Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Ústavní soud napadl dělení dětí po rozvodu

Ústavní soud poprvé napadl postup soudů, které zpravidla dávají děti druhému z rozvedených rodičů jen na víkendy či prázdniny. Je třeba zvážit i další možnosti, konstatoval. Verdiktem rozhodl spor bývalých manželů Slavíčkových z Prahy o osmiletého syna.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

2Mac7

dělení dětí
Děti nelze rozdělit , pouze péče a výchova a čas strávený s nimi ( skutečně s nimi ) lze rozdělit. Ideální by bylo samozřejmě, kdyby se tato péče a výchova a čas dělil mezi oba rodiče už během manželství ,nejen po rozvodu. Nemyslím, že by většina matek po rozvodu bránila dětem ve styku s otcem ( neznám takovou, což neznamená, že nejsou , ale určitě jich není většina) . Jestliže vztah mezi 2 dospělými lidmi dojde až tak daleko, že používají dítě jako zbraň proti druhému ( oba , nejen matky , ale i otcové) , aby se druhému pomstili, je to chyba obou rodičů a skutečný zájem o dítě asi není prvořadý ani pro jednoho rodiče.
0/0
21.1.2005 14:15

sindbad

svědomí soudů probuzeno
Tato zpráva je skutečným průlomem do práv našich dětí, doposud příšerně pošlapávaných zdejším systémem, vč.soudního. US tak nalezl a potvrdil jedno z nejzákladnějších práv dítěte vůbec! Jak zdrcující a zahanbující je skutečnost, že dnešní výrok ÚS má oporu přímo v mezin.úmluvě, která u nás platí už dávno.
Prosazením tohoto práva nevinných se tak do budoucna poskytuje hmatatelná ochrana a podpora těch nejušlechtilejších člověčích vztahů, s nimiž doslova stojí a padá zdravý vývoj celé lidské společnosti. Jsem hluboce přesvědčen,že tato zpráva musí dostat absolutně nejširší publicitu - protože je absolutní svým průlomovým účinkem do devastované duchovní úrovně společnosti. Nakonec, moudrá, geniální a ušlechtilá řešení bývají až neskutečně prostá a přímá. Nevěříte? Tak se těch zoufalých dětí klidně zeptejte. Protože to jsou JEJICH PRÁVA!
0/0
21.1.2005 13:42

timec

Jen houšť
Bravo! Tak tohle by mohl být skutečně určitý průlom do zasmrádlého opatrovnického soudnictví.  Konečně někdo od soudu pochopil, že zájmem dítěte  je především co nejširší vztah k oběma rodičům  a  ne veškerá moc a peníze v rukách rádoby matek.  Na tomhle rozhodnutí už se dá stavět.
0/0
21.1.2005 11:04

emajlova

Rodiče
tohle dělení dětí nechápu. Děti mají dva rodiče, tak proč jim zakazovat nebo bránit se stýkat s otcem (nebo matkou)??? Bohužel tohle dělají hlavně ženy a opravdu to nechápu....měly by být rády, že otcové mají o dítě zájem a ne jim v tom bránit
0/0
21.1.2005 9:56

Zamini

Re: Rodiče
Zeny to delaji predevsim proto, aby zmenily pohled ditete na otce - pokud se s nim bude pravidelne (50% casu) stykat a bude vedet ze je fajn, tezko mu matka bude namlouvat, ze je to parchant nejhorsiho kalibru...
0/0
21.1.2005 11:19

Janina7

... a co psychiatři
 Tak, soud nám rozhodl a co tomu říkají psychiatři? Myslím, že soud by měl více přihlížet na na dobro dětí, než práva otců. Velmi často je smutné jak tragicky tatínci půsbí na své děti, i když to myslí dobře!! Ale výhodou je, čím víc je budou mít, tím víc je nebudou chtít!! To je život. Toto neplatí 100procentně, ale jen z 98%, tak se případní hodní tatínci nečertěte!
0/0
21.1.2005 6:45

