Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Nádraží nestěhujte, vzkázali radním Brňané

Brňané se v referendu vyslovili proti odsunu hlavního nádraží z centra města. Pro jeho zachování v současné poloze hlasovalo 85,1 procent lidí. Největšího referenda v historii České republiky se zúčastnila jen čtvrtina voličů, město se proto jejich rozhodnutím nemusí řídit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

grglos

nedivme se
Viděli jste někde propracovany plan, model, projekt at uz jedne nebo druhe varianty ze kterých si mohl volič vybrat? Zajimalo by me kde budou ty bulváry, kudy povede salina. Ktere domy přijdou zbořit... Existuje vůbec nejaky projekt?
0/0
14.10.2004 13:18

iuos

hmm
velice důrazně to řekli....
0/0
14.10.2004 13:10

jirkaz

Nesmyslný projekt
Sice nejsem z Brna ani jižní Moravy, ale připadá mi to jako naprosto ukázkové pohrdání voliči. Jen by mě zajímalo, kolik hlasů po takto skvěle vedené kampani čekají strany, které takto skvěle vedou brněnskou radnici, v krajských volbách. Přestože se považuji spíše za pravicově orientovaného, být jedním z těch lidí, kteří šli hlasovat, svůj hlas bych jim určitě nadal. Nebo že by se hoši z ODS raději spoléhali na těch 70% lidí, kteří hlasovat nepřišli, kteří s nimi prý souhlasí? Uvidíme, kolik z nich tentokrát přijde.
Co mi skutečně vadí je, že celý ten nesmyslný projekt nakonec zaplatíme ze svých daní my všichni. Vždy jsem si myslel, že jedním ze základních předpokladů rozvoje nějakého místa je kvalitní dopravní spojení, aby se tam dalo snadno a rychle dostat. To místo mezi hlavním vlakovým a autobusovým nádražím musí splňovat téměř stoprocentně a přilákání investorů na něj musí vyjít určitě mnohem levněji než na několik desítek miliard. A předpoklad, že budou mít v okolí ještě několik desítek let staveniště nového nádraží je určitě pro budoucí investory skvělá perspektiva, která jich tam spousty naláká;-)) Přesunutím nádraží na periferii a prodloužením doby cestování pro značné množství lidí si taky radní asi získají sympatie velké části veřejnosti. Ale možná je to jen nějaký ďábelský plán jak podpořit prodej nových aut, který u nás poslední dobou klesá. Zajímavý mi přijde i argument, že přes současné nádraží nemohou vlaky jezdit dostatečně rychle. Jako by radní nepovažovali Brno za dostatečně významé na to, aby v něm zastavovaly všechny projíždějící vlaky, když ho přece mohou projet rychlostí 160 km/h. Jak to vypadá, možná se jim tento cíl časem podaří i dosáhnout.
0/0
13.10.2004 15:00

morrissey

fajn
Už se těším  až půjdu do toho NEW megamarketu, kterej vznikne na místě současnýho nádrží. Koupím si tam rohlíky, televizi, bundu, máslo.......
0/0
12.10.2004 15:58

stev

Nezpochybňujme vítězství zastánců zachování nádraží v původní poloze
Každý, kdo jen trochu rozumí statistické interpretaci čísel může porovnat následující: Voleb do zastupitelstva Jihomoravského kraje v listopadu 2000 se zúčastnilo pouze 34,93 % oprávněných voličů a voleb do zastupitelstva města Brna v roce 2002 se zúčastnilo pouze 34,05 % oprávněných voličů. Volby trvaly v obou případech dva dny, prvním dnem byl pátek a volební místnosti byly otevřeny do večerních hodin. K volbám přesto ani v jednom případě nepřišlo ani 35 % voličů, natož 50 %. Žádná politická strana nezískala přesvědčivé výsledky, na rozdíl od jednoznačného výsledku sobotního referenda. Žádnému z politiků ovšem nevadí ani v nejmenším jeho vlastní slabý mandát a ani si nikdo nedovolí takovýto mandát zpochybnit. Politici tedy dělají hrubou chybu, pokud ignorují a zpochybňují jednoznačné výsledky referenda o zachování nádraží v původní poloze. S dvojím metrem jsou jen krůček od propasti. Zvláště, je-li všeobecně známo a veřejností negativně hodnoceno, jak byli z referenda vyloučeni všichni vlakem dojíždějící venkované, jak referendum trvalo pouze jeden den a chybělo tak mnoho pátečních voličů, a v neposlední řadě jak byly utraceny veřejné prostředky za jednostranně vedenou kampaň.
Štefan Friča, Troubsko
0/0
11.10.2004 18:48

