Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Týraných žen a dětí je podstatně víc

Reaguji na článek uveřejněný dne 28.1.2005. Je škoda, že takových je málo, věřím totiž, že týraných žen a dětí je podstatně víc. A pokud si žena usmyslí, že už sebe a své děti nenechá týrat, ať už fyzicky, nebo psychicky, neboť psychický teror v rodině je velmi účinný a velmi oblíbený, a rozhodne se situaci řešit, čeká ji dlouhodobý proces, kdy násilníkovi vydatně pomáhá český zákon.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Isbjoerna

Pro autorku clanku.
Vazena pani Misarova.
Ohlizim se kolem sebe a vim, ze nasili v rodinach, ktere pachaji v drtive vetsine muzi na zenach a detech, je nejrozsirenejsim nasilim nasi spolecnosti. Je velmi dulezite tuto skutecnost verejne thematisovat, a proto plne podporuji zverejneni Vaseho clanku. Mam vsak k nemu jednu pripominku.
Trpi-li zena v manzelstvi dvacet let pod opakovanym nasilim sveho muze, pak je jednoznacne velka chyba i u ni, protoze pro sebe prijala roli obeti a smirila se s ni.
Nevim, existuji-li v CR domovy pro zeny, do nichz jsou zeny okamzite (i v noci) prijaty a kde mohou zit (i se svymi detmi) v doprovodu sozial. (psychol. a jurist.) pracovnic, nez svou situaci vyresi (rozvod). U nas tyto domy/domovy existuji jiz radu let, a zenam, ktere chteji opustit roli obeti, jsou vykonnou pomoci do noveho zivota. Avsak je velky pocet zen, ktere se po nekolika dnech ke svemu muzi vratily.
0/0
8.2.2005 14:20

fr-mottl

kdyz me chce potrestat, tak dostane
zrovna ve ctvrtek vecer migrenu. A protoze pro me jako katolika neprichazi sebeukajeni v uvahu, musim s tim pretlakem vydrzet do pristiho tydne a doufat, ze kdys se budu dobre chovat, mejt nadobi a luxovat, tak ze bude mit naladu...
0/0
8.2.2005 13:33

reagovat

Re: kdyz me chce potrestat, tak dostane
Áha............... tak tohle přiznání vysvětluje všechny tvoje příspevky..........
0/0
8.2.2005 13:38

fr-mottl

Re: Re: kdyz me chce potrestat, tak dostane
pan profesor zustane debilem, i kdyby byla manzelka nymfomanka...
0/0
8.2.2005 13:45

Isbjoerna

Re: kdyz me chce potrestat, tak dostane
Tomu se u nas rika geschlechtsspezifische sexuelle Macht; u zen je to die Verweigerung, u muzu - die Gewalt.
0/0
8.2.2005 13:51

Depek

dialog
, Ona: Kdy se odstěhuješ? On: Nikdy. Ona: Tak tě otrávím. On: Dobře, tak mě otrávíš. Skončíš na deset let v base a děcka v domově. Ona: Ty mi budeš vyhrožovat!? Tak ty mi chceš vyhrožovat ty hnusnej hajzle? ....... a už to zase jelo. Kdo nezažil, neporozumí.
0/0
8.2.2005 12:31

_m-

Re: dialog
Budu nařčena ze sexismu, ale - proč jste nezareagoval podle rady Huhu? asi proto, že se dobře radí, ale hůř žije, že? madla
0/0
8.2.2005 12:39

Depek

Re: Re: dialog
, Huhu pro mě není autorita. Myslel jsem si, že máte na víc než takhle plácnout.
0/0
8.2.2005 12:49

_m-

Re: Re: Re: dialog
Ono to ani nebylo pro vás, jako spíš pro ostatní o pohledu na věc. p.s. doufám že to dopadlo slušně. madla
0/0
8.2.2005 12:56

Depek

Re: Re: Re: Re: dialog
, Věřte nebo ne, jsem se svojí ženou více než čtyři roky a ještě jsme se nepohádali. To co jsem napsal nahoře nebylo o mě, ale nevymyslel jsem si ani slovo. Jindra.
0/0
8.2.2005 13:17

