Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Deváťáci přišli o možnost volby

Spekulovat u přijímacích zkoušek se už nevyplatí. Dětem z devátých tříd základních škol nezbývá než si pořádně rozmyslet, na kterou střední školu se příští rok přihlásí. Do prvního kola přijímaček totiž budou smět poslat jen jedinou přihlášku. Je to novinka, kterou přináší nový školský zákon.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

dezidor

Blbost!!!
Další z řady blbostí ministrině Buzkové. Socani chtěj prostě a jednodušše zničit české školství a odradit mladý lidi od kvalitného vzdělání.
Zajímavej článek na toto téma je na: http://zvodyvynoreni.wz.cz/view.php?cisloclanku=2004091401
0/0
10.11.2004 21:03

marcelka...

gratuluju novému zákonu
akorát asi nikdo nemyslel na korupci, která se okamžitě rozbují na školách - je to neuvěřitelná zabedněnost a omezování lidských práv,- za chvíli bude zákon na to, že když budu chtít změnit pracovní místo, tak si nebudu moci vybrat novou firmu ale stát mě prostě někam přiřadí- copak Vám to lidi nezačíná připomínat hluboký socialismus?????? proč by měl být takhle omezený výběr a už tak vystresované děti by měli být ve větším stresu protože někomu hrabe to se nedá jinak vysvětlit podotýkám, že nemám děti, které by ted byly v devítce
0/0
10.11.2004 19:45

MMarjanka

Paní ministrně by měla
okamžitě odstoupit!!!!!! Každý kdo už s dítkem prošel přijímačkami na nějakou školu ví o čem je řeč. Dítě si napíše střední školu - proč taky ne, je přece chytré. Ale protože si smí napsat jen jednu je reálná šance, že se nedostane (viděla někdy ta "chytrá" ministrině výpisy s počtem přihlášených a přijatých žáků???). Pak tedy dojde k tomu, že toto chytré dítě, bude zoufale a trpně čekat, jestli náhodou nezbyde místo někde na učňáku, nebo na studijním oboru, o který nemá zájem? A i na dobrých učňovských školách je problém se dostat, kvůli počtu přihlášených, tak tedy k čemu tohle směřuje?!?!?!?!  j syn si podal přihlášky na dvě školy, protože se hodlá dostat na vysokou a věděl, že studiem jedné nebo druhé k tomu získá potřebné vzdělání v oboru o který má zájem! Měl štěstí, vzali ho na Sociálně správní - přijímali 30 přihlášených z cca 200.
0/0
10.11.2004 17:26

Johny_S

Buzkova... (nemam slov)
Moc pekne. Nase genitalni ministryne prosadila nove prijimaci zkousky mezi nizsim a vyssim stupnem viceletych gymnazii. O vyssi stupen urcite bude vetsi zajem. Predstavte si tridu, kde je tricet zaku a ted se do ni jeste maji hlasit dalsi (pry je potreba zvysit propustnost mezi skolami - a proc?). Tudiz se zcela urcite stane, ze nekteri studenti po kvarte najednou vypadnou. Oni ovsem budou mit podanou prihlasku do kvinty. Tudiz budou mit smulu a nebudou studovat nic. Moc hezky zakon.
0/0
10.11.2004 17:15

Marrty

Pro autora článku: MF Dnes JAB
, Článek svým nadpsem a způsobem výkladů nechává ve čtenář poct, že se děje něco, co je špatné. Celý článek je vytržen z uceleného kontextu a vůbec v něm nejsou popsány klady. Proč Váš šéfredaktor Vám dovolí vydat článek, v kterém je na první pohled rozpor: Nadps Deváťác přšl o možnost volby Text článku To teď budou moc udělat až ve chvíl, kdy je první škola nepřjme. Podle mého názoru článek nenformuje objektvně a čekal bych toto vydání na jných plátcích než na těch co vystupujou pod hlavčkou MF Dnes. Prosím nastudujte problém a vydejte opravenou verz. S pozdravem Martn Přbyl
0/0
10.11.2004 15:28

MMarjanka

Re: Pro autora článku: MF Dnes JAB
Jenže z čeho si budou moci volit???? Z oborů kam nikdo nechce??? Z oborů o které nemají zájem? To mi připomíná velmi staré časy, kdy mi strana zatrhla školu, kterou jsem chtěla studovat a nadiktovala mi kterou smím, pokud nechci na učňák - tohle je vlastně stejné!!!
0/0
10.11.2004 17:29

