Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Saudská Arábie pátrá po vrazích

V Saudské Arábii sílí pátrání po trojici teroristů, kteří v sobotu unesli desítky rukojmích a potom jich 22 zabili. Policisté jednoho z nich při záchranné akci zajali, zbylé tři pustili, protože vyhrožovali smrtí dalších rukojmích.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Júlinek šíšal

Milý j@cku,
se zájmem jsem tu četl diskuzi se scipionem a držím palce. Tvůj zdánlivý nedostatek je patrně Tvé mládí, se kterým nejsi schopen nebo ochoten vytěžit z vývojových idejí nic integrálního, co by pro Tebe bylo nesporné, ale on coby starý harcovník hodný svého cviku s VÚMLem prodává i to své 200let staré nic. Evidentně si z darwinismu vybral a ve shodě s klasickým vulgarismem doplnil to, co se mu hodí, a hodlá vydávat tuhle polointeligentní směsku za poslední výkřik poznání. Není první ani polsední - a Ty se takovou stupiditou nenech otrávit - čas Ti postupně potvrdí, že pravdě jsi blíž Ty. Vezměme třeba takové již "dogma", že "přežije silnější" ... stačí rozebrat, co se míní tím "silnějším". Jistě, spadá pod to i fyzická či intelektuální "síla" schopná "slabšího" zašlapávat do země ... ale kdo se tak s výjimkou snad našeho "takyvědc" skutečně chová"? Háček je například v tom, že co je to "síla", přirozený selekční tlak, určují vlastně aktuální okolnosti... a ty dovedou velmi rychle z "okrajového" savce udělat střed vývoje a zárověň takového dinosaura Kata zprovodit ze světa...:-). Větší háček je v tom, že tyto podmínky se samy podléhají vývoji ... například přemnoží-li se např. náš Kato, urči se přemnoží i jeho predátoři ..:-)...možná se tak už stalo, a tak obecná redukce těhle týpků by mohla být přirozeně vystvětlitelná a ospravedltilnná i bez jejich válek civilizací, ne :-)))? Takže tihle takydarwinisté zcela vědomě opomíjejí důležitý fakt - s vývojem druhu se vyvíjejí i jiné druhy, které odklízejí humus po tom prvním ... třeba takového Kata ... dovedem si snad představit, jaká budoucnost čeká takového zajíce, když ho rozbolí zuby a my v jeho prostředí vyvraždíme coby "škodnou" všechny jeho tak zvané "predátory"? Prostě i klasický darvinismus je o vyváženém vývoji všeho živého a Katův klam je postaven na vytrhování mometálního "silnějšího" a ignoranci ostatního ...což by si Darwin nedovolil. Normálně tento vývoj probíhá bez "krutostí" - zejména generační obměnou. Mno
0/0
3.6.2004 15:54

Júlinek šíšal

Re: ...
Mnoho "nižších" rostlin a živočichů sází na množství potomstva - prostě počítá s tím, že většina se stejně neujme ... takže "škody" napachané případnými "požírači" jsou v podstatě bezvýznamné - stejně se ustaví společenství odpovídající současným podminkám. To je důvod, proč časem víceméně všechno směřuje spíš k "symbioze" (ovšem nejen v životě, ale i ve smrti) bez ohledu na takové mutace a/nebo relikty, jaké tu reprezentuje Kato. Tyhle nepovedené kusy jsou pak příčinou jistého "morálního" kolapsu vtahů nejen mezi druhy, ale dokonce mezi jedinci ... a trvá to tak dlouho, než je vývoj zase eleiminuje. On se dovolává např. Lorenze. Nic proti závažnosti Lorenzem získaných faktů ohledně hierarchie ve psích smečkách - aspoň je to důkaz, jak Kato podle svého druhu soudí ostatní . Poněkud jiná fakta ohledně hierarchie by Kato získal u koček - jenom kdyby na to měl, že? Oceňuju zmínky o kybernetice - a jiných abstraktní spekulací ... zkusme například "evolučně stabilní strategie" v teorii her ... Axelroda, Hamiltona, Dawkinse ... a například jejich citáty téhož Lorenze, jehož se omylem dovolává místní Kató...vývojové vztahy sobectví a altruismu ...či "memy" obdoboiu "genů" ... A to pořád pomíjíme, že lidi vždycky tvořili a tvoří trochu extra společenství, kde se takové věci víceméně tuší (někteří jedinci i vědí) ... no, aspoň v dobách a místech, kdy a kde se nepřemnožili afričtí scipioni či jiní světlonoši a šlechtitelé drobného zvířectva ...:-))). A tak se nedej !
0/0
3.6.2004 15:55

jezkovyvoci

Re:
"Háček je například v tom, že co je to "síla", přirozený selekční tlak, určují vlastně aktuální okolnosti... a ty dovedou velmi rychle z "okrajového" savce udělat střed vývoje a zárověň takového dinosaura Kata zprovodit ze světa...:-). "
 