_m-

Re: Re: Re: Re: Re: dialog
Věřím. I když já jsem vdaná mnohem dýl a občas se hádáme - kvůli blbostem většinou, jak zjisíme ex post. Ať vám to vydrží co nejdýl. madla
0/0
8.2.2005 13:19

Depek

Re: Re: Re: Re: Re: Re: dialog
, Dík. Znám jednoho, kterému chodí výplata na konto jeho ženy, přičemž on nemá dispoziční právo z účtu vybírat a není to žádný gambler nebo notorik. I tak to na světě chodí.
0/0
8.2.2005 13:47

fr-mottl

Re: Re: Re: Re: Re: dialog
....více než čtyři roky a ještě jsme se nepohádali. .... - tak tady neco nehraje, doporucuji urychlene vyhledat pomoc v nejake manzelske poradne.
0/0
8.2.2005 14:02

Depek

Re: Re: Re: Re: Re: Re: dialog
, Neblázni. Zkus hledat nejdříve ve vlastní posteli.
0/0
8.2.2005 14:07

leonel

0/0
8.2.2005 10:10

huhu007

Pokud jste si vzala blba, Vaše smůla
Já osobně bych neváhal a okamžitě bych opustil spolůečnou domácnost, nechal bych ho dělat si, co chce. Tomu absolutně nic nebrání. Zeptal bych se opačně: kolik je týraných mužů? Kolika mužům žena ani za několik let od rozvodu neukázala děti, přestože podle verdiktu soudu má na ně tem muž právo? V této republice je vynutitelnost práva všeobecně špatná a netrpí tím jenom ženy, ačkoli se Vám to optikou Vašeho sexistického pohledu zdá. Je třeba se přizpůsobit, pokud chcete přežít.
0/0
8.2.2005 10:02

_m-

Re: Pokud jste si vzala blba, Vaše smůla
Zkuste si přečíst svůj příspěvek nezaujatě a řekněte - není sexistický? Kdy naposledy jste viděl svoje děti? Cítíte se hodně ublížený. Možná právem. Ale tím, že kopnete do někoho kdo je na tom stejně ne-li hůř - jenom má jiné pohlaví - tím si nepomůžete. madla
0/0
8.2.2005 10:08

DedecekHribecek

Re: Re: Pokud jste si vzala blba, Vaše smůla
        Huhu regoval na jednostranný pohled autorky stejně jednostranným pohledem. Bohužel jste napadla jednostrannost pouze u Huhu a nepozastavila jste se nad jednotranností autorky článku. Oba dva by jste si měli přečíst své články nezaujetě, ne jen huhu.
0/0
8.2.2005 11:32

_m-

Re: Re: Re: Pokud jste si vzala blba, Vaše smůla
Možná. Ale spíš jsem chtěla Huhu upozornit (máš pravdu, na autorku článku to platí taky) ne napadnout, že není podstatné, jsem-li muž, či žena - krutostí a nesravedlností trpí oba. A to přesto, že způsob týrání je odlišný. madla
0/0
8.2.2005 11:44

DedecekHribecek

Re: Re: Re: Re: Pokud jste si vzala blba, Vaše smůla
Pod to co jste napsala se mohu podepsat. S v i n ě jsou mezi oběma pohlavími.
0/0
8.2.2005 11:49

gagaryn

Re: Re: Re: Re: Re: Pokud jste si vzala blba, Vaše smůla
a nejen mezi nima.
0/0
8.2.2005 11:51

Macínek

Re: Pokud jste si vzala blba, Vaše smůla
Tak na tohle musim zareagovat i kdybych nechtela! Je videt, ze s psychickym a fyzickym tyranim nemate zkusenost a nemela bych se tedy na Vas zlobit, ale nejde to,protoze ja jsem to prozila. Jedine co si pamatuji jsou strasne sceny, kdy otec matku mlatil,podroboval nas nekolikahodinovym vyslechum, nesmeli jsme ceknout, pohnout se nebo dat najevou jakykoliv nesouhlas. Jeho zachvaty zurivosti stridaly zachvaty place, nevedeli jsme co se stane v pristi minute,zda na nas nevezmu nůz a vsechny nas tam nepodreze, nebot nam tim vyhrožoval. Rikate, ze byste se proste sebral a odesel od nej? Za komunistů?A kam by s námi šla?Myslíte že by si tím pomohla? Tihle psychopati si clověka najdou všude. Na to vemte jed!!! Mně je 28 let a stále ještě bojuji s následky jeho "výchovy" a to s pomocí psychiatra a antidepresiv. Nevím jak jsem mohla ještě vystudovat vysokou školu. Přizpusobila jsem se a přežila ale za jakou cenu. Myslíte, že byste takový život zvládl a prostě byste se přizpůsobil???
0/0
8.2.2005 11:07