Marrty

Autor článku se omlová!!! Titulek chtěl nazvat: Konečně opravená chyba ve školském zákoně.
, 1) Kdo přišel o možnost volby? -To teď budou moci udělat až ve chvíli, kdy je první škola nepřijme 2) Zná někdo z pozice vedoucího stav, kdyz ke dni 1.9 neví jaká bude potávka, ale už má být ve společnosti vše připravené? 3) Má vůbec smysl diskutovat, že by navrhovaná změna o něco někoho připravila. Samozřejmě, že je to pro průměrně intelegitní osobu samozřejmý pokyn, který si nezaslouží než pochvalu! Takže ten titulek opravme na "Konečně opravená chyba ve školském zákoně."
0/0
10.11.2004 15:11

dezidor

Re: Autor článku se omlová!!! Titulek chtěl nazvat: Konečně opravená chyba ve školském zákoně.
Doufám jen, že se někdo nepokusí "napravovat" chybu v přijímačkách na VŠ... Třeba naši rudou vládu napadne, že bude stačit taky jenom jedna nebo dvě přihlášky...
0/0
10.11.2004 21:20

dezidor

Re: Autor článku se omlová!!! Titulek chtěl nazvat: Konečně opravená chyba ve školském zákoně.
omluva za tu pravopisnou chybu
0/0
10.11.2004 21:21

paninaro

B. je blbka
"Naopak si myslím, že se teď dostane víc dětí i na žádané školy. Problém byl v tom, že se mnozí žáci dostali na více škol zároveň a až do září blokovali místa ostatním zájemcům,".... To je takový problém zajistit, aby se ti, co budou v 1.kole přijati, museli hned rozhodnout a místo neblokovali?
0/0
10.11.2004 11:13

opportunity

Poraďte
Dcera se bude hlásit na střední. Učí se dobře, chce na dobrou školu, ale nevíme, kolik se bude hlásit lidí. Kdybychom věděli předem, že se hlásí 200 a berou jich 30 nebo 100 a berou jich 30, bylo by rozhodování jiné, ale to se předem nedozvíme, leda údaje z loňska, a ty jsou při změně systému nanic. No a teď hypoteticky: udělá zkoušky na 90%, ale oni mají tolik zájemců, že berou jen od 93% nahoru. Zato na jiné škole berou od 80%, ale teď se tam už hlásit nemůžu. V druhém kole budou volné třeba jen učňáky. A co bude 14-leté dítě dělat celý rok, to nechápu.
0/0
10.11.2004 10:27

JOHNY BRAVO

Re: Poraďte
Cinkni k Buzkům...tam se dobrý rady válej jen tak na podlaze......tvůj problém samozřejmě chápu...je to logickej důsledek týhle pitomosti.....no co no......upíchni holku někam kde je to sichr že jí vemou, a pak holt postup přestuúpový martýrium, který při osobním jednání se školou a troše nasazení nemusí bejt beznadějný.......přestupy mezi SŠ snad Buzina zakazovat nehodlá.....teda zatim.......
0/0
10.11.2004 10:34

eterson

Re: Poraďte
Tak at jde rovnou VŠ, třeba ji to naš system dovoli....a muturu si uděla pak......
0/0
10.11.2004 10:34

musala

Re: Poraďte
Příjmačky jsme absolvovali vloni (z devítky). Syn si vybral gymnázium, kde byl ohromný převis (náš špatný odhad), většina z  těch, kteří se na něj nedostali, měla na druhé kolo přihlášku na další gymnázia, kam brali už jen 1 -2 z 15 -20 uchazečů. Syn se dostal, ale byly to nervy. Na vzdálenějších gymplech byla volná místa, která obsazovali až ve třetím kole. Proč to vlastně píšu: Školský zákon jsëm prostudovala a zas až tak špatně to nevypadá. Může se sice dát jen jedna přihláška na státní školu, dál neomezený počet na školu církevní nebo soukromou. Po prvním kole musí školy nahlásit počet volných míst a podle toho si můžete vybrat školu pro druhé kolo. vzhledem k tomu, že dřív těch míst na druhé kolo nebylo až tolik a pak se muselo čekat na kolo třetí (pokud bylo) si myslím to není nejhorší. Jinak při tomto systému je podstatně větší možnost přihlásit se na víc škol - tj. přesně to, co kritizovala paní ministryně v minulé vyhlášce !!!!!!!!!
0/0
10.11.2004 13:54

