Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Úřad povolil kopírovat CD, přesto je soud

Pět let vězení hrozí 32letému plzeňskému podnikateli Rudolfu Matějkovi za to, že kopíroval hudbu z CD. Muž ale získal v roce 1999 živnostenské oprávnění na kopírování cédéček a při provozování živnosti se přesně řídil doporučeními právníků a úředníků živnostenského úřadu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Michalll

Chytráctví jako u vlády,
světový podnikatelský objev, po gatesovi tu už nic podobného nebylo...
možná to nakonec ale vláda realizuje jako prostituci, státání služba kompenzující osobní invaliditu. když bude moci být starosta pasák, proč by nemohlk jeden za druhé kopírovat??
možná místo té evropy by nám sedla aliance se severními korejci, ti zatím přelstili i patentové zákony...
michal,libčeves.t.60377 118 6
0/0
26.8.2004 21:59

marwill

Jde jenom o hudbu?
Kdo nema jinou moznost nebo to sam neumi nebo nema prostredky a podle zakona si muze poridit kopii pro svoji vlastni potrebu tak si zajisti nekoho, kdo u toto udela. Ale nejde prece jenom o hudbu. Kdyz si koupim knizku a budu si z ni chtit neco ofotit a doma nebudu mit kopirku tak pujdu tam, kde verejne kopiruji - a ejhle, taky je tam pak vybere policie, ze kopiruji nelegalne? To by tedy museli posbirat vsechny ty tam co provozuji verejne kopirovani. Uz za prachsproste okopirovani vlastniho dila se odvadeji poplatky pro OSA a podobne lupicske organizace. Fuuuuj!
0/0
26.8.2004 15:43

merhaut

Re: u knih je to jinak než u hudby
stačí se kouknout na ten autorský zákon :-) knihy si můžu nechat pro osobní potřebu zkopírovat tzv. třetí osobou, hudbu nikoliv tu musím sám pro sebe ... a takový software nemůžu kopírovat ani sám pro svou osobní potřebu ... lidé čtěte ...
0/0
26.8.2004 18:10

merhaut

Spousta bludů všech zainteresovaných
Pan Matějka si nemusel najímat několik advokátů na rozbor autorského zákona, stačilo by kdyby si přečetl a pochopil §30 autorského zákona, pojednávající o tzv. volných užitích.
To by mu stačilo k tomu, aby do svého živnostenského oprávnění nenacpal sousloví "pro osobní potřebu zákazníka" což je - vzhledem k obsahu §30 aut. zákona =fatální chyba, (protože pro osobní potřebu si sice můžu zkopírovat jakoukoliv hudbu odkudkoliv, a nemusím být ani vlastníkem kopírovaného cédéčka, či jiného kopírovaného zdroje hudby, ale sám na svém zařízení, jak vyplývá z dikce ) stačilo mít oprávnění "na výrobu záložních kopií" a mohl být naprosto v klidu a už mohl dávno pracovat na žalobě o náhradu škody - lhůta běží a stát se rád schovává za promlčecí lhůty !!
V trestněprávní rovině je stejně neodsouditelný, soud mu totiž nemůže prokázat úmysl porušit zákon, protože konal v dobré víře (jak jistě potvrdí) tak, aby to měl ze svého, byť neúplnému a chybnému pohledu v soukladu se zákony: najal právníky + má živnostenské oprávnění.
Vím o čem mluvím, já jsem svých cca. 50 trestních oznámení iniciovaných IFPI ČR proti mé osobě ustál a všechny trestněprávní i občanskoprávní kauzy pravomovně vyhrál. V současnosti - takřka po 10 letech - čelím dalším pokusům, viz. kauza CD KLUBy (info viz. Rock&Pop a další tisk)
Jaromír Merhaut, Zlín http://mcd.hyperlink.cz
0/0
26.8.2004 14:26