K tomu bych jen dodal, až se změní ty podmínky a dojde ropa, ocitne se naše vyspělá technologická západní civilizace přesně v roli toho dinosaura a z "okrajových" civilizací australských nebo papuánských domorodců to udělá střed vývoje  (Totéž se dá říct i o zásobách pitné vody...)
0/0
3.6.2004 16:41

j@ck

Re:
Doufejme že dříve, než se tak stane, tak opět přijde na pomoc věda s nějakýmy alternativními zdroji energie a levnými technologiemi na odsolování a číštění vody. S vyrobou elektrické energie snad nebude problém (vodní elektrárny, atomová energie, spalování biomasy), horší to bude s palivem do spalovacích motorů.
0/0
3.6.2004 22:55

j@ck

Re:
"nějakými"
0/0
3.6.2004 22:58

j@ck

Re:
Díky za podporu a podnětný příspěvek. Nejsem v oblasti biologie a vývojových teorií natolik vzdělaný, abych mohl uvádět fundované argumenty, takže tvůj příspěvek vítám, protože slovně objasnil něco, co jsem tak nějak intuitivně tušil, ale nebyl schopen zformulovat. Mým oborem je jeden takový pseudopřírodovědecký obůrek, který si říká medicína a který si z několika různých přírodovědných oborů přebírá něco málo, co potřebuje pro svou úzkou specializaci, a v rámci tohoto obůrku ještě jeden takový nepříliš vědecký, zato velmi manuální obor, zvaný ortopedie. Mně ta jeho teorie o přežívání silnějších a egoismu jako záklaním principu jednání člověka i společnosti přijde strašně destruktivní, ať už ji za svou filosofii přejme jednotlivec nebo celá společnost – a to destuktivní pro obě strany, jak pro toho, kdo ji přijal, tak pro ty ostatní, na nichž ji uplatňuje. Evoluce a vývoj je spíš skutečně o vzájemném doplňování se a vzájemné závislosti, provázanosti a existenci nejrůznějších zpětných vazeb a kontrolních okruhů, neboli symbióze (=soužití), jak jsi to pojmenoval. Je zajímavé, jak se Scipio dívá na humanisty, idealisty a filantropy (např. Albert Schweitzer) jako na slabochy, které vývoj „vyřadí“. Podle té jeho „evoluční“ teorie by takoví jedinci vlastně vůbec neměli vzniknout a pokud už vznikli, tak jsou stejně jenom slepá vývojová větev, které je souzeno zaniknout. Kdyby takových „slepých vývojových větví“ bylo na světě víc, tak by tento svět byl šťastnějším místem pro nás pro všechny. Scipiova teorie odsuzuje svého zastánce k samotě, věčnému soupeření a soutěžení a strachu a pokud ji skutečně zastává, tak se sám v sobě vzdává svého lidství.
0/0
3.6.2004 22:48

Júlinek šíšal

Re: ...rádo se stalo,
bylo mi potěšením. Nejsem medik, ale cosi odtud vím ... jedna dcerka trpí na atestace...Bio taky není muj obor - to je matika a informatika - ale vzhledem k svýmu věku jsem jsem leccos potkal a musel zažít :-))). .... ohledně "sobectví" .... naposledy jsem četl polpulární "sobecký gen" Dawkinse, ten snad byl biolog. Zarázilo mne jednak jak mutace čehokoliv - nejen genů - snad vyzkoušely mnohé, pokud ne všecko, co umožňoval aparát nositelů ... a pak to, jak tak či onak to vede sice k nedokonale stabilní, ale přece jen "nejoptimálnější" strategii "altruismu" ... i to sobectví, pokud má čas se rozvinout :-))). No, je to taky jen jedna z možných věcí ... Ale jako medik jistě víte, jak důležitá je šíře genofondu ... včetně těch vlastností, které se mnoha dnešním světlonošům zdají snad dokonce "škodlivé" nebo "slabošské" - ačkoliv v tom (té rozmanitosti) je jediná naděje lidí ....takže máte pro své tušení dost jistoty, pokud necítíte úplnou. Takovými relikty jako Kató se nedejte mást ... asi taky mají nějaký smysl , třeba jako výjimky, co tvrdí pravidla ...:-))) Tyto stránky nejsou už léta ta nejvhodnější platforma pro nějaké vážné diskuze .... tady se vždycky ryze stalinskobushovsky dialektickomaterialisky ( už asi nevíte, o jaký výčepní pragmatismu jde...) snaží zadupat odpůrce do země .... tak se připravte, že vás to asi taky nemine.... někdo tomu říká i pragmaticky a občas i má stále za pragmatismus) A nedejte se, zápas s blbostí sice nejde vyhrát, ale bojovat se musí, jak řekl klasik ...:-)
0/0
4.6.2004 0:26

osvetitel

<><><>
Jezkovy voci!Zase si ty lidumilove muslimsky zaradili z kudlickama jak maji ve zvyku a zase si vybrali hlavne krestany ale to nijak nevadi tem jejich priblblejm protiamickejm obdivovatelum aby je jeste spis neomlouvali nezli odsoudili!Pred 5 lety tam byla afera kdy ty muslimsky blazni podrezali na vanoce skoro celou vesnici krestanu a ani ten Mubarak stim nemohl nic udelat a ti zbyli zdrhli do USA a tak je to vsude kde maji prevahu!A vas to vy mamlasove vte Evrope take ceka a to ze se jeste drzi zpatky dokud nemaji na vrch neznamena ze vam nedaj kudlu na krk az budou mit na vrch!Ale i tady v USA par mocichtivych blaznu radsi rozmazava ty "chudacky" v tom Irackem vezeni  a tohle rychle utichlo!Priblbli krestane si kopou svuj hrob pomalu a jiste a Evropa to sama za par let pozna stou svoji rozrustajici se muslimskou populaci ve Franciji Nemecku a Angliji!
0/0
2.6.2004 6:17

