Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Dívka zbloudila při noční stezce odvahy

Noc plnou strachu prožila ze čtvrtka na pátek desetiletá dívka, která je na táboře v Dolním Údolí na Jesenicku. Při noční stezce odvahy zabloudila v hornatém lesním terénu. Až ráno ji náhodou našel u cesty na Rejvízu, čtyři kilometry od tábora, řidič nákladní tatry.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

juton

Je to dobrý tábor.
, Hned zpočátku musím souhlasit s Karllosem, že zodpovědní za situaci jsou vedoucí. Ale jen proto, že tuto zodpovědnost mají od převzetí dítěte až po jeho předání zpět rodičům podle zákona obecně. S jeho dalším hodnocením naprosto nesouhlasím. Na taábory jsem jezdil od svých šesti do patnácti let, potom jsem dále jezdil jako vedoucí. Stezka odvahy či podobná akce byla na každém táboře bez výjimky. Za celou dobu se ztratil jen jeden kluk, který ovšem odbočil schválně, protože si myslel, že si cestu zkrátí. Vždy jsme měli píšťalky (tady je to snad jediná chyba, kterou bych jesenickým vytknul). Vždy jsem až úzkostlivě dodržoval pokyny vedoucích už proto, že jsem měl strach z toho, co by bylo, kdyby... Z vlastních zkušeností vím, že tyto stezky se nikdy nedělají ve složitém terénu plném rozcestích. Mám za to, že dívenka sama porušila některé pokyny a rady, které dostala před cestou. A ještě nakonec. Před stezkou se nás vždy vedoucí ptali, zda se někdo nechce zúčastnit. Vždy se dva tři našli. A nikdy nikdo se jim nesmál. Karllos měl asi smůlu na hloupé spolutáborníky.
0/0
10.7.2004 10:47

gadgetka

Odsoudit je snadné
Nelíbí se mi, že mnozí odsoudíte, aniž byste cokoli věděli ... Děti jsou pytel blech a uhlídat je, je činnost takřka nemožná. Z vlastních zkušeností vím, že bojovky se zajišťují většinou dost - právě proto, že se některé děti bojí a zmatkují. Taky ale bojovka (a jakákoli hra a aktivita vůbec) vyžaduje od dětí disciplínu a respektování pravidel - když se řekne, že z cesty se nesmí sejít, tak to dítě prostě má poslechnout. I když budete mít vedoucí tak, že na děti uvidí (což v noci znamená, že uvidí světlo baterky), tak neposlušný dítě může klidně uhnout tak rychle, že ani nemrknete a zlomí si o kořen mimo cestu nohu (a mezitím se vám jiné neposlušné dítě ztratí, protože sejde na druhou stranu). Takže děti, které nejsou zvyklé na to, že některá pravidla je v zájmu jejich bezpečnosti třeba respektovat a které rodiče chrání tak, že si ani koleno neodřou, na tábor nepatří.
A strašení při bojovkách už se většinou (na rozumných táborech, kterým šéfuje rozumný vedoucí, přičemž volba tábora je zodpovědností rodičů)  používá hodně málo, jen decentně a vždycky přiměřeně tomu, jak velký děti právě jdou.
A mimochodem - tábory zdaleka nepořádají jen pionýři, ale taky skauti, cestovní kanceláře, domy dětí a mládeže, sportovní oddíly apod. A v článku se o tom, kdo je pořadatelem nemluví vůbec, to si to jen zase někdo zjednodušil ...
0/0
9.7.2004 22:32

