Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Z moci úřední: zavřeno!

V Česku je půl milionu lidí bez práce. A trojlístek: ČSSD, komunisté a odbory chystá zákaz svátečního a nočního prodeje v (super)marketech. Lidovci je snad podpoří, zakáže-li se prodávat i o nedělích. Už je to tak: tito politici lépe než my vědí, co je záhodno dělat po nocích a ve volných chvílích.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

chroustík

To je zajímavý,
že v Rakousku a v Německu po nocích neprodávají, v neděli a ve svátek taky ne a jde to. A jak se mají ! Prostě tam neměli 40 let bolševiky ! Ony totiž v noci by mámy od rodin, které pracují v super, hyper a dalších marketech měly spát, ve svátek vzít děcka a jít na procházku do přírody nebo se na ně třeba podívat jak sportují. A nebo se jich moci zeptat, jak jim to jde ve škole a třeba se s nima učit. A ne u kasy nebo za pultem přemýšlet, co zase doma vyvedou, jestli si s tátou vůbec něco uvaří a čučet na přiblblíky, kteří MUSÍ v noci a v neděli a ve svátek vymetat krámy. Protože si myslejí, že oni se za týden v kanceláři tak nadřeli, že každý okolo nich bude o víkendu poskakovat.
0/0
1.11.2004 14:44

Zwerg

Re: To je zajímavý,
Nemusíme přece od sousedů kopírovat kdejakou blbost...
0/0
1.11.2004 14:48

Trifid

Spíš z moci bolševické...
Tento názor mi mluví z duše. Jen bych se chtěl vládních stran zeptat, na kdy že to plánují jednotné ceny a další podobné atributy centrálně-plánovaného hospodářství. Jé, to se budeme mít, už se "těším", až budu stát fronty a pořád něco shánět. Pozn. KDU-ČSL sorry, ale nedělní návštěvy kostela asi u Grebeníčka "neklapnou".
0/0
29.10.2004 14:11

Nou_coment

Co se zakazuje to přitahuje!
Zákazy nic neřeší, pokud jsme (tedy naši vyjednávači podmínek v EU) souhlasili s podobou evropského prodeje a ty by říkaly NE, tak s tím asi moc nenaděláme. Ale vážně pochybuji, že by si český človíček nenael cestičku a navíc je to opravdo blbost. Pokud lze dokázat zájem  kupujících a efektivitu odpovídající alespoň nákladům, tak proč se do toho "Někdo" vrtá.  Něco jiného jsou podmínky obslužného personálu, tam ať se ministerstva a ÚP vyřádí, neboť to v tý oblasti značně zapáchá svinstvem.
0/0
28.10.2004 17:39

jvand

EU sousedé
Opravdu nevíte, proč se zákon chystá?
Němečtí a rakouští příhraniční obchodníci si stěžují, že když u nich se nesmí, tak u nás také ne!
 
0/0
28.10.2004 15:36

choseee

Jaky je vyznam tohoto clanku?
Tento clanek je tak dobry pro pobaveni ... pokud bych  za to neco stalo, tak jsem schopen napsat obdobny clanek, ktery bude mit ale uplne opacne vyzneni ...
Treba, ze ODS ve spojeni s Unii svobody se snazi zavest povinnou 10 hodinovou pracovni dobu ...
0/0
27.10.2004 18:33

choseee

Re: Jaky je vyznam tohoto clanku?
Chtel jsem napsat, pokud bych za to neco mel ;-)
0/0
27.10.2004 18:35

Dr No

Absolutně nechápu,
jakým právem se ta degenerovaná dementní sebranka plete do věcí, které jsou čistě záležitostí trhu. Kdyby lidé nechtěli, aby se prodávalo o svátcích a v noci, tak by v tuto dobu nechodili nakupovat a obchodníci by se tomu přizpůsobili. Jsem si jistý, že v době, kterou chtějí poslanci omezit, chodí nakupovat podstatně víc lidí, než kolik jich volilo ty zpupné drzé šmejdy.
0/0
27.10.2004 16:05

