Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Soudy: Zpoždění doručenek lze zneužít

Mezi soudy a ministerstvem spravedlnosti se v lednu rozhořela přestřelka kvůli doručenkám. Nové typy totiž stále nejsou k dispozici. Úřad Pavla Němce ještě nevypsal výběrové řízení na tiskárnu, od soudů prý dostal podklady teprve před týdnem. Hrozí průtahy v soudních řízeních.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Maxx-IP

V titulku je chyba
Správně má být Hrozí zneužití doručitelek.
0/0
5.2.2005 12:26

Komb Ajn

Vzory obálek v o.s.ř.
Vzory obálek používaných pro  doručování soudních písemností vydává ministerstvo spravedlnosti.
Tedy nikoliv soudy.
Současná úprava je představována Instrukcí Ministerstva spravedlnosti ze dne 29. prosince 2004, č. j. 691/2004-ODS-Org, kterou se vydávají vzory doručenek v občanském soudním řízení.
To jenom pro vaši informaci, když už se bavíte o tom, od kdy soudy věděly o nových vzorech doručenek.
0/0
4.2.2005 14:49

jojoj897

ale soudruzi! ňu ňu ňu !!!
jaképak zneužívání    ....... když občan pouze využije neschopnosti soudruhů soudců a jeji komunistickejch nadřízenejch  nemůže bejt o zneužívání ani řeči a dokonce mne to uráží, když si soudruzi nejsou ochotni plnit svoje pracovní povinnosti a na občana budou kydat něco o zneužívání .....  jděte se bodnout  
0/0
4.2.2005 13:39

Josefprav

Re: ale soudruzi! ňu ňu ňu !!!
Až bude soud rozhodovat v tvé věci a budeš očekávat rozsudek ve tvůj prospěch několik let, tak se nediv, idiote. 
0/0
5.2.2005 1:21

daveallen

iDNES jako první informoval
snad informovalo ne?
0/0
4.2.2005 11:50

KarolaD

Re: iDNES jako první informoval
server, deník ... informoval
0/0
4.2.2005 13:43

12freak

...
Typické pro ČR. Nadřízený (MS) očekává, že jeho podřízený (soudy) se bude zajímat o něco, co by jim měl on sám v dostatečném předstihu oznámit v zájmu efektivního fungování soudnictví. To je těch úřednickejch(a jistě královsky placenejch) ku*ev na tom MS(a nejenom na něm)tak málo, že takovouhle celkem triviální věc nedokážou zvládnout?Za co berou ty prachy? Kterej odbor to měl na starosti? Kdo jsou jeho vedoucí? Bez pardonu vyhodit!!! To by jsme ale asi nesměli být v ČR s rodinnými a kamarádíčkovskými propletenci ve státní správě. :-/
0/0
3.2.2005 17:13

murjel

Proč si soudy myslí, že
se dá zneužít neexistence nových doručenek je záhadou. Soudy věděly již v pololetí minulého roku, že je zákon změně. Nic nedělaly a vyčkávaly. Tím dostali občany do postavení, kdy přijetí staré doručenky je neoprávněné a soudy a další orgány by tedy neměly staré doručenky používat a náhradní již vůbec ne, protože ani jedny nesplňují nový zákon. Pokud mají být soudy zárukou dodržování zákonů, pak samy musí jednat v souladu se zákony, což nedělají, jak je uvedeno, když posílají doručenky staré nebo náhradní, které nesplňují zákonem stanovené podmínky. To, že nyní tvrdí, že se dá neexistence nových doručenek zneužít je problém soudů a ministerstva spravedlnosti. Návrh nové doručenky je při dobré vůli otázkou jednoho dne, tedy z toho vyplývá, že ihned po zveřejnění zákona ve Sbírce ČR, mohl být vypracován návrh a mohly být doručenky zadány do tisku. Je však zřejmé, že chyběla dobrá vůle.
0/0
3.2.2005 15:23

