Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Prvňáci dostanou příspěvek, dohodla vláda

Pokud vláda splní své sliby, mladé rodiny s dětmi se mohou těšit na podporu: konkrétně zvýhodněné novomanželské půjčky a takzvané školské příspěvky. Na těchto dvou bodech se v pondělí shodli lídři vládních koaličních stran po tříhodinovém jednání o programu nové vlády.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

wjt

A já bzch chtěl taky ...
... pro druháky, a třeťáky, a čtvrťáky, a páťáky, a taky pro Majdalenku s Apolenkou, a pro všechny fajn holky ze 3.B., a taky pro bráchu, a pro sousedovic Fandu protože je DĚSNĚ hodnej ...
0/0
17.8.2004 22:58

Johny_S

Re:
Já chci taky dvě stovky na tužky, fixy, sešity, brašnu - i já to upotřebím. Sakra, tak proč nic nedostanu? A můj strejda je nádražák a taťka byl esenbák (bohužel jenom okrskový a v pohotovostním pluku sloužil skutečně jenom na škole - a to, co psal Přibyl, jsou podle něj jenom kecy, nikoho nepřesvědčovali, aby zůstal, nějaké sportovní družstvo je taky nesmysl - a to nejlepší na závěr, do 90. let působil jako vymaštěný tělocvikář a teď je šéfem úřadu vlády, to je tedy kvalifikace)... Asi bych si měl zařídit nějaký nevěstinec, aby si se mnou Gross začal tykat, pak už by to snad šlo zařídit.
0/0
17.8.2004 23:05

Džura - hrdina Pamíru

bah
Doufám, že vládní analytici počítají s navýšením výplaty příspěvků  - příspěvek se má totiž vyplácet dítěti před nástupem do první třídy, tedy prvňákovi - jistá skupina totiž zvolí z obchodního hlediska systém propadnutí v první třídě ( a aní jí to nedá žádnou práci  - pokud by ovšem učitelka zlobila a snažila se i přesto "vykopnout" prvňáčka  do druhé třídy, pak by na třídní schůzku přišli  a dopadlo by to  ), takže se stává opět prvňákem před nástupem do první třídy .
Apropo, kolikrát se smí propadnout v první třídě ? To bude peněz, ty jsou přece důležitější než vzdělání  - chytrý prvňák si tak může přijít na 400 až 800 Kč . No a vo tom to je.
0/0
17.8.2004 22:29

Kereme

Furt lepší než rovná daň ODS
Nevím, co se všichni tak strašně rozčilujou, furt je tohle lepší než nepokrytě slibovaná asociální rovná daň z pera ODS. Všichni by nejraději neplatili žadné daně a myslí si, že by si pak všechno sami v pohodě uhradili (protože zřejmě mají za měsíc 30 - 50 000 a ne 8 - 10000, jako dve tretiny lidi v CR). I kdyby měli operaci za několik milionů, mysli si, ze to je nejlepsi system. Je to neoliberalismus hluboce do nas zazrany pusobenim Klause, Kocarnika, Klaka a podobnych demagogu a jejich novinarskych lezdoprdelniku typu s. Martina Komarka z pocatku 90. let. Tento neoliberalismus uz nehlasa ani ultrakonzervativni militarista Bush v Americe.
0/0
17.8.2004 16:33

qqx

Re:
1. Nevím, jestli je rovná daň asociální, ale určitě je spravedlivá.
2. plat 8-10T nebere zdaleka dvě třetiny lidí, přečtěte si statistiky.
3. Víte o tom, že je rozdíl mezi zdravotním pojištěním a daní z příjmů ?
4. Víte, co je vlastně neoliberalismus ?
 
0/0
17.8.2004 18:18

Johny_S

Re:
Na Keremeho ani nemá cenu reagovat.... Asociální je současná vláda a ještě jsou to pěkní hajzlíci, jestliže poslední příjmy z privatizace hodlají prošustrovat na nové sociální výdaje, aby ten, kdo přijde po nich, neměl nic a ještě je musel snižovat, takže on bude ten špatný.
0/0
17.8.2004 18:30

Zwerg

Re:
Také si myslím, že za chováním současné vlády stojí nějaká takováto kalkulace.....
0/0
18.8.2004 10:56

Zwerg

Re:
Kdopak tady říká, že nechce platit vůbec žádné daně a žádné pojištění (zdravotní, sociální, důchodové...)?
 