Absinth76

hej loizo
kde jsi sebral že do OSY a Intergramu spadnou 2 mld. korun ročně. všechny tyhle organizace jsou neziskový na což dohlížejí i auditoři, ať se ti to líbí nebo ne. Strhávají si z vybraných peněz akorát rejžijní srážku na provozní náklady a ta je mezi asi tak cca 13 - 20% z vybraných peněz.
0/0
26.8.2004 13:03

dooosa

Re:
20% na provozni naklady? Tak to je slusna zlodejna...
0/0
26.8.2004 13:46

Absinth76

Re:
ber taky že dáváš něco na platy a ty zas nejsou vysoký, pronájem kanceláří a z těch peněz se financujou různý granty a nadace.
0/0
26.8.2004 14:06

trotlX

jeste jedno
z vyrocni zpravy OSA: OSA ma neco pres 5000 clenu. Za lonsky rok vybrala cca 500 000 000,- korun. Na svuj provoz z toho spotrebovala cca 100 000 000,- korun. Na muj dotaz, podle jakeho klice rozdeluje zbytek penez mi sdelili, ze takove informace nemohou sdelit kvuli poruseni ochrany osobnosti. Hlavne, ze vybrali 400,- od deti z detskeho domova za to, ze zazpivali na namesti hymnu. Z neceho se holt zit musi, ze jo....
0/0
26.8.2004 13:53

Absinth76

cena CD
Pro umělce a autory + nahrávací studia z ceny je asi čtvrtina + - , zbytek jsou náklady na výrobu, reklama, daně státu + taková čtvrtina je pro obchodníky a vydavatelství taky něco chtěj
0/0
26.8.2004 12:58

trotlX

Re:
Tento pomer osetruje smlouva mezi umelcem a vydavatelskou firmou. Umelec muze dostat treba jednorazovou platbu, ktera nemusi byt odvozena od prodeje a ceny CD.
0/0
26.8.2004 13:56

murjel

Jeden známý mne
informoval, že se ptal u právníka a bylo mu řečeno, že když si koupil v ČR vypalovačku, tak v ceně je již od dodavatele zahrnut poplatek parazitům OSA a jiným, tedy že si může vypalovat co chce a kdy chce. První dodavatel je pak povinen tenhle poplatek odvést OSE a tím i ostatním (OSA rozděluje - jak je ve hvězdách a je to problém autorů, nikoliv zákazníků). Totéž platí pro jakékoliv zařízení, na kterém lze udělat jakoukoliv kopii - tedy magnetofony, kopírky a pod.  Údajně již v ceně prodeje je zahrnut i poplatek parazitům, kteří nic nedělají a za to nic chtějí peníze - nejsou osamoceni, je jich dost, co to také takto praktikují (celá státní správa). A jinak, pokud mám živnostenský list, tak není mojí povinností zkoumat, zda je pravdivý. Předpokládám, že jsou státní úředníci placeni za to, aby nevydávali živnostenské listy na něco, co neexistuje, nebo se nesmí dělat. Také předpokládám, že provádějí pravidelné kontroly vydaných živnostenských listů a vyzývají živnostníky, jejichž živnostenská oprávnění nejsou v souladu se zákonem, aby si je nechali opravit, protože jinak si neplní své pracovní povinnosti a jsou placeni za něco, co nevykonávají.  
0/0
26.8.2004 12:57

trotlX

Re:
z kazdeho prazdenho media (CD/DVD) se odvadi procento. Celkem vybrana castka se pak rozdeli mezi organizace typu OSA
0/0
26.8.2004 14:00

Blamik

Zloděj volá chyťte zloděje
No IFPI a OSA by si měla dost dávat bacha na ty svoje výroky. Jedinej důvod proč je česká muzika ve svrabu je jiná než nelegální kopírování. Ono ani s těma zahraničníma to tu není dvakrát lepší. To je halt průšvih když se natočí cedeso s muzikou a náklady na edici dosáhnou půl melouna tak se dá cedeso prodávat do dvoustovkek ( za to těch dva a půl tisíce nosičů prodáte ). Ale jak oznámit že vlastně vyšlo? No jednoduše šoupnede editorovi playlistu do rádií sto táců bokem všimného, do ESA dvěstě za čtrnáct dní v žebříčku a pak stovku do CT do pasqilu nebo nočky s andělem. No ale to nejsou ještě propagační výdaje. To jsou prostě úplatky. Čili ze zakoupeného cédéčka vlastně z více než třiceti procent podporujete korupci v hudebním průmyslu. Ať si kdo chce co chce říká ( a tohle myslím Dane Bárto zcela vážně ) nejsme tak bohatí abychom si mohli dovolit platit někomu do kapsy za Vaše dílečka. Až to přestanou producenti dělat hned se bude v čechách zase dařit hudebníkům jak by si zasloužili. Do té doby ale bulíte na špatném hrobě.
Smrt OSA a BSA. Jen řvou že chytají zloděje aby pak mohli zlodějům platit sami. Svérázná logika zákonů.
0/0
26.8.2004 12:51

