Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Proč Česká republika brání zločince

Tuto otázku si kladu dnes a denně po nepochopitelnému vetu presidenta republiky Klause ohledně evropského zatykače. To, že jsme společně s Italií poslední zemí v Evropské unii, kdo tuto legislativu nepřijal mne ani tolik netrápí. Co mi ale leží na srdci je samotný alarmující fakt, že tímto gestem dáváme celému světu najevo své postoje vůči kriminalitě, komu tím přihráváme do karet a komu tím nakonec ublížíme.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

rychlošípák

Všem zde...
..přispívajícím odpůrcům EZ sděluji, že číst, psát a navíc i počítat umím, informoval jsem se o této problematice a právě proto jsem pro schválení EZ!! Například i proto, že u našich soudů se čaká na spravedlnost i 14 let (pokud se ji vůbec oběť dočká) a v v západním demokratickém světě je, na rozdíl od našeho státu, opravdové právní prostředí!! Možná i proto se naši občané obrací na mezinárodní soudy, aby se dovolali svých lidských a občanských práv, která jim zaručuje základní zákon  Ústavy ČR. Co vy nato???
0/0
16.9.2004 9:44

dezidor

Proč ten nesmysl?
Po euro politice, euro kultuře, euro demokracii a euro měně tu nyní máme i euro zatykač. Jde o to, že státy Evropské unie mají přijmout zákon, který umožní vydávání jejich občanů k soudům do jiných členských států. Zatím tak neprovedla pouze Itálie a Česká republika. U nás novelu zákona obsahující tento institut zbrzdil prezident Václav Klaus, který ji vrátil poslanecké sněmovně. Co je na euro zatykači špatného? Je v rozporu s českou ústavou (konkrétně s Listinou základních práv a svobod), je další porušením svrchovanosti naší země (koneckonců jde o produkt EU), porušuje základní právní principy a je velmi zneužitelný. Jeho obhájci argumentují tím, že je zaměřen na boj proti terorismu a že pokud jej nepřijmeme, jednak budeme v rozporu se vstupní smlouvou do Evropské unie a jednak se z nás stane jakési eldorádo teroristů a masových vrahů. Nebudu polemizovat o smlouvě o přístupu k EU, tu považuji za a priori špatnou. Ovšem rozhodně chci popřít vyjádření různých lhářů, propagandistů a idiotů, že bez eurozatykače se z našeho státu stane rejdiště mezinárodního zločinu. Copak u nás nemáme trestní zákon a trestní řád? Copak nám něco brání v jejich novelizaci směrem k důraznějšímu postihu organizovaného zločinu či i onoho mýtického „terorismu“? Co se týče českých občanů, tak ti jsou stíhatelní samozřejmě za to, co spáchají na území České republiky, ale také za to, co udělají v rozporu s naším právem v zahraničí. Za činnost v rozporu s trestním právem jsou u nás pochopitelně stíhatelní i cizinci. A u nás se zdržující cizince, kteří jsou jinde stíhání kvůli závažné trestné činnosti, můžeme již dnes vydat k soudu do cizího státu. Tvrzení o ráji zločinců je tedy evidentní hloupostí či spíše lží, zastíracím manévrem, který má cosi ukrýt. Obávám se totiž, že tzv. eurozatykač či celé vznikající „Evropské trestní právo“ budou brzy použity proti všem, kdo se výrazněji postaví do cesty globalizátorů.
 
0/0
15.9.2004 22:59

barbudo

Re:
... nevím, škol nemám, ale bez EZ jsou naši občané na našem území alespoň trochu bezpeční proti šikanózním žalobám v rámci mezinárodních arbitráží ...
0/0
16.9.2004 10:17

Nou_coment

Upřesnění
Co takhle trestní odpovědnos za manipulaci národa a podněcování proti představiteli státu. Do těch novin už leze každej kdo má pr... Nenapadám svobodu slova, ale logiku příčin a možných následků
0/0
15.9.2004 12:47

HAL9000

Jde o princip
Podle mne tak ani nejde o samotný smysl zákona, jako o to, že vláda sama řekla, že k jeho přijetí je potřeba novelizace Listiny základních práv a svobod. A když tuto novelizaci parlament neschválil, tak to najednou vláda zcela arogantně zkouší protlačit i bez toho. Docela pregnantně to vyjádřil i pan prezident v televizním pořadu Sedmička.
0/0
15.9.2004 12:29

