Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Prodělala potrat, ale dítě žilo dál

Devětadvacetiletá Jana Pindorová z Ostravy tvrdě zaplatila za to, že potrat, který podstoupila v létě, považovala za banální zákrok a nešla po něm včas na kontrolu. Zákrok se totiž nepovedl a lékaři nakonec ženě přerušili těhotenství až napodruhé, před několika dny.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

milchama

Novináři se prohřešili
proti potratářskému newspeaku: "Prodělala potrat, ale DÍTĚ žilo dále." Tedy ne "shluk buněk" ap., ale dítě. Snad je za to, že jim v nadpisu  uklouzlo slovo dítě (což je zcela správný termín), nevyhodí jejich chlebodárci  z práce.
0/0
24.10.2004 23:29

Fatboy

Pěkně napůl!
Že nemá peníze si měla rozmyslet milostivá, než si sundala spoďáry! Ovšem sama se neoplodnila. Takže i ten pan chytrej, kterýmu bylo zatěžko koupit si kondom. Takže by se měli šábnout napůl. Obviňovat nemocnici, že mi špatně na objednávku zavraždila dítě, mi připadá dost nechutné. Zbavit se odpovědnosti za dva klacky, to je panečku snadné řešení!
0/0
24.10.2004 17:17

TT*

pánové, vy těhotní nejste!
Tak jsem si pročetla téměř všechny příspěvky a fascinuje mě, že pánové mají většinou naprosto jasno, co se týče těhotenství ženy (přitom jich se to naprosto netýká...pánové nic ve zlém, nejsem žádná feministka, ale vy ten plod v těle nenosíte, vy jste leda hrdi nebo pohoršeni z toho, že by jste se o to měli také starat!) takže krovky laskavě dolů a zmírněte své geroistické řeči....
žena má PRÁVO SE ROZHODNOUT, JESTLI SI DÍTĚ NECHÁ A DOKÁŽE SE O NĚJ POSTARAT!!!
0/0
24.10.2004 2:33

robert_2004

O.K.
Když má žena podle tebe nezadatelné právo rozhodnout o životě či smrti potomka ve svém těle, má i stejnou možnost volby nesouložit s mužem bez ochrany před početím. To je také pouze její volba. Ovšem řešit následek chtíče placenou vraždou je příliš pozdě, nemyslíš? Nynější společnost však považuje vytržení zubu za téměř rovnocený a běžný zákrok jako potrat... Btw. "umělé přerušení těhotenství" je co za výraz? Pak bude ještě něco pokračovat??? Když vynecháme výraz vražda, pak se jedná o násilné UKONČENÍ těhotenství.
0/0
24.10.2004 7:57

Isabelle

Re: O.K.
Bertiku,nezlob se, kolikrat jsi byl tehotny??
0/0
24.10.2004 8:04

robert_2004

Re: Re: O.K.
Ty ještě nespíš Isabelko? Já se nezlobím, jen mám názor na nenarozený život. A Ty Isabelko to vidíš jak? Ještě u vás sněží?
0/0
24.10.2004 8:13

Isabelle

Re: Re: Re: O.K.
Uz nesnezi, je trochu v mlze videt  Mesic, spat se mi zatim nechce,... nazor na nenarozeny zivot?? Rozmysli si nezli neco "zacnes"!!!
0/0
24.10.2004 8:20

robert_2004

Re: Re: Re: Re: O.K.
Přeci se nebudeš milovat s mužem, když se sama nebudeš chránit, viď? Na muže se v tomto směru nedá spoléhat. Jinak dnes ráno bylo krásně jasno a teď svítí slunko a bude hezky! jo a Tvoje Venus byla taky pěkně vidět - a nejen ona. Takový podzim je příjemný, škoda, že ho určitě vystřídají mlhavé dny plné inverze.
0/0
24.10.2004 8:27

