Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Vyhláška proti odpůrci potratů neprošla

Za každého počasí hřímá pravoslavný kněz Libor Halík před brněnskou porodnicí na Obilním trhu proti potratům. Hlasitým přeříkáváním žalmů ruší rodičky i lékaře, kteří marně sepisují petice. Radnice je ale proti němu bezmocná. Ani vyhláška o zákazu hluku před nemocnicemi neprošla.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Isbjoerna

to Ccecil
Mí rodice me nenechali krtit (byt pokrtena), protoze mi nechteli brat svobodu tak duleziteho rozhodnuti, jakym je prislusnost k nejake Konfession. Zastavali nazor, ze to musi clovek sam rozhodnout, kdyz je k tomuto kroku vekem a mentalitou zraly. Nezavisle na religiosnich zakonech mi zprostredkovali nejaky zakladni moralni kodex a povinnost stat jen sama pred sebou rovne/vzprima (nest sama odpovednost za sve ciny).
K mirovemu zivotu a pratelskym mezilidskym vztahum, ba ani ke stesti neni kazdemu treba zvat Boha do domu, zpovidat cirkvi sve ciny. Nekteri lide vedou stastny a spolu se svym okolim spokojeny zivot, aniz by poznali Boha ci polozili nohu na pudu nejakeho kostela. Jinym nezabrani ani Buh s celou krestanskou virou ve vrazde a nasili (i krestane se dopousteji zlocinu).
 
(Pokracovani)
0/0
16.2.2005 10:08

Isbjoerna

Re: to Ccecil
(Pokracovani > 1.000 znaku)
 
Vim, ze krestanstvi a vira v Boha pomaha mnohym lidem resit tezke ulohy v zivote, avsak cesta viry a krestanstvi neni ta jedina spravna cesta stat se sporadanym a primym clovekem.
0/0
16.2.2005 10:10

milchama

Re: Re: to Ccecil
Posláním ne křesťanství (toto slovo je zdiskreditováno a chápáno ve všemožných významech), ale Krista, bylo a je lidi zachránit právě proto, že nikdo nemůže být sám o sobě vskutku přímým a spořádaným člověkem....
0/0
16.2.2005 14:42

_m-

Re: Re: Re: to Ccecil
Proč? madla
0/0
22.2.2005 9:16

bombai

No, tak...
tak že bych zaskočila s velkou kašírovnou Panenkou marií v plavkách před Vyšehradskou kapitulu (ovšemže na pozemek Prahy 4) a každoděnně tam drmolila při příchodu věřících na mši traktáty o tom, jací to jsou tmáři, papeženci, dogmatici a jak je vymeteme ze jejich proklatého stánku božího - mám to kousek. Ale musím živit sebe, rodinu a holt my ateisté nebýváme až tak fanatičtí. Už vidím, co by se dělo... Já mám mezi blízkými přáteli katolíky, České bratry, evangelíky, chodím na jejich svatby, křty jejich dětí, ale nikdy by nás nenapadlo si nějak naše názory na víru předhazovat...
0/0
16.2.2005 10:06

milchama

Re: No, tak...
Obávám se, že takové počínání by naplňovalo skutkovou podstatu trestného činu výtržnictví: "Kdo se dopustí veřejně nebo na místě veřejnosti přístupném hrubé neslušnosti nebo výtržnosti zejména tím, že napadne jiného, hanobí historickou nebo kulturní památku, hrob nebo jiné pietní místo anebo hrubým způsobem ruší shromáždění nebo obřad občanů, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo peněžitým trestem." (§ 202 tretsního zákona) Jde o to rušení obřadu... :))
0/0
16.2.2005 14:25

djmilion

Širší souvislosti
Pro mě je ten pán jen dalším důkazem, že církve jako mocenské instituce jsou v poslední křeči a jejich extrémní členové se snaží jakýmkoliv způsobem upozorňovat na to, že tu církve jsou. Církve (předevšim ta katolická) jsou zločinecké organizace (díky všem vraždám způsobeným ve jménu víry - nebyli to jedinci, ale církevní orgány, které vraždění organizovali) a podle mého názoru by si měli uvědomovit, že doba temné vlády a jediné pravdy je pryč. Jejich transformace na sociální organizaci se silným filozofickým základem ovšem jistě bolí. Sami ještě nevědí, že jinak nepřežijí...
0/0
16.2.2005 9:18

jarini

Re: Širší souvislosti
cítí blížící se svůj konec a kopou a kopou. Nechápou, že tímto naprosto odpuzují mladé lidi a tak jim přece jen můžeme poděkovat. Pracují pilně na svém vymizení.
0/0
16.2.2005 9:24