Karllos

Jednoznačná odpovědnost vedoucích tábora
To si myslím nejenom jako právník, když v tomto směru by se v případě, že by se stala nějaká hmatatelná újma, asi své odpovědnosti jako vedoucí nezprostili. Ostatně nedá se vyloučit větší nebo měnší psychcický strest s případnými následky - zatím nejsme v Americe aby se advokáti vyřádili, no ale časem se i takové žaloby dají předpokládat. Odpovědnost vedoucích vidím i z hlediska obecně lidského, nevím kolik dětí takové "hry" baví, osobně jsem takovou stezku prožil jednou, vůbec se mi na ni nechtělo, nicméně na táborech je taková atmosféra, že než být označen za zbabělce, tak dítě raději půjde. I když má třeba problémy s orientací v lese a volné přírodě i ve dne. Prázdniny jsem trávil namísto na táboře raději na chalupě rodičů v Holčovicích, to je také v Jeseníkách kousek od Dolního Údolí, s kamarády jsme lítali po lesích celé dny, ale vždycky to chtělo nějaký čas, abycho se odvážili kousek dál, poznali další údolí, a vůbec abychom se sami odvážili někam v noci. Sami jsme si vypisovali noční trasy jako stezky odvahy + prémie za absolvovování, jedna je doposud nezdolaná a vzhledem k postupujícímu času, co už uplynul od jejího vyhlášení, je prémií již sud piva. :-)    Považuji za nefér od vedoucích vypsat stezku odvahy pro děti v neznámém terénu, přičemž mnohé z nich jsou řeba poprvé v přírodě a lese vůbec, určitě také vytvořili onu atmosféru "kdo nejde, nedostane body a je vůbec slaboch... " no a pak se ještě bavit pochybným strašením (i když oficielně to tady nepadlo). Myslím si, že měli tisíc jiných možností jak naučit děti samostatnosti v lese, pírodě a společnosti i jinak než pochybnými stezkami odvahy. Jenže při stezce odvahy se pobaví i vedoucí že... Celá kauza je zajímavá i tím, že dívka zřejmě nakonec našla nějakou (lesní ?) komunikaci, sice byla asi hodně stresovaná a i vyčerpaná, ale to ji ti úžasní vedoucí nenaučili, co si počít při ztrátě v neznámém terénu, když ji poslali na "stezku odvahy" ?&
0/0
9.7.2004 22:31

hovnival-

@@
kdysi jsem byl jako vedouci na tabore. byly to neuveritelny veci .....
0/0
9.7.2004 16:37

leonel

Re:
...toho spadaného listí!
0/0
9.7.2004 16:47

hasmen

Re:
Už je to promlčený???
0/0
9.7.2004 21:01

riu

Re:
většinu zúčastněných postihla senilita
0/0
9.7.2004 21:19

hasmen

Re:
Těch malejch pionýrků?
0/0
9.7.2004 21:29

Ccecil

Ne vždy
Ne vždy se dá myslet na všechny možné i nemožné eventuality a občas se něco pokazí, nebo něco probíhá tak nečekaným směrem, že to nikdo nečeká. Ale proto by snad děti neměly být vychovávány v bavlnce na místě, kde se jim nemůže nic stát. Když se pak dostanou do reálu, každej na ně kašle a jste dospělí, tak si dělejte co chcete, může dopadnout katastrofou. Je veli dobře, že instruktoři zavolali policii a nesnažili se věc ututlat. Někteé zde prezentované reakce přímo k ututlání vybízí.
Z takovýchto chyb bychom se měli poučit a vědět, jak to udělat lépe - třeba vybavit děti píštalkou - a ne je rovnou zakázat. Po bitvě je každý generál a kdo nic nedělá, nic nepokazí, ale takový život je nuda.
0/0
9.7.2004 16:30

hnusil

kravka
hm, je to asi o tom, jak jedna neschopna slepice zkazila detem a hlavne vedoucim tabor. Ono je prakticky nemozne hlidat kupu deti a postarat se o jejich bezpecnost, protoze to by dva vedouci museli hlidat jedno dite, coz asi dost dobre nejde.
0/0
9.7.2004 16:25

Michalll

Dispozice k pedagogování
zejéna amatérů, je, jak to u lidských věcí bývá, také dispozicí k problémům.Tedy k řešení těch vlastních skrze ty druhých.
Snad v době, kdy dětí bylo jako smetí, se mohlo takhle experimentovat. Navíc dříve měl každý hajný psy, co osamoceného člověka podle potu nalezli na kilometry.osamocený svaec třeba pro pointry je dodnes potenciální kořist.ale oni nejen myslivci  mají dnes spíše televizi a jejich zmagoření je tedy násobené.
když by jeden chtěl policii ukázat, co dokáže přírodně vedený hřebec v obhlídce krajiny, nemají čas, jdou pilně sledovat US seriály... V USA ale každý normální farmář dokáže sledovat stopu třeba jen ovce, policie dělá důležitější věci.
Až nám vymění toho mladého ministránka, každé venkovské oddělení se postará, aby děti nebloudili lesem jako psi. kromě kšiltovek začnou i pod ně skládat zkušenosti a být akční, tedy zasloužit si plat.
Motorky jsou pro kočku, kůň dokáže i pěšinky, i kamení.navíc nepotřebuje benzin, pokud nepracuje, tak se pase, trávy všude dost.Nikoliv pro závodní plemena, ale pro ta pracovní.
Pást holky, podle přítelkyně pani ministrové minulé, nebo podle zákona snad budoucího, to není ta vhodná náplň. To dokáže hostinsky na konci města sám. Jsou vhodnější náplně.
Michal, libčeves, t. 603771186
0/0
9.7.2004 16:17

Ccecil

Re:
Alébrž zanícenihodná megaloforsáž tady neubíhá ve sportovním duhu, jsa koně běžeti viděla, nicméně všudypřítomný puch se hnilobným chlebem zvouti bude.
0/0
9.7.2004 16:34

polovnik

vedoucí...
Tak takovej jeden šikovnej vedouci na mně kdysi při stezce odvahy vyskočil zpoza stromu převlečený za pobudu a se zdviženou obouruč sekerou nad hlavou. Škoda, že jsem nebyl starší, moh to mít za sebou.  
0/0
9.7.2004 16:05

hovnival-

Re:
no to jiste
0/0
9.7.2004 16:24

leonel

Re:
ano on by měl za sebou,  ale ty ne , ty by si ještě seděl
0/0
9.7.2004 19:13

dundal bumbal

Re:
On to mohl mit za sebou, ale ty jsi to jiste mel v kalhotach
0/0
10.7.2004 7:04

Roman S.

Už nedělám tábory
Od osmnácti do osmadvacíti jsem skoro každý rok jezdil jako vedoucí na tábor. Nejprve na takový masový eRÓHácký, pak na opravdičťejší v týpkách na louce u lesa (bez elektřiny, bez diskoték, bez bufetu s cukrovinkami). 
V posledních letech jsem začínal mít opravdu pocit, že česká společnost je výrazně proti takovémuto druhu letní aktivity pro děti. Prakticky jediný způsob, jak je možné prožít tábor, aniž by člověk riskoval basu, je zorganizovat jej v nějaké betonové "ubytovně" a nechat celých čtrnáct dní děti vkuse pařit počítačové hry a čumět na video. Fakt idealní pro jejich rozvoj. Názory v tomto fóru - stejně jako naprosto děsivá představa, že se vůbec uvažuje, že by vedoucí mohli být obviněni, protože si dovolili pořádat noční hru (Jeseníky znám -- není žádná hrůza co se týče údajně složitého terénu a proměnlivého počasí), mně přesvědčují, že česká společnost opravdu stojí jen o TV/disko/playstaion maniaky... To nám to vyrostou pěkní kříváci, běda nám, až budeme v důchodě a tito nás budou mít živit.
No jasně, ať si detičky raději pícháj drogy, to je lepší než se na pár hodin ztratit v lese.
0/0
9.7.2004 15:57