Kanadan

Re: osvetitel
Rostouci muslimskou populaci zaznamenava take USA a Kanada.V Americe to zacne byt zajimave az muslimske lobby dosahne vlivu jake ma zidovske lobby.Postoj USA vzhledem k Izraeli se muze zmenit.
0/0
2.6.2004 14:13

osvetitel

Re:
Ty v USA vidis nejake muslimy ve vlade nebo nejake loby ktere by mohlo o necem rozhodovat? Ja zatim ne !Ty jejich "vudcove" nejsou stont ani odsoudit ty zverstva tech svejch pobratimum krere delaji krestanum po celem svete kde jsou ve vetsine!Spise v te Canade se rozrustaji to jsem si vsimnul a tady je jich take dost i kdyz vetsina jsou tu "jako" na pozvani az moc dlouho a divim se co tu pohledavaji kdyz jim ten system tak ublizuje ze radsi nejdou od kud prisli!Nemam nic proti tem par slusnym co odesli za lepsim zivobytim ale i ti jsou moc zavisli na tech svych "vudcich" kteri tady vyziraji vyhody a od rana do vecera vresti v tech svejch pajzlech nadavky a kritiku na USA a cely zapad!Postoj USA k Izraeli se uz menil pokud sis nevsiml a proto si dal "Ladinek" takovou praci aby vse zustalo pri starem nebo lepe tak me nic o nich radsi nevykladej!Nemam obavu ze tady by si snima nedokazali poradit kdyby slo do tuheho spis me desi ti v te Canade a v Evrope!
0/0
3.6.2004 5:51

Kanadan

Re: Osvetitel
Nedavno jsem jel na jih po Interstate 75 a z dalnice jsem videl mesitu,ktera by si nezadala s mesity na Blizkem vychode.Koncentrace muslimu okolo Detroitu je prekvapujici.Jsou to emigranti z celeho sveta a meji americke obcanstvi a nebo ho brzy dostanou. Jsou to budouci volici a jelikoz nejsou padli na hlavu,tak si budou tvorit lobby tak jako jine skupiny.Myslim,ze uz ted je v USA vic muslimu nez Zidu.Pri volbach se snimi bude muset pocitat  a nevim,jestli Amerika bude moci Izrael do nekonecna podporovat.                                                                                                
0/0
3.6.2004 12:34

oranzovej

Utan
Ostatně soudím, že Kartágo musí být zničeno.
0/0
1.6.2004 23:51

j@ck

-
konecne nejaka inteligentni diskuze diky panovi jezkovyvoci! velice dobre umite formulovat svoje argumenty a nazory mate velice podobne jako ja.
0/0
1.6.2004 22:18

osvetitel

Re:
Jsem rad ze ses za ten vytvor nezapomel pochvalit ale zase tak moudre to nebylo!
0/0
2.6.2004 7:11

pinkshadow

George Bush vzdal poctu padlým
Prezident George Bush v projevu u příležitosti Dne památky padlých vzdal poctu americkým vojákům, kteří bojovali a zemřeli v Iráku. Během shromáždění vojáků a válečných veteránů na Arlingtonském národním hřbitově řekl, že Amerika je nyní bezpečnější díky odvaze mužů a žen v uniformách. Den památky mrtvých umožňuje Američanům vzdát hold těm, kdo položili životy za vlast. Prezident Bush využil příležitosti, aby veřejně poděkoval vojákům v Iráku. Jak řekl, jejich obrovská odvaha chrání Spojené státy. S odkazem na Irák a Afghánistán prohlásil, že vojáci odstranili podle jeho slov dva teroristické režimy, čímž zbavili padesát miliónů lidí útisku. ...Kamil mi řekl, že Amerika může být na svého prezidenta hrdá ...hmm...
0/0
1.6.2004 19:36

DaveLM

Jezkovyvoci super prispevek!
Zdravim prispivatele pod nickem "jezkovyvoci". Ty jsi mi promluvil z duse. Ale mel jsi se pripojit driv do diskuze, bylo by nas vic proti proami zamerenym ctenarum iDnes
0/0
1.6.2004 14:44

jezkovyvoci

Pro flereta, včelaře, aj.
Já jsem v žádném případě nenapsal, že západní státy maji přihlížet teroru jako ovce, naopak. Zásah v Afganistánu byl asi oprávněný. O to víc se ale západní státy měly soustředit na rekostrukci a změnu Afganistánu, měly si vyzkoušet na relativně malém prostoru, zda je změna tradiční islámské společnosti vůbec možná. Dnes ale pomalu dochází k tomu, že se začíná postupně upouštět od původních slibů, finanční fondy se nenaplnily, Američané postupně stahují své vojáky, evropské státy neposlaly dostatek vojáků, dosazená vláda nemá reálnou moc mimo hlavní město, krajinu si uzurpovaly místní warlordi, produkce drog vzrostla. Proč se to všechno děje? Američané mají plné ruce práce s Irákem a přitom zásah v Iráku neměl s válkou proti terorismu nic společného. Naopak teroristy povzbudil, dal jim v očích normálních muslimů jakési morální oprávnění k boji proti Západu.
Nedávno jsem slyšel zajímavý názor, že současná taktika boje Západu proti terorismu se podobá tomu, jako kdybychom chtěli bojovat proti mafii vojenským obklíčením a rozbombardováním Palerma. Jednak v okamžiku bombardování tam už žádná mafie nebude, jednak po bombardování se část obyvatel Palerma k mafii přidá a druhá část je začne otevřeně nebo skrytě podporovat, jednak několik dní po bombardování začnou vybuchovat bomby ve všech západních městech.  A lidí typu flereta začnou označovat všechny Italy za mafiány a volat po zničení Itálie atomovkama.
0/0
1.6.2004 14:08