Loiza

OSA a spol. :(((
Zhruba ve stejné době tj. rok 99/00 jsem se telefonicky dotazoval OSy zda si mohu nakoupit originální CD a přepálit si je na mp3. Bylo mi řečeno že nikoliv! OSA a ostatní autorské svazy DILIA a Intergram jsou jedna velká černá díra do které akorát ročně spadnou cca 2 mld korun a zůstanou tam. Autoři z toho mají více či méně ....! Jinak k tomu podnikatelskému záměru: beru to jako vyplnění mezery na trhu, ale náš víc soc než dem stát to nechápe. Autorský zákon je sám osobě blud první třídy a nevěřím našim poslancům, že by přišli s něčím zásadně novým. Autorská práva ctím, ale co je moc to je příliš.
0/0
26.8.2004 12:47

trotlX

Ochrana socialistickych autoru
OSA ma 5000 clenu. Za lonsky rok vybrala 500 000 000,- korun. Na svuj provoz z toho spotrebovala 100 000 000,- korun. Na muj dotaz, podle jakeho klice rozdeluje zbytek penez mi sdelili, ze takove informace nemohou sdelit kvuli poruseni ochrany osobnosti. Hlavne, ze vybrali 400,- od deti z detskeho domova za to, ze zazpivali na namesti hymnu. Z neceho se holt zit musi, ze jo....
0/0
26.8.2004 13:47

Loiza

OSA a spol. :(((
Zhruba ve stejné době tj. rok 99/00 jsem se telefonicky dotazoval OSy zda si mohu nakoupit originální CD a přepálit si je na mp3. Bylo mi řečeno že nikoliv! OSA a ostatní autorské svazy DILIA a Intergram jsou jedna velká černá díra do které akorát ročně spadnou cca 2 mld korun a zůstanou tam. Autoři z toho mají více či méně ....! Jinak k tomu podnikatelskému záměru: beru to jako vyplnění mezery na trhu, ale náš víc soc než dem stát to nechápe. Autorský zákon je sám osobě blud první třídy a nevěřím našim poslancům, že by přišli s něčím zásadně novým. Autorská práva ctím, ale co je moc to je příliš.
0/0
26.8.2004 12:42

Goudy

!!!!!!!!!
http://www.cdcd.cz/ 
0/0
26.8.2004 11:02

Templ

Mám takový neblahý pocit,
že ta OSA si nechává víc než onen autor... Vypadá to spíš na parazity než ochránce zákona.
0/0
26.8.2004 10:23

D-o-c

Klasika
Takovým lidem jako je p. Matějka se musí otevírát nůž v kapse, když čte a slyší populistické řeči o snižování kriminality v oblasti autorských práv od Standy Grosse.
0/0
26.8.2004 10:00

medved_cz

Soukup (IFPI) LZE!
Ze zakona si muzete udelat kopii pro osobni potrebu KOLIK CHCETE. A ani nemusite mit CD koupene. LEGALNI jsou napriklad nahravky z TV nebo radia STEJNE JAKO z CD z pujcovny nebo STAZENI Z INTERNETU (zdroj originalu NENI URCEN zakonem). Ta jedna kopii se tyka POCITACOVYCH PROGRAMU, ktere mate legalne zakoupeny. Nikoliv ostatnich autorskych del. Viz autorsky zakon 121/2000 Sb. ( http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/701?kam=zakon&id=38 ), paragraf 30, odstavec 2 pismeno a) (obecna aut. dila) a par. 66 odst. 1 pism. b) (kopie poc. programu). Ale to je normalni, ze pan Soukup lze. Vydavatele hudby totiz v teto oblasti lzou uz leta.
0/0
26.8.2004 9:57

