Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Češi, pojďte bydlet k nám, zní z Německa

Chcete dům v Sasku a dojíždět do práce na sever Čech? Saští starostové zkoumají zájem obyvatel českého příhraničí o bydlení v německých vsích. Ze saského pohraničí totiž odcházejí mladí lidé, a tamní prázdné domy by se pak nemusely bourat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

rewell

což takhle
napsat i podrobnosti o možnostech bydlení, ceny atd.
0/0
5.8.2004 12:59

Thyronx1

z blata do louze...
Byvala NDR kouzelna to cast Nemecka... Myslim ze tam se nastehuji tak leda Ukrajinci.. Tak jako Slovani Nemcum nikdy "neprirostli k srdci" - tak Nemci neprirostli k memu. Kdyz tak vidim pochodovat byvale DDRaky prostredkem Liberecke ulice, jako by jim patrilo vsecko od Ase az k Tatram - patricne hlucnym, pak si rikam - kluci oberte je o mobily,auta,nakupy i penezenky ....dobre delate. Nemec tady v USA znamena stejne jako Nigerijec. Ten se ale mozna umi i lip chovat ...Hehehehe.
0/0
5.8.2004 3:07

artabazes

Re:
To víš, že jo, Čecháčku, ti ubozí DDRáci jezdí povětšinou auty, které si ty nebudeš moci dovolit ani kdybys šetřil celý život. Už několik let u nich jezdí vlaky ICE, které dosahují rychlosti přes 250km/hod zatímco v českém bordelu budou jednou, snad už za několik let fičet Pendolina převratnou rychlostí 160km/hod. Takhle bych mohl pokračovat celé hodiny. Buď rád, že k vám do Liberce Němci jezdí, jinak bych neměl co do pusy a tvá sestra v Dubí by přišla o živnost.
0/0
5.8.2004 11:15

artabazes

Re:
oprava: jinak bys neměl co do pusy
0/0
5.8.2004 11:27

vandor

Re:
hele,   ...   my jsme rozlohou malá země a nepotřebujem aby nám tady vlaky jezdily tak rychle   ...   to pak člověk nastoupí a ani si nestačí přečíst Izvjestije a už musí zase vystupovat   ...  
0/0
5.8.2004 12:17

artabazes

Re:
Díky, teď už vím, čím se utěšovat při pětihodinové jízdě vlakem z Ostravy do Prahy uplivaným, přetopeným rozpadajícím se rychlíkem.
0/0
5.8.2004 16:09

vandor

0/0
6.8.2004 12:25

Johny_S

Re:
Ty opravdu mluvíš o dédérácích? Nespletl sis to? Když je tam takový blahobyt, tak proč jim lidi utíkají na západ? Pravdou ale je, že se němečtí turisti chovají jako prasata. U nás i jinde. Teď, jak se jedná o  celoevropském placení pokut, policisté si to pochvalují, protože ze všech cizinců Němci u nás jezdí nejarogantněji. A když je člověk vidí, jak se chovají v Praze: překřikují se přes celou tramvaj, ctihodné dámy se v metru houpou na madlech, mládežníci na celý vůz bouchají na bubínek.....
0/0
5.8.2004 12:47

artabazes

Re:
Jo, v bývalé NDR není blahobyt jako v západní části, nicméně daleko vyšší životní úroveň než v Česku. Němci u nás jezdí arogantně? To je dobrý vtip, statistika nehodovosti a umrtí na silnicích v SRN a Česku mluví za vše. To, že jsou Češi nejkatastrofálnější řidiči v Evropě si asi nemusíme povídat. Jediné čeho se tady Němci ve větší míře dopouštějí je, že jezdí po dálnici rychleji než 130, což mi nevadí - od toho jsou dálnice, navíc Němci umí jezdit a nekompenzují si své komplexy na silnici (ani pořizováním nezvladatelných bojových psů ;-p ). Nikdy jsem nikde v Česku neměl nejmenší problém s německými turisty, oni s Čechy jsou na tom bohužel opačně. Opět se stačí podívat na statistiku - počet okradených turistů a ukradených aut. V lepším případě negativní zkušenosti se špatnými službami, zlodějskými taxikáři a pingly. Je to tragédie, člověk by se styděl, že je Čech. Když se mě známí z Německa ptají, kde je možné v Praze nebo jinde bezpečně zaparkovat a já je musím od toho odrazovat, sem vůbec s autem jezdit. Když to shrnu: česká ekonomika by byla bez německých investic a německých turistů v troskách. Proto dále lešti cedulku "Zimmer frei" na svém domě a prokazuj patřičný vděk svým chlebodárcům.
0/0
5.8.2004 16:04

Dan 1

Re:
Ano, až na uširvoucí ryk, kdekoli se parta turistů objeví, s nimi problémy nejsou. Navíc v rámci humanitární pomoci rozdávají Geld chudým ženám při silnicích a mají rádi i naše mladé chlapce, kterým finančně vypomáhají a dávají jim lekce sexuální výchovy.
0/0
5.8.2004 16:13

Johny_S

Re:
Trochu to překrucuješ. Češi jsou u nás ti nejhorší řidiči, to je fakt, který nevyvracím. Na druhé straně, vzhledem k výši pokut, například Rakušané si pochvalují, že u nich jsou Češi ti nejohleduplnější řidiči. To je prostě fakt. Stejně jako to, že Němci se v Německu chovají slušně, ale jak se dostanou k nám, to hned vidíš (mám patrně jiné zkušenosti, ale stačí se v Praze rozhlížet - a poptej se nějakého policajta, co ti řekne: Rakušáci jsou v pohodě, ale Němci u nás jezdí jak prasata). Jinak, východ Německa byl i za komančů bohatší než Čechy. Nicméně mám dojem, že nyní to táhnou hlavně větší města, z nichž největší je Berlín. Dvacetiprocentní nezaměstnanost, vyšší podpora postkomunistické strany a masový úprk na západ mluví ovšem samy za sebe.
0/0
5.8.2004 16:18

aracanus

Re:
problem "dederaku" je na snade. jeste pred 15 byli v hlubokem komunismu a behem par mesicu vstoupili do EU. nemusim snad rikat, ze skok to byl obrovsky. co nasledovalo? odliv schopnych do byv. zap. nemecka, obrovska nezamestnanost (nyni kolem 20%), vzestup preferenci komunistu (cca 25%) atd.
 
prave odsud je vetsina tech nemcu, kteri se ,rekneme, nechovaji uplne idealne (i kdyz doma se chovaj slusne). to, ze jsou na lepsi urovni je pravda, ale zcela nepravem.  btw. tvrdi to i par nemcu, ktere znam
ze jsou cesi nejhorsi ridici? zajed si do polska a uvidime jestli se vratis
celkove z tebe primo cisi nenavideni vseho ceskeho (hlavne nemit rad zemi ve ktere ziju). neustale opakujes zabehnute fraze (ktere uz stejne nejsou pravda) a nejspis veris nasim profesionalnim, nestranym a inteligentnim novinaru(samosrejme jen to, co poskozuje CR). radim ti abys odjel nekam pryc, mozna to tam bude lespi
0/0
5.8.2004 18:02

Johny_S

Pro Isbjoernu
Tady máš černé na bílém, jak čeští Němci těžili ze svého postavení v rámci Rakouska a odmítali jakékoli federální uspořádání v rámci monarchie, které by kopírovalo historické země (protože by tím pádem české země politicky ovládli Češi, a pro Němce je tudíž výhodnější být rakouskými občany - Češi se měli stát Němci, jinou možnost neměli). http://pes.internet.cz/hyena2002/clanky/2002/04/20619.html
0/0
5.8.2004 2:06

Johny_S

Re:
P.S.: Shrnu: Němci pochopitelně museli odmítat jakoukoli formu federace nebo vyrovnání, protože byli ve skutečnosti v Rakousku vůči Slovanům v menšině, a to nemohli připustit, když je doposud politicky ovládali. Proto českým Němcům tak vadilo, že se najednou ocitli v Československu. To  je prostě fakt, Isbjoerno. Jim vadilo, že byli zrovnoprávněni, ne že je někdo utlačoval.
0/0
5.8.2004 2:10

Isbjoerna

Re: to Johny_S
Vrat se zpet na zacatek nasi diskuse, slo o vasi republiku 1918-1938. Psala jsem: "Prubeh rozpadu Rakouska-Uherska a urceni hranic jednotlivych statu byly velmi nestastne, ale definovat CSR jako stat Cechoslovaku, coz v Praxi znamenalo stat Cechu, predurcilo pozdejsi konflikty s Nemci, Ungary i Slovaky."
Neutikej od thematu ani do "doby kamenne" a soustred se pouze na slovenskou otazku v teto dobe (nemeckou vynechame). Vim, ze se nemuzes odpoutat od sveho cesstvi, ale zkus pohlednout dle svych moznosti neutralne na situaci v teto CSR. Nahledni do historickych archivu, nahledni i ke Slovakum (jednou z nejvetsich, historicky velmi zajimavych a vyznamnych osobnosti je Stefan Osusky) a zkus najit chyby a vinu tehdejsi Benes/Masaryk-vlady.
0/0
5.8.2004 9:38

Isbjoerna

Re:
P.S. Budes mit tezkou praci, prave ctu, ze mnoho (ceske osobnosti zatezujicich) dokumentu z ceskych archivu "zmizelo"  a nebo "se je nepodarilo najit".
I kdyz k cinum Benese se zachovalo mnoho (originalnich) dokumentu v cizineckych archivech (mezinarodni smlouvy), nevim, mas-li moznost tyto archivy navstivit.
0/0
5.8.2004 12:13

Johny_S

Re:
Ale vždyť Beneš původně plánoval kantonizaci Československa, tj. uspořádání, jako je ve Švýcarsku s českými, německými, slovenskými a rusínskými oblastmi. Ukázalo se ale, že by se takový stát vůbec neudržel - a to hlavně kvůli odstředivým tendencím Němců a Maďarů. Slováci hlavně uvěřili Hlinkovým nacionalistickým výkřikům. Vy jste u vás neuvěřili Hitlerovi? Jak se projevovalo onen útisk Slováků Čechy? Taky jsme jim zavírali školy jako Němci nyní Lužickým Srbům? Víš, ono se moc dobře poslouchá, když ti přijde populista a vykládá, jak tě někdo vykořisťuje, zvlášť když ten někdo se má lépe, takže ti namluví, že se má lépe na tvůj úkor. Právě to udělal Hlinka. A totéž byl problém Němců. Za Rakouska nadřazení Čechům, dokonce i v rámci českého zemského sněmu, kdy v Čechách byli Češi ve většině, byla ve sněmu díky volebnímu systému většina Němců - takže se nakonec obě národnosti rozhádaly tak, že se sněm od 1913 už nesešel. V Československu v postavení menšiny (což je ovšem jejich původní osud - v českých zemích byli vždycky v menšině). Když tedy přijde obratný manipulátor davů, který jim vykládá o jejich nadřazenosti, o méněcennosti Slovanů, o tom, že v Řiši je to lepší a s těmi Slovany, kteří vrážejí dýku do zad Říše, jednou provždy zatočíme, to potom pro Němce bylo velice přitažlivé. Šli za Hitlerem stejně jako Němci v Říši. A pak museli nést své následky.
0/0
5.8.2004 12:44

Johny_S

Re:
P.S.: Byli jsme demokratická země. Činy Beneše tedy nic neznamenají, protože to nebyl diktátor.To vy jste měli diktátora, ne my.
0/0
5.8.2004 12:53

pinguinone

Re:
.. a co Ty mily Vseznalku ,Ty mas moznost a cas navstevovat a studovat tyto archivy ?Musi tim dost trpet Tva vedecky vyzkumna cinnost na poli genetiky , to hlavne ted , co musis chodit pravidelne vencit psa...
0/0
5.8.2004 13:35

Johny_S

Re:
Ale prosím tě, nemáš tady nějaké věcné argumenty, vole?
0/0
5.8.2004 13:43

Johny_S

Re:
Jinak, co je to za Isbjoerniny zahraniční archívy? To jsou německé? Z jaké jsou doby? Nejsou náhodou z dob hitlerovského Německa kdy Hitler potřeboval důkazy o útisku Němců v Českoslovensu, a tak si je prostě opatřili, a západ mu na to skočil, jelikož tak toužil po míru? Navíc na to, že imigranti nesmějí rozbíjet zemi, do níž byli pozváni, na to nepotřebuju žádné archívy.
0/0
5.8.2004 13:48

Isbjoerna

Re:
Thema je stale jeste a jen SLOVENSKO v dobe 1918-1938!
 
Najdi si smlouvu: kterou podepsal pan Tomas Garrigue Masaryk spolu s exilovymi Slovaky a Cechy v roce 1918 v Pittsburgh (USA). Ve smlouve se zarucuje slovenska autonomie v nove CSR Teto autonomie se Slovaci nikdy nedockali! Naopak, vetsina dulezitych uradu a skol (!) na Slovensku byla v rukou Cechu (cechizace). Vsechny pokusy Slovaku o ziskani slovenske autonomie ceska vlada (Benes/Masaryk) tvrdosijne odmitla.
0/0
5.8.2004 14:16

Johny_S

Re:
Už jsem to říkal. Jestliže by byli vyhověli Slovákům, ozvali by se Němci, kterých bylo víc. A pak by se odtrhli. Federalizace byla v plánu, ale kvůli postoji Němců, stejně jako kvůli mezinárodní situaci k ní nedošlo. Na školách se určitě na Slovensku nevyučovalo česky, takže je úplně jedno, v jakých byly rukou. Hodně důležitých úřadů bylo v českých rukou i na Podkarpatské Rusi. I jeden příbuzný tam určitý čas dělal úředníka. A to proto, že to byla zaostalá země. Rusíni doposud, nyní jako občané Ukrajiny, nejlépe vzpomínají na Čechoslováky. Co se týče Slováků - jestliže tedy byli tak utlačováni, proč při Slovenském národním povstání vyhlásili Československo?
0/0
5.8.2004 14:21

Isbjoerna

Re:
"...Jestliže by byli vyhověli Slovákům..."
Proc to ve smlouve Slovakum slibovali?  Bez tohoto slibu, by Slovaci na republiku Cechoslovaku nikdy nepristoupili a Cesi by v CSR nikdy nemeli "slovanskou vetsinu". Cesi (1918 pripravovana vlada) tehdy zneuzili Slovaku pro svou ceskou vec. V tehdejsi CSR nezilo jednoho narodu, ktery by nebyl Cechy utiskovan, a proto byl jeji rozpad predurcen.  Mimochodem byl to take duvod, proc se vlady GB a F 1938 od Benese odvratily.
 
P.S. V mnohych slovenskych skolach se tehdy opravdu vyucovalo cesky.  Tobe je jedno, v jakych rukou byly slovenske skoly a urady, Slovakum to jedno nebylo.
P.P.S. Rusini: Vse je relativni. Statisice Cechu, zijici v Rakousku a Nemecku, si pochvaluji zivot mezi Nemci jako tu nejlepsi cast sveho zivota a do CR (mezi Cechy) by se nikdy nevratili.
 
Z ktereho archivu mas tu desinformaci, ze Slovaci vyhlasili Ceskoslovensko?
0/0
5.8.2004 15:12

Johny_S

Re:
Co to meleš o nějaké dezinformaci? To je fakt, vyhlásili obnovené Československo. Slovenští partyzáni bojující proti fašistické slovenské vládě řízené z Německa. Pochybuji, že slovenské školy měly české ředitele a učitele a že ti slovenští měli smůlu. Tak to není. A taky zapomínáš, že ještě v průběhu slovenského národního obrození byl spisovným jazyjem na slovensku čeština, tamní inteligence studovala v Čechách a mnozí literáti psali česky. To je historický fakt, žádné počešťování. V Pittsbourghu možná byla slíbena federace, ale jak mohli političtí představitelé hned na začátku existence státu vědět, jak to bude později vypadat? Že to vlastně nebude možné? Navíc, vždycky jsem si myslel, že se mnichovský diktát týkal odtržení československého pohraničí - tj. oblastí obývaných německou většinou a také maďarskou na jihu Slovenska, protože Hitler potřeboval vojensky celkem silné Československo rozbít. Hlavním důvodem, proč nás západní mocnosti zradily, byly ústupky vůči Hitlerovi, stejně jako mu povolily remilitarizaci Prýní, obnovení armády nebo zábor Rakouska. Zkrátka se jim nechtělo bojovat, to byl appeasement. Schumann, jeden z pozdějších zakladetlů EU, dokonce francouzskou vládu přesvědčoval, že k nám nemá vůbec žádné závazky.  Potom jim jako argument posloužilo úplně všechno, třeby i dohoda z Pitsbourghu, kterou však reálně nebylo možno naplnit. Kdybychom ji byli naplnili, našli by si  na nás něco jiného, nějak se to zdůvodnit muselo. Teprve historie ukázala, že appeasement byl osudový omyl. A stejně, nechápu, proč sem pořád taháš Slovensko a neodpovíš jasně na mou otázku: je správné, aby imigranti rozbíjeli zemi, do níž byli pozváni? Útlak ze strany Čechů rozhodně nebyl tak výrazný jako útlak současných Němců vůči Lužickým Srbům. A kolik vlastních škol a úřadů mají Slovinci v Korutanech? Ale této odpovědi ses elegantně vyhnula.
0/0
5.8.2004 15:27

Isbjoerna

Re:
Namisto zajit do archivu, budes tvrdosijne stat na domnenkach a vymyslenych ceskych "dejinach" velkych ceskych komunistu a jejich moskevskych poradcu. Takto se k pravde nikdy nedopracujes.
Znovu opakuji slova Junga: " Vedomi viny ma tu prednost, ze clovek je v dusledku toho schopen na sve vine neco zmenit. Co zustava v nevedomi, to se nemeni nikdy."
Nesrovnavej Cechy s jinymi narody, nahledni na historicky podlozene chovani Cechu (ceske vlady) k jinemu narodu (ke Slovakum) v CSR 1918-1938. Pak najdes odpovedi na spoustu jinych otazek.
0/0
5.8.2004 15:50

Johny_S

Re:
Z tedy toho plyne, že Němci měli právo rozbít společný stát? Na to jsem zatím odpověď nedostal. Navíc, zdá se, že i při své návštěvě archívů jsi to ty, kdo sám sebe systematicky obelhává. Pochybuji, že by to bylo součástí i nadále pokračující kampaně, říkat nám, že Slováci za SNP obnovili Československo, nikoli Slovensko. Proč to dělali, jestliže tu byli utlačováni a odmítali žít ve společném státě? Jsi si při svém pátrání v archívech vědoma, ještě dávno před Pitsbourghem za války z přeběhlíků na západní i ruské frontě vznikaly společné československé jednotky, tzv. legie, bojující proti Rakousku a Německu, díky nimž poté mohlo být Československo prohlášeno za vítězný stát a nemuselo jakožto nástupnický stát Rakouska-Uherska platit reparace? Že by i tito prostí vojáci byli obelháni? A jestliže by byli Slováci odmítli společný stát, kdybychom jim my neslíbili federaci, co tedy chtěli mít? Spojenci by jim vlastní stát nedovolili (ani malou Českou republiku), takže o čem uvažovali? Zůstat i nadále v Maďarsku? Nebo se připojit k Polsku, k němuž neměli žádné historické vazby? Našlas to v těch archívech? Dole jsem ti vysvětlil, jak probíhalo ono údajné "počešťování". Samozřejmě, když to vytrhneš z kontextu, může se to tak jevit. Jenže musíš uvažovat v širších souvislostech, což ti patrně chybí, když jsi schopná vytrhnout z kontextu i Mnichovský diktát a jako zdůvodnění dát, že to bylo rovněž kvůli diskriminaci Slováků Čechy. U nás máme takové přísloví: kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde. Na archívy nemám čas, to už za mě udělali jiní. Každopádně posuzovat dobu, kdy naši zemi obklopovaly samé fašistické státy, a tedy i nejrůznější národnosti se stále více radikalizovaly, dnešníma očima se nedá.
0/0
5.8.2004 16:14

Johny_S

Re:
P.S.: O těch bolševiky překroucených dějinách. Dle tvého názoru byl tedy Mnichovský diktát ochranou utlačované menšiny. I tak to jde pojmout, když to vytrhneš z kontextu ... Patrně to bylo stejné jako pozdější obsazení českých zemí a vyhlášení Protektorátu. Ani toto spojencům nijak zvlášť nevadilo a navzájem se ujišťovali: dobře, dobře, tohle Hitlerovi ještě povolíme. On nám přece slíbil, že víc chtít nebude. Pak ovšem 2. září napadl Polsko. Zdá se tedy, že by ses spíš měla zamyslet ty. Mě obvniňuješ  ze zmanipulování bolševiky, ale to, co tady píšeš, svědčí spíš něco o tobě. Ale co taky čekat od Němce, že? Jiní tví spoluobčané obviňují Spojence, že nálet na Drážďany byl teroristický útok, za který by se jim měli omluvit. Tvé překrucování skutečnosti, a pokud se ti to nehodí, dokonce neodpovídání nebo odpovídání stylem, že jsem ovlivněn bolševickou propagandou, tomu nasvědčuje. Odpovím tedy ve stejném duchu: zdá se, že je ve vás nacistická propaganda zapuštěná hodně hluboko.....
0/0
5.8.2004 16:52

aracanus

Re:
elegantne se vyhybas problemu s nemci, ale chces-li slovaky, dobre.
par faktu:
-slovaci nemeli nikdy drive svuj stat, prezili jen diky tomu, ze se madaru nechtelo pomadarstovat ty "nevzdelance" v horach
-slovenstina se povazovala (i slovaky) za nareci cestiny
-pripojeni dnesniho slovenska (stejne jako podk. rusy) v 18 roce byla snaha evropskych mocnosti oslabit madarsko
-v legiich nebylo moc slovaku - nevedeli moc o co jde. pozdeji ovsem vznikl 7. (tusim) pluk "Tatransky", ktery se ovsem zpocatku nemohl naplnit kvuli nedostatku slovaku
-cesi se nikdy nepokouseli planovite pocestit slovaku (a verim, ze by to v te dobe slo). diky tomu si potom privodilo mnoho tezkosti. (jestli to bylo dobre, nebo spatne netroufam si tvrdit)
-samostany slovensky stat byl jen hitlerovou loutkou. drtiva vetsina slovaku nadsene mobilizovala v 38
-ve Svobodove armade nebylo moc cechu (sli vetsinou na zapad), ale hlavne ti "utlacovani" slovaci a rusini. bojovali pod ceskoslovenskou zastavou
 
na konec otazka: proc se prvni rep. jmenovala cesko SLOVENSKO a ne cesko (kdyz jsme ty slovaky tam utlacovali)   btw. cetl jsem krasnou nemckou knizku o polsku z 43. dozvedel jsem se, ze vlastne valku zacali ti zli polaci a chudak hitler do valky musel. o polacich samotnych se vyjadruji jako o opicich, ale presto jich uz nekolik naucili mlivit par slov nemecky. (podotykam, ze to nebyla zadna historicko-propagandisticka knizka, nybrz obycejny pruvodce polskem
0/0
5.8.2004 17:42

Johny_S

Re:
Ad Rusíni a čeští emigraniti. Nevím, proč to směšuješ dohromady. Tito lidé utekli z bolševického československa, takže není divu, že jim v Německu bylo lépe. Pochybuji ale, že by s láskou vzpomínali na život v Protektorátu jako na své nejkrásnější období. Ledaže by to byli nějací kolaboranti, kteří po válace unikli trestu smrti. Rusíni, hlavně ti nejstarší, kteří neemigrovali, zůstali tam, mohou porovnávat, kdy bylo lépe. Pamatují ještě na Rakousko-Uhersko, kdy patřili do Uher, a byli tedy občany Maďarska. Mohou porovnávat. A jasně říkají, že za Československa se měli nejlépe, protože to jediné, tj. hlavně Češi, protože Slovensko bylo zaostalé, rozvíjelo své málo rozvinuté oblasti. To nedělali Maďaři, Ukrajinci, Sověti, prostě nikdo. Byli jsme v ekonomické převaze (4. nejvyspělejší stát světa), tudíž se to mohlo jevit jako počešťování, ale jak jsme to měli dělat, když byly průmyslové podniky české? A know-how taky? Víš, pro Čecha je těžké mluvit slovensky, když mu Slovák rozumí. Slováci žijící v Praze taky mnohdy mluví pořád slovensky a češtinu ignorují. Vzájemně si rozumíme, takže to jde. Tudíž i čeští úředníci a podnikatelé na slovensku mluvili česky.
0/0
5.8.2004 15:40

aracanus

Re:
cesky ucitel vyucoval cesky, slovensky slovensky
"V tehdejsi CSR nezilo jednoho narodu, ktery by nebyl Cechy utiskovan, a proto byl jeji rozpad predurcen"
-videlas nekdy bankovky z te doby???? asi ne,co? byly cesky,nemecky,slovensky,polsky,madarsky a rusky - na prvni pohled cesi utiskovali ostatni
-mensiny meli svoje divadla, skoly, noviny ...
-csl. nebyl zrovna ideal demokracie (byl trochu policejni stat), ale ve svete patril (kor co se mensin tyka) k jednem z nejlepsich
-zato v nemecku se mely mensiny perfektne, co?
0/0
5.8.2004 20:59

