Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Klaus: Stoiberovy výroky jsou nepřijatelné

Benešovy dekrety jsou nedotknutelné a snaha je zrušit je pokusem přepsat historii, míní prezident Václav Klaus. Prohlášení bavorského premiéra Edmunda Stoibera, že do ČR nepřijede dříve, než Praha dekrety zruší, je podle českého prezidenta nepřijatelné a nedůstojné.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Pongo

Komise Spojenců
stanovila válečnou škodu způsobenou Německem Československu a předložila tento dokument při Norimberském procesu. Tato částka měla být válečnou reparací, kterou Německo nikdy neuhradilo a majetek německých odsunovaných občanů byl použit jako záloha na tyto reparace (nebyl to výmysl ČSR nebo Beneše, ale vítězných mocností). Abych nezapomněl na to hlavní. Hodnota škody je vyčíslena v měně před 1.11.1945 a její výše je 347 500 000 000 korun.
0/0
1.6.2004 12:43

Isbjoerna

Re:
Vidim, ze primitivni revisionisticke hlasy nebouri jen ze Sudet, ale i z druhe strany hranice!
 
Doporucuji nahlednout alespon do Prazske smlouvy z roku 1973 a do Smlouvy z roku 1992. Obe smlouvy mezi C(SS)R a Nemeckem.
 
P.S."... nebyl to výmysl ČSR nebo Beneše, ale vítězných mocností..."
...ktere si tento vymysl vymyslely pote, co ho Cesi na narizeni Benese provedli
Pohledni do historickych archivu: Kdy byl odsun, vrazdy, lynch, kradeze, loupeze, kdy byla Postupimska konferenz.
0/0
1.6.2004 14:23

svobodny clovek

Re:
Mnohe tve nazory jsou zajimave a prinosne.
Bohuzel, tady v teto diskuzi se ukazuje, ze zijes v Nemecku a tudiz pro tebe je horsi Benes nez Hitler.
0/0
1.6.2004 15:19

Isbjoerna

Re:
Nedrzim takove srovnani na miste. Nemyslim si, ze musi zlocin/nespravedlive rozhodnuti/chyba nekoho dosahnout rozmeru Hitlerovych zlocinu na to, aby se mi dostalo pochopeni, ze takovy zlocin/nespravedlive rozhodnuti/chybu budu kritisovat.
 
Neni nutne slepe prikyvovat ke vsemu jen proto, ze to rekl Benes (spoluzakladatel CSR).
Mam lidske porozumeni pro tehdejsi (valecnou/povalecnou) situaci i pro chby, kterych se Benes dopustil. Jen si myslim, ze je na case otevrene priznat, ze -alespon z dnesniho hlediska- se jedna o chybu a odstranit ji (=zrusit platny zakon).
 
Mit pravo svobodne kritisovat Benesovy chyby (vlastne jen ostudne pozustatky jeho chyb) - na to nepotrebuji zadnou zvlastni narodnost, na to nepotrebuji ani existenci Hitlera (Benes delal chyby uz pred nastupem Hitlera k moci).
 
P.S. V CR jsem nikdy nezila, mí rodice nejsou Vertriebene, takze se ani Hitler ani Benes nasi rodiny primo netykal. Podstrcit komukoli, ze je pro nej "horsi Benes nez Hitler", je vrcholna urazka, ale ja verim, ze v tvem pripade je to nevedomost, zadny zamer.
0/0
1.6.2004 15:36

jan-maria

Re:
"vrazdy, lynch, kradeze, loupeze" kdo vraždil koho a kdy?
Muvíte o roku 37-38 nebo 45?
Tak v takovéhle diskusi nejde dost dobře pokračovat; mějte se!
0/0
1.6.2004 17:24

Pongo

Re:
Německo 2. 8. 1945 Schůzka Velké trojky v Postupimi
 
 
V Postupimi skončilo setkání vedoucích představitelů vítězných mocností antihitlerovské koalice. Nástupce W. Churchilla Clement Attlee, Harry S. Truman a J. V. Stalin podepsali tzv. Postupimskou dohodu, jež předpokládala denacifikaci a demilitarizaci Německa a upravovala podmínky reparačních plateb. Francie se k závěrům konference připojila 7. srpna. 5. června převzaly čtyři vítězné mocnosti nejvyšší vládní moc v Německu. Země byla rozdělena do čtyř okupačních zón. Bylo dohodnuto, že o všech otázkách týkajících se Německa jako celku má být rozhodováno společně a jednomyslně. 17. července se vítězné mocnosti setkaly na konferenci v Postupimi a na 13 zasedáních schválily patřičná ustanovení.
0/0
1.6.2004 18:12