Isabelle

Re: Re: Re: Re: Re: O.K.
Na tu tvoji prvni vetu radeji nebudu reagovat......vid? Venus je planeta pro vsechny......neni moje....pozdeji po pulnoci je videt ORION........mela jsem na tebe chvilku vztek, ale uz me to preslo....
0/0
24.10.2004 8:41

robert_2004

hmmm,
proč vztek? Žena si vybírá muže s kterými se bude milovat, ne naopak....
0/0
24.10.2004 8:59

zbynek._s

Re: pánové, vy těhotní nejste!
Nic ve zlém paní, ale ten "plod"  bylo už značně vyvinuté dítě(!).To, že o sobě říkáte, že  nejste žádná feministka, na věci nic nemění.Je to hanba lékařů, sucidium...
když už se česká "medicina" vrací do komunistického středověku, měli  by ty doktory  nabodnout na kůl. Copak na to místně a věcně příslušné státní zastupitelství?
0/0
24.10.2004 12:24

wwwand

Re: pánové, vy těhotní nejste!
Ten spor ale přece není mezi ženami a muži, ale mezi bytostí na které je druhá v plném slova smyslu životně závislá, tj. mezi ženou - matkou a jejím dítětem - plodem. Za právo tohoto plodu na život pak přeci snad nemluví jen někteří muži ale i některé ženy. Pokud je na mě a mé volbě něčí život výlučně závislí, nota bene pokud jsem se já sám svým jednáním stal takovouto osobou, pak prostě musím brát ohled i na právo na život tohoto jedince, byť mi to přinese všemožné obtíže. A že být matkou jistě není jednoduché - o tom není sporu. Jinak k "nechtěným" dětem - ta prvotní a podle mně zásadní nutnost podřídit část svého života možnosti udržení naživu plod končí porodem. Samozřejmě můžete namítnout, že i pak by novorozeně samo o sobě nepřežilo, ale zde už může nastoupit pomoc jiných lidí, lékařů a posléze adopce nebo pěstounská péče. Jistě to není ideál, ale pořád je to lepší nežli potrat. Nemyslím si tedy, že je nutné dítě nutit tomu, kdo je nechce, ale obecný morální kodex by měl vést jedince k odpovědnosti za své jednání alespoň do té míry, dokud je na tomto závislý život někoho jiného. Dovedu chápat, že je například pro obět znásilnění nepředstavitelně těžké a asi nemožné milovat takto počaté dítě ale ono za způsob svého zrodu přece nemůže. Potrat je pak jakousi parafrází pomsty, psychologickou tečkou za prožitým traumatem, ale jak by řekl jeden z našich skvělích komiků: "milostivá, pláčete sice hezky, ale na špatném hrobě". V případě takovýchto těhotenství by ze strany společnosti, zejm. blízkého okolí snaha intenzivně oběti projevit soucit, psychickou pomoc a podporu, jasné zdůraznění že si to oběť nezpůsobila sama (protože právě to si oběť často myslí) a ze strany úřadů pak jednoduchá a dále netrýznící možnost poskytnout dítě k okamžité adopci, spíše než návrh v podobě snadného potratu. Opakuji, ten plod přeci není ten násilník, ani nejde o nemoc, kterou by potrat léčil.
0/0
24.10.2004 14:43

Fatboy

Re: Re: pánové, vy těhotní nejste!
BINGO! Nejlepší argumentace, jakou jsem kdy slyšel! Souhlasím na 120%!!!!!
0/0
24.10.2004 17:26

Dittule

Re: Re: pánové, vy těhotní nejste!
Ono by bylo jednoduché být matkou, kdyby celý svět nebyl uspořádán tak, že upřednostňuje muže. Zkuste si do detailů představit jak by svět vypadal, kdyby největší ptivilegia tady neměl muž, ale právě žena, která má dítě. Zatím je samoživitelka jedna z nejmíň přitažlivých existencí... Tak s tím něco udělejte pánové, aspoň vy, kteří si tak ceníte už nenarozeného dítěte a cítíte se oprávněni do toho tak zasvěceně za ony ženy kecat! Hezký den.
0/0
25.10.2004 6:45

