Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

V Beslanu zabíjel teror. Ne Putin

V komentářích o tom, že Putin dusí Čečnu, že v Rusku lidský život nic neznamená, zato tajné služby všechno, že se lhalo o počtu rukojmích, jako by se ztrácel jeden základní fakt. Ty děti v Beslanu vážně nepostřílel Vladimir Putin.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

MilanMilanMilan2

Pane Komárek!
Srkoro nikdy s Vámi nesouhlasím tentokrát (patrně zcela vyjímečně) ano. Docela Jste to vystihl dobře, rozhodně lépe, než někteří Vaši kolegové, prodchnutí nevůlí proti všemu ruskému, ať je co cokoliv.
0/0
9.9.2004 18:14

Filip_II

v Beslanu zabíjel i Putin
Nelze tímto způsobem zjednodušovat skutečnost. Tvrzení: "V Beslanu přece zabíjeli teroristé a ne Putin, který vede krutou válku v Čečně"  je totiž logicky shodné s tvrzením: "To vás přece pobodaly vosy ne já, který je rozdráždil."
0/0
8.9.2004 17:47

yawara78

Vinu nese i Putin!
Putin nese svou vinu svou neomezenou arogancí a neschopností.PŘÍČINA:Ruská okupace Čečenska a vraždění nevinných civilistů i dětí.DůSLEDEK:Přeživší Čečenci se mstí za smrt svých bližních a to odplatou zabití ruských nevinných dětí.Putin rozpoutal tuto válku.Píchl do vosího hnízda, kde před tím byl klid, ale nyní vosi vylítli z hnízda a začali píchat a brání své hnízdo valstním životem.Každý chytrý normální člověk si uvědomí, že VÁLKA PROTI TERORISMU JE NEJVĚTŠÍ HLOUPOST TOHOTO SYSTÉMU!Zde totiž neexistují poražení ani vítězové.Zatím to však vypadá, že prohrává civilizovaný svět.Tato válka spíše hraničí již s náboženstvím.Lidstvo si neustále myslí, že za něco bojuje,ale nikdo tu neví za co.jen když Bush či Putin ukáže na někoho, tak celý svět hned ví jak se má chovat, tak jak řekou tito pánové!
0/0
8.9.2004 15:16

vaclav13

Re: nemáte pravdu
A to zejména s tou ruskou okupací. Najděte mi v minulých staletích období, kdy Čečensko existovalo jako samostatný stát, který Rusko obsadilo. Neexistuje. Vždyť i Groznyj založila před bezmála 200 lety carská armáda jako vojenskou pevnost. Způsob jakým Čečensko vzniklo v 90tých letech byl na hranici regulérnosti či spíše za ní a osobnost pana Dudájeva je přinejmenším rozporuplná. Nebyl to žádný ublížený horal, který trpěl pod okupací, ale vysoký důstojník strategického letectva tehdejšího SSSR. Trochu zapátrejte po tom co dělal v Afgánistánu. Pak mu ovšem přeskočilo, konvertoval na islám a zatoužil si pro sebe urvat kus území. Vlastních obyvatel se tak moc neptal. O tom co byl zač jasně vypovídá rok 1993, kdy zrušil vládu i parlament a zavedl prezidentskou správu, čili se stal samovládcem. Sled dalších událostí pak vyvrcholil první válečnou krizí.
Nicméně i tak by po jejím ukončení bylo snad vše jakžtakž v pořádku, kdyby v roce 1999 nepřeskočilo pro změnu zase panu Basájevovi a nenapadl sousední Dagestánskou autonomní republiku. To je legitimní součást ruského území a musel počítat, že Moskva nezůstane stát se založenýma rukama. Věděli co je Putin zač, tak proč to dělali? Když někoho vojensky napadnu a on se ukáže silnější, tak musím počítat s tím, že nejen nezískám území, ale mohu ztratit i svoje. Tuhle poslední válečnou epizodu rozpoutalo Čečensko a ne Rusko. Rovněž to, že se Čečensko před rokem 1999 ukázalo jako nevypočitatelný banditistický stát exportující tak akorát teror, drogy a zločin také není vina Ruska.
Závěrem Vám doporučím jediné. Navštivte někde čečenské utečence a zjistíte, že ze svých polních velitelů mají zhruba stejnou hrůzu jako z ruské armády. Někdy možná i větší, a není to bez důvodu. Jen málokdo si dovede představit co se tam dělo i v době, kdy tam ruská armáda nebyla. Takže tady nemluvte o chudácích Čečencích.
 