karoten

Co řešíte!
Tohle je téma na kterým se dokáže národ takřka sjednotit a zapomenout na "tunely" i výjezdní doložky.
Klaus jako prezident nic jinýho říct ani nemoh´, víc diplomatickýho odstupu by pochopitelně nezaškodilo - štojbr není žádná uznávaná veličina a bylo by na místě dát to důstojným promlčením jeho tradiční exhibice najevo. Německo není Unie. Tak si to uvědomme a neřvěme po každým výročním grilování Landsmančaftu
0/0
1.6.2004 10:51

jan-maria

Něco tady chybí....
Ze všech úvah o Sudetech nějak  vypadlo, že bylo spousta Čechů vyhnáno ze Sudet těsně před připojením a po připojení Sudet k Říši. Pro tohle vyhnání nebyl vůbec žádný právní podklad. Mnoho Čechů tehdy muselo utéct a nechat v Sudetech všechen svůj majetek - mezi nimi můj strýc, učitel na České škole. Postrádám ochotu pana Stoibra vypořádat se s minulostí ještě o pár let zpátky.
0/0
1.6.2004 10:14

Isbjoerna

Re:
Duvodem je prave to, ze " Pro tohle vyhnání nebyl vůbec žádný právní podklad."
 
Se scitanim viny, krivd a bezpravi bychom mohli zajit az do casu kamenneho, lec pak nam nezbude cas na zivot.
 
Predmetem diskuse je zruseni zakonu, ktere jsou pro evropskou demokratii neprijatelne. Bohuzel vybuchnou (prevazne v ceskem tisku a diskusnim foru) pri teto diskusi neumerne emoce, vyvolane neznalosti faktu, zakonu, mezinarodnich smluv - spor pak vrcholi v nestydate lzi, urazkach a nadavkach.
 
Za vice nez 40 let v Nemecku jsem od Nemcu neslysela tolik nadavek na nejaky narod, jako ctu nadavek na Nemce, Zidy, Romy, Araby... tady v iDNES behem pul roku!
0/0
1.6.2004 10:29

karoten

Re: No to se nedivte
Čtete totiž non-stop grafoterapii frustrované česko-moravské společnosti.
Kdo to má v hlavě v pořádku, ten sem jednoduše nepíše
0/0
1.6.2004 10:37

jan-maria

Re: ??
to je opravdu zajímavá poznámka!?
0/0
1.6.2004 10:42

karoten

Re: že jo?!
0/0
1.6.2004 10:44

jan-maria

Re: ---
Já se opravdu stydím za slovník značné části diskutujících na tomto servru - zvlášť , když si uvědomím, že to čtou i lidé v západních zemích, kteří neprožili výstavbu socialismu a nevědí, že dlouhá léta byl takový nebo podobný slovník oficielně používán v publicistice. Na omluvu mohu říci, že účastníci tohoto diskusního fóra netvoří representativní vzorek (ze stat. hlediska) České populace.  
Jinak věcně: Benešovy dekrety jsou mrtvým vzorkem řešení, které zplodila válka a jeho realizace byla doprovázena excesy na obou stranách. Je to výplod situace, která neměla s demokracií nic společného. Kdyby bývali Němci pečovali o Evropskou demokracii s dnešní vehemencí jen o pár desítek let dříve, nebyloby o čem diskutovat.
Myslím, že Češi by rádi udělali za Benešovými dekrety tlustou čáru a zrušili je nebýt toho, že sudetští Němci podávají žaloby o odškodnění, nazývají odsun krádeží, loupeží a pod. a vytrhují tak událost odsunu z celkového kontextu druhé světové války, což nemá ani logiku, ani morální opodstatnění. 
0/0
1.6.2004 11:11

Isbjoerna

Re:
Souhlasim s tim, ze my dnes nemuzeme posuzovat tehdejsi dobu.
I kdyz tak-nejak chapu vznik dekretu pred pozadim WW2, vidim dnes preci jen jednu jedinou cestu do budoucna: "symbolicke" zruseni alespon nekterych z nich (expl. dekret c. 115!).
Vzhledem k juristicke komplikaci by bylo nutne dat zruseni dekretu patricny juristicky fundament, ktery by sebral vitr z plachet revanchismu a revisionismu.
 