Isbjoerna

Re: Širší souvislosti
Cirkev, jako kazda verejna instituce, ma pestre cleny; tak jako vsude mezi lidmi, najdou se i mezi Krestany lide rozumu spise mdleho, kteri se propujcuji -nekdy az agressivni- missonarske cinnosti.
 
P.S. Znam i dobre a tolerantni Krestany, i kdyz jakesi missonarstvi maji snad vsichni v krvi.
0/0
16.2.2005 10:19

milchama

Re: Širší souvislosti
Nelze paušalizovat, že všechny církve jsou nebo byly zločinecké organizace. Navíc, rozhodně nejsou v poslední křeči - poslání církví je Vám patrně neznámé, neboť účelem církve rozhodně není být nějakou "sociální organizací se silným filozofickým základem". Že církev působila převážně na ulicích náměstích, také není nic nového. Úkolem církve totiž není být zavřena v nějakých kostelech s nějakými svými obskurními obřady. To dělala od samého počátku: "Zatím na ně Pavel v Athénách čekal; když shledal, kolik modlářství je v tom městě, velmi ho to znepokojovalo.  Proto mluvil v synagóze se židy a s pohany, kteří uvěřili v jediného Boha; a každý den hovořil i na náměstí s lidmi, kteří tam právě byli." (Skutky apoštolů 17,16-17)
0/0
16.2.2005 14:35

milchama

Re: Re: Širší souvislosti
Apoštola Pavla znepokojovalo modlářství, proto s lidmi hovořil, aby je od něj odvrátil; p. Halíka znepokojuje zabíjení nenarozených, proto se svým způsobem snaží lidi od takového jednání odvrátit...
0/0
16.2.2005 14:38

milchama

A co Greenpeace ap.?
Zajímalo by mě, zda by se zdejší propotratová klika tak vehementně navážela také do ekologických organizací jako jsou Greenpeace aj., jejichž aktivisté se např. připoutávají k branám atomových elektráren, lezou na chladicí věže nebo na člunech  dotírají na velrybářské lodě, čímž narušují daleko razantněji než p. Halík práci jiných lidí..... 
0/0
16.2.2005 0:11

jarini

Re: A co Greenpeace ap.?
jistěže velebný pane, i do těch jsem se navezl, když se mi jejich metody nelíbily. Ekoterorista je to stejné jako náboženský terorista - fanatik. Pokud ale někdo leze na věž Temelína, je mi to šumafuk.
0/0
16.2.2005 9:22

milchama

Re: Re: A co Greenpeace ap.?
Tak jako ti nevadí, že někdo leze na chladicí věže Temelína, poněvadž tam nepracuješ, tak ti nemusí ani vadit Halíkovy litanie, když na klinice neležíš ani jako matka ani jako novorozenec a předpokládám, že tam ani nepracuješ.... :))
0/0
16.2.2005 14:13

milchama

Re: Re: Re: A co Greenpeace ap.?
A propos, nejem velebný pán...
0/0
16.2.2005 14:14

milchama

oprava
...nejsem....
0/0
16.2.2005 14:15

kodox

Má mou plnou podporu...
Jediná interrupce, která by se mělaq povolovat je při znásilnění..Jinak ať se dotyční starají. Zabíjet nenarozené je příliš jednoduchá cesta..))
0/0
15.2.2005 22:27

qwertz

Ale vždyť je to docela milej...
vopruzák, moc nehlučí, i šlehnout si jde tak, aby na něho nebylo vidět, vždyť ho nechte. Jen by se mělo dohlédnout, jestli nechodí nějak blízko k lékárně, možná dělá jen tipaře, čertví (tedy pardon, bůhví )
0/0
15.2.2005 20:16

cochinilla

Víra pokulháva
Ta víra pana Halíka trochu pokulhává,pokud 100% veří bohu a tomu,že dělá správnou věc,nepotřebuje přece mobil na přivolání pomoci, neboť bůh o ochrání,ne?!!
0/0
15.2.2005 14:17

