Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Policie: K stíhání stačí nepřímé důkazy

Marka Dalíka a Jana Večerka obvinili z korupce, pak je zatkli, navrhli vazbu a teď je pouštějí na svobodu. Na první pohled to může vypadat jako teatrální gesto. Je to celé skandál, nebo opravdový případ? Je to neadekvátní postup policie, která bez důkazů obviňuje nevinné lidi?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Depek

Ve skrytu duše doufám,
, že policajti nějaký důkaz proti těm dvěma mají. Jinak to začíná být na emigraci. Rád bych taky věděl, kdo dostal ten opravdu vynikající nápad odkazovat se v policejním obvinění na novinové články. Nic proti novinářům, ale věřit na pravdu v novinách může snad jenom policajt.
0/0
4.10.2004 7:53

Volten

Policie : K stihání stačí nepřímé důkazy
 
 ...jak kdy a u koho.Podle této zkutečnosti se již odsuzovali čarodějnice.U protekčních lumpů a jejich kumpánů,třeba i z  policejních řad nestačí někdy ani kupa skutečných důkazů.Stačí jen chtít.
0/0
3.10.2004 23:45

Futty

Nemohu pochopit...
Kde se bere to přesvědčení policejních důstojníků, že za dva roky nebude vše jiné. Za dva roky mohou skončit ve vazebních věznících za loajalitu Grossovi. Bude to pouze obrana demokracie. Žádné politické procesy! Slouží politice a tak je stihne pouze zasloužený trest!
0/0
3.10.2004 17:12

Johny_S

Re: Nemohu pochopit...
Slouží mu proto, aby se to nestalo. Když budou úspěšní, za dva roky bude opět vládnout Gross. A co bude za šest let? Po šesti letech něco prošetřit?
0/0
3.10.2004 17:55

juton

Re: Nemohu pochopit...
, Oni jsou přesvědčeni, že za dva roky to nebude jiné? Nevím, nevím, spíše jen dělají svou práci. To jen politici jisté strany a jejich příznivci se z toho snaží vytlouci politický kapitál. Jenomže se to začíná obracet proti nim a proto hystericky kopu kolem sebe.
0/0
3.10.2004 18:21

Volten

Re: Nemohu pochopit...
 
..za 8.000 jsou lidé schopni i vraždit.Proč by se za tuto částku neměl nechat zkorumpovat i policista.Gross přece ví co dělá.Asi četl Mein Kampf.Hitler začínal s obdobnou taktikou.
0/0
3.10.2004 23:50

Johny_S

To je síla....
Právě poslouchám Buzkovou. Pustil jsem si to až v okamžiku, kdy obhajovala zcela zbytečné přijímačky mezi nižším a vyšším stupněm víceletého gymnázia. A jenom toto krátké ukazuje její zvrácené uvažování, které lze buď přičíst hlouposti, nebo nevím. Údajně to prý má zvýšit prostupnost mezi víceletými gymnázii a základními školami. Ale proč? Víceletá gymnázia se tak jmenují proto, že trvají více let než čtyři. Pokud dítka byla úspěšná a úspěšně zvládla přijímačky v páté třídě, potom ať studují osm let na víceletém gymnáziu a není vůbec žádný důvod, aby dělala ještě další přijímačky. Kdo nezvládl v páté třídě, může se přihlásit na čtyřleté gymnázium po deváté. Není žádný důvod, proč by měl dělat přijímačky na víceleté. Celé je to strašlivě nesystémové. Po čtyřech letech je na víceletém gymnáziu už vytvořen jakýsi kolektiv. A teď tam najednou přijdou někteří jedinci ze základní školy. Bude tedy pro ně daleko obtížnější zapadnout. Ale to není to hlavní. Studenti kvart budou nyní žít v nejistotě, zda se vůbec dostanou do kvinty. Na konci kvarty budou muset podat přihlášku jak do kvinty, tak do čtyřletého gymnázia (a bylo by zcela zbytečné, pokud by se do kvinty nedostali, ale na čtyřleté ano), případně se ještě pojistit na jinou školu, a pak celou dobu trnout, zda je nějaký schopný žák deváté třídy nepřeskočí, čímž by měli smůlu. Ministryně patrně nenápadně připravuje zrušení víceletých gymnázií, tak jak si to přál její předchůdce Zeman, a je zvláštní, že tentokrát nikdo neprotestuje. Ředitelé a profesoři gymnázií to patrně už vzdali. To ale nic nemění na tom, že Buzková je neschopná.
0/0
3.10.2004 12:59

juton

Re: To je síla....
, Buzková rozhodně není neschopná a už vůbec neuvažuje zvráceně. Mně se ty přijímačky v polovině víceletých gymplů zdají fér.
0/0
3.10.2004 15:21

