Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Čeští herci hajlovali v Národním divadle

Legendární herec Karel Höger hajloval v roce 1942, tak jako desítky jiných známých umělců, v Národním divadle. Nacisté je k tomu donutili po atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha. Svědectví o tom přináší unikátní publikace Jaroslava Čvančary "Heydrich".

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Michalll

pokud se odhlédne od konkrétního gesta,
podobné vynucování a podobné podlehnutí lze vidět denně, zejména v sudetech, gesta jsou sice jiná, tlak jde skrze mobilní telefony a jiné současné vymoženosti... hodnoty a kvality nacismu jsou zachovány ne-li zesíleny....
např. když musíte platit daně za pozemek, kde nemůžete zjistit, kdo ho sklízí!
např. když se vám směje grilující nájemník ve vašem rodinném domku, zatímco vy nemáte kde bydlet a svůj smích doprovází nabídkou, že dům , který v regulovaném nájemném zneužívá od vás koupí, má na něj našetřeno za ta léta polozdarma, jinak vy, žijící  v tržních podmínkách, nejen negrilujete, ale spíše přemýšlíte, zda dům neprodejný raději někomu nedarovat...možná státu?pod  ....istickou vládou?
0/0
16.12.2004 15:50

Septisin

...
Těm hercům šlo o život, o co šlo "elitě", která podepsala antichartu?
0/0
14.12.2004 10:37

Thyronx1

Rezim je svine.
Ne jmena, ale rezim je svine. Kazdy total tohle udela z lidi a ta deformace je i na detech (pravda uz jen castecne) ktere to nezazily. Kaslete na zvucna jmena co udelala ale nikdy nekaslete na rezim a demokracii. KSC mela byt postavena mimo zakon hned v roce 1990. A je zcela jedno ze ji podporuje petina Ceskych obyvatel. Totez plati pro propagaci nacismu.
0/0
14.12.2004 2:34

JanHolik

problém Čechů
Typická ukázka české národní vlastnosti - umění se přizpůsobit za jakýchkoliv okolností či konstelalace a neochota přinést oběti. Vlastnost, se kterou v pluralitní Evropě těžko vystačíme!
0/0
13.12.2004 19:40

MilanMilanMilan2

Re: problém Čechů
Vystačíme. Tisíc let jsme vystačili a dalších 1000 vystačíme. Přežjeme nakonec všechno. Přelezeme, podlezeme, ale přežijeme - máme to v genech, umíme v tom chodit.
0/0
13.12.2004 20:27

Jahod

Re: problém Čechů
Problem Cechu je, ze jsou se vsim vzdy moc rychle hotovi. Pokud jste starsi tak, si vzpomente na posudkovani zaku. Moji rodice vstoupili do zahradkaru, abych mel v posudku na stredni skolu alespon neco kladneho. (IQ mam 149, takze nejsem zase takovy blb) Vzpomente si na saskovani v pionyru a dalsi. To je stejne jako stat par dni po atentatu v divadle a hajlovat. Akorat vas nikdo nezna a tak se mozna nikdo nedovi. Vzpomente si nekdy na svoji ochotu prinest obet a vzdy bojujte za sva prava a povinnosti. Zacnete treba, ze po zaplaceni pokuty nebudete nadavat na policajty, ale sam sobe. A v pripade neprava se budete soudit az do posledniho dechu.
0/0
13.12.2004 20:57

svobodny clovek

Re: problém Čechů
Ty soudruhu pluralitni Evropo, to jsi myslel z legrace, ze ? Nebo nevis, ze kolaborovali Francouzi, Belgicane, Danove a jini ?
Takze si to oprav:
Typická ukázka české národní vlastnosti
->
Typická ukázka lidske vlastnosti
0/0
14.12.2004 2:24

