Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Lidé si připomněli památku Jana Palacha

Asi 50 lidí si na Olšanských hřbitovech v Praze připomnělo památku Jana Palacha, který se před 36 lety upálil na protest proti situaci v Československu po 21. srpnu 1968. Pietní akt se posléze konal ve Všetatech na Mělnicku, kde se Palach narodil.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

forhend

Hrdina???
Kdo tohoto je schopen je u mne blázen a ne hrdina. Představte si, že by to udělal každý, kdo  s něčím nesouhlasí..., kdo by ho potom opěvoval...  Už se těším na duchaplné připomínky, ale zamyslete se nad tím...aspoň trošku
0/0
17.1.2005 6:46

Maxx-IP

Re: Hrdina???
Opět jeden chytrolín, ignorující histerii té doby, vybičovanou permanentní mediální kampaní. Ale o tom už jsm psal níže a bohužel není teď čas to rozebírat, musím taky dopráce.
0/0
17.1.2005 6:55

forhend

Re: Re: Hrdina???
tys tu dobu zažil??? Já ANO. A na žádnou hysterii si nepamatuju. Ano psalo se o tom, i když jen trochu, ale hysterie....to NE
0/0
17.1.2005 7:11

Maxx-IP

Svatá prostato!
Jak může ten, kdo "pamatuje", tvrdit, že se o "okupaci" jen trochu psalo a nepamatovat si vysílání od 21.8. Nenormálnost šla tak daleko, že hysterie se zaměřila proti všechmu ruském, nikoliv jen sovětskému, tedy i předrevoluční lideratuře, divadlu, hudbě. Komu se to nelíbilo, byl označen za kolaboranta a hrozil mi linč. Tehdy vážně lidé věřili tomu, že touto "okupací" (úvozovky užívám proto, že se s německou okupací, tedy protektorátem, srovnávat nedá) je  ohrožena existence národa. Proto se studenti rozhodli demonstrovat tak strašným způsobem.
0/0
17.1.2005 7:28

Maxx-IP

Re: Svatá prostato!
Oprava: Hrozil mu linč. (mně nehrozil, já tu odvahu protestovat neměl) 
0/0
17.1.2005 7:34

Maxx-IP

Re: Svatá prostato!
Dodatek: Mediálně byla totíž situace vyhrocena nikoliv jako souboj ideologií, ekonomických a  politických režimů, ale jako národní porba Československa a  likvidace našeho národa ze strany Rusů. Což byla historická lež, o likvidaci našeho národa Rusům vůbec nešlo.
Ale teď už musím končit, zvoní mi můj chlebodárce. 
0/0
17.1.2005 7:40

osvetitel

Re: Re: Svatá prostato!
Ale ono to tak opravdu bylo kdyz nekdo vpadnul do cizi "suvereni" zeme a zacal tam zatykat vladni cinitele kteri meli vice jak 90% podporu lidi takze se da tezko mluvit o souboji ideologii kdyz se bez varovani do male zeme nazenou cizi tanky  ne? Nehlede k tomu ze i kdyz to tenkrat SSSR nevedela tak to byl zacatek jejiho konce!Ono by se totiz nic nestalo kdyby CSSR trochu povolili a mozna by jim zato bylo i plno lidi vdecnych!Nikdo nechtel sesazovat komunismus jako vladni tridu pouze ho trochu rehabilitovat a to byla prave ta tragedie toho systemu, zesi nemohl dovolit ani naznak nejake "svobody" tisku ,slova ,pohybu atd.!
0/0
17.1.2005 7:51