Johny_S

Re: Re: To je síla....
A v čem se ti zdají fér? Nechtěl bys rovnou zavést přijímačky do všech ročníků víceletých a čtyřletých gymnázií? To bys měl vzájemnou prostupnost jedna báseň.
0/0
3.10.2004 15:33

juton

Re: Re: Re: To je síla....
, Netlač to ad absurdum, je to zbytečné. Vycházím z toho, co mi říká můj synovec (tento gympl studuje) a z toho, co říká i ředitel toho gymplu. Synovec je naprosto klidný, nemá sice samé jedničky, ale i tak si naprosto věří, že v přijímačkách by obstál v pohodě. Hrůzu z nich mají spíše ti, co prolézají jen tak tak. No a ti by vypadli právem a místo nich by nastoupili schopnější deváťáci. A ředitel také prohlásil, že takové síto bere a navíc může doplnit stavy za ty, kteří v průběhu prvních čtyř let vypadli.
0/0
3.10.2004 15:51

Johny_S

Re: Re: Re: Re: To je síla....
Jak zbavit těch, co jim to nejde? To je blbost, jednou už ty přijímačky složili, tak ať ukážou, co umějí. Když už, tak by přijímačky mohli dělat deváťáci pro doplnění stavu, ale pro ostatní jsou zbytečné. Ředitel gymnázia, se kterým jsem mluvil já, má tentýž názor, tj. moc se mu to nelíbí. Vidí v tom snahu paní ministryně víceletá gymnázia zcela zrušit. Odbordníci říkají, že je vlastně ten zákon téměř tentýž, jaký už několikrát poslanci zamítli Zemanovi, pouze s kosmetickými změnami - např. že se o zrušení víceletých gymnázií nemluví přímo. Na druhou stranu k němu kroky ministryně směřují. Viz její zvýšení počtu hodin výuky pro žáky základních škol, aby se prý vyrovnali nižším stupňům gymnázií. Takto si připravuje půdu pro to, aby najednou konstatovala: "Vidíte, víceletá gymnázia jsou v podstatě zbytečná." A pak je bez velkých protestů zruší. A propos, jak to bylo za první republiky? Taky se mezi kvartou a kvintou skládaly zkoušky, aby měli šanci i deváťáci?
0/0
3.10.2004 16:02

juton

Re: Re: Re: Re: Re: To je síla....
, Jak sám vidíš, jasno v tom nemají ani samotní ředitelé. Jeden říká tak, druhý onak. Snahu o zrušení v tom nevidím, není třeba za vším hned tušit zlý úmysl. No a za první republiky jsi při prohřešku mohl být vyloučen nejen ze svého gymplu, ale i ze všech gymplů v republice. Mohl jsi být kázeňsky trestán za to, co se stalo mimo školu a se školou naprosto nesouviselo - záleželo na posouzení páně profesora. To by se ti i dnes líbilo? Tím chci říct, že to co bylo za první republiky, nemusí vyhovovat dnes.
0/0
3.10.2004 16:12

Johny_S

Re: Re: Re: Re: Re: Re: To je síla....
Dnes je doba daleko liberálnější. Liberálnost ovšem nespatřuji v dalších přijímacích zkouškách. V tom případě - proč je tedy nedělat každý rok? Jaký je argument proti nim? Asi žádný, že? Každopádně jestliže je zákon jenom upraveným tím, co navrhoval Zeman a jestliže tento původní návrh obsahoval plán zrušení, tak ho asi obsahuje i tento. Stačí mi, když se bavím s levicově smýšlejícími lidmi, a ti vesměs vyjadřují odpor k čemukoli elitnímu, tj. i k tzv. elitním školám, k nimž počítají i víceletá gymnázia. Že prý není správné děti separovat, že by měli býti pohromadě co nejdéle, atd. Jednou, to ještě nebyla ministryní, se přímo takto vyjádřila i Petra Buzková. Takže mám věřit, že najednou změnila názor? To asi ne, že?
0/0
3.10.2004 16:28

juton

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To je síla....
, Jestli je tento zákon jen upraveným návrhem Zemanovým, to já nedokážu posoudit. Není to můj obor. Zato jsem četl názory odborníků, že to je zatím nejlepší z dosavadních předloh, která má navíc přijatelnou koncepci vzdělávání. A zase - co odborník, to názor, často rozdílný. A nakonec, své názory nemění jen hlupák.
0/0
3.10.2004 16:39

