Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Pražská židovská obec odvolala Sidona

Karol Sidon už nebude vrchním pražským rabínem. "Byl odvolán z úřadu vrchního pražského rabína, ale zůstává zemským rabínem," potvrdil iDNES ředitel kanceláře vrchního pražského rabína Samuel Abramson. K důvodům Sidonova odvolání se však vyjádřit nechtěl.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

JanKofranek

nepřístojné praktiky 3
      obce na mezinárodním poli. S citem rozlišoval žadatele o členství, kteří pouze s judaismem módně koketují od těch, kteří mají o judaismus opravdový zájem. Lidem, kteří se na něj obraceli se žádostí o přijetí do PŽO a nemohli prokázat svůj židovský původ v souladu s halachou, ukázal možnost stát se řádnými členy obce prostřednictvím podrobení se giuru. Nevím o případu, kde by E.K. Sidon nedostál svému poslání vrchního pražského rabína, proto se mi jeví rozhodnutí o odvolání vrchního pražského rabína E.K. Sidona představenstvem PŽO jako přinejmenším nešťastné, nerozumné a nespravedlivé. Cením si hlubokých vědomostí E.K. Sidona v oblasti židovské věrouky a židovské filosofie a proto, i přes jeho formální odvolání, pro mne zůstává mým rabínem.      Formální důvod odvolání se mi jeví vykonstruovaný a silně účelový, ba směšný, a stále doufám, že představení obce přehodnotí své nešťastné rozhodnutí ze dne 28.6.2004 a E.K. Sidonovi bude umožněno pokračovat ve jeho poslání.      Doufám, že nové vedení obce, vzešlé z voleb 25.4.2004 alespoň dostojí svému slibu transparentnosti rozhodování orgánů PŽO, toku financí a hospodaření PŽO a kontrolovaných organizací, a prokáží zneužívání „střetu zájmů“, které uváděli v předvolební brožuře se všemi nepříjemnými právními důsledky podle platného práva. V opačném případě ať raději odejdou sami.
                                                                                              
0/0
30.6.2004 7:44

JanKofranek

nepřístojné praktiky 2
    Obec“, ačkoliv obec rozeslala oficiálně volební brožuru všech kandidátů do volených orgánů samosprávy obce. Vydáním a hlavně jmennou distribucí brožury tzv. „Koalice za demokratickou obec“ došlo k nezákonnému zneužití osobních údajů obsažených v databázi PŽO ve prospěch pouze některých kandidátů, a tím k znevýhodnění kandidátů, kteří do koalice nepatřili – došlo k porušení základního pravidla voleb i podle stanov – principu rovnosti kandidátů. Proto pokud by měl platit zákon, měly by být výsledky těchto voleb, vzhledem k porušení principu rovnosti kandidátů a nelegitimitě průběhu voleb, zrušeny. Současně by měl být prošetřen případ zneužití dat obsažených v databázi PŽO včetně trestně-právní odpovědnosti.      Zmíněná brožura tzv.“Koalice za demokratickou Obec“ a předcházející třenice zájmových skupin mne natolik znechutily, že jsem se rozhodl voleb vůbec nezúčastnit i přesto, že k vedení a praktické činnosti PŽO jsem měl silné výhrady. Očerňování ostatních kandidátů ze střetu zájmů, obzvláště obsažených v grafu, bez předchozího auditu hospodaření a zveřejnění výsledku hospodaření organizací řízených a kontrolovaných PŽO hraničilo s možností podání trestního oznámení proti autorům brožury podle §206 odst2 TZ.      Jsem přesvědčen, že E.K. Sidon patří k těm nejlepším rabínům pověřeným službou na PŽO a zasloužil se lvím podílem na renesanci židovské vzdělanosti a obnovením židovských tradic, obzvláště u mladé generace. Židovská vzdělanost u mladé generace se za jeho působení zvýšila a byla dána na daleko vyšší úroveň. Ve styku s veřejností i uvnitř obce vždy vystupoval lidsky a upřímně. Dovedl v sobě najít sílu prosazovat židovské právo v procesu přijímání nových členů obce a nepodlehl skupinovým zájmům v přijímání řádných členů obce, které by v podstatě znamenaly porušování tradičního židovského práva tím nehrubším způsobem. V případě přijetí těchto zájmů by to znamenalo silné oslabení autority
0/0
30.6.2004 7:42

JanKofranek

nepřístojné praktiky
      „Ner tamid“ (stálé světlo), symbol menory v synagogách začíná kmitat a pohasínat pod vlivem činů těch u kterých zvítězil ve vnitřní volbě „Yetzer ra“ (zlý popud) nad „Yetzer tov“ (dobrý popud)…        Škoda, bohužel ke stájním praktikám vůdců ideálu průměrnosti neodmyslitelně patří zbavovat se těch, kteří mnoho znají a jsou nadprůměrní. Tak jsem charakterizoval skutečnost odvolání vrchního pražského rabína E.K. Sidona dne 28.6.2004. Jsem přesvědčen, že tento den určitě není šťastným dnem Pražské židovské obce.        B-h dává Izajáši (42,6) úkol židovskému národu být „světlem mezi národy“ a dále Zachariáši (4,1-6) k tomu dodává „..ne mocí, ani silou,nýbrž mým duchem…“. Akt odvolání vrchního pražského rabína E.K. Sidona je výrazem toho špatného, na co si často stěžujeme u praktikujících politiků v české kotlině. Polopravdy, nebo někdy i lži se medializují, projdou tiskem, a ti proti nimž tyto polopravdy směřují nemají možnost se proti tomu postavit. Slušnost a korektnost se v praktické politice nevyplácí.       Začátkem dubna jsem obdržel brožuru tzv. „Koalice za demokratickou Obec“, ačkoliv obec rozeslala oficiálně volební brožuru všech kandidátů do volených orgánů samosprávy obce. Vydáním a hlavně jmennou distribucí brožury tzv. „Koalice za demokratickou obec“ došlo k nezákonnému zneužití osobních údajů obsažených v databázi PŽO ve prospěch pouze některých kandidátů, a tím k znevýhodnění kandidátů, kteří do koalice nepatřili – došlo k porušení základního pravidla voleb i podle stanov – principu rovnosti kandidátů. Proto pokud by měl platit zákon, měly by být výsledky těchto voleb, vzhledem k porušení principu rovnosti kandidátů a nelegitimitě průběhu voleb, zrušeny. Současně by měl být prošetřen případ zneužití dat obsažených v databázi PŽO včetně trestně-právní odpovědnosti.      Zmíněná brožura tzv.“Koalice za dem
0/0
30.6.2004 7:33

Leva

Rabín musel odejít...
O Židech toho moc nevím, ale byl bych nerad, aby nám spolu s komunisty mašinkoloťuka vládli. Jen vím, že mají obřízku. A víte, proč je neměl rád hromadný vrah a fašista Hitler? Tak jednou jako frajter v armádě pochodoval přes, mě již neznámé rakouské městečko, a uviděl na jednom okně v přízemí, že rabínova žena Sára suší škvarky. Dostal veliký hlad. On tyto škvarky odcizil a snědl. Pak se po městečku rozšířila zpráva, že rabínovi někdo odcizil zbytky po obřízce! Tyto zbytky obřízky mu dlouho ležely v žaludku. (dobře mu tak)!
0/0
30.6.2004 7:31

xx

semiti
Dneska maj ti židi nějakej odvolávací den
17:30  -  Pražská židovská obec odvolala ředitelku Lauderovy základní školy a gymnázia v Praze 2 Kateřinu Dejmalovou. Nesouhlasí s tím studenti gymnázia a na protest nepřevezmou vysvědčení.
0/0
29.6.2004 17:37

pinguinone

nejvetsi zidovsky precin...
""""""posledních letech nezvládal činnost úřadu a správu majetku. """"
0/0
29.6.2004 15:07

Doktor Zvěd

Zrejme vydal malo zidicaku!
0/0
29.6.2004 14:55

kestrik

nechci pet jenom chvalu - kdo chce psa bit......
Ale p.Sidon je jeden z mala, kteri jsou velice inteligentni a znali. Malokdo se s nim muze pomerovat. Nikdy nepropadal orthodoxii a myslim, ze mu nemuzu vytknout zadnou z vlastnosti, kterymi jsou zide lidove prosluli. Zajimalo by mne, kdo je jeho nastupcem. A take duvody jeho odvolani, samozrejme. Myslim, ze jeho slova o skupine lidi deroucich se k moci jsou pravdiva...... Uz i tohle jde k certu - K.U..R VY izraelsky budou vladnout prazskym zidum......(nam nedavidovcum tady v CR vladnou uz dlouho)
0/0
29.6.2004 14:16

Flat Vamp Original

Re:
...ortodoxní je az na pudu.
0/0
29.6.2004 14:24

AnalProbe

Re:
V cem treba? Znam ho jen okrajove, ale nikdy se mi prilis ujetej nezdal...
0/0
29.6.2004 18:08

Zwerg

Re:
Ortodoxní samozřejmě byl. Co měl také jiného dělat, když to byl ortodoxní rabín, že ?! Coby ortodoxní rabín se tedy pochopitelně docela přísně řídil halachou - ona to byla jeho povinnost, víme ?! Tato určitá (zcela pochopitelná) neflexibilita v kladení důrazu na přesné dodržování halachických nařízení  je podle mého naprosto bezvýznamného názoru také jeden z důvodů  jeho odstranění. Ona totiž halacha např. jednoznačně a velmi přísně vymezuje kdo je Žid a kdo ne. A to se mnoha dravým "kandidátům" nelíbilo (typuji, že Flat Vamp by mohl být jedním z nich, ale možná se mýlím ), pořád okolo toho byly nějaké diskuse……
 
To, že to byl báječný a statečný člověk (signatář Charty 77, atd.) s velkým životním rozhledem, který celý svůj dosavadní život na sobě tvrdě pracoval (jsem si jist, že pracovat bude i nedále...) a který velice přispěl ke znovuobrození českých ŽO se dnes jaksi nepočítá, to je zřejmě již zapomenutá maličkost, nehodná jakýchkoliv ohledů.
0/0
29.6.2004 20:44

fleret

bedte vsichni v klidu
ted to tu vsechno bude ridit masinfira soudruh Gross - nejoblibenejsi politik........
0/0
29.6.2004 14:05

Zwerg

Re:
Hmmm, vidím, že oplýváš uměním jakékoliv téma převrátit na osobu Grosse. Že tobě se o něm určitě zdají také erotické sny, neníliš pravda ?!  
0/0
29.6.2004 20:15

Assassin

Nejlepsim rabinem
by byl nejaky nazi
0/0
29.6.2004 13:51

1_130_202_135

Na jeho místo
je potřeba najít poctivého a uvědomělého muslima
0/0
29.6.2004 13:18

Zwerg

Re:
Pěkný!
0/0
29.6.2004 20:46

xenofob_rasista_fasista_zumpa

To je taky dost.
Dyk je to ten co postavil golema. Uz tam byl dost dlouho.
0/0
29.6.2004 13:16

raachel

Re:
Ty aby sis nepřisadil
0/0
29.6.2004 13:19

Najdete na iDNES.cz