Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Co když odmítneme ústavu EU?

Co se stane, když Britové, Poláci a Češi neschválí evropskou ústavu? Taková otázka je poté, kdy právě čeští, britští a polští zástupci masově hlasovali proti ústavě ve Štrasburku, na pořadu dne. Jisté je, že Evropská unie nemá pro takovou eventualitu scénář.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Vifon

Referendum
V Německu referendum k evropské ústavě nebude!!!! Rozhodla o tom vládní SPD! http://www.euractiv.sk/?a=show&pid=67&cid=3057&sid=67
0/0
17.1.2005 22:59

Pongo

Pro celtica s krátkou pamětí
V roce 1996 sestavila ODS společně s KDU a ODA menšinovou koaliční vládu. OD samého počátku KDU a zejména její předseda Lux vystupovali jako vládní opozice. Ze strany KDU docházelo k porušování dohod jako na běžícím pásu. Když se provalila aféra s rozepsáním sponzorského daru ODS, KDU vystoupila z vlády a de facto ji potopila.
V roce 1997 se nově vzniklá US a KDU cítili na koni. Vedli tvrdou rétoriku vůči ODS a shazovali na ni vše špatné, přestože se na tom minimálně také spolupodíleli. Proto byl pro ně volební výsledek ODS velkým překvapením. ODS tehdy získala 27%, KDU s US dohromady 18%. Šance na složení vlády ODS-KDU-US sice byla, ale jen teoretická. Lux zcela nepokrytě hřímal, že s ODS nikdy nepůjde a snažil se vtáhnout do vlády se socdem US. To zase odmítal Ruml. Od Rumla i za KDU pak vzešel požadavek, ale se ODS vzdala většiny ve vládě, přestože by měla mít podíl 60% a došlo k vydírání socdem, byly tyto malé strany odsunuty na vedlejší kolej opoziční smlouvou.
0/0
15.1.2005 7:47

celtic

Re: Pro celtica s krátkou pamětí
Hlavně že si umíš zdůvodnit podvod na voličích a vznik neobhajitelné OPOsmlouvy! Za vše může Lux a jede se dál....Nene chlapče lidi si pamatují, tak jednoduché to nebude!
0/0
15.1.2005 9:59

Vifon

Paměník
Když jsi takový pamětník, co je to slizký had na tři??????
0/0
15.1.2005 10:13

Johny__S

Re: Paměník
Nenech se zmást. Celtík není pamětník. Celtík neví vůbec nic. Že on sám něco nechápe, neznamená přece, že je to neobhajitelné. Celtík toho přece nechápe docela dost. On vlastně nechápe ani evropskou ústavu, neví o ní v podstatě nic, až na to, že kdo je proti, ten je bolševik, a přesto se ji snaží obhajovat. Bohužel bez argumentů, takže jí prokazuje spíše medvědí službu.
0/0
15.1.2005 18:03

Johny__S

Re: Re: Pro celtica s krátkou pamětí
A jak to měl dle tebe Klaus udělat? Vím, opět po tobě chci, abys projevil vlatní názor, což nedokážeš, takže je to jedno. Ale přece jenom to zkouším. O EU nic nevíš, ale o politice své vlastní strany by toho snad mohlo být víc. Tedy, co bys býval Klausovi radil za tehdejší situace? Jak to podle tebe bývalo mělo vypadat. Stačí stručně. A já ti trochu pomůžu: představ si, že tvůj nejlepší kamarád, s nímž jste společně založili firmu, o tobě náhle začne prohlašovat, jaké jsi hovado, takže se velice rozkmotříte, vaše společná firma zkrachuje a vy si jdete po krku. Náhle se však situace obrátí, tvému dřívějšímu příteli to nevyjde u konkurence, a tak za tebou přijde: můžeme začít znovu, ale protože jsi za to špatné v minulosti mohl především ty, budu mít teď hlavní slovo já, i když ty vložíš větší podíl. Co bys mu na takovouhle nabídku odpověděl? Zvlášť když ve stejné chvíli nabízí ona konkurence daleko pohodlnější spolupráci? (tato nápověda má smysl pouze v tom případě, že jsi
0/0
15.1.2005 17:02

