Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Hloupá země, která své starší nedocení

Stárneme. V civilizaci křepčící kolem totemu mládí a v zemi, která své starší tak ostentativně "nepotřebuje", je to obrovský problém. Jak osobní, tak společenský. Dá se udělat jen málo, aby se nám znovu rodily kupy dětí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Beranal

vzkaz pí Bendové
Paní Bendová, Vy jste s tím školstvím, které by dle Vás měli financovat zřejmě rodiče dětí opravdu už nemocná. Vy si neuvědomujete ten základní fakt, že to financování školství je ve skutečnosti společná část investice do budoucích důchodů . Pokud tedy chcete dokončit ten přesun všech těchto nákladů na rodiny (tedy to školství, drobné státní příspěvky a lékařskou péči) tak potom zároveň prosazujte zrušení tohoto dnes již zcela nemravného průběžného důchodového systému, tedy zrušení těch zákonů dle kterých b y ti budoucí potomci měli plnit neexistující důchodové závazky vůči bezdětným parazitům jako jste Vy. Velmi Vám přeji aby Vás ta přemnožená, neproduktivní a parazitující etnika nechala jednou pojít hlady. Ti zbytkový produktivní potomci při pokračování té t o politiky, kterou léta tak aktivně prosazujete určitě emigrují, co jim asi zbude jiného v situaci kdy budou mít na krku ty hordy důchodců s jejich virtuálními důchodovými účty, vysokými finančními a zdravotními nároky a další hordy nepracujících parazitů .
Ono nastolit socialisticko – kapitalistický systém, ve kterém se náklady na výchovu dětí kapitalisticky zprivatizují, rodiče vše platí ze svých zdaněných peněz podrobených všem odvodům – ZP, SP, DP, DPH, SD (pokud se něco společně financuje tak se rodičům tvrdí, že parazitují na bezdětných) a následně výnosy z důchodových povinností těchto potomků (rozuměj tzv. platby na důchodové pojištění) socialisticky přerozdělovat a to nejvíce na ty co do dětí neinvestovali a potom tvrdit, že s tou nízkou porodn o stí se nedá nic dělat to je opravdu tupá demagogie.
Pokud by se takovéto podmínky nastolily firmám
0/0
19.9.2004 12:02

Beranal

Doplnění
Pokud by se takovéto podmínky nastolily firmám (tedy firmy by hradily náklady z peněz zdaněných, navíc podrobených odvodům do SP, ZP, DPH a následné výnosy by odevzdávaly beze zbytku do státního rozpočtu k přerozdělování) tak by se velmi rychle nevyrábělo, neposkytovaly služby, nestavělo. Potom tvrdit že s tímto se nedá nic dělat to by mohl snad jen člověk s IQ 50
0/0
19.9.2004 12:03

sebr

Stáří je trest?!
Paní Bendová je zřejmě mladšího ročníku, takže se ani nedivím jejím názorům. Zřejmě ale nezaznamenala trend z vyspělých ekonomik a to, že tam dochází k vyváženosti zkušeností a praxe s mladou dravostí, elánem a touhou vyniknout. A to je podle mne zásadní věc. Starší lidé odchází ze svých pozic (nebo jsou odejiti), ale zastávají funkce poradenské, kontrolní, nebo trenérské. Firma nepřichází o své know-how, svým postojem k takovému zaměstnanci mu také vyjadřuje dík za odvedenou práci a obě strany jsou jistě spokojené. K nám tahle filozofie opět (jako drahně dobrých nápadů v munulosti) přijde až za 10 let, jak je v těchto zeměpisných šířkách zvykem. A když slyším p. Škromacha, jak on bude řešit tento problém nezaměstnanosti, nebudu jistě daleko od pravdy, že sebevražd z důvodu "stáří" bude přibývat.
0/0
17.9.2004 23:03

Nou_coment

Vzhůru k skvělým zítřkům
Něco méně flustrujícího by tam nebylo pí Bendová. Pokud na víc nemáte .....můžete se přidat.
0/0
16.9.2004 13:33

karoten

K tomu není co dodat
Napro100 tak to je. Dokdy vydrží ten kult mladého flexidebilního A/N s kravatou a dokonalým úsměvem idiota? Oni asi brzy dojdou....plebejský práce dneska dělaj cizinci a dělaj je dobře. Jsou většinou mladší, prokazatelně flexibilní, U/R/Č, sice bez kravat, ale zato s ambicí žít slušnej normální život.
Je ovšem pravda že tlak na pozdější odchody do důchodu je zcela protichůdný s tlakem na mládí + maximální schopnosti. Je přece na státu aby tenhle vadnej vývoj usměrnil, třeba nějakou pobídkou typu "buď a nebo" - tedy: absolvuješ dotovaný kurs práce s počítačem včetně základů angličtiny a anglikanismů, a nebo budeš živořit 15 let o životním minimu, pokud se důchodovýho věku ovšem vůbec dožiješ....
0/0
16.9.2004 11:09

_m-

Re:
To by nějaký kurzy musely být. Jsem ing. se slušnou znalostí počítače a bídnou znalostí němčiny, do důchodu mám cca 10 let . Jelikož jsem byla na pracáku půl roku, tak jsem se starala jestli je nějaký kurz pro mě. Jazyky - neexistuje, zaplaťte si jazykovku - kolik nezaměstnaných na to má. Počítač - jen nejzákladnější kurz, tzn. zapnout a vypnout. Že bych se třeba v nějakém dotovaném kurzu naučila tvoření WWW stránek - paní na pracáku se zeptala a proč. Člověk z maloměsta, nebo vesnice, kde je bez práce celá rodina si těžko může něco takového dovolit. A bylo by toho víc. Madla
0/0
16.9.2004 11:17

karoten

Re: No...
To je smutná že na tom pracáku sedí taková frustrovaná kráva. Bohužel, tím se naše státní správa vyznačuje.
Tak se braňme - zveřejni jak se ta hloupá osoba jmenuje, nebo pošli mejl nadřízenýmu orgánu!
0/0
16.9.2004 11:39