Jean-Jacques

Re: ... a co psychiatři
A nejsi ty také jedna z těch rozvedených matek, která si dělá monopol na posuzování toho, co je pro dítě dobré a co ne? Když se tak vehementně dožaduješ toho, aby se více přihlíželo na dobro dětí, nemyslíš, že je pro dítě nesmírně důležité a tedy i dobré mít pravidelný kontakt nejen s matkou, ale i s otcem? Už třeba jen proto, aby se jeho pohled na svět neutvářel zkresleně z "ženského" hlediska, ale aby byl korigován i pohledem "mužským". A propos - nejsem rozvedený a nejsem otec.
0/0
21.1.2005 8:55

_m-

Re: Re: ... a co psychiatři
Ale to je přesně ono! A to ani nejste manželé a ty, jak říkáš, nejsi otec. Na jedné straně ublížená a uražená ženská se sloní pamětí a heslem "já ti ukážu", na druhé straně ublížený a uražený chlap se svým machistickým "to se ještě uvidí, kdo z nás má pravdu" - a ani jeden z nich si neuvědomuje jak ubližuje dětem........až je pozdě. Jednou jsem tu napsala, že milující otec by se měl po určité době, kdy mu žena brání ve styku s dětmi a pěstuje v nich nenávist svých dětí vzdát - v jejich zájmu. Otcové mě málem umlátili (virtuálně) s výkřiky "A jak já k tomu příjdu, když platím". A jak k tomu sakra přijde to dítě? Když nemá matka rozum, tak ho má mít aspoň otec. Já vím, že to zní moc krutě a feministicky - ale jde nám o děti nebo o to vyhrát? madla
0/0
21.1.2005 10:04

Ondřej Bouda

Re: Re: Re: ... a co psychiatři
Podle mého názoru není v zájmu dětí, aby rozumný otec kapituloval a rezignoval v takovém případě na kontakt s dětmi. Dětem takové matky jen prospěje, když se budou stýkat s někým, kdo -jak píšeš- "má rozum". Vycházím z toho, že pobyt s nenávistnou matkou je nutně (v určitém směru) traumatizující - a pokud otec nebude "totéž v bledě modrém", pak jde o zdravou změnu atmosféry (asi jako když vezmeš děti z frekventované silnice na venkov).
 
Vidím tu tři možné oblasti traumatu při pobytu s otcem:
1) Pobyt s otcem, který je stejně hysteriský jako matka - ten to ale stejně sám není schopen vidět, nemá smysl apelovat.
2) Pobyt s rozumným otcem v případě, že jsou děti již matčiným názorem příliš ovlivněny. Tady je na místě rezignovat, nikoli ovšem ve všech případech.
3) Návrat po víkendu k hysterické matce od rozumného otce. V tomto případě by se otec neměl vzdávat, klady jsou větší než zápory.
0/0
26.1.2005 19:36

_m-

Re: Re: Re: Re: ... a co psychiatři
Vždy je lepší, když jsou rodiče aspoň natolik soudní, aby umožnili dětem kontakt i s tím druhým. Ale je-li v dětech odpor zakořeněn tak hluboko, že v otci vidí ďábla a třesou se hrůzou před jeho zjevem, potom nemyslím, že je moudré usilovat o kontakt. Spíš o pomoc psychologa, nebo i psychiatra a možná, říkám možná po nějaké době opatrná setkání za přítomnosti třetí osoby, ke které má dítě plnou důvěru (a která nebude odmítaného rodiče podrážet) a která pomohou postupně odbourávat ten strach a odpor. Fakt, že druhý rodič (většinou matka) tento stav zavinil je sice hnusný, ale tady jde o dítě a ne o to, kdo je větší prevít. madla
0/0
27.1.2005 8:17

