Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Ozbrojení Palestinci unesli v Gaze cizince

Maskovaní palestinští ozbrojenci unesli cizince v pásmu Gazy. Podle svědků dvě ženy a starší muž jedli v restauraci ve městě Chan Junis, když tam vtrhli únosci. Palestinské úřady oznámily, že unesení jsou Francouzi, píše agentura Reuters. Agentura AP hovoří o pěti unesených.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

pinkshadow

Izrael
Poradní výrok Mezinárodního soudního dvora v Haagu z minulého týdne o tom, že izraelská bariéra na Západním břehu je nelegální, možná s radostí uvítají teroristé zabíjející izraelské civilisty. Nemění však nic na tom, že argumenty proti bezpečnostnímu plotu nemají žádnou váhu. Zaprvé, Izrael nestaví plot na teritoriu, které lze podle mezinárodního práva nazývat "palestinským územím". Plot se staví na sporných územích, které Izrael vyhrál v obranné válce v roce 1967 po jordánské okupaci, již mezinárodní komunita nikdy neuznala. Na toto území si dělá nárok jak Izrael, tak Palestinci. Podle rezoluce Rady bezpečnosti číslo 242 se má tento spor vyřešit dohodou o míru, který Izraeli zajistí bezpečnost v rámci uznávaných hranic.
0/0
17.7.2004 18:59

pinkshadow

Re:
Zadruhé, plot není trvalou politickou hranicí, ale dočasnou bezpečnostní bariérou. Dá se kdykoli odstranit. Izrael nedávno odmontoval 19 kilometrů plotu, aby usnadnil každodenní život Palestinců. A minulý měsíc izraelský Nejvyšší soud nařídil vládě, aby ze stejného důvodu změnila umístění 32 kilometrů plotu. Neobhajitelná linie, podél níž by měl podle některých názorů plot vést - tedy ta, jež rozdělovala Izrael a arabská území před válkou v roce 1967 - je dnes vlastně jedinou linií, která by neměla nic společného s bezpečností, zato by byla zcela politická. Linie založená čistě na bezpečnosti by do oploceného území zahrnovala co nejvíce Židů a co nejméně Palestinců. To je přesně případ izraelského bezpečnostního plotu. Tím, že zasahuje do méně než 12 procent Západního břehu, zahrnuje 80 procent Židů a jen jedno procento Palestinců, kteří žijí na sporných územích. Plot tak zabraňuje pokusům teroristů sídlících v palestinských městech dosáhnout center izraelského obyvatelstva.
0/0
17.7.2004 18:59

pinkshadow

Re:
Zatřetí, i přes výroky některých kritiků se plot ukázal jako vysoce efektivní nástroj proti terorismu. Ze stovek sebevražedných bombových útoků, které se staly v Izraeli, jen jeden měl kořeny na území Gazy, kde sídlí Hamas a islámský Džihád. Proč? Protože Gaza je obehnána bezpečnostním plotem. I když plot kolem Západního břehu není ještě hotov, už drasticky snížil počet bombových útoků. Překážkou míru není plot, ale palestinští předáci, kteří na rozdíl od bývalých lídrů Egypta Anvara Sadata a jordánského krále Husajna ještě nezanechali terorismu a nelegitimního cíle zničit Izrael. Pokud Izrael dosáhne kompromisu s budoucím, míru oddaným palestinským vedením, které bude požadovat úpravy plotu, tyto změny budou provedeny. A pokud se ukáže, že mír je skutečný a trvalý, nebude už pro existenci plotu pražádný důvod.
0/0
17.7.2004 19:00

pinkshadow

Re:
Mezinárodní soud podporovaný Spojenými národy, místo aby postavil před soud palestinské teroristy a ty, kdo je posílají, uzemnil židovský stát obviněním, že Izrael zhoršuje životní podmínky Palestinců. Ale záchrana životů je důležitější než udržování životních podmínek. Životní podmínky je vždy možné zlepšit. Smrt je trvalá. Palestinci si stěžují, že jejich děti kvůli plotu chodí pozdě do školy. Ale příliš mnoho našich dětí do školy nikdy nedojde - jsou roztrhány na kusy teroristy, kteří do Izraele pronikají v místech, kde ještě nestojí plot. Za poslední čtyři roky palestinští teroristé zaútočili na izraelské autobusy, kavárny, diskotéky a pizzerie a zabili 1000 našich občanů. Přes tuto bezprecedentní krutost zmiňuje šedesátistránkové rozhodnutí soudu terorismus pouze dvakrát a jen jednou v citaci vlastní pozice Izraele týkající se plotu. Protože se rozhodnutí soudu vysmívá právu Izraele na vlastní obranu, vláda Izraele je bude ignorovat. Izrael nikdy neobětuje židovské životy na pokřivený oltář "mezinárodního práva".
0/0
17.7.2004 19:01

paltt

Re:
Do posledniho slova je to vsechno pravda. Ostatne podivejte se sami. To je snad na obhajobu teto zdi dostatecne. http://zpravy.idnes.cz/zahranicni.asp?r=zahranicni&c=A040201_160424_zahranicni_mhk  Mimochodem doporucuji shlednout to video. Je to fakt "zazitek". Zvlaste pro ruzne pseudohumanisty, ochrance chapajici tyto »Bojovniky za svobodu« (Palestinske teroristy) to bude hodne poucne.
0/0
18.7.2004 20:50

tykew

Palestinska uzemi-idealni destinace pro evropske naivni arabofily zijici v nerealnem snu.....
Zastánci „palestinských práv“se snaží prezentovat islám jako náboženství mírumilovné, neagresivní. Terorismus k jeho podstatě prý nepatří, je mu vnucen nepřátelským jednáním okolí. Nabídl jsem nedávno Britským listům překlad zasvěceného článku Moše Šarona, profesora dějin islámu na Hebrejské univerzitě, o současných aspiracích islámu a jejich historickém pozadí - článek byl odmítnut s tím, že je příliš jednostranný. Čtenář prostě nemá právo vědět, co ví o islámu kompetentní znalec, protože ten znalec je Žid? To také o něčem vypovídá. Snad bude tedy přijatelnější autoritou zaručeně árijský český spisovatel Karel Pecka: „Když si vezmete korán, zjistíte, že to je Mein Kampf. A se vzrůstající silou jeho světa tu roste soupeř strašlivě nebezpečný, bez skrupulí.“ (Jan Lukeš: Hry doopravdy - rozhovory s Karlem Peckou, PASEKA 1998). Súra 9:29 například dává nemuslimovi na vybranou jednu ze tří možností: konverzi k islámu, nevolnictví pod vládou islámu nebo smrt. O tom, že islám je náboženství předurčené k ovládnutí světa, korán rovněž nikoho nenechává na pochybách. Víme tedy, co můžeme od islámu očekávat. Strkat před tím hlavu do písku není nic platné. Izrael v té realitě žije už dnes. USA a Španělsko ji zatím okusily částečně, a na ostatní - na ty také dojde. Svět se podle koránu dělí na dva domy - Dům islámu, kde islám už vládne, a Dům války, který musí být teprve ovládnut. Pokud jste to dodnes nevěděli, teď už to víte: žijete v Domě války.
0/0
17.7.2004 3:25

jezkovyvoci

Re:
fúúúúj Britské listy, blééééé blisty, takový hnusný levičácký čuliplátek, tak to můžete číst  
0/0
17.7.2004 3:41

tykew

Re: vis p r d :-)))
mimochodem britske listy jsou vsechno mozne jen ne levicove,trubjeno
0/0
17.7.2004 7:47

kruci_sakra

Re:
Rádoby chytré výlevy saloních intošů  rozhodně nelze označit za pravicové...
0/0
17.7.2004 9:38

jezkovyvoci

Re:
Však já jsem to taky myslel ironicky. Narážel jsem na reakce místních pro-ami, když tady někdo cituje článek z Britských listů. Jak je vidět, tak se pan Čulík snaží o vyvážený pohled. Pan Mareš si v tom článku taky stěžuje, že mu odmítli nějaký překlad, ale přitom má na BL uveřejněno už přes třicet článků. Každý správný pravičák na Britské listy nadává, ale přitom je každý čte  A že má pan Čulík nějaký názor na svět a ten názor je z těch novin poznat, na tom není špatného. Taky to nejsou zpravodajské, ale spíš komentářové noviny. I když na druhou stranu třeba informace o jednáních o americké protiraketové základně v Česku přinesly jako první.
0/0
17.7.2004 14:19

Dan 1

Re:
"PhDr." Čulík se snaží o vyváženost? Většina literárních děl Velkého učitele českých žurnalistů jsou překlady z Guardianu. To není nic tak záslužného, to dělalo i Rudé Právo, Izvěstije a Pravda. Navíc, když se provalily jeho cenzorské zásahy v diskusích, operativně je zrušil. V době, když se hádal s T. Prcinou před zraky čtenářů, to připomínalo kompost.cz, jen to nebylo tak vtipné. Nemá smysl to číst. To už raději NP, pokud ho ovšem neschlamstne iDnes.
0/0
17.7.2004 15:57

kruci_sakra

Re:
Já tady poslední rok stále dokola opakuji,že islám je zločinná ideologie založená na středověkých dogmatech,kterou její hlasatelé odmítají z principu reformovat.
Vykládej to ale přiblblým kvazihumanistům.
0/0
17.7.2004 9:43

jezkovyvoci

Re:
No vidíš a zapálený křesťanský bojovník proti potratům, homosexuálům, alkoholu, drogám, Islámu a vůbec všemu zlému na tomto světě Pavel Mareš ti tvůj názor potvrdil
0/0
17.7.2004 14:35

jezkovyvoci

Re:
Aby si někdo nemyslel, že mám něco proti křesťanům obecně. Tohle je taky křesťanský pohled, který je mi bližší:
0/0
17.7.2004 15:48

ruleta

.
Kde je muj prispevek?
 
0/0
17.7.2004 0:03

hovnival-

Re:
v prdeli
0/0
17.7.2004 0:10

ruleta

Re:
no to evidentne je...:-)
0/0
17.7.2004 0:14

hovnival-

Re:
a ja uz tam jdu taky
0/0
17.7.2004 0:15

fleret

.
francouzi byli propusteni ca pred dvema hod.
0/0
16.7.2004 23:15

j@ck

Re:
vim ze je to mimo tema, ale co si myslis o tomto clanku? http://www.blisty.cz/2004/7/16/art18950.html. i po jeho precteni jsi schopen nadale tvrdit, ze USA sesadily sadama kvuli porusovani lidskych prav?
0/0
16.7.2004 23:30

hovnival-

Re:
porusovani lidskych prav byl jeden z duvodu. asi ne ten nejdulezitejsi pro rozhodovani zda-li provest invazi ci nikoli.
 
clanek jsem si otevrel, ale na patecni vecer je to na me prilis dlouhy
0/0
16.7.2004 23:33

fleret

Re:
1. nic netvrdim,zvlast ne,ze USA nekde zavadeji demokracii
2. Demokracie se v mem slovniku temer nevyskytuje - povazuju tento termin jenom za slovo.
3. Bush jun. dokoncil to,co zacal a mel udelat jeho otec ( nebyt Ciny a Ruska v OSN tak to taky udelal ) - likvidaci Saddama v prvni valce.
4. Ze byl Saddam vyrizen povazuju za spravne a jedinne mozne a to mohli provest jedine USA se spojenci
5. Lidska prava ( ani timto slovem se nijak neohanim ) se porusujou na celem svete,Saddam patril mezi ty,kteri se zlocinu dopousteli v masovem meritku a byl nebezpecnym pro region.
0/0
16.7.2004 23:55

hovnival-

@@
No vidite. Teroristum by se nemelo ustupovat, ani s nimi vyjednavat. Oni vidi, ze tato jejich natlakova metoda funguje, (viz spanelsko, filipiny, saudska firma...), tak proc by to nezkouseli...
0/0
16.7.2004 23:14

j@ck

-
radikalni palestinske skupiny si zrejme vzaly priklad z iraku, kdyz vidi, ze to funguje. hrajou na strunu celosvetoveho verejneho mineni a je to pomerne ucinna zbran.
0/0
16.7.2004 22:43

GhorX

.
Zajímavé, zdá se, že mezi tvory, bez ohledů vraždící své(?) občany v Iráku a vydírající pomocí únosů a poprav cizinců - a hrdinnými ochránci svobody v Palestině moc rozdílů není... Že by jednání Filipín dalo Palestinským "bojovníkům" poslední pobídku, kterou potřebovali, aby úspěšnou strategii začali používat také ?
0/0
16.7.2004 22:33

ruleta

.
A at nezapadne jeste jedna zajimava vec Arafat potazmo PA si nepreje na svem uzemi Norskeho diplomata-vyslance OSN, Brigady mucednici od Al-Aqsa oznamili neco podobneho a oznamili take mozne dusledky kdyby neuposlechl jejich zakaz vstupu a to-utok na neho....
0/0
16.7.2004 22:21

ruleta

Re:
oprava-ty brigady oznamily...:-)
0/0
16.7.2004 22:22

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.