Johny_S

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To je síla....
Taky jsem četl názor odborníků. Tito se zase shodovali, že nějaký zákon potřebujeme, a ačkoli i tento je zmetek, vadí z nich nejmíň. A než čekat ještě několik let, to radši přijmout rovnou. Pak se uvidí.
0/0
3.10.2004 16:52

hasmen

Hezky si kluci nadáváte...
0/0
3.10.2004 11:25

celtic

Re: Hezky si kluci nadáváte...
Máš pravdu, nadávají mně hezky, ale to je normální slovník ODSáků, už jsem si zvykl.
0/0
3.10.2004 11:53

hasmen

Re:
Já vím... Když dojdou argumenty(pokud nějaké jsou)ak je každá nadávka dobrá...
0/0
3.10.2004 12:05

Johny_S

Re: Re: Hezky si kluci nadáváte...
Začal jsi ty, hlupáku.
0/0
3.10.2004 12:17

celtic

ODS
Vzkaz pro všechny ODSáky  Je vás tu asi 90%, tak by mně zajímalo s kým si představujete, že by jste po volbách (asi vítězných) vládli  ČSSD jsou pro vás socani zasraní, KDU jsou pro vás černoprdelníci zasraní a pak už zbývají jen komunisté. Je pravda, že na ně tady nenadáváte a že ve sněmovně s nimi hlasujete z 90%  Takže začínám mít jasno, jaká koalice se nám rísuje. S pravdou ven ODS
0/0
3.10.2004 9:27

Johny_S

Re: ODS
Stanová Celto, nyní prozrazuješ svoji neskonalou hloupost. Samozřejmě, že to bude koalice s KDU-ČSL, případně ještě některými nezávsilými, pokud se dostanou do parlamentu. Funguje to tak v mnoha krajích. A Kalousek, když může, do vlády docela tepe, čímž se na koalici s ODS docela připravuje. Nedá se nic dělat, ale bez těch tvých černoprdelníků to opět nepůjde. Ti už si rozuměli s komunisty a rozumět si budou s každým, kdo bude u moci. S komunisty dříve nebo později na vládní úrovni začne spolupracovat ČSSD. Už nyní se začíná rýsovat spolupráce na senátní a krajské úrovni, v parlamentě už spolu spolupracují dlouho, do vlády tudíž už není daleko.
0/0
3.10.2004 10:25

Johny_S

Re: Re: ODS
P.S.: Blbečku, když byla KDU s US v rámci Čtyřkoalice v opozici, taky s opozičními komunisty hlasovaly v nebývalé shodě..... Ovšem ráčiž si povšimnout, že pokud jde o něco sporného, kde koaliční partneři s ČSSD nesouhlasí, ta si to velmi ráda odhlasuje s komunisty - viz jednání o odškodněních pro oběti sovětské okupace v 68., o bratrech Mašínových (na něž nemám úplně jasný názor, ale zajímavé je, že pro vyznamenání hlasovaly ve shodě ODS, US, KDU a proti ČSSD a KSČM), o deregulaci nájemného, o konečné odškodnění lidí, jimž majetek dluží zemědělská družstva, atd.
0/0
3.10.2004 10:35

celtic

Re: Re: Re: ODS
ODS ve vládě s KDU  Stěma černoprdelníkama, pémbíčkářema, tmářema ap. Tvoje slova  To nemyslíš vážně  ODS ta pravá a čistá strana bez afér se musí spojit s bolševíkama, jiná možnost není. Kdyby ODSáci tak neuráželi KDU a Kalouska, tak by byla i jiná možnost
0/0
3.10.2004 11:16

Johny_S

Re: Re: Re: Re: ODS
Hlupáku, to by sis přál jenom ty, ale to se nestane. To se dřív ve vládě s komunisty spojí KDU, pokud začne vznikat koalice ČSSD-KSČM, jako za starých dobrých časů Národní fronty. Tvé uvažování je směšné a už se ani nedivím tvým dalším příspěvkům. Mimochodem, o pámbíčkářích jsem nikdy nepsal, o černoprdelnících patrně někdy ano, ale nyní pouze v reakci na tvůj vlastní příspěvek. Vzhledem k tomu, že mám spíše konzervativní názory, jsou mi některé jejich návrhy docela blízké. Proto si mě zřejmě s někým pleteš. ODS Kalouska navíc neuráží, docela dobře si s ním rozumí. Pracoval pro jejich vládu, vzpomínáš?
0/0
3.10.2004 12:16

Jahor

S pravdou ven Celticu !
Kdo jsou tvoji favoriti ? Pro koho hlasuješ?
0/0
3.10.2004 10:28