DedecekHribecek

Re: Re: Pokud jste si vzala blba, Vaše smůla
      Je mi líto co jste prožila. Zcela jistě jsou tam v tom článku uvedena bohužel pravdivá fakta. Bohužel ale je, článek je zaujatý a popisuje jenom násilí páchané na ženách a dětech. Bohužel opomíjí na násilí páchané na mužích a na dětech páchaných ženami.
      Neplatí automaticky i když ve většině případů tomu tak je muž = agresor, žena = oběť a dítě = oběť.
      Já zase měl ze své životní zkušenosti možnost setkávat se s oběťmi které byli mužského pohlaví. Byli to muži kteří opustili své rodiny. Byli to pro okolí bídáci díky informační kampani svých exmanželek. Oni se nikomu nesvěřovali s tím jak jim bylo ublíženo. Víte oni chalpi nepláčou a když ji tak aby je nikdo neviděl.
0/0
8.2.2005 11:46

strycek_Pompo

Re: Re: Re: Pokud jste si vzala blba, Vaše smůla
A je tu ještě jeden aspekt. Boj za práva žen je teď  v kurzu, takže pokud je žena týrána, někde zastání určitě najde. Ale muž? Ten se dočká tak možná vyslechnutí a pak za zády poklepání na čelo. (O soudech rozhodujících o dítěti, kde stojí muž proti exmanželce, soudkyni a úřednici ze sociálky snad ani nemá smysl psát.)
0/0
8.2.2005 12:54

_m-

Re: Re: Re: Re: Pokud jste si vzala blba, Vaše smůla
Já si myslím, že pořád muži (a soudy taky ovšem) nechápou jednu věc. Týraných žen je mnohem víc, než týraných mužů, Mužů, kteří nemají zájem o děti je mnohem víc, než těch, kteří mají. Proto se o tomhle problému píše víc, než o tom druhém. Ovšem soudy by neměly soudit na podkladě statistky, ale na podkladě každého jednotlivého případu - a měly by znát aspekty případu a ne si jenom odovzovat z toho, že "včera jsem soudila 5 neplatičů, tenhle chlap nebude o moc lepší". A že týraná žena si zastání vždy najde? -nenechte se vysmát. madla
0/0
8.2.2005 13:01

strycek_Pompo

Re: Re: Re: Re: Re: Pokud jste si vzala blba, Vaše smůla
Já myslím, že vy zase nechápete jinou věc. Pokud je člověk blb a týrá svého (bývalého) partnera, postupuje při tom podle předpokladů, které má geneticky dány. Muž-blb tedy týrá fyzicky, zanechává na své oběti stopy, takže je posléze usvědčen, pokutován, odsouzen, ví se o tom, mluví se o tom. Žena-blb týrá psychicky, fyzické stopy nenechává, nic se neřeší protože jde o tvrzení proti tvrzení, nemluví se o tom, problém neexistuje. Pokud jde o zastání: kromě policie existují linky důvěry, krizová centra, sociální úřady, lékaři, sdělovací prostředky, různá gender studies, tam všude se žena může obrátit a protože má narozdíl od muže na těle jasné důkazy, rádi jí tam pomohou. Musí ale sama chtít.
0/0
8.2.2005 13:24