Drtive vetsine Nemcu (a jinych Evropanu) jde jen o to, aby takove bezpravi (jakym je treba dekret c. 115) nestal v zakone clenske zeme EU (Turecku se brani vstup z daleko "mensich" duvodu!). Znam nekolik Vertriebene - nikdo z nich od CR-obyvatel/vlady/zakonu NIC nepozaduje a pozadovat nehodla. Ale pomohlo by jim slyset/cist z oficialni strany: "tento zakon vyjadruje bezpravi, a proto ho zrusime."
 
Nejsem pravnik, ale juristicky exaktne formulovana poznamka, ze zruseni/neplatnost toho a toho dekretu DNES neopravnuje nikoho k pozadavku potrestani viniku/vraceni majetku/odskodneni atd. by mohla revisionismu "sebrat pudu pod nohama", nebo?
 
 
Nekolik kriklounu v Bayern nejsou hlasem Nemecka. Bohuzel, chudak Stoiber, kteremu uz dochazi dech, vyuziva tohoto kriku ke sberu hlasu pro pristi volby.
0/0
1.6.2004 11:44

jan-maria

Re: Souhlas,
já myslím, že by se našla oboustraně přijatelná formulace pro rozumné účastníky sporu na obou stranách.
Nemám ale dost faktických údajů pro odhad velikosti a vlivu skupiny Sudetských Němců, kteří využívají Benešových dekretů k osočování i vymáhání odškodnění. Rád bych věděl, do jaké míry jim jde opravdu o odškodnění nebo vrácení nemovitostí, které zde zanechali (a které jsou buď v troskách nebo součástí investičního celku někoho jiného) a do jaké míry jim jde jen o to tahat Čechy za nohu. Tihle lidé budou pořád hledat skulinu v zákonech ze které by bylo možné vytěžit skutečný nebo politický kapitál.
0/0
1.6.2004 12:14

Pongo

Re:
Je to jednoduché - jde jim především o majetek nebo je-li majetek v troskách tak o odškodnění. Sudetěští Němci absolutně nechtějí přijmout, že jejich majetek byl na základě Postupimských dohod uzavřených vítěznými mocnostmi použit jako záloha na válečné reparace Německa vůči Československu. Hodnota zabaveného majetku se pohybuje někde okolo 1% reparací, které Německo nikdy Československu a následně ČR a SR neuhradilo.
0/0
1.6.2004 13:00

Isbjoerna

Re:
Jednoduche to prave neni. Rozdil je asi takovy:
 
Jezdim (v Nemecku) jiz asi 15 let denne do prace na jizdnim kole a kolo (cena asi 800 €) necham stat dole v parku oprene o strom pred budovou vyzkumniho ustavu (kam ma kazdy pristup a kolo muze klidne vzit na rameno  nebo vlozit do auta). Kolo se mi nikdy neztratilo.
 
V CR ziji lide, kteri si nosi jizdni kolo do sveho bytu/na sve pracoviste, aby jim ho venku nikdo neukradl.
To si ja vubec neumim predstavit. Stejne tak si neumis predstavit, ze Nemci nad tim vsim "mavli rukou".
 
P.S. Vetsina tech (opravdu mala Nemcu) sudetskych kriklounu nema vubec zadne naroky (=nejsou Vertriebene ani jejich deti/vnuci!; narok by nebyl ani po zruseni dekretu), ale dela jim radost, kdyz se jim dostane alespon v CR pozornosti - ba dokonce pozornosti presidenta republiky . To si pak obzvlaste posmivaji do pesticky, jakeho (nezdvorile opovrzlive slovo) ma CR za presidenta.
V Nemecku si jich takrka nikdo nevsima, protoze kazdy vi, ze jsou to ubozaci s nedostatkem sebevedomi.
0/0
1.6.2004 14:04

barbudo

Re:
... představte si, že i u nás byly časy, kdy jsem nechával kolo opřené kdekoli a ukradli mi ho pouze jednou a ještě k tomu policajti, aby mi mohli kázat ...
0/0
1.6.2004 17:49

Isbjoerna

Re:
Smlouvy mezi C(SS)R a Nemeckem z roku 1973 a 1992 obsahuji, ze zadna z obou staran (CR/Nemecko) nebude pozadovat majetek/uzemi "zpet" (=zadne naroky, vse zustane, jak je), takze jde opravdu jen o juristickou formulaci a "symbolicky akt".
V pripade zakona c. 115 z kvetna 1946 jsou vinici bud mrtvi nebo starsi 77 let, cin je stary 59 let, takze se da juristicky formulovat, ze stihani je "neprokazatelne" (nedostatek svedku, zapomenuti a pod.) nebo vinik neschopny pobytu ve vezeni (staroba, nemoc). Zduraznuji: Nemcum, jde jen o symbolicky akt = zruseni nelidskeho zakona!
0/0
1.6.2004 14:44