Johny_S

Re: S pravdou ven Celticu !
Tuhle tvrdil, že nejsympatičtější jsou mu lidovci. Protože jsou prý nejčestnější ze všech.
0/0
3.10.2004 10:29

reno17

Re: ODS
.. já bych v současné situaci určitě volil ODS a v nadávání na komunisty mi brání pouze moje dobré vychování.. :)
Jako antikomunista mám na tohle myslím docela čich, klidně vsadím třeba 10000 USD proti vašim 10000 Kč, že se ODS s KSČ nespojí.. :) takže na mojí straně bude riziko rozvratu ODS a přeměny na další US..
0/0
3.10.2004 11:59

Johny_S

Re: Re: ODS
Celtic je především tupec. Na komunisty tu pochopitelně nadáváme, ale pouze, pokud je tady nějaký komunista. Komunisté ovšem nevládnou, vládne ČSSD, proto naše výtky směřují zejména tím směrem a k přispěvatelům, kteří vládu obhajují. Až bude vládnout ČSSD s komunisty, a možná už to není tak vzdálené, jak by se mohlo zdát, budeme nadávat i na komunisty. Nic to ovšem nemění na tom, že jsem antikomunista a v okamžiku, kdy bych viděl, že se rýsuje koaliční spolupráce ODS-KSČM, bych na ODS hezky rychle zapomněl. Taková koalice se ovšem nerýsuje.
0/0
3.10.2004 12:20

reno17

Re: Re: Re: ODS
.. řekl bych, že až bude vládnout ČSSD+KSČ, nechá se KSČ konečně přesvědčit k přemalování firmy.. takže už to potom (pro Celtic Glasgow a další týmy) vlastně nebudou komunisti.. :)
0/0
3.10.2004 12:39

HAL9000

Chudák Kořistka
To co níže uvádí huhu007 zní sice logicky, ale má to jeden háček. Policie bazíruje na tom, že ze strany Kořistky nemůže jít o provokaci, protože on chudák vlastně ani nehodlal nic oznamovat a ke zveřejnění celé kauzy došlo až poté, co ho navštívil rdaktor MF Dnes. Tento argument zdánlivě ve prospěch Kořistky se dá ale paradoxně obrátit proti němu, protože policie tím vlastně sama říká, že Kořistka se vlastně pokusil zamlčet trestný čin podplácení a toto je také trestné. Za totáče se takovému chování říkalo "falešné kamarádství".
0/0
3.10.2004 3:37

huhu007

Re: Chudák Kořistka
ááá, odborník na trestní právo se ozval...
takže: narozdíl třeba od trestného činu vraždy, týrání svěřené osoby, dále některých trestných činů jako obchod se zbraněmi, teror, sabotáž apod. NENÍ neoznámení úplatkářství tretným činem podle §168 (Neoznámení trestného činu)
0/0
3.10.2004 7:33

HAL9000

Re: Re: Chudák Kořistka
Jestli to je pravda, tak sorry. Ale i tak to Kořistku nectí.
0/0
3.10.2004 8:30

huhu007

Kořistkova kauza
Z prozatím uvoleněných informací jsem měl dojem, že jisté okolnosti kolem Kořiskovy aféry jsou kontroverzní a mohly by svědčit o tom, že si Kořistka vše vymyslel. Nyní po přečtení obvinění je vše jasné. Největší problém byl v tom, že Kořistka nahlásil vše až po určité době. On však nic nahlásit nechtěl a teprve habaďůra, kterou na něj nahrál novinář Bartoníček, ho přiměla k tomu, aby se k aféře vyjádřil. Počáteční nesdílnost Kořistky ohledně korupčníků vysvětlil rovněž věrohodně - Večerek byl jeho kamarád a on ho chtěl chránit. Konsistence všech výpovědí o úplatku a průkaz Kořistkovy pravdomluvnosti na detektoru lži vše jen potvrdili. Jedinému nerozumím. Kdo řekl onomu novináři to, že Večerek a Dalík nabídli Kořistkovi onen balík? Možná to byl někdo z té hospody, koho Kořistka ani oni dva gauneři neznali. Těžko říct, zde každopádně leží klíč k celému případu. Možná se v Ostravě někde v kanále objeví nějaká ta mrtvola servírky z onoho baru - v dějinách se vraždilo už i za míň. Proto si myslím, že oba zmínění pánové patří do vazby. To, že státní zástupce onu vazbu nepovolil, svědčí o zkorumpovanosti a bordelu v justici, ostatně nebylo by to poprvé, co by prasečkáři pustili jiného podezřelého zločince - prasečkáře. Chování takového prokurvátora musí být pro poctivé policisty pořádná motivační vzpruha. I tak je třeba jim vzdát hold. Kdo by totiž riskoval, že ho po volbách Bungr vyhodí! Pro policisty lepší varianta je zamést vše pod koberec. A což teprve důvěřiví tupánci (příznivci Tupolánka), kteří volí ODS! Když je to všechno akt policejní zvůle, proč nejdou do Prahy demonstrovat před úřad vlády? Jde přece o zásadní věc!! Buď ti tupánci nejsou příliš akční, nebo rovněž tuší, jak to ve skutečnosti bylo. Ale podle Josefa Goebbelse a Klémy Gottwalda platí: "Stokrát opakovaná léž se stává pravdou" a "Kdo není s náma, je proti nám". To ODS ctí každým coulem ... (tady se už ani není čemu smát..)
0/0
3.10.2004 1:43

