Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Smutný den

Státní svátky se nám nakupily nešťastně. V září jsme oslavovali smrt svatého Václava. V listopadu budeme oslavovat zatýkání a bití studentů. Říjen není o moc lepší. Před osmdesáti šesti lety se rozpadla osvícená a svým způsobem krásná říše.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

maxip

Hereze.
Pan Komárek mě přivedl na heretickou hipotézu: Máme zafixován obraz mocnářství, jak nám jej zachytili Havlíček, Jerásek, Hašek atd. Avšak: Dějiny píše vítěz. Tím pádem se po r. 1918 dostalo do dějepisu R-U jako žalář národů a my si ani neumíme představit jinou variantu. Teď  to ale srovnejme se situací dnešní: Generace, která již nepamatuje svět před r. 1989, bude mít do své představy vtištěn obraz, jak jim jej malují vítězové Plyšové revoluce, budou žít ve fikci, že v letech 1948-89 tu byl život za ostnatým drátem, doba temna, že se tu snad ani nedalo žít a dýchat, a jakto, že oni přišli na svět, když snad i plození dětí bylo zakázané. Napadá mě tedy hrůzná představa: Není naše povědomí o době před r. 1918 právě tak jednostranně deformované?
(Br, ještě že to je jen alternativní hipotéza, to, co mě napadlo, a že tomu sám nevěřím.)
 
0/0
2.11.2004 18:43

MilanMilanMilan2

Re: Hereze.
Mne spíše napadá, že 1. světovou války odnesly především ty monarchie, kde ještě (v různé míře) dozníval feudalismus (Turecko, Rusko, Německo, Rakousko-Uhersko). Neustály válečnou ekonomiku. Specifický byl případ Německa. To bylo ekonomicky silné, ovšem jen na rozpoutání války, ale už ne na vítězství. 2. válka to jen potvrzuje.
0/0
2.11.2004 19:02

1_130_202_135

Jak říkají ve sněmovně
vulgarismus penisu....
0/0
2.11.2004 17:05

paltt

O jo joj!!!!
Komarku, ti jeden pitomo. Co to zase je. Po nekolika mesicich se podivam na tyhle noviny{postradal jsem detailnejsi zpravy z Cech} a to jsem si zase dal.
Zkus neco co by te uspokojovalo a pritom nenicilo normalni lidi. Osobne doporucuji - prestat psat. Fakt ti to nejde. Bez znalosti souvislosti, nikdo nedokaze napsat kloudny clanek. Ovsem to co sesmolis ty?! Ach jo.
0/0
2.11.2004 16:53

Ma1234

Měl by se přežít i nacionalismus
Komárek napsal, že to byla "svým způsobem krásná říše" a kritizoval nacionalismus, který vedl k válkám. Určitě jsme byli v Rakousku - Uhersku vystaveni národnostnímu útlaku, zároveň jsme ovšem v té době zažili obrovský hospodářský rozmach hlavně v důsledku velkého trhu, což se taky počítá. Stejně jako se přežilo mocnářství, se podle mě přežil i nacionalismus (nebo by alespoň už dávno měl). A navíc, ten článek je psán trochu s nadsázkou a humorem, což asi někdo nepochopil.
0/0
2.11.2004 14:48

maxip

Mocnářství se přežilo už počátkem 19.stol.
Předpokládám, že tento článek pan Komárek vytvořil jen jako slovo do pranice, aby bylo o čem diskutovat a nemůže ho myslet vážně. Pravda je, že v době svého vzniku, v XVI. století, habsburské soustátí fungovalo jako deštník nad národy střední a východní Evropy, chránilo je proti rozpínavosti Turků i Prusů. I na vývoj v Evropě do 2.sv.v. - anexe Rakouska, anexe ČS pohraničí a následná okupace, tím i volná cesta pro Hitlera na východ - to vše je možno brát jako důsledek rozpadu R-U a v případě, že by se naplnila koncepce Palackého i původni představa TGM, Podunajská federace, by tu byla mocná bariera fašistické rozpínavost. Habsburské soustátí však ztrácelo funkčnost už  od konce 18. století a ukazovalo se jako ne deštník, ale žalář národů. Proto postupně sílila snaha slovanských národů o osamostatnění, která se naplnila porážkou mocnářství v sv.v. Je to jeden z historických momentů, na kterém stojí naše národní identita, bez toho bychom se nemohli považovat za plnohodnotný národ.&n
0/0
1.11.2004 21:29

MilanMilanMilan2

Re: Mocnářství se přežilo už počátkem 19.stol.
Za Metternicha, tolik obdivovaného H. Kissingerem, byli utlačováni prakticky všichni včetně Němců (!). Který Němec chtěl žít ve svobodomyslnějším prostředí, stěhoval se např. do Hamburku. Už tam to začalo. Němcům se pak začalo dařit lépe, od vyrovnání Maďarům, t.j. maďarské aristokracii, která si troufala stále více (František Josef I. se dokonce dožil toho, že uherským ministrem obchodu se stal koncem 19. století syn Lajoše Koshuta !!). Ostatní včetně Italů nic. Takové soustátí nebylo lze udržet ani náhodou, byť se alespoň František Ferdinand pokoušel Trialismem vylepšit stávající situaci (problém Chorvatsko). Válka podstatně přispěla k poznání neudržitelnosti soustátí, viz např. ne dost doceněná otázka neochoty Zalitavska zásobovat potravinovými přebytky Předlitavsko.
0/0
1.11.2004 22:22

