Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Čechoslováci na Dukle popravovali své lidi

Geniální nápad, jak bleskově přejít Karpaty a pomoci Slovenskému národnímu povstání, ale zcela zbabraný. Tak hodnotí historici i někteří váleční veteráni boje o karpatsko-dukelský průsmyk. Od jedné z nejkrvavějších operací druhé světové války uplynulo šedesát let.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Sayonar

Někteří lidé trpí stihomamem
Tak bídný článek jsem už dlouho nečetl. Zůžit celou dukelskou operaci na výše uvedené údaje je dobré pro bulvár. Komunismus na mnohých opravdu zanechal vážné stopy. Například ty bajky, že Stalin neměl na práci nic jiného než likvidovat čechoslováky, hraničí s hloupostí :o). Asi si takoví rádoby historikové nezjistili, kolik na Dukle zařvalo Rusů. Těch generálů po bitvě bývá nejvíc, je to pochopitelné. Horší to ale měli ti, co situaci museli řešit a neměli kam utéct, ne? :o)
0/0
10.10.2004 10:35

Michalll

Stalin věděl, jak se zbavit
nepohodlných, je to konečně už popsáno v jedné starověké knize...tam však byli upřímnější... s potřebnými vojáky včas ustoupili a tak padli jen odsouzenci...
Rusům je to dodnes jedno, život mužika cenu nemá, zatímco Karel I. Habsburský byl ještě denně na bojišti / I.světová válka/, dvakrát šel do akce i skoro solově, komunisté a jejich pohrobci  jatka nejen páchají, ale sami na nich morálně hynou, znehodnocený život, ještě že je obluzuje alespoň ta TV....
michal, libčeves, t. 603771186
0/0
7.10.2004 21:31

igenius

PARALELY !
V neděli  jsem se trochu důkladněji zamyslel nad problémen US riťopcháčství, US připosranectví... při sledování filmu na Primě Jan Roháč z Dubé (taktéž dávali řed pár dny Jan Žižka, Jan Hus jsem viděl již dávno). Je zajímavé si uvědomit, že současní US riťopcháči, posseltriťopcháči (nebo jak se jmenuje ten vyžraný sudeťák) a jim podobní se dnes chovají podobně  jako bezcharakterní vyžírkové a zikmudoriťopcháči společně s KATOLICKOU církví před přibližně 500 lety. Šlo jim účelově jen o svoje nacpaný panděro, byli schopni se spolčit i s ďáblem, upalovat lidi za živa, sekat jim hlavy, mučit nevinné lidi..., hrabat a hrabat... Těmto lidem nikdy nešlo o blaho národa, ale vždy jen o osobní prospěch.  Jen vyjímečně za to nemohli, protože už se jako hňupi narodili. Vůbec bych se nedivil (pokud by se dal vyhledat rodokmen), kdyby většina současných vlezdoprdelků, kteří podporují zlodějinu, obohacování na úkor druhých, vraždy, mučení, bombardování a ponižovaní jiných národů,  byla  potomky těchto obtloustlejch středověkejch vlastizrádců ( je to jen asi 20 generací)  20 RYŠAVEJCH lehce našeptá svým  synáčkúm, že nejdůležitější v životě je najít si tu "správnou"  řiť  nejpažravějšího obludy, a v ní se dá vždy s jistotou trochu toho "medu"slíznout  pro sebe  bez ohledu na ostatní občany, bez ohledu na vlastní národ, či jiné národy. Možná, že gaunerismus mají už i přímo v genech. Tito hamouni jsou nejen bezchrakterní, ale zároveň zakomplexovaní - jejich fetišem je dělat pucfleka největším gaunerům.
 