Johny_S

Re: Kořistkova kauza
Tak předně - o tom úplatku začal první Kořistka, reportér o něm nevěděl, věděl jenom, a to přímo od Topolánka, že za Kořistkou byli zástupci ODS, takže se ho přímo zeptal, jak probíhalo jednání. Výpověď mi příliš konzistentní nepřišla, jestliže nejprve tvrdil, že mu Večerek s Dalíkem nabízeli post konzula v Drážďanech a v protokolu se najednou mluví o velvyslanectví v Bulharsku. A že je podpořena manželkou? No a co? Než šla na výslech, úplně snadno jí mohl Kořistka říci: "Vzpomeň si, vždyť jsem ti o těch milionech říkal." Každopádně vazba byla zcela zbytečná, protože jestliže šlo o spiknutí, jak naznačuješ ty, tak Dalík s Večerkem byli pouhými pěšáky, jež řídil někdo mocnější, tudíž by případně k oné vraždě došlo tak jako tak. Z tohoto důvodu je náhlé zatčení dokonce za použití vrtulníku zcela překvapivé a vlastně šokující - protože ukazuje zpolitizovanost celé akce. Premiér Gross je obklopen lidmi minulého režimu, kteří mají vazby na další, jsou ještě pořád všude ve státní správě, takže asi nebude pro Grosse problém něco takového ovlivnit. No, a zbytek jsou jenom urážky, takže jestliže jsi tak tupý, že věříš v nezkorumpovatelnost a neovlivnitelnost policie, tak dobrá, já ti to neberu. Naivko.
0/0
3.10.2004 1:53

huhu007

Re: Re: Kořistkova kauza
tonoucí se stébla chytá....
ale jinak souhlasím s tím, že se vše zamete pod koberec. Až bude Bungr ministrem vnitra, dostanou bonus. Škoda těch, kteří nepochopili situaci...
0/0
3.10.2004 1:57

Johny_S

Re: Re: Re: Kořistkova kauza
Je mi tě líto.
0/0
3.10.2004 1:58

JirkaEsch

Kauza Kořistka
Některé příspěvky v této diskusi mi přijdou poněkud zábavné. Předpokládám, že jsme všichni myslící lidé, a proto zde doufám ani nejzarytější odpůrci socdem nepochybují, jak to s Kořistkou bylo (tzn. že se ho Dalík s Večeřkem pokusili uplatit). Jiná věc jsou ale zde ventilované obavy z budování policejního státu u nás. To je vážně docela k smíchu. To si fakt myslíte, když v každém deníku vychází x komentářů, článků o této kauze, že by bylo možné před zraky celého národa, obvinit, odsoudit a uvěznit nevinné politiky na základě vykonstruovaných argumentů? Dnes ve 21. století, v EU, v NATO? Pokud policie shromáždí dost důkazů, státní zástupce vznese obvinění bude vinu posuzovat nezávislý soud, jehož počínání bude jistě sledovat každý z nás. Docela se bavím při představě, jak druhý den po odsouzení D+V, obsadí Armáda ČR ulice, Gross se právě vrátí z hradu a Tlustý s ostatními poslanci ODS unese airbus ve snaze emigrovat do Albánie. Hovadina, ne? Vina dvou pánů lobistů bude nezávisle posouzena, jako vina Šrejbrů, Svobodů atd. atd. To že systém jakžtakž funguje dokazuje třeba jenom nesouhlas státního zástupce s vazbou: P ČR navrhla, neschválil jako u desítek jiných kauz. Pokud chceme nějakým způsobem zlikvidovat nezákonnost v politice, nemůžeme hned brečet pokaždé, když se Policie ČR vyjímečně odhodlá k činu. Já nechci aby politikům jako Kočárníkovi, Mackovi, E. Zemanovi, Lachnitovi atd. jejich nekalé rejdy procházely. A kdo si myslí, že se v těchto silně medializovaných případech Policie dopustí nějaké zvůle, je podle mně zkrátka na palici...
0/0
3.10.2004 1:12

