Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Poslední císař se stane blahoslaveným

Do Vatikánu směřují dvě stovky Habsburků. Tolik se jich na jednom místě neshromáždilo od zániku rakousko-uherské monarchie, která 640 let ovládala střední Evropu. Důvodem je blahořečení posledního císaře Karla I., které se uskuteční v sobotu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

MilanMilanMilan2

Habsburkové
Byli, jsou a zřejmě i budou významným evropským rodem. Vlivem jejich vlády (a ještě více chyb české stavovské reprezentace) se náš národ dostal ze sféry protestantismu do područí katolického totalitarismu, zpátečnictví a ekonomického regresu. Jak daleko se nám již v 18. století vzdálila Anglie, Holandsko, Švýcarsko, raději nevzpomínat. Koncem 18. století, zřejmě opravdu v hodině dvanácté, se náš národ začal vzpamatovávat z předchozích ran. Nebylo to přízní Habsburků, maximálně za jejich benevoletního přihlížení, spíše však proti jejich vůli (a hlavně vůli jejich úředních vídeňských kruhů). Jestliže jsme se r. 1918 po staletích opět domohli vlastního státu, tak to bylo proti vůli Karla I., který neměl žádnou šanci tomu zabránit. Jestli ho chtějí katolíci považovat za blahoslaveného, ať tak činí; je to jejich privátní záležitostí. Ale radovat se z toho? Dovedete si představit, jak se Holanďané radují z blahoslavení ještě zbožnějšího Filipa II.?
0/0
10.10.2004 20:34

Michalll

Ač nechci soudit, jednostarnné mlžení je
pochopitelné:
  kradoucí plukovník naší elitní jednotky vysvětluje nechtěně  podezřelé totální mlčení kolem důstojníka a vojáka Karla I. ,odmítnutého císaře a krále. Nejen komerční media, ale i křesťanská periodika zatajila, že Karel, následník trůnu, léta trpělivě sloužil jako prostý důstojník jezdectva na zapadlé štaci. Podřízen ovšem generálům, kteří ho nepotřebovali, natož chtěli mít na vlivnějším místě.
Stejný Karel , když sám velel později proti Italii, Italii co tehdy zradila a napadla říši do zad, zakázal usmrcovat rukojmí, ač pro ně nebylo jídlo a svou přítomností dále oslabovali obranný útok v horském terénu. Jako císař později najezdil vlakem po bojištích snad 100 000 km, vícekrát byl v ostré palbě, neseděl ve štábu, bral své panování vážně. Dával přednost jen dráždivému plynu, k smrtícímu sáhl až při hrozící vzpouře vlastní armády, v situaci, kdy  ji mohlo převzít německé velení včetně intervence proti Čechám spojovanými s dezercemi a souvisejícími ztrátami spojenců...
 
Zodpovědnost  za  svoji vládu v Maďarsku vyjádřil nejen cestou inkognito do země tehdy rudých gard, ale na druhý pokus dokonce primitivním letadlem, zřejmě jako první panovník v dějinách. Tamtéž se dokázal i vzdát, nepoužil dělostřelectvo proti studentům, když situaci shledal nezralou.
 
Konečně zemřel na následky pozdní lékařské péče, neměl natunelováno, ocitl se  ve vyhnanství v bídě a nechtěl šidit svoji rodinu. Pozdější český prezident se k tomu vyjádřil "má peněz dost".
 
To, že se spokojil jen s  čestným doktorátem, to v naší době rychlodoktorů na nejvyšších postech, situaci jen dokresluje.
 
Já nejsem historik, jen mi va
0/0
10.10.2004 15:18

Michalll

vadí mi obecné mlčení,
i těch negativ, co byla vzpomenuta, by se asi našlo více.
On totiž život je o zkušenosti, poučení...
jinak jen propaganda na kterékoliv straně
michal, libčeves, t. 603771186
0/0
10.10.2004 15:25

blackshadow

Skupina G7 dluhy chudým neodpustila
Schůzka členských zemí G7, na které se mj. jednalo o odpuštění dluhů nejchudším státům, nakonec nepřinesla žádný výsledek. Schůzka skončila jen vlažným příslibem, že skupina G7 bude pracovat na snižování dluhů nejchudších zemí.
Proti návrhu USA a Británie odpustit nejchudším zemím až 100 % jejich dluhů se postavilo hlavně Německo a Francie.
Někteří odborníci poukazují na to, že každý den zpoždění v otázce odpuštění dluhů pro chudé země znamená nutnost platit dalších 100 milionů dolarů, které by jinak mohly jít na zdravotnictví a školství.
 
 
           
 
 
 
0/0
4.10.2004 6:07

Kristine.Z.Kochanska

Zázrak
Docela by mě zajímalo, jak církevníci definují zázrak a jak vědecky ověřují jeho pravost (ISO apod. audit, he). Skutečně, to je šaškárna, která nemá chybu. Kdy už lidé procitnou a tyhle všechny pánbíčkáře/sektáře vystřelí na Mars, aby tam založili svou kulturu, ev. se tam pobili sami mezi sebou.
0/0
3.10.2004 13:50

blackshadow

Izrael pokračuje v ofenzivě
Izraelští vojáci při několika akcích zabili osm palestinských ozbrojenců a při náletu na Gazu zasáhli automobil, v němž zahynuli dva příslušníci radikálního palestinského hnutí Hamas. Oznámila to agentura Reuters.
Časně ráno vojáci připravili o život čtyři členy přepadového oddílu, kterým se podařilo proniknout na území židovského státu z pásma Gazy, odpoledne pak tři muže odpalující rakety. Nejméně jeden Palestinec zahynul v podvečer při izraelském náletu na uprchlický tábor Džabálija rovněž v pásmu Gazy.
 
         
 
 
0/0
2.10.2004 19:38

DaveLM

Saskarna!
Jistá smrtelně nemocná polská jeptiška v Brazílii, která se modlila za Karlovo blahořečení, se pak zázračně uzdravila......dovolte abych se zasmal.  
Copak ji asi bylo? No duvod jak udelat z lidi blbce si vzycky nekdo najde. Mimochodem, Bush a Blair rikaji, ze taky usiluji o mir v Iraku, a denne tam umiraji desitky lidi pro nic. Vubec bych se nedivil kdyby je za 100 let taky blahorecili, ten zazrak se taky najde....
Po aferach se zneuzivanim mladych chlapcu knezimi v USA a prave v Rakousku, toto je to dalsi akt cirkve jak ji zatraktivnit ostatnim vahajicim = nevericim. BRAVO!!
0/0
2.10.2004 19:31

Najdete na iDNES.cz