Jean-Jacques

Re: Proč si soudy myslí, že
Prozradím ti sladké tajemství - zneužít se v tomto státě dá absolutně cokoli a v soudním řízení to platí zvlášť. Soudy bohužel v polovině minulého roku nic nevěděly, protože novelu občanského soudního řádu, která nově upravila doručování soudních zásilek a přinesla změny v požadavcích na podobu obálek, byla schválena začátkem listopadu 2004. Potom bylo povinností Ministerstva spravedlnosti, aby vypracovalo grafickou podobu a technické řešení nových doručenkových obálek. Grafické řešení je obsaženo v instrukci MS, kterou obdržely jednotlivé krajské soudy až 29.12.2004. Poté se ukázalo, že představy MS o podobě obálek jsou technicky prakticky neřešitelné a musela se vytvářet nová podoba. V současnosti soudy doručují obálkami, které odpovídaly úpravě obsažené v OSŘ do donce r. 2004 s tím, že lze mít za doručené jen ty zásilky, které si adresát skutečně a bez výhrad převzal, dcož má za následek, že nelze používat celé spektrum způsobů doručování, jak je OSŘ umožňuje, tj. tzv. náhradní
0/0
3.2.2005 20:18

Jean-Jacques

Re: Re: Proč si soudy myslí, že
. . . , tj. tzv. náhradní doručení, tedy situace, kdy se zásilka považuje za doručenou, i když si ji adresát nepřevzal.
0/0
3.2.2005 20:21

Wikan

abc
Pokud se nova podoba dorucenek schvali 29. prosince, tak jen blazen muze ocekavat, ze uz se budou od 1. ledna pouzivat. Navic podoba tech dorucenek je hroznej paskvil. A jeste si prohlednete jak "kvalitni" je ten obrazek, vyobrazujici podobu novejch dorucenek. Presne v tyhle podobe to prislo na soudy... navic mailem.
0/0
3.2.2005 14:41

murjel

Re: abc
Nemáte pravdu, že se nová podoba doručenek schválila 29.prosince, protože zákon byl schválen a zveřejněn v polovině roku 2004. Tedy času bylo více než dost. Každý soud si mohl doručenky nechat vytisknout a nemusel čekat na ministerstvo spravedlnosti. Co je obsahem nových doručenek tedy soudy věděly již v polovině roku předcházejícího. Není na doručenkách nic nového mimo to, že tam bylo přidáno jméno a příjmení tiskacími písmeny. Jinak se údaje na doručence nezměnily. Soudům nic nebránilo v tom, aby měly nové doručenky vytištěné k novému roku. Jenom si zjednodušili situaci a očekávaly, že to za ně někdo vyřeší, tedy vyčkávaly až ministerstvo spravedlnosti udělá práci za ně a navrhne jim novou podobu doručenek. Vzhledem k tomu, že půl roku je dlouhá doba, je vidět, že soudy jsou právem předmětem kritiky nejenom občanů ČR, ale také je kritizuje EU! Takový binec, jaký panuje v soudnictví ČR dlouho nepamatuji.
0/0
3.2.2005 15:30

Wikan

Re: Re: abc
Podoba dorucenek byla soudum odeslana az 30. prosince a to jeste jenom v elektronicky podobe a v priserny kvalite. Osobne jsem ty maily videl. Nektery kolonky v dorucenkach maji na vysku asi tak pul centimetru, ty se opravdu budou krasne vyplnovat. Pak taky rozmery obalek jsou skvele stanoveny. Napr. vicemene presny rozmer A5 - co se asi stane kdyz do nej date papir o velikosti A5?
0/0
3.2.2005 17:42

Milan Kolář

Re: Re: Re: abc
Proč to vůbec musel někdo soudům doručovat? To si skutečně nedokáže soudce během půl roku přečíst obsah věstníku??
0/0
3.2.2005 19:23