MilanMilanMilan2

Re: Re: problém Čechů
A hlavně Francouzi usazení v Alžírsku. Jejich generálem nebyl de Gaulle, ale H. P. Pétian.
0/0
16.12.2004 19:41

ixikojj

Žádná senzace
nejde o žádnou senzaci, ale o chronicky známou skutečnost, kterou komunistické vedení tajilo padesát let. Stejně jako filmový dokument,který zachytil jak věrné české obyvatelstvo se atentátu shromáždilo na všech náměstích velkých českých měst a hromadně přísahalo věrnost, konkrétně v Praza na Václaváku jich bylo přes čtyřista tisíc.  A nikdo je nenutil. Chování velké části české veřejnosti za války je vůbec pozoruhodné. Stovky kolaborantů se sešlo v Kuratoriu a Vlajce, stovky kolaborantů začalo dobrovolně pracovat  pro Gestapo jako vyšetřovatelé, nebo jako dozorci v koncetračních táborech. A gestapáci  při výsleších do protokolů řekli (po osvobození), že čeští vyšetřovaté používali při výsleších tak strašlivé metody, že i ti nejotrlejší gestapáci prchali od výslechů v hrůze pryč. Nejhnusnější úlohu sehrála tzv. dělnická třída a především dělnictvo ve zbrojovkách,které zásobovali Wermacht . Tady za pár stovek a  potravinových a cigaretových lístků navíc, doslova trha
0/0
13.12.2004 15:13

ixikojj

Re: Žádná senzace2
 trhali pracovní rekordy a to tak úspěšně, že si vysloužili oficiální pochvalu Adolfa Hitlera. Později si samí zbrojováci navlékli červené pásky revolučních gard a upalovali němce na ulicích. No a stejná sebranka pak v únoru 1948 přivedla k moci Klementa Gottvadla a řada kolaborantů, přešla z Gestapa k STB a do KSČ. A na závěr jedna kuriozita: v protektorátu Čechy a Morava bylo za dobu od okupace až ko května 19454 podáno nejvíc udání z řad civilního obyvatelstva. Tedy Čechů na Čechy. Co dodat?   
0/0
13.12.2004 15:14

zlej

Re: Re: Žádná senzace2
lidi jsou svině
0/0
13.12.2004 15:56

_m-

Re: Žádná senzace
Nevím nic o tom, že by to komunistické vedení padesát let tajilo. Já aspoň tuhle story znám od dětství ( a je mi padesát).
0/0
14.12.2004 8:51

Al Ladin

Podpora režimu
Podporu režimu lze vyjádřit různým způsobem. Ale je účast na nějaké manifestaci opravdovou podporou? Anebo jen zvoláním: "Ano, žiju v téhle společnosti, a chci v ní žít bez problémů dál!" To můžete rovnou odsoudit všechny, kdo kdy šel na prvomájový či lampionový průvod. Když člověk musí, dělá ledacos - naoko, aby se neřeklo. Něco jiného ale je těžit z přízně režimu, udávat, vyvyšovat se nad ostatní.
0/0
13.12.2004 14:10

milchama

Re: Podpora režimu
A herci snad z přízně režimu netěžili?
0/0
13.12.2004 16:00

Rudolff

Lidi obdivují slavné
...a slavní jsou ochotni dělat pro svoji slávu téměř cokoli...někdy to vyjde, někdy ne...ale často to není příliš důstojné....Ale lidé je milují...co by neudělali pro lidi??:))
0/0
13.12.2004 13:56

2Mac7

odsudky
.....mnozí varují před zjednodušeným odsuzováním umělců. Herečka Anna Letenská sice v Národním divadle hajlovala, ale krátce poté ji gestapo zatklo a popravilo za účast v protinacistickém odboji.... biskup Gorazd: v dopise německým úřadům se rozhořčil nad atentátem, přitom právě on ukrýval parašutisty, kteří atentát provedli....., jak vidno z diskuze , věděli proč varují , leč zbytečně , komu není dáno ...  A hovořit pouze o umělcích  (dělnící nemakali pro Němce ? ,   museli ) či dokonce srovnávat tuto dobu s dobou Anticharty ..... jak říkám, komu není dáno ...
0/0
13.12.2004 11:21