Původně napsáno k jinému tématu, ale pasuje i sem.
0/0
7.10.2004 18:59

maxip

Níže je tahle stránka stejně poblitá.
Když si přečtu ty blivance uvedené níže, tak soudím, že je škoda cokoliv na tuto stránku věšet a vůbec ji otvírat. Natož vysvětlovat někomu něco o Husovi.
0/0
7.10.2004 20:56

mtis

Re: Níže je tahle stránka stejně poblitá.
Aby mohl někdo něco vysvětlovat o Husovi, musel by jaksi o něm vědět alespoň o málo víc než o něm tvrdila komunistická propaganda.
0/0
7.10.2004 21:23

maxip

Re: Re: Níže je tahle stránka stejně poblitá.
Tak schválně začni s tou osvětou. Jsem zvědav, jaké s*ačky na Husovu hlavu nakydáš. Musel to být přece lump, když o něm "komunistický" dějepis psal kladně, ne?
0/0
7.10.2004 21:46

mtis

Re: Re: Re: Níže je tahle stránka stejně poblitá.
Jsi pako.
Rodina pochází z Valašska a celá patřila k Československé církvi husitské. Na hrobech mají místo kříže kalich.
 
Jsi vážně kretén ...
 
Mistr Jan Hus byl možná kdeco, ale rozhodně ne to, co bylo předvedeno v oněch filmech (mimochodem taky jsem se koukal abych si připoměl zážitky z raného mládí). Taková klasifikace kladných a záporných figur se nevidí ani v hodně primitivních westernech. Taky takhle vypjatý nacionalismus ve středověku v žádném případě neexistoval, jednoduše proto, že tam byl Čech ten, kdo žil v čechách a mohl mluvit třeba tatarsky.
 
Jan Hus byl především kněz a kazatel, který chtěl očisti církev - "svatý muž", nebyl to žádný "revolucionář".
 
To co jsi viděl bylo středověkých zobrazení událostí podle romantické představy z 19. století, 10x umocněné komunistickou propagandou. Prostě slátanina.
 
0/0
8.10.2004 4:54

maxip

Re: Re: Re: Re: Níže je tahle stránka stejně poblitá.
To je divné. Mí prarodiče byli u této církve taky a neměli ve zvyku zbůhdarma nadávat někomu do pak a kreténů. S tou kritikou měl's začí tu Jiráska (to byl taky zatvrzelý bolševik, viď?) ne u Vávry, ikdyž pro pupularizaci historie a přiblížení ji např. školákům líp než nudný školní výklad, pro to udělal Vávra hodně.
Jenže o to takovému zapšklému komunistobijci, jako jseš ty, vůbec nejde. Ty prostě potřebuješ objekt, do něhož můžeš bušit hlav nehlava. Máš asi přimo panickou hrůzu ze zřízení, ve kterém se člověk nemusel nechat ponižovat kvůli pár korunám na živobití a především, nemusel žít pořád ve střehu, z které strany přijde kopanec a která ruka mu sáhne do kapsy, nenávistivče!  
0/0
8.10.2004 5:49

mtis

Re: Re: Re: Re: Re: Níže je tahle stránka stejně poblitá.
Já se kvůli pár korunám ponižovat nemusím, dokonce ani kvůli hodně korunám. To je čistě TVŮJ OSOBNÍ problém.
 
Naopak si pamatuju, jak se musel ponižovat MŮJ otec v tom tvém obdivovaném socialismu, abych mohl se svými sourozenci studovat aspoň nehumanitní obory.   Jak neměl ani korunu, ať dřel jak dřel. Jak se dneska daří dobře všem lidem, co znám a co umějí pracovat.
 
Ad. Jirásek: To je prostě jiné pojetí událostí - každý člověk, který o historii něco ví, prostě bere jako fakt, že interpretace historické události je poplatná době. Jirásek tvořil v době vrcholného národního obrození, v jeho dílech je sposta historických omylů a polopravd. Realita je někde jinde. No a tví rudí bratříčci si ještě i z toho Jiráska prostě vybrali to, co se jim hodilo a zbytek zahodili, a vybrané natořili podle pokynů ÚV.
 
TO JE PROSTĚ FAKT.  Můžeš s tím nesouhlasit, můžeš proti tomu protestovat, ale to je tak jediné co s tím můžeš dělat.
 
Vyjadřování jsem přizpůsobil zdejší platformě, protože jinak bych se nechytal.
 