Ondřej Bouda

Re: Re: Re: Re: Re: ... a co psychiatři
S tím (téměř) souhlasím. S ohledem na širší aspekty celé situace (a teď opakuji co už jsem napsal) je IMHO pro dítě lepší se o kontakt snažit: to, že rodič (matka) takto manipuluje svým dítětem, vypovídá něco o jeho (její) osobnosti - a pro dítě je v takovém případě jen prospěšné, když má možnost se setkávat s někým osobnostně vyzrálejším. Nevěřím, že kdokoli, kdo používá dítě jako zbraň (buduje v něm strach a nenávist), dokáže uspokojovat jeho základní emocionální potřeby. (Netvrdím, že osobnostně vyzrálejší je právě otec, ale v případě, že ano, pak - ) je na místě, aby se otec snažil být s dítětem co nejčastěji - tak často, aby matka neměla šanci vybudovat v dítěti strach z otce; a pokud už k tomu došlo, pak je na místě -jak píšeš, za intervence třetí osoby, ke které má dítě důvěru- se nevzdávat a vztah s dítětem si vybudovat. Ono to nakonec může mít dobrý vliv i na matku, tím i na její vztah k dítěti a tedy zpětně i na dítě samo.
0/0
27.1.2005 9:54

Zamini

Re: Re: ... a co psychiatři
Dite vychovavane pouze matkou je "jine" a mnohem horsi je to u chlapcu - zkuste si predstavit, k cemu asi bude kluk, kterej bude mit nabulikovano od matky, jak ma byt na zeny nezny, hodny a plnit jim vse co jim na ocich uvidi ? Bude z nej nezna backora, co si v zivote vrzne leda ze soucitu a nebude vedet co dela spatne, protoze maminka ho tohle nenauci...
0/0
21.1.2005 11:20

jarini

Re: Re: Re: ... a co psychiatři
Suhlasím s rozhodnutím US. Tebe táta učil vrzat?
0/0
21.1.2005 11:28

Zamini

Re: Re: Re: Re: ... a co psychiatři
no ucil vrzat... naucil me hlavne, ze zeny nejsou Bohyne, ktere maji vzdy pravdu a jsou neomylne... naucil me lepsimu pristupu k nim, nez maji ti srabotkove co je zrejme vychovavaly matky... a v osmnatcti me vzal do bordelu, aby se presvedcil, ze nejsem teplej a mel holku :) tado tradice se dnes bohuzel zanedbava :\
0/0
21.1.2005 14:46

2Mac7

Re: Re: Re: Re: Re: ... a co psychiatři
Věřím, že Vás otec naučil i to, že ani muži nemají vždy pravdu a nejsou neomylní. Pro informaci ( vážně mě to zajímá) - co znamená lepší přístup k ženám, můžete prosím upřesnit ? Dík.
0/0
21.1.2005 14:50

Zamini

Re: Re: Re: Re: Re: Re: ... a co psychiatři
lepsi pristup ? ucil me se vlastnim chybam postavit a resit je, nezpanikarit a rozbrecet se jako zena... ze zena neni Bohyne, ale "jen" jinak tvarovany chlap, tedy nic co by se melo bezmezne uctivat,...
0/0
21.1.2005 15:03

jarini

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ... a co psychiatři
jasně, přesněji jinak vytvarované žebro z chlapa. To můj táta se na mne vyprdnul a já si to musel sehnat sám. Bordel ne, spolužačku.
0/0
21.1.2005 15:11

Zamini

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ... a co psychiatři
Aspon jsi nejakeho mel... copak by jsi touhle dobou delal, kdyby jsi byl odmala ladovan bezmeznou uctou k zenam, kolik myslis ze by jich o tebe melo zajem, kdyz by jsi jim nosil modre z nebe, nechal se vyuzivat,... ? Tvuj tvar si radeji predstavovat nebudu ;)
0/0
21.1.2005 15:18

jarini

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ... a co psychiatři
I ty kujóne, určitě by se Ti líbil
0/0
21.1.2005 15:22

_m-

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ... a co psychiatři
chudák tvoje máma. Mít tohleto doma dvakrát............... madla
0/0
21.1.2005 15:42