Pa.Ra

Pěkný bordel přichází od našich nej...
Kdyby si raději zametli před vlastním prahem a dodržovali pracovní morálku jako normální lidi. Akorát pořád vymýšlejí ptákoviny. Pokud se bojí o zaměstnance hyper-supermarketů, ať zajistí řádné dodržování zákoníku práce, tj. placení přesčasů a příplatky za práci v dny prac. klidu, přestávky a pod.. Zbytek je na zaměstnanci, jestli práci v takové firmě a za takových podmínek přijme. Jak je vidět ze současné situace, zájem o práci v noci je. A zákazníci taky v noci chodí. Takže kde je problém? Už nám jenom chybí fronty na banány. Volte pravici. Tato socialistická vláda nás táhne zpět do totality.
0/0
27.10.2004 15:13

palok1

kdje
proč se vláda omezila jen na hypermarkety? A co benzínové pumpy, pekárny, doprava, elektrárny a bezpočet dalších profesí u kterých je samozřejmostí práce v noci a ve svátky? Co kdyby zůstaly všechny benzinky zavřeny (řidiči si přece mohou natankovat ve všední den či do kanistrů). Co kdyby se zastavila hromadná doprava (co máš kam jezdit v noci či ve svátek?), atd. Existuje snad hypermarket který by měl otevřeno v noci přestože tam nepřijde jediný zákazník? Existuje snad hypermarket který by měl otevřeno ve svátek přestože tam nepřijde jediný zákazník? Určitě ne, proto si myslím, že se jedná o službu zákazníkům. Jestliže se některým zaměstnancům nelíbí práce v noci či ve svátek, budou muset buď odejít do jiného zaměstnání kde se pracuje jen ve dne a ve všední dny, nebo na pracák - tam se nepracuje vůbec.
0/0
27.10.2004 12:16

Annazel

Re: kdje
A ještě jsi zapomněl zmínit drůbežárny, kravíny apod. To by bylo teprve masíčko. Ale i ve vládě jsou přece lidé, kteří musí také vykazovat nějakou činnost. Takže: lidé, mějte pochopení pro naše politiky!!!
0/0
27.10.2004 15:58

uchyll

lidovci
Lidovcům vadí, že málo lidí chodí v neděli do kostela.Tak chtějí mít větší sledovanost.
0/0
27.10.2004 10:41

mmkk

Volby
Máme takové poslance, jaké jsme si zvolili. Kdyžsi lidé vybrali takové blbce, kteří nemají nic rozumnějšího na práci, tak se nemůžeme divit. Jen pevně věřím, že se jim do voleb nepodaří prosadit ani tento ani další podobné výplody chorých mozků.
0/0
27.10.2004 10:10

palok1

Re: Volby
Vzhledem k tomu, že jsem velmi skeptický v oblasti inteligence poslanců a možnosti zvolit ty pravé, prosím Tě o pár konkrétních jmen kandidátů do nejvyšších zákonodárných orgánů (parlament, senát), u kterých bys mohl alespoň s 10-ti procentní pravděpodobností zaručit, že podobnou, ne-li větší pitomost také nevyprodukují. Volit má smysl, pokud máš z čeho. My už po několik voleb máme pouze možnost zvolit z těch blbých ty méně blbé, přičemž rozeznat tyto jemné rozdíly v celkově mizivé inteligenci se většinou podaří až po volbách. Než bych si ale lámal hlavu problémem, zda je lepší koloťuk či topol, radši svůj protest proti současnému stavu projevím tím, že k volbám nepůjdu, neboť jsem přesvědčen, že po případném vítězství ODS v dalších volbách neuplyne ani půl roku a diskuse na tomto serveru budou plné spílání vládě ODS a povzdechy typu kde jsou ty časy, co to stálo za ho+no!
0/0
27.10.2004 12:46

wwwand

ředitelé všehomíra
Ani bych se nedivil, kdyby v podobném duchu péče a lásky nám naše vrchnost předepsala, kdy, jak často a jak dlouho máme být na záchodě, případně, pokud by to někdo nevěděl, tak jak přesně si máme utřít .....
0/0
27.10.2004 10:03

Dr No

Proč nejít dál
a neuzákonit rovmou všeobecný zákaz vycházení po 20. hodině (a "ponocování" doma po 22. hodině)? Víte, jaké obrovské ekonomické úspory by to přineslo? Jen té ušetřené elektrické energie! A jak by se skvěle bojovalo proti kriminalitě a jak by se usnadnila práce policistům (kteří by jediní mohli být legálně venku po 20. hodině), kdyby každý člověk, který se vyskytuje večer venku, nebo který v noci doma svítí byl automaticky lump a zločinec?
0/0
27.10.2004 9:10