file

Musime si pomahat.
Ten film je myslim naprosto presny.
0/0
13.12.2004 11:00

Kloss

Nevím,
proč vznikl tento článek. Kdo s tím teď přišel? PROČ?Všichni se nad tím pohoršujete, ale nebylo účelem těchto německých novin DNES ukázat, jak už tehdy češi milovali Němce a i známí umělci se k nim hlásili...? Před rokem 89 bych to hajlování taky odsuzoval. Po zkušenosti s odbojem tehdy i za komunistů, kdy si stateční lidé rozbíjeli a komplikovali životy a hajzlíci je udávali a pak klidně změnili kabáty a zase se měli líp, si dnes říkám, že snad lepší je se na celé to české vlastenectví vykašlat. K čemu bylo někomu padnout v květnu 45? Nakonec kolaboranti se měli líp a dobře vždy. Viz bolševická smetánka za Brežněva a teď.  Myslíte, že bych šel zas? Rád? Nasr....¨, jo, ....!
0/0
13.12.2004 9:51

Kleki Petra

Hmmmm...
Herci po Heydrichově smrti hajlovali v divadle. Dokonce i legendární Karel Höger. A??? Kdyby tu ruku býval nezvedl, asi by dnes nebyl legendární. Maximálně by se po něm jako po mučedníkovi možná jmenovala nějaká cena. Srovnání s rokem 1977 kulhá na všechny čtyři a přiloženou berli. V roce 42 se stavělo ke zdi za každou kravinu. Natož za veřejný projev nesouhlasu s tehdejší mocí. Všichni, kdo tady exhibujete na téma "prodejné děvky" musíte být úplně padlí na hlavu. Opakovaně. S velké výšky.
0/0
13.12.2004 9:32

Bouše

Re: Hmmmm...
Souhlasím. Na druhou stranu je však s podivem, že Karel Höger ve zdraví přežil poválečné čistky, protože komunisti po válce nebyli tak tolerantní, jako teď my (viz Štěpničková, Mandlová, Baarová, Burian ...). Kdyby se tenkrát taková fotka vytáhla na světlo, nevím, nevím....   
0/0
13.12.2004 10:06

Isbjoerna

Re: Re: Hmmmm...
"...ve zdraví přežil poválečné čistky..."
 
Prezili je i jini, nova totalita je potrebovala. Propaganda kazde totality potrebovala "duverne zname tvare", ktere potahnou svym verejnym prikladem "nevedome stado". Prave tyto "hrichy" z doby valky, byly vydiracnym predmetem totality nove (my zapomeneme/utajime tve heilovani, ty budes slouzit nasi totalite). Aby se podporila verohodnost techto "kolaborantu vsech totalit", musely padnout obeti ve jmenu "kolaborace je zlocin a zlocinci jsou potrestani" (napriklad Štěpničková), coz melo implikovat, ze ti, kteri smeli vystupovat, byli cisti a verni.
0/0
13.12.2004 10:32

Bouše

Re: Re: Re: Hmmmm...
Proto jsem o tom psal. Že tu fotku neměla v rukou STB se dá těžko věřit. Pak je docela možné, že byl skutečně vydírán. A nemuselo to být jen v padesátých letech. Docela si dovedu představit to národní zděšení, kdyby se taková fotka objevila kdykoliv do roku 1990. Pak ale musel být po zbytek života dost nešťastný a svým způsobem možná i nebezpečný, jako každý vydíratelný člověk.
0/0
13.12.2004 11:00

Isbjoerna

Re: Re: Re: Re: Hmmmm...
Ano, byly to tezke doby, v nichz nevladly podminky pro formovani charakternich lidi. Kazdy si nasel tu svou strategii k preziti. V CR, ve Francii, v Nemecku, v Polsku, v Rusku... - vsude.
 
