Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Klaus: EU je větší riziko než komunisté

Když prezident Václav Klaus vstupoval do sálu pražského Žofína, aby pronesl projev k setkání politických vězňů komunistického režimu, celý sál povstal a tleskal. Když dokončil svou zhruba čtvrthodinovou řeč, aplaus byl už menší a ze židlí se zvedlo o poznání méně lidí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Pongo

Abyste věděli, co vlastně Klaus řekl:
http://www.klaus.cz/klaus2/asp/clanek.asp?id=u5EoCvkSP671
0/0
23.5.2004 20:22

ProfesorR

Re:
 taky mi připadalo, že to tu původně 90% diskutujících nevědělo, tak jsem tento link uvedl už dříve, viz níže. A kupodivu se mi nakonec povedla diskuse s kýmsi, kdo to taky četl!
Bohužel, zjevně si to asi nepřečetl autor článku....
0/0
23.5.2004 20:41

Eldrb

Re:
 Já si myslím že to četl , možná i slyšel. To že napsal článek polopravd je zřejmě cílené.Mě to tak připadá.
0/0
23.5.2004 20:47

ProfesorR

Re:
asi to tak bude...Ale když nemám důkazy, tak své podezření raději stavím na hlouposti než úmyslu.
Tím nechci říct, že hloupost je méně nebezpečná. Mnohdy právě naopak.
0/0
23.5.2004 20:53

Eldrb

Re:
...co se týče důkazu..tak to je samotný obsah a tón článku. Hloupost vylučuji. Na tomto serveru jsem ještě nečetl článek ,který by osobu V.Klause nějak tímto způsobem nenapadl. Ale vše špatné je k něčemu dobré. V.Klaus získává právě skrze toto napadání.
0/0
23.5.2004 21:03

ProfesorR

Re:
Odhazuji zbytky opatrnosti a snahy projevit i vůči grázlům (rozumějte, v tomto případě vůči novinářům i.Dnes)  jistou slušnost a říkám: Ano, naprosto souhlasím
0/0
23.5.2004 21:11

Kereme

Re:
Projev jsem viděl, a je to v zásadě podobné tomu, co jsem pochopil z článku.
0/0
23.5.2004 21:04

ProfesorR

Re:
Viděl? A můžete nám tu stručně vysvětlit, v čem bylo jeho "shlédnutí" natolik rozdílné od přesného přepisu jeho textu????
Článek je totiž hodně v rozporu s textem projevu. A o tom je hodně tady ta diskuse.
0/0
23.5.2004 21:09

Kereme

Re:
Viz níže.
0/0
23.5.2004 21:21

vamberk

Re: "Novináři jsou hnůj a póvl" - Miloš Zeman.
Cituji jeden z hulvátských výroků Miloše Zemana, ale co naplat ? Ono to docela sedí. Jinak si neumím vysvětlit neustálé útoky na prezidenta Klause (byť rafinovanou formou překrucování jeho slov). Ale jen tak dále - alespoň mu preference oblíbenosti porostou! Václava Klause si vážím a jsem rád, že je prezidentem.
0/0
24.5.2004 12:58

Kereme

Re:
Tak to vám závidím, já jsem z toho samého frustrovaný. Nejedná se o rafinované překrucování slov páně Václava, ale o hledání skutečného smyslu v jeho projevu. On je tak schopný manipulátor, že to prostě někdo musí umět uvést na pravou míru.
0/0
24.5.2004 23:50

Eldrb

Re:
...těch pár jednotlivců chronicky nemocných záští k osobě V.Klause v čele s Keremem to stejně číst nebudou a když ano,tak podají výklad o tom že vlastně řekl či myslel něco jiného. No a mi ostatní víme " vo co gou ".
0/0
23.5.2004 20:43

Eldrb

Re:
..opět jsem rozčílen a hrubkuji..
0/0
23.5.2004 20:50

Kereme

Re:
To není chronická nenávist k osobě Klause, to jste špatně pochopil. Klaus samotný je tragická postavička, ješitný stárnoucí pán, zakládající si na svých titulech, například ředitel nějakého gymnázia na malém městečku, rochnícím se v maloměšťáckém maločeském bahínku. Krásná postavička do prvorepublikových filmů s Vlastou Burianem, ze které by si každý utahoval. To je chronická nenávist k myšlenkám, které Václav Klaus za dobu své politické činnosti propaguje. Ty myšlenky jsou nebezpečnou ideologií, nikoliv jejich nositel. Protože když Klaus odejde z politiky, může někdo (Železný) začít propagovat myšlenky stejné (teď v charizmatu z páně profesorových ideologických souputníků na Klause nemá). A jsme zase tam, kde jsme byli. Klaus je symbol.
0/0
23.5.2004 21:10