2Mac7

Re: Víra pokulháva
a proč se nestará o rodinu ? Děti nadělá, ať je někdo druhý živí a stará se o ně ?
0/0
15.2.2005 20:30

rencask

On tam je jeste?
Divim se, ze tam jeste je. Nedavno jsem tam 2x byla a nepotkala jsem ho tam, tak jsem si myslela, ze uz ho to preslo. Je to kreten. Kdyz nekdo prijde o dite ne svou vinou a pak v tezkem psychickem rozpolozeni musi na gynekol. zakrok, tak pro ty jeho kidy nemusi mit zrovna pochopeni. On se totiz krome "interruption" preklada do cestiny jako potrat i "abortion". Chlapec by se nad tim mel zamyslet a radsi se starat, aby uzivil svoji rodinu a ne nas vyziral na socialnich davkach. Pochybuju, ze je tak zasadovy a na socialku si s natazenou rukou nechodi. Sva moudra at si hlasa tam, kde ho chteji poslouchat.
0/0
15.2.2005 13:22

killy

Jak tak koukám...
... tak už se to tady všechno ubralo někam jinam. Tady se přece v článku hovoří o tom, že nějaký individuum opruzuje tam, kde nemá. Nemá přece cenu se zabývat tím, zda má, či nemá správný názor. Jak by se asi správně odpovědělo na otázku "Co se stane, když před nemocnicí bude hulákat 1..2...3...4 (počet doplnit) . náckové nebo anarchisti nebo muezzini vyzývající k islámské modlitbě.?" Správa věcí veřejných je tam nechá nebo nějak zasáhne? Jak je to ošetřeno v zákoně? A je vůbec nějak? A co by se stalo, kdyby onen svatý muž se svým nářadím provozoval totéž ve slunný letní den na Karlově Mostě?
0/0
15.2.2005 13:19

good_luck!

"Řvát a řvát"
Už níže jsem psal, o intenzitě jeho řvaní. Kdo z Vás ji zná z vlastní zkušenosti? Pokud chcete jeho řvaní slyšet, musíte procházet přes vrátnici dané porodnice, t.j. projít cca. 3 m od něj (moje zkušenost). Někdo zde psal, že o víkendech jeho souputníci používají megafon, pak možná jde o hluk... Ale jinak lidem může maximálně vadit text, který si dobrovolně musí přijít k němu poslechnout. Jinak mají možnost shlédnout pouze člověka s křížem jak čte cosi v knize. Slyšet ovšem ze čtených textů nemohou nic.
Daleko větší problém a hlučnost je z přilehlé výpadovky z centra Brna (+ MHD - tramvaje, trolejbusy jedoucí po této ulici).
0/0
15.2.2005 13:11

Deleter

Re:
ty trolejbusy jsou TAK hlučné .
0/0
15.2.2005 13:31

good_luck!

Re: Re:
trolejbusy hlučné nejsou, ale pískot tyristorů (nebo co to je) není zrovna zvuk libý lidskému sluchu. Ovšem uznávám, že auta, tramvaje a další doprava jsou daleko hlučnější.
0/0
15.2.2005 15:06

Deleter

Re: Re: Re:
já bych viděl takové mumlání taky jako docela rozčilující. Onehdá nám stáli před barákem policajti (ve dvě v noci teda) a měli puštěnej motor. No slyšet to bylo málo, ale furt dokola brmmmrmmmrmmmrmm, no tak jsem je vyhodil .
0/0
15.2.2005 15:51

milchama

Re:
Přesně tak. Těm, co proti němu tak vystupují, nevadí v prvé řadě nějaký hluk, nýbrž obsah jeho poselství. Mám podobnou zkušenost z jednoho velkého města. Pokud na centrálním náměstí pořádali nějaké misijní akce s hudební produkcí křesťané, stěžovali si místní podnikatelé i obyvatelé na přílišný hluk, který je ruší, sepisovali petice, které zasílali na místní úřad. Pokud však na stejném místě probíhala např. reklamní akce nějakého rádia (často od ráno do večera po několik dní) s mnohonásobně silnější hudební aparaturou nebo koncerty velice hlučných rockových skupin, petice proti hluku na úřad zasílany nebyly. Z toho plyne, že stěžování si na hluk je pouze zástěrkou toho, že lidem vadí především obsah produkce....
0/0
16.2.2005 8:52