_m-

2xmi to nevzalo, takže třetí pokus
Nejde o to chtít. Muži (jistě i ženy) dokážou kombinovat psychický i fyzický teror a taková žena se bojí někde promluvit protože je to její vina - ona je ta blbá, ošklivá , hnusná, rozhazovačná, co neumí vařit, v posteli stojí za ......... a vůbec může být ráda, že ji někdo chtěl. taková žena je bez sebeúcty, bez sebevědomí, je to opravdu jen hadr se kterým si muž dělá co chce. Minulý týden byla v televizi inscenace na toto téma - já jsem ji neviděl, ale prý byla dost dobrá. Nevím, jestli může týrající žena vmanipulovat muže do stejného postavení, ale i kdyby ano rozhodně to není v tolika případech. madla
0/0
8.2.2005 13:44

strycek_Pompo

Re: 2xmi to nevzalo, takže třetí pokus
Mohl bych reagovat, že právě o tom mluvím - točí se filmy o týraných ženách, ale o týraném muži jsem viděl snad jen Mrazíka. Ale nechci to zlehčovat, jsem proti každému týrání a vše, co na tento problém upozorní, vítám. Jen se mi nelíbí, když se o tom mluví, jako by to byl problém: muži týrají ženy. Ad 2: Je jasné, že tyran dokáže zlomit vůli druhého natolik, že se už nedokáže bránit. Ale k tomu nedojde najednou. Každý by měl přece mít nějakou hranici, při které si řekne - tak tohle už přehání. Asi mě teď začnete kamenovat, ale myslím si, že pokud někdo nechá stoupající agresi svého partnera dojít tak daleko, jak píšete, tak si za to taky může sám. (A do mě...)
0/0
8.2.2005 13:59

_m-

Re: Re: 2xmi to nevzalo, takže třetí pokus
No já nejsem týraná žena ani psycholog a taky si to myslím, ale ono opravdu je něco jiného koukat na problém zvenčí a žít v něm. Nejdřív si asi říkáte - to se srovná, má moc práce, nebo naopak nemá práci a je nervózní, asi jsem to opravdu neudělala dobře... a pak to narůstá. Navíc při psychickém týrání mohou děti být i na straně tyrana - maminka není bita a ten oběd oprqavdu za moc nestál, tak je jen v pořádku, když se jí tatínek směje.... tak nějak si to představuju. pochopitelně opět si můžete prohodit maminku za tatínka - jistě jsou i takové případy, ale opravdu jsem přesvědčena, že jich je mnohem míň. A bude-li pomoženo týraným ženám, třeba už ten fakt sám pomůže i týraným mužům. madla
0/0
8.2.2005 14:08

Isbjoerna

Re: Re: Re: 2xmi to nevzalo, takže třetí pokus
Z "duvernych koutu" sozialnich pracovnic:
  1. Mnoha zena-obet zila jako dite v nasilne rodine a nasili povazuje za spravedlivy trest (=ty facky jsem si zaslouzila, protoze jsem zlobila); nikdo ji nikdy nenaucil, ze zadny clovek nesmi bit jineho cloveka, ani rodinneho prislusnika
  2. Mnoha zena-obet veri (kvuli 1.), ze muz ji bije, protoze ona dela chyby, a kdyz jen ona bude sveho muze dostatecne milovat a rozumet mu, pak on s bitim prestane
  3. Mnoha zena-obet prijala jiz v detsvi roli obeti a neumi v zadne jine roli zit
Mnohe spolecenske struktury to delaji zenam velmi tezke, vyprostit se z domaciho nasili. Vsechny tyto zeny potrebuji pomoc zvenku - nasi pomoc: spolecnost, psychotherapii, financni pomoc, juristickou, vstric
0/0
8.2.2005 14:48

Macínek

Re: Re: Re: Re: Re: Pokud jste si vzala blba, Vaše smůla
Přesně tak - problém je v tom,že týraných žen je daleko víc než mužů, velice snadno mohou muži zneužít toho, že žena je fyzicky slabší než muž. Ještě jsem totiž nevyděla aby žena mlátila muže, aby ho doma zamykala, nikam ho nepouštěla a nesměl se s nikým stýkat. Samozřejmě se najdou ženy - exmanželky, které dokažou chlapa obrat o peníze a hlavně o děti a věřím, že takový muž trpí, ale s tím, co dokažou udělat muži ženám se to prostě zdaleka nedá srovnávat. A když už žena svého partnera týrá, je to opravdu výjímka. A jestli si někdo myslí, že dneska má každá týraná žena dovolání, tak se zdalek ale hodně zdaleka plete. I když už konečně jsou zákony, které by mohl ženám v tomto směru pomoci, bude chvíli trvat než se tento systém vypiluje a bude fungovat tak jako v západních zemích ale hlavně bude trvat než  takovéto ženy vůbec seberou odvahu a sílu a budou těchto zákonů využívat.. Jenom pro informaci upozorňuji, že nejsem feministka, tak to zkrátka je.
0/0
8.2.2005 13:32