Pokud do někoho reju a tobě se to nelíbí, podívej se, co tady blinkal dotyčný. Ulukmorja je jednoduše rusko-komunistický velkošovinista. Já znám rusů několik a s několika přímo pracuju, ale takového kripla, jsem ještě nepotkal. Když se mu nelíbí náš civilizační okruh ať popadne vintovku a jde si zastřílet někam na Kavkaz. Ostatním soudruhům doporuřuju totéž do KLDR. Bye   P.S. Nemám rád, když mně někdo kádruje jako českého anti/vlastence a je to někdo, kdo nás na 40 let ujařmil pod asijské velkoimpérium.  
0/0
8.10.2004 6:04

maxip

Hus a Jirásk atd.
Asi by se s tebou dobře diskutovalo o historii, třeba o tom, že ani vy, Českoslováci, (míněto příslušníci této církve) si nemůžete dělat patent na Husa, protože jste koneckonců nejmladší protestantskou církví a Hus nebyl jenom církevní reformátor, byl také rektor UK, který prosadil hlasovací právo zvýhodněné pro čechy, byl i reformátorem českého pravopisu, stal se... atd, ale podmínmkou, aby se s tebou dalo diskutovat, je že bys nesměl mít za každým slovem ten svůj politický šovinismus. 
0/0
8.10.2004 18:37

maxip

Re: Hus a Jirásk atd.
A ještě dodadtek: Tu otřepanou frázi - to je TVŮJ PROBLÉM, jak  a kde si kolik vyděláš, a jestli si vůbec vyděláš, a jestli si uhlídáš všechny strany, z nichž se tě chystá někdo nakopnout či okrást, tak ty už na mne nezkozšej. Z těch otřepaných přísloví, že Každýsvéhoštěstístrůjcem a Aťsekaždýstarásámosebe jste udělali jen klacek na lidi.
0/0
8.10.2004 19:46

František Koudelka 4.Kyju

Re: Re: Hus a Jirásk atd.
Hochu Hus byl reformátor církve ( nemohl za to, že jeho následovníci uvrhli Evropu do chaosu a z Čech jakožto velmoci udělali provincii ), byl jazykový reformátor, byl i mistr (docent) na vysokém učení, ale rozhodně nebyl to co se dělo ve filmu "Mistr Jan Hus", to bylo jeho tělo zkřížené s Nejedlým a Plojharem dohromady, prostě smiř se s tím, že neexistoval "soudruh kněz Hus".
0/0
8.10.2004 20:17

maxip

Re: Re: Re: Hus a Jirásk atd.
Proč bych se měl smiřovat zrovna s tvým výkladem? Sám jsi konstatoval, že národní buditelé 19. století si také vzali z Huso právě to co potřebovali, nikoliv náboženskou reformu, protože sami pocházeli většinou z katolických rodin, ale především to, že na základě jeho učení pak tady v Čechách vzniklo hnutí, které zahýbylo Evropou, bylo předzvěstí změny ekonomicko-politického řádu, bylo základem pro vznik protestantských církví (Martin Luter o 100 let později; Nebo jeden z nejsvětovějších českých učenců, biskup Jednoty bratrské Komenský.) Levicová hnutí, především marxisté - ne jenom Nejedlý a Plojhar - zas navázali na sociální stránku věci, která nesporně v Husově učení obsažena je, je to vlastně jeho jádro, bez ní by celá duchovní symbolika, přijímání pod obojí - rovnost mezi knězem a laikem - neměla smysl. A nikde jsem neviděl, že by někdo dělal z Husa komunistu či revolucionáře, (že by sám jeho představitel Zdeněk Štěpánek?), ta revoluce přišla až po husovi, tak si nevymýšlej něco co jsme ve zmíněném filmu neviděli. 
0/0
8.10.2004 21:41