Isbjoerna

to jarini: Selatko a nenarozene dite.
Prirodni zakony nam nezakazuji zabijet. Nas umele vytvoreny spolecensky zakon (trestni zakonik) nam zakazuje zabijet lidi, avsak dovoluje tehotne zene nechat nenarozene dite potratit, stejne jako dovoluje sedlakum, aby zabili selatko.
Provedeni potratu i zabijeni selatka je timto zakonem reglementovano, a my musime tyto zakona respektovat. Tzn. nekriminalisovat zeny, ktere se rozhodnou pro potrat, a nekriminalisovat sedlaka, ktery zabije selatko.
 
Samozrejme si muze kazdy z nas postavit svuj vlastni moralni kodex (ja nepujdu k potratu a ja nezabiji selatko), avsak musi drzet v pameti, ze je to jen jeho vlastni kodex a nesmi ho vnucovat jinym.
0/0
15.2.2005 13:04

_m-

Re: to jarini: Selatko a nenarozene dite.
skoro se mi chce říct AMEN. :-))) madla
0/0
15.2.2005 13:07

bombak

Re: to jarini: Selatko a nenarozene dite.
Naprostý souhlas.
0/0
15.2.2005 13:09

ddo

Re: to jarini: Selatko a nenarozene dite.
Presne tak. A verici by meli vedet, ze Kristus rekl "Kdo soudi, bude souzen". To je zretelna vyzva k toleranci.
0/0
15.2.2005 13:10

milchama

Re: Re: to jarini: Selatko a nenarozene dite.
Takže až uvidím, že na rohu nějaký lupič morduje starou ženu, mám se obrátit, jít dále a nesoudit ho, neboť nevím, jaké motivy ho k tomu činu vedly. ...Tak si onu toleranci představuješ?
0/0
16.2.2005 8:25

Isbjoerna

Re: Re: Re: to jarini: Selatko a nenarozene dite.
Kdyz "...na rohu nějaký lupič morduje starou ženu...", dopousti se ten lupic podle platneho zakona trestneho cinu. Vy, jakozto pozorovatel tohoto cinu, mate podle platneho zakona povinnost jednat (v nejmensim alespon zavolat policii).
 
Potrat neni trestny cin, potrat je podle platneho zakona naprosto legalni cin.
 
0/0
16.2.2005 14:32

jarini

Re: to jarini: Selatko a nenarozene dite.
Tak, to se tu snažím celý den říci, dělejte si každý co chcete, jen nám nevnucujte svoji pravdu a ještě ne tak ubohým a trapným způsobem jak pravoslavný kněz před porodnicí.
0/0
15.2.2005 13:23

Isbjoerna

Re: Re: to jarini: Selatko a nenarozene dite.
Myslim, ze jsem te pochopila.  Problemem mnohych vericich (na nejakeho Boha) je prave tato intolerance a touha po moci ovladat jine lidi.
Mnozi Krestane casto zapominaji na to, ze krestanske zakony nejsou platnymi spolecenskymi zakony, ale pouze nejaky sestaveny moralni kodex (coz by se jim melo obcas pripomenout ). Na druhe strane vsak maji Krestane za svou velkou ulohu missionarskou - myslim, ze to stoji nekde v Bibeli nebo nekde jinde (?) - coz je stavi mezi dve zidle:
  • Respektovat platny zakon zeme, v niz ziji
  • Slouzit krestanstvi (missonarska cinnost)
Proto je dulezite nase (nekrestanske) stanovisko: Tolerance Krestanu znamena i toleranci jejich missionarske cinnosti? Mysleno jako diskusni otazka.
0/0
15.2.2005 13:44