Macínek

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pokud jste si vzala blba, Vaše smůla
Omlouvám se, že se mi podařilo napsat slovo NEVIDELA  s tvrdým Y, nevím jak je to možné
0/0
8.2.2005 13:36

DedecekHribecek

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pokud jste si vzala blba, Vaše smůla
       Ta gramatika je to nejmenší.
        Týrání není jenom fyzika. Ženy jsou ve své agresivitě zákeřné. Žena nebude soutěžit s mužem na fysickém poli kde by prohrála. Její zbraní je intrika, lest a psychodestrukce. Podlamování psychiky partnera jako je mrzačení dětí podněcováním nenávisti k otci a v okamžiku kdy to otec vzdá tak mu nasadí psí hlavu v tom, že se nestará o děti.
      Věděla jste, že děti mají vždy rády své rodiče i když je týrají. Jak si vysvětlíte, že tolik dětí z rozvedených manželstí nenávidí své otce?
0/0
8.2.2005 14:19

strycek_Pompo

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pokud jste si vzala blba, Vaše smůla
Odkazuji vás na můj příspěvek o kousek výše. Je smutné, že jste měla takové dětství, ale nemůžete posuzovat dnešní stav optikou socialistického Československa. Z feminismu vás nepodezírám, jen ze snadno pochopitelné neobjektivity.
0/0
8.2.2005 13:38

reagovat

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pokud jste si vzala blba, Vaše smůla
Vcelku souhlas, snad jen, že ani v tomto ohledu nelze příliš zobecňovat.
0/0
8.2.2005 13:43

DedecekHribecek

Re: Re: Re: Re: Re: Pokud jste si vzala blba, Vaše smůla
      Milá dámo, je jedno kolik je týraných na jedné nebo druhé straně. Všichni mají právo na to aby se tyrana zbavili ať jsou ženami či muži. Tato vaše statistika je zkreslená i pohledem společnosti. Z týraného chalapa má společnost legraci. S týranou ženou je schopna společnost i cítit.
      To Vaše, že muži nemají zájem o děti je zajeté klišé podporované rozhodnutím soudů které skoro vždy dají dítě manželce a ta v mnoha případech v dítěti vypěstuje syndrom zavrženého dítěte. Naše soudy ne jen, že nejsou ochotny dopomoci otcům v jejich zákonných právech ale nevíc nečinně přihlíží k tomu jak matky pěstují v dítěti nenávist k otci a mrzačí jeho duši. Otcové když pak vidí tu panockou hrůzu dítěte z jeho přítomnosti tak se o něho raději nestarají.
0/0
8.2.2005 14:10

strycek_Pompo

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pokud jste si vzala blba, Vaše smůla
A nakonec to vyjde nastejno - když se chlap nestará, nemá o dítě zájem. Když se stará, tak určitě blbě: Snaží se ho vychovávat? Všechno mu zakazuje a nic nedovolí. Nechává ho tedy radší dělat, co ho napadne? Nezajímá se o něj. Koupí mu dárek? Určitě nevhodný, který skončí ve sklepě. Jde s ním do přírody? Zničí mu ty nejlepší věci, co má na sebe. Zůstane tedy raději doma? Věčně s ním dřepí na zadku a nikam ho nevezme. Přivede ho o minutu dřív? Brzo! O minutu později? Pozdě! Chce ho o prázdinách? Vyzvedne si ho v pondělí ráno a vrátí v pátek večer. Přece si nebude dovolenou krátit o víkend matka. Tohle všechno týrání není. Kdyby se ale chlap neudržel a jednu jí plácnul, tak to by to týrání bylo.
0/0
8.2.2005 14:29

Najdete na iDNES.cz