ScipioAfricanus

Valka proti terorismu a Irak
Irak mel s terorismem spolecneho prinejmensim to, ze Saddam vyplace rodinam palestinskych sebevrahu financni podporu a kdyby jsme si dali praci, tak dohledame i dalsi priklady. Ale to nebyl hlavni duvod. Tim hlavnim duvodem bylo, ze byl prikladem (z naseho pohledu negativnim) pro ostatni arabske staty, ze i po castecne vojenske porazce (Prvni valka v Zalivu) lze dlouhodobe vzdorovat tlaku USA, potazmo NATO a tedy i Evropy, jednoduse Zapadu. Takze bylo vicemene nutne Irak vojensky a hospodarsky totalne znicit, pokud nechtel Zapad pred Araby/muslimy vypadat jako obr na hlinenych nohou. Jakakoliv nase nerozhodnost ci smirlivost je z jejich pohledu slabost, kterou dokazou okamzite vyuzit. Tohle neni o tom co je nebo neni spravedlive, tohle je o tom kdo bude urcovat pravidla hry.
0/0
1.6.2004 14:41

barbudo

Re:
... aha, takže žádná demokratizace, žádné osvobození - sílu ukázat ... hmm ... a to přímo stylem, že kdo v nemilost upadne je navždy ztracen ... hmm... to se máme na co těšit ...
0/0
1.6.2004 15:42

ScipioAfricanus

Ad "demokratizace"
k demokracii musi spolecnost dospet vlastnim vyvojem, zvenku se nasilim skutecna fungujici demokracie vnutit neda. To je stejny nesmysl jako "vyvoz revoluce" o ktery se pokousela Internacionala nebo Che. Jediny uspesny priklad "demokratizace", co si jsem schopen vybavit, je pripad povalecneho Nemecka. To ovsem muselo byt nejdrive totalne vojensky a hospodarsky zniceno, zdeptano a pokoreno....a predevsim to byla zeme, ktera byla historicky, kulturne a zemepisne svazana s okolnimi demokratickymi zememi. A i tak ta demokratizace probihala zpocatku velmi nedomokraticky. Vsem naivnim snilkum o svobode, rovnosti a bratrstvi mezi lidmi a narody doporucuji poradne si nastudovat historii - cimz nemyslim cetbu clanku poloanalfabetickych novinaru a zmatenych vizi profesionalnich lharu - politiku.
0/0
1.6.2004 15:59

barbudo

Re:
... shodneme se v tom, že anální demokratizace demokracii nezavede a blekoty Jyrky Tykef-Buče na tom nic nezmění. Rozhodně se neshodneme v tom, že je nutno někomu ukazovat sílu a určovat pravidla. Sílu nemáme a naše pravidla jsou zvrácená ... a všichni to vědí ...
0/0
1.6.2004 16:09

ScipioAfricanus

Nebud tak mrzuty
a nedelej, ze jsi slepy. Silu samozrejme mame, prinejmensim jsme (zatim) podstatne silnejsi (tedy USA a jejich spojenci) nez Arabove/muslimove. Nebo mas pocit, ze je to naopak? Horsi je to s Cinou, s tou se nikdo rozumny hned tak prat nebude. Ale je mozne omezit moznost uceloveho spojeni Cinanu a muslimu proti soucasne prevaze nasi civilizace. Otazkou samozrejme je, jak dlouho se nam to bude darit. Mozna bojujeme ustupovy boj, kdy se snazime jen oddalit nevyhnutelny konec. A co se tyka tech pravidel - nevim, kdo rozhodne ci pravidla jsou mene zvracena, ale ty podle kterych se hraje ted jsou nase, my je diktujeme a to je nase vyhoda, ktere by se vzdal jen idiot nebo sebevrah. To snad pochopil kazdy, kdo treba jen jednou v zivote hral tenis.
0/0
1.6.2004 18:33

jezkovyvoci

Re:
Přirovnat zabíjení lidí k hraní tenisu...
0/0
1.6.2004 20:10

ScipioAfricanus

Principy strategie a taktiky
jsou stejne ve sportu i ve valce. Tohle nema co delat s moralkou
0/0
1.6.2004 20:30

barbudo

Re:
, ... USA mají hodně zbraní ale málo opravdových vojáků ...
0/0
1.6.2004 21:11

jezkovyvoci

Re:
A pořád dokola ty samé argumenty :-) Jestliže za vyplácení nějakých tisiců dolarů rodinám atentátníků jako náhradu za dům zbořený izraelskou armádou (kolektivní trest lidem, kteří za ten atentát ani nemohli) bylo nutno zničit celou zemi, co asi budou muset Američané udělat Saúdské Arábii, odkud plynou milióny dolarů přímo na nákup zbraní a financování teroristů, nebo Pakistánu, v jehož náboženských školách na pomezi s Afganistánem jsou vyplachovány mozky tisícům budoucích sebevražedných atentátníků? Ty další příklady podpory teroristů Saddámem myslíš asi Musaba Zarkávího, o kterém americké tajné služby nejprve tvrdili, že se léčil v Bagdádu, kde mu byla amputovaná noha, potom to zase odvolali s tím, že údajně má nohy obě, ale vlastně ani tohle se neví jistě? BOŽE!!!  Tohle je důvod ke zničení a rozvrácení země, jejíhož diktátora Saddáma považoval bin Ládin za svého druhého nejhoršího nepřítele, hned za USA???
K tomu druhému se raději ani nebudu vyjadřovat, to je přesně to "bombardování Palerma" o kterém jsem psal. Jen bych chtěl podotknout, že Arabové a obecně muslimové mají trochu jinou mentalitu než Němci nebo Japonci a je jich na světě asi jedna miliarda...
0/0
1.6.2004 17:04

