Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Vyhnout se trestu v cizině bude těžší

Utéct před spravedlností v členských zemích Evropské unie už je složitější. Od 1. listopadu začal totiž platit v Česku eurozatykač, který zjednodušuje vydávání pachatelů závažných trestných činů mezi jednotlivými státy. Dosud to možné nebylo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

iuos

hmm
co je an tom špatnýho? mi to přijde dobrý
0/0
2.11.2004 12:26

aleshek

Ještě jsem si vzpomněl
nebyli to náhodou představitelé dnešní koalice (mj. pan Pithart) kdo okamžitě vystartoval na Kubu když tam byli zadrženi p. Pilip a Bubeník (porušení kubánského práva - a s ohledem na charakter jejich mise pominu-li obchod s koňmi a další spekulace teoreticky i o některý TČ proti republice - rozvracení apod. - byť se nám režim na Kubě nemusí líbit) - dnes přitom sami dávají řadu občanů ČR všanc vydání cizímu státu i pro prohřešky daleko méně závažné.
0/0
2.11.2004 10:47

Fibber

Za chvíli...
... to u nás bude zase jak před 20-ti lety. To nejlepší nám uteče za hranici a ty největší sračky si tu budem hromadit dál. A když už se jich můžem jednoduše zbavit, tak zas začne někdo vymrčovat, že česká hoovna mají právo zůstat ve vlasti.
0/0
2.11.2004 9:11

Milkman_Dan

Vykladu clanku Ustavy ktery se tohoto tyka,
je nekolik a ODS si proste vybrala ten, ktery se ji libil nejvic. Myslim ze je dobre ze ten zakon mame, az nejaky cizinec znasilni treba dceru poslance za ODS tak i ten dotycny jiste zmeni nazor na potrebnost takoveto normy. Ostatne ODS muze naprosto svobodne navrhnout amenu Ustavy tak, aby bylo mozne tento zakon ponechat v klidu v platnosti. Coz oni nikdy neudelaji, jelikoz jim samozrejme nejde o blaho obcanu a lidska prava. Jim jde o co nejvetsi sabotovani aktivit teto vlady. Coz by ale na druhou stranu CSSD delala taky. Timhle zpusobem to tu za chvili pujde do prd*l*
0/0
2.11.2004 9:02

aleshek

Re: Vykladu clanku Ustavy ktery se tohoto tyka,
Myslím, že v zemích kde eurozatykač platí již dnes fungovala pomoc v trestních věcech dobře a v souladu s Ústavou a Listinou ZLPS, řešení pomocí eurozatykače sice možná průběh řízení v něčem zjednodušší, ale na druhou stranu taky znepřehlední a bude složitější. Např. evidence trestů, nemožnost vykonat některý z druhů uloženého trestu v domovské zemi odsouzeného atd. Tím se nechci zastávat ODS, ale skutečně jde o to, aby všechny naše normy byly v souladu s ústavou a LZPS, což nejlépe posoudí k tomu určený orgán, tj. ústavní soud a ne ODS. Vést však diskuzi je legitimní - i jiné strany již dříve se obracely na ÚS a ne vždy zcela důvodně, ale účelově.
0/0
2.11.2004 9:11

GhorX

Re: Re: Vykladu clanku Ustavy ktery se tohoto tyka,
Váš názor zní logicky, bohužel ale jediným důvodem, proč zástupci ODS (a pouze oni) neustále komplikují veškeré pro-EU aktivity je ten, že prostě s členstvím ČR v EU nesouhlasí. Proto můžeme s touto zdržovací taktikou, nejčastěji prezentovanou kvičením vybraných jedinců o nezákonnosti atp., počítat i nadále. Je mi opravdu velmi líto, že ke straně chlapa s koulema (modrýma) neexistuje žádná alternativa, protože levici prostě z principiálních důvodů volit nemůžu.
0/0
2.11.2004 9:20

aleshek

Re: Re: Re: Vykladu clanku Ustavy ktery se tohoto tyka,
s chybějící alternativou musím souhlasit a ač pány Tlustého, Langra a další nemusím, je třeba zastavit další rozkrádání země a návrat před rok 89. Pouze k tomu evropskému zatykači, kromě trestných činů vyjmenovaných v článku a se kterými lze obecně souhlasit - terorismus, vražda, drogy, znásilnění, loupeže, zločinné spolčení patří do katalogu i další - např. podvod, pokud sazba činí aspoň 3 roky (nevím jak jinde(jiné státy) , ale u nás tomu tak je při škodě  25 tisíc Kč - což dneska je každý blbý podvůdek typu Home Credit - nesplácení půjček ve výši 25 tisíc a výš) - to skutečně chceme tohleto řešit Eurozatykačem ? To jde o situaci, kdy nemusí být v zemi dožádané takové jednání trestné). Navíc ale eurozatykač platí pro jednání trestná v obou státech - to týká trestných činů všech se sazbou minimálně 12 měsíců, pokud jsou trestné v obou státech - tgady půjde už prakticky o vše - čili nejde jen o stále omílaný terorismus, ale i např. neplacení výživného či sprejerství. 
0/0
2.11.2004 9:39

