Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Žena neunesla rozsudek, zabila se

Na počátku bylo odmítnutí žadatelky o zaměstnání a věta: "Pro tuto práci jste stará." Padesátiletá žena pak firmu žalovala, spor prohrála a od soudce o svém věku slyšela zhruba totéž. Byla to zřejmě poslední kapka. Žena spáchala sebevraždu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

huhu007

Hajzlík Cepl
má na rukách krev. Ve slušné zemi by už byl dávno v železech.
0/0
21.3.2005 20:07

lotosovy_kvet

Jakpak
se tomu hajzlovi asi spí, když má na svědomí lidský život? Nejspíš dobře, jako zástupce spravedlnosti u nás žádné svědomí nemá . A že je dál soudce, to už je vrchol. Zbavit funkce, at si hledá práci, možná taky uslyší, že už je starej.
0/0
17.9.2004 10:09

Irish Stout

Evidentní chyba
Výrok pana soudce Cepla je obsahuje nonsens:
"Zkoumal jsem, jestli je žalovaný výrok urážlivý, a shledal jsem, že nikoliv. Je to technický výrok. Říct někomu, že na určitou pozici nevyhovuje věkovým průměrem, není urážka. ...". --- Jakým věkovým průměrem? Ta paní měla nějaký věkový průměr? Snad věk, proboha. Pokud jde o věcnou stránku případu, nemohu se zbavit dojmu, že i zde došlo k chybě. Na co máme zákon, který má bránit diskriminaci žadatelů o práci z důvodů věku? Jestliže měla černé na bílém, že ji nechtějí, protože je stará, tak tedy nevím jak frapantněji lze onen zákon porušit.  Hanba!
0/0
15.9.2004 23:41

Michalll

na inzerát v celostátním
mediu  nabízející práci mám jen dvě odpovědi, ani jeden však dosud nedodal souhlas k získání referencí....
komunism byl přece bez nepříjemné práce se vším zadarmo, to ničí především zaměstnance dodnes a dědičně ještě hodně dlouho
michal, libčeves
0/0
14.9.2004 20:11

zvo

Nesoudny soudce.
Zbytecna slova s tragickym nasledkem. Veskera uroven takovych soudcu je  nulova, ne li minusova. Nemuzu rozumet, proc te dame pripominal jeji vek. Zda se, ze i zakladni vychovani chybi. O dalsim vzdelani silne pochybuji.
Neco takoveho nadale zamestnavat a nechavat osudy obcanu v rukou takove "reprezentaci" je uz skutecne silne kafficko.
0/0
14.9.2004 19:35

Carl-K

na její mistě
bych nezabil sebe ale toho soudce
0/0
14.9.2004 18:58

koukalek

Soudce je arogantní čuně
ale co jiného lze čekat od vypatlaného příslušníka privilegovaného stavu, plného rudé chátry (viz liknavý přístup ke zločinům komunismu), žijícího si jako v bavlnce. Ono není snadné hledat práci ani v mladším věku - už po 35 letech mi říkali, že už nejsem nejmladší a tři různé profese a vzdělání VŠ mi také nestačily. Jestliže úřad práce diskriminaci potvrzenou dementním zdůvodněním jistě jinak dokonalého vedoucího o nevyhovujícím věkovém průměru (Probůh! S kým ta paní ten věkový průměr měla?) uzná a dá pokutu a soudce řekne, že se nic nestalo a je v šoku i žalovaná strana, že to tak "dobře" dopadlo, tak je úřad práce spolek idiotů, nebo soudce jen prachsprostě využívá soudci a poslanci oblíbené arogance moci: nikdo mi nic nemůže a vy mi všichni můžete. Těším se až se to soudcovské hovado bude rozčilovat, že nemá kdo dělat na důchody a že má velké daně nebo malý důchod. Jenže on si narozdíl od té paní může do důchodu z královského a nezaslouženého platu bohatě našetřit. A vůbec nejlepší by bylo, kdyby ho ve 40 letech někdo vyhodil jako na soudce moc starého s poznámkou, že baletky taky netančí do smrti.
0/0
14.9.2004 15:29