karoten

Re: Nezpochybňujme vítězství zastánců zachování nádraží v původní poloze
To je skvělej postřeh pane kolego:
 
Žádnému z politiků ovšem nevadí ani v nejmenším jeho vlastní slabý mandát a ani si nikdo nedovolí takovýto mandát zpochybnit. Politici tedy dělají hrubou chybu, pokud ignorují a zpochybňují jednoznačné výsledky referenda o zachování nádraží v původní poloze. S dvojím metrem jsou jen krůček od propasti  
 
Tož si to sódruzi přebérte!
0/0
12.10.2004 9:21

Konstrukter

Ti co nepřišli jsou pro odsun!
Checheche,to je vážně směšné! Pokud byl někdo pro odsun,měl přijít k referendu a hlasovat pro odsun,tím že nepřišel,dal najevo že mu to je šumafuk,nic víc nic míň! Ještě že nebydlím v Brně,protože mít na radnici takové šašky,to se jen tak nevidí!
0/0
11.10.2004 14:59

Iridium

Určitě?
To si opravdu někdo myslí, že ti, kdo nepřišli k referendu, jsou zastánci odsunu? No to je ale pěkný nesmysl! Je to tak, že je určité procento lidí, které nechodí hlasovat nikdy. Na tomto principu byl vystavěn zákon o místním referendu. Zkrátky tak, aby byla jeho platnost téměř vyloučena a zastupitelé si mohli dělat co se jim zlíbí. Kecy o tom, že přece není možné dovolit menšině rozhodovat jsou nesmyslné v okamžiku, kdy stejné pravidlo neplatí třeba pro volby do Senátu. A panu Zbytkovi, co tak brilantně odvodilten nonsens o 75% podpoře odsunu mohu vzkázat asi tolik. Kdyby někdo konstatoval, že pan Zbytek je omezený nedouk a vypsal k tomu to referendum, pravděpodobně dojdu k závěru, že 80% lidí, co se nezúčastní si to myslí také. Když k tomu připočtu 85% těch, co se zúčastní, je nade vší pochybnost jisté, že je to pravda. Bravo!
0/0
11.10.2004 13:34

stev

Re: Určitě? Pana Zbytka, i když je v zastupitelstvu, volilo pouze 10,05 % voličů
Na adrese www.volby.cz lze najít výsledky voleb do statutárního města Brna dne 1. a 2.11.2002. Zjistíme tam, že celkem bylo v Brně 318289 oprávněných voličů. Pan Zbytek obdržel pouze mizivých 32008 hlasů. Pana Zbytka tedy na radnici chce (podle jeho referendské logiky dali zřejmě najevo ti, kdož nešli k volbám, že jej z 89,95 % ve funkci nechtějí) pouze 10,05 % Brňanů. V absolutních číslech ovšem zachování nádraží v původní poloze požaduje podle referenda více než 67 tisíc lidí, zatímco pan Zbytek dostal ve volbách do městského zastupitelstva pouze 32 tisíc hlasů.    
0/0
12.10.2004 8:25