Johny__S

Re: Re: Re: Pro celtica s krátkou pamětí
při svém omezeném intelektu schopen pochopit metaforu či paralelu, v opačném případě ji ignoruj a soustřeď se na otázku zmíněnou výše).
0/0
15.1.2005 17:03

Pongo

Re: Re: Pro celtica s krátkou pamětí
A můžeš tedy rozumně - tím myslím opravdovými argumenty, ne samozvanými axiomy - popřít něco z toho, jak jsem ti popsal události v letech 96-98?
0/0
16.1.2005 13:28

Vifon

Kašli na Celtika
Nemá cenu s ním diskutovat, když mu dojdou argumenty, stejně tě obviní, že jsi bolševik, nic jiného totiž neumí, než tohle papouškovat, vlastní názor nemá, odříkává jen naučené fráze!!!
0/0
15.1.2005 10:10

Pongo

Re: Kašli na Celtika
Já vím, buďto bolševik nabo nácek. Mám podezření, že celtic je jen naprogramovaný interaktivní automat bez mozku. Pokud není, tak nezaškodí mu trochu osvěžit paměť. On to sice nepřizná, ale ve skutečnosti ho neskutečně deptá, že jeho ČSL->KDU nemá hlavní slovo a že jeho názor je v menšině.
0/0
16.1.2005 13:25

Vifon

Re: Re: Kašli na Celtika
Od toho a Celtika nás Bůh ochraňuj!!!!!
0/0
16.1.2005 13:36

Pongo

Re: Re: Re: Kašli na Celtika
0/0
16.1.2005 13:40

Vifon

Re: Re: Re: Re: Kašli na Celtika
Užý začínám kašlat............
0/0
16.1.2005 13:46

Johny__S

Pro Isbjoernu
Píšeš tam o tom, že když přijme ústavu čtyřiadvacet zemí a my ne, tak se asi na náš názor ohlížet nebudou. Dobře, to je víceméně pochopitelné. Ale řekni mi: co kdyby to náhodou nějakou zvláštní souhrou okolností neprošlo jenom tam u vás v rajchu a všude jinde ano. Taky byste zkrátka měli smůlu a museli se podřídit, nebo by se na vaše námitky zcela určitě dalo a ústava by nakonec byla třeba smetena ze stolu - tj. bylo by to tak, že některé země v EU jsou si rovnější a ostatní zkrátka musejí držet hubu a krok, jestli chtějí aspoň nějaké výhody (neboli politika cukru a biče, jakou uplatňoval vůči českému obyvatelstvu např. Reinhard Heydrich....). Jak to tedy je? Opravdu by se Německo podřídilo většině? Já myslím, že ne. A o tom to celé je. Nechci německý diktát. Volím proti.
0/0
15.1.2005 1:34

Vifon

Já nechci ŽÁDNÝ diktát
Podstata je podle mne v tom, že unie je postavena na konsensu občanů, a to co si upekli politici někde v Bruselu musí (anebo nemusí) schválit občané, jinak to není závazné!
0/0
15.1.2005 1:38

Isbjoerna

Re: Já nechci ŽÁDNÝ diktát
, O vstupu CR do EU rozhodli Cesi (obcane) sami - 77% hlasu reklo: ANO. Bylo by svudne spekulovat, jak by dopadlo referendum, kdyby se ho ucastnili VSICHNI (hlasovalo jen 55% lidi s platnym volebnim pravem), ale 42% CR-obyvatel reklo vstupu do EU ANO, a ja si myslim, ze toto "rozhodnuti lidu" je treba respektovat. Namisto toho si delaji cesti politici z EU-otazku sve politicke profily a delaji tak z ceskeho obcana hraci mic. Velmi nevhodny se mi zda postoj pana Klause. On, jako präsident republiky, by mel mit jako prvni uctu pred "volbou lidu". ------- (Pokracovani)
0/0
15.1.2005 11:47