ScipioAfricanus

Protri si oci, jezku,
a jeste jednou jednou si precti muj predchozi prispevek. Kontrolni otazka: proc USA napadly Irak? Pokud dojdes opet k nazoru, ze jako duvod uvadim podporu palestinskych teroristu, tak bych ti doporucil nejaky kurz pro dyslektiky, kde te nauci rozumet obsahu cteneho textu. Jinak je dobre, ze si uvedomujes, ze muslimu je na svete asi jedna miliarda. A nijak zvlast radi nas nemaji a dost pochybuji, ze by ti tve pochopeni pro jejich prani a tuzby byly neco platne, pokud by jsi se jako "krestan" ocitnul mezi temi rukojmimi v Saudske Arabii. Urcite neni nutne, aby jsi se vyjadroval k tomu k cemu nechces, ale mohl by jsi se nad tim alespon pragmaticky zamyslet.
0/0
1.6.2004 18:25

jezkovyvoci

Re:
Ty sám píšeš, že jeden z důvodů, proč USA napadly Irák je podpora teroristů takže nechápu, proč se vztekáš. Ten druhý (podle tebe hlavní) důvod (tj. ukázat bicepsy) prostě neberu. Rozdrtit vojenskou silou můžeš stát, jako třeba Irák nebo Afganistán, ale ne organizaci mafiánského typu. Přečti si třeba článek o nové generaci bin Ládinů na idnes. A uvažuj, jestli taková politika v praxi funguje třeba v Izraeli.
Popravdě řečeno mě ani moc tak nezajímají tvoje soukromé domněnky, proč USA napadly Irák, ale oficiálně uváděné důvody, což byly:
1. Zbraně hromadného ničení připravené k použití do 24 minut - bublina.
2. Saddám je krutý diktátor, pod jehož knutou trpí lid Iráku a je třeba mu přivést demokracii, kterou si nepochybně přeje. Ano, Saddám byl krutý diktátor, pod jehož knutou trpěli (nepochybně kromě tisíců obyčejných lidí) také disidenti, kteří dodávali USA vylhané informace a možná pracovali pro Irán, kurdští nacionalisté a komunisté, které potlačoval také náš spojenec Turecko (dokonce i přes hranice do Iráku), šiítští fundamentalističtí islamisté, jejichž cílem je připojit velkou část území k Iránu
3. Saddámova podpora terorismu, což jsme už rozebrali.
Když si to tak sečtu, tak vidím, že ty oficiálně udávané důvody jsou buď silně přehnané, licoměrné nebo přímo vylhané, což mě následně vede k uvažování, jaké jsou asi ty skutečné důvody a hlavně PROČ mi někdo lže.
0/0
1.6.2004 20:02

jezkovyvoci

Re:
Tady pak zůstává spousta prostoru pro různé domněnky a spekulace, jako třeba jestli není tím skutečným důvodem jistá smradlavá kapalina, kterou naše civilizace nutně potřebuje a která sice jednou tak jako tak dojde, ale tím se zatím netřeba znepokojovat, protože až tak daleko volební období žádného demokratického politika nesahá. Také je třeba se zamyslet nad tím, jestli vytvářením obrazu nepřítele není někomu náramně k prospěchu, jako třeba když někteří američtí politici tvrdili, že ve Vietnamu je třeba ty bolševiky bezpodmínečně zastavit, protože jak jednou ovládnou Vietnam, tak vpochodují do Asie a nakonec ovládnou celý svět. No a Vietnam padl a kumunismus nakonec padl taky a nebylo to vojenskou silou ale víceméně se tak nějak rozložil sám od sebe (samozřejmě, že Západ tomu taky pomohl ekonomickou silou, ale ne jadernými zbraněni) (Ačkoli třeba v době korejské války navrhovali američtí generálové bombardovat Čínu jadernými zbraněmi. Jak by to asi dopadlo, se světem kdyby se politici v té době řidili tvou filosofií, netroufám si ani domyslet...)
0/0
1.6.2004 20:05

80E-seven

Re:
dodavam:
kdyby ten pan v bilem dome venoval tech zhruba 100 mld. dolaru na vyzkum a vyvoj alternativnich zdroju energie, nemusel vest zadnou valku proti iraku, protoze by si zajistil nezavislost na rope. a za ty prachy by mohl postavit setsakra hodne elektraren ! jenomze to by si nemohli jeho pratelickove napakovat kapsicky  no a par ubozaku co byli v nespravnou dobu na nespravnem miste to proste odskakalo
0/0
1.6.2004 20:31

ScipioAfricanus

Nejde pouze o to mit vlastni zdroje energie
jde o to ovladat i zdroje tech ostatnich a nedovolit jim, aby se dostali na uroven, kdy by nas mohli vazne ohrozit. Spouste lidi by prospelo, kdyby stravili par tydnu pri hre CIVILIZATION. Je to sice jen hra, ale jako model vyvoje vtahu mezi staty naprosto dokonala
0/0
1.6.2004 20:46

jezkovyvoci

Re:
No já jsem si hned říkal, že reaguješ jako někdo, kdo se na život a na lidi kolem sebe divá z pohledu počítačové hry. Díky, že jsi mi to potvrdil.
0/0
1.6.2004 21:28

jezkovyvoci

Re:
Jo a díky také, že jsi potvrdil to, co si začínám v poslední době taky myslet, že celá ta naše vyspělá západní civilizace není v podstatě nic jiného než spolek loupežníků a vrahů, kteří momentálně mají nad ostatními loupežníky a vrahy pouze technickou převahu, ale jak ještě dlouho?
0/0
1.6.2004 22:06

ScipioAfricanus

No moc dlouho uz asi ne
precti si Srazku civilizaci od S. Huntingtona.
0/0
1.6.2004 23:08

oranzovej

Re: Utan
Bohužel jsem nečetl. Co je tam o tom, že jedna civilizace vládne tak vysokými zdroji, že všechny technické objevy se buď uskuteční v její režii, nebo je bude schopná tak rychle koupit či ukrást, že se de facto uskuteční v její režii?
0/0
1.6.2004 23:43

oranzovej

Re: Utan
No myslím, že to nebudu číst. Mám trošku problém vzít za své, že civilizace je vymezena náboženstvím.
Jednou jsem četl studii o kolonii myší. Nemůžu to najít, ale vyplývalo z ní, že při dosažení "kritického" množství jedinců se uvnitř tohohle společenství objeví "násilníci", "parádivé myši" ...... Je to jeden druh a s náboženstvím to nemá (podle mne) nic společného.
0/0
2.6.2004 13:29