chroustík

Re: Milej zlatej,
pokud rodiče svěří někomu na tábor dítě, počítají s tím, že jim ho po skončení tábora předá v perfektním pořádku (nějaká odřenina a škrábanec, to beru). Ovšem teď si představ, že se stane tohle. Umíš si představit reakci rodičů, kdyby tu dívku hledali dejme tomu 2 dny ? Obávám se, že ten vedoucí by se musel odstěhovat tak asi na Slovensko, pokud by její táta byl trochu pruďas.
0/0
9.7.2004 16:05

jouda-bouda

Re: nemyslím
zakopanej pes je v tom, že rodiče by s tímto rizikem měli tak trochu počítat vždy (ono to riziko je stejně vpodstatě všudypřítomné) Pokud s ním nechtějí počítat, ať děti na tábor nedávají.
0/0
9.7.2004 16:18

taxis

Re:
To je divná obhajoba špatně zajištěné noční hry .
Ta holka se jim ztratila  V noci a na horách  
Jestli třeba zrovna ti vedoucí nekouřili někde trávu
0/0
9.7.2004 16:07

Roman S.

Re:
To není obhajoba špatně zajištěné noční hry -- protože IMHO ta hra špatně zajištěná nebyla. Vždyť v článku se vedoucím vytýká, že noční hru pořádali v noci a dětský tábor na horách. Vždycky se může něco stát. Docela jsme si zvykli na "přirozené riziko", že nás i s dětmi nějaký kretén zabije na dálnici, ale to, že se dítě na pár hodin ztratí v lese a nic se mu přitom nestane, považujeme za katastrofickou tragédii.
 
Prostě kdo nic nedělá, nic nezkazí. Jediný tábor, který je pro současnou společnost přijatelný, je v betonovém hotelu, a bez vycházení do přírody - jen disko, TV a počítačové hry, u čehokoli jiného je riziko úrazu, a naše společnost si na vedoucím (který je vedoucím často zadarmo, jen proto, že ho práce s dětmi baví) ráda smlsne, protože nějakou obět přece k ukojení vášně potřebujeme -- asi proto, abychom si dokázali, jak jsme lepší.
0/0
9.7.2004 16:40

taxis

Re:
Trochu demagogie nikoho nezabije, že? Meleš pořád dokola to samý. Jestli Ty potřebuješ nějakou oběť k ukojení vášně, fajn. Mluv za sebe, nezevšeobecňuj a zkus přijmout fakt, že se té holce něco moc ošklivého stát mohlo
0/0
9.7.2004 17:21

Roman S.

Re:
Mohlo, ale není to moc pravděpodobné, a nespíš to reálně nemohli vedoucí ovlivnit - ledaže by se na pořádání nočních her, a potažmo celého tábora vykašlali úplně. Máte snad nějaké jiné "řešení", které by bylo dokonalou zárukou toho, že se nic zlého nemůže stát?
0/0
9.7.2004 18:37

taxis

Re:
Nemám žadné řešení. Nevidím důvod, proč se vykašlat na pořádání tábora. Chce to jen prostě lépe zajistit.
0/0
10.7.2004 23:20

pavelxyz

Re:
Obávám se, že tvá slova nepadnou na úrodnou půdu. Máš jistě pravdu, že dnes je problém asi v tom ,že dítě nepozná kozu od krávy a televize řeší všechny potřebné informace o lese, přírodě atd., ale snad právě proto to vedoucí trochu přehnali, je třeba totiž počítat s tím, že jsou děti, kterí se v noci v lese bojí, nikdy neviděli les jinak než v ZOO a v noci již vůbec ne. Moje dcera jezdila od miminka s námi na vandry a přesto má stále v nočním lese stísněné pocity a co teprve malé dítě, které je poprvé venku.
 