Maxx-IP

Re: Re: Re: Svatá prostato!
To všechno je samozřejmě pravda . Byl to šok, když se tu náhle v noci z 20. na 21. VIII. objevily tanky (ikdyž kdo viděl dál než za humna, ten to čekal, proto měl ČS rozhlas tak dobře připravena náhradní pracoviště a rezervní zdroje napájení). I tehdejší vedení komunistické strany a většina členů se proti intervenci ostře postavili. Ale, jak správně píšeš, šlo o to, zda se bude či nebude u nás opravovat a vylepšovat socialistický systém (a tím pádem nejen u nás, brzy by šli ostatní země socialistického bloku v našich stopách ale to už je zas jiná a hrozně dlouhá písnička). Jenže tehdejší garnitura, ovládající rádio a televizi, jaký-si klan mediálních pracovníků a estrádních umělců, postavil věc tak, že nejde o střet politických systémů, vždyť my jsme - jak ujišťovali - nechtěli nic jiného než socialismus, ale o národní porobu. A na to lidé slyší, tím se nachali vyhecovat i mladí lidé.
0/0
17.1.2005 9:26

jarini

Re: Hrdina???
Takový čin nemůže udělat každý, je k tomu potřeba mít odvahu. Ale  ne odvahu sedět v hospodě, nadávat na vládu a chlubit se, že poslouchá Svobodnou Evropu. Duchaplný forhende, to Tobě asi nedocvakne.
0/0
17.1.2005 6:56

demokratic

OBĚŤ PRO PROBUZENÍ IGNORANTů
Dodatek: A to samé platí i o Janovi ZAJÍCOVI... (a dalších lidech, kteří udělali totéž a z téhož důvodu...např. o panu PLOCKOVI, jehož smrt se však bolševikům téměř podařila ututlat...) Já sám bych takto probouzet ignoranty nedokázal, a o to víc si té jejich oběti vážím...
0/0
17.1.2005 0:30

Maxx-IP

Re: OBĚŤ PRO PROBUZENÍ IGNORANTů
Kolik lidí se má dnes upálit, aby se "ignoranti" probudili a začali  společně vystupovat proti dnešnímu hnusu a marastu? Martin Swiech, který se o to pokusil v r. 2003 na protest proti rozbití Československa, vám zřejmě nestačí. Nebo vám vadí, že zůstalo jen u pokusu, protože dneští popáleninová medicína umí mnohemvíc než před čtyřiceti lety? Obávám se, že zaslepence mamonem či honbou za mamonem, schopných špapat po mrtvolách, by to stejně neprobudilo. 
0/0
17.1.2005 6:51

jarini

Re: Re: OBĚŤ PRO PROBUZENÍ IGNORANTů
Mám pocit, že to bylo o nějaký týden dřív . A jestli mne paměť neklame, měl tento 16 nebo 17 letý student těžké problémy se školou a ne s rozdělením republiky.
0/0
17.1.2005 7:03

Maxx-IP

Re: Re: Re: OBĚŤ PRO PROBUZENÍ IGNORANTů
Nechci se hádat, možná to bylo na podzim1992, kdy už bylo o rozdělení rozhodnuto, a bylo to v Ostravě. Nepleť si ho s tím na rampě pražského Národního muzea, to bylo mnohem později.
0/0
17.1.2005 12:48

jarini

Re: Re: Re: Re: OBĚŤ PRO PROBUZENÍ IGNORANTů
To ne, jen ten rok 2003 mi nesedí.
0/0
17.1.2005 14:20

demokratic

OBĚŤ PRO PROBUZENÍ IGNORANTů
JAN PALACH SE SNAŽIL PROBUDIT IGNORANTY, SMIŘUJÍCÍ SE S RUSKOU OKUPACÍ, A SAMOZŘEJMĚ VĚDĚL, ŽE I PŘES TO SVÉ OBROVSKÉ UTRPENÍ A NÁSLEDNOU SMRT,  KTEROU SI TÍM ZPůSOBÍ, NĚKTERÉ BLBCE STEJNĚ NEPROBERE (TY NEPROBERE NIKDO)...    ALE PODAŘILO SE MU TO U VELKÉ ČÁSTI NÁRODA, VŠEMI TO OTŘÁSLO, ŽE JE NĚKDO OCHOTEN TAKTO HROZNĚ ZEMŘÍT "JEN" PROTO, ABY SE PROBRALI... A I KDYŽ PAK BOLŠEVIZACE (PODPOŘENÁ RUSKÝMI VOJSKY i MÍSTNÍMI KOLABORANTY) UDĚLALA SVÉ, VÝROČÍ PALACHOVY SMRTI BYLO PRO BOLŠEVIKY VŽDY - SPOLU S JINÝMI VÝROČÍMI - ZLÝM SNEM, A NAKONEC I IMPULZEM K DEMONSTRACÍM PŘED LISTOPADEM 1989... Takže to MĚLO smysl...
0/0
17.1.2005 0:29