Platit nějaké daně státu je samozřejmě nutnost - na armádu, policii, justici,... to jistě nikdo nezpochybňuje. Jedná se jen o to, aby se stát staral a upravoval jen ty oblasti občanova života, na které samotný občan  prostě nestačí. To je např. ona zmíněná policie, justuce, armáda,... ale proč se má stát vtírat i do oblastí, které si každý zodpovědný občan může řídit sám... Např. vůbec nechápu proč mám platit STÁTNÍ sociální a důchodové pojištění ? Já si samozřejmě jakožto zodpovědný člověk chci platit pojištění pro případ invalidity, nezaměstnanosti, dlouhodobé pracovní neschopnosti. Chci si také zodpovědně spořit na stáří. Chci to vše ale dělat u PRIVÁTNÍCH subjektů (pojišťoven, fondů), které se umí o mé peníze starat jistě lépe, než to dovede stát (no, starat se o cokoliv lépe, než to dovede stát - to zase není až tak veliké umění ). Opravdu nechápu, z jakého důvodu by se měl i o tuto oblast spravovat stát ?!  Vy znáte nějaký logický důvod ?
0/0
17.8.2004 23:34

Johny_S

Re:
Na to, jak byl blbej, tohle poznal i Jakeš. Ve svém slavném proslovu říkal, že když stát na vesnickou hospodu doplácí každý měsíc 4000, je daleko lepší tu hospodu nechat vedoucímu. Ten třeba bude mít nějaký zisk (sic - to fakt řekl), ale stát aspoň nebude muset platit 4000 měsíčně.......... A wo tom to je. Stát je špatný hospodář, proto stát musí být co nejmenší a pokrývat jenom to nejnutnější. Ostatní ať je radši soukromé.
0/0
17.8.2004 23:45

Zwerg

Re:
Vida, i Jakeš viděl dál než soudruh Kereme.  JInak naprostý souhlas s tvým příspěvkem.
0/0
18.8.2004 10:53

pinguinone

..dve ste korun
..delaji z nasich deti zebraky..
0/0
17.8.2004 15:27

mike-š

ještě chybí ta mateřská...
...mám doma ženu na mateřské. Ale nejsem si jistý, že bych ocenil přídavky po dobu 3 let. Max. pokud budou do 3 dětí a šlus. Já jsem schopen rodinu uživit, i když znatelně poznám, že nevyděláváme dva (žena má VŠ a slušný příjem). Ale celkem slušně to zvládám a dnes už máme z mého platu tolik, co předtím oba dohromady. Jediný, komu by to pomohlo jsou sociální paraziti (specifikovat je raději nebudu ať nejsem nařčen z rasismu). Nízká porodnost je nepříjemná, ale její zvýšení má cenu jenom tehdy, když onen "přírůstek" bude v budoucnu generovat HDP a ne konzumovat soc. dávky. Je to tvrdé, ale je to tak.
0/0
17.8.2004 13:52

Johny_S

Re:
Hm, to sedí. A klidně napiš, že to jsou Cikáni, já jsem se níže taky nestyděl.
0/0
17.8.2004 13:55

mike-š

Re:
koukl jsem níže..... tak jsme si to odkývali navzájem :-)))))))))
0/0
17.8.2004 13:58

Kereme

Re:
Ze i vy jste rasista, toho jsem se od Vas nenadal. No alespon zname svoje lidi.
0/0
17.8.2004 16:24

Johny_S

Re:
Ale prosím tě. Tohle přece není rasismus. Nebo bych měl být politicky korektní a psát "nepřizpůsobiví spoluobčané"? Nebo je snad náhoda, že nejvyšší porodnost v České republice mají okresy s největší rómskou menšinou?
0/0
17.8.2004 18:32

Zwerg

Re:
Než dostávat nějaké směšné přídavky a tím být částečně sockou závislou na sociálním státě, tak je, domnívám se, daleko efektivnější platit menší daně a tím mít více peněz na svém účtu.....
0/0
17.8.2004 14:31