0/0
8.9.2004 16:14

62milan

Re:
Plne súhlasím s názorom václava13 čo sa týka čečenska a čečencov i s jeho vcelku presným vysvetlením historických suvislostí spojených s týmto územím.Dávam otázku všetkým,ktorý hovoria o ukrivdených frustrovaných čečencoch,ktorých rusko dohnalo k takýmto činom čo tam preboha potom robili obyvatelia arabských krajín podľa neoficialnych údajov ich tam bolo okolo 10.Nebude to všetko skorej o náboženskej nenávisti jedného netolerantného náboženstva voči celému svetu?Myslím,že čečenský problém je len zneužívaný pre potreby tzv.Svatej vojny.Bojujú snáď udatný čečenskí bojovníci islamu v Afganistane,Iraku za samostatnosť čečenska alebo za zvrátené hodnoty islamského fundamentalizmu?Nájdeme ich všade v Palestíne v Iraku v Afganistane v Al Kajde len nie tam kde by to bolo najužitočnejšie za rokovacím stolom ako partnerov bez zaslepenej nenávisti.Odsúdil niekto z poredných predstaviteľov čečencov verejne a bez zbytočných dodatkov toto barbarstvo? Nepočítam samozrejme zvrátené vyhlásenieMaschadova,ktorý to odsúdil a zároveň obvinil Putina,že je to jeho vina.Pripadá mi to ako keby vrah povedal matke svojeje obeti ľutuje ale jeto vaša vina lebo ste ho porodila.
0/0
8.9.2004 21:31

yawara78

Vinu nese i Putin!
0/0
8.9.2004 15:05

Ondřej Bouda

Viníci
Tvrdit, že v tomto případě Rusko není obětí, je zrovna taková pitomost jako tvrzení, že je nevinnou obětí. Vnímáno v širším kontextu, násilí plodí nenávist a ta je zdrojem dalšího násilí. Pokud toto budu ignorovat, byť bych se násilím oprávněně bránil agresorovi, stávám se automaticky též i spoluviníkem toho dalšího konfliktu. Tady nejde o to, jestli mám nebo nemám právo se bránit a jakým způsobem, tady jde prostě o principy lidské psychiky, které platí stejně zákonitě jako gravitace. Když někdo ignoruje gravitaci a skočí z třináctého patra, prohlásíme ho za idiota. Ale když někdo ignoruje principy lidské psychiky a očekává od druhého něco, co je od dotyčného naprosto nereálné, nazýváme ho nevinnou obětí..?
 
Neříkám, že všechno a vždy je řešitelné, ale říkám, že hledat viníky nic neřeší, a tedy je v jistém smyslu zbytečné a kontraproduktivní. Leda bychom přiznali, že viníky jsme všichni...
0/0
8.9.2004 13:07

Krokodýl laskavý

Nesouhlasím
Teroristi jsou hnusáci. Z Putina to však vinu nesmaže. A hned ve dvou rovinách:
1. Rusko řádí v Čečensku jak prasata
2. Ty nekoordinované bandy specialistů postupovaly staletími vytříbeným postupem dle starého ruského hesla "Nas mnogo". Hoďte tam bomby, vtrhněte tam, nějak to dopadne. Naše oběti se nepočítají, nas mnogo.
Vinene je především Putin.
0/0
8.9.2004 13:05

ctrlaltdel

Re:
Bože, ty jsi hlupáček. Ale možná to ani nemyslíš zle...
Znovu opakuji, Putin nebyl ten, kdo zahájil první ani druhou čenskou válku.
0/0
8.9.2004 13:11

ctrlaltdel

Re:
Můžeš obviňovat třeba generála Kulikova, který nařídil bombardování Grozného, můžeš obviňovat třeba Jelzina, který když Dudajev se svými bandity začal obsazovat rádio a televizi, tak se 2 týdny válel na dovolný a psal memoáry a nechal tak zpočátku "nevinný" pokus o puč zbytečně eskalovat (mimochodem, tuhle Jelzinovu nečinnost odsoudili jak západní diplomaté, tak třeba i Michail Gorbačov).
 