paolo666

Re:
Muj otec vede nekolik soudnich sporu se svym zamestnavatelem a se statem. Driv jsem mu neveril, co je mozny a myslel jsem si, že na stara kolena se zblaznil, tak moc znelo šíleně to, co mi říkal , jak to probíhá u soudu. I na krajské úrovni. Otec mne požádal, abych s ním chodil podívat se, když mu nevěřím a i z obavy o svoje bezpečí. Říkal jsem si, to je pěkná blbina. Po několika soudních jednáních, na kterých jsem byl přítomen jako veřejnost, jsem to pochopil. V tomto státě pokud se jedná o spor se státem anebo to není zcela jednoznačná věc, nemá cenu se soudit. To, co si například dovolila soudkyně Okresního soudu v Domažlicích jistá Mgr. Kyvířová, to byl opravdový nářez. Nenechat ani jedinou větu z úst mého otce zaprotokolovat tak, aby nezměnila význam. Nepřipuštění důkazů, které jsou jasné a do očí bijící, pochechtávající se protistrana. O formálních náležitostech soudu už nehovořím vůbec. Bylo mi z toho zle a říkám si , jak je asi z toho všeho tátovi. Zvlášť když do toho jde jako do vyhraného sporu, neboť zákon i skutečnosti mu opravdu dávají zapravdu. JE TO HNUS !!! Styďte se páni soudci, vy co moc dobře víte, jaká jste hovada a manipulujete si se vším , co se vám líbí. A vězte, že boží mlýny melou pomalu , ale jistě...poznáte to sami.
0/0
17.9.2004 14:47

bin_go

to je nesmysl
To silně zavání posmrtným životem.
Teď  žijeme, teď  očekáváme vhodné chování kohokoliv, společnosti. Já osobně jsem zaregistoval 2 "převraty". Různé ekonomické reformy. Co platilo, neplatí. Ale to není fér k prostým lidem co v něm dřeli a byli v něm jako otroci vychováni. Teď jsou na obtíž a tak to vnímají.Kdo se k nim tak chová,vlastně jejich děti.Co si přát?, vám totéž, jinak se asi nepoučíte.    
0/0
14.9.2004 15:18

Bohuš

Údaje v občance
Proč jsou v občance údaje, na které zaměstnavatel nemá právo? Např. datum narození. Nebo rodné číslo, které toto datum obsahuje? Nebo rodinný stav. Apod. Vždyť na toto se snad ani nesmějí u pohovoru zeptat, protože jsou to údaje, které lze použít sand jen k diskriminaci. IMHO je na pováženou i to, že je tam adresa. Nebo - ať si to všechno klidně v občance zůstane, ale ať zaměstnavatel nemá právo do ní nahlížet.
0/0
14.9.2004 15:14

spiegel

Boží mlýny melou pomalu
ale jistě. Jsem ateista, ale věřím, že se to tomto takysoudci v životě mockrát vrátí. jen to svědčí o charakteru některých soudců. Kdyby to byl případ v jeho rodině u známých, tak by soudil jinak.
0/0
14.9.2004 11:57

Montaigne

Hmmm
Co jako příslušnice vykořisťované a utlačované bílé většiny vlastně chtěla? Ta nešťastná žena se měla nejdříve natřít asfaltem načerno a pořídít si jako advokátku Samkovou-Veselou 
0/0
14.9.2004 7:59

Pavel_Riha

Právní stát
S takovými soudci NIKDY nebudeme právním státem...
0/0
14.9.2004 7:29

Iivana

50 je stáří?
Víceméně souhlasím s názorem, že šéf by měl mít právo si vybírat podřízené podle svého gusta (resp. určitě s tím souhlasím v případě, že šéf je majitelem "firmy", jde-li o ředitele státní instituce, je to slabší), souhlasím i s tím, že paní zřejmě nervy opravdu v pořádku neměla a pro práci na úřadě se nejspíš bez ohledu na věk nehodila.
S čím ale rozhodně nesouhlasím, je, že padesátiletý člověk je "neperspektivní". V tomto věku má přece ještě minimálně deset let do důchodu! U kolika mladších, údajně perspektivních lidí počítáte s tím, že za deset let ještě určitě budou u vás zaměstnaní?
I s tím vztahem k výpočetní technice je to sporné. Zabývám se vedením účetnictví, pro některé klienty zajišťujeme i jiná zpracování dat, např. zdravotnickým zařízením pořizování údajů pro zdravotní pojišťovny. Před mateřskou to měla na starosti pětadvacetiletá holka; byla docela šikovná, údaje do počítače přepsala rychle a precizně. Přesto VZP vracela často spoustu dávek k opravě. Nyní totéž dělá šestašedesátiletá důchodkyně. Musela jsem se smát, když jsem u počítače objevila papír se zapsanými poznámkami typu "když se program ztratí, najeď šipkou dolů na obrázek s křížkem a zmačkni tlačítko na myši" popř. "ukončení programu - mačkat Esc". Ale: napadne ji třeba, že když je na jednom lístku vykázáno, že sanitka při převozu do nemocnice najela 25 km a o týden později je na stejnou cestu vykázáno 30 km, že je asi jeden z těch údajů blbě a zavolá dispečerce, který z údajů platí a který má opravit. 90% chyb, kvůli kterým VZP dříve dávky vracela, odchytí sama. V odpovědnosti (což řekněme nepřekvapuje), ale i v samostatnosti myšlení se jí žádná z mých výrazně mladších zaměstnankyň nemůže rovnat .
0/0
13.9.2004 23:15