Johny_S

Re: Kauza Kořistka
Směšný jsi zejména ty. To, co popisuješ, nikdo z nás nečeká. Policejní stát může mít různé podoby - a to, že Grossovi lidé ovlivňují vyšetřování, to je prostě fakt, s nímž musíš souhlasit i ty. Proč helikoptéra? Proč zatčení? Vrtulník se používá jenom ve výjimečných případech. Je vidět, že v tom má prsty Gross, a jestliže má  v tomhle, dá se předpokládat, že větší část té aféry má na svědomí taky on nebo jeho lidé. Samozřejmě, že nevyjdou do ulic obnovené Lidové milice a nenastance druhý Únor. Ono stačí, že strana, která má šanci vyhrát volby, je nevyhraje. Soudní spor se potáhne dlouhé měsíce a nakonec pro nedostatek důkazů všechno usne. Ovšem opoziční strana bude otřesena. O tom to celé je.
0/0
3.10.2004 1:28

Johny_S

Re: Re: Kauza Kořistka
P.S.: V demokratickém státě žijeme příliš krátkou dobu, aby zanikly klientelistické struktury starého režimu. Mnozí soudci, státní zástupci, policejní funkcionáři a další tomuto režimu aktivně sloužili. Doposud tedy mezi nimi mohou fungovat jisté vazby.
0/0
3.10.2004 1:57

kontrola

Museli byste prohledat celou republiku
vzkazuje disident Vladimír Hučín policii v případě, že by chtěla najít jím odcizené tajné dokumenty
0/0
2.10.2004 23:53

Johny_S

Re: Museli byste prohledat celou republiku
Pěkný rozhovůrek. Doporučoval bych ho pánům Zwergovi, Joshuaboyovi, případně Willybaldovi, ať si udělají obrázek, jak lze ovlivňovat policejní vyšetřování na objednávku. Aneb jak už jsem psal - Standovi esenbáčci znají toho, co zná jiného, stačí vědět, kam zavolat, a už to jede. "Hele, prosím tě, potřebova bych..." Tenhle něco někomu dluží, jiný zase na dalšího něco ví.... Teprve za ČSSD vrcholové funkce v policii začali hromadně opouštět lidé, kteří si příliš nezadali s režimem či dokonce disidenti a dostávali se tam esenbáci. Nesmíme to ovšem svádět jenom na Standu, začalo to už za Grulicha, takže je možné, že v tom vlastně nemá prsty Standa a jenom se veze.... (jak naznačuje Hučín)
0/0
3.10.2004 0:29

huhu007

Re: Re: Museli byste prohledat celou republiku
a proč s těma esenbáčkama něco neudělaly straky, když byly u moci? Že by vlastní zkušenost z jánabráchysmu, který ODS tak mohutně pěstovala v letech devadesátých?
0/0
3.10.2004 1:53

Johny_S

Re: Re: Re: Museli byste prohledat celou republiku
Ale prosím tě, Huhlo, esenbáky do těch nejvyšších pozic vynesl až Grulich s Grossem. Do té doby byli pěkně někde uklizeni. U soudců a státních zástupců to navíc bylo dost těžké, protože ve straně byl vlastně každý, takže by najednou nebyli soudci a státní zástupci. Z tohoto důvodu nešlo vyházet úplně všechny krajské a okresní policejní funkcionáře - prostě proto, že by najednou žádní funkcionáři nebyli a nastal by zmatek. Patrně to byla chyba, možná v tom byli i nějaké čachry mezi tehdejší skupinou kolem Havla a mocenskými strukturami, protože Sametová revoluce bylo vlastně takové podezřele klidné předání moci, kdo ví. Proto se tam staré komunistické struktury drží doposud. Zkrátka je držely celkem nezávislé osoby a bývalí disidentni, kterých se ovšem jak ve vedení tajných služeb, tak ve vední policie ČSSD zbavila. Standa má prověřené kádry. Léty prověřené. Tak, tak, Huhlo. Doporučuji k přečtení ten rozhovor s Hučínem. Nevím, co si o něm osobně mám myslet, ale něco na jeho tvrzeních asi bude.
0/0
3.10.2004 2:07