Dr No

Jen panská zpupnost
Poslední úpravou zákona o referendu (viz  http://www.blisty.cz/art/20043.html) udělali páni z lidového hlasování pouhou frašku, jejíž výsledek je prakticky vždy v jejich rukou. Stanovením 50% účasti voličů pro závaznost výsledku referenda znamená, že o jeho výsledku prakticky vždy rozhodne formulace jeho účelu a položené otázky. Tak například, kdyby se v Brně rozhodovalo o souhlasu s PŘESUNEM NÁDRAŽÍ místo o NESOUHLASU S PŘESUNEM, pak by při stejné účasti voličů a poměru hlasů, magistrát souhlas k přesunu NEDOSTAL.  To že se k jakémukoliv hlasování nedostaví nadpoloviční většina voličů je prakticky předem jisté, protože se objektivně jakákoliv otázka vždy konkrétně týká jen určité části občanů. Když se k tomu připočítají ti, kterým se nechce o ničem rozhodovat, ti kteří se starají jen o to, jak mají daleko do hospody, ti kterým je zatěžko obětovat svůj čas a nebo ti kteří z objektivních důvodů prostě nemohou být v úzce vymezeném čase na daném místě, pak je prakticky jisté, že žádné lidové hlasování nebude podle současného zákona pro pány nikdy právně závazné. AŤ ŽIJE (ZASTUPITELSKÁ) DEMOKRACIE!!!!
0/0
11.10.2004 10:30

usama

Ten kdo nejhlasitěji křičí, nemusí mít pravdu.
K referendu o přesunu nádraží jsem nešel úmyslně, protože jsem pro přesun a nechtěl jsem zvyšovat zdání platnosti referenda zvýšením volební účasti. Jen dostat Brno do mapy připravovaných zastávek vysokorychlostních tratí trvalo 10 let. Už vidím Nádraží v centru, jak pořádá další referendum o vybudování zastávky vysokorychlostních tratí v Brně. Proto je však třeba něco udělat   a nejen já jsem přesvědčen, že tím něčím je nové nádraží, které bude nejen impulsem k rozvoji nejen jižní části, ale celého Brna a regionu.
0/0
11.10.2004 10:27

roy_batty

Re: Ten kdo nejhlasitěji křičí, nemusí mít pravdu.
(a) to že jste nešel k referendu znamená že je vám jedno kde nádraží je/bude, kdyby vám to jedno nebylo, k referendu by jste šel ......... (b) impulsem k rozvoji nejen jižní části, ale celého Brna a regionu = to jsou jen řečečky, postaví se tam pár nepotřebných hypermarketů, pár nepoužívaných a prázdných kancelářských budov a bude tam jedno nepoužívané nové přesunuté nádraží - impuls k rozvoji Brna a regionu z toho rozhodně nevyjde - proč by se sem investoři a podnikatelé jako hnali? proto že budeme mít nové nádraží na kterém chcípl pes a kam nikdo nejezdí? Protože vedle nádraží bude další Lídl, Tesco, Carefour?
0/0
11.10.2004 13:23

karoten

To ste si to pohnojili Brňáci
Nepřijít k referendu, hm, tak co se divíte? Nebo že by to bylo skutečně tak jak prohlásil zastupitel - že nepřichodší vyjadřují souhlas s výstavbou nového?
 
Můj dobrej známej mašinfíra (nejde o Grosse, aby se někteří nevzepjali k výkřikům nejapnosti) tvrdí totéž co stavební Duchoňova lobby.
Že stávající nádraží je zoufale provinčně dimenzovaný. Prudký oblouky a krátký peróny neumožňujou odbavit rychlík delší než asi 8 vagonů. On je taky pro novou výstavbu, pro ODS však v žádném případě
0/0
11.10.2004 9:44