uz_to_nehulte

Re: s.Soukup
nelže poprvé a jak to sleduji tak ani ne naposledy..
0/0
26.8.2004 10:03

lemming

Re: Kopie
Omezení na jedinou kopii není v zákoně stanoveno ani pro počítačový program - je-li to potřebné pro užívání programu (lze argumentovat např. nespolehlivostí média), můžu si vyrobit rozmnoženin kolik chci, ale jen pokud jsem legální uživatel programu.
Je pravda, že u hudebního nosiče není stanoveno, že musím být majitelem originálu, ale kopii (kopie) si smím udělat jen sám pro vlastní potřebu, což pan podnikatel nedělal a bez ohledu na to, co mu řekli na živnostenském úřadě měl respektovat autorský zákon.
0/0
26.8.2004 10:32

klapik

Re:
Kdyz budu totalni imbecil v pouzivani PC a nebudu mit doma jiny HW pro vytvoreni kopie CD, tak mam smulu a kopii si udelat z origose nemuzu. Nemuzu pozadat kamose, aby mi udelal z meho originalniho CD zalozni kopii, pro me samotnyho, v mem pokoji a na mem PC.  Hovadina postavena na hlavu
0/0
26.8.2004 10:44

VenousekhN

Re:
To můžeš to je jasný. U softwaru jde o to , že můžeš mít na 1 PC jen jednu instalaci daného programu. Kdybys měl doma 10 PC tak furt tu jednu licenci musíš mít nainstalenou jen na 1 PC. Na kolika plackách máš vypálený instalačky by vůbec nikoho nezajímalo. Je to úplně něco jiného než hudba a filmy......
0/0
26.8.2004 10:46

Soudce Ti

Re:
Měl byste být velmi opatrný, než někoho obviníte ze lži. Pokud jste četl článek, tak jste mohl zjistit, že uvedená záležitost se týká let 1999-2000. V této době platil zákon č. 35/1965 Sb., ve znění p.p. a tohoto zákona se týká i vyjádření p. Soukupa. Vámi citovaný zákon č. 121/2000 Sb., který tento zákon zrušil, nabyl účinnosti až 01.12.2000!
0/0
26.8.2004 13:26

Pulcik

Jak precist(prepalit) CD necitelne na PC
To je uz sice asi notoricky zname, ale treba to jeste nekdo nevi, tak bych mu rad pomohl. Me totiz tato vec nevyslovne s.... Finta je v tom, ze HiFi cte CD od stredu, kdezto PC od okraje a posledni stopa obsahuje informace o obsahu CD, ktere cte PC jako prvni. Vyrobce tam proto zaradi stopu s nesmyslnymi udaji napr. 99 skladek o delce 0s atd. Staci udelat lihovym fixem (cerny nebo cerveny, zeleny se mi moc neosvedcil)par tecek po okraji, kde je ta posledni stopa. Kdo ma dobre oci jako ja, tak jednotlive stopy uvidi jak na LP. PC pak tu posledni stopu neprecte a preskoci ji a vy mate vyhrano :) Me tohle fungovalo zatim u vsech CD krome jednoho, ktery bylo v nejakem silenem formatu a prehravac k tomu byl na tom CD (a mimochodem na vezi neslo prehrat vubec za coz timto vyrobci dekuji a rad bych jej povesil za jistou citlivou cast tela do pruvanu)
0/0
26.8.2004 9:54

Pulcik

oprava
cerny nebo zeleny. cerveny je na prd
0/0
26.8.2004 9:55

čirokéz

Velikost teček
Jak velké musí být ty těčky? Já jsem totiž někde na netu viděl obrázek, kde stopa byla zaslepena lepící páskou (čtverečky asi tak 0,5 x0,5cm). Můj kámoš to pak zkoušel doma, ale dopadlo to neslavně - po zasunutí cd do mechaniky došlo k totálnímu zhroucení, a nepomohlo nic, jenom nová instalace widlí.
0/0
26.8.2004 10:29

JohnnyV

Re:
Zajímalo by mě, jak může jedna mechanika číst CD od středu a druhá zase od okraje a přitom reprodukovat stejně. Když mám na CD první skladbu ve středu, jak může potom být čtena z okraje?
Díky
0/0
26.8.2004 10:52