SMUTNÝ

mladej cepl se zachoval jako hovado !!!
je naprosto příznačné, že si to vůbec neuvědomuje. Takových doživotních soudců je daleko více, jejich morální kvality jsou otřesné.
0/0
13.9.2004 21:14

lom01

jsem ...
Jsem invalida, špatně chodím, je to vidět a mám 3400,- důchod. To znamená, že podle některých z vás mám sedět doma v koutě, neprudit, prožít si svejch pár bídnejch roků a pak chcípnout. Určitě se nebudu chodit soudit, za to že mě nevezmou do baletu, nebo kopat výkopy, ale práci, kterou jsem schopnej dělat, bych snad dělat někde mohl.     
0/0
13.9.2004 21:12

fonfon

lide ctete
v pripade p. soudce respekt, ktery s nim nedavno otiskl rozhovor. je tam zmineno i prostredi, kde dotycny pracoval predtim
0/0
13.9.2004 19:08

AlienDUDE

zabte se vsichni
, Taky bych nedal praci nekomu koho proste nechci to ji radsi nedam nikomu, zakon je diskriminacni.
0/0
13.9.2004 19:01

MarkétaM

Chudáci podnikatelé
Když si tak procházím ty příspěvky tak zírám. Každý má plnou hubu práv zaměstnance, ale nějak se zapomíná také na ustanovení, která zaručují jisté svobody podnikání. Vím, že litera zákona zní jinak, ale docela dobře nechápu, proč diktovat soukromému podnikateli, který si svou firmu vybudoval od základů sám a ze svých prostředků, podle jakých kritérií má či nemá přijímat zaměstnance. Je to přece jeho firma.
Když to dovedu ad absurdum. Budu se hlásit o místo a majitelka firmy mě nepřijme, protože mám dejme tomu nohy o dvě čísla menší či poprsí o číslo větší než ona a záviděla by mi, tak si o ní sice právem pomyslím, že ji cestou do práce vzala po hlavě padající cihla, ale nemám s tím problém. Ta firma je její a tak ať si tam blbne jak je libo. Ono na podobné blbce většinou také jednou dojde a tyhle způsoby se jim vymstí.
 
0/0
13.9.2004 18:22

fr-mottl

Re:
predne jsem sokovan, kam az ta demagogie toho hradniho debila dosla - ze lide jsou sto napsat takove kraviny. Tak tedy vazena, podnikatele neziji ve vzduchoprazdnu. Stat postavil silnice k tem jejich zazracnejm firmam, zaplatil skolky a skoly pro jejich  zamestnance, natahal inzenarsky site, privazi deficitnima dopravnima prostredkama zamestnance do firem  atd... A za to samozrejme ocekava, ze si podnikatele  nevyhmatnou jen ty rozinky z dortu , ale zamestnaji pokud mozno sirokou paletu lidi ze spolecnosti. Ano je to eventuelne nesikovny zpusob regulace ale jestli mate nejaky lepsi , tak sem s nim.
0/0
13.9.2004 19:14

vaclav13

Re:
Vážený pane, asi jste žil na nějaké jiné planetě, ale pomoc malým podnikatelům byla zpravidla jen ve formě slibů a řečí. Pro ně toho stát tak moc neudělal. Ta dáma to řekla s nadsázkou, ale docela přesně.
0/0
13.9.2004 20:39

lom01

Re:
Stát, který ty školky, školy, inženýrský sítě atd... postavil, rozhodně nebyl tenhle stát. To byl stát socialistický a to ještě žádný soukromý firmy nebyly, natož zázračný. Nějak jsem si nevšiml, že by tenhle stát něco stavěl. Možná tak smlouvy na ty stavby uzavřel, ale teď z toho platí jak mourovatej a kde nic, tu nic. A jestli myslíte hradního debilního kašpara havla a jeho kumpány, který jsou rozlezlý jak pijavice všude tam, kde se něco rozděluje, tak pak možná máte pravdu. Ale jinak jste právě vylezl z nory. 
0/0
13.9.2004 21:05