TyMeTaky

Re: Re: Re: to jarini: Selatko a nenarozene dite.
No a co je jako prinosneho na misionarske cinnosti?
0/0
15.2.2005 18:35

Isbjoerna

Re: Re: Re: Re: to jarini: Selatko a nenarozene dite.
, To ja nevim, musis se zeptat Krestanu. ;-)
0/0
15.2.2005 20:15

milchama

Re: Re: Re: Re: to jarini: Selatko a nenarozene dite.
Např. to, že pak by se zde tak bezskrupulózně nezabíjely nenarozené děti.
0/0
16.2.2005 0:02

milchama

Re: Re: Re: to jarini: Selatko a nenarozene dite.
Zákony státu se odvíjejí od složení zákonodárného sboru. Pokud se v parlamentu prosadí názory zákonodárců křesťansky orientovaných, budou platnými společenskými zákony zákony ovlivněné křesťanstvím, pokud to budou socialisté či liberálové, zase to budou zákony ovlivněné jejich filosofií. Neexistují nějaké neutrální zákony, které by byly pro všechny lidi bez výhrad akceptovatelné. Proto také existuje politický boj. Každá politická skupina se totiž snaží, aby stát fungoval podle těch principů, které vyznávají právě oni. Poněvadž však málokdy získají v zákonodárném sboru naprostý konsensus, dochází k různým kompromisům, které se promítají do zákonů. A mimochodem právní systémy v Evropě jsou kromě římského práva dost podstatně ovlivněny právě křesťanstvím...
0/0
16.2.2005 8:34

Isbjoerna

Re: Re: Re: Re: to jarini: Selatko a nenarozene dite.
Inu, nadvlada krestanstvi v Evrope po staleti zanechala stopy i v zakonodarstvi. Nicmene zavazny pro spolecnost je trestni zakonik (u vas se to asi jmenuje Sbirka zakonu), nikoli krestanstvi.
Podle platneho zakoniku je kazde tehotne zene dovoleno nechat dite potratit. Kazda tato zena jedna v souladu s platnym zakonem. Punkt!
 
Samozrejme je mozne (a obcas i nutne) nektere platne zakony upravit vyvoji spolecnosti. O tom se rozhoduje -v demokratickem state- demokratickou cestou; tzn. rozhodnutim vetsiny.  Na zruseni legality potratu nenajdete v CR demokratickou vetsinu, a proto musite tento zakon respektovat, a nebo odejit do jine zeme, ktera ma zakony podle Vaseich predstav.
0/0
16.2.2005 10:32

milchama

Re: Re: Re: Re: Re: to jarini: Selatko a nenarozene dite.
Pokud se nebude na zrůdnost potratů ustavičně upozorňovat (homosexuálové v zemích, kde je homosexualita trestná, snad neusilují o změnu příslušného zákona?), pak nikdy ke změně tohoto bolševického reliktu (potratového zákona) nedojde. Mnoha lidem totiž tato zrůdnost vyhovuje. Homosexuálové cílenou dlouholetou mediální masáží také docílili změny veřejného mínění o jejich deviaci a také změny trestního zákona, který do roku 1990 některé homosexuální projevy trestně stíhal... Jinak jen dodávám, že jednotlivé zákony vycházejí v tzv. Sbírce zákonů. Trestní zákon je zákon číslo 140/1961 Sb. (tj. Sbírky zákonů) ....
0/0
16.2.2005 12:18

Tomajdes

Re: to jarini: Selatko a nenarozene dite.
Ja myslim, ze neni rovnitko mezi tim, ze co rika zakon a tim, co je dobre. A myslim, ze je pravo tohoto cloveka vyjadrit svuj nazor uplne stejne jako napr. pravo vyjadrovat se o zakazu shromazdovani za komunistu. Budoucnost ukaze, na ktere strane je pravda, tak jak za tech komunistu.
0/0
15.2.2005 14:19

strycek_Pompo

Re: Re: to jarini: Selatko a nenarozene dite.
Ano, ale celá tahle diskuse není o svobodě vyznání nebo projevu, ale o tom, jestli smí být tato svoboda zneužívána k chování, které omezuje svobodu novorozenců a rodiček mít po porodu klid a nenechat se obtěžovat nějakým fanatikem.
0/0
15.2.2005 14:53