Johny_S

Re:
Pro většinu ano. Pro jistou menšinu, které je stále více právě díky štědrému sociálnímu státu, však ne. Pro tu je lepší to, co navrhuje vláda....
0/0
17.8.2004 14:34

mike-š

Re:
to bych podtrhl dvojitě. speciálně, když jsem se ze svízelných situací dostal vždy sám, tak nemám chuť pomáhat nějakým lemplům. Když šla žena na mateřskou a živil jsem 3 lidi, tak nám ti haj*lové spočítali, že na přídavky nemáme nárok (ze starých dat, kdy jsme dělali 2. Idioti!!!) - za půl roku jsem máknul tak, že jsem opět neměl nárok. Dneska už jsem v klidu a žena na mateřské může být v pohodě. Ale těch pár měsíců jsem si musel i půjčovat a stát mě leda nas*al. Celej život platím daně jako idi*t a když jsem ho na 2-3 měsíce potřeboval tak mi to vypočte z min. roku, kdy jsem nepotřeboval nic. Od dob co jsem vyšel školu jsem od státu nedostal ani Ň. Jen platím a platím - proto logicky chci platit státu minimum. A solidarita? Jen chromým a těm co momentálně opravdu ale opravdu potřebují.
0/0
17.8.2004 14:37

Zwerg

Re:
Jsem na tom podobně jako vy.
 
>>> A solidarita? Jen chromým a těm co momentálně opravdu ale opravdu potřebují.
 
I názory mám shodné...
 
Problém je v tom která politická partaj vezme za své odbourávání neefektivního a přebujelého státu, který by nejraději ze všech svých občanů udělal sociální případy - na jedné straně jsou tu obrovské daně a na straně druhé obrovské množství těch, kteří jsou více nebo méně závislí na různých sociálních dávkách....  Já bohužel o žádné takové partaji nevím. Snad ODS i když jsem k nim velmi skeptický.
0/0
17.8.2004 14:45

mike-š

Re:
přitom by stačila normální logika. těm co neplatí nic opravdu jen základní podporu. těm co platí - "sociální pojištění" - je to pojištění takže na těch mích 2-3 měsíců by mě měl stát jako pojištěnci pomoci na základě pojistky a to slušnou částkou. Mimoch. od té doby jsem zase čistý přispěvatel. Pardon vlastně čistý pojištěnec. :-) Kocourkov
0/0
17.8.2004 14:49

Zwerg

Re:
Já vůbec nechápu, proč má být sociální a důchodové pojištění státní institucí. Od toho jsou zde přece různé privátní subjekty (fondy, pojišťovny), které umí hospodařit mnohem efektivněji, než státní instituce (ono hospodařit lépe, než státní instituce není zase tak těžké ) mají tvorbu rezerv, pracují dlouhodobě ziskově... Proč musím platit odvody sociálce ? Já chci mít možnost místo toho soukromě se pojistit proti nezaměstnanosti, invaliditě a dlouhodobé pracovní neschopnosti. Peníze na důchod chci mít také pod kontrolou - chci dostávat pravidelné roční výpisy a mít přehled o tom, kolik jsem si už našetřil, kolik to dělá i s úroky, jaký důchod mohu očekávat... atd...
0/0
17.8.2004 15:01

mike-š

Re:
na tom se asi shodnem. ale to bychom museli změnit buď CZ vládu nebo světadíl (emigrace - jen nevím kam)
0/0
17.8.2004 15:06

habit

Re:
...tady to chce spetku realismu - a hlavne neskocit na spek stranickam typu US nebo ED, ktere to sice maji vymysleno perfektne, ale kdyz prijde na vec, jdou velke myslenky a idealy do pr....
0/0
17.8.2004 14:51

mike-š

Re:
tak US na špek ani skočit nelze, musel bych je i s tím špekem politicky exhumovat. :-)
0/0
17.8.2004 14:54

habit

Re:
...ona kazda strana je budouci politicka mrsina. Ale pred par lety byla US vnimana jako politicka nadeje a jedina autenticka pravice. Neco jako dneska ED (jedina evropska strana)
0/0
17.8.2004 14:59

mike-š

Re:
no já každopádně taky váhám mezi ED jako planou nadějí a ODS jako aktem posledního zoufalství. Zatím rozhodnut nejsem. US jsem ale nevolil nikdy!!! Takže ta paralela neplatí úplně na 100%, v US byli vždy totální paka.
0/0
17.8.2004 15:02

habit

Re:
...pokud ti pripada, ze kazdy, kdo odejde z ODS a zalozi vlastni stranu, je automaticky cisty, i kdyz po sobe zanecha spoustu pru*eru (ty spadnou na ODS), tak vol ED.
Ja to vidim tak, ze pan Kasl nebyl spokojen se svou pozici na rebricku ODS, a vyuzil voleb do EP k tomu, aby se dostal nekam, kam by s ODS nemel sanci. Tyhle stranicky sazi na cca 5% skupinu hledacu ciste politiky, ktera je velmi pristupna slibum a nadejim.  Mimochodem ED zacina, a nepochybuji, ze i skonci, jako US
0/0
17.8.2004 15:11

Zwerg

Re:
Já na špek skočil kdysi ještě ODA a potom US. ODS se mi vždy zdála jako málo autentická pravice, která je navíc docela prohnilá a zkorumpovaná. Uznávám dnes ale, že volba malé strany k ničemu nevede. Navíc její leadeři vždy spolu s vidinou plných korýtek rádi ze svých pravicových ideálů poodstoupí do levicové demagogie.... Takže u přístích voleb odevzdám ODS. Ne že bych si myslel, že je to ideální partaj. Nalezlo tam také docela dost zrůdek, ale je nějaká lepší varianta ?
0/0
17.8.2004 15:06

habit

Re:
Nehledejme ideal, ale nejmensi zlo...
0/0
17.8.2004 15:12

renek

Začínám se obávat...
...že marketingová kampaň a la sockoaliční sliby zaslepí opět mnoha voličům oči a v po volbách v roce 2006 budeme stejně jako nyní v náručí zručných levicových demagogů, kteří kromě slibů, umí jen zadlužovat ČR a prožrat privatizační výnosy
0/0
17.8.2004 12:58

habit

Re:
...da se to brat jako takovy predvolebni gulas, mozne nejake to pivko k tomu. Ale neber to, kdyz je to zadarmo - tak to aspon vidi volici CSSD. Tech, co socialisticke "...dejte nam sve penize, my vam dame kapesne" zas tak moc neberou, je bohuzel min.
0/0
17.8.2004 13:06

viveca

§
A dobře jim tak!
0/0
17.8.2004 12:54

Sarka-3

Co je to za kravinu ?
200 Kč nebo nic, vyjde to nastejno. Nemají-li lidé na vybavení pro prvňáčka, jak budou živit puberťáka ? To ho utopí ? Např. na gymnáziu se kupují všechny knihy. To si jen svazák od dráhy udělá tlustou čásrku za jeden splněný slib. Doufám, že se znemožní co nejdříve, ať jde od válu. A chraň nás Bůh a svatý Václav před placenými mateřskými celé 3 roky ! (mám dvě děti a vím, co to finančně obnáší). Země s daleko vyšší životní úrovní toto nemají a sice z jediného prostého důvodu : nemohou si to dovolit. My si to dovolit můžeme ? Vezměme si příklad z novývh opatření proti sockám v Německu. Ale to ne, tak to půjde dál, až padneme na hubu všichi.
0/0
17.8.2004 11:51

Johny_S

Re:
Placené mateřské ocení zejména jistá skupina našich spoluobčanů. Mašinfýrer patrně myslí na budoucnost. Zatím je těchto spoluobčanů asi 5%, ale je nepochybné, že do dvaceti let se jejich podíl zvýší až na 10%, pesimistické odhady hovoří o 15-20%. To už je pořádná voličská síla......
0/0
17.8.2004 11:56

habit

Re:
...ovsem jak to bude vypadat, kdyz se budou materske dovolene prekryvat. Behem tri let jsou nekteri lide schopni vrhnout 3x. To se bude scitat?
0/0
17.8.2004 12:03

Johny_S

Re:
Pochopitelně. Dá se na tom založit docela výnosné živobytí. To se nám zvedne porodnost. Budeme ji mít skoro nejvyšší v Evropě. Jenom se nenápadně Bohemia změní v Románii...... (u nás v Chrudimi jsme si to zkusili naopak, hotel Romania se změnil na Bohemia, ale tento vývoj je v české společnosti značně nepravděpodobný)
0/0
17.8.2004 12:21

Isbjoerna

Re: založit docela výnosné živobytí si mohou VSICHNI
Nebyls to ty, kdo se vyslovoval za vyssi porodnost v CR? Ze mate malo deti, lide opousteji zemi natrvalo... V zemi, kde "mit luxusauto, vlastni byt/dum, dovolenou u more..." jsou vyssi hodnoty nez "mit deti", se porodnost tezko zvysi nad 1,5 deti/"zenu  reproduktivnim veku" .
0/0
17.8.2004 12:32

habit

Re:
...nekteri lide o detech trochu vic premysleji - i o jejich budoucnosti. A budoucnost zalozena na zadluzovani a neunosnem zdanovani neni ta spravna motivace. Zdaleka neplati prima umera " vetsi socialni jistoty = vice deti ". Je to spis naopak.
0/0
17.8.2004 12:39

habit

Re:
p.s. tedy naopak je to u tech, kteri ty socialni jistoty plati. Samozrejme ti, kteri je jen vyuzivaji, to vidi jinak. Ale ti zase o budoucnosti svych deti nejak moc nepremysleji
0/0
17.8.2004 12:41

Isbjoerna

Re:
Dala bych to k zamysleni. Potrebujeme opravdu tolik penez a financniho zabezpeceni na vice deti?
Veris opravdu, ze cesky soudce/manager/lekar/politik s platem 60.000 kc/mesicne by neuzivil vice jak 1-2 deti?
 