barbudo

Kvůli světlé myšlénce ...
socialismu s lidskou tváří se upálily desítky lidí ...
... většina po roce 1989 ...
0/0
16.1.2005 14:32

jarini

Re: Kvůli světlé myšlénce ...
Neotřelý přístup v této diskuzi. Prosím o první desítku (ne pivo), proberem je.
0/0
16.1.2005 14:34

barbudo

Re: Re: Kvůli světlé myšlénce ...
... celá jména a životní příběhy jsou zveřejňovány pouze na politickou objednávku ...
0/0
16.1.2005 16:21

poslanec_termit

Popelka je bolsevicky provokater
Popelka chce v teto diskusi lidem vnutit nazor, ze Palachuv Cin byla jen smesna sebevrazda hloupeho pomatence.
Palachuv cin ukazal jak je normalizacni rezim nemoralni, kdyz se kvuli nemu zabijeji mladi lide. A prave proto byl (a dodnes je, ze Popelko) Plachuv Cin trnem v oku bolsevikum.
0/0
16.1.2005 13:46

Maxx-IP

Re: Popelka je bolsevicky provokater
Nepřevracej posloupnost událost! Za Palacha ještě normalizace nebyla a vládla dosud "polednová" garnitura.
0/0
16.1.2005 13:55

poslanec_termit

Re: Re: Popelka je bolsevicky provokater
Ano. Ale ta polednova garnitura delala, to co okupant chtel. Byl to pocatek te prichazejici normalizace.
A te prave te prave normalizaci byl Palachuv Cin trnem v oku. Protoze Palachuv cin byl namiren prave proti tomu, co pozdeji normalizace predstavovala (zruseni svobody slova, cenzura, kolaborace s okupantem).
0/0
16.1.2005 14:04

Maxx-IP

Re: Re: Re: Popelka je bolsevicky provokater
A ty fráze a terminologie, co tu používáš, jsou vyčteny z tehdejších (přednormalizačních) nebo dnešních novin?
0/0
16.1.2005 14:24

poslanec_termit

Re: Re: Re: Re: Popelka je bolsevicky provokater
     
0/0
16.1.2005 14:33

Maxx-IP

Re: Re: Re: Re: Re: Popelka je bolsevicky provokater
"kolaborace s okupanty", to je tehdejší slovník, "nemorální režim", "trn v oku bolševiků", je zase spíše dnešní.
0/0
16.1.2005 14:45

poslanec_termit

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Popelka je bolsevicky provokater
"kolaborace s okupanty" je prednormalizacni termin ?
Ja myslel, ze prave normalizacni rezim a postoj vetsiny Cechu byl kolaboraci s okupanty.
"Nemoralni rezim" - rezim postaveny na kolaboraci s okupanty, rezim skodici vlastni zemi snad neni nemoralni ?
"Trn v oku bolseviku" - jinak snad ani Plachuv cin nelze nazvat.
0/0
16.1.2005 14:52

Maxx-IP

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Popelka je bolsevicky provokater
Termín "kolaborace s okupanty", jokož i sám termín "okupanti", "ani kapku vody okupantům" přece  bylo nejfrekventovanější heslo rozhlasu od 21.8.1968. Byly to termíny převzaté z doby okupace, aby se tak navodilo srovnání německé fašistické armády s arámami do té doby spřátelené Varšavské smlouvy.  Nálada byla zásluhou tehdejšího rozhlasu natolik vyhrocena, že lidé byli schopni linčovat každého, kdo by snad tu sklenku vody Ivánkovi v zmuchlané uniformě podal, protože včas nepochopil, že už to nejsou osvoboditelé z r. 1945, ale okupanti. Nejhorlivější ovšem byli ti, kteří jsou za každé situace papežštější nad papeže a kteří pak na to během pár měsíců rychle zapomněli.
Z této atmosfery také vyšel čin J.P.
0/0
16.1.2005 15:17