Isbjoerna

Re: Re: Já nechci ŽÁDNÝ diktát
, Jestlize reknu doma svym detem, aby se ony samy rozhodly (odhlasovaly), jestli pujdeme do ZOO a nebo na plaz, deti se rozhodnou pro ZOO, kde jedno z deti kousne opice, pak je mou ulohou pomoci diteti osetrit ranu a podporit positivni zazitky navstevy ZOO (a ne brucet na deti: "vidite, to je proto, ze jste chtely do ZOO, na plazi by se vam to nestalo". Nejsou-li deti schopny trefit takove rozhodnuti (ZOO nebo plaz), protoze nemaji proziravost odhadu nebezpeci a positivnich zazitku, musim toto rozhodnuti trefit ja. ------- Neni plodne obavat se dosud nesnesenych vajec. Nechme vlady statu/obcanske referendum rozhodnout o EU-Ustave, a pak uvidime. Prijde problem, najdeme reseni. Tak jako se zcela zbytecne spekulovalo, co bude, kdyz referendum o vstupu dopadne negativne, neprinesou nic spekulace o neprijeti ustavy. Predstav si, ze ceske referendum odhlasuje: EU-Ustavu ANO. :-) ------- Z diktatu nemusis mit strach. Nikdo nikoho v EU nedrzi, kazdy je tam dobrovolne, kazdy muze odejit. :-)
0/0
15.1.2005 11:51

Johny__S

Re: Re: Re: Já nechci ŽÁDNÝ diktát
Zvlášť když už by se EU postarala o to, aby tento odpadlík své skandální rozhodnutí vystoupit, ekonomicky pocítil velice tvrdě.... A dříve, než by tak učinil, by jej ještě zastrašovala. Něco jako: vyber si, je to na tobě a velice svobodné. Buď budeš dělat, co ti říkáme, nebo můžeš zůstat svobodný, ale my už se postaráme o to, abys nebyl bohatý. Jakpak se při takovém svobodném výběru dotyčný asi rozhodne? A jak je to s onou proklamovanou a očividně pouze údajnou rovností členských států? Opravdu by se Německo podřídilo vůli většiny, jako by se musela podřídit vůli většiny Česká republika, anebo by se většina musela podřídit vůli Německa? Všiml jsem si, žes mou otázku raději ignorovala, ale ta otázka tady pořád je. A pokud budeš mlčet, jenom potvrdíš mé podezření - což není podezření jenom mé, ale i mnoha dalších českých lidí, živené i prohlášením čelných představitelů EU, že pokud by odmítly Německo či Francie, tak bez nich by to nešlo, ale pokud např. ČR, tak bez nich si lze EU předsta
0/0
15.1.2005 17:10

Johny__S

Re: Re: Re: Re: Já nechci ŽÁDNÝ diktát
představit docela snadno. To je tedy rovnost! A to je jeden z hlavních argumentů, proč budu za každou cenu bránit další integraci. Při každém podobném hlasování, kdy se bude rozhodovat o dalším propojování EU, budu hlasovat proti. Nebo mi to vysvětlíš?
0/0
15.1.2005 17:11

Vifon

Re: Re: Já nechci ŽÁDNÝ diktát
Kurnik, Isbjoerno, ty vo voze, já o koze!!! Diskuze není o EU, ale o Euroústavě, což NENÍ totéž!!!!!!!!!! EU = ANO, Euroústava= NE, jasný?????
0/0
15.1.2005 11:57