_m-

Re: Re: pánové, vy těhotní nejste!
Velice hezký příspěvek a asi bych s ním souhlasila, nebýt dvakrát těhotná. Ono totiž těhotenství - i chtěné - není jen devět měsíců s narůstajícím břichem a raními nevolnostmi. Těhotenství může výrazně ovlivnit zdraví ženy na celý zbytek života ( znám ženy, které přišly v těhotenství o zuby a znám dokonce jednu, která přišla nevratně o vlasy o křečových žilách nebo hormonálních změnách nemluvě) , koneckonců úmrtí při porodu je sice výjimečné ale je. Pro chtěné dítě to matka ráda riskne, ale pro dítě nechtěné nebo dokonce pro dítě které je počato po znásilnění - to už musí být sakra silná osobnost. Navíc to těhotenství trvá devět měsíců, dítě kope, připomíná se, porod bolí - a jak - to trauma ze znásilnění určitě neumenší. A že dítě počaté při znásilnění za nic nemůže - to je fakt, ale ta žena za něco může? Jistě ideální by bylo: maximální zodovědnost obou partnerů, dostupná antikoncepce, dostupná pomoc státu nebo obce, maximálně zjednodušené podmínky adopce. Ale i kdyby tohle všechno fungovalo určité malé procento žen bude podstupovat interrupci, ať se to komu líbí nebo ne, a proto poslední bod mého seznamu nutně musí být - dostunost interrupce v čistém a kvalitním zdravotníckém zařízení. madla
0/0
25.10.2004 9:13

Fatboy

Re: pánové, vy těhotní nejste!
To je mi ale pěkná demagogie! Žena má podle Vás, milá dámo, právo se sama rozhodnout, zda si dítě nechá nebo ne (já bych spíš řekl, zda ho nechá usmrtit nebo ne, ale na tom Vám asi nezáleží). Když řekně, že ho nechce, tak je to její věc. Když řekne, že ho chce, tak ať ten pán platí alimenty! Těší mě, že mi muži máme tolik možností se také rozhodnout. Matně si vzpomínám, že k těhotenství je třeba dvou, přičemž každý by měl mít jiné pohlaví!  Dva to dělali, dva o tom mají rozhodovat.
0/0
24.10.2004 17:20

_m-

Re: Re: pánové, vy těhotní nejste!
U páru, který je funkční o tom určitě rozhodují oba ( i když zdravotní rizika těhotenství i interrupce nese žena). A tam, kde se pán k dítěti nehlásí byste radil co? Potrat (fuj, vražda), nebo dítě si nechat (potvora, 18 let si klidně nechá platit alimenty)? Víte vůbec pro co hlasujete?
0/0
25.10.2004 9:18

erixis

Normalni vrazda
Meli ji pak dat tak na 15 let do vezeni,, tam uz by s tehotenstvim nemusela mit problemy...
0/0
23.10.2004 21:37

Fatboy

Re: Normalni vrazda
No já nevím. Máme tolik kriminálů o takové kapacitě? Já znám jednu, co má za sebou 8 potratů. Ta by musela sedět (nebo ležet?) ještě několik set let po smrti!
0/0
24.10.2004 17:23

wwwand

I absurdita potřebuje kontrast
Když vám vadí záměrné usmrcení lidkého plodu nazývat vraždou (usmrcení se používá pouze pro neúmyslné zabití a o euthanasii asi taky nejde...) pak zkuste na to jít obráceně. Což takhle rapidně snížit a vylepšit statistiku kriminálních činů. Stačí jen vraždu (myslím tím již narozeného člověka) přejmenovat na potrat v natálním, případně postnatálním období vývoje plodu. Zní to učeně a už to není vražda. Stejně tak pouhé přejmenování pokusu o vraždu na "pokus o potrat" a ejhle - hned je po kriminalitě. Vždyť taky proč kriminalizovat něco, co má tak dlouhou tradici a je tak rozšířené... Je načase být moderní, bez svazujících zábran a s tím moralistickým anachronismem skoncovat. A námitka, že dnešní potrat dělají jen školení odborníci? No do vraždy se taky nepustí hned každý... I zde by nebyl problém tím pověřit pouze "profesionály".
0/0
23.10.2004 1:23

kliiidek

Re: I absurdita potřebuje kontrast
Poceti muze byt chyba.. Ja osobne si nepreji, aby muj potencionalni potomek nesl me geneticke vady, tak se chranim jak muzu.. Aoe nekdo treba nebude tak dusledny anebo mi to selze a co potom????
0/0
23.10.2004 1:55

xx

Re: Re: I absurdita potřebuje kontrast
tak se nech potratit, když máš genetickou vadu
0/0
23.10.2004 9:14