Montaigne

Re:
0/0
14.9.2004 8:00

Larrax

Re:
To je síla, to myslíš vážně nebo si děláš legraci? Kontrolní otázka : Kde myslíš, že na to ten stát bere peníze ??? Komu je asi tak vezme ?
0/0
14.9.2004 12:19

S.T

Re:
Nikomu. Jsou to peníze, které by musel zaměstnavatel zaplatit zaměstnanci, zatímco nyní je platí v mnohem menší míře státu.
0/0
14.9.2004 15:09

free_live

soudce milicionar, marxista
Zase jen dalsi zmetek v talaru soudce co pochazi z marxistu, milicionaru a podobne sebranky. Ta nas tu terorizuje, a nebere si servitky. V tomto konkretnim pripade je zrejme, ze vyroky ctihodneho soudce byly tim poslednim, co dohnalo onu damu k sebevrazde. Tomuto ja rikam vynucena sebevrazda. A vrahem je taky nas pan marxisticky soudce.
0/0
13.9.2004 17:44

Borgh

To je zase blábol...
"Žena nevyhovovala věkovým průměrem"...věkový průměr člověka...takovou hovadinu může plácnout jen idiot, není zřejmé jestli pan soudce nebo autor článku...
0/0
13.9.2004 16:48

Larrax

Právo na práci
Chápu, když se na soud obrátí cikán, se kterým se zaměstnavatel odmítne bavit, ale nechápu proč se na soud obrátila 50 letá paní. Copak zaměstnavatel si nemůže vybírat? Speciálně na katastrálním úřadě projde nový zaměstnanec celou řadou školení, které něco stojí, investovat do někoho, kdo za pár let odejde je vyhazování peněz. Není to jen povolání baletky, kde je věkové omezení, je jich celá řad a ne vždy jde jen o věk. Já např. nebyl na vojně a nemůžu kvůli tomu např. k polici (neže bych o to stál), zatímco žena, která na vojně také nebyla k policii může. Rozhodně se kvůli tomu nebudu soudit, prostě jsou taková pravidla. Řídit auto se taky může až od 18 let a nikdo kvůli tomu nesoudí, že je to disklriminace a při tom někdo komu je 17 let může být mistrem světa v zavodech motokár a naopak někdo, komu je 78 zase přejede dvě děti na přechodu. Místo té paní přijali někoho jiného, asi mladšího, kdyby ji/ho nepřijali, tak se taky mohla soudit, třeba proto, že je příliš mladá
0/0
13.9.2004 16:14

WORKEREKK

Re:
Naprosto souhlasím. Ve Vašem příspěvku je vše, co se dá k této záležitosti plnohodnotného říct!
0/0
13.9.2004 16:17

Willybald

Re:
zrejme si vubec nepochopil dany problem. precti si ten clanek jeste jednou.
0/0
13.9.2004 16:18

WORKEREKK

Re:
Dobře a v čem je tedy problém?
0/0
13.9.2004 16:27

Willybald

Re:
preci v tom, ze byl porusen zakon.
0/0
13.9.2004 16:28

WORKEREKK

Re:
Jaký zákon?
0/0
13.9.2004 16:33

Willybald

Re:
Zakon 1/1991 Sb.
Novelizovane zneni, hned prvni paragraf: "(1) Právo na zaměstnání nelze  občanovi odepřít z důvodu rasy, barvy   pleti,   pohlaví,   sexuální   orientace,   jazyka,   víry a náboženství,  politického  nebo  jiného  smýšlení, členství nebo činnosti   v  politických   stranách  nebo   politických  hnutích, odborových organizacích a jiných sdruženích, národnosti, etnického nebo  sociálního původu,  majetku, rodu,  zdravotního stavu, věku, manželského  a  rodinného  stavu  nebo  povinností  k  rodině.  Je zakázáno též takové jednání, které diskriminuje nikoliv přímo, ale až  ve svých  důsledcích, jakož  i jednání  spočívající v navádění k diskriminaci.  Za  diskriminaci  se  nepovažují  případy, kdy to stanoví tento  zákon nebo zvláštní  právní předpis nebo  je pro to věcný důvod  spočívající v povaze  zaměstnání, které by  měl občan vykonávat, a který je pro výkon tohoto zaměstnání nezbytný."
 