ScipioAfricanus

ten Vietnam je peknej priklad
pokud si uvedomis, ze tam Americane oslabili komunisty natolik, ze se museli nekolik desetileti hrabat z marasmu a nemeli dostatek sily pro vyvoz komunismu do dalsich zemi v regionu. Mezitim se rozpadl SSSR a cely evropsky komunisticky blok. Proste boj na zdrzenou. Komunismus se polozil diky tomu, ze ho Regan uzbrojil - bylo ale potreba komunistum v rade lokalnich valek ukazat, ze opravdu musi davat na zbrojeni velkou cast rozpoctu (a tim se hospodarsky zruinovat)
0/0
1.6.2004 20:38

ScipioAfricanus

Drahy jezku
zminka o iracke podpore palestinskych teroristu byla pouze rekaci na tve tvrzeni, ze Irak nemel s terorismem nic spolecneho, resp. ze napadeni Iraku nemelo nic spolecneho s valkou proti terorismu. To jsme neuvadel jako duvod invaze do Iraku. Nevim jaka je tva predstava boje s protivnikem, ktery te chce znicit jakymkoliv zpusobem, nicmene zminujes Izrael. Pokud si poradne precte historii poslednich 50 let tak zjistis, ze nejklidnejsi obdobi byla ta, kdy Izraleci stali Palestincum na krku nenechali je poradne nadechnout. Vsechny prusvihy se odehraly ve chvili kdy ukazali smirlivejsi tvar, coz Arabove okamzite chapou jako slabost. Posledni takovy ulet byly rozhovory v Oslu a povoleni navratu tvrdeho jadra OPP a dalsich teroristu s exilu na zapadni breh a do Gazy. V soucasnosti naopak Saron dava Palestincum tezce zabrat a ti se pres veskere vyhrozovani pomstou za Jasina ci Zarkaviho na nic poradneho nezmohli - Saron je drzi v rohu ringu a nedovoli jim zvednout hlavu z krytu. Otazkou samozrejme je, jak dlouho to takhle vydrzi, ale nic jineho na ne nefunguje, to uz se vyzkouselo v Izraeli mockrat. Oficialne udavane duvody pro invazi do Iraku, ktere uvadis, byla jen zasterkou pro duverive idioty. Ty skutecne byly ropa, demonstrace sily a oslabeni nepritele - bez ohledu na to zda je beres nebo neberes. Verit tomu samozrejme nemusis, klidne se muzes stocit do klubicka s pocitem bezpeci, ze ti ten kamion neublizi. Ohledne tve posledni otazky odpovim protiotazkou - proc by ti nemeli lhat? To ze zrejme ztratili tvoji duveru je nejspise nerozplace. Uz se sem vracet nebudu, ale muzeme v diskuzi pokracovat na cerstvejsim foru, az se tam zase potkame.
0/0
1.6.2004 20:28

jezkovyvoci

Re:
Drahý C P O A, mírové rozhovory v Oslu zhatila především vražda Jicchaka Rabina spáchaná nikoli palestinským, ale izraelským fanatikem napojeným na utrapravicové kruhy osadníků snících o "velkém Izraeli" rozprostírajícím se od Nilu až po Eufrat, darovaným Izraelskému národu samotným Hospodinem, jak je přece psáno v Bibli. Z tvého pohledu byl vrah Jigal Amir nepochybně hrdina, který zachránil Izrael stejně jako obdivuješ Ariela Šarona, kterého izraelská vyšetřovací komise prohlásila za nepřímo odpovědného za masakry v táborech Sabra a Šatila a který také odstartoval svou novodobou politickou kariéru škrtnutím sirky u sudu s benzínem, tj. návštěvou vrcholu Chrámové hory.
0/0
1.6.2004 21:54

ScipioAfricanus

Zkus zustat vecny
a nevnucuj mi "hrdiny". Jigal Amir byl pitomy fanatik a Saron je dost drsny pistolnik, ovsem t.c. se bez nej Izraelci neobejdou, protoze nemaji nikoho lepsiho kdo by udrzel Palestince co nejdale od jejich domovu, kavarem a autobusu. Mirovy proces nezhatila vrazda J. Rabina, ten sel ke dnu jiz davno pred tim atentatem diky neschopnosti a neochote Palestincu dostat svym zavazkum. Rabin byl jiz pred atentatem vicemene politickou mrtvolou, mnoho jeho drivejsich priznivcu a lidi co mu duverovali se od nej zklamani odvratili. Na jedne demonstraci nesli jeho figurinu oblecenou do uniformy SS, protoze zatimco Izraelci byli vladou nuceni uzkostlive dodrzovat primeri, tak Palestinci bez skurpuli utocili. Par drivejsich priznivcu Rabina znam - proste chteli verit, ze mir s Palestinci je mozny a tak verili Rabinovi. A ten je zklamal, dnes jsou z toho v nejlepsim pripade rozpaciti, asi jako lide co nalitnou podvodnikovi z pyramidove hry. To maji priznat jak byli blahobe pitomi? Co se tyka Saronovy navstevy Chramove hory, byla to svym zpusobem opravsu provokace, jenze Palestinci slibovali, ze kdyz jim tu horu Izraelci vrati, tak tam nadale bude mit kdokoliv pristup. Tak to Saron otestoval, aby tak demonstroval, nakolik se da verit slibum a prohlaseni Palestincu. Co se tyka "neprime odpovednosti" to je dost gumovy pojem, nicmene ocenuji, ze se snazis byt korektni a nesnizujes se k tem hysterickym pokrikum o reznikovi a vrahovi. Saron prikaz k tem masakrum nedal, ani nijak krestanskym milicim aktivne nepomahal. Jeho "vina" spociva v tom, ze jim nebranil. Tezko se shodneme, zda k tomu mel nejaky mandat. Pravdou je, ze chtit po Saronovi aby branil Palestince/muslimy pred Libanonci/krestany je stejne jako chtit po tygrovi, aby branil kuzle pred vlky (leda by ho chtel sam sezrat).
0/0
1.6.2004 23:29