Tomajdes

Re: Re: Re: to jarini: Selatko a nenarozene dite.
Cela diskuse asi ano, ale kdyz si prectes prispevek, na ktery jsem reagoval, tak uvidis, ze to, co pises, neni tak docela pravda...
0/0
22.2.2005 9:03

milchama

Re: to jarini: Selatko a nenarozene dite.
Pokud právní kodex dovoluje zabíjet v určitých případech lidské bytosti, je to špatné a kodex je třeba změnit. (Pokud to bylo povoleno v dobách, kdy lidé věřili Haeckelovým podvodům, bylo to ještě zčásti pochopitelné, ale dnes, déle než 85 let po jeho smrti je to šílené.) A jak jinak ho změnit než politickým nátlakem? Podobně byly změněny přece např. bolševické hospodářské právní kodexy založené na centrálním plánování ekonomiky na kodexy založené na tržím principu. Jelikož ne všichni občané s tržním principem souhlasili, byl jim dle tvé logiky také vnucen. Podle tebe by si asi zastánci tržního hospodářství měli nechat svůj názor pro sebe a respektovat stávající bolševickou právní úpravu, není-liž pravda?
0/0
16.2.2005 8:22

Alleycat

Alternativni zpusob, jak nemit dite
Reknu to zcela otevrene: ja s potraty nesouhlasim, jelikoz se IMHO provadeji v drtive vetsine jenom proto, ze ti dva jaksi citili neodolatelnou touhu si zas*****t, a on ji nedopatrenim "nastekal do boudy". Mohu se samozrejme mylit, a taktez nedokazu posoudit, jak se postavit k potratu napr. v pripade znasilneni. Nicmene pojdme se ted podivat na alternativni cestu, jejiz cilem je nemit dite, ktere jiz bylo pocate. Zena se necha, aby dite donosila a porodila. Jelikoz pak dite neni zadouci, bude bezbolestne usmrceno (napr. predavkovanim narkotiky). Cil potratu je tim naplnen, a prinasi to dalsi vyhody: 1. Dite pri zabijeni netrpi jako v pripade klasickeho potratu, kdy je de facto zaziva roztrhano na cucky. 2. Zena se ditete zbavi prirozenou cestou, bude tedy i min trpet. 3. A navic: po celych 9 mesicu muze zena beztrestne sou***t kohokoli bez rizika nechteneho poceti. Co vy na to?
0/0
15.2.2005 12:59

_m-

Re: Alternativni zpusob, jak nemit dite
Už ti bylo aspoň patnáct? Co víš o těhotenství? Na gynekologii jsem ležela několikrát, a tebou popsaných případů tam bylo cca10% - většinou se jedná o maminky 2-3 dětí, které si nemohou dovolit další. Ale na to přijdeš až budeš dospělej (teda myslím duševně). madla
0/0
15.2.2005 13:02

Alleycat

Re: Re: Alternativni zpusob, jak nemit dite
Pripady maminek, ktere si proste nemohou dovolit dalsi deti, mohu zaradit take do vyse uvedene skupiny: nezodpovedni... A propo, taky se muze stat, ze rodina se tremi detmi se dostane do situace, kdy ty deti proste nezvladne. To je pak taky zabijou?
0/0
15.2.2005 13:07

_m-

Re: Re: Re: Alternativni zpusob, jak nemit dite
Ani já potraty neschvaluju. Jen jsem reagovala na tvou "drtivou většinu" vlastní zkušeností. Kolik máš a kolik vychováváš dětí a za jakých podmínek? Člověk který nezná konkrétní situaci nikdy nemůže objektivně hodnotit. madla
0/0
15.2.2005 13:10

Alleycat

Re: Re: Re: Re: Alternativni zpusob, jak nemit dite
Pokud pocitam i to, co se ma teprve narodit, tak dve. Hladem u mne netrpi, spinou taky ne, materialne jsou zabezpecene dobre, citove taky (nebiju je, ale ani nerozmazluju). Staci?
0/0
15.2.2005 13:14

Najdete na iDNES.cz