Avsak neodsuzovala bych herce nebo zpevaky, kteri precetli nejakou Petition nebo verejne zdvihli nekde ruku. Ti pravi zlocinci vsech techto regimes byli jejich vykonavatele (politici, pravnici, policie a mnozi urednici) - ti vsichni se podileli aktivne na vykonu totality.
Ti vsak dnes (jako jiz tehdy) sedi v teple svych Büros a hraji si na ciste demokraty a hrdiny vsech dob.
0/0
13.12.2004 11:29

Bouše

Re: Re: Re: Re: Re: Hmmmm...
To je pravda, byla to hnusná doba a já tyto lidi taky neodsuzuji.  Ale na druhou stranu je pravda, že se našli i takoví lidé, pro které měla vlastní čest  vyšší hodnotu, než kariéra. V tomto směru si dodnes vážím postojů Věry Čáslavské, nebo Marty Kubišové po srpnu 1968, které na rozdíl od Emila Zátopka nevystoupily veřejně v normalizované televizi a neodvolaly své postoje k srpnové okupaci. Zaplatily za to tím, že na dlouhá léta zmizely z veřejného života.
0/0
13.12.2004 13:21

Isbjoerna

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hmmmm...
"Zaplatily za to..."
 
A plati za to dodnes, kdy nad nimi mnozi, kteri nemeli jejich odvahu a pevny charakter, pohrdave plivnou slovem Dissident.
0/0
13.12.2004 14:00

2Mac7

Re: Re: Re: Re: Hmmmm...
Jaké národní zděšení z této fotky ? O čem Vám tato fotka vypovídá ? Je zbytečné rozvíjet teorie o STB , na základě téhle fotky a vůbec té akce z té doby není za co vydírat, zřejmě to bylo jasné i STB . 
0/0
13.12.2004 11:30

Bouše

Re: Re: Re: Re: Re: Hmmmm...
To je možná dnešní pohled. Tenkrát byla jiná doba. Všichni jsme byli jiní. Jsem si jist, že kdybych takovou fotku viděl před dvaceti a více lety, dost by to mnou otřáslo. A to jsem nebyl žádný komanč. Ti, jak je znám,  by zakázali všechny jeho filmy. 
0/0
13.12.2004 12:53

2Mac7

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hmmmm...
Myslíte, že před 20 lety by Vás nenapadlo se zamyslet nad tím, co to bylo za dobu, v jaké situaci se ona akce konala, kdo a proč ji uspořádal, co hrozilo  ...., prostě zjistit si další okolnosti . Třeba se zbytečně podceňujete
0/0
13.12.2004 13:00

Isbjoerna

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hmmmm...
"...prostě zjistit si další okolnosti..."
 
Odkud? Z komunistickych pramenu? Z komunisticke TV? Z komunistickych novin? Kolik objektivnich pramenu bylo siroke verejnosti dostupno? Vzdyt jeste dnes -15 let po revoluci- operuji mnozi s komunisty vykonstruovanymi "dokumenty" a nevedi, jak se jejich dejiny opravdu odehraly.
Jeden z nejhorsich zlocinu totality je prave manipulace celeho naroda desinformacemi propagandy a odstrihnuti informace ze sveta.
0/0
13.12.2004 13:34

Bouše

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hmmmm...
Kdyby to bylo tak jednoduché, jak říkáte, proč tu fotku vidím poprvé až dnes? Proč nebyla zveřejněna už tenkrát před 20-30 lety (nebo ještě za života K.Hogera) i s nějakým vysvětlujícím (ospravedlňujícím) komentářem? Protože, ať to vezmeme z jaké chceme strany, hodně dlouhou dobu to byl  kompromitující materiál.
0/0
13.12.2004 13:44

Bouše

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hmmmm...
P.S. Jinak samozřejmě uznávám, že úvahy o vydírání K.Hogera jsou jen mé, ničím nepodložené spekulace.
0/0
13.12.2004 13:50