Isbjoerna

Re: Re: Re: Já nechci ŽÁDNÝ diktát
, To je tvuj nazor. Nekdo si mysli, ze EU-Ustava PATRI k EU, nekdo se rozhodne pro EU-Ustavu, jiny ma na to jiny nazor. Ty budes mit moznost u referenda rici sve NE (pokud se u vas bude konat), jini maji moznost rici ANO. Na vysledek si pockame. :-) ------- Nejsem "clairvoyante", ale obavam se, ze EU bude existovat JEN s EU-Ustavou (rozpad EU drzim za VELMI nepravdepodobny, i kdyz ne zcela vylouceny).
0/0
15.1.2005 12:30

Vifon

Re: Re: Re: Re: Já nechci ŽÁDNÝ diktát
Já také EU fandím, ale EU není ta zpackaná socanská ústava a kolo dějin se naštěstí začíná točit zpátky doprava.......
0/0
15.1.2005 12:36

Isbjoerna

Re: Re: Re: Re: Re: Já nechci ŽÁDNÝ diktát
, Ale EU JE jiz (pra)davno pravicova! EVP-ED --- 268; SPE --- 200; ALDE --- 88; Grüne/FEA --- 42; KVEL/NGL --- 41; Ind/DEM --- 37; UEN --- 27; fraktionslos --- 29; = Total --- 732. Vyjma obdobi 1989-1994 mel EU-Parlament v poslednich 25 letech VZDY nadpolovicni pravici. Ta ustava je vypracovana pravicovou vetsinou.
0/0
15.1.2005 13:06

Johny__S

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Já nechci ŽÁDNÝ diktát
Tzv. pravicí. Protože evropský model sociálního státu se vyvíjel i za vlády pravice. Takový Kohl by mohl vyprávět. Totéž ve Francii. Pravice v těchto dvou státech nebyla pravicí, tam jsou levicoví i pravicoví poslanci. Tolik levice zapustila v EU kořeny. Na jednu stranu je to pochopitelné - ze strachu před nástupem ještě radikálnější levice východnějšího ražení, politici raději dělnictvu ustupovali a poskytovali mu další a další výhody (nedávno jsem četl glosu, že by byli jak Marx tak Lenin v nynější západní Evropě příjemně překvapeni), zvlášť když peněz bylo dost, ale potom jsme dospěli tam, kam jsme dospěli. Ta ústava levicová je, je levicová svou rétorikou, ideologií, vždyť je toho plná. Četl jsem převážnou většinu té ústavy (přiznávám, že ne úplně celou) a úplně jsem se zděsil těch frází o solidaritě, sdílení, apod., protože podobné fráze používá i např. levé křídlo ČSSD či dokonce KSČM, nikoli však pravicové strany. Ústava EU zkrátka levicová je, a říkej si, co chceš.
0/0
15.1.2005 17:16

Ulrich

ODS může sama vše zablokovat
No ano. Je to tak snadné. ODS může díky své síle v senátu zablokovat jak přijetí ústavního zákona o referendu, tak i ratifikaci euroústavy parlamentem. Možná to i má v úmyslu a takticky to nedává najevo. Není vyloučeno, že chce sehrát divadlo, jehož výsledkem bude neschválení žádného zákona o referendu pro údajnou neschopnost politické scény dohodnout se na podrobnostech. V parlamentu pak ústava pochopitelně neprojde. Já na jejich místě bych nedokázal být tak diplomatický a chytrý. Nepokrytě bych se vysmál německému kancléři , francouzskému prezidentovi a ostatním eurooptimistům. Uspořádal bych tiskovou konferenci, na které bych slavnostně oznámil, že ODS sama zablokuje euroústavu a vyzval orgány Unie k e zrušení celého projektu. Ba víc, označil bych je za bezmocné červy, kteří bez dohody s ODS nic nejsou, a ničeho nedosáhnou.
0/0
14.1.2005 23:12

Vifon

Demagogie
I kdyby ODS v seátu zákon zablokovala, může ho přece přehlasovat poslanecká sněmovna, ne? Jinak mi váš příspěvek připadá mírně schizofrenní..........
0/0
14.1.2005 23:25