Pongo

DEKRET 115???
115/1945 Sb. částka: 50 Dekret prezidenta o hospodaření uhlím a palivovým dřívím
0/0
1.6.2004 12:54

Isbjoerna

Re: A vic toho nevis?
Zákon c. 115/1946 Sb. ze dne 8. kvetna 1946 o právnosti jednání souvisících s bojem o znovunabytí svobody Cechu a Slováku
0/0
1.6.2004 13:46

Pongo

A co víš ty?
Sama píšeš zákon č.115/1946, takže nejde o Benešův dekret, ale o zákon, které přijalo Národní shromáždění.
 
Dekret 115 je o hospodaření uhlím a palivovým dřívím.
0/0
1.6.2004 13:56

Isbjoerna

Re:
Zakon prisel z Benesova pera, je Benesem podepsan. Jak si Cesi tento dekret/zakon prejmenovali/zaradili, nehraje roli, roli hraje, ze je to dodnes platny cesky zakon.
0/0
1.6.2004 14:14

jan-maria

Re: Benešovy Dekrety
jsou opravdu nadepsané "Dekret Presidenta Republiky č..." tohle je jen zákon (i když z dnešního hlediska více než problematický) spolupodepsaný Dr. Benešem v.r. Fierlingerem v.r. Dr. Drtinou v.r. gen. Svobodou v.r.
Ale i dekrety presidenta rep. jsou podepsané částí nebo celou vládou, takže to, že se jim říká Benešovy je jen formulací názvu Dek.Pres. Rep.
Tím ovšem celá záležitost přerůstá rámec Benešových dekretů a bylo by třeba se Sud. Němci vyjasnit, které ještě zákony České Rep. se jim nelíbí abychom věděli, zda jim vůbec vyhovět můžeme. Rozhodně si myslím, že jsou to věci, které by měli být vyjasněny a formálně vyřešeny a to tak, aby alespoň u většiny obyvatelstva obou národů převládlo vědomí, že byly vyřešeny správně.
0/0
1.6.2004 14:59

Isbjoerna

Re: Vetsine Nemcu jde jen o symbolicky akt.
Snad se shodneme na pojmu Benesovy Dekrety a Zakony z roku 1940-46, ktere expl. "resi" otazku ceskych Nemcu ve valecne/povalecne CSR.
 
Nemyslim si, ze by Nemci od CR opravdu neco ocekavali (oficielni/vladni stanovisko je jasne: vse minule jsme/jste zapomneli, dnes zijeme nas dnesni zivot). Opakuji: Jde jen o symbolicky akt.
Spis jde o (mezinarodni) pohled na CR, na zemi, ktera ma v platnosti takovy zakon jako c.115/1946. Mam kontakt s mnohymi cizinci. Pohrdani/nepochopeni/neprijemny udiv sklizi vase zeme (za nezruseni tohoto zakonu) nejen u Francouzu ci Svycaru, Skandinavcu...
Jsem skalopevne presvedcena, ze cesti zakonodarci vedi presne, ktere ceske zakony zostuzuji demokraticky stat. Jejich zruseni/uprava potrebuje zajiste juristickou obratnost, ale mozna je v tom (odmitnuti Benesovy Dekrety a Zakony zrusit) i neco jineho. Neco, o cem nic nevime.
0/0
1.6.2004 16:15

jan-maria

Re:
Myslíte, že bychom měli zrušit všechny Benešovy dekrety a všechny zákony z let 45 a 46? To snad ne. Já si nemyslím, že odsun Sudetských Němců je něco, za co je třeba se omlouvat - to je jen následek událostí, které předcházely a role, kterou Sudetští Němci sehráli v rozbití ČSR - tedy akt velezrady, který byl trestným činem. Zkuste domyslet, jaký by byl asi vztah mezi Sudet. Němci a Čechy, kdyby Němci neodešli. Zákon 115/1946 přesahuje rámec odsunu a neměl, podle mého názoru, vůbec vzniknout ve znění v jakém ho známe.
Já mám také velmi čilé vztahy s cizinci, zejména s anglicky mluvícími. Nikdo z nich se nikdy nevyjadřoval s nepochopením k těmto otázkám (ale ani Němci ne). Zato starší generace má celou řadu výhrad k začátku WW2, zejména k Mnichovské dohodě, jejíž nulita také nebyla dořešena. Jsou to všechno dokumenty, které historie WW2 přinesla (mimochodem válka, (na kterou jsme se nepřipravovali ani jsme ji nezačali my, ale Němci), dokumenty, které tu byly a tento fakt nezrušíme i když samotné dokumenty zrušíme, spálíme, zakopeme nebo nevím co ještě. Chceme-li se dohodnout na nějakém modu vivendi tak budeme muset vycházet z poučení, které historie přináší a snažit se najít k sobě cestu bez předsudků, vzájemných urážek a ponižování a s cílem nikdy chyby neopakovat. Já Vám také neservíruji co všechno si myslí cizinci o Německu, jeho vkladu do historie Evropy a důsledcích těchto vkladů. Zkuste si představit, kde by bylo Československo nebýt Hitlera.
Tak nechme invektiv a hledejme to, co nás spojuje; je toho dost.
  