JOHNY BRAVO

do nebe volající soctupost
Idiocie cosiální pseudodemokracie už přesahuje všechny meze. Ale taktika to neni špatná. Čím blbější bude populace, tím víc voličů budou mít socani a komouši. Jak někoho může napadnou takhle omezit náš vzdělávací systém, kterej je už teď extrémně neprostupnej a neflexibilní k vývoji člověka a dítěte??? Jestli to takhle pude dál, budou se už děti ve školce muset rozhodnout, čím se budou jednou živit...já si tak občas říkám, prož to u nás jednou neudělaj tak, jak už to léta v evidentně vyspělejších zemích funguje??? Ono je to asi tím, že tam ti naši politici přes ty svoje zdvižený rypáky nedohlídnou !!!
0/0
10.11.2004 10:19

LuK63

Re: do nebe volající soctupost
Johny, Johny - to myslíš vážně: ... Jak někoho může napadnou takhle omezit náš vzdělávací systém,  ...
vždyť jde jen o jedinou (opravnou!!, tedy druhou) zkoušku, kde také není záruka úspěchu (resp. zajištění počtu míst).
 
Podívej se z druhé strany (=školy): Kdo je "váženější" žák - ten, který se na školu hlásí v prvém (řádném) termínu a tím jednoznačně ukáže že má o školu zájem, nebo ten, který zkouší štěstí jinde a "třeba by šel" i na tuto školu, jen aby nemusel jít ... (třeba i na soukromou a zapatit si pár šeťáků) 
0/0
10.11.2004 11:06

Kleki Petra

Re: Re: do nebe volající soctupost
Úplně jsi minul podstatu věci. Proč bychom se na to měli jako rodiče a občani dívat z druhé strany? Jak školy, tak ministerstvo jsou tu pro žáky a občany, ne naopak. To si však v této zemi ještě úřady a instituce za celých 15 let nestačily uvědomit.
0/0
10.11.2004 11:08

LuK63

Re: Re: Re: do nebe volající soctupost
Odpověď je trochu mimo:
... u institucí, ministerstev, atd. s tím souhlasím. V případě školy ne! Můžeš jich mít jako máku - každá škola se má nějak postarat o KVALITNÍ výuku. Proč si tedy školy neotevřou více tříd - vždyť je přeci "oni" zájem!
Protože sami uznají, že "na to nemají". Pak by jejich úroveň klesala a tím by k nim nikdo nechtěl.
0/0
10.11.2004 11:20

Kleki Petra

Re: Re: Re: Re: do nebe volající soctupost
Možná jsem tu odpověď úplně nepochopil. Pokud vím já, školy se o děti vysloveně perou. Dětí málo, škol a kantorů moc... Mám děti tři, první už pár let na gymplu, druhé se chystá... Vím, o čem mluvím. Já jen naprosto odmítám nějaké "přemoudřelé" nápady jedné přitroublé kačeny (podotýkám, tnám ji osobně z doby studií), která má tendenci mi diktovat, kterou a kolik škol si moje dítě může zvolit. Jestli tím ovšem sleduje záměr, podle kterého se spousta rodičů skutečně na státní školy vykašle a dá děti na soukromé, jsem zvědav, co pak bude řešit se Škromachem, až se zjistí, že musí propustit třeba 10% učitelů státních škol pro nadbytečnost.
0/0
10.11.2004 11:27

HAL9000

Re: Re: Re: Re: Re: do nebe volající soctupost
Měla vždycky takové kozy?
0/0
10.11.2004 12:50

Pavel07

Re: Re: Re: Re: Re: Re: do nebe volající soctupost
jo a uměla je s profesorama náležitě využívat / a nejen kozy/
0/0
10.11.2004 13:20

HAL9000

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: do nebe volající soctupost
Myslím, že první předseda socdem Horák si taky nemohl stěžovat.
0/0
10.11.2004 13:55

chroustík

Re: Re: Re: Re: do nebe volající soctupost
Budeš se divit, sle není tomu úplně tak. Jednak jsou školy limitovány prostorovými podmínkami, třeba v jednom městě by mohly vzít na obchodní akademii 4 nebo 5 prvních tříd po 30 děckách, ale barák není nafukovací a jinej nemají. Nebo jsou tam dva gymply a ředitel i kdyby chtěl otevřít 3 třídy, tak nemůže, protože má nařízeno pouze 2 třídy, poněvadž druhý gympl by měl prázdno. Až ředitelé žádaných škol nebudou mít směrná čísla, potom bude hej. Pak si totiž vyselektují podle přřijímaček to nejlepší nebo vezmou všechny a bude to jak na VŠ, v prvním ročníku sejto, třeba 50:50.
0/0
10.11.2004 16:01