MilanMilanMilan2

Pan Komárek
Asi vidí Rakousko-Uhersko očima laskavého Járy Cimrmana. Neuvědomuje si, jaký rozdíl byl v přírůstku národního důchodu (či jak to nejlépe nazvat) v Anglii, Francii, Německu a jaký v R-U. Už to bylo na pováženou. To, že české země ekonomicky táhly celé Předlitavsko, se jasně ukázalo ve srovnání ČSR a Rakouska ve 20. a 30. letech. Takové ždímání českých zemí se opakovalo už jen za RVHP. Habsburkové neuměli (a snad ani nechtěli) zkrotit německé nacionály; právě TI (a ne Slované) byli tím hlavním důvodem, proč se R-U rozpadlo. Němečtí nacionalisté dali ruce pryč od R-U ("zpět k matce Germánii" - např. Lodgmann von Auen) v době,kdy parlamentní Český svaz stále ještě více méně stál na rakouských pozicích. Krásně to nakonec ve Vídni vyjádřil jeden český poslanec, když už se vše hroutilo, že už nehodláme být pevninskou kolonií německého kmene, či tak nějak. Asi by nás pan Komárek zase rád jako nějakou německou kolonii viděl; majitelé MfD to jistě ocení.
0/0
30.10.2004 0:53

Babul

Zase Komár....
Blá, blá, blá, chrst...
0/0
29.10.2004 19:00

barbudo

Jo a doufám ...
... že se hranice restituce posune na rok 1918 ... proč bydlet v paneláku ... od čeho máme v Praze paláce ...
0/0
29.10.2004 18:32

Pravy_Juice

:)
Komárek je velmi moudrý, svým způsobem osvícený novinář.  Tenkrát se lidem Rakousko asi tak nelíbilo, jak dnes Komárkovi, stejně tak EU se dnes některým lidem také nelíbí, btw to přirovnání bylo trefné, EU se skutečně podobá staré monarchii. Parafrázováno z Haška - monarchie úplně blbá, plná zasloužilých a neschopných hlupáků ve vedení, totálně prohnilá a sama se rozpadající... no, EU se taky rozpadne sama, otázkoue kdy, a jak :).
 
0/0
29.10.2004 16:16

-o-

Komárek
už nepijte
0/0
29.10.2004 15:16

habit

Prirovnani EU k risi...
...opravdu sedi. Rise je obvykle stadium nejakeho lidskeho spolecenstvi ve znacnem stupni rozkladu, tesne pred rozpadem. A cim je vetsi, tim je tezkopadnejsi, tim vic vzrusta vnitrni napeti a tim vic potrebuje energie k jeho prekonani a k udrzeni celistvosti.
Meli jsme tu nedavno jinou risi, ktera se rozsypala, jen co trosicku povolil mocensky tlak. Evropa taky prestava spolehat na vyhodnost ekonomicke spoluprace a zacina se svazovat hlavne politicky. A politicka pouta budou muset byt cim dal tuzsi a tuzsi. Takze od toho osvicenstvi budeme pomalu postupovat k absolutismu...
0/0
29.10.2004 14:47

huhu007

Vzhůru nové Rakousko-Uhersko
teda pane Komárku, vy jdete ode zdi ke zdi...nicméně s příspěvkem se dá částečně souhlasit. Kdyby nebylo Rakouska, český národ už by neexistoval, anebo v podobě značně redukované. Habsburkové podobně jako Lucemburkové u nás zavedli pořádek, který nebyla sto udělat naše vlastní šlechta. Nyní v souvislosti s EU se setkáváme se stejným fenoménem. A hned jacísi pivní nacionalisté řvou, jak je možné že se ministr zahraničí účastnil slavnosti na počest Habsburků. Co je pro jednoho aktem slušnosti, to je pro druhého zrada našich národních zájmů...
0/0
29.10.2004 12:47

Pravy_Juice

Re: Vzhůru nové Rakousko-Uhersko
huhu :) ode zdi ke zdi je hlavně výklad naší historie, ale to bývá i v jiných zemích. Ale že by Rakousko zachránilo český národ, ??? to je nehorázná hloupost. Zkus používat hlavu, pokud v ní něco máš.
0/0
29.10.2004 16:18

Depek

Člověče Komárku,
, moje úcta. Asi jsem se ve vás zmýlil. Evropská unie je osvícená říše, no podívejme se. To jsem nevěděl.
0/0
29.10.2004 12:30

papullus

Kdyby hloupost
a hlavně neznalost nadnášela,pane Komárku,létal byste jako holubička.Pro vaši informaci,starý a senilní František Josef  I  byl proti válce,k vyhlášení války jej doslova donutil ministerský předseda Andrassi a velení armády. Jeho moc a síla zabránit tomu byla stejná asi jako moc a síla Beneše zabránit jak Mnichovu,tak únoru 1948 . pouze v rovině verbálních protestů.Stejně,jako moc a síla jeho nástupce Karla,který již od roku 1916 vyjednával prostřednictvím belgického krále o uzavření sep.míru,dále pak o českorakouském vyrovnání a vzniku 3 federace - opět znemoźnil Andrassi.Vaše komentáře patrně vycházejí ze stejně přesných podklaů jako kdysi zprávy Radia Jerevan.Jste názornou ukázkou toho,proč bývalý (zaplaťpánbůh) premier Zeman říkal o novinářích to,co o nich říkal.A měl pravdu...
0/0
29.10.2004 12:30

steevee007

0/0
29.10.2004 11:45

Najdete na iDNES.cz