1990
Konfiskace pobělohorské,konfiskace při nizozemském povstání proti španělské nadvládě - chceš li konkrétní příklad z té doby -zabavení majetku hraběte Egmonta ve prospěch církve.Loupež královského zlata v Peru a následné zavraždění tamního vládce (nazapoměli jej před tím pokřtít aby spasili jeho duši).
0/0
23.2.2005 16:46

good_luck!

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pokud to vraceni z roku 1990
Zapomněl jsi uvést osoby, které konfiskaci nařídily. V žádné z těchto zemí nevládla církev, ale král, císař a další jak dnes říkáme "světští" hodnostáři. Víru pouze využívali ke svým mocenských choutkám a také ji měnili podle vlastního gusta (viz. např. Anglie a vznik anglikánské církve).
0/0
23.2.2005 16:55

good_luck!

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pokud to vraceni z roku 1990
Ukaž mi v KDU jediného zástupce církve.
Pokud jde o věřící občany - ti jsou méněcení, aby se nemohli sdružovat v politických organizacích? Nebo jaké jsou předpoklady k tomu, aby mohla být založena politická strana?
0/0
23.2.2005 16:29

celtic

cokoliv....
je prohrou komunistů, je vítězstvím demokratů
0/0
23.2.2005 13:00

EndyP

Re: cokoliv....
Neschopnost demokratů řešit problém nahrává komunistům.
0/0
23.2.2005 14:27

jardaKV

Nekdo tomu rika omyl
Nekdo tomu rika omyl, ja ne. Je dobre se podivat na jmeno poslance, ktery pripravoval podklady k tomuto vraceni. A hele... Cyril Svoboda... Jak to, ze me to neprekvapuje?
0/0
23.2.2005 12:52

crm6

Re: Nekdo tomu rika omyl
No a? Měl to dělat Grebeníček?
0/0
23.2.2005 13:05

Najdete na iDNES.cz