wwwand

Re: Re: I absurdita potřebuje kontrast
Vy máte opravdu štěstí, že tak jako vy, neuvažovali vaši rodiče. Tím vás nechci hloupě napadat, třeba si neuvědomujete určitou míru absurdity ve vašem vyjádření. Jinak z dějin je znám podobný názor, včetně razantního provádění - starověká Sparta. Protože ale spart'ané neměli možnost zkoumat plod před jeho narozením, tak selekci "vadných" dělali až po narození - po prohlídce, a pokud mělo dítě vady, tak jednoduše hodili dítě ze skály. Připadá vám toto nehummání? Představte si tu scénu na útesu... Fakt je, že principielně se to nijak neliší. Dalším příkladem z dějin je postup fašistického Německa vůči "vadným". Tím nemám na mysli selekci Židů, Romů či jiných etnic. Fašisté se také snažily "vyčistit" svou "árijskou" rasu tím, že děti (němce), kteří trpěli viditelným postižením internovali ve speciálních ústavech, kde posléze docházelo k jejich likvidaci. Opět stejná myšlenka, pouze jiný postup. Dnešní společenské vědomí v této otázce kulhá jistou schizofrenií: po narození je každý "invalida" společností vpodstatě více chráněn, než zdraví člověk (tím rozhodně neříkám, že je to špatně) ale před narozením je "invalidita" jasnou omluvou pro "zásah vedoucí k jeho nenarození" (eufemismus pro asistovaný potrat). Vrcholem takového pokrytecví je pak názor, že je to vlastně i v zájmu toho poškozeného plodu - vždyť "co by to pro něj bylo za život". Zkuste si udělat anketu mezi invalidy, zda by byli raději potraceni...
0/0
23.10.2004 11:09

2Mac7

Re: Re: Re: I absurdita potřebuje kontrast
Jeho rodiče vůbec nemuseli tušit, že nějakou genetickou vadu mít bude a asi to tak i bylo ( to Vás opravdu nenapadlo ? ) . Jinak já spíš takové chování naopak považuji za zodpovědné a správné.  Nezdá se mi třeba, když má slepá žena s mužem majícím pouze zbytky zraku ( ani jeden po urazu)  spolu dítě, a je jim jedno, co dítěti hrozí. Narodilo se s vážnou vadou zraku , časem o zrak přijde . To se Vám zdá správné? Na koho mysleli tito rodiče víc ( podle Vás) , na sebe   nebo na dítě  ?
0/0
23.10.2004 11:18

wwwand

Re: Re: Re: Re: I absurdita potřebuje kontrast
Celý je to postavený na hlavu. Kdo dal komu právo rozhodovat o druhém, zda může žít? To že jste v roli rodiče vás ještě neopravňuje rozhodovat o bytí či nebytí vašeho dítěte. A tím nemyslím, že by dítě patřilo státu nebo komukoliv jinému - patří samo sobě. A co se týká posuzování budoucí kvality jeho života - to bych taky nechal na něm. Ale předem usoudit, že život druhého bude stejně stát za starou belu (třeba protože se narodí slepí nebo hluchý) a proto mu ho v rámci hummánosti raději ukončím, to je pouze sebeklam potlačující vlastní svědomí. Je mezi námi mnoho těch, kdo prožívají plnohodnotný život, byť jsou postiženi. Ono by se dalo říct, že dnes jsou tak či onak postižení všichni, jen na někom je to víc vidět (to je krásná nahrávka na smeč, a sice že na mě je to vidět jasně - ale ano, taky mám své omezení, svou míru "postižení" - lety jsem ztloustl, zapomínám, jsem náladoví - mám snad proto menší nárok na život než genius s atletickou postavou?) Nejvíce postižení jsou ti, kdo pouze vnímají chyby druhých, a sami sebe považují za dokonalé.
0/0
23.10.2004 20:22