jezkovyvoci

Re:
Samozřejmě, že teroristé útočili i během mírového procesu, protože si moc dobře uvědomovali, že jejich zájmy jsou právě v tu dobu kriticky ohroženy. Rabin ovšem razil podle mě správnou zásadu, že k míru je třeba dojít bez ohledu na přání teroristů a fanatiků. Z tohoto hlediska jde teroristům (těm skutečným, co to všechno řídí a vydělávají na tom, ne těm zmanipulovaným chudákům, co se odpalují v autobusech) paradoxně nejvíc na ruku právě Šaron, protože současný válečný stav jim vyhovuje.
Jsem rád, že jsi mě pochválil za objektivní hodnocení Šaronovy nepřímé odpovědnosti za vraždění v těch táborech. Není třeba opravdu hystericky očerňovat právě Šarona, protože stejně jako Palestinci mají ve svém čele bývalého teroristu Arafata, tak i izraelský stát už měl ve svém čele jiného bývalého teroristu, Menachema Begina, bývalého šéfa skupiny Irgun. Ta měla mimo jiné na svědomí třeba bombový atentát na sídlo britské správy, King David Hotel v Jerulalémě v r. 1946, při kterém zahynulo téměř sto lidí, (Britů, Arabů i Židů). (David ben Gurion, pozdější první předseda vlády Izraele ten atentát původně přikázal, ale později odvolal. Begin ho však neposlechl.) Anebo masakr palestinské vesnice Deir Yassin v r. 1948 (107 mrtvých civilistů, včetně žen a dětí, mj. podřezávaných i noži), spáchaný Irgunem a jinou teroristickou skupinou, Sternovým gangem. Ben Gurion ten masakr později obhajoval jako hrdinský čin, jehož propagandistické působení vyvolá mezi Palestinci strach a paniku a izraelské armádě tak ušetří mnoho vojáků. A měl pravdu. Pověst o Deir Yassinu se rychle rozšířila a vyprovokovala hromadný exodus Palestinců z jejích domovů. Ale to jsme se celkem značně odchýlili od původního tématu. Za sebe už také končím debatu, vyměnili jsme si názory, zjistili, že jsou odlišné a nic víc s tím nejde dělat. Měj se pěkně.
0/0
2.6.2004 0:52

j@ck

Re:
" Ty skutecne byly ropa, demonstrace sily a oslabeni nepritele" - s tim prvnim duvodem souhlasim, ten druhy bych jeste vzal, ale ten treti se mi nezda. oslabeni nepritele? sadam nebyl skutecny nepritel, tim byla al-kajda. ze by si to USA i se svou slavnou CIA neuvedomily? nebo je to skutecne jako ve hre civilizace? narody bojuji o nadvladu a zdroje? jestli je nekdo schopen USA ohrozit (nejsilnejsi protihrac ve hre civilizace), tak je to Cina.Takze by bylo podle tve teorie logictejsi se soustredit na oslabeni Ciny. Jinak zivot neni hra civilizace. My vsichni bychom se meli naucit zit spolu na teto planete v miru a ne se vzajemne vyhlazovat (jako ve zminene hre). PS: to mas takovy pristup i ve svem osobnim zivote? tj. ze vsechno je souboj o nadvladu a potencionalni nepritele musis srazit na kolena driv nez udela on s tebou to stejne? to musi byt neustaly stres zit s takovou neurozou.
0/0
1.6.2004 22:33

jezkovyvoci

Re:
Pakliže Scipio není ten nejsilnější, nejrychlejší a nejinteligentnější člověk na světě, tak s neurózou nepochybně žije, protože si moc dobře uvědomuje, že jednou může potkat člověka, který bude silnější, rychlejší a inteligentnější než on a ten ho srazí na kolena a právem silnějšího si vezme jeho zdroje, barák, auto i manželku
0/0
1.6.2004 23:05

oranzovej

Re: Utan
Co je na realitě k smíchu? :-)
0/0
1.6.2004 23:18

ScipioAfricanus

Vim ze se to muze stat
ale nepripoustim si to. Proste ziju s virou (ac ateista) ze zrovna ja budu mit to stesti a nic takoveho mne nepotka. ale pro kazdy pripad si hledim uzivat dokud to jde. P.S. Ale s tim poslednim privlastkem jsi to trefil, gratuluji, prece jenom mas docela postreh.
0/0
1.6.2004 23:33