navsteva

Boj socky s inteligenci
Boj socky se vzdelanosti a hlavne rustem vzdelanosti v teto zemi je opravdu neuveritelny. Takze si to shrneme:
1) omezovani malodridnich mistnich skol
2) omezovani moznosti vyberu stredni skoly
3) nove snaha neprevest penize na financovani stredniho skolstvi na kraje
4) podfinancovani vysokeho skolstvi, ktere vede k nemoznosti studia pro vsechny zajemce, o stavu napriklad ubytovani pro studenty ani nemluve
5) podfinancovani vedeckeho vyzkumu, branici rozvoji nejen tech co neco maji (v hlave) ale celeho hospodarstvi
Tezjo cekat od strany v jeiz cele stoji lide, kteri s tezi dokoncili zakladni skolu eventuelne ucnak, ze budou zhavi do podpory vzdelanosti.
0/0
10.11.2004 10:09

chetgar

Buzkova
nema ani spetku fantazie. co ji branilo v systemovem opatreni ve stylu - oznameni o prijeti je nutno osobne potvrdit do 30 dnu zavaznou registraci ke skolni dochazce. pokud tak nebude ucineno, oznameni o prijeti pozbyva platnost. registrovana rodna cisla se hodi do jendotne databaze, vylouci se duplicity a registrace se potvrdi. Kdo se registruje vickrat, bude systemem preregistrovan na jedinou skolu - treba na tu, na kterou se hlasil jako na prvni. Odpoved - branila ji v tom vlastni omezenost, mala predstavivost, socanum vrozena touha po regulaci zivota ostatnich (receno odborne - po statni buzeraci)?
0/0
10.11.2004 9:32

Pyjus

jednou?
Když jsem před mnoha lety dělal přijímačky na gympl v Pardubicích, taky jsem měl jen jednu šanci... jako je jedna šance u maturity... a ročník před námi bývala i jedna šance na VŠ a nebyly žádné "óper" pro ženy a byla dvouletá vojna pro muže...
... nevolám po starých dobách, to ani náhodou (jsem liberální pravičák), ale myslím, že přijímačky na SŠ se dají zvládnout i na jeden pokus a opravdu to ukáže na reálnější zájem o jednotlivé školy...
... prostě má vše své pro i proti, ale tahle vláda dělá jiné a daleko horší boty, tohle je relativně prkotina...
 
0/0
10.11.2004 9:20

Kleki Petra

Re: jednou?
..."ópér" a vojna pro patnáctileté muže a ženy. Dobré. Mě tahle prkotina jako malá bota moc nepřipadá.
0/0
10.11.2004 9:43

eBacil

Re: Re: jednou?
Já si taky myslím, že tahle věc zase není tak hrozná. Je to koneckonců pro všechny jednoznačnější - pro studenty i pro školy. Myslím, že je dost náročné chystat další školní rok, když škola neví, jestli nakonec z přijatých přijde 80 % nebo 40 %. Chápu ale i námitky proti - zkrátka souhlasím s názorem, že tahle věc nestojí moc "pravo-levě", ale je spíš o něčem jiném.
0/0
10.11.2004 10:17

Kleki Petra

Re: Re: Re: jednou?
Je to prostě srážka zdravého rozumu se státním intevencionismem. Tato vláda se domnívá, že co občan, to blbec. Zřejmě podle hesla "Podle sebe soudím tebe".
0/0
10.11.2004 10:19

pan_otaznicek

zajimave
 Co kdyz dite pani Buzkove neudela prijmacky ? Neverim, ze by takova situace nastala, ale kdyby ano, bude jeji dite studovat ve Svycarsku a nebo bude cekat dalsi rok na novou sanci ?
0/0
10.11.2004 8:10

Kleki Petra

Ježkovyvoči,
a budu si moci od příštího roku dojít víckrát za den na velkou stranu? Hrozí mi totiž, že se ze socanů brzo pos*ru!
 
P.S. Mám svého dyslektického a dysgrafického syna v devítce. V plánu je i přesto gymnázium (na které má, ale nemusí se dostat).  No potěš Stalin, Petruško! Že jsem tě před léty na fakultě nevyhodil z druhého patra!
0/0
10.11.2004 8:08