2Mac7

Re: Re: Re: Re: Re: I absurdita potřebuje kontrast
O bytí a nebytí rozhoduji  i používáním antikoncepce . Nevím , proč bych nemohla posoudit budoucí kvalitu života svého dítěte - ono ji posoudit nemůže - pokud by se mi mělo narodit vážně postižené dítě , nenechala bych ho narodit . Zajděte párkrát do nějakého ústavu, kde leží nepohyblivé děti, které nedokážou nejen s Vámi komunikovat , ale v podstatě Vás ani nevnímají. Zeptejte se maminek těžce postižených dětí , které si je někdy berou domů  , vylíčí Vám "kvalitu" jejich života . Mluvíte o něčem, o čem toho moc z praxe nevíte .
0/0
23.10.2004 20:41

wwwand

Re: Re: Re: Re: Re: Re: I absurdita potřebuje kontrast
Ad. antikoncepce - je v zásadě dvojí - jedna funguje ve znemožnění spojení vajíčka a spermie, tím pádem nedochází k početí. Druhá funguje až po oplodnění - zde se dá hovořit o zásahu do života druhého. Co se týká mých zkušeností, tak nějaké mám. Jednak osobně znám rodinu, kde doktoři jednoznačně tlačili na potrat, s odůvodněním, že dítě bude těžce poškozené. Narodila se zdravá dcera. Dál znám astýkám se i s jinou rodinou, která pečuje o těžce postiženou dcerku, a přestože to samozřejmě není "med", neodvážil bych se jich zeptat, zda by jí raději neukončili život. To bych totiž nemuse přežít já. A nyní otázka pro vás - jaké postižení, tedy jaký druh by už postačoval k ortelu smrti? Připoměl bych, že může jít i o scela subjektivní určení (viz nacisti a jejich preference modrookých blonďáků), případně o hodnocení platné pouze v daném čase - mnohé vady se v budoucnu naučíme léčit. Dáme dítěti možnost se té doby dožít? Argument, že si to další dítě nemůžu dovolit - dítě není papoušek nebo kočka, aby pouhá osobní hmotná situace byla ospravedlněním potratu. To by se taky v budoucnu mohlo stát, že si například náš stát nebude moci dovolit (třeba až budeme v důchodu). Co pak? Půjdem v rámci zachování životní úrovně ostatních do plynu?
0/0
23.10.2004 20:58

wwwand

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: I absurdita potřebuje kontrast
Omluva - vpředpředposlední větě my vypadlo slůvko "nás". Správně, tak aby dávala smysl, má tato věta znít: To by se v budoucnu mohlo stát, že si například náš stát nebude moci dovolit nás (až budeme v důchodu).
0/0
23.10.2004 21:06

Fatboy

Re: Re: Re: Re: Re: Re: I absurdita potřebuje kontrast
Zatrakrám! To se nedá číst! Já o tom něco vím a strašně moc prosím, abyste neříkali nenechala narodit, ale (alespoň mírně řečeno) pravdu! Správně to je UKONČIT JEHO ŽIVOT! Plod žije již před narozením. Tohle chlácholení vlastního svědomí mi už fakt leze na nervy.
0/0
24.10.2004 17:32

Michal007

Re: I absurdita potřebuje kontrast
Souhlasím. A mám k tomu další inspirující nápad. Důchodová otázka by se mohla vyřešit tím, že by ODS vedle rovných sociálních dávek (a kdovíčeho dalšího rovného) zavedla i rovnou délku života.
0/0
25.10.2004 8:55

abysser

nejsem doktor
ale mel jsem vzdy predstavu, ze pri potratu se plod jaksi vydela.... no snad mi to nejaky doktor vysvetli...
0/0
22.10.2004 23:22

Bronson

Ukončení života až na druhý pokus
Dala svýmu potomkovi za uši ještě jednou, když bodoucí dítě dostalo druhou šanci k životu, díky packalům v našem "zdravotnictví". Divnej název pro potratáře, že - ZDRAVOTNÍK
0/0
22.10.2004 22:18

aton

Inteligence zen, ktere jdou na potrat....
Neznam zadnou zenu, ktera by sla na potrat. Myslim, ze kdyz to nejaka zena udela, musi byt psychicky vysinuta. Jak muze jinak normalni zena chtit zavrazdit dite.
0/0
22.10.2004 16:40

Mr. Talpo

Re: Inteligence zen, ktere jdou na potrat....
hmm zajímavý přízpěvek... takže ať se plní kojeňáky nechtěnými spratky (sorry za výraz). to bude pro ně lepší. ty budeš nejspíš jehovista nebo jinej kleštěnej osel. je to její právo takto se rozhodnout. má to zajištěno zákony a ústavou. to už by ti taky mohlo vadit že někdo jezdí v obci 50... chudák neporušuje zákony... to je šlengr co?
0/0
22.10.2004 18:49