Ulrich

Re: Demagogie
1. u ústavních zákonů ( což je jediná forma, jíž může být podle naší ústavy přijat zákon o referendu ) poslanecká sněmovna senát přehlasovat nemůže. V tom je ten vtip. Myslím, že politická scéna si je pozice ODS vědoma, ale zatím vyčkává a mlčí. Řekl bych, že eurooptimisté v ČR jsou v doslova zoufalé situaci. Bude to zajímavé. 2. Uznávám, že moje vyjádření bylo příliš agresivní a afektované. Nicméně vnitřní rozpornost, příznačnou pro shizofrenii, v něm neshledávám.
0/0
14.1.2005 23:35

Vifon

Re: Re: Demagogie
No vida, teď už je ten tón podstatně jiný!!! Já osobně jsem přesvědčen, že v této zemi v nynější situaci není reálná síla, (kromě Havla), která by zpochybňovala referendum o evropské ústavě, i když se mohu mýlit...... Rozhodně bych neviděl situaci tak dramaticky, jako vy. Jediné, co mi připadá reálné, je, že ODS bude torpédovat návrh koalice spojit referendum s parlamentními volbami.
0/0
14.1.2005 23:44

Vifon

Omluva
Omlouvám se, teď jsem si to po sobě znova přečetl, nemělo tam být schizofrenní ale paranoidní, sory.
0/0
14.1.2005 23:48

Ulrich

Re: Demagogie
Dodávám, že i ratifikace mezinárodní smlouvy musí mít podle naší ústavy formu ústavního zákona, což znamená, že k ní nemůže dojít bez souhlasu ODS.
0/0
14.1.2005 23:43

Vifon

Re: Re: Demagogie
Jo to je mi celkem jasný a je to i pochopitelný.
0/0
14.1.2005 23:52

Orang_U

.
Takže poslední nadějí českých euroskeptiků je Anglie.
0/0
14.1.2005 22:18

celtic

EU...
je naše šance!
0/0
14.1.2005 21:02

vaclavj1

Re: EU...
V EU uz jsme.
0/0
14.1.2005 21:04

celtic

Re: Re: EU...
A to je v pořádku! Jen využít možnosti našeho členství!!!
0/0
14.1.2005 21:05

Johny__S

Re: Re: Re: EU...
Právě to děláme. A to, že vyjádříme vlastní názor. Nenecháme se zastrašit. To je přece výhoda členství, možnost volby, nebo ne? Nebo tu demokracii chápu špatně a ve skutečnosti musím stejně hlasovat, jak mi mocní nahoře nařídí?
0/0
15.1.2005 0:46

Dan 1

Re: EU...
A ty jsi lidovec. Promiň, že jsem použil tak strašně sprosté slovo, ale neudržel jsem se.
0/0
14.1.2005 21:05

celtic

Re: Re: EU...
Myslíš Dan1 ? Mně to zas tak sprostý nepřipadá, ale ty se znáš líp. tak asi jo!
0/0
14.1.2005 21:07

Dan 1

Re: Re: Re: EU...
Tvůj nadšeně budovatelský a aktivistický přístup Unii nepomůže, naopak. Tvoje psaní připomíná stranické příručky z padesátých let. Ještě více to připomíná protektorátní články E. Moravce a E. Vajtauera. Tentýž slovník, tytéž argumenty, jen slo Říše nahrazuješ slovem EU.
0/0
14.1.2005 21:11

celtic

Re: Re: Re: Re: EU...
Vzhledem k tomu jak jsi na mně vyrazil, tak podle slovníku budeš patrně volič ODS, ale to je mi fuk, jen vás chlapci vždycky podle slovníku hravě odhalím...!ODS+KSČM jednobuňečná dvojčata!
0/0
14.1.2005 21:16