Ja pozoruji spise ten trend (u financne nezavislich), ze zeny nemaji chut sedet doma samy s detmi, a muzi se zatim k tomu moc nemaji.
0/0
17.8.2004 12:50

Isbjoerna

Re:
nezavislych
0/0
17.8.2004 12:51

habit

Re:
...jo, to je taky jeden z faktoru. Ovsem obcas me napada - neni to jen takova prirodni brzda, ktera ma zabranit prelidneni? Vzdyt pokud by lidstvo pribyvalo tempem poslednich stoleti, za par stovek let by nam nestacil povrch zemekoule. A to porad likvidujeme dalsi a dalsi nepratele.
0/0
17.8.2004 13:01

habit

Re:
...prave ze ten soudce, manazer, pravnik, lekar a jini vic premysleji o svete a o budoucnosti. A pokud kolem sebe vidis jen rust problemy (zadluzeni, nezamestnanost, dane), muze to zvazit rozhodnuti v neprospech ditete.
0/0
17.8.2004 12:55

Isbjoerna

Re:
S tim prelidnenim planety to nevidim v evropske krajine tak cerne.
Ti, kteri opravdu premysleji (do budoucna) si umeji spocitat, kolik bude muset zivit jeho jedno dite duchodcu. V tom pripade by se museli rozhodnout privest na svet nejmene 4 deti (na nez by se konstantni bremeno rozlozilo), protoze pocet duchodcu je jiz dán (duchodci z roku 2030 jsou jiz narozeni) a pocet budoucich platicu dani je jedina (jeste) promenna.
0/0
17.8.2004 13:16

habit

Re:
...jenze trvaly rust pri omezene plose a omezenych zdrojich proste neni mozny. A ty 4 deti jsou dalsi duchodci, kteri budou potrebovat 8 zivitelu, ti pak 16, 32, 64, 128, 256, 512, 1024, 2048, 4096.... po jedenacti cyklech je jich najednou treba 1000x vic!!! Predstav si, jak bude tvoje okoli vypadat, az tam bude 1000x vic lidi.
0/0
17.8.2004 13:31

Isbjoerna

Re:
Nemluvim o rustu, ale o vyvazene generacni spolecnosti. Poválecna generace mela 4-5 deti, dnesni generace ma 1,3 deti. Povalecna generace jeste zije (a bude zit jeste asi 30 let) a ta generace 1,3 deti ji musi zivit - at chce nebo nechce.
 
P.S. Ktera spolecnost roste v teto ( 16, 32, 64, 128, 256, 512, 1024, 2048, 4096.... ) posloupnosti?
0/0
17.8.2004 13:42

Johny_S

Re:
Pro příklad není třeba chodit daleko - viz Cikáni. U nás na sídlišti žije několik stovek rodin, přesto si na pískovištích hrají jenom skoro samá cikáňata.....
0/0
17.8.2004 13:49

Johny_S

Re:
P.S.: Aby se udržel současný způsob financování důchodců, je nutné, aby se rodilo víc dětí, než kolik umírá důchodců. Tj. počet obyvatel by se pořád musel zvyšovat. A pokud by se nerodily děti, muselo by každoročně přijíždět víc a víc přistěhovalců. A všichni tito také jednou zestárnou.... Proto je jasné, že je potřeba reforma. Patrně bude stát část dluhu a spolkne všechny budoucí příjmy z privatizace, aby bylo možno vytvořit soukromé spoření na důchod, a nikoli solidární systém, ale jinak to prostě nejde. Jiná řešení jsou neudržitelná. A pak už jsou jenom taková typu zabíjet důchodce nebo je nechat bez prostředků.....
0/0
17.8.2004 13:52

mike-š

Re:
souhlas. a jak jsem napsal výše. i ten přistěhovalec či nově narozený je řešením jen pokud v budoucnu přispěje k HDP a nebude dalším parazitem, což o rodinách emigrantů a některých etnicích platí jen velmi zřídka.
0/0
17.8.2004 13:57

Najdete na iDNES.cz