Dan 1

Re:
Doporučuji více číst, třeba jeho knihu Mezi minulostí a budoucností. Lidská i odborná, velmi zajímavá zamyšlení. Ví, o čem mluví, když varuje před federací. Je sice starý, ale určite ne duševně a určitě má pro stát věcí přínos, než chrchlání o nepolitické politice a občanské společnosti.
0/0
23.5.2004 21:20

Kereme

Re:
Víte kolik jiných knih bych teď chtěl v tomto okamžiku přečíst a není to kvůli práci možné? Občanská společnost je faktem všude ve vyspělých demokraciích včetně USA, o tom nevidím důvodu diskutovat. Nepolitická politika byl projekt snílků disentu.
0/0
23.5.2004 21:24

Dan 1

Re:
Ale Havel to pořád kritizoval a jakoby to lidem vnucoval, aby zakládali spolky a sdružení atd. To mi jako pravičákovi vadilo, chci-li pěstovat morčata, nemusím být přece v chovatelském svazu.
0/0
23.5.2004 21:27

Kereme

Re:
Projekt občanské společnosti spočívá v dobrovolnosti. Můžete chovat morčata "sólo" i skupinově. Já jsem kdysi studoval historii rodného města, kde v 60. letech 19. století začaly v souvislosti s průmyslovým rozvojem a národním probuzením vznikat občanské organizace, od dělníků, ochotníků přes Sokoly a sbory po muzeáře, a z nich pak vyrůstaly politické strany, které se mohly poučit z dlouholeté činnosti těch spolků, a mohly z nich čerpat lidi se zkušeností s veřejnou činností ve prospěch společnosti. Nebylo možné, aby starosta byl jen zbohatlickým majitelem firmy, musel mít zkušenost i s něčím jiným, či případně to sponzorovat. A z toho žila celá první republika. Současná česká politika se sestává z lidí s nulovou zkušeností s veřejnou činností, jen z lidí politicky aktivních a velmi často z těch, co si na bázi politiky ochraňují své sobecké zájmy. Politické strany mají málo členů, protože se i málo lidí angažuje občansky.
0/0
23.5.2004 21:38

ProfesorR

Re: Kereme = ŠPIDLOUN
Jen upozornuji, že Kereme mi níže v diskusi přiznal, jaký je to zarytý špidlovec. Na základ této informace jsem s ním ukončil další debatu, to nemá cenu...
0/0
23.5.2004 22:24

Dan 1

Re:
Aspoň máme možnost seznámit se s příslušníkem již prakticky vyhynulého živočišného druhu. Jedná se o omyl přírody, čemuž nasvědčují i preference.
0/0
23.5.2004 22:54

Kereme

Re:
Počkejte na příští volby. V poločase v roce 2000 měla Zemanova ČSSD třináct procent preferencí. Špidla má šestnáct či kolik. Na Vašem místě bych se zas tak moc neradoval.
0/0
24.5.2004 23:54

Eldrb

Re:
..to jste nevěděl ? Tak to se Vám omlouvám , měl jsem Vás na to upozornit.
0/0
23.5.2004 22:58

ProfesorR

Re:
Nevadí, aspon jsem měl zase možnost konfrontace s realitou života...  Díky a přeji (nám) hodně štěstí. Budeme ho potřebovat. (dokud Keremové nevymřou )
0/0
23.5.2004 23:36

Kereme

Re:
To je ohromné. Víte vůbec, že teď v evropských volbách nehodlám volit ČSSD?
0/0
24.5.2004 23:51

Kereme

Re:
Takhle se podle vás chová zarytý špidlovec?
0/0
24.5.2004 23:52

Burroughs

Re: add Havel
Jenže Havel je obrovská morální autorita, který pro mír a pro lidskost celého světa udělal velmi mnoho.
Co se týká Klause, to je maloměšták, který si hřeje svou polévku, potřásá si rukou s STB sviní Hušákem, říká, že komunisté nejsou takové nebezpečí, jako spojená Evropa. To je stejně nebezpečné, jako říci, že že nacisté nejsou nebezpeční. To je demagogie. Zvlášte v kontrastu s rostoucí preferencí komunistů. Klasu proti kumunismu nikdy nic neudělal. Jenom ten lítý boj nechal vybojovat ostatní a pak, když je na vrcholu, tak jen podotkne, že komunismus není nebezpečí.
Kdybyste se ptal, jaký konrétně měl Havel lidský přínos, tak jistě jako příznivec Klause a materiálně založený člověk uvítáte, když se bude hovořit v číslech a o pěnezích. Tak Havel za své působení v politice věnoval z vlastních zdrojů desítky miliónů na dobročinné účely, na nadace, které pomáhají nemocným dětem, na dětské domovy apod.  A jistě kromě tohoto, jak vy říkáte chrchlal o nepolitické politice o občasné společnosti, o lásce a pravdě. Což jsou pojmy, pro člověka, který se honí jen za ziskem a materiálními hodnotami nepodstatné.
0/0
24.5.2004 15:07