ERIK_

Re:
Zkusím to vysvětlit "laičtěji", takže asi takhle: mechanika hudební je jen na hudbu, ne na data. Jako taková je dělaná a "naučená" že CD má jen jednu oblast dat (session), a to je hudba.
Mechanika v PC je tzv. multisession, tzn. že umí číst více oblastí na CD, kde může být např. hudba, data, atd.
No a z toho vycházejí ty ochrany. Ta hudební umí je jednu oblast (session), takže přečte hudbu a dál nečte. Kdyžto ta PC si nejdříve prohlédne celé CD a to tak, že narazí na tu špatnou oblast, kterou tam dá vydavatel a ta tu mechaniku zblbne.
Jinak s lihovým fixem to není vůbec žádný problém. Dobrý popis jak to uděla lze najít např. na www.cdr.cz
0/0
26.8.2004 11:43

wildge

:-)
To, ze to byla cernota, to je asi kazdemu jasne, ale na druhou stranu je blbost, aby clovek musel sve pravo mit kopii vyuzit sam a ne to nechat na nekom jinem za uplatu.
0/0
26.8.2004 9:50

Obracec_kalendare

...
DC++  OSA mi může vylízat anál.
0/0
26.8.2004 9:47

Pulcik

Re:
mas recht DC++ :)
0/0
26.8.2004 9:57

Pulcik

Re:
mas recht DC++ :)
0/0
26.8.2004 10:21

uz_to_nehulte

Sajratjt
Autorský zákon u nás je pěkně velký sajrajt, stejně jako mnoho jiných. pro zpestření názoru od iqtykva viz. níže - autoři ( i vydavatelé atp. ) taky pěkně kradou, a to zcela v jiné škále, když jejich min.kultury posvěcené organizace ( OSA a Intergram ) bez skurpulí vybírají poplatky za autorská díla autorů jež nejsou jejich členy... To ovšem krádež není. Ten kdo z Vás stvořil multimediální aplikaci např. krmí kasu Intergramu, že Tě okrádají ? kdeže to se IFPI líbí a je to OK... čechrealita
0/0
26.8.2004 9:43

krop

hehe
Klasika. Místo aby dotyčnej úřad podnikatele upozornil na chybu a ten potom přepracoval pracovní postup zálohování, je daleko složitější a pro stát nákladnější ho pohnad za takovou pi.ovinu pře soud. Nehledě na to, že spousta lidí není sochpná si udělat kopii, protože to neumí. Takže podle zákona bude vedle zákazníka stát pracovník firmy a bude zákazníkovi ukazovat kam klinout. Jenom jestli to není taky už mimo zákon. Nebo, že by zákazník podepsal ještě jedno prohlášení, kde se zřekne obsluhy PC a pověří tím třetí osobu. ALe nebude to něco proti něčemu. Protože takle by sme mohli u soudu nakonec skončit asi všichni. Hamba IFPI, hamba českým zákonům.
0/0
26.8.2004 9:33

Pulcik

zalozni kopie
Ja myslim, ze cela ta vec kolem kopirovani je trapna. Znam cloveka, ktery ma kupu prepalenejch CD a na todle tema rika akorat: "Ja mel vsechny ty CD originalni, ale bohuzel jsem je ztratil nebo znicil a zustaly mi jen ty kopie." A dokaz mu, ze lze :)
0/0
26.8.2004 9:30

VenousekhN

Re:
To se dá velica snadno dokázat. Pokud má příjem 10000 Kč měsíčně , platí 3000 nájem a 2000 za jídlo, tak mu těžko někdo uvěří , že si koupil 10 originálních CD , které v tom měsíci vyšli ......
0/0
26.8.2004 10:48

pinguinone

Re:
..dostal je darem...
0/0
26.8.2004 11:46

Karlos23

Re:
Ty jsi ale debil, kdyz u tebe najdou nelegalni kopie musi TY prokazat, ze jsou legalni.
0/0
26.8.2004 12:54