Maxx-IP

Zajímalo by mne:
Tehdy se dost psalo a hovořilo o věcech, o nichž se dnes zarytě mlčí: Byl Palach členem organizované skupiny, v níž měl tu smůlu, že si vytáhl los jako první? Ti ostatní údajně upustili od jeho následování na základě jeho předsmrtného varování. Zajíc - dle tedy prezentovaných údajů - členem té skupiny nebyl.
Také se spekulovalo o tom, že Palach byl obětí podvodu. Prý dostal lehev s hořlavinou, o níž mu tvrdili, že hoří "studeným plamenem", že má tak nízkou teplotu hoření, která člověku neublíží, a on jakožto student filosofie, neznalý chemie, tomu uvěřil. To se mi však jeví jako spekulace bulvárních novinářů.
0/0
16.1.2005 13:13

popelka88

Re: Zajímalo by mne:
Samozřejmě nevím. Ale není vůbec nepravděpodobné (spíše velice pravděpodobné), že spousta "ideologicky" nevhodných faktů byla i v tomto případě lehce přizpůsobena, poopravena nebo zamlčena, aby žádoucí obraz byl víceméně bez kazů. Jak to tak obvykle chodí ... co si budeme namlouvat
0/0
16.1.2005 13:20

Maxx-IP

Re: Re: Zajímalo by mne:
Toto "ideologické přizpůsobení nevhodných faktů" by odpovídalo spíše situaci o pár měsíců pozděli, kdy už byla media plně v rukou podubnového vedení ÚV KSČ, ne však už v lednu 1969. Ani to však není přesné, neboť po nástupu Husáka byla spíš snaha na Palacha i jiné události zapomenout, než je rozpitvávat. Cenzura a normalizace však nepostupovaly tak ryhchle, vžtyť ještě koncem června vyhrála Bratislavskou lyru ta písnička, co tu níže vzpomíná Osvětitel. Odnesl to jen Černoch, že si pak pár let nezazpíval. 
0/0
16.1.2005 13:51

osvetitel

<><><>
Uslechtily cin pro pravdu zapaleneho cloveka i kdyz tragedie pro jeho rodice,spojeny z predcasnou "Perestrojkou" do ktere donutili jit Dubceka hlavne ti co si z vetsiny prali zmenu rezimu k lepsimu tak se da zhodnotit ta doba ale nic to nemeni natom ze se pry v te dobe Cechoslovaci k sobe z vetsinny chovali lepe nezli kdy pred tim i potom!A budis Cechoslovakum ke cti ze kdyz se ta lod "naklanela" jak zpival nejaky zpevak, ze lide nasli svoji "tvar" i kdyz to mozna nemelo dlouheho trvani!
0/0
16.1.2005 12:32

Maxx-IP

Menší odbočka:
Zpěvák s takovým hlasovým fondem je u tebe "nějaký zpěvák", jo? Karel Černoch měl jen tu smůlu, že se v té pop-džungli nedokázal prosadit a jeho asi 3-letý distanc po té Bratislavské lyře v r. 69 měl jen epizodní význam, na který se rád vymlouvá.
0/0
16.1.2005 14:00

osvetitel

Re: Menší odbočka:
No Maxx-IP ja ho sice toho "Cernocha" neznam ale jelikoz jsem tu pisnicku slysel zaspivanou tak jsem z toho usoudil ze ji zpival "zpevak "ale jsem rad opraven a byla li zaspivana "nezpevakem" tak si to rad poznamenam a priste napisi ze jse to slysel od nejakeho "nezpevaka"
0/0
16.1.2005 22:57