0/0
1.6.2004 17:18

Isbjoerna

Re:
Nechci posuzovat, za co by se mel kdo a komu omlouvat. Tehdy, 1945, byla jina doba. Zruseni "nelidskych zakonu" je pouze v kompetenci CR. Mnê osobne je ceske zakonodarstvi "lhostejne". Je to pouze a jen vase vec. Mou ulohou je prispet k tomu, aby se takovi lide jako Stoiber nedostali v Nemecku k rozhodujici moci (=Kanzler)
 
Odsun Nemcu byl (v tehdejsi dobe) opravdu nutny, ale ne zpusob, jakym byl proveden. Myslim si, ze nas privede dal, kdyz si uvedomime, ze podstatnou chybou tehdejsi doby byla kolektivni vina - jako pouceni z historie. Ne kazdy Sudetsky Nemec se dopustil velezrady, i mezi nimi byli odpurci valky. Ne kazdy Cech si uchoval pri odsunu v roce 1945 "ciste ruce" (=nevrazdil nevinne Nemce).
 
Dnesni Nemecko ( a prevazna cast jeho obyvatel) zna Hitlera jen z archivnich dokumentu. Mnê osobne neni nikdo znam, kdo by jakoukoli Hitlerovych myslenek schvaloval. Naopak, v mem sirokem okoli vladne silny protivalecny proud = proti kazde valce.
 
Ceskoslovensko neznam, nevim, kde bylo a kde je dnes, ale vim, ze Hitler nenadelal v Ceskoslovensku ty nejvetsi skody. Mohla bych Vam nabidnout jinou myslenku: Predstavte si, kde by bylo Ceskoslovensko, kdyby nebylo Stalina. Kde by bylo Nemecko, kdyby nebylo Stalina (pozn. - hrozba pred Stalinem a bolsevismem a volebni program Hitlera osvobodit svet od Stalina a bolseviku mu pomohly dostat se k moci!). Kde by byl svet, kdyby nebylo komunistu. Predstavit si muzeme mnohe, ale k lepsimu svetu nam to nepomuze.
 
Mame tu Evropu, kterou nam zanechali nasi rodice a prarodice. Musime ji vzit takovou, jaka je, ale muzeme v ni nastolit jiny zivot, zit podle jinych zakonu, nez zili nasi rodice, protoze i my jsme jini nez oni.
0/0
1.6.2004 23:06

jan-maria

Re: 115/1946
To jde zcela jistě o Zákon č. 115/1946 sb. ze dne 8. května 1946 o právnosti jednání souvisících s bojem o znovunabytí svobody Čechů a Slováků, §1. Doporučuji každému k nahlédnutí, aby bylo zřejmé o čem je řeč. 
0/0
1.6.2004 13:55

crezpenan

mládeži a ostatní je dobře,že se bojíte,ale:
1)hezky nás Skopčáci sjednocují 2)byla na sjezdu opět přítomna katolická verbež 3)červená verbež toho zneužívá,nemá schopnosti k ničemu jinému,jak prokazují soužky Konečná,Levá,Čelišová,Rujbrová a kubáncofilové -s.Filip a Exner.. 4)dnes už jako v 1990 starost nemám,začínáme všichni mluvit anglicky a považujeme němčinu za podřadnou.. Vy též ??
0/0
1.6.2004 5:09

jan-maria

Re: No, no, no...
němčina je jazyk velkých básníků, spisovatelů, hudebních skladatelů, vědců  - kromě podvodníků a zločinců - jako jazyk každého národa.
Pisatel začíná mluvit anglicky a už si dost troufá.
0/0
1.6.2004 10:05

dukeprvni

zlodeji
uz nekdy nekdo videl nejakeho zlodeje,  ktery dobrovolne vratil neco co ukradl? Nejde samozrejme jen o to co jste ukradli Nemcum, ale vsem ostatnim tez!!!  Holt zlodej zustane zase jen zlodejem.
0/0
1.6.2004 4:31