František Koudelka 4.Kyju

Re: Re: Re: Re: Hus a Jirásk atd.
Ta revoluce rozvrátila čechy a kus Evropy než zdivočelé kališníky u Lipan umravnili umírnění kališníci, ale to už byly Čech hladová provincie někde bůh vi kde. Komenský stejně jako Jiřík byli ti kdo souhlasili s vítězi od Lipan.
0/0
8.10.2004 22:25

maxip

Re: Re: Re: Re: Re: Hus a Jirásk atd.
Ke kterému křídlu kališníků patřil Jiřík, samozřejmě vím. Od počátku husitské revoluce do Lipan tu ale proběhl nějaký vývoj, nějaká diferenciace. (Podobně třeba o pár staletí později ve francouzské buržoazní revoluci.) Čechy se pak nestaly provincií evropy - to by byla otázka jiná. A především: Češi ukázali, že se dokáží vzepřít, že JE MOŽNO se vzepřít,  odmítnout panovníka, kterého nechtějí (já vím, teď  zas bude slovíčkařeno a dokazováno, že nakonec Zikmund byl korunován a město Tábor na důkaz pokory přijalo jeho městský znak, to ale na věci nic nemění) o pár let později po smrti zákonného dědice koruny i zvolit si vlastního krále bez rodové poslopnosti, ale hlavně: Vzepřít se do té toby všemocné římské církvi. To byl ten aspekt, na němž i národní buditelé stavěli naši národní hrdost, ať si někdo tvrdí, že jeden z jejich symbolů, Jan Žižka, byl silniční lapka.
(Technická poznámka: Na eventuelní další příspěvek odpovím až zítra, teď jdu spát.)
0/0
8.10.2004 23:41

mtis

Nejedlý a Plojhar
To je právě to, co ještě zdejší soudruzi (a koneckonců i většina jejich ostatních soudruhů) nepochopili.
 
Že je ZÁSADNÍ ROZDÍL mezi solidaritou/charitou a uzákoněnou loupeží. Proto ten kdo je soucitný, solidární a štědrý k ostatním je NA MORÁLNÍM VRCHOLU, kdežto ten kdo vybírá daně je CELNÍK
 
Jestli tomu srovnání nerozumíš, přečti si ve volném čase místo vědeckého socialismu Bibli ....
0/0
9.10.2004 9:40

maxip

Re: Nejedlý a Plojhar
Četl jsem obojí. A vím dobře, že mezi čtenáři obojího se najdou skvělí lidé i hajzlové. (Ale možná se mýlím: Ti hajzlové si třeba pořádně nepřečetli ani jedno ani druhé.)
0/0
9.10.2004 18:15

mtis

Re: Re: Nejedlý a Plojhar
Pokud je to jenom následek neznalosti, je to skvělé .... obávám se spíš opačného případu ....
0/0
9.10.2004 21:34

ulukomorja

Re: Re: Nejedlý a Plojhar
Marna snaha. Tito chajzlove (pro mgr.FR.Kou.) zasadne ctou jen vlastni prispevky ve forech, kam hojne pisou.
0/0
10.10.2004 2:06

mtis

Ty vypadáš...
.... že nečteš ani příspěvky, se kterýma polemizuješ ....
0/0
10.10.2004 7:59

ulukomorja

Re: Ty vypadáš...
Ti smajliky ti fakt slusi. Verim, ze presne tak i vypadas: mala kulata hlavicka a permanentne vyplazeny jazyk.
0/0
10.10.2004 10:03

mtis

Re: Re: Ty vypadáš...
Máš opravdu argumenty a manýry jak se patří .... na příslušníka velkoimperiálního národa ....
 
Kdybys se svými krajany provozoval raketýring, možná by ses tady nemusel pitvořit ...
 
0/0
10.10.2004 11:46

ulukomorja

Re: Re: Re: Ty vypadáš...
Na zivobyti mne uplne staci, ze vam vylepsuji geneticky kod. Tva matka si urcite nestezuje.
0/0
10.10.2004 16:47

mtis

Re: Re: Re: Re: Ty vypadáš...
No jo, když si jich paseš dost velký stádečko, tak to ti určitě nese hodně .... tož gratuluju ... a nezapomeň na daně ....
 