0/0
9.7.2004 20:59

Dr. Fe1

PYJONÝŘI
Tomu říkám stezka odvahy dotažená do konce. Možná mohli do toho lesa ještě vypustit nějákýho zdivočelýho pedofila nebo dravou zvěř, aby to bylo peprnější. Nevěřil bych, že pyjonýři (svazáci) ještě stále páchají takovýhle zvěrstva proti lidskosti a nejsou za to trestně odpovědní.
0/0
9.7.2004 14:16

Kyki

Re:
ty jsi vul
0/0
9.7.2004 14:25

zena_zdena

Re:
nebuď  tak rychlý v soudech, částečně má pravdu, ti vedoucí mají zabezpečit trasu tak, aby k něčemu takovému nedošlo.
Při pořádání takových akci se musí dospělí rozmístit po trase, navíc když tam je složitý terén a takové nestálé počasí
0/0
9.7.2004 14:30

Dr. Fe1

Re:
Ty zřejmě děti nemáš, ale já bych je teda na podobnej podnik nepustil. Stop, podonejm šou pro pobavení zvrhlých svazáckých vedoucích!
0/0
9.7.2004 14:30

jouda-bouda

Re: hmmm
pak ale z vašich dětí budou jen ukňouraná a třesoucí se kňohňátka, nesamostatná na táťku s mamičkou se se vším obracející. A taky je zajímavé, jak se všude a ve všem hledá viník za každou cenu. I za náhodu či přírodní katastrofy jakoby někdo musel být zavřený..... kod za to může, kdo za to může skanduje dav.
0/0
9.7.2004 15:30

Destroyer7

Re:
Tak až si tohle prožije tvoje dcera, tak se sem vrať a vyprávěj nám o tom, jak jsi podobný její zážitek, z kterého se holka bude v noci budit hrůzou a počůrávat ještě v patnácti, přešel s lehkým úsměvem.
0/0
9.7.2004 15:34

jouda-bouda

Re: ¨každoročně se někdo
na táboře ztratí, taky se to obrečí, nikdo se po tom do patnacti nepočurává, noviny o tom pokaždé nereferujou. Chtěl jsem jen říct, že takové věci se stávají a já je nepovažuju za žádnou tragédii (pokud nejde samozřejmně o nějaký hnusný trestný čin). Jako rodič bys měl znát charakter svého dítka a tím i vědět, zda tato rizika dítě přežije bez úhony nebo ne. A pokud naznáš, že by to mohlo mít případné následky, ta je tam prostě neposílat. To je tvoje zodpovědnost nikoli vedoucích, kteří si svoji práci dělají (třeba ... kdo ví jak to bylo?) dobře a tohle se jim prostě může stát (jako že se stím musí počítat). Podle mne udělali co se dalo a není třeba je nazývat zvrhlíky. Mne zaráží, jak lehce se rodiče dokážou zbavovat svojí zodpovědnosti a přehazovat to na druhé (a tohle myslím obecně).
0/0
9.7.2004 15:54

qqx

Re:
Právě, že neudělali, co se dalo. Pustit desetileté děcko samotné do lesa je samo sobě riziko. Kdyby udělali, co se dalo, pak by na celé trase byli rozmístěni vedoucí tak, aby na každý úsek cesty alespoň jeden viděl. Pak by se to těžko mohlo stát. Jenomže podle mého stezka odvahy pravděpodobně obsahovala i nějaké to "strašení", kdy dítě může zpanikařit a utíkat bezhlavě pryč, lhostejno jedno kam.
 
Rodiče samozřejmě znají/měli by znát své děti lépe než kdokliv jiný. Jenomže v propozicích na tábor se málokdy dočtou úplný obsah táborových aktivit (asi tam není napsáno, že bude např.stezka odvahy se strašením) a tak těžkou mohou posoudit i rizika z nich plynoucí.
Takové věci se bohužel stávají, ale stávat by se neměly.
0/0
9.7.2004 21:08

Destroyer7

Re:
Až jednou dospěješ do věku a duševního stavu, kdy budeš schopen mít a vychovávat děti, tak pochopíš o čem se tu dospělí baví.
0/0
9.7.2004 15:31

Najdete na iDNES.cz