Kenkaku

Re:
ty jsi taky uplně blbej viď?
0/0
1.6.2004 7:25

prasodlak obecny

Moc,
by me zajimalo co by na to reklo 360 000 vyvrazdenych spoluobcanu.A taky co na to rikaji pribuzni a pozustali po techto obetech.Ale jinak se pan Gruppenfuhrer Stoiber nema za co stydet.Dela svemu smutne proslulemu krajanovi "Nejgenialnesimu vojevudci vsech dob" opravdu cest!
0/0
1.6.2004 3:28

svobodny clovek

diskuse
Johny_S
Jako vzdy se mohu podepsat pod vsechny prispevky Johny_S. Jen si rikam, kde ten clovek bere cas psat tak dlouhe a presne prispevky do diskuse, kde si je precte par lidi.
Cynyc
Jeho prispevky stoji take za precteni. Na nem je nazorne videt jak je zpracovanana nase nejmlamsi generace. Je znamo, ze organizace sudetskych nemcu rozsiruji po nasich skolach lzive pamflety a knihy, samozdrejme v cestine. Deti bez schopnosti vlastniho usudku potom temto lzim lehce podlehaji. A Cynyc je smutnym vysledem.
0/0
1.6.2004 0:48

prasodlak obecny

Re:
pod Johnyho_S se plne podepisuji take.
0/0
1.6.2004 3:30

urrby

Jen preklep??
Se Stoiberem nesouhlasí ODS, KSČ ani Špidla..... Už ani KSČ ho nechce, to teda dopad :)
0/0
31.5.2004 23:54

bluewind

my
Cesi vzdycky svou chytrosti a citem prekonali nemeckou tupost a nadutost......mozna nas muzou prevalcovat a povalit svoji silou ale my se vzdycky zvedem, prezili jsme 6 let nemecke okupace, 40 let komunismu, nejsme zadny krehky kvetinky, Sudetaci si na nas vylamou zuby, pekne jim zhorknem na jazyku, meli by si hodne rozmyslet koho si to troufaji dostat na lopatky..... 
0/0
31.5.2004 21:29

MilanMilanMilan2

Re: Jen jedno mne mrzí
Když se Němci sjednocovali, byli ochotni slíbit takřka komukoliv cokoliv. Dienstbier toho nevyužil. Mohli jsme mít závazný papír, že už s těmi nesmyslnými nároky a třeba i tím blbnutím Witikobundu apod. už dají pokoj, že to třeba jen budou tolerovat, ale nebudou to podporovat. To se prostě prošvihlo. Byla to hloupost? Jen? Na druhou stranu mne uklidňují mí známí na severu Čech, kteří se s Němci včetně sudetských stýkají často v Sasku. Tam o nějakém Posseltovi či dříve Neubauerovi prakticky nic nevědí, když se jim řekne, co jsou zač, jen obracejí oči v sloup a poklepávají si na čelo.
0/0
31.5.2004 22:00

svobodny clovek

Re:
oprava: HAVEL TOHO NEVYUZIL
HAVEL TOHO NEVYUZIL
HAVEL TOHO NEVYUZIL
HAVEL TOHO NEVYUZIL
HAVEL TOHO NEVYUZIL
HAVEL TOHO NEVYUZIL
HAVEL TOHO NEVYUZIL
0/0
31.5.2004 23:34

MilanMilanMilan2

Zajímavá diskuse
Pánové, početl jsem si, jako už dlouho ne. Chce to: 1) klid - byli jsme přes Stoiberem, budeme i po něm, 2) nyní se nic neděje, kdyby se stal kancléřem (což může být), bude to o něco horší, 3) musíme mít pevného prezidenta (naštěstí nebyl zvolen pan Sokol), zatím si mi to tak jeví, 4) naše příští vláda musí ustát tlaky z Německa (po předpokládaném vítězství CDU-CSU ve volbách), protože už těžko kdy budou česko-německé vztahy na vládní úrovni tak dobré, jako dnes, 5) trochu se konečně poučme od Poláků, že principiální postoj přináší více úspěchů, než lavírování, např. některých senátorů a církevních hodnostářů.
0/0
31.5.2004 20:59

bluewind

Re:
zase dalsi prima clovek.....je fajn ze mame na nasi strane tak pohodovy lidi, to oni nemaj , jsou zaslepeny nenavisti a to je oslabuje, nejsou schopny uciny a trpelivy diplomacie a manevrovani, do vseho jdou po hlave, nastesti mame pripraveny zdi trpelivosti o ktery si ty svoje sisky pekne natlucou......lidi sem fakt rad kdyz vim ze jsme na ne pripraveny, ze to ustojime....lidi drzte se, nedostanou nas
0/0
31.5.2004 21:18

rucksack

Jak?
Sudecti Nemci maji narok na nahradu za zabaveny majetek ! Soukromy majetek osob porazeneho statu se nesmi zabavovat ! Otazka je, kdo ma majetek nahradit ? Nemecka vlada, ci ceska  ?To muze rozhodnout jedine
mezinarodni soud. Bez diskuse je otazka vyhnani,s tisicemi zavrazdenych v dobe, kdy uz byla  bojova cinnost skoncena , byl to proste  ZLOCIN proti lidskosti zrovna tak jako treba vrazdeni v Lidicich ! Je treba odsun a vrazdeni pri nem odsudit jako bezpravi !
Dokud tyto veci vcetne BD souvisejicich s vyhnanim a zabavenim majetku si ceska spolecnost nevyridi, nebude na ni v Evrope pohlizeno jako na normalni demokracii. _0_
Kulaty stul, kde budou zastoupena ceska strana a take nemecka, ve ktere budou zasoupeni sudecti Nemci, muze prinest reseni  ! Neustale odmitani DIALOG z ceske strany je KOTRAPRODUKTIVNI !
Jedine spolecna diskuse mezi Cechy a SN muze vest k reseni !!
Jeden z tech co prezili besneni revolucnich gard !
0/0
31.5.2004 18:57

Johny_S

Re:
, O náhradě žádný mezinárodní soud rozhodovat nemusí, protože to už dávno bylo rozhodnuto, takže je blbost, aby se to dělalo znova. Je to na německé vládě a chtít to po nás by byla nehoráznost. Dnes už se soukromý majetek poraženého státu zabavovat skutečně nesmí a je to neslučitelné s mezinárodním právem. Hodnotit ovšem z pohledu dneška minulé události je nesmysl. Ozvou se příště například příbuzní obětí církevní inkvizice? Nebo třeba příbuzní lidí povražděných při řádění římskoněmeckých vojsk při třicetileté válce? Kdysi totiž bylo naprosto běžné poražený národ co nejvíce oslabit, a pokud byl slabý, potom i hromadně povražďovat. Druhá světová válka je snad poslední smutnou etapou této série válek. Mezinárodní právo se mezitím změnilo, což ovšem nic nemění na tom, jak se vítězné mocnosti, a nikoli Československá republika, dohodly o nakládání s poraženým národem. Zpětně nic uplatňovat nelze. Dokud toto sudetští Němci se svou naprosto nepřijatelnou rétorikou označující např. prezidenta Beneše za fašistu, a tím ho přirovnávajícího k Hitlerovi (zatímco jakmile premiér Zeman prohlásil, že mnozí ze sudetských Němců byli Hitlerovou pátou kolonou, což je pravda, vypukl hned skandál), nepochopí, nikdo s nimi jednat nebude. S extrémisty se totiž nevyjednává. Abych použil tvého poněkud troufalého tvrzení o demokracii a o tom, kdo patří či nepatří do EU, extrémisté typu Landsmanschaftu do EU tedy nepatří. A ještě mi dovol na závěr malé popíchnutí: Evropský parlament i Evropská komise uznaly, že se nejedná o celoevropský problém, nýbrž o lokální záležitost, do níž se nebudou nijak míchat. Kde v Evropě nás tedy považují za nedemokratickou zemi? Není to náhodou výplod tvé mysli?
0/0
31.5.2004 19:06

Johny_S

Re:
, A ještě něco. Z dnešního pohledu bylo například nepřijatelné i spojenecké kobercové bombardování Drážďan nebo třeba svržení atomových bomb na Japonsko, protože přitom zahynula spousta nevinných civilistů. Připadá ti tedy oprávněný nárok jiných Němců, kteří nyní poukazují na to, že bombardování Drážďan bylo teroristickým činem a rádi by dostali náhradu? Ano, bylo to v reakci na vybombardování Londýna, ale konrétně obyvatelé Drážďan za něj nemohli. Byli to jenom Němci, mnozí z nich v odboji, jiný v NSDAP. Spojenci si něco takového neměli dovolit. Mně to připadá jako pěkná paralela, ilustrující, že jsou tyto nároky nesmysl, o němž by se už vůbec nemělo jednat.
0/0
31.5.2004 19:13

juton

Re:
, Johny, máš to skvěle napsané, solidní argumenty, každý normální člověk s tebou musí stoprocentně souhlasit!
0/0
31.5.2004 19:35

bluewind

Re:
Johny jsem rad ze mame na nasi strane cloveka ktery se vyzna v historii a umi argumentovat. Desne mne vytaci slizskost a neuprimnost argumentace Sudetskych nemcu a jejich domacich kolaborantu, ctu to i mezi radky MfD. Vidim ten jejich skodoliby usmev, to jak pohrdaji Cechy, jak jim delaji nase neuspechy a potize delaji radost. Je jasne ze tyhle kolaboranti maji jediny cil.....sirit blbou naladu, pocity porazenetvi a beznadeje, brat nam hrdost na nasi zem, na nase lidi co jsme v historii dokazali, jak jsme dokazali prezit v srdci Evropy, prekonat germanizaci, ziskat nezavislost, vybudovat hrdy a uspesny a vyspely stat v letech 1918-1938. Vzdyt nas prumysl, vyrobky, architektura a armada....to nam kazdy zavidel....lidi tady byli hrdi na Ceskoslovensko, meli tolik chuti ho branit, za tu krasnou zemi kterou si vyvzdorovali na Rakousku Uhersku nevahali jit bojovat, opustili domovo a bojovali ve Francii, Anglii a Rusku....to proto ze prave tihle Nemci a Sudetaci nam tu zemi znicili, vzali nam svobodu a vsechno v co jsme verili
0/0
31.5.2004 20:07

bluewind

Re:
uplne se to vraci.....vzdyt jsou k dispozici zaznamy Hitlerovych projevu, projevu Henleina a K.H. Franka, projevu a clanku v nemeckem tisku.....ty slova  vuci Dr. Edvardovi Benesovi, ty sama slova byla slyset uz v roce 1938.....z ust predku tehle tech chytrolinu, proste proto ze to byl nas prezident, prave na jeho vyzvu odchazeli nasi chlapi a kluci za hranice bojovat v nasi zahranicni armade, prisahali na Tomase G. Masaryka a Edvarda Benese aby obnovili svobodne a uspesne Ceskoslovensko, prisahali ze se nebudou bat Nemcu ani jejich Gestapa, ani jejich muceni a koncentraku, ze radsi padnou nez aby se hrbili pred rozkazovacnymi, pohrdlivymi rozkazy nemeckych okupantu a jejich domacich prisluhovacu....aby nemuseli trpet jak dupou po vse co po ne tolik znamena....lidske cti a hrdosti
0/0
31.5.2004 20:20

bluewind

Re:
ja bych tenkrat proste nevydrzel sedet doma cist jak protektoratni tisk a vlada leze Nemcum do *****, uplne stejne jako to dneska dela MfD.  Stvaly by mne ty kecy o tom jak Velkonemecka Rise vitezi na vsech frontach za novou Evropu.....proste bych bud utekl za hranice nebo delal sabotaze, siril zakazany letaky....a fakt bych si vychutnal Prazsky povstani....
0/0
31.5.2004 20:30

bluewind

Re:
pokud budeme je sedet tak si s nama budou delat co chtej, presvedcej Francii a Anglii i Ameriku a pak nam nikdo nepomuze a uplne nas pohltej a budeme je zase muset poslouchat
0/0
31.5.2004 20:35

Eldrb

Re:
Ve spoustě věcí s Tebou souhlasím,ale v tomto případě ne. Tato záležitost nedopadne pro nás dobře. Měli jsme se se Sudeťakama domluvit krátce po roce 89. když nebyli tak militantní. Nyní už je pozdě. I když jsou Tvé argumenty logické , podepřené historickými fakty,jsou to jen naše argumenty. Protistrana je uznává jen z části. Proběhnou soudní jednání,žaloby jsou podány a uvidíš sám,že  nedopadneme dobře.Jak říkám,svůj čas jsme promarnili.Nemá cenu zde rozpitvávat co kdy,kde a jak. Stoiber je příští spolkový kancléř, a to i přesto že náš velikán V.I.Špidla tvrdí že nikoliv, a toto je jedna z jeho volebních karet.Naše "paličaté" trvání na Benešových dekretech nám nepřinese nic dobrého. Evropa není Česká, Evropa je Německá. Bohužel , tak to je.
0/0
31.5.2004 21:30

Najdete na iDNES.cz