_m-

Re: Ježkovyvoči,
Zdravím. Ještě, žes to neudělal, neměl bys teď deváťáka. Ono je to opravdu těžký. Na gympl, kde učí má známá se v prvním kole přihlásilo asi 45 dětí (před 5 lety, do dvou tříd), v druhém 220. Kolik měli vybrat z těch prvních - všechny kdo udělají, nebo 5 nejlepších - v druhém kole byli jistě kvalitní studenti. Nevím jak to řešit, ale neboj se o kluka. Našeho dyslektika, dysgrafika a samorostlého bojovníka za práva studentů vyhodili z gymnázia (8letého), za čtyři roky z průmyslovky (pokaždé údajně kvůli prospěchu ...chachacha), maturoval na učňáku a dnes je ve 4 járu na VŠ. Chtělo to to jen jsilné nervy, kvalitní prášky a výdrž. Držím palce, madla
0/0
10.11.2004 9:11

volic_plukovnik

Re: Re: Ježkovyvoči,
Vsadím se, že je na pajdáku
0/0
10.11.2004 10:20

iuos

hmm
volič_plukovník? tak bacha na olliheň beznaděje
0/0
10.11.2004 10:24

_m-

Re: Re: Re: Ježkovyvoči,
V klídku medvídku, je na technice a má zaděláno na červený diplom. ale i ten pajdák vyžaduje jistou dávku inteligence a tolerance, což některým zde diskutujícím dost chybí. madla
0/0
10.11.2004 10:35

volic_plukovnik

Re: Re: Re: Re: Ježkovyvoči,
Já jsem naprosto v klidu, narozdíl od ostatních  ALe nic ve zlém...
0/0
10.11.2004 11:17

pan_otaznicek

bic a pryc
Lidi, pomalu si zjistujte, jak je mozne utect z republiky. Zacina nam to tady rudnout.
0/0
10.11.2004 8:01

iuos

hmm
možná by se  to mohlo udělat i na VŠ.....  nechápu, jak je možné, že někteří (spousta) studují více VŠ a přitom nezameškají ani jednu hodinu na žádné z nich, hmmm
0/0
10.11.2004 7:18

shabes

Re: hmm
Ty to určitě nejsi... Když má někdo zájem proč by neměl studovat více škol nejednou? Závist těch méně úspěšnějších není argumentem...
0/0
10.11.2004 7:42

iuos

hmm
nezávidím, jen mne to překvapuje
0/0
10.11.2004 7:51

LuK63

Re: Re: hmm
...když se úspěšnost měří počtem vysokých škol.
Nejlepší je kombinace: lékařství + práva+strojárna + umprumka, aby se to potom dalo všechno využít 
Pak je do důchodu vys(ta)ráno!
0/0
10.11.2004 8:15

paninaro

Re: hmm
Taky dělám 2 školy  a nechápu, proč to zakazovat. Navíc přednášky nejsou povinné na žádné VŠ, takže se to dá.
0/0
10.11.2004 7:42

iuos

hmm
aha, tak ony ty přednášky nejsou povinné..hmm, takže je vlastně možnost se přihlásit na dedest škol, na žádnou nechodit, a doma se jen připravit na zkoušku, kterou s urvanejma ušima udělám, hmm
0/0
10.11.2004 7:52

singularita

Re: hmm
Kdyz se na skolu dostane kazdej, tak holt ty chytrejsi musi chodit na dve. Stejne na vetsine prednasek lidi jenom spi.
0/0
10.11.2004 8:12

paninaro

Re: hmm
Je vidět, že o studiu na VŠ nemáš ani páru. Na cvičení stejně chodit musíš a na přednáškách se stejně nestihne vše probrat, takže se člověk nakonec stejně učí doma. Taky záleží na jaké škole člověk je. Práva, fildu nebo VŠE a další pseudoškoly udělá každej, kdo se na to úplně nevykašle a jde aspoň na zkoušky .
0/0
10.11.2004 10:00

palacký

Re: hmm
Pokud na to mají finance a vědomosti, proč ne ...
0/0
10.11.2004 7:51

iuos

hmm
0/0
10.11.2004 7:52

LuK63

Re: Re: hmm
3 vysoké školy = 3x kolej.
Z toho jsou 2 pronajatý a sponzoring je zajištěn!  
0/0
10.11.2004 8:19

paninaro

Re: Re: Re: hmm
3 vysoké školy = 1 kolej Je to sice neočekávané, ale vysoké školy si navzájem sdělují informace o ubytování studentů, takže víc kolejí člověk nedostane. LuK63 vymejšlí blbosti a vůbec neví, o čem mluví.
0/0
10.11.2004 11:36

oprudil

konečně rozumné rozhodnutí !!
Kdo je soudný , zná své možnosti / to platí hlavně pro rodiče / ubyde tisíce dětí ,kteří chtějí dělat něco jiného a nedokáží to u svých zaslepených rodičů prosadit !!
0/0
10.11.2004 7:10

Najdete na iDNES.cz