Hadati

Blbci!
Tak tohle opravdu nechápu. To může snad napadnout jenom politiky, kteří nemají kontakty s obyčejnými lidmi. Vždyť v tom nevidím absolutně žádné plus! Zákazníci, kteří nemají čas nakupovat přes den si teď budou muset vždy najít čas nebo lidi, aby náhodou doma neumřeli hlady. Zaměstnanci, kterým vyhovují noční jako přivýdělek nebo pro to, aby mohli být přes den doma s dospívajícím dítětem, brigádníci atd. budou také jistě z toho velmi nadšení. A nesmíme zapomenout na hypermarkety, které začnou méně vydělávat a tedy i odvádět menší daně. Navíc přijde mnoho jejich zaměstnanců o práce, protože jich samozřejmě nebude potřeba tolik jako při 24 hodinovém provozu. Opravdu bezvadný nápad!
0/0
27.10.2004 8:53

michal-pitucha

souhlasím
s článkem naprosto souhlasím.
0/0
27.10.2004 8:22

antix

třetí strana
Zatím se tady autorka vyjadřuje k problému  - viděného ze strany zákazníka. Je tady i názor vlády. Mně ale chybí to nejdůležitější: co na to sami zaměstnanci supermarketů?
0/0
27.10.2004 7:54

Kleki Petra

Re: třetí strana
Osobně jejich názor neznám, ale myslím, že v této souvislosti není ani moc důležitý. Toto připravované opatření totiž vůbec neřeší podstatu věci, kterou jsou podmínky noční práce a vůbec pracovní podmínky zaměstnanců superhypergigamarketů, včetně otázek mzdových. Pokud chce stát v něčem zasáhnout, měl by regulovat spíše způsob, kterým se se zaměstnanci v těchto institucích zachází (dříve označovaný v Rusku za "samoděržaví") a výši jejich mzdy. Když bude toto v pořádku, nedovedu si představit, že by o noční práci nebyl zájem.
 
P.S. Doufám, že také zakážou noční provoz hromadné a dálkové dopravy. Co má co člověk v noci někam lítat, jezdit vlakem a autobusem, případně přepravovat náklad z místa A do místa B! Vždyť dny jsou pod naší vládou tak jasné a krásné!
0/0
27.10.2004 8:15

DedecekHribecek

Re: třetí strana
       Já viděl takového pracovníka v televizi. Měl opravdu "upřímnou" radost z připravovaného opatření vlády. Potřeboval si přivydělávat peníze při zaměstnání. Právě pro něho je tento prodej ideální aby si mohl mimo zaměstnání přilepšit. Odbory + ČSSD + KSČM ale zcela jasně vidí, že je to nežádoucí a možná i pro jeho zdraví škodlivé a proto to v jeho vlastním zájmu zakáží.
0/0
27.10.2004 8:23

interracial

Re: Re: třetí strana
máš pravdu, je to jako v Mnichově - o něm a bez něho.
0/0
27.10.2004 10:04

polarniliska

Re: třetí strana
Řekl bych, že ani zaměstnanci z navrhovaných změn nijak zvlášť nadšeni nebudou, protože být majitelem supermarketu, který nutí zaměstnance pracovat bez náhrady přesčas a kterému krouhnou otevírací dobu, celkem logicky vyhážu pár lidí a ty zbylé budu dřít z kůže dál úplně stejně, takže jediné, co to pro ně může přinést nového, je ztráta zaměstnání.
0/0
27.10.2004 9:21

Depek

Správné opatření.
, Jenom zpátečníci a brzdy pokroku nechápou, že sváteční a noční prodej některých hypermarketů je potřeba zrušit ve jménu člověka a pro blaho pracujícího lidu.
0/0
27.10.2004 7:48

HAL9000

Autorka má pravdu
Nechápu, proč musí stát strkat všude svůj vlezlý rypák. Analogicky by takto musel regulovat noční a víkendové provozy ve všech jiných oborech. Nehledě k tomu, že podle mne nebyly vyčerpány všechny možnosti ze strany odborů. Co doposud v této záležitosti udělaly? Nic, spoléhají na zásah státu. Jinak mě docela pobavil šéf lidovců Kalousek, který (v jiném článku v MF Dnes) prohlásil, že omezení nočního prodeje v hypermarketech může pomoci drobným živnostníkům. Typická ukázka, jak dnes stát přistupuje k tomuto stavu. Podle Kalouska je nemravné aby chudáci zaměstnanci hypermarketů pracovali v noci, kdežto ti blbci živnostníci nechť stráví zbytek života nočním prodejem za pultem svého kšeftíku!  
0/0
27.10.2004 7:28

ODSakEda

...
...
0/0
27.10.2004 1:13

Najdete na iDNES.cz