Jako personalni agentura si davejte pozor zejmena na to o tom navadeni! Mimochodem, tohle jsou veci, ktere byste meli znat.
0/0
13.9.2004 16:49

WORKEREKK

Re:
V tomto znění zde již skutečně zmínka o věku je. Vzhledem ale k poslední větě tohoto úryvku je patrné, že šance na úspěch by byla minimální.
 
Co se týče "navádění". O jakém "navádění" to tu mluvíte?
 
To že personální agntura měla takovéto věci znát, máte pravdu, to je skutečně můj osobní nedostatek. Omlouvám se za něho.
0/0
13.9.2004 16:53

Willybald

Re:
mno ... pokud klientovi z rad firem rikate to co zde, tedy ze odmitnout uchazece z duvodu veku je v poradku i treba z domneleho duvodu, ze by "nezapadl" do kolektivu je navadeni k poruseni zakona. omluva se prijima, pane kolego ... :)
0/0
13.9.2004 16:59

WORKEREKK

Re:
K porušování zákona své klienty rozhodně nenavádíme, my tuto práci (vybírání kandidátů) provádímě za ně. A při této své činnosti neporušujeme zákon. Stejně tak jako člověk v reportáži, který pan odmítl.
0/0
13.9.2004 17:02

Willybald

Re:
to je dobre.
0/0
13.9.2004 17:12

ilna

Re:
No, aspon vím ve které agenture nemám hledat zamestnance.
0/0
13.9.2004 18:41

Larrax

Re:
Aha, takže podle tohoto zákona může pracovat i 2 leté dítě, že ? Jistě je zase jiný zákon, který to zakazuje, ale je z toho příkladu zřejmé, že to nelze brát doslova. Taky by mě nevzali do armádního letectva, protože ve 30 letech už jsem pro ně starý, budu se kvůli tomu soudit? Zkuste to vzít z jiného pohledu, má 50 letý člověk právo na to, aby dostal přednost před někým mladším ? Nemá, protože pak je diskriminován ten mladší. Uznávám ovšem, že použít jako důvod nepřijetí věk je velká chyba, zvláště, když zaměstnavatel žádný důvod ani uvádět nemusí, prostě stačí oznámit, že zájemkyně nebyla vybrána a tečka.
0/0
14.9.2004 12:34

2Mac7

Re:
Kdyby ona paní byla cikánka, kdo myslíte, že by soud vyhrál ? Zaměstnavatel ?
0/0
14.9.2004 20:27

fr-mottl

plasticka operace a falesne dokumenty
jsou tou jistou cestou pro nas stare a nepotrebne. nemohu si ted vzpomenout na ten film ve kterem byl ten navod jak na to. Myslim ze ten hlavni hrdina mel chybu ze nebyl ze zkumavky...
0/0
13.9.2004 15:40

herulinka

Re:
Ale kde na to na všechno  vzít???
0/0
13.9.2004 15:46

fr-mottl

Re:
no na tu plastiku je si treba nasetrit, co se tyce tech zfalsovanejch dokumentu, tak to za levny peniz obstara kazda pravni kancelar v Cechach - to je to jedine, co opravdu ovladaji...
0/0
13.9.2004 15:51

herulinka

Re:
To jo. Ale z čeho našetřit, když nechtějí zaměstnat...  mimochodem neporadíš nějakou fintu, jak si pomoci rychle k nemovitosti bez zbytečných průtahů?
0/0
13.9.2004 16:22

Willybald

Re:
co takhle nekoho zabit a okrast???? vzpominam na pripad, kdy kvuli podobne zalezitosti dokonce dva lidi varili a pojedli....
0/0
13.9.2004 16:28

herulinka

Re:
No můj případ to rozhodně nebude
0/0
13.9.2004 16:43

Willybald

Re:
ale muj mozna jo. mam strasnej hlad. bud si dojdu v nejblizsich peti minutach na jidlo, nebo snim nejakyho svyho kolegu/kolegyni.
0/0
13.9.2004 16:53

Isbjoerna

Re:
Jak uz to delali za starych Reku: Vdat se a ovdovet.
0/0
13.9.2004 16:39

herulinka

Re:
To né, to bych se musela nejdřív rozvést a to jaksi nepřipadá v úvahu protože mám svou drahou polovičku tuze rááááda
0/0
13.9.2004 16:43

Najdete na iDNES.cz