Maxx-IP

Re: Re: Menší odbočka:
Jakto, že neznáš Kale Černocha? Zpěváka s takovým hlasovým fondem?
0/0
17.1.2005 6:42

osvetitel

Re: Re: Re: Menší odbočka:
Sorry asi to bude tim ze tady neni ve foru a nebo ze zpiva jen Cesky nevim.Ale at si ztoho nic nedela protoze tady neni znamy ani jeden Cesky zpevak a me to dalo fusku to vystourat z archivu! Je tu hrstka Evropanu kteri je znaji ale ti jsou vetsinnou starsiho razeni no!
0/0
17.1.2005 7:33

osvetitel

<><><>
To jses teda na velkem omylu protoze bych tim jako puvodem Cech ohrnoval nos sam nad sebou a to nemam v umyslu!
0/0
16.1.2005 12:19

osvetitel

<><><>
Palach se snazil hlavne ovlivnit moralku tech Cechoslovaku co kolaborovali s okupantama kvuli svym "korytum" A amici meli hlavne zajem na klidu v Evrope coz meli vzdy z vyjimkou kdyz nekdo sel do krajnosti jako Hitler nebo Stalin!A te zapadni Evrope to bylo take celkem putna ze chtel nekdo v CSSR at uz z jakehokoliv duvodu ten komunismus trochu rehabilitovat,obvzlast kdyz si to nikdo nechtel rozhazet z SSSR a ani v CSSR nebyli vsichni zajedno!Hlavne to chtelo velkou financni pujcku ze zapadniho Nemecka protoze od Amiku by to Breznev neprezil a od zapadnich Nemcu to zase nemohl rozdychat "Vulbrycht"a ve spojeni s Ceskoslovenskyma kolaborantama meli nemalou zasluhu natom ze se Breznev rozhodl pro okupaci!Ale faktem zustava ze kdyby byli v CSSR vsichni zajedno ze se to mohlo vyvijet jinak!
0/0
16.1.2005 12:15

cheos

Hmmm
Popelka je takový ten rozumný studený psí čumák starající se jen o své tučné břicho a konto a hrající si na ochránce lidského života, aniž by věděl co všechno takový život znamená. Dělá se mi z něj nevolno...
0/0
16.1.2005 12:06

popelka88

Re: Hmmm
Nic lepšího jsi zatím nevymyslel ? (že se jen hloupě a slaboduše opakuješ). Musím ti ale trochu zkazit radost. Tělesnou váhu mám v normálu a "konto" též. Ale co takhle kdybys nám už konečně vysvětlil "co všechno takový život znamená" ??
0/0
16.1.2005 12:12

cheos

Re: Re: Hmmm
Obávám se, že některé věci se vysvětlit nedají, musí se prožít. Když se musíš ptát, tak je vidět, že o životě moc nevíš...
0/0
16.1.2005 12:20

cheos

Re: Re: Hmmm
Obávám se, že některé věci se vysvětlit nedají, musí se prožít. Když se musíš ptát, tak je vidět, že o životě moc nevíš...
0/0
16.1.2005 12:35

popelka88

Re: Re: Re: Hmmm
Škoda že tě ten prožitý život nenaučil například elementární slušné komunikaci ...
0/0
16.1.2005 13:43

cheos

Re: Re: Re: Re: Hmmm
Život mne naučil, že při komunikaci s některými salónními žvanily je nejúčinnější elementární řádná facka...
0/0
16.1.2005 14:47

popelka88

Re: Re: Re: Re: Re: Hmmm
Trochu přihlouplé rádobysilácké řeči - a ještě si tu každý svůj příspěvek několikrát kopíruješ, že ?
0/0
16.1.2005 16:07

Vifon

Re: Re: Hmmm
Popelka jistě má tělesmou váhu v normálu, možná mírně POD normálem, to víte, po obilných klíčcích se netloustne (ale občas blbne!).
0/0
16.1.2005 12:40

osvetitel

<><><>
No vidis tak se me libis to je jine kafe nezli kdyz si chtel tvrdit ze tu pisu neco otom ze by sel "zapad "CSSR napomoc kdyby nebyli Cechoslovaci zbabeli!
0/0
16.1.2005 12:02

Maxx-IP

Re: <><><>
Ale to ohrnování nosu nad českou zbabělostí v tom tvém tónu bylo, neříkej že ne.
0/0
16.1.2005 12:07

Maxx-IP

Má cenu sem věšet, co už tu bylo řečeno a přelepeno?
Už zase se tu někteří diskutéři pokouší udělat z Palacha šílence a neberou vůbec v úvahu atmosféru doby. Takové nálady, takové priority a taková psychóza tu tehdy prostě byla. Osud národa, resp. odpor vůči trv. okupaci ("tzv." používám proto, že se ta intervence rapidně lišila od okupace v r. 1939) byl na prvním místě, byl důležitější než život jednotlivce. Kdo má ve svém -náctiletí nutkání k velkému činu i za cenu sebezničení, vlastně právě za cenu sebezničení, jinak by to očima -náctníka nebyl velký čin, nemohl nalézt lepší důvod. Také se tehdy nikde neobjevila jediná pochybnost o Palachově duševním zdraví či vývojové anomálii, tak proč si myslíte, že s odstupem času jste chytřejší?
0/0
16.1.2005 11:58

popelka88

Re: Má cenu sem věšet, co už tu bylo řečeno a přelepeno?
Zkus se na to podívat i trochu z jiného úhlu. Pokud někdo s něčím nesouhlasí, může proti tomu aktivně vystoupit - bojovat všemi rozumnými prostředky. Pokud lidé nesouhlasili s okupací (tehdy nebo kdykoliv v minulosti) a uvažovali by jako Palach a všichni se na protest upálili, asi by to okupantům docela usnadnili. Sebevražda je za této situace ne moc užitečný a rozumný útěk před realitou. Mnohem užitečnější a efektivnější je bojovat - a tak se skutečně něčemu postavit (viz mnohem horší případy okupací a podobných situací. Lidé se na protest neupalovali, ale vší silou a všemi dostupnými prostředky proti agresorům vystoupili - a většinou úspěšně). Palachův nezralý čin se tak trochu podobá slavné scéně z Monthy Pythonovského Života Briana. Brian umírá na kříži - a přichází ho zachránit "sebevražedné komando" ...
0/0
16.1.2005 12:24

poslanec_termit

Re: Re: Má cenu sem věšet, co už tu bylo řečeno a přelepeno?
1. Popelko, neopakupuj furt to svoje debilni "sebevrazda". O zadnou sebevrazdu se nejednalo !
2. Palachovi se nejednalo o boj proti okupantum. Vedel , ze to nema cenu. Jemu se jednalo o to vyburcovat lidi, aby se nepoddavali okupanty instalovanemu rezimu.
3. Palachuv Cin ukazal jak je normalizacni rezim nemoralni. Jak strasne je nemoralni, kdyz se kvuli nej zabijeji mladi lide. A prave proto byl Plachuv cin uspesny .
 
0/0
16.1.2005 13:41

popelka88

Re: Re: Re: Má cenu sem věšet, co už tu bylo řečeno a přelepeno?
Sorry, příteli, ale argumenty by měly mít aspoň jakousi faktickou logiku 1. Nejednalo se o sebevraždu ? Děláš si srandu ? Jestli polití sama sebe hořlavinou (bez cizí pomoci), zapálení se a následná smrt není sebevražda, tak co potom je sebevražda ? 2. "Palachovi se nejednalo o boj proti okupantům, věděl , že to nemá cenu a chtěl lidi vyburcovat" - vyburcovat k čemu ? Asi k boji proti okupantům, ne? I když věděl, že to nemá cenu ? Divné. Obvykle se (i za jiných okolností) lidé v boji s agresí neupalují - to nemá žádný smysl a je jen afektovaným útěkem, ale naopak aktivně a vší silou proti ní ( většinou úspěšně) bojují. 3.V Palachově době žádný normalizační režim zatím nebyl. Následoval až po jeho činu a udržel se 20 let. Čili přímý efekt tady žádný nebyl (kromě inspirování pár následovníků - sebevrahů a úděsného tragického dopadu na blízké okolí)
0/0
16.1.2005 15:33

Najdete na iDNES.cz