Kopřiva

BRŇÁCI JSOU DEBILI K SMÍCHU!
Brňáci mohli konečně o něčem konkrétním ROZHODNOUT, místo toho umožnili lokálním politikům, aby si nahrabali na úplatcích - protože o nic jiného jim nejde; proto tu mamutí akci tak slepě prosazují!! Brňáci jsou tedy schopní akorát nadávat na pražáky, ale NIC neudělají pro vlastní město, je jim zatěžko zvednout zadek! Sami si zaslouží, kam to dospěje. Stačí se podívat o víkendu do centra Brna - mrtvo! Brno je mrtvola - a bude hůř; a zavinili si to sami, s jejich neschopností, ignorancí a leností!!
0/0
11.10.2004 9:41

slichtaj

Re: BRŇÁCI JSOU DEBILI K SMÍCHU!
Brňáci udělali pro svůj rozvoj dost. Stačilo nejít k referendu. Souhlas s přesunem se v totmto případě dal ukázat neúčastí v referendu. Takže když to budu brát tak jak zelenáči (většina v referendu je pro staré nádraží....že přišla jen čtvrtina lidí jim nevadí), tak já můžu hlásat že víc jak 75% brňanů je pro přesun nádraží....
0/0
11.10.2004 10:36

roy_batty

Re: Re: BRŇÁCI JSOU DEBILI K SMÍCHU!
aha, takže když nejdete k volbám, tak vyjadřujete svůj souhlas s tím, že váš hlas dostane ODS/KSČM/US-DEU/KDU-ČSL atd??? ...... jediné co vyjádřili v referendu ti co nešli k referendu je to, že nešli k referendu = jejich hlasy se nepočítají ani jako ano ani jako ne, protože je jim jedno kde nádraží stojí, jinak by šli k referendu. ..... ti co nešli k referendu zaškrtli na hlasovacím lístku pomyslnou třetí kolonku "nevím"
0/0
11.10.2004 13:12

slichtaj

Re: Re: Re: BRŇÁCI JSOU DEBILI K SMÍCHU!
Nene, volby do zastupitelstva a pod jsou platné při jakékoliv účasti a referendum jen je-li účast nad 50% a o tom to je.
Když chci abych dosáhl svého v referendu tak při položené otázce ve stylu jak byla položena, mám možnost buď hlasovat ne, nebo nejít a vyjde to nastejno. Kdyby byla otázka položena opačně, věřte že by byla účast zastánců odsunu větší (tím ale neříkám že by byla nutně přes 50% zúčastněných).
0/0
12.10.2004 6:56

metafrik

)
Z Brna nejsem, ale troufnu si tvrdit, ze brnaci (proti presunu) si moc nevidi na spicku nosu, protoze tady vubec nejde o ne/zachovani stare budovy pro vlakove spoje. Problemem je obrovske kolejiste uprostred mesta. Vystavba nove jizni ctvrti ve vyhodne poloze bude pro mesto jednoznacnym impulsem a mozna i sanci, ktera se nemusi opakovat. Z podobnych pocinu tezila mnoha evropska mesta, ve kterych doslo k utlumu prumyslu - Leeds, Glasgow, Lille, kde byla nova kolejiste minimalizovana nebo presunuta do podzemi. V jizni ctvrti je velka sance pro vznik kvalitni architektury, treba cosi jako Selfridges od Kaplickeho (Birmingham) - takova stavba je pro utlumove mesto takrka krystalizacnim bodem. Co by za takovou sanci dala napr. Ostrava, Usti, Hradec atd.
0/0
11.10.2004 9:36

