Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Zámek Opočno a Benešovy dekrety

Po tahanicích nižší soud vrátil zámek Colloredo-Mansfeldům. Ústavní soud teď navrhuje prověřování zapomenutých a možná neexistujících listin. Rozhodnutí nejvyšší instance je navíc zvláštní, neboť zámek zabavili nejprve sami nacisté.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Lavan

Dotaz, vážně míněný!
 
Můžu mít dotaz na vedení listu, proč zaměstnává takové hovado, které svými názory, mě to tak připadá, přivádí celé vaše noviny do trapné a zbytečné situace. To není první případ, co člověk nevěřícně kroutí hlavou, ale myslím, že pohár právě přetekl...
0/0
19.1.2005 15:51

jarda1

Komárek
Od Komárka to sedí asi jako pěst na oko. Proč se Colloredo-Mansfeld hlásil za říšského Němce za války? To mu nikdo nenařizoval. Bylo víc takových šlechticů, kteří to neudělali (Belcredi, Karel Schwarzenberg, Radslav Kinský - ti se vždycky hlásili za Čechy a problémy s restitucí neměli). S kolaboranty se žádný stát nemaluje. Francie taky nevrátila Renaultům firmu, zabavenou za kolaboraci. Ať táhne, odkud přišla. Není pan Komárek taky z kolaborantské rodiny?
0/0
17.1.2005 9:23

saldo

Morálka a demokracie
Pane Komárku, nadhodil jste problém zákonů a morálky. To je velmi dobře, protože právě tento rozpor tzv. "šlechta" účelově bagatelizuje. Jinak by musela veřejně obháji metody, kterými se svého majetku domohla. Hodně restituentů z jejich řad se ohání demokratickými principy a byli to právě oni,kteří je v minulosti šmahem pošlapávali. Může se namítnout, že "taková to byla doba", ale to je argument velmi lichý. A Váš povzdech, že na jednu "šlechtickou" rodinu cosi dopadá? Dobře, že tomu tak je a mělo by to dopadnout na většinu z nich.
0/0
17.1.2005 8:59

MilanMilanMilan2

Re: Morálka a demokracie
To ještě nic není, to dnešní počteníčko o Dekretech, to je panečku síla: čeští Němci se "provinili" (v uvozovkách !!!) rozbitím republiky... Začíná mne mrzet, že se nemohu zeptat takového Lažnovského či Krychtálka, co by oni na to, i Kut s Wernerem by zírali...
0/0
19.1.2005 21:44

_m-

KOMÁREK
NEČÍST!!!!!!!!!!!!!!!!!
0/0
17.1.2005 8:14

pressEU

Hitlerův fašismuas
Přátelé měli by jste se podívat jak to např. vypadalo v koncentračním táboře např. Treblinka, Buchenwald , Osvětim, Bergen-Belzen aj. Pak se nebudee divit, že tady byli Benešovy dekrety a že byl konfiskován majetek Němců, kteří se hlásili k Německé národnosti. Kdyby pan šlechtic se postavil proti Hitlerovi, pak mohl ukázat svůj charakter a nikdo by mu jeho majetek po válce nezkonfiskoval. Jenže on podporoval vrahy, které páchali ty nějvětší zvěrstva v lidských dějinách. To asi paní, která se hlasí o majetek v Čechách pravděpodobně neví.  
0/0
16.1.2005 21:34

Vifon

Re: Hitlerův fašismuas
Právě proto, že se Hitlerovi postavil, byl mu majetek zabaven nacisty už v roce 1942!!!!!! A ty už nezlob a vrať se do domova důchodců, uže je po večerce!!!!!!
0/0
16.1.2005 21:59

barbudo

Odsun Němců byl aktem zvůle vítězných mocností na Českém národě ...
Čechové byli odsunem připraveni o miliony otroků. Nejen o jejich pracovní sílu, ale i o ostatní složky jejich hodnoty, vytěžitelné po jejich vytěžení pracovním. O vlasy, kožky, o tuny zlatých zubů, o tuny mýdla, o tuny minerálního hnojiva ze spaloven ...
... tak nějak jste to myslel, pane Somárek? 
0/0
15.1.2005 18:16

Dan 1

Re: Odsun Němců byl aktem zvůle vítězných mocností na Českém národě ...
Pan Komárek nemyslel vůbec, milé barbudo, on zpívá jen píseň těch, kteří ho platí, bez ohledu na to, jestli je to SSM nebo SRN.
0/0
15.1.2005 18:56

MilanMilanMilan2

Re: Re: Odsun Němců byl aktem zvůle vítězných mocností na Českém národě ...
Já myslím, že pan Komárek myslel velice dobře a to především na nějaké prémie z Bavorska.
0/0
15.1.2005 23:57

Montu

Pane Komarku,
ve svem komentari jste se dopustil zcela vedome  zasadni chyby, kterou jako politicky komentator tolik vycitate ostatnim. Komentovat vyrok soudu, ktery jeste navic neni pravoplatny, takovym zpusobem, jako jste to ucinil Vy, neni opravdu prilis vhodne. Prave toto znevazovani a vzrusene vykriky maluji Vami zminenou delici caru mazi nami v vyspelejsimi zememi.
 