Myslím si, že o konfliktu v Čečně něco vím, ale rozhodně bych neobviňoval Putina!
0/0
8.9.2004 13:17

Krokodýl laskavý

Re: Hele
Trojhmate a Jarouši ze sekáče, nenadávejte mi. Obdivuji Vaše historické znalosti, potvrzuji, že hlavní svině v celé akci je ta banda hňupů. Ale Putinův styl se mi prostě nelíbí, myslím, že zavdává příčiny k neštěstí a krizové situace neumí řešit. 
0/0
9.9.2004 15:41

jarda II

Re:
Ty jsi opravdu duševní malorolník, asi nemáš mozek nebo jseš po lobotomii, vždyť tam vraždili děti ty hnusáku jeden ,ale Putin u toho nebyl.
0/0
8.9.2004 14:20

Kentus

No vida, že to jde!
Tentokrát souhlas. Komárek si zřejmě si dal ten hamburger taky.
 
 Potěšený Kentus 
0/0
8.9.2004 11:02

saldo

Ano
Ano, pane Komárku, tentokrát jste to vystihl dobře.
0/0
8.9.2004 8:24

krawinec

Hra na city
... že prezident Putin nepostřílel děti v Beslanu - no, to je těžký kalibr novinářské emocionální demagogie... 
Pravda jistě není černobílá - jak si to myslí příznivci či naopak odpůrci RUSKA, potažmo prezidenta PUTINA...
Byl to jednoznačně útok na Rusko, nesmírně bestiální - tak to však ve válce, bohužel, chodí... Na krutost jedné strany je odpovězeno ještě větší krutostí druhé strany...
Mediální svět i jeho konzumenti, tedy my všichni, jsme byli nyní vystaveni otřesným záběrům a popisům tohoto teroristického činu... Rusko dokonce žádá, pokud se nepletu, svolání rady OSN !
Byla taková mediální kampaň vedena v dobách rusko-čečenské války ? Naopak, každý pokus o solidaritu s čečenským národem byl v Moskvě vnímán jako vměšování do vnitřních věcí RUSKA...
A tady to máme:
Když my jim - tak to pěkně v tichoučku a nikdo nám do toho nesmí mluvit... Když oni nám - Celý světe, dívej se na naše utrpení !!!
 
 
 
 
0/0
8.9.2004 8:07

vaclav13

Re:
Krawinec píšete kraviny. Nikdo by neřekl ani popel, kdyby tihle "stateční bojovníci" podobným způsobem napadli třeba kasárna ruských vojáků v Čečensku. Tohle však omluvit nejde a to ničím. Partyzánský boj se nevede proti ženám a dětem. Zeptejte se dosud žijících pamětníků protifašistického odboje, zda vyhazovali do vzduchu penzionáty s dětmi. Tím totiž vojenskou sílu protivníka moc neoslabíte, ale svou pozici výrazně zhoršíte.
A to ještě nelze srovnávat, protože tady ten konflikt nezačal tak, že by Rusko přepadlo do té doby samostatný demokratický stát, jako tomu bylo v případě Československa. Zapomíná se na to, že Čečensko bylo po staletí součástí Ruska a hlavně na to, že se jí někdy na konci 18tého století stalo dobrovolně ve strachu před tureckou mocí. Že zhruba o generaci později Rusko zradilo, začalo se stavět proti němu a vypukly války na Kavkaze to už je jiná kapitola.
 