Zamini

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ... a co psychiatři
nevim proc by mela byt mama chudak - jakmile nekde napisu, ze ji neuctivame jako bohyni, nema doma postaveny oltar, tak si hned vsici predstavuji, ze ji tata pravidelne reze... jsme spokojena rodina, nikdo nikoho nemlati, chovame se k sobe navzajem jako lide - imho. tohle nam muze dost hodne rodin v CR jenom puste zavidet...
0/0
21.1.2005 15:52

_m-

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ... a co psychiatři
Nejde o uctívání - nevím jestli k uctívání bohyně patří vaření, nákupy, žehlení.........a vůbec normální život normální ženy. Jde o obyčejný vztah. Otec, který učí syna vztahům k druhému pohlaví tím, že ho bere do bordelu (kde si miomochodem kontroluje synovu sexuální orientaci - co by dělal kdybys byl gay-zřekl by se tě?) a který ho učí, že ženská je vlastně chlap s rodidly je podle mě vůl - a je mi jedno co jsem podle tebe já. Kdybys byl holka, taky by ti sháněl chlapa, aby si zkontroloval jestli nejsi lesba? Spíš si myslím, že tvůj otec a potažmo i ty máte k ženám vztah velmi zmatený. madla
0/0
21.1.2005 15:59

Zamini

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ... a co psychiatři
heh, koukam ze je tu treba psat vse doslovne :) takze : bordel - na 18tky jsem zrovna nebyl zadanej, tak se me zeptal co ja a zensky, jestli tam nechci zajit,... - nijak me tam nesledoval, jen me tam zavez a zaplatil. teplej nastesti nejsem, takze se tohle vubec neresilo ani nevim jak by to dopadlo (kdyby v rybniku nebyla voda, byly by ryby v pr...) zena tedy chlap s rodidly - ale kdez, vysvetlujes si to tak jak to chces slyset - proste zena nezasluhuje zadnou specialni uctu vetsi nez kterejkoli kamos jenom proto, ze je zena - zaslouzi si ji za dobrou veceri, stejne jako si ji zaslouci tata kdyz ji udela on...
0/0
21.1.2005 16:12

_m-

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ... a co psychiatři
...........ze zena neni Bohyne, ale "jen" jinak tvarovany chlap, ........to jsem nepsala já. Možná si chtěl říct - žena, stejně jako muž je jenom člověk - to bys měl pravdu. Ale kde máš psáno, že děti, vlastně chlapci z rozvedených rodin to nevědí. Většinou mají dědečka, strýčka (teď nemyslím ty "strýčky", co si některá maminka vodí domů) nebo jiný mužský vzor. Já mám v rodině jedinou rozvedenou mámu - je to moje sestřenice - moc stála o to, aby její muž byl s dětmi v kontaktu, on o to nestál - má dceru a syna a oba jsou naprosto normální a mají k druhému pohlaví normální vztah - ani nadřazený (holka) ani podřízený (kluk). madla
0/0
21.1.2005 16:18

_m-

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ... a co psychiatři
jo a tohle jsem zapoměla " ... a v osmnatcti me vzal do bordelu, aby se presvedcil, ze nejsem teplej a mel holku :) " to jsi taky napsal. madla
0/0
21.1.2005 16:20

2Mac7

Re: Re: ... a co psychiatři
......aby se jeho pohled na svět neutvářel zkresleně z "ženského" hlediska , ale aby byl korigován pohledem "mužským " ....( nezkresleným , správným ? ).
0/0
21.1.2005 14:07

Elev

ze by
jednou zauradovalo svedomi ?
0/0
20.1.2005 22:51

occasional

Konečně snad průlom
Snad bude konečně prolomeno léty zažité rozhodování feministických soudů a přizná právo na výchovu po rozvodu i otcům. Z hlediska citového vývoje dětí po rozvodu je to správné a pokud to situace umožňuje přimlouval bych se i za střídavou péči !!!
0/0
20.1.2005 20:27

juton

Výborně.
, Ústavní soud zase jednou jednal podle svědomí.
0/0
20.1.2005 19:07

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.