Isbjoerna

Re:
, To uz bylo davno za Rakouska-Uherska! Videl jsi Rakouske-Uherske bankovky? 8 jazyku na licove strane! Ty posuzujes ROVNOPRAVNOST narodu podle bankovek, a proto nemuzes pochopit, JAK Cesi utiskovali Slovaky (a jine narody) v prvni CSR 1918-1938.
0/0
6.8.2004 21:37

aracanus

Re:
nechapu proc reagujes na bankovky a ne na hlavni argumenty (ze by's nevedela co napsat??) - naopak ty posuzujes rovnopravnost podle bankovek (jinak by's odpovedela i na to hlavni)
 
nicmene odpovim - v r-u to bylo diky POSTUPNEMU vyvoji a potrebe davat odtatnim narodum alespon trochu rovnopravnosti (jinak by se narody odtrhly). v zacatcich csl. tato potreba nebyla a PRESTO  tam ostatni jazyky byly.
0/0
8.8.2004 21:03

Isbjoerna

Re:
, To hlavni jsem rekla jiz v prvnich prispevcich: Slovaci chteli svou vlastni rovnopravnou spravu a vladu - te se jim nedostalo. Noviny, skoly (v nichz se dokonce ucilo cesky!) a divadla jste meli za komunistu take, dokonce i svou republiku a (loutkovou) vladu - povazovali jste se za svobodne/rovnoptavne/autonomni?
0/0
8.8.2004 21:46

Johny_S

Výňatek z Dalimilovy kroniky
"Milujte se vzájemně.// Němce - ten slib dejte mně -// nepouštějte do země,// neboť Němci hltaví// rozplevelí se jak býlí,// přelstí vás a v krátké chvíli// o Korunu připraví.// Němec zpočátku se zpět// drží, ale za pár let// směje se vám do tváře, chce mít svého vladaře.// Držte si ho od těla,// sic vám škody nadělá...Zvolte třeba za knížete//si oráče od pluhu.//Bude vládnout líp než kníže,// který Němcům paty líže// a dělá jim posluhu"  To je varování knížete Soběslava (12. století) před Němci. V té době už český stát existoval ve svých hranicích. A my nyní po osmi stech letech můžeme říci, jak prorocká to byla slova.... Mimochodem, už Kosmas psal o podobném varování, které dával kníže Břetislav (můj oblíbený, protože uřel 1055 u nás v Chrudimi). A pro ostatní budiž ponaučení, že nacionalismus a pojetí národa není výmysl romantismu, nýbrž holý fakt už od středověku. Aspoň Češi se vůči Němcům docela vymezovali. A když jim projevili důvěru a pustili si je sem, jak se jim odvděčili?
0/0
5.8.2004 1:53

artabazes

Re:
Kdo koho sem pustil, nacionalistický pseudohistoriku? Když už se vracíš k Dalimilovi, proč nejít dále a připomenout, že před invazí Slovanů/Čechů do střední Evropy tady žily germánské kmeny Markomanů a Kvádů, zamindrákovaný Čecháčku?
0/0
5.8.2004 11:09

Johny_S

Re:
Blabla. Nebyli tady ještě dřív Keltové a před nimi Lovci mamutů? Oni tady Markomani měli nějaký svůj stát? Nebo první státní útvary na tomto území byli až slovanské? Tobě nedochází, že to je klasický příklad imigrace? Čeští panovníci, vědomi si nebezpečí ohrožení hranic, nastěhovali si sem Němce. Ovšem od imigrantů se předpokládalo, že se integrují. Oni po několika staletích zemi rozbili. Bude nyní správné, když Češi v Sasku vyhlásí svou vůli žít v Čechách a prostě si kus Saska odtrhnou? Vždyť je to to samé.
0/0
5.8.2004 12:51

artabazes

Re:
Až budou Češi žít v Sasku 700 let a budou v Sasku tvořit 90%většinu jako Němci kdysi v Sudetech a budou navíc diskriminováni jako Němci před válkou, tak proč ne?
0/0
5.8.2004 15:44

Johny_S

Re:
Tohle nemá cenu. Stejně se to nikdy nestane, protože Němci Čechy poněmčí daleko dřív. Pochybuji, že by jim tam otvírali české základní, střední, případně i vysoké školy. A teoreticky by na to Češi měli mít právo okamžitě, jakmile budou ve většině, ne? Každý národ má právo na sebeurčení. Proč čekat 700 let?
0/0
5.8.2004 16:56

huhu007

To je hezké
jak se nad nabídkou němců rozčilují především příznivci ODS a tupani typu Sudajeva. Jen houšť a větší kapky. Ať si zdejší prasečkáři makají sami na sebe.
0/0
5.8.2004 0:40

Johny_S

Re:
Huhu, huhu, ty už radši zklapni. Možná kolem sebe vidíš samé prasečkáře, ale víš, co je to projekce? Ve svém okolí hledáš to, co máš v sobě.......
0/0
5.8.2004 0:56

Johny_S

Re:
Jinak, huhlo, abych ti nekřivdil: podle tebe je zcela korektní, jestliže se sousední země nachází v úplně stejné situaci, obírat ji o obyvatelstvo? To je v pořádku?
0/0
5.8.2004 1:00

AlienDUDE

Re:
nekdo te nutí se tam stehovat ?
0/0
5.8.2004 1:24

Johny_S

Re:
Starostové německých obcí usilují o to, aby se tam Češi stěhovali. Možná je dokonce zvýhodní. Pro mě to není (mě by ani nenapadlo jít bydlet do saského pohraničí), ale někdo z českého pohraničí se může chytit.
0/0
5.8.2004 1:28

AlienDUDE

Re:
a neni mi to jedno ? neni to jeho vec ?
0/0
5.8.2004 1:39

Johny_S

Re:
Takže zájem naší země nic neznamená? A od Němců je to docela drzost. Jsme na tom podobně, přesto o nic takového je nežádáme, zatímco oni Čechy ano.
0/0
5.8.2004 1:48

alcae

drzost skopcaku asi nema meze
Jak si to vlastne vsechno predstavuji.
To jako Cesi tam maji bydlet, aby zachranovali jejich v skopcackem slohu stavene () barabizny, aby je nemuseli likvidovat a pritom "Lidé z Česka se mohou stěhovat do jakékoli země Evropské unie a žít tam trvale, pokud tam jsou zaměstnáni... " Ale zamestnavat se tam jak znamo nesmime, tak tedy jak? Bydlet, ale za praci dochazet pres hranice do Ceska a co se tady vydela utratit (patrne vsechno) ve Skopcakove za jejich nekolikanasobne drazsi zbozi a sluzy. Tak to tedy hovvno! At jde cele to jejich pohranici do hajjzlu. Osobne bych jim jako reakci na tuhle nabidku tam poslal jistou skupinu "neprispusobivych spoluobcanu" , kdyz uz maji takove obavy z te nizke porodnosti.
Pokud jsme jim nebyli dost dobri abychom se tam smeli zamestnavat tak at si ted tyhle nabidky strci do ritti mili Skopcaci. Vraci se jim to jako bumerang, Arschlochum
0/0
4.8.2004 21:44

Johny_S

Re:
Trochu přeháníš (podle fotek tam mají úplně stejnou architekturu, jako je třeba u nás v Chrudimi, čemuž se nelze divit, když to až do 17. století patřilo k Čechám a žili tam Češi a Lužičtí Srbové). Sviňárna to ale je. I my máme nízkou porodnost, ještě nižší než oni. Naši lidé zatím na západ neodcházejí, ale co když začnou? A děti se nerodí. My je máme zachraňovat? Vždyť máme úplně stejné strarosti. A naši starostové to vítají. Doporučuji jejich voličům příště dát preventivně hlas někomu jinému. I když, vlastně nebude třeba. Za takových dvacet let ty obce v pohraničí třeba zaniknou, jelikož tam nikdo žít nebude. Je opravdu zvláštní, že si toto starostové neuvědomují a sami si podřezávají větev. Že by jim Sasíci za to něco opravdu příjemného slíbili?
0/0
4.8.2004 21:50

Isbjoerna

Re:
, "Naši lidé zatím na západ neodcházejí" ------- Asi jeden milion Cechu odesel na Zapad.
0/0
4.8.2004 22:45

Johny_S

Re:
Vážně? Tolik lidí že by po vstupu do EU odešlo? Že se to nikde neprojevilo.....
0/0
4.8.2004 22:53

Najdete na iDNES.cz