MMarjanka

Ono je lehké soudit,
pěkně v teplíčku a u kafe, když vám nehrozí ani štípnutí komárem, natož pak poprava... Věřím tomu, že těď všichni jste hrdinové největší - ono hrdinou, když nehrozí nebezpečí dokáže být i malé dítě! Ale ve skutečnosti? Až by vám opravdu a krutě šlo o krk? Zcela neodvolatelně a definitivně? Věřte tomu, že u většiny zde diskutujících statečných by došlo k radikální proměně. A navíc - byl kdysi za protektorátu v Čechách člověk - kdo ho neznal tak prostě viděl, že dodává němcům potraviny, že je krásně zdraví pozdvižení pravice.... A kdo ho opravdu znal tak věděl, že to je pláští pro ty němce, protože ho pak nechávali na pokoji a on si vesele fungoval v odboji a pomáhal rodinám zatčených a některým k emigraci.... Vyprávěl mi o něm děda a taky vyprávěl, jak ti co celou válku ustrašeně drželi hubu a krok se na toho člověka po válce sesypali a málem mu vyvraždili rodinu - najednou, když nic nehrozilo byli hrdinové až na půdu....
0/0
13.12.2004 8:59

skajwolkr

Re: Ono je lehké soudit,
To jsi tu vpodstate shrnul/a chovani RG /rabovaci garda/ po valce. Hrdinove s rudou armadou v zadech proti nemcum s rukama nahore...
0/0
13.12.2004 9:03

murjel

Komediant zůstává
vždy komediantem a není radno mu věřit. Jsou prodejní a prodejní vždy byli. Taková je smutná skutečnost. U komediantů je sledovatelné ještě - kdo chce s vlky žíti, musí s nimi výti a kam vítr, tam plášť. Všechno již převedli, jenom nepředvedli to, že by se uměli chovat na úrovni a dokázali projevit svůj skutečný odsuzující potoj nikoliv představením na divadle, ale morálním postojem v životě!
0/0
13.12.2004 8:19

Michal007

Matuška v TV 1977
Pamatuji si, jak v r.1977 vystupovali v televizi umělci a další proti Chartě. Donutili k tomu i W.Matušku, ale ten se při čtení těch blábolů tvářil tak nešťastně, že bylo jasné, co si o tom myslí. V záplavě těch, co totéž říkali se širokým úsměvem, to byla pro mne docela vzpruha.
Jinak se článek dotýká i jednoho heraldického problému, a to proč má lev na našem znaku dva ocasy. Jistý druh našich národních tradic opravňuje k domněnce, že lvi byli původně dva, ale jeden vlezl druhému do pr*ele.
0/0
13.12.2004 8:18

Dýzl

Re: Matuška v TV 1977
tomu ohonu věřím, proč ale máme ve znaku lva mi zatím nedošlo......
0/0
13.12.2004 10:46

dark4U

Re: Re: Matuška v TV 1977
To zavinil Brunclík pako
0/0
13.12.2004 13:35

milchama

Re: Re: Re: Matuška v TV 1977
Chtěl jsi napsat Bruncvík, ne?
0/0
13.12.2004 15:53

palok1

jfkr
tak tak, ne všichni naši umělci a ostatní lidé mají tak pevný charakter aby odolali panujícímu režimu jako herečka Jiřina Bohdalová, jejíž morální neposkvrněnost musel určit až soud. Bohužel, projev spolupráce s StB se nedá zachytit na fotografii.
0/0
13.12.2004 7:56

Doktor_QQ

Zbabělci a hrdinové...
Toto je "prkotina" a nemyslím, že kromě svědomí těch hajlujících tato akce někomu ublížila... Proč se třeba nikdo nepozastavuje nad tím, že od března 1939 do konce války jel rozvinutý český průmysl naplno a mohl se přetrhnout, aby plnil dodávky třetí říši...
0/0
13.12.2004 7:49

milchama

Co byste chtěli po komediantech?
Ti byli v opovržení již ve starověku a nikoho by nenapadlo z nich vytvářet nějaký mravní vzor. To až moderní doba vytváří z komediantů idoly a vzory chování... což je pochopitelně špatně. Vždyť podstatou jejich řemesla  vlastně  vždy byla přetvářka. Řecké slovo "hypokrités" znamená "herec" i "pokrytec".....
0/0
12.12.2004 23:26