0/0
10.10.2004 19:05

mtis

Re: Re: Re: Níže je tahle stránka stejně poblitá.
P.S. Asi něco jako když přilepíš koncept lidských práv, který vznikal po Francouzské revoluci na otrokářský sytém ve starém Řecku,  nebo když se pokoušíš vysvětlit teorii kvarků středoasijskému pastevci či základní ekonomické zákonitosti starému komunistovi ....
 
Ale možná ti to není tak cizí promenují se tady tací, kteří to tady dělají bežně
0/0
8.10.2004 5:00

Isabelle

Re: Re: Re: Re: Níže je tahle stránka stejně poblitá.
Lide jsou ruzni, a cim vice "tzv" zlepsovani komunikace, rozumime si cim dal mene...
0/0
8.10.2004 5:04

Hrdý Budžes

Re: Níže je tahle stránka stejně poblitá.
A co bys tak asi chtěl odpovědět tomu ruskýmu fašounovi nebo bolševikovi (u nich se to špatně odlišuje) ?
Co mu chceš odpovědět na jeho jednoduché přesvědčení, že my jsme rektální turisté, zatímco on je příslušníkem národa vyššího, málem árijského ...
 
Tyhle týpci mně vždycky dokážou hodně vytočit, zvlášť proto, že jsem ještě neslyšel, že by se zmínili někdy o svých porážkách a kostlivcích, oni vždycky všechno vyhráli - oni jsou prostě bozi .... akorát to Čečensko jim nějak leze na mozek, a předtím Pobaltí .... a předtím Ukrajina .... a předtím Afgánistán ... a Finsko a ..... td.
0/0
7.10.2004 21:29

osvetitel

Re: PARALELY !
Mas to zase pekne barevne to je fakt ale bacha na to dukladne " zamysleni " at si tim neublizis!
0/0
8.10.2004 5:16

osvetitel

Re: Re: PARALELY !
Ted jeste nezapomen sudiku tu pohadku a krali Jirikovi!
0/0
8.10.2004 5:19

Kajmann

srovnání
Myslím si, že článek nijak nesnižuje hrdinství prostých vojáků na Dukle. Pouze připomíná přehlíženou stránku historie bojů na východní frontě.
I když způsob vedení boje na západní frontě byl diametrálně jiný není bez zajímavosti fakt, že za celou dobu vedení válečných opearací WWII nebyl z důvodů "zbabělosti tváří v tvář nepříteli" popraven jediný americký voják. Ač to právní předpisy USARMY umožňovaly
0/0
7.10.2004 16:37

ulukomorja

Valecne zpravodajstvi
Ono uz to v podstate vypada, ze hrdinske ceske vojsko odvazne osvobozovalo SSSR, a kdyby ne neschopnost sovetskeho veleni a ne zakernost NKVD, "nezměrné hrdinství našich" behem mesice privedlo je k Reichstagu na Rudem namesti.
0/0
7.10.2004 15:00

mtis

Re: Valecne zpravodajstvi
Zapomněls dodat něco o našich zrádných spojencích z ROI ....
0/0
7.10.2004 15:01

Hrdý Budžes

Re: Valecne zpravodajstvi
Jo a málem i do Helsinek, viď  ? .
 
0/0
7.10.2004 15:15

ulukomorja

Re: Re: Valecne zpravodajstvi
Jo.
0/0
7.10.2004 15:27

mtis

Re: Re: Re: Valecne zpravodajstvi
Ale nějak se vám tedy na cestě zdřel karburátor, viď?
0/0
7.10.2004 15:44

František Koudelka 4.Kyju

Re: Re: Re: Re: Valecne zpravodajstvi
Došla vodka.
0/0
7.10.2004 15:45

zpravodajec007

Re: Re: Re: Re: Re: Valecne zpravodajstvi
A vodku tabljetnuju tehdy ještě neznali.
0/0
7.10.2004 16:20

mtis

Re: Re: Re: Valecne zpravodajstvi
Ale nějak se vám tehdy na cestě zadřel karburátor, viď?  (zk....klávesnice)
0/0
7.10.2004 15:44

zpravodajec007

Re: Valecne zpravodajstvi
Já vím, Vasko, nevděk světem vládne. Ti omezení Čecháčci nejsou s to dohlédnout, že ta NKVD a její slavnější následovnice to s námi vlastně myslely dobře, a že bychom měli být vděčni za to, že jsme byli očištěni od buržoazních a imperialistických živlů, o samotném nezištném osvobození (zejména od našich hmotných statků) ani nemluvě.
 