Johny_S

Re: Re: Re: Re: Museli byste prohledat celou republiku
P.S.: Podařilo se mi vyhrabat zajímavé informace, nuže Huhlo, podívej, komu máš tu čest věřit.... (je to z Respektu, článek Gross problém, číslo 34)
Než se dostaneme ke Grossově personální politice, je dobré si vzpomenout ještě na jeden zpola zapomenutý příběh. Půl roku po Grossově nástupu musel – na základě obvinění označeného poz­ději i samotnou inspekcí ministra vnitra, která vyšetřování rozjela, za „vykonstruované“ – opustit službu jeden z těch, kterých se Havel zastal: šéf služby pro odhalování korupce Evžen Šírek. Poli­cisté jej obvinili, že se z domova připojil na služební tajnou počítačovou databázi, a tím zásadně ohrozil bezpečnost své instituce. Krátce nato sice expertizy a svědectví prokázaly, že byl „připojen“ pouze na služební internet, ale policejní prezident Jiří Kolář přesto Šírkovi udělil důtku za porušení předpisu. Všichni to tehdy brali jako pouze formální trest, aby šéfové neztratili tvář – až do chvíle, kdy musel Šírek právě kvůli této „formální“ důtce odejít, neboť jako kázeňsky trestaný policista nedostal od Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) prověrku pro styk s tajnými informacemi. A teď, o co jde. Až po Šírkově odchodu vyšlo najevo, že jeho služba už asi rok prověřovala bezmála miliardový úvěr, poskytnutý Českou spořitelnou skupině kolem známých kontroverzních podnika­telů Miroslava Provoda a Františka Mrázka. Šírek později inkognito řekl médiím, že v únoru 2000 se na něj obrátil bezpečnostní šéf NBÚ Martin Hejl a snažil se prý zjistit, co okolo dluhů služba prošet­řila, a celou akci zastavit. Mrázek i Provod patřili mezi agenty Hejla a jeho nadřízeného Tomáše Kadlece ještě v době, kdy tato dvojice řídila ekonomický odbor BIS, a všichni čtyři se dodnes znají – což přiznává Martin Hejl. Akce s úvěrem byla po Šírkově vynuceném odchodu skutečně zasta­vena, aniž by to vzbudilo sebemenší zájem, z dů
0/0
3.10.2004 2:24

Johny_S

Re: Re: Re: Re: Re: Museli byste prohledat celou republiku
vodů, které už dnes nejsou jasné. Případ nevzbudil pozornost ani poté, co se za další rok ukázalo, že Kadlec je člověk protežovaný Grossem a že Pro­vod a Mrázek byli svého času úzkými spolupracovníky Karla Gotta a Františka Janečka, mužů, s jejichž agenturou GOJA spolupracuje manželka Grosse, Šárka. Vyklouznout nepovšimnut z tak ne­bezpečného kruhu podezření, to chce opravdový talent – a Stanislav Gross jej opakovaně prokázal. A teď už k jeho personální politice. Propouštěcí rozkaz podepsal Evženu Šírkovi novopečený ná­městek policejního prezidenta Václav Jakubík, jeden z řady těch, které nový ministr kvůli jejich „potřebným znalostem“ vytáhl nahoru. Příběh Jakubíkovy kariéry by nám měl připomenout, že si Stanislav Gross umí vybírat vhodné podřízené na různé typy práce, a taky to, že jim pak dokáže být dlouho loajálně vděčný. Bývalý bachař, vyšetřovatel a pak podnikatel Jakubík dostal za úkol dokončit reorganizaci policie. Povedlo se mu to. Zatímco „před Grossem“ drželi sedm z osmi klíčo­vých policejních funkcí lidé, kteří do sboru nastoupili až po listopadu 89, zásahem Grosse a Jaku­bíka se karty obrátily: šest klíčových postů opět drželi funkcionáři s dlouholetou praxí u komunis­tické bezpečnosti. (Ředitelem Grossovy ministerské kanceláře se navíc stal bývalý velitel roty z pohotovostního pluku Pavel Přibyl, který osobně zasahoval proti demonstrantům žádajícím v roce 1989 na Václavském náměstí demokracii a svobodné volby. Tohoto držitele „potřebných znalostí“ teď Gross–premiér udělal dokonce šéfem Úřadu vlády – a koaliční partneři mu jmenování posvětili.) Jakubík zvládl na vnitru kromě reorganizace ještě mnoho další špinavé práce – v paměti zůstane především jeho „soukromá návštěva“ v Hranicích na Moravě, při níž se výhrůžkami pokoušel za­strašit ženu odmítající prodat pozemek investorům, kteří se líbili premiéru Z
0/0
3.10.2004 2:27