ScipioAfricanus

Realita neni hrou na CIVILIZATION
ale hra CIVILIZATION je postavena na principech darwinistickeho pohledu na historii lidstva. Nemusis je uznavat, ale kdyz se oprostis od subjektivne chapanych pojmu dobra, moralky a spravedlnosti, tak jim tezko muzes uprit neprustrelnou logiku. Muj pohled na svet neni dan moji oblibou hry CIVILIZATION, ale moje obliba hry CIVILIZATION je dana my pohledem na realitu (protoze ten jsem mel hotovy drive nez jsem tu hru poznal). Co se tyka vztahu USA(+Evropa) versus Cina, to jsemse ti uz snazil vysvetlit. Cina je prilis silny souper (atomove zbrane, balisticke rakety, jednotne vedeni miliardy lidi) nez aby jsme si k ni mohli dovolit to co k Arabum/muslimum. Ale muzeme se snazit brzdit jeji rozvoj neprimo a mene agresivnimi prostredky, coz se take deje - napriklad ovladnutim arabskych zdroju ropy. Nebo rozkladem jeji soudrznosti a tradicni kultury, k cemuz je ta proklinana "amerikanizace" uplne idealni. Take tim ze nicime arabskou ekonomiku omezujeme jeji moznosti spoluprace s Cinou, etc., etc.. Tve zbozne prani aby narody zily a v miru, porozumeni a spolupraci je krasne a zaroven hrozne naivni. Pokud si opravdu prostudujes dejiny lidstva, tak strizlivym uvazovanim musis dojit k zaveru, ze dejiny jsou skutecne boj o nadvladu a zdroje - nebo jsi schopen najit jineho "hybatele dejin"? Jinak te mohu ubezpecit, ze v osobnim zivote jsem naprosto v pohode, coz je ale zcela od tematu o kterem se tu ted bavime.
0/0
1.6.2004 23:06

j@ck

Re: idealista
mozna ze jsem naivni idealista, ale jsem hluboce presvedcen, ze pokud ten spolecny ton nenajdeme a nenaucime se spolu zit v miru, tak je nam souzeno zahynout. je pravda, ze historie lidstva je historii valek, vzniku a zaniku civilizaci, ale nikdy v minulosti lidstvo nemelo takovy potencial znicit samo sebe i veskery zivot na teto planete. v minulosti se zatim vetsinou jednalo o vicemene lokalni konflikty, ted jsme vsak dospeli do stadia, kdy je mozno zivot na teto planete znicit globalne (jaderne zbrane). ted uz to proste nelze brat tak, ze nejakou civilizaci vyhladime, protoze pokud se nejaka civilizace bude citit opravdu ohrozena, tak pouzije ty jaderne zbrane.
0/0
2.6.2004 0:19

ScipioAfricanus

Nejen naivni
ale i zaslepeny idealista. Lidstvu je drive ci pozdeji souzeno zahynout stejne jako ty drive ci pozdeji zemres. To ti ve skole nerekli? Samozrejme, ze si prejeme, aby to bylo spise pozdeji nez drive. A ty zvasty o nasi schopnosti znicit "globalne zivot na teto planete" jsou hodne hystericke. Totalne vyhladit muze zivot pouze "matka priroda" az pretavi povrch Zeme nebo ji celou pohlti Slunce. Clovek je schopen znicit soucasnou civilizaci, mozna vyhubit lidstvo jako celek a vzit s sebou jeste nejake druhy - ale rozhodne ne veskery zivot na tehle planete. Zrovna nedavno byly napriklad objeveny bakterie, ktere prezily vice jak 100 000 let v podminkach mrazu a vysokych tlaku v ledovcich. Odhaduji, ze prirodni vedy nebudou tvuj obor, spise nejaky humanitni smer - nicht wahr?
0/0
2.6.2004 7:41

j@ck

Re:
Upřesním se ohledně zničení života: ne veškerý život, ale minimálně lidskou civilizaci. Taky existují bakterie, které byly objeveny v horkých sirných pramenech na dně moří, a v současnosti vědecky hit - nanobakterie, ktere byly objeveny zkamenělé dokonce na Marsu. V tomto ohledu jsme se jenom špatně pochopili. S tim oborem se pleteš, takže nicht wahr. Abych byl upřímný, tak na humanitní vědy jako sociologie, psychologie, filosofie, historie, právo se dívám poněkud shora, protože si myslím, že jejich adepti nemají většinou dostatečně hluboké pochopení přírodních zákonů a chybí jim logika. Nopak jsem typoval tebe, že by jsi mohl být nějaký historik. Hlavně kvůli tomu tvému nicku. Logika ti ale nechybí, protože většinou odpovídáš přiléhavě a k věci a chápeš kam člověk míří. Ještě k tomu zahynutí lidstva - je rozdíl mezi tím, jestli lidstvo vyhubí za pár milionů let nějaká přírodní katastrofa nebo jestli se vyhubí v několika příštích stoletích samo. Já věřím, že bude za pár století možno kolonizovat Mars, tak doufám, že se toho někdo dožije. Myslíš, že jsem zaslepený? Třeba mám ve svém vnímání světa jenom jiný filtr než ty.
0/0
2.6.2004 11:06

ScipioAfricanus

Historie je jenom jeden z mych konicku
jinak jsem na brehu prirodnich ved. Co te vede k nazoru, ze je rozdil zda se lidstvo vyhubi samo nebo vyhyne pri nejak prirodni katastrofe. Z Hlediska Zeme, slunecni soustavy, vesmiru je to lautr jedno. Lehni si za letni noci do travy, podivej se na hvezdy a popremyslej o tom. Mozna uvis asteroid, co ti rozsviti hlave, jak je to vsechno smesne. Nejlepe to vystihl Woody Allen: Kdyz chces pobavit Boha tak ho seznam se svymi plany do budoucna. Ad muj nich- pred povinnou registraci jsem pouzival nick Kato, ale ten mi pri registraci nekdo vyfoukl. Vzhledem k memu chapani sveta mi pripadal vhodny Scipio Africanus, dobyvatel Kartaga, ktere muselo byt zniceno jako nebezpecny konkurent Rima. Principy vztahu mezi skupinami jsou stale stejne.
0/0
2.6.2004 11:59

Najdete na iDNES.cz