Jean-Jacques

Re: Re: Re: Re: abc
Soudce si samozřejmě dokáže během půlroku přečíst to, čemu ty říkáš "věstník", i když jde ve skutečnosti o instrukci Ministerstva spravedlnosti, ovšem záleží na tom, který půlrok máš na mysli. Dotyčná instrukce byla totiž krajským soudům doručena až 29.12.2004! Takže se neboj - do června to jistě všichni stihnou!
0/0
3.2.2005 19:58

murjel

Jinými slovy příspěvek
říká, že v současné době jsou jakékoliv dopisy doručené se starými doručenkami právně neúčinné, protože neodpovídají zákonu. Alespoň teď by někomu z poslanců, senátorů a hlavně ministrům ve vládě dojít, že svými zákony, které vrhají na stůl, odsouhlasují a nepřemýšlí o provázanosti mohou způsobit nemalé bolení hlavy nejenom soudům, ale také ostatním úřadům. Je ostatně pravdou, že již dávno nežijeme v právním státě, ale právním chaosu. Je to zřejmé i z rozhodování soudů, kdy Vrchní soud v Praze vrátí na Městský soud spis s rozhodnutím, že se má rozhodovat o určovací žalobě a soudce rozhodne, že se nejedná o žalobu na určení, ale že měla být podána žaloba na plnění. Nerespektujíc tak právní názor Vrchního soudu, je zřejmé že i nezávislost soudců by měla být omezena a hlavně špatná rozhodnutí by měla být trestána!
0/0
3.2.2005 14:34

Merk

Re: Jinými slovy příspěvek
No nevim, ale z Tvého příspěvku mám pocit, že Městský soud postupuej správně a Ty nerozumíš právu. Možná se ale jen pletu
0/0
3.2.2005 19:08

Jean-Jacques

Re: Jinými slovy příspěvek
No, myslím, že si pleteš pojmy s dojmy. Asi ani tak nešlo o to, že by MS rozhodl, že se nejedná o žalobu na určení, ale že žalobu na určení zamítl, protože nebyl dán naléhavý právní zájem na určení, protože je na místě se domáhat svého práva žalobou a plnění. Tvůj přípěvek je typickým dokladem toho, že v Čechách rozumí fotbalu a právu každý.
0/0
3.2.2005 20:05

murjel

Re: Re: Jinými slovy příspěvek
Nejdřív musí soud určit, zda je smlouva uzavřena v souladu s právem, nebo zda je neplatná z důvodu obcházení zákona. Teprve poté se dá mluvit o nějakém plnění. Tedy žaloba určovací, kdy je požadováno pouze konstatování, zda je smlouva platná či neplatná, aby se vědělo, po kom se má vymáhat ono plnění do doby rozhodnutí o platnosti nebo neplatnosti je sporné, po kom ono plnění požadovat. Takto to také chápal Vrchní soud, když již jednou vrátil celý spis a v rozhodnutí uvedl, co že to má vlastně soud projednat. Zarážející je, že stanovisko Vrchního soudu není vůbec bráno v potaz.
0/0
4.2.2005 15:21

Gaugin

DOTAZ
Může mi prosím někdo vysvětlit, k čemu taková doručenka slouží ? Nechci popis toho, co doručenka je, rád bych se dozvěděl, proč je takovýto doklad nutný při soudních jednáních ap. Vždyť by stačilo dopis posílat do vlastních rukou a v případě, že dojde ke sporu, vyžádat si od pošty potvrzení, že zásilku doručila a adresát podepsal převzetí. Z mé zkušenosti vím, že určité (poměrně) procento doručenek se stejně nevrátí....
0/0
3.2.2005 14:19

chroustík

Re: DOTAZ
Právě proto, aby se nemuselo žádat u každého dopisu potvrzení od pošty. Doručenky s modrým pruhem jsou určeny pro státní orgány a musí se přebírat osobně, není zde zastupitelnost.
0/0
3.2.2005 14:37

Felipe

Re: Re: DOTAZ
Doručenky s modrým pruhem,nebo s červeným nejsou určeny výhradně pro státní orgány. Můžeš si ji koupit na každé poště a použít i jako fyzická osoba. :)
0/0
3.2.2005 21:58

Najdete na iDNES.cz