Fatboy

Re: Re: Inteligence zen, ktere jdou na potrat....
1) V Ústavě ČR toto právo není! 2) V různých dějinných obdobích bylo zákony povoleno leccos, ale asi to dnes nebudeme hodnotit za správné. 3) Když mě zákon nemůže za něco postihnout, neznamená to, že je to eticky ospravedlnitelné. Právo je minimum morálky, ne morálka sama.
0/0
24.10.2004 17:36

hovnival-

Re: Inteligence zen, ktere jdou na potrat....
vysinuty jsi tak akorat ty. nejenze neznas zadnou zenu, ktera by sla na potrat, ty neznas totiz vubec zadnou zenu.
0/0
22.10.2004 19:05

Radikula

Re: Inteligence zen, ktere jdou na potrat....
Nooo, to bych tě chtěla vidět, kdyby přišla tvoje dejme tomu 12-ti letá dcera a řekla ti, že čeká dítě, jak ji šťastně obejmeš!!!!!
0/0
23.10.2004 18:25

aton

Kdyz se vrazda nepodarila napoprve, bylo potreba popravu opakovat....
0/0
22.10.2004 16:34

Jouda-

Nezaplatila
za ten potrat nějak málo? Nebo to zlevnili?
0/0
22.10.2004 13:02

Femme fatale

Re: Nezaplatila
co by si chtěl za poloviční práci
0/0
22.10.2004 13:48

Jarka05

Potrat
Je to hlavně její chyba,měla jít na kontrolu a ne to nechat být.Ona porušila pravidla,proč by jí měli platit?
0/0
22.10.2004 11:43

rencask

Re: Potrat
je pravda, ze na kontrolu jit mela a za to si muze. Nicmene by mela zaplatit jen jeden potrat, ten druhy by mel byt zdarma. Kdyz to reknu hodne necitelne, jedna se o reklamaci sluzby poskytovane nemocnici.
0/0
22.10.2004 14:01

Fatboy

Re: Potrat
Já má strašně hloupého souseda, který mi odrazuje zákazníky na koupi domu. Je neužitečný, zplodil zase tak neužitečné děti a je vůbec nějak neestetický. Kdyby tu nebyl, starou belu by se stalo? Komu mám dát 2.200,- Kč, aby ho zprovodil ze světa? Určitě by se spoustě lidem okolo ulevilo. Tak to mě jistě nebudete za ten nápad odsuzovat, když je to tak normální.
0/0
24.10.2004 17:40

focus007

Volič
Nejhorší je na tom to, že tato země přišla o dalšího voliče, který nám všem mohl pomoci zvrátit nepříznivý osud.
Ale jinak to je věcí pouze té ženy. Chlapy do toho asi nemají moc co kydat. Hlavně ti "z patra". Jejichž dítě to není.
0/0
22.10.2004 9:46

xx

Re: Volič
Ale těch co to dítě je, tak o tom mají právo rozhodnout !!!
Kdyby moje partnerka chtěla zabít moje dítě, tak s ní končím !!!
0/0
22.10.2004 9:48

MeowMan

Re: Re: Volič
To je tvoje právo.
A její právo je ne "zabít tvoje dítě", ale "ukončit své těhotenství"
0/0
22.10.2004 11:12

xx

Re: Re: Re: Volič
Počkej až někdo bude chtít "ukončit tvou pubertu "
0/0
22.10.2004 11:13

MeowMan

Re: Re: Re: Re: Volič
To bych se už - bohužel - nedočkal...
0/0
22.10.2004 11:20

Sissi2

Re: Re: Volič
ono je to sice věc dvou lidí, ale konečné rozhodnutí závisí pouze na ženě, a ta si pořádně promyslí, zda dítě chce či nechce i za cenu toho, že netolerantní chlap jako ty se s ní rozejde!
0/0
22.10.2004 12:43

xx

Re: Re: Re: Volič
S vrahama se nekamarádím !!!
0/0
22.10.2004 14:53

Najdete na iDNES.cz