Zaroven bych Vas rad upozornil na zcela nesmyslny vyraz, ktery jste ve svem clanku zamerne pouzil. Nemecke obyvatelstvo CSR, na ktere se vztahovala cast Postupimske dohody, kterou byl narizen jeho odsun (a ktery byl na cs. uzemi proveden na zaklade dekretu prezidenta Benese), se nikdy samo nenazyvalo "nemeckymi Cechy". Tito lide sami sebe oznacovali za Nemce, kteri se historickym omylem ocitli na cs. uzemi. K cs. statu chovali jasne nepratelske postoje, ktere vyvrcholily jejich aktivni spoluucasti na podvraceni cs. demokracie a vyustily v úpotupnou Mnichovskou dohodu a masledne brezen 3
0/0
15.1.2005 17:49

Isbjoerna

Re: Pane Komarku,
, 1) "Tito lide sami sebe oznacovali za Nemce, kteri se historickym omylem ocitli na cs. uzemi." To je tve tvrzeni nebo tvrzeni tech Nemcu? ------- 2) "K cs. statu chovali jasne nepratelske postoje..." Vsichni?
0/0
15.1.2005 18:51

MilanMilanMilan2

Dodávám ještě již otištěné k tomu "odedávna"
Re: Re: Opočno ukradl Habsburk starému českému rodu Trčkům z Lípy. ( MilanMilanMilan2 , 15.01.2005 00:40 ) - vlákno Po smrti mladého Trčky (Adam Erdman byl zavražděn s ostatními Valdštejnovými přívrženci v Chebu 25.2.1634) a poté starého Trčky (Jana Rudolfa) dne 29.9.1634 byl jeho majetek rozebrán habsburskými straníky, převážně vojáky. U opočenského panství není bez zajímavosti, že pro sebe si Ferdinand III. rozhodl ukrást (dle císařské rezoluce z 20.3.1635) alespoň zvěř v opočenské oboře, dokonce i s loveckým náčiním. Podle zákonů je možné všechno, podle toho, co obecně chápeme pod pojmem morálka, nemají Colloredové nárok absolutně na nic. Jejich předkové byli jen obyčejnými přisluhovači o něco více urozených zlodějů.
0/0
15.1.2005 17:30

MilanMilanMilan2

No jo, zase Komárek
Poslední věta článku je klasický komárkovský výkřik do tmy. Je přímo ztělesněním veškeré žurnalistické bídy a ubohosti při posuzování historických otázek českých dějin 20.století. Vůbec nebere v potaz dějinné souvislosti. Ví např. autor, že Holanďané (pro něj jistě více evropští) se snažili po roce 1945 připojit ke své zemi část Německa jako náhradu za zničené vlastní území? A že přitom chtěli jednoduše Němce z vytipované části Německa vymístit do jednoho pryč a osídlit ji Holanďany? Mimochodem, jen vypuknutí studené války uložilo tento projekt definitivně k ledu. Nevím, že by dnes nizozemští žurnalisté tepali podobné nápady a sypali si popel na hlavu v zájmu někoho za hranicemi, jako je to u nás s tzv. Benešovými dekrety. Také mne pobavilo, že C-M vlastnili Opočno "odedávna". Ale JAK se ho zmocnili a na čí úkor, to už raději nepíše, jak jinak, že?
0/0
15.1.2005 17:09

Tomas29

Kradez!
Kde by na to mel stat (,a sebranka ,ktera si rika STAT!)porad brat? A proto se za kazde doby! musi zestatnovat,konfiskovat,zabavovat,vyvlastnovat - je uplne jedno zda to byl ten a nebo ten!
 
A jeste mala poznamka : Fasisti  - Italove! Nacisti - Nemci ( to je asi jako grosstapo ,a gestapo!),ale to asi autor nevi!
0/0
15.1.2005 6:06

jitkadolezalova

Reakce na článek
Autor ve svém článku promíchává dva problémy (1)uznání Benešových dekretů (ano či ne) a (2) politickou objednávku dnešní vlády . Celý článek pak tímto rozporem ztrácí objektivitu názorové diskuze. V závěru článku pak autor vyřknul emocionální závěr, jenž není článkem podložen. A z mého osobního pohledu ani ničím jiným. Ale o tom "jiném" již bylo vedeno mnoho diskuzi.
0/0
14.1.2005 23:39

killy

Martine:
Kolik desetiletí zpátky chceš narovnávat historii? Což takhle před rok 1918 nebo napravovat až nespravedlnosti a křivdy z třicetileté války. Už jsem tady někde psal, že by Švédové tedy měli vrátit, co tehdá ukradli v Čechách a taky Němci, co ukradli za 2. světový války Rusům. Co to tu blábolíš o křivdách Čechů na Sudeťácích. Každý malý dítě by řeklo :"Von ale začal." Spravedlnost má přece zavázaný oči. A jestli byl pan Colo. Mansfeld nácek (on tvrdí že ne), není asi o čem jednat. Pouhé 3 poválečný roky a jak je přístup k nim od začátku gumovej, že?
0/0
14.1.2005 20:10

Vifon

Re: Martine:
Vzhledem k tomu, že mu byl majetek zabaven na počátku 40.let jako osobě nepřátelské říši, tak asi "nácek" nebyl.....
0/0
15.1.2005 20:14

Najdete na iDNES.cz