GhorX

Re: Re: Re: Re: Vykladu clanku Ustavy ktery se tohoto tyka,
Nerozumím - pokud Rakušan neplatí Němce 5 let alimenty, proč by za to neměl být potrestán jenom proto, že nechce jet do Německa na návštěvu ? Ten princip o nevydávání občanů k trestnímu stíhání do jiné země je v prostředí EU zastaralý, zbytečný. Je důležitý ve vztahu k zemím, u kterých nemáme jistotu, že by byl proces z našeho pohledu spravedlivý, ale v EU ? Ve Španělsku se už pokud vím tortura nepraktikuje, ve Francii už najdete gilotinu taky jen v muzeu, z Němců se stali defacto pacifisti... Proč si tedy komplikovat život ?
0/0
2.11.2004 9:52

aleshek

Re: Re: Re: Re: Re: Vykladu clanku Ustavy ktery se tohoto tyka,
Potom nechápu proč máme v Ústavě resp. v Listině ustanovení ohledně toho, že občan ČR nemůže být proti své vůli nucen opustit své území. Dnes přece vydávací řízení běžně fungovalo a nikam nemusel, jen dožadující stát požádal o převzetí trestního stíhání, případně o výkon trestu a vše bylo OK. Proč se to musí řešit takto. Navíc neznám nijak blíže trestní předpisy ostatních států unie, ale abych se bál někam vyjet - např. jeden z vyjmenovaných 32 trestných činů, které spadají do režimu § 412 TŘ je trestná činnost proti životnímu prostředí - nevím co do toho spadá a čím se toho můžu dopustit a to i z nedbalosti - viděl jsem jak dopadli ti dva naši přední odborníci v Austrálii. A pokud jde o komplikace, tento druh řízení není výrazně jednodušší než předchozí stav. Ale je to věc názoru.
0/0
2.11.2004 10:14

GhorX

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vykladu clanku Ustavy ktery se tohoto tyka,
Převzetí trestního stíhání a související úkony trvaly podle mých informací 5x až 10x déle, než by mělo trvat nyní vydání. Abyste mi rozuměl, jsem a vždy jsem byl zastáncem názoru, že čin by měl být hodnocen podle pravidel místa a času. Proto jsem byl například silně proti aktivitám, které vedly k nedávnému převozu pašeráků z Thajska. Pokud prostě někdo vypustí do potoka na hranicích cisternu odpadu, musí být souzen podle zákona, platného na místě, které bylo tímto odpadem poškozeno a nikoliv podle možná mnohem měkčího zákona své země.
0/0
2.11.2004 10:57

aleshek

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vykladu clanku Ustavy ktery se tohoto tyka,
Vycházeje z Vaší úvahy pak ztrací smysl občanství, resp. státní příslušnost ČR. Stát má své občany chránit a bránit jejich práva. S těmi pašeráky zastávám názor, že si trest zasloužili, ale mají rovněž právo na jeho odpykání v rozumných podmínkách - tj. vykonat jej u nás, ale bez možnosti jim jej prominout. A s tou cisternou to je jasné- to je trestné i u nás, že, ale např. z neznalosti místních předpisů se omylem něčeho dopustit mi nepřijde dvakrát seriozní - a není to o měkkosti některých norem v tom kterém státě.  
0/0
2.11.2004 11:35

GhorX

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vykladu clanku Ustavy ktery se tohoto tyka,
Soud a trest podle místa spáchání trestného činu nemá s občanstvím nic společného. Domnívám se, že je takový postup naopak spravedlivější.
0/0
2.11.2004 11:47

aleshek

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vykladu clanku Ustavy ktery se tohoto tyka,
Pokud ano, pak je namístě z trestního zákona vypustit tzv. personalitu trestu a řídit se pouze teritorialitou trestu - obávám se ovšem, že do toho by ani sama EU neměla odvahu se pustit.
0/0
2.11.2004 12:14

aleshek

Re: Re: Re: Re: Re: Vykladu clanku Ustavy ktery se tohoto tyka,
jen pro informaci - zrovna u neplacení výživného na děti velice dobře funguje mezinárodní orgán ochrany dítěte, který podobné otázky řeší a ve věcech ingeruje - převzetí těchto věcí je zcela bezproblémové.
0/0
2.11.2004 10:19

Isbjoerna

Re: Re: Re: Vykladu clanku Ustavy ktery se tohoto tyka,
"... zástupci ODS... ...s členstvím ČR v EU nesouhlasí..."
 