Dan 1

Re: Re: Re: Re: Re: EU...
Ono je takových zoufalých voličů více. Před posledními volbami jsem potkal lidi, kteří na ODS nadávali, nebo nechodili k volbám. Pak si řekli, že budou volit to nejmenší ze zel a to je ODS. A ty by sis měl vzít příklad z Kalouska, začít se tvářit jako pravičák a strčit hlavu ODS do rekta, protože ta bude vládnout a vy máte ve zvyku spojovat se s kýmkoli a ještě si dovolujete napsat tak neskutečnou sprostotu, urážku nejtěžšího kalibru o spojenectví ODS a KSČM. Co si to vůbec dovoluješ, člověče? Ty, který volíš komunistickou národní frontu?
0/0
14.1.2005 21:21

celtic

Re: Re: Re: Re: Re: Re: EU...
Jen připomínám, že KDU je jedna z mála stran, která nemá komunisty. A to spojenectví ODS+KSČM jsem si nevycucal z prstu, ale sleduji jejich hlasování, volbu prezidenta, názor na EU, Havla, církve, šlechtu, eurozatykač, (ne)omezení imunity poslanců a tisíc dalších věcí....!
0/0
14.1.2005 21:25

Dan 1

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: EU...
Ona slova opozice a oponovati spolu souvisejí. Jestliže my dva společně odsoudíme zabití staré babičky kvůli stovce, tak to ještě zdaleka neznamená, že máme podobné nebo shodné politické postoje a názory. Co se týká volby prezidenta, je jasné, že ODS spolu s KSČM neměly potenciál na Klausovo zvolení, koalice ano. Eurozatykač koliduje s dokumentem, který je součástí ústavního pořádku ČR. S Vatikánem nemá smysl uzavírat smlouvy, když jednostranně porušil prvorepublikový Modus vivendi.
0/0
14.1.2005 21:30

celtic

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: EU...
Známá to formulka. "ano jmáme úplně stejné názory ale z jiných důvodů"..hahahahahahaha!
0/0
14.1.2005 21:35

Dan 1

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: EU...
Tam ale žádná názorová jednota nepanuje a četba www.psp.cz tě o tom přesvědčí, i když vzhledem k tvé psychické lenosti už asi nehrozí, že bys začal přemýšlet.
0/0
14.1.2005 21:40

Johny__S

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: EU...
Dane, že se snažíš. Celtík je idiot, jinak se to napsat nemá. Tohle opakuje pořád, ale když má člověk snahu s ním polemizovat, jenom se odmlčí, aby to pak napsal znovu. On vlastně ani argumentovat nedokáže, když jsem po něm chtěl o pár stránek dříve a taky předevčírem vyjádřit vlastní názor, nařkl mě jenom z bolševismu a pak přestal odpovídat. A přitom jsem se ptal,  jaký smysl má evropská ústava a proč bych měl hlasovat pro. Odpovědět nedokázal. Je to zkrátka Celtík.
0/0
15.1.2005 0:49

Dan 1

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: EU...
Já to vím, Honzo, jen mám občas takové záblesky myšlenek, že racionálními argumenty přesvědčím i vola. Bohužel to jsou jen plané naděje. Celtík patří mezi lidi, kteří nemají informace, jen názor, přímo světonázor.
0/0
15.1.2005 0:59

Johny__S

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: EU...
Já už mu ani neargumentuju. Teď se ho jenom snažím přimět k vlastnímu názoru. Marně. Nakonec mě stejně nařkne, že by to nemělo cenu, že proti jsou jenom bolševici, atd. Tuhle mi dokonce napsal, na dotaz, co mně konkrétně ústava přinese, že mně konkrétně určitě nic, ale ostatním určitě ano. Co to je, to už bohužel nenapsal....
0/0
15.1.2005 1:37

vaclavj1

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: EU...
Ta cast CSL je v souvislosti s komunisty vynechana zamerne?
0/0
14.1.2005 21:31

celtic

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: EU...
Dnes už takový žádní nejsou a Plojhary a Žalmany už nemáme na rozdíl od jiných dnešních stran...viz OPOsmlouva!
0/0
14.1.2005 21:33

Najdete na iDNES.cz