KarlaEgon

No nazdar
Rudane, ty fole, doufam ze jim to natres. Ale presto jsi udelal chybicku, mels tam mit i pronajmuti kopirovaciho zarizeni zakaznikovi a bylo by vse ok. To se Martinska otrese az to vyhrajes.
0/0
26.8.2004 9:28

dzudzin

trapnost
Nezapomeňte že byl slavnostně zatčen koncem roku 2000 a to byla vypalovačka trošku dražší špás.Jenom si nemůžu uvědomit že bych v autorském zákonu narazil na slova ,,sám vyrobit".Jinak taky pálím doma a často věci které už vlastním na LP i s autorskými právy a taky spoustu věcí na jeden poslech protože orginál chci vrátit a ještě jsem ho neslyšel.
0/0
26.8.2004 9:22

VenousekhN

Re:
Ale ano . Formulace v zákoně z ní : "je oprávněn si zhotovit" nikoliv " může si nechat zhotovit "
0/0
26.8.2004 10:49

fuktom

Re:
Ale zakon nic neříka o tom, jaké nástroje na zhotovení použiji. Takže si zhotovím kopii a jako nástroj použiji člověka s vypalovačkou.
0/0
26.8.2004 11:21

pinguinone

Re:
.
0/0
26.8.2004 11:47

VenousekhN

Re:
Rozkaz zněl jasně.... "Muž s vypalovačkou nesmí projít"
0/0
26.8.2004 13:44

iqtykve

Hlavní chyba je v zákonu
který vůbec legalizuje kopírování autorských děl, jejichž nosičem je v tomto případě CD. Je to normální státem povolená krádež a celá diskuze je teď jen o tom, jakým způsobem se smí či nesmí krást. Zloděj pak křičí chyťte zloděje. Autorsky realizovat hudební CD je náročná a dlouho trvající práce, na které se podílejí skladatelé, textaři, muzikanti, producenti, studia - všichni ti lidé si zaslouží odměnu za práci. Ale protože u nás se duševní práce jaksi nepočítá, nikomu nepřijde divné tohle všechno ukrást za 10 kč CD strčené do vypalovačky. Že si na to někdo udělá živnosťák je smutný doklad nadutého opovržení duševní práce jiného. Kdyby takhle fungoval i trh s jídlem, ošacením atp., vrátili bychom se zpátky na stromy a živili se bobulemi, protože by nebylo proč vyrábět a prodávat.  
0/0
26.8.2004 9:17

Pulcik

Re:
No podle toho co pises muzu jen poradit, aby se uz lidi vykaslali na tvorbu nejake hudby, filmu a softwaru, protoze to zkratka nema smysl. Anebo at to delaji ciste pro radost z veci. Fakt je, ze nejvetsi cast penez zaplatis obchodnimu retezci. Vyrobni naklady jsou smesne a chudak autor z toho taky moc nema.
0/0
26.8.2004 9:25

ouagadougou

Re:
nick sedí. problém je v tom, že okopírovat cd vyjde na cca dvacet korun, zatímco originál vyjde klidně na šest stovek. při takovém finančním rozdílu nikdo nebude dvakrát váhat si kopii pořídit. vydavatelství by si to měla uvědomit a snížit tento šílený poměr na rozumnou úroveň. vezmi si příklad knížek - kolik za jejich vydáním stojí autorského úsilí, práce editora, korektora, grafika, sazeče, tiskaře, distributora atd..., a přesto může knížka stát dvě stovky. proč cd ne? proč se knížky běžně půjčují a kopírují zatímco s cd jsou pořád problémy? proč by měli mít vydavatelé hudby nějaké extrabuřty? (to se týká i dph, v tom jediném vydavatele podporuji, sazba by  se měla sjednotit na pěti procentech.)
 
0/0
26.8.2004 9:29

Pulcik

Re:
Konecne rozumny clovek. Je bych rad podotknul, ze naklady na vyrobu takove knizky jsou o dost vyssi nez u CD a co se tyce vyroby, tak je to mnohem jednodussi, tj. i levnejsi. Navic treba v USA jsou CD o mnoho levnejsi nez tady, tak bych se divil, ze by cena nemohla jit vyrazne dolu.
0/0
26.8.2004 9:36

Najdete na iDNES.cz