DinoKafe

Re: )
Nezapomeň, že žijeme v Brně. Tady není moc šancí pro kvalitní architekturu.....
0/0
11.10.2004 11:48

roy_batty

Re: )
Vystavba nove jizni ctvrti ve vyhodne poloze = výstavba dalších nepotřebných Super-Hyper-Ultra-Maxi Marketů
0/0
11.10.2004 13:14

metafrik

Re: Re: )
Hyper-super mezi regionalnim nadrazim a historickym centrem? To myslim opravdu ne, staci se podivat do uzemniho planu nebo na vysledky urbanisticke souteze na tuto ctvrt. (www.cka.cc) Hadam, ze hypersuper by hrozily, pokud by vse zustalo pri stavajicim - viz. chaos u soucasneho tesco a úan.
0/0
11.10.2004 16:15

roy_batty

Re: Re: Re: )
stačí se podívat jak dopadají výsledky různých soutěží a urbanistických plánů jinde v republice - dá někdo víc peněz? tak to změníme. jako výsledky soutěže zástavby proluky na Svoboďáku - tam se to taky pořád mění, nebo dálnice Ostrava, nebo stíhačky, nebo to jak měl vypadat Velký Špalíček atd... atd.... ........ a navíc já ve štatlu bydlím, takže vím, že když se tady něco vyroste tak je to obchod/boutique/market/McDonald/Kentucky/Vitnamská _tržnice ..... víme
0/0
11.10.2004 19:35

roy_batty

Re: Re: Re: )
BTW UAN Zvonařka - tam když se to dělalo měli taky plno keců o tom jak je to skvělý a jak to Brnu prospěje a jak tam bude MHD atd .... atd ..... a jak to dopadlo? skutek utek, takže nemám nejmenší důvod domnívat se, že teď to bude jinak . prostě loby jde o prachy a tak se to zabalí do keců o rozvoji.
0/0
11.10.2004 19:40

polarniliska

Správně měl znít nadpis takto:
Jen nám to úplně jeno a klidně si to nádraží třeba přestěhujte , vzkázali radním Brňané.
0/0
11.10.2004 9:33

Isabelle

...
Kooonecne dokaze Nedobik mit ftipne ftipy....
0/0
10.10.2004 20:33

Nedobik

O MRTVÝCH JEN DOBŘE!!!
Zdeněk Sudájev je dobrý ruský vojín!
(Jdu mu dát kytku na hrob)
0/0
10.10.2004 20:17

Pucmeloud007

Re: O MRTVÝCH JEN DOBŘE!!!
dej a pridej i venec pro neznameho vojina
0/0
10.10.2004 20:20

Nedobik

Re: Re: O MRTVÝCH JEN DOBŘE!!!
....Zde spočívá NOUNEJM NÝMANDOVIČ SUDÁJEV..
0/0
10.10.2004 20:24

Nedobik

Neměnit nádraží!!! Nechat jak stojí!
Blbájev s pulemjotem už je naučený a na nový by netrefil!
0/0
10.10.2004 19:56

Pucmeloud007

Re: Neměnit nádraží!!! Nechat jak stojí!
on tam stejne nechodi....Sudajev je jen virtualni kreatura
0/0
10.10.2004 19:58

Nedobik

Re: Re: Neměnit nádraží!!! Nechat jak stojí!
...dnes jsem ho viděl, jak jel na houby.. (a taky houby přines)
0/0
10.10.2004 20:02

Pucmeloud007

Re: Re: Re: Neměnit nádraží!!! Nechat jak stojí!
to ze nes kosik jeste neznamena ze jel na houby.....treba sel na maskarni za Karkulku
0/0
10.10.2004 20:03

Nedobik

Re: Re: Re: Re: Neměnit nádraží!!! Nechat jak stojí!
   nebo za matrjošku
0/0
10.10.2004 20:05

Pucmeloud007

Re: Re: Re: Re: Re: Neměnit nádraží!!! Nechat jak stojí!
to sand ani ne....to by vnem bylo alepson dalsich pet mensich Sudajevu.....
0/0
10.10.2004 20:06

Nedobik

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neměnit nádraží!!! Nechat jak stojí!
.. a čím menších, tím blbějších (jako brno! )
0/0
10.10.2004 20:09

Pucmeloud007

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neměnit nádraží!!! Nechat jak stojí!
ja ti nevim...kdyz tak ctu jeho prispevky, myslim, ze ta zavislost bude prave naopak
0/0
10.10.2004 20:12