Kereme

Re:
Konečně je tady také někdo normální.
0/0
24.5.2004 23:56

Kereme

Re:
Žijeme v době, která není jednoduchá. Na straně jedné se zdá, že nebezpečí totalitarismu, které naši zemi dusilo po mnoho desetiletí, je bezpečně zažehnáno. I já jsem přesvědčen, že je tento známý typ totalitarismu opravdu už věcí minulosti. Problém lidské svobody tím ale nekončí. Dnes jsme konfrontováni s nebezpečími jiného typu, vystupujícími pod jinými prapory a jinými hesly. Bývá nešťastným zvykem vojevůdců snažit se vyhrát minulé války, protože se jim zdá snadné utkat se s nebezpečím, které je známé z minulosti. Každá doba má však svá vlastní a proto nová nebezpečí a rozpoznat je leckdy nebývá jednoduché. Skutečné nebezpečí pro naši dnešní svobodu a demokracii je něčím mnohem méně nápadným, mnohem méně zdůrazňovaným médii, mnohem méně postižitelným, o to však zákeřnějším než nám tak důvěrně známý komunismus. Nebezpečí vidím v sílících pokusech omezovat svobodu člověka pod záminkou nově formulovaných veřejných zájmů a takzvaných vyšších cílů. Vidím ho v pokusech sešněrovat politický a hospodářský život obrovským množstvím detailních zákonů a nařízení. Vidím ho v narůstání demokratického deficitu dnešním evropeismem a internacionalismem. Vidím ho v pokusech vytlačovat parlamentní demokracii na vedlejší kolej. To, ve svém souhrnu, vede k oslabování svobody jednotlivce, k daleko většímu podílu mocenského vlivu státu na veškeré oblasti našeho života a ve svých důsledcích i k ochabování přirozené lidské iniciativy, aktivity a možnosti rozhodovat se samostatně a odpovědně. Není to problémem pouze naším. Před několika dny jsme se stali součástí Evropské unie, kde probíhají obdobnéobdobné procesy. Pokud by se Evropa měla proměnit v unifikovaný superstát, v němž by jednotlivé státní celky – a spolu s nimi, v nich zakotvená svoboda a demokracie – fakticky zanikly, nebylo by to dobré.
0/0
23.5.2004 21:15

Kereme

Re:
Uznávám, že ten název iDNES trochu ujel. Ale viz výše - Klaus skutečně vidí jako největší současné nebezpečí europeizaci, nikoliv rostoucí preference KSČM.
0/0
23.5.2004 21:17

karoten

Re: Vynikající řeč
Klaus vynikající je, to by nebyl prezidentem, vejš to už obecně-prestižně v naší zemi opravdu nejde.
Nicméně je velice důležité používat paměť a vlastní úsudek, řečeno s komunistickými ideology: není důležité co dotyčný říká, ale KDO to říká. To je velká pravda, protože opravdovou váhu mají slova jen v případě že se trvale nerozcházejí činy jejich nositele.
Klaus je mistrem projevů ve smyslu nic nesdělit a nechat se všemi milovat. Ujede jenom občas, to když nemá čas na přípravu se svými imagery.
Nikdo českou společnost tak nerozděluje jako právě on. Většina mu jeho vystupování, fasádu laskavého a názorově pevného profesora žere. Ten zbytek ho vidí jako potenciálního diktátora bez lidskýho obsahu, zcela ve vleku vlastních mocenských ambic.
Lhostejnej ten pán zdá se není nikomu.
0/0
24.5.2004 10:34

Kereme

Re:
Velmi reflektovaný příspěvek.
0/0
24.5.2004 23:57

Kereme

Shrňme to
Je čas na menší shrnutí. KSČM usiluje o navrácení režimu před listopad 89, možná by udělala nějaké kosmetické změny. ODS je strana, která se za vydatné podpory pana Klause snaží zachovat status quo toho, co bylo dosaženo v 90. letech (na jedné straně zavedení tržní ekonomiky - O.K., na druhé straně neuvěřitelný nárůst rozