Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Rus je pryč, páteře jsou stále nalomené

Sovětská invaze v srpnu 1968 byla jedním z traumat, kterými si národ prošel a která ho poznamenala. Vznikla série postupující po jednotlivých "dílech" s názvy Mnichov 1938, Heydrichiáda 1942, Únor 1948, Padesátá léta, Srpen 1968 a Normalizace.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

OKEJ

SOUHLASIM
Ze clanku mam velmi pozitivni pocity k souhlasu. To, ze byl v CR vubec nekdy komunismus je mi moc lito.
0/0
25.8.2004 10:26

ulukomorja

Rus pryc neni,
Jsem tu stale, bratrankove, obcas to ctu a hrozne se bavim: Nemec je pryc! Rus je pryc! Jen ta pater po staleti zustava nalomena. Cim to asi bude?
0/0
24.8.2004 23:48

OKEJ

Re: ODPOVED
S rusakem bych ja byl takovy bratranek, ze by letel na mesic bez jakychkoliv moznosti na navrat. Pokud by mi do oci rekl "bratranku"
0/0
25.8.2004 10:29

karoten

Bez patronátu jako telata bez napáječky
Mnozí, starší ročníky zvláště si nedovedou představit stav kdy nad děním ve státě nikdo vyšší nedohlíží a nekoriguje. Ten stav tady máme a správa našich věcí se škube v záchvatech tu drancování, jindy nesmyslný ochrany, trvale však ve strachu z rozhodování.
Řev příznivců pseudopravice ODS odráží tu část společnosti která touží po skutečný svobodě - ale jenom pro sebe. Skutečná občanská demokracie se nedá nastolit, ta musí vyrůst z hrdejch lidí který věřej že Českej stát je ten jeho.
Ten stav tady nemáme.
0/0
24.8.2004 9:33

Templ

Re: Karoten by měl
sloužit ke zlepšení zraku.... proč tedy tak černé vidění? Mám spíš pocit, že největší potíže působí v oblasti národní hrdosti politikové... Vzpomeň si na pana V. Havla a jeho "tesání" do vlastních řad. Jen tak na okraj ... hrdé lidi jsem zažil i v 70-tých létech.
0/0
24.8.2004 17:26

karoten

Re: Vzpomínám na Havla
Jako na to lepší co nás ve vedení země potkalo.
Kolik těch hrdejch v 70tejch letech bylo? Jak skončili? Já nevidím černě, ono to černý fakt je....byla to vícenásobná destilace společnosti od konce první republiky. Kdo tady zbyl? Odpověď známe.
0/0
24.8.2004 17:36

Templ

Re: ...zachováním hrdosti
jsem byl lépe placen (cca o 2.000,-) než při jejím nezachování. Jen tak na okraj... hajzlík zůstane hajzlíkem bez ohledu na režim. A už se tak nečil
0/0
24.8.2004 17:48

karoten

Re: Dokonalý souhlas
Klidně i bez zdrobnělinky  
Odvaha se jak známo dlouhodobě vyplácí, kdo neriskuje, nezískává. Práce např.v kotelně je rozhodně přínosnější pro osobní rozvoj než znovuobsadit židli nesamostatného referenta.
0/0
24.8.2004 17:54

Templ

Re: Fuj, kotelna....
lesy... Po facce nadřízenému z místa samostatného technologa odloučeného provozu a vedoucího laboratoře dlohodobý ozdravný pobyt v lese.... a eště za solidní plat.... Díky KSČ !!!! Doposud se tím i přiživuji. Ostatně posudek šel se mnou a tím pádem jsem získal hodně různých oprávnění, která mi umožňují podnikat. Takže znovu bych chtěl tímto poděkovat KSČ !!!!
0/0
24.8.2004 18:02

karoten

Re: Dyť říkám,
Každá zkušenost člověka obohatí, záleží na něm samým jak to bere. Tak to Vám přeju, že jste mu tu přesdršku dal, to byl ten nejlepší moment v kariéře národním podnikem  
0/0
24.8.2004 18:13

Templ

Re: Ale věříš, že mi ho bylo nakonec líto?
Zhruba za deset let od incidentu po mě chtěli, abych mu podkopl nohy. V té době už starému ustrašenému člověku, který se pouze snažil zavděčit svým nadřízeným tak až byl nepohodlný. Vztek jsem měl na ty parchanty, kteří ho chtěli zlikvidovat..... Takže místo slíbeného postupu tentokrát do kotelny.... ale do kotelny na tuhá paliva (nemám nárok být ve vládě.... oni byli v plynovkách). Ta kotelna byla ale na horách.... svobodný život.... .... a ty vzpomínky....
0/0
24.8.2004 18:26

Sarka-3

Co to je ?
Musela jsem si protřít oči : styl zpracování jako dopis snaživého žáčka ze školního časopisu 60.-70. let. Snad jste za tento "názor" nedostal i zaplaceno ? Nebo jste to opsal ze starého sešitu ? Vlastní téma jste tím zabil dokonale.
0/0
24.8.2004 7:44

michal-pitucha

Socialismus z mého pohledu...
Naprosto souhlasím se autorovým článkem. Koneckonsů krása demokraci vůbec je to, že tu můžeme všichni svobodně psát včetně autora.
Že je demokracie zatím nejdokonalejší a nejsvobodnější systém, který kdy lidstvo vymyslelo je snad všeobecně jasná věc. Sebedestruktivita v demokracii je také možná. Demokracie je tolerantní k menšinám. To je v pořádku. Je ale tolerantní i k názorům a proudům (zatím menšinovým), které mohou zničit demokracii samotnou (viz komunismus, nazi proudy apod.). Záleží na každém státu, jak si demokracii sám interpretuje. Jelikož kolik existuje demokratických států, tolik existuje růzností a variací demokracie.
Dostal jsem se ale tímto úplně někam jinam... chtěl bych se ale vrátit k článku. Možná je vlastností Čechů stěžovat si vždycky za jakýchkoliv okolností a sám ve věšině případů neudělat nic, aby to už konečně pro něj bylo lepší. Člověku se těžko vzpomíná na fronty na maso a banány, na Husáka a povinné masové ovace komunistickým funkcionářům, žádné soukromí a možnost výběru a alternativ, bez barevností a s vágním přístupem k okolí (toto si sám nepamatuji je mi 22 let, ale trochu se zajímám dobu ´68 a ´89). Jen si vzpomeňte na masové nájezdy do Rakouska a Německa a na koukání kolem, co všechno oni maj´. Teď to máme i my. Ale zřejmě jsme zapomněli, že ty supermarkety, hypermarkety, mobily, moderní technologie, nové životní styly  provází i sociální problémy (viz nezaměstnanost).Otázkou je, když se podívám na dnešní pracovní úřady na konkrétní "žadatele", zda to jsou lidé nezaměstnaní nebo nezaměstnatelní, kteří za socialismu přirozeně nešli vidět.Jak si jinak vysvětlíme neustálý hlad po kvalifikovaných lidech a 10% nezaměstanost?Jistě zde existují i vlivy ekonomické.Také občas slyšíte naříkání: "to by za komunismu nebylo, to by se nestalo".Opravdu? Nebo se jen o těch problémech nemluvilo?(Např.hrabivost politiků, manažerů, tuneling,úplatkářství,drogy,trestná činnost...)
0/0
23.8.2004 9:02

ghamil

hrozny clanek
krasny prispevek pane Jandourek, na tohle jste studoval zurnalistiku? Tohle by splacalo i dite v zakladni skole, i kdyz je to vsechno pravda, styl jakym je clanek napsan je zalostne ubohy.
0/0
22.8.2004 4:14

Horník Kdojevíc

Levičáci nechtějí osobní svobodu.
Je to jako s domácími prasaty: jak si jednou někdo zvykne na pravidelný přísun mláda do koryta, vzdá se všeho včetně vlastní svobody.
 
0/0
21.8.2004 9:50

karoten

Re: A co horníci?
Levi nebo Pravi? Byla to protěžovaná esence dělnictva, hrdá na svoji práci, a z hrdosti na vlastní dílo levičáctví obvykle neroste....
Režim zabíjel v lidech iniciativu a dělal z nich levičáky násilím, okolnosti neumožňovaly pravicový chování bez trestu.
Samozřejmě máš pravdu.
0/0
24.8.2004 9:15

Najdete na iDNES.cz