0/0
8.9.2004 10:03

krawinec

Re:
Václave13, buďte objektivní ! Beslanské ženy a děti nebyly rozhodně první civilní oběti tohoto válečného konfliktu...
Jinak vaše historické znalosti lze jedině jedině kvitovat - málokdo totiž, včetně mne, zná (nepochybně složitý)politický a demografický vývoj v této oblasti...
0/0
8.9.2004 10:34

krawinec

... a navíc
když se člověk aspoň trochu snaží pochopit logiku této události:
Pokud by vzali teroristé jako rukojmí dospělé, například obsazením nějaké nemocnice, apod. - mohli si být 100% jistí, že je Putin nekompromisně "smete", bez ohledu na oběti na životech rukojmích... To se ostatně již stalo v moskevském divale...
Počítali tedy s tím, že na školu, plnou dětí a jejich rodičů, si ruské komando zaútočit nedovolí - Jak je patrné i v tomto se přepočítali...
0/0
8.9.2004 10:49

ctrlaltdel

Re:
 
Co je to právo na nezávislost???
 
Představuješ si právo na nezávislost tak, že skupina banditů (a Dudajev tehdy byl banditou, protože jak jinak nazvat skupinu ozbrojenců, která nerespektuje jakékoliv  legislativní uspořádání a s noži a brokovnicemi přepadne rádio a televizi) bez legitimní podpory obyvatelstva (duchovní a osobnosti kulturního života tehdy proti Dudajevovi sepisovali petice!) prohlásí svého vůdce prezidentem?
 
Protože tak ten konfilikt někdy v 93. začal...
0/0
8.9.2004 10:55

krawinec

Re:
Proboha, právo na nezávislost má každý (byť sebemenší) národ na světě !!!
Pokud tvrdíš, že spokojený čečenský lid, žijící v rovnoprávném svazku v rámci Ruské federace chtěla skupinka "banditov" vytrhnout proti jeho vůli z bratrské náruče Rusů... - Dovol abych se zasmál !
Věřit můžeš, čemu chceš... to, co jsi napsal je zkrátka Ruská "varianta" PRAVDY
 
 
0/0
8.9.2004 11:20

ctrlaltdel

Re:
To co jsem napsal, není ruská verze pravdy.
 
 • On September 1, 1991 some Chechen politicians formed the "National Congress of Chechen People", declared that part of the Chechen-Ingush Republic became an independent state of the Chechen Republic and stated that supreme power is given to the Executive Committee lead by Dzhokhar Dudayev.
 • On September 2, 1991 a group of religious and public figures made a petition, claiming that the Executive Committee was not legitimate and that actions of the Committee might inevitably lead to bloodshed.
 • On October 27, 1991, an unofficial election was held. Less than 20% (probably 12%) of the population participated, and Dzhokhar Dudayev was elected. Many false ballots were made, so the number of ballots significantly exceeded number of registered voters.
 •  
  0/0
  8.9.2004 11:55

  ctrlaltdel

  Re:
  To, že nezávislost byla vyhlášena jednostranně jakousi skupinkou vedenou Dudajevem bez legitmní podpory obyvatelstva, to, že tuto "deklaraci" odsoudili duchovní a osobnosti veřejného života (čečenského), to, že volby byly svolány narychlo a byly zfalšovány (proto jejich výsledek neuznala žádná civilizovaná země, dokunce vůbec nevím, zda je nějaká země uznala), není ,bohužel, z ruských zdrojů.
  0/0
  8.9.2004 12:02

  krawinec

  Re:
  podívej se, maličkej problém bude v tom, že to jsou sice oficiální ale strohé údaje, které nepopisují a dokonce ani nemohou postihnout reálný politický vývoj...
  Všichni víme jak mohou nastrčené prorežimní figurky v tzv. oficiálních státních orgánech měnit skutečnou politickou realitu, jak mohou být statistiky volebních účastí (zejména v takto "zaostalých" zemích) manipulovány, jak mohou tzv. oficiální média v rukou okupantů působit na veřejnost... atd.atd.
  Jedno je jisté - bylo to období těsně po rozpadu impéria a tedy koncentrace prosovětsky orientovaných a moskvě-loajálních lidí v tehejším státním aparátu musela být extrémně vysoká...
  V takové situaci není radno věřit ani tzv. oficiálním údajům a statistikám...
   