Johny_S

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Museli byste prohledat celou republiku
emanovi. Pak se ale ukázalo, že vzhledem ke své temné minulosti budí příliš velký mediální rozruch, a Gross jej jmeno­val policejním ředitelem okresu Most. Věrnou službu mu ale nezapomněl: i když se dnes v Jakubí­kově rajonu střílí na ulicích jako na střelnici a bývalý náměstek čelí podezření, že se buď přímo on sám, nebo jeho podřízení zapletli do spolupráce s místními gangstery, Gross se nikdy k dramatické situaci na Mostecku nevyjádřil. Naopak: po odpočinku v provincii chce Jakubík znovu nahoru a utajeně se přihlásil do soutěže o místo zástupce šéfa inspekce ministerstva vnitra. S přihlédnutím k tomu, jak snadno Gross až dosud prosazoval ve straně i u vládních partnerů své personální před­stavy, se zdá pravděpodobné, že mostecký boss své křeslo dostane. Tím spíš, že pro premiéra to není akt charity, ale obsazení další strategické kóty zavázaným člověkem. Připomíná to osud dal­šího Grossova oblíbence, náměstka pro boj s korupcí a organizovaným zločinem Miroslava Antla. Ten nejprve v opilosti roztřískal služební vůz a poté tak dlouho nepřebíral předvolání k přestupkové komisi, až byla událost promlčena, a on se vyhnul trestu. Stihla ho sice krátká vlna mediální ostudy („úředník bojující se zločinem sám nectí zákon a kličkuje před spravedlností!“ křičely pár dnů no­viny), ale zato mu coby „netrestanému“ zůstalo to nejcennější: prověrka. A tak, když pobouření pominulo, mohl Stanislav Gross udělat Antla bezpečnostním ředitelem Telekomu, který spolupra­cuje s policií a tajnými službami při nasazování odposlechů. Gross tak nejen pomohl kamarádovi k místu s pěknou výplatou, ale navíc přes něj získal kontrolu nad tím, koho bezpečnostní orgány v této zemi odposlouchávají. Pro politika, jehož největším dosavadním skandálem byly právě telefo­náty s „napíchnutými“ osobami, je to vědomost k nezaplacení.
0/0
3.10.2004 2:29

Johny_S

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Museli byste prohledat celou republiku
Ještě dodávám, že je to tentýž Jakubík, s nímž je nyní spojena aféra, jak vůbec mohl dostat bezpečnostní prověrku....
0/0
3.10.2004 2:30

reno17

Re: Re: Re: Museli byste prohledat celou republiku
V letech 1993-1997 byl ředitelem BIS Stanislav Devátý, V. Hučin byl důstojníkem tamtéž. V roce '97 došlo v BIS k rozsáhlým personálním změnám, roku 2001 byl Hučín propuštěn, zatčen a obviněn.
Devátý je dnes advokátem v kauzách Hučína a Topolánka. Je to náhoda, dělá to pouze pro peníze ?
0/0
3.10.2004 9:56

Johny_S

Re: Re: Re: Re: Museli byste prohledat celou republiku
Co tím naznačuješ? A chceš snad popřít fakt, že Gross si do vedení bezpečnostních složek nasadil své lidi, přičemž tito lidé mají velmi dobré zkušenosti z minulého režimu?
0/0
3.10.2004 10:28

reno17

Re: Re: Re: Re: Re: Museli byste prohledat celou republiku
Asi jsem se vyjádřil nejasně.
V letech 1993-1997 - v době liberálně-pravicových vlád - byl ředitelem BIS Stanislav Devátý. Skutečný antikomunista, jeden z mála, kterému před rokem '89 možná hrozila fyzická likvidace. Pouze v této době by se dalo mluvit jako o určité demokratizaci a liberalizaci v bezpečnostních složkách.
Samozřejmě zdaleka nedošlo k eliminaci komunistických struktur, k tomu nebyla síla, navíc dost lidí, kteří by tehdy bývali mohli věci ovlivnit, situaci podcenilo, prostě tomu nevěnovali dostatek pozornosti. V této době tedy mohl V. Hučín působit jako kapitán BIS.
Ihned v roce '97 došlo v BIS k rozsáhlým změnám a čistkám, během následujících 7 let došlo k opětovné "normalizaci" situace, dnes už jsou bezpečnostní složky státu opět plně pod kontrolou neokomunistů.Za této situace je VH a další ze služeb BIS samozřejmě propuštěn a prakticky ihned nato zatčen.
Zde je citát z jeho dnešního rozhovoru k této věci: -- Já si myslím, že Stanislav Gross není úplně ta hlavní figura. To je člověk, kterého ta plukovnická elita vynesla do jeho funkce a teď ho používá jako takový razící štít, poněvadž samotný Jakubík by na jeho místě nemohl být. Ten by byl hned sestřelen. Tak tam dali toho Grosse, on vypadá mladě, je populární... Vzniká tím zajímavá symbióza. Gross je z pozice své funkce instaluje do těchto míst a oni mu za to zajišťují první poslední, aby se tam on udržel. Oni jsou na něm závislí --
Chtěl jsem jen naznačit, že pokud dnes Deváty obhajuje Hučína a tuto kauzu Kořístka, nedělá to zřejmě pro peníze, ale ze zásadnějších důvodů. Ostatně pan Hučín ve své dnešní situaci by na služby kteréhokoli advokáta prostě neměl..
0/0
3.10.2004 10:57

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.