OK, pro to mam dostatek pochopeni, ale nelze ignorovat skutecnost, ze CR v EU je, a proto zbyvaji jen dve alternativy:
  1. Drzet se smluv EU
  2. Vystoupit z EU
 
Brzdit soucasne aktivity jen proto, ze prichazeji z EU, je kontraproduktivni a pro CR jen skodlive.
0/0
2.11.2004 10:57

aleshek

Re: Re: Re: Re: Vykladu clanku Ustavy ktery se tohoto tyka,
Nevím co zástupci ODS -jestli s EU souhlasí nebo nikoliv,  to je jejich problém. Já ovšem nechápu proč se některé věci v EU používané ovšem ne vynucované se musí u nás prosazovat a jiné naopak vládní koalici nevyhovující nikoliv s tím, že to není nezbytné apod. Není to tak trochu dvojí metr?
0/0
2.11.2004 11:41

GhorX

Re: Re: Re: Re: Re: Vykladu clanku Ustavy ktery se tohoto tyka,
Taky to nechápu.
0/0
2.11.2004 11:47

Isbjoerna

Re: Re: Re: Re: Re: Vykladu clanku Ustavy ktery se tohoto tyka,
Tezko posoudit, jedna-li se (generelne) o dvoji miru. Vy sam(a) take trefite sve rozhodnuti podle sveho zvazeni (pripade porade s duveryhodnou osobou), nekdy se rozhodnete v souladu s doporucenim, nekdy vezmete jinou cestu.
Je tezke, ba primo nerealisovatelne nechat odhlasovat obyvatelstvo o kazdem rozhodnuti (ja doma take nesvolavam rodinnou poradu, kdyz se rozhodnu koupit nahradni zarovky), a proto musi vlada nejak rozhodnout. Rozhoduje-li vlada casto proti zajmum svych volicu, riskuje, ze bude odvolena.
 
Tento EU-zakon ma velke vyhody v boji proti stale rostouci organisovane kriminalite. Jiste ma i sve nevyhody; vlada zvazila, ze vyhod je vice, a proto rekla ano. Ja v tom nevidim problemu, ale domnivate se, ze vetsina naroda je proti tomuto zakonu?
0/0
2.11.2004 12:46

aleshek

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vykladu clanku Ustavy ktery se tohoto tyka,
Neříkám, že nemá své výhody. Jde mi jen o to, zda skutečně není v rozporu s ústavou, což by měl posoudit ústavní soud, kterému hodnocení přísluší - ne mě, Vám, koalici nebo ODS. Pochopitelně souhlasím se vším, co podpoří účinnější boj proti terorismu a jiným závažným kriminálním jevům, ale když jsem si novelu TŘ pročítal, mám dojem, že jde nad rámec rozumné a mnou pochopitelné snahy o mezinárodní spolupráci. Nelíbí se mi trestání běžných lehkých činů, např. nedbalostních ublížení na zdraví cizím státem pomocí tohoto eurozatykače, k čemu pak máme zaručeny  ústavní práva? Ale souhlasím, je to věc volby a standartním postupem došlo ke schválení tohoto zákona, je však legitimní o tomto diskutovat a nevidím nic špatného na tom, nechat prověřit soulad s ústavou ústavním soudem.
0/0
2.11.2004 12:56

Isbjoerna

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vykladu clanku Ustavy ktery se tohoto tyka,
OK, to je v poradku. Neznam ceskou ustavu, ale je-li duvodne podezreni, ze je tento (EU-)zakon v diskrepanci s ustavou, melo by se to opravdu nechat proverit ustavnim soudem.
Na druhe strane je pro CR individuelni boj proti kriminalite extremne obtizny (nedostatek financi, prostredku, infrastruktury a pod.). V ramci EU-spoluprace a EU-projektu (z nichz tecou penize do vybavy ceske policie a infrastruktury) se vylepsi i strukturni moznosti CR.
 
Ja jsem se spise pozastavila nad podezrenim/tvrzenim pisatele Milkman-Dan, ze ODS blockuje vse, co prijde z EU, protoze je proti EU. Tento postoj (ODS) povazuji za kontraproduktivni (mimo jine i za detinsky ).
0/0
2.11.2004 13:13

aleshek

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vykladu clanku Ustavy ktery se tohoto tyka,
S tím pochopitelně souhlasím. Osobně se domnívám, že jistý rozpor nově zvolené úpravy zejména s Listinou ZPaS je dán a že řešení takto závažné otázky pouhým obyčejným zákonem (oproti ústavnímu zákonu nižší právní síla) není namístě. Rozhodně se nechci zastávat euroskepticismu ODS a už vůbec ne kriminálníků (ať už tleskají komu chtějí).
0/0
2.11.2004 13:24

kestrik

Nejvic mne toci,
kdyz se lump a grazl ohani lidskymi a obcanskymi pravy.
KOHO CHCE  ODS CHRANIT ???!!!
0/0
2.11.2004 8:54

jack24

Grázli
"Pokud český občan například prodával v Německu drogy a před zatčením se mu podařilo utéct zpět do Česka, mohl se stíhání poměrně úspěšně vyhýbat."
A přesně takovéhle gaunery se ODS snaží chránit...
0/0
2.11.2004 8:06

Najdete na iDNES.cz