  0/0
  8.9.2004 12:33

  ctrlaltdel

  Re:
  Faced with a rebellion by gangsterish leaders in Chechen-Ingush, a small autonomous republic in the south of the Russian Federation, Yeltsin decreed a state of emergency in the region on Nov. 8.
   
  Všimni si termínu "gangsterish" - předpokládám, že časopis Time nebudeš obviňovat z proruské propagandy...
  0/0
  8.9.2004 12:33

  ctrlaltdel

  Re:
  Mimochodem, to je ze zprávy Jamese Carneyho, dopisovatele časopisu Time, který v té době v Rusku byl!
  0/0
  8.9.2004 13:21

  jarda II

  Re:
  Ty budeš asi taky pěknej uchylák že jo!!!!!!
  0/0
  8.9.2004 14:23

  vaclav13

  Re:
  Já jsem objektivní. Rozhodně neschvaluji počínání Ruska na Kavkaze, ale ještě méně schvaluji Čečenský postup. Je odboj a je terorizmus. Vyhodit do vzduchu vojenský náklaďák je odboj proti okupační moci, vyhodit autobus s civilisty (Palestinci) je terorizmus. Obsadit při nečekaném přepadu vojenský objekt s vojáky je odboj, přepadnout školu s ženami a dětmi je zbabělý terorizmus. Pro ten nelze nalézt obhajobu. Na Kavkaze je stále otázkou cti krevní msta, ale ta se nepáchá na náhodných civilistech, ale na blízkých toho, kdo se provinil na dané rodině.
  Historik nejsem, jen jsem uvedl, že Čečna nebyla prapůvodně anektována násilím. Groznyj sám byl založen někdy před rokem 1820 jako ruská vojenská pevnost. A jak lze dokázat na příkladu dalších autonomních republik, tak není nemožné se vymanit z vlivu a područí Moskvy, ale nelze to dělat banditistickým způsobem, jako to provedl pan Dudájev. Legitimitu jeho prezidentování Vám tu už naznačil další diskutující. Závěrem lze dodat už jen to, že kdyby Basájevovi v roce 1999 nepřeskočilo a nenapadl Dagestánskou autonomní republiku, která je součástí Ruska, tak možná nemusel ten další konflikt už vypuknout. Za většinu problémů vzešlých z této poslední války už mohou čečensští polní velitelé a ne Kreml.
   
  0/0
  8.9.2004 12:56

  ctrlaltdel

  Re:
   
  Jen bych ještě dodal, že pokud si někdo myslí, že v Čečensku žijí pouze Čečenci, neví, o čem mluví.
   
  As recently as 1989, Grozny itself had a population of some 400,000--half of them Russian.
   
  V roce 89 měl Grozny okolo 400 000 obyvatel, z nichž polovina byli Rusové.

  jarda II

  Re:
  Ty jsi,ale hlupák .
  0/0
  8.9.2004 14:22

  kruci_sakra

  hmm
  Koukám,že mr.Komárek si přečetl zdejší ohlasy na svůj zcela opačný výron z předvčerejška a ejakuloval znovu v opačném gardu.
  Akorát nevím jestli to svědčí o vyváženosti pana Komárka nebo o jeho rozvinuté schizofrenii...
  0/0
  8.9.2004 1:51

  Dan 1

  Tak, tak, pane Komárku,
  ale od místního levého klubu si to pořádně schytáte. Isbjoerna, žížal a tajemník už si brousí nehty - pozor na oči!
  0/0
  8.9.2004 1:41

  skyfinger

  Souhlas
  Musím říci, že toto je snad poprvé co musím s panem Komárkem souhlasit!!
  0/0
  8.9.2004 1:12

  _Ufon_

  Re:
  No co, obcas trefi hrebicek na hlavicku, jen tak dal! Pevne verim ze to za nejakou dobu vykompenzuje zase nakou hovadinou!
  0/0
  8.9.2004 1:29

  Najdete na iDNES.cz