DrHorak

Buďte objektivní a nad věcí
Vypadá to tu na souboj pojmů, takže ještě jednou. Kolaborace je zrada za účelem vlastního prospěchu. Tenkrát šlo opravdu o život a zvlášť v období Heidrichiády byli lidé pár minut od zadržení postaveni na kobyliské střelnici ke zdi. Tenkrát šlo o vlastní život a i o osud dalších rodinných příslušníků. V předlistopadovém období však už šlo o prospěchářství. Tyto dvě období nelze srovnávat. Ten kdo si to nepamatuje, nemůže objektivně soudit. Nadpis článku a fotografie plní účel. Šokují  a dělají první dojem. Dnes novináři neinformují pravdivě veřejnost, ale jen vyzdvihují některé negativní jevy a mnohokrát i záměrně klamou veřejnost. Nadpis hodnotím jako neseriozní.
0/0
12.12.2004 23:20

Honza-A

A co je na tom nadpisu nesprávnýho?
Nevím, nad čím se malloc pohoršuje! Na fotografii vidíme, jak čeští herci hajlují v Národním divadle. Nadpis článku je naprosto v pořádku! Ta fotografie se nám nemusí líbit, ale to je tak všechno, co s tím můžeme dělat... pravda je už taková...
0/0
12.12.2004 23:11

pppqqq

Re: A co je na tom nadpisu nesprávnýho?
Víš to, že miliony sovětských občanů za stalinovy éry byly kvůli napomáhání kontrarevoluci poslány na Sibiř? Podle té tvé logiky je vlastnoruční podpis pod přiznáním nezvratitelný fakt. Prostě ve finále to ten člověk podepsal. V novinách pak jen vyšla jeho fotografie, jak se přiznává, s pravdivým popisem, že se skutečně ke všem skutkům doznal.
0/0
12.12.2004 23:46

Honza-A

Re: Re: A co je na tom nadpisu nesprávnýho?
To je ale trošku mimo mísu. Fakt o kterym se tu bavíme snad nikdo nezpochybňuje....
0/0
13.12.2004 20:51

malloc

co to je za nadpis pánové?!
Zavádějící nadpis článku je přinejmenším urážkou zmíněného herce i ostatních umělců, jejichž jména v článku užíváte. To snad už nemůžete ani myslet vážně!
Redakce IDNES se asi definitivne zblaznila!!!!
0/0
12.12.2004 21:58

Bouše

Re: co to je za nadpis pánové?!
Domníváš se snad, že na té fotografii ukazuje Hoger, jak vysoko skáče jeho pes?
0/0
13.12.2004 9:58

zpravodajec007

Ještě o kolaboraci
Téma udavačů se už tady probíralo mnohokrát, ale nedá mi to znovu nenadnést otázku:
Co je horší -
A) když je v jednom porobeném národě velký počet udavačů/kolaborantů
B) nebo když ten národ (až na pár výjimek) kolaboruje celý?
 
Příkladů za B) je možné uvést dost - Od Bulharska přes Rumunsko, Maďarsko a Slovensko až po polský Generální Gouvernement a vichystickou Francii. Speciálně Frantíci si to uměli zařídit - ti stihli být (půlkou země ) zároveň za války kolaboranty a zároveň po válce "vítěznou mocností". 
0/0
12.12.2004 21:45

Isbjoerna

Re: Ještě o kolaboraci
, Nejhorsi je, kdyz nekdo kolaboraci stale prisuzuje nejakemu (jinemu) narodu. Kolaborantem se muze stat kazdy, JEDNO JAKE NARODNOSTI.
0/0
12.12.2004 22:19

bluewind

autoři článku Jan Gazdík, Luděk Navara
Také autoři tohoto progresivního článku Jan Gazdík a Luděk  Navara musí sloužit německému vydavateli MfD a iDnes, to že píší takovéhle članky svědčí jen o tom, že jim vlastník iHeute dal nůž pod krk a dal jim jasnou volbu, buď pište tyhle hyenistické a nekrofilní (kopání do mrtvol) články NEBO vyhazov .... a to sou za chvíli Vánoce a táta Gazdík a táta Navara nechtěj aby jejich děti měly chudýho ježíška......
0/0
12.12.2004 21:44

Najdete na iDNES.cz