Nedobik

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neměnit nádraží!!! Nechat jak stojí!
On nám to vysvětlí, až sem nakoukne, jestli už ho neklepla, že je tak zticha!     
0/0
10.10.2004 20:15

Pucmeloud007

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neměnit nádraží!!! Nechat jak stojí!
ma modlitebni chvilku...uctiva pamatku soudruha Lenina.
0/0
10.10.2004 20:16

Nedobik

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neměnit nádraží!!! Nechat jak stojí!
možná na WC uctívá s.lejnina!
0/0
10.10.2004 20:18

Pucmeloud007

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neměnit nádraží!!! Nechat jak stojí!
ne ne...tam chodi pohonit pindika aby si nezasvinil klavesnici
0/0
10.10.2004 20:19

Nedobik

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neměnit nádraží!!! Nechat jak stojí!
..nikdy žádnýho neměl, je přeoperovamá ruská carevna!
0/0
10.10.2004 20:21

Pucmeloud007

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neměnit nádraží!!! Nechat jak stojí!
tak to je velka skoda, ze tenkrat neodvedli soudruzi dukladnou praci kdyz carskou rodinu postrileli
0/0
10.10.2004 20:23

Nedobik

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neměnit nádraží!!! Nechat jak stojí!
Voni ho naklonovali z DNA ze dna rakve!
0/0
10.10.2004 20:26

Pucmeloud007

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neměnit nádraží!!! Nechat jak stojí!
jen aby nekde nevznikal "Sudajev park"
0/0
10.10.2004 20:27

Nedobik

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Neměnit nádraží!!! Nechat jak stojí!
Sudájev Parkinson Mozkodlab
0/0
10.10.2004 20:29

Smileface

!!!!!!!
JE JASNÉ ŽE KOALICE NÁDRAŽÍ V CENTRU PROHRÁLA NA PLNÉ ČÁŘE.LIDÉ SVÝM NEPŘÍCHODEM K REFERENDU DALI JASNÝ MANDÁT RADNICI,ABY ROZHODLA O PŘESUNU SAMA.JEN NÁS TO STÁLO ZBYTEČNÉ PENÍZE.ZKRACHOVALÍ REFERENDISTÉ BY MĚLI NÁKLADY ZA REFERENDUM ZAPLATIT ZE SVÉ KAPSY !!!!
0/0
10.10.2004 18:47

juton

Re: !!!!!!!
, Souhlasím, jen ty náklady by měli uhradit radní, kteří natruc rozhodli o včerejším termínu. Kdyby referendum proběhlo současně s krajskými volbami, tak se ty miliony mohly klidně ušetřit.
0/0
10.10.2004 18:51

roy_batty

Re: !!!!!!!
a stejně tak je jasný, že ti co nepřišli k referendu, nepřijdou s největší pravděpodbností ani k volbám a ti co tam přijdou si dobře zapamatují křivárny radnice a tím pádem ti co teď ne rednici podporují přesun už tam příští volební období co? Nebudou. Takže se stěhovat stejně nic nebude (navíc na to stejně nejsou prachy) a vzhledem k množství voličů vyhraje volby ten kdo si bod "nepřesunem nádraží a zachováme ho na původním místě" dá do volebního programu
0/0
10.10.2004 20:02

Smileface

Re: Re: !!!!!!!
Vy jste HOOODNĚ naivní,v Brně vyhraje.V tom případě žádné referendum být nemuselo,ale lidé si vyberou politické představitele,podle jejich názorů a vyhazování peměz za referendum bylo zbytečné.V Brne uz dlouha leta vyhrava ODS a asi to tak i zustane.
0/0
10.10.2004 20:47

roy_batty

Re: Re: Re: !!!!!!!
uvidíme :-) KSČ taky byla dlouhá léta u vesla a myslela si že to zak zůstane :-)
0/0
11.10.2004 13:17

Najdete na iDNES.cz