Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Strojvedoucí nečekal a vlaky se srazily

Stačilo by jen pět minut a ke srážce dvou osobních vlaků vůbec nemuselo dojít. Jenže strojvedoucí vlaku, který jel od Vodňan, nepočkal, až do stanice Bavorov přijede i druhý spoj. Měly se zde bez problémů minout. Místo toho se srazily a proměnily v hromadu šrotu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Warťan

Co výhybky?
Mně vrtá v hlavě něco jiného: Ve stanici Bavorov nebyl výpravčí, ale kdo teda přijíždějícímu vlaku měl přehazovat výhybku a kdo ji měl přehodit zpět, aby čekající vlak mohl odjet? Snad ne sami strojvedoucí? Možná jo, ale nezdá se mi, že by se to často praktikovalo... Pokud ve stanici byla obsluha výhybek, divím se, že nebyly přestavené na druhou kolej a vůbec že povolili odjezd vlaku, museli vědět, že se tam mají křížit a mohli odjezdu zabránit. Nevím, tu trať neznám, ale mělo by to dávat smysl...
0/0
25.7.2004 9:51

trdlacek

Re:
Nevím, jak v Bavorově, ale dost často se v takových staničkách používají samovratné výhybky. Z jednoho směru je trvale postavena na jednu kolej, z druhého na druhou. Odjíždějící vlak si výhybku přehodí sám a ona se pak zase sama vrátí do základní polohy. Žádný personál není potřeba.
0/0
26.7.2004 9:38

Warťan

Re:
Takové znám z tramvají, ale na dráze si je nepamatuju, určitě existujou a nejspíš to tenhle případ skutečně byl. Na tratích které dobře znám se nevyskytují. (Čerčany-Modřany- Praha a Čerčany- Světlá n/S) ...Což je asi dobře.
0/0
27.7.2004 13:11

Berg1

Proboha přemýšlejte
Lidi, co je s váma? Stala se prostě tragická chyba, nic víc, nic míň. Smutné, ale stane se. DENNĚ zemře na českých silnicích 4,8 lidí denně, tady naštěstí zemřel "pouze" jeden člověk. Podobná nehoda se stala na drahách před devíti lety. Chápete ten rozdíl v bezpečnosti, nebo všichni uvažujete stejně hloupě a tupě jako zpravodajství TV NOVA? P.S. Mě silniční doprava připravila o 2 příbuzné...
0/0
24.7.2004 21:33

xx

Na železnici dějou se věci.....
Prostě je v ČD bordel !! Proto vlakem nejezdím....zkratku ČD si ironicky vysvětluju jako "Čistota , dochvilnost"
0/0
24.7.2004 12:11

juton

Vina je asi jasná
, Systém zjednodušené dopravy, kdy celou jednu trať řídí jeden výpravčí - dispečer, funguje deítky let. To nemá nic společného s rušením "červených" výpravčích. A že čtyři lidé viděli, jak strojvedoucí podepisoval "papírek", proč ne? Zřejmě ve výchozí stanici bylo jasné, že pravidelné křižování v určité stanici nevyjde, proto bylo přeloženo do jiné a právě o tomto byl ten "papírek. Jednalo se tedy o písemný rozkaz, které jsou ve svazku, číslované, kdy strojvedoucí dostane průpis a originál zůstává v tomto svazku. V dopravní kanceláři u výpravčího bývá většinou více lidí, takže právě ti mohli toto vidět (operátorka, druhý výpravčí, vlakvedoucí...). Netřeba za tím hledat spiknutí nadřízených.
0/0
24.7.2004 11:28

Péťa.

Úspory
To je jednoduché - zavřít toho, kdo nechal zrušit v mnoha stanicích tzv. červené výpravčí, tedy ty, kteří ve stanicích červené čepici výpravkou vypravují vlaky. Vše v rámci jakýchsi úsporných opatření. Úspory na mzdových nákladech řadových zaměstnanců nejsou, myslím, ve společnosti jako celku příliš efektivní, šetřit by se mělo někde úplně jinde.
0/0
24.7.2004 8:57

EspritFort

To mi nějak smrdí...
Čtyři svědci, kteří přesně viděli to, co stálo v "papírku", který kdosi podepisoval, anebo přebíral, to vždycky smrdí a je to také vždycky úplně jinak! To mi smrdí Podle mého selhal někdo z nadřízených toho strojvůdce. Někdo něco spletl, nedotáhl, anebo opomněl, a někdo jiný to nezkontroloval, ačkoliv měl a další byl jinde, než správně měl být, a jiného by vyhodili, že tam nejezdil na kontroly .. atd., atd., atd.. A tak si teď všichni vzájemně vše dosvědčí, dalšimu svědkovi něco slíbí a na jiného svědka něco mají...
Zkrátka, čtyři svědci, kteří přesně viděli, co bylo na nějakém papírku, to vždycky smrdí a je to také absolutně vždy úplně jinak!
 
0/0
24.7.2004 3:21

EspritFort

Re: Dovětek
Je velmi pravděpodobné, že nakonec zpracují i toho strojvůdce aby pochpil, že pro něj bude nakonec nejlepší uznat vlastní pochybení, protož stejně nemá lepší možnost. A protože byl vážně zraněn, stejně dostane jen podmínku, a že o to samozřejmě už postarají. A pak že ho od dráhy ani nevyhodí, ale někam jej "uklidí", anebo že mu seženou "jinde jinej slušnej flek", a ani dráha od něj nebude vymáhat žádnou náhradu škody ... atd., atd., atd.. V opačném případě ale ať ale nepočítá vůbec s ničím, a pak se z toho pos*re, jak mu to dají vyžrat!. Stejně jej přece budou muset usvědčit a nemůže přeci počítat s tím, že se nechá dobrovolně vyhodit 8 lidí z práce a 2 lidi dokonce zavřít! Tak aby měl přece rozum, oni pro něj vlastně chtějí jen to nejlepší!
Myslíte si asi,  "To je naprosto ničím nepodložená a chorá spekulace!" Ale já mám svoje zkušenosti. Bohužel.
 
0/0
24.7.2004 4:20

Najdete na iDNES.cz