_m-

Re:
Bohužel to nebylo jen tou paní (mimochodem mladou), to je celý systém. Moje známá např. má dceru - vyučenou kuchařku, která nemohla sehnat práci v oboru ani sama ani přes pracák. Ovšem na pracáku byl plně obsazený rekvalifikační kurz - kuchařka. Co stěm holkama potom dělali to nechápu. madla
0/0
16.9.2004 11:46

HAL9000

Ono se to lehce řekne
... "musí se udělat hodně, aby si -sátníci nepřipadali zbyteční". Co má paní Bendová na mysli? Vybudovat nějaké státní lepírny pytlíků pro starší lidi, kteří se nechtějí rekvalifikovat? 
0/0
16.9.2004 9:17

Vaclav Hanus

Re: problem je v tom, co hlu..zelenac nikdy nepochopi
I kdyz ma padesatilety stejnou kvalifikaci, nez ten tricatnik, bude dana tricatnikovi prednost. Je to pouha lakota ze strany zamestnavatele. Ma vetsi pravdepodobnost, ze ten tricatnik mu vydrzi bez zmeny (dlasich transakcnich nakladu na zmenu) nez ten padesatilety. A je tady kopec dalsich pridatnych duvodu. Ten tricetilety byva v ceskych pomerech nezridka clovek s nevyzralym mozkem nactileteho a zamestnavateli (manazerum) se s takovym mnohem lepe manipuluje. Takovy 25nik se necha lehce opit rohlikem, kdyz mu treba misto casti mzdy staci dat k dispozici sluzebni faro pro soukrome ucely, a podobne. A nebo staci, kdyz firma huste porada firemni rauty a takovemu ceskemu postpubescentovi to staci ke spokojenosti. Nepta se, nezajima se o dlouhodobou budoucnost, hledi si radosti, hledi si svych pozitku. A funguje v teto spolecnosti jeste jeden nezanedbatelny mechanismus. Jelikoz se fleky, ktere nejsou podradne v teto zemi distribuuju po pribuzenske linii (kamaradsoftske..) a prihledneme li, ze drzitele kapitalu (zamestnavatele) jsou vetsinou lide starsi, vychazi nam, ze prednostne dostavaji sanci jejich blizsi, nebo vzdalenejsi potomkove (synove vnukove, synovci, netere,...) naopak to nefunguje, protoze paklize padesatnik je v roli zamestnance, neda se predpokladat, ze jeho potomek je zamestnavatelem. Tento jev je dusledek skokoveho prechodu na trh v prvni pulce devadesatych let. Elita, ktra tehdy ziskala ze dne na den majetek, poslal sve potomky na prestizni skoly (vetsinou ven). Ti se ted vraceji a jsou automaticky umistovani na pozice, ktere jim jejich donatori vyhradili a ktere zde na ne cekali.
0/0
16.9.2004 10:11

HAL9000

Re:
Hlu...zelenáč si tohle všechno kupodivu uvědomuje, jeho výpad však nesměřoval proti -sátníkům, ale proti větě "musí se hodně udělat...". Já bych skutečně rád věděl, co jako má autorka na mysli. Jinak si klidně ulevte, já jsem zvyklý na ústrky.
0/0
17.9.2004 0:52

m-p-k-

Co když je to záměr?
     Nezaměstnanost je u nás opravdu velký problém. A netýká se jen těch starších. Stát si stěžuje na nedostatek prostředků a zadlužování - přitom plno lidí, kteří by do státní pokladny mohlo přispívat, z ní proti své vůli a za cenu osobního ponížení musí brát (podpory v nezaměstnanosti). Má to logiku? Zdánlivě ne. Ale nedávno jsem narazila na zajímavý názor, který by mohl vše vysvětlit:
"Rychlá varianta hospodářské reformy V. Klause způsobí ve skleníkovém prostředí postsocialistické ekonomiky hospodářský a sociální rozvrat, jehož zamýšleným cílem je podstatné snížení hodnoty národního majetku a jmění. Krycím cílem je zjistit jejich skutečnou hodnotu v konkurenčním prostředí a dosáhnout konvertibility čs. měny. Zahraniční investoři a věřitelé vyčkají poklesu hodnoty národního majetku (znehodnocení uzavíraných továren, neschopných v tak krátkém čase přizpůsobení světové konkurenci apod.), protože to sníží ceny, za které potom, v druhé fázi, tento majetek skoupí. Rovněž bude dosaženo poklesu ceny pracovní síly prostřednictvím nezaměstnanosti ve spojení se zvýšením intenzity práce. Velmi značné úspory obyvatelstva budou likvidovány postupným zdražováním a odčerpány prodejem státních obligací, dluhopisů, akcií bývalých státních podniků, které se později v řadě případů zhroutí a jejich hodnota bude anulována. Úspory nezkušených soukromých podnikatelů, investované do pořizování výrobních prostředků, budou později z velké části likvidovány jejich zhroucením pod tlakem konkurence na trhu jimi produkovaného zboží a služeb."
(M. Dolejší, Analýza 17. listopadu a změn ve východní Evropě v roce 1989).
0/0
16.9.2004 8:59

Feo

Hloupá země.....
Paní Bendová se tentokrát mýlí. "Současní mladí ministři" totiž nebudou žít z důchodů, ten budou mít  jen jako kapesné na noviny (kde se dočtou bezesporu o svých nesmrtelných zásluhách), apod. Bohužel.
0/0
16.9.2004 8:11

Najdete na iDNES.cz