Kleki Petra

Milý autore - čtenáři!
Chci-li se poučeně vyjadřovat k nějaké problematice, musím se nejprve poučit. Ponechme stranou důvody vedoucí k nepřijetí EZ. Místo toho mějme na paměti, že trestný čin (obsažený v našem trestním zákoníku) spáchaný kdekoli na světě občanem ČR je z úřední povinnosti nutné stíhat i v ČR. Takže základní předpoklad článku, že totiž nevydáním občana ČR k trestnímu stíhání do jiné země dojde k beztrestnosti nějakého syčáka, je zcela evidentně mimo mísu. Pokud si takovou elementární skutečnost neověřím, nelezu z diskusního fóra do sdělovacího prostředku.
0/0
15.9.2004 11:30

LThomas

Re:
Vazena slecno/pani, ja naopak s clankem plne souhlasim, ale o co vic, nevidim duvod nekomu rikat kam ma nebo nema jit nebo zda je "mimo" misu jenom proto, ze KDOKOLI vyjadri svuj nazor. Kdyz uz zde hodlate svuj nazor publikovat, tak si myslim, ze se da vyjadrit slusne a bez narazek kdo je nebo neni "tzv. mimo misu." Ja napriklad s clankem souhlasim a doufam, ze se Ceska republika konecne vzpamatuje a prestane se stranit spravedlnosti. Jen si treba predstavte, ze se neco "nedej Boze" stane Vasi rodine, Vy budete vedet kdo to zavinil, policie bude vedet kdo to zavinil, ale dotycny bude ve state, ktery vetoval vydani. Budete se citit, ze dotycny stat ci jeho president ma pravdu (prominte mi gramatiku, nejsem Cech).
0/0
15.9.2004 21:06

Kleki Petra

Re:
Vážený mladíče/staříče, v prvé řadě upozorňuji, že Kleki Petra je literární postava a jako takový jest mužem. To jen pro pořádek. Názor je názor a jeho vyjádření je možné mnoha způsoby. Autor zvolil ten, který nevycházel ze znalosti problematiky, ale podobně citově zabarvených úvah, které jsou přítomny i ve Vašem příspěvku. Na tento jeho názor jsem zareagoval názorem svým a nemám důvod na něm cokoli měnit. Autorem použitá argumentace mimo mísu je a publikaci ve sdělovacím prostředku spíše nezasluhuje. Já píšu o právních aspektech věci, tudíž do toho nemotám city. Je mi jasné, že pokud někdo sáhne na život komukoli z mých blízkých, budu mít chuť jej zabít, třeba to i udělám, třeba pro mne budou mít všichni pochopení, ale to ještě nemění nic na tom, že se dopustím protiprávního jednání. Nesměšujme dvě rozdílné věci. Pokud bude Ústava ČR umožňovat přijetí EZ, nebudu mít námitek. Dokud není změněna patřičným způsobem, je jednání prezidenta pochopitelné. Tady ovšem nejde ani tak o otázku správnosti jeho postupu, jako spíš o negativní vztah k osobě prezidenta Klause. Jinak by totiž autor nenapadal jeho, ale vládu a Parlament ČR.
0/0
16.9.2004 10:31

habit

S EUklapkami na ocich...
...aneb presne podle hesla "...nevim, o cem je rec, ale zasadne nesouhlasim." Autor by mel obcas brzdit nadseni a neztracet kontakt s realitou - i kdyz treba nevypada tak prijemne, jako jeho ruzove predstavy...
0/0
15.9.2004 11:21

prazakm

Autor zřejmě umí psát, ale nikoli číst,
jinak by něco takového těžko mohl zplodit. Milý autore, možná by stálo za to si návrh zákona přečíst, a poté se podívat na nějaké diskuzní fórum. A zejména si přečíst zdůvodnění, které je najdete na hradním webu.
A protože já jsem tak již učinil, tak, aby jste věděl, že pan prezident není jediný v tomto státě, kdo je proti evropskému zatykači, Vám oznamuji, že já s vetem plně souhlasím.
0/0
15.9.2004 10:55

Najdete na iDNES.cz