Ale co chceš dělat, když je jasné, že podobně omezení, a sovětské dobroty si nevážící, lidé jsou vedle bývalých satel... totiž spojenců i na Ukrajině, v Pobaltí a v různých *.stánech? Není lepší přestat zde házet luštěninu na stěnu, sbalit tady krám, a odjet agitovat domů, kde si tvých znalostí načerpaných na moskevském VUMLu budou více vážit?
0/0
7.10.2004 15:21

František Koudelka 4.Kyju

Re: Re: Valecne zpravodajstvi
"Ty hodiny tam nechte, ty se na vůz nevejdou!" - Maršál Koněv květen 45, Staroměstské náměstí.
0/0
7.10.2004 15:23

mtis

Re: Re: Re: Valecne zpravodajstvi
0/0
7.10.2004 16:15

ulukomorja

Re: Re: Valecne zpravodajstvi
Tady jsem uzitecnejsi, pepanku. A o me znalosti jsou zajemce i krome VUMLu.
0/0
7.10.2004 15:25

zpravodajec007

Re: Re: Re: Valecne zpravodajstvi
Chápu. Něco jako bitva v první linii, jako když Klement Gotwald po válce posílal své emisary do nehostinného pohraničí, aby tam šířili osvětu a Velkou myšlenku. 
Jen nevím, jestli je nějaká šance uspět proti našemu současnému vzdělávacímu systému, jehož dějepisná odnož (jak jsi v této diskusi správně podotkl) ničí veškeré plody poctivé politické práce za léta 1948-89, a na naši neinformovanou mládež má přímo devastující účinek.
0/0
7.10.2004 15:36

mtis

Re: Re: Re: Valecne zpravodajstvi
Včera jsem v rámci expanze firmy dělal software lokalizaci do ruštiny. 
 
No řeknu ti, tak jak to přeložili odborníci tam u vás, to bych to přeložil taky .... však jsem jim toho taky půlku hodil na hlavu ....
0/0
7.10.2004 15:53

mtis

Montéň také působí jako ...
... spolehlivé projímadlo při težké přišní zácpě ...
0/0
7.10.2004 14:54

mtis

Re: Montéň také působí jako ...
... když obrátíš Monténě na záda a rozřízneš okoralou slupku, vyhrne se z něj záplava červené látky ....
0/0
7.10.2004 15:03

mtis

Re: Re: Montéň také působí jako ...
... přiložíš-li dva Monténě k sobě získáš účinou zbraň proti německým myším ...
 
 
0/0
7.10.2004 15:05

zpravodajec007

Nic nového
To, že v zájmu sovětského velení byla především likvidace nepohodlných svědků poměrů v SSSR, z nichž se Svobodova jednotka převážně skládala, není nic nového.
Stačí vzpomenout na Sokolovo, kde naše jednotka (tehdy o síle cca. 1000 mužů) dostala za úkol bránit 15ti kilometrový úsek fronty, tedy takový kus, který se normálně přiděloval divizi - útvaru 10x většímu.
Na obranu proti lavině německých tanků dostali naši 16 protitankových pušek a dva kanóny ráže 45mm, tedy zbraně proti čelnímu pancíři zhruba stejně účinné, jako špuntovky. Podle toho také výsledek bitvy vypadal - i přes nezměrné hrdinství našich. 
0/0
7.10.2004 14:37

ulukomorja

Re: Nic nového
Ani kafe jim ne nabidli...
0/0
7.10.2004 14:50

mtis

Re: Re: Nic nového
To víš, my jsme rození zrádci, ne jako Poláci, tam jste museli počkat až vám je Hitler zmastí a pak jste je teprve mohli přepadnout aby vám neudělali bebí ....
0/0
7.10.2004 14:52

Najdete na iDNES.cz