Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Co je a bude důležité

Jak tak sleduji zprávy o hemžení na naší politické scéně, uvědomuji si, jak rychle vždy zapadají zprávy o české reprodukční schopnosti – populace rychle stárne a vymírá a zdá se, že s výjimkou několika křesťanských podivínů to celkem nikoho nevzrušuje, zvláště pak ne politiky, co se tak vehementně bijí za naše národní zájmy proti EU, Sudeťákům apod. – že by k těm zájmům žádný budoucí národ ani nepotřebovali?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

zbynek._s

Ani náhodou!
Demografie je věda, která zajímá jistě více občanů, nejen křesťany a jako moře rozsáhlé  úřednictvo. Stav populace v České republice je skutečně významná otázka, zvláště když léta vymíráme, jako na úrovni 1. světové...
Rozhodně si na tohle téma nemusí dělat křesťané žádný patent, zvláště když se i jejich poslanci , podíleli na deviantních zákonech téhle země. Je  pravda, že  celý zákon o rodině byl přijat s  komunistickou filosofií , a že jediný z křesťanů , mladý Marek Benda (ODS)  byl proti tomu. Kde byli zalezlí ti ostatní? Ať  tedy napravují své chyby i křesťané! Např. pozdější místopředsedkyně Ústavního soudu Iva Janů, volená za lidovce, zákon v tak  hloupé  podobě ještě podpořila. Už z diskusí bylo jasné, že jde o zákon komunistický, s nímž  přišlo MS ČR (zprostředkovatel M.Holub) aby své soudce , přemnožené jako králíky, mohlo efektivně vyživit. Dnes na ně doplácíme a nikdo do tak nejistého podniku, jako je rodina investovat nebude. Mít děti, zvyknout si na ně a do konce života proto trpět? Ani náhodou!  Vám by se to asi  jako křesťanovi líbilo, ale zbytek populace  na mučednictví nereflektuje. Tak ať si teď  ministr spravedlnosti Němec s tou justiční hydrou něco udělá.
 
0/0
10.9.2004 22:03

Dan 1

Co to?
Tak evangelizace v Americe vedla k populační explozi? A já myslel, že spíše k decimování původních obyvatel (10 mil. Mayů atd.) Je vám Itálie dost katolická? Ano? Pak ale vězte, že růst obyvatelstva tam, tak jako u nás, "obstarávají" přistěhovalci.
0/0
15.7.2004 18:44

Martin Horák

Re:
Psal jsem o situaci aktuální, tedy o tomto století a konci předcházejícího, tedy Mayů se to netýká, i když si myslím, že ve srovnání z předkolumbovskými dobami tam je dnes obyvatel asi o dost více. Jinak jsem psal o křesˇtanství, nikolv katolictví, které nepokládám za zrovna nejpovedenější variantu křesˇtanství, stejně tak ty evangelizace, o kterých byla řeč, obvykle nebyly katolické (Freidzon, Graham, Bonnke - to jsou asi největší evanegelisti posledních doby působící v Jižní, Severní Americe resp. Africe, ani jeden nebyl katolík) a také to jsou církve druhé reformace - tedy evangelikální, letniční a charizmatické - které rostou nejrychleji v historii - a díky nim také v absoluiních čislech přibývá možná víc křesˇtanů než kdy v historii - pravda že Evropu to zatím míjí. Co se týče Itálie, nevím, jak moc je katolická, vím pouze, že je tam na západoevropské poměry hodně komunistů - a kolik z těch oficiálních katolíků lze pokládat za skutečné křesˇtany je otázka (skutečně to ví jen Bůh, nicméně znám i v ˇCesku "katolíky", kteří byli x let členy, ba i funkcionáři KSˇC a nevím jak Vy, ale já je mezi křesˇtany nepočítám) .
0/0
15.7.2004 23:12

Dan 1

Re:
Katolicismus jsem uváděl až v souvislosti s Itálií, jinak souhlasím. I s tou druhou částí, i když si nemyslím, že by se úplně vylučovalo křesťanství a komunismus. Ideologicky jsou tyto směry do značné míry antagonistické, ne tak z pohledu jednotlivce - viz G. Husák, který si na sklonku života nechal povolat kněze, V. Putin a R. Schuster, nomenklaturní kádry, kteří se rádi křižují před TV kamerami. Polsko je pak kapitola sama pro sebe, 97% věřících a přesto vládli komunisté a rudou knížku měl kdekdo. Jen jsem chtěl říci, že mezi křesťanstvím a porodností patrně přímá úměra není. Co se týká těch scénářů, jsou jaksi statické, zasazené do politického statu quo, skutečnost asi bude mnohem dynamičtější a ovlivní ji konec éry využívání fosilních paliv, arabská populační exploze (41% Iráčanů je mladších 19 let), migrační vlny z náhle zchudlých blízko- a středovýchodních oblastí, stoupající vliv islámu, odliv mladých a vzdělaných Evropanů za oceán. Tohle není možné dopředu "vymodelovat" a odhadnout. Nedávno jsem vyhrabal starý magazín z konce šedesátých let. Byly tam úvahy o roce 2000 a bylo to úsměvné čtení, jako by to psaly naivní děti. Do budoucnosti prostě nevidíme a nejspíše je to tak dobře.
0/0
15.7.2004 23:26

m-p-k-

Co je opravdu důležité?
     Především uvědomit si, co se to skutečně děje. Pravda, moc vesele to kolem nás nevypadá. Ale je to něco špatného, destrukčního, nebo naopak něco sice nepříjemného, ale přirozeného a zákonitého? Věci, které vnímáme jeko znepokojující, nás ve skutečnosti vůbec nemusejí ohrožovat - mohou být jen průvodním jevem vývoje. Například vlastní pubertu málokdo z nás vnímal jako něco příjemného, ale přesto byla pro jeho vývoj nutná. Nebo chtěl by snad někdo natrvalo zůstat dítětem, jen aby si ušetřil nepříjemné prožitky dospívání? Já tedy ne. A proč to, co platí pro jedince, by nemohlo platit i pro společnost? Nemyslím, že zanikáme. Myslím, že se jako lidstvo vyvíjíme - přecházíme na jiné, situaci přiměřenější hodnoty a měřítka. Zatím se necítíme dobře, protože proces teprve začal. Staré jistoty se hroutí, novým se teprve učíme. Ale nevěřím, že nás to zničí. Apokalyptické vize provázejí lidskou společnost už od počátků a zatím se žádná nenaplnila. Tedy žádná taková, která by způsobila zánik lidstva.
     Jestli jste věřící, pak věřte Bohu. Ten přeci po potopě světa lidstvu slíbil, že už ho nikdy nezničí. 
     Hodně štěstí!
0/0
15.7.2004 13:48

Martin Horák

Re:
Milá m-p-k(pohlaví tedy není z niku zřetelné, nicméně bych si typl, že jde o ženu). Nevím, jestli jsem Vaši poněkud abstraktní úvahu správně pochopil, nicméně pokud těmi "novými situacemi" myslíte velmi malý počet rodících se dětí, pak bych Vás chtěl ujistit, že tuto mimořádně moderní záležitost zažila již Říše římská cca od. 2. st. po Kr., starověké Řecko cca od 4.st.př.Kr. , Babylon o něco dříve a mnoho dalších civilizací před i potom, vesměs ovšem nikoliv ve fázi vzniku - to by nejspíš ani nevznikly - nýbrž ve fázi předcházející nezadržitelný úpadek - nejde o něco, co neznáme, nýbrž o něco, co je z historie poměrně dobře známo a to včetně důsledků, ke kterým to vede. Jinak jste si možná nevšimla, že článek není o globálním lidstvu, nýbrž o českém národě a zatímco lidstvo zatím skutečně nezaniklo, těch národů, co zmizelo, bylo již poměrně dost. I když - já vím - jestli zmizí ze světa jeden pohanský a poživačný národ v centru Evropy, nebude to asi pro lidstvo až tak velká ztráta - a co se týče mě osobně, tak samozřejmě - Spása je věc individálního vztahu k Bohu - takže ta moje není na osudu tohoto národa jako celku až tak moc závislá. I když by mně to přišlo tak trochu škoda. Ovšem komu není rady, tomu není pomoci.
0/0
15.7.2004 22:38

m-p-k-

Re:
Dobrý den,
pohlaví jste tipoval správně, jsem žena a dokonce - možná to vaše chmurné vize o zániku českého národa trochu rozptýlí - ve třetím měsíci bezproblémového těhotenství.
     S těmi národy nemáte tak docela pravdu. Národ může beze zbytku zaniknout přírodní katastrofou, epidemií nebo holocaustem, ale neznám příklad, že by nějaký vymřel na vlastní nechuť k rozmnožování. V případě starověkého Řecka, Říma a Babylónie zanikly státy, společenské zřízení, nikoli národy. Byly to státy otrokářské a otrokářský systém zkrátka v určité fázi ustoupil feudalismu, což si vyžádalo i změny v územním uspořádání. Říše se zhroutily, ale kultura a lidé žili a vyvíjeli se dál. Potomci těchto národů, i když částečně asimilovaní s jinými národy, žijí na území svých vlastí dodnes a své slavné minulosti si velmi váží. 
     Co se týče současné nízké porodnosti - ta není jen jevem českým, s tou se potýká většina civilizovaného světa. Ale nevidím v tom nic špatného. I když se náš počet momentálně snižuje, pořád je nás víc než kdykoli jindy v historii. České obyvatelstvo se v minulých dobách nepočítalo na milióny, nýbrž na tisíce a přesto tu nebyla liduprázdná pustina. Žádný strach, že bychom vymřeli nebo dokonce museli být likvidováni. Budeme jen muset přejít na jiný způsob hospodaření, myšlení a jiné morální hodnoty, což je momentálně znepokojující, ale do budoucna jistě dobré. Naopak, jsem ráda, že vyšší moc (ať příroda nebo Bůh) sama včas zasáhla a nenechala naplnit různé katastrofické vize o přelidnění Země doprovázeného vražděním, hladomorem, tvrdým bojem o přežití. Jestli to byl opravdu Bůh, pak je vidět, že svůj slib Noemovi myslel vážně.
     Tak mu věřte! Snad ho nechcete urážet tvrzením, že při vytvoření člověka odvedl špatnou práci!
0/0
16.7.2004 10:28

habit

Kdyz buh placnul...
...to sve "...milujte se a mnozte se," netusil, co z jeho experimentu jednou bude - misto petadvaceti bude zit v prumeru petasedmdesat a vice, ze zlikviduje vse, co mu dle jeho nazoru skodi, ze odstrani vsechny zpetnovazebni pojistky regulujici chod prirody, ze se stane plne zavislym na zdrojich, ktere do nekolika let, maximalne desetileti dojdou.
Pokud by na zemi zili sami "krestansti podivini," a standardem by byly ctyri a vice deti, zilo by za par let lidstvo na zemi v nekolika vrstvach.
Obavam se, ze pokles populace je spis reakci na tuto situaci, nez dusledek pohodlnosti ci nedostatecne podpory statu...
0/0
15.7.2004 12:15

Martin Horák

Re:
Teorii hlásající, že lidí je nadbytek, víc již tato planeta neuživí, a tudíž je třeba vést války, aby se počet zredukoval, hlásal již jistý Maltus v 19. století. Od té doby se počet lidstva asi zšestinásobil, přičemž jak ukazují statistiky OSN, tak od 70. do 90| let (kdy lidstva obzvᚡt přibývalo), počet hladovějících klesal i v absolutních číslech, natož v relativních. Ona totiž produkce jídla stoupala podstatně rychleji, víme? A i dnes jsou kromě míst, kde je lidí hodně, typu Honkong, i místa téměř až zcela liduprázdná - přičemž např. na zúrodnění celé Sahary by stačilo jen asi cca 10% ročních světových nákladů na zbrojení, o zúrodnění jižnějších oblastí Sibiře (kde se podmínky nijak zvlᚡt neliší od těch v USA před kolonizací) ani nemluvě - a to jsem jmenoval jen ty nejznámější. Ono i v Africe se ve světle faktů ukazuje, že skutečným původem bídy není přelidnění - jak se nám snaží namluvit levičáci všech odstínů - nýbrž socialistické a zkorumpované vlády, případně kmenové nenávisti a války, jež tyto produkují (pochopitelně by se dalo hovořit i o důsledcích "osvobození od koloniálního jha"). Tolik alespoˇn, pokud to chcete mermomocí řešit celosvětově - i když si myslím, že úplně stačí to nějak řešit v ČR, ale zřejmě máte větší ambice. Ostatně předestřel jsem nějaké varianty vývoje - které dáváte přednost, resp. jak se domníváte, že to může dopadnout jinak?
0/0
15.7.2004 22:55

habit

Re:
...nejak se tam moje odpoved neobjevila, takze odpovim znovu - pokud se tam casem objevi dvakrat, neni to vina me ukecanosti.
Teorie, ze tato planeta uzivi nekonecne mnozstvi lidi, vezme brzy za sve. Pravda, zustaly tu jeste nejake plochy usetrene zasahu cloveka, ale ubyva jich takovym tempem, ze se mozna jeste my dozijeme rozorani posledniho hektaru ci vypaleni posledniho kousku pralesa. Puvodni ekosystem, ktery vznikal, zajizdel se  a "doladoval" stovky milionu let, se s tak prudkymi zmenami nedokaze vyrovnat. O tom se presvedcujeme stal casteji, zatim se utesujeme, ze to priroda jenom tak blbne.
Jsme plne zavisli na energetickych zdrojich, z nichz nektere vezmou za sve uz v tomto stoleti. A vzpomente si, jakou katastrofu malem znamenal jen kratky vypadek proudu v New Yorku nebo v Kalifornii.
Lidstvo roste exponencialne. Vemte si treba jen kalkulacku a zkuste si trochu zapocitat, jak pekne se tu za poslednich par staleti mnozime, a kam takovym tempem dospejeme v dalsich letech - verim, ze ji taky brzo rychle odlozite, tak jako ja.
K poklesu populace u nas - mozna se u nas opravdu projevuje, ze jsme narod nevericich. A nejmene deti se rodi prave u ateistu, a to zejmena ve vzdelanejsich vrstvach. Tito lide neberou deti jako zdroj prijmu ci povinnost k bohu, ale jako sve pokracovani, a trochu vic o jejich budoucnosti. A na rozdil od vericich proste nemaji jistotu, ze se o nas postara nekdo nad nami.
p.s. nejsem ekologicky revolucionar ani levicak.
0/0
16.7.2004 10:32

m-p-k-

Re:
     Maltus byl zřejmě moudrý člověk. Historie jeho slova potvrzuje: v necelé čtvrtině století první světová válka, na přelomu druhá, zbytek zabrala válka studená a nespočet néně rozsáhlých konfliktů jako Vietnam, Afghanistán.
     Počet obyvatelstva se zněkolikanásobil, potřeby těchto lidí byly uspokojovány za cenu bezohledného drancování a znečištění životního prostředí. Říká vám něco pojem relativní hlad? To je stav, kdy potravin je zdánlivě dostatek, možná přebytek, ale jejich kvalita je špatná. Tímto druhem hladu trpí i většina civilizovaných zemí. 
     Liduprázdná místa na Zemi jsou posledním domovem rostlin a zvířat, kterým příroda dala stejné právo na život jako lidem a z nichž mají prospěch i lidé. Patří snad Země jenom lidem? Jen nechte sibiřské tajgy, kanadské lesy i africké pouště být. Vždyť i podle Bible přece Bůh dal člověku nad ostatními tvory moc, ale nikoli právo je bezohledně vyhubit.
    Skutečným původem bídy v Africe byla kolonizace těchto zemí bělochy. Do té doby tam domorodci žili svým vlastním způsobem v souladu s přírodou - rozhodně ne v blahobytu, ale dokázali přežít, vytvořit určitou kulturu i radovat se ze života. Teprve běloši z nich udělali to, co jsou teď.
     Já vidím i jinou možnost vývoje - lidé si konečně uvědomí, že staré hodnoty patřily jiné době a jiným podmínkám a najdou si hodnoty přiměřenější. Člověk už bude hodnocen nikoli podle toho, nakolik dokázal svět přeměnit k obrazu svému, ale nakolik mu dokázal porozumět a sžít se s ním, nikoli podle poslušnosti autoritě nebo naplňování všeobecné ideje, ale podle snahy hledat vlastní cestu a naplnit vlastní život. Nebo myslíte, že tak to být nemůže?
0/0
16.7.2004 13:41

Martin Horák

Škoda přeškoda,
že Vás nejde přenést do rodiny průměrného nádeníka v 19.století. Možná, že kdybyste si tak měsíc, dva debužírovala suchý chleba občas prokládaný suchým bramborem - pochopitelně jen v těch šťastnějších dnech, kdy by bylo vůbec něco k jídlu - tak byste  na ten relativní hlad, co jím dnes trpíte, získala poněkud jiný náhled.
Jasně - pobíjet a požírat např. své bližní, to je skvělý přírodní styl. Ostatně buďtež ubezpečena, že po pádu kolonií se také čím tím více černoušků vrací k původním způsobům, což se projevuje zejména velkými masakry, hospodářským kolapsem a posléze hladomory. Také malé zvířátko HIV z toho má radost a žije s nimi v čím dál větší symbióze.
Je pravda, že toto zvířátko se tedy na Afriku neomezuje a rádo si hledá pelíšek i jinde, zvláště u těch, co se neomezují nějakými prastarými hodnotami a intenzivně hledají vlastní cesty. Zvláště rádo pak má ty, co holdují jistému odlišnému životnímu stylu.
Jen tak na okraj - už jste k Vám do Strany zelených začali brát teroristy? Tak bych řekl, že svojí činností jednak snižují počet těch ošklivých lidí, co zabírají místo zvířátkům, jednak zajišťují potravu mravenečkům.
 
0/0
16.7.2004 14:43

habit

Re:
Velmi mne fascinuje vase presvedceni, ze clovek je neco vylucneho, co nijak nezapada do prirodniho systemu, ale stoji bokem, a muze do nej libovolne stourat.
Taky vam zavidim vase presvedceni, ze buh uz si s tim nejak poradi a nase pru*ery za vyzehli za nas. Je vubec zajimave, jak dokazete ignorovat menici se skutecnost, a aplikovat moudra, ktera vznikla v dobe, kdy 35 let byl pozehnany vek a sedm deti z deseti se nedozilo dospelosti, na dnesek.
V dobe, kdy se clovek prave prehoupl pres kritickou hranici, ktera ho delila od vyhynuti, bylo jiste mnozeni primarnim ukolem. Dnes, kdy naopak za tuto hranici posilame jeden zivocisny druh za druhym, a kdy temer kazdy, kdo se narodi (myslim u nas), muze pocitat se sedmdesatkou, je prinejmensim na miste trochu premyslet.
Spolehat, že to buh nejak vyresi, mi pripada pohodlne. Buh az prilis casto resil problemy mecem a ohnem.
p.s. nejsem ekologicky aktivista, ale sympatizuji s lidmi, kteri dokazou myslet kousek dal, a neziji jen presvedcenim, ze vsak to nejak dopadne. A tech je mezi ekology vic, nez mezi poslusnymi krestany...
0/0
16.7.2004 15:31

m-p-k-

Re:
     Škoda přeškoda, že nádeníkovi v 19. století nikdo neporadil, aby měl místo patnácti dětí jen dvě nebo tři. Že pro zachování lidského rodu to stačí (z těch 15 se beztak většinou nedožili dospělosti všichni) a on sám by snadněji uživil je i sebe.
     Situace, kdy je třeba delší dobu prokládat suchý chleba suchým bramborem (a hořkým čajem) bohužel existují i dnes a v civilizovaných zemích - říká se jim dieta. Vynucují si je chronické nemoci, vyvolané mimo jiné i tím relativním hladem.
     Co jsem měla možnost zjistit o afrických národech - zdrojem jejich obživy bývá nejčastěji lov a sběr nebo pastevectví, nikoli požírání bližních.
     Virus HIV - tu už je dokázáno - byl uměle vyvinut v laboratořích pro vojenské účely. Není jisté, jestli se ven dostal omylem nebo záměrně, ale fakt, že likviduje hlavně přesně vymezené "problémové" skupiny obyvatelstva jako černochy, homosexuály, narkomany a prostitutky, rozhodně stojí za pozornost. Lidí s odlišným životním stylem znám dost a dlouhá léta. Nenašla jsem v jejich stylu nic, co by zmíněné "zvířátko" ani jiné nemoci mohlo lákat. Naopak jsou na tom zdravotně mnohem lépe, než jejich "normální" bližní.
     Teroristy, pokud vím, do Strany Zelených neberou. Bohužel jejich německým kolegům se občas vtírají neonacisté, stižení katastrofickými vidinami konce vlastního národa podobně, jako například vy. Jak je to možné. Někdy mi připadá, že křesťanství, nacismus i komunismus mají jedno společné: vypadají lákavě, ale nikdy, za žádnou cenu, by se neměly stát vládnoucí ideologií. Protože jediné skutečné peklo na zemi byly inkviziční hranice, koncentrační tábory a stalinské vraždění. Jinak je na světě i přes jeho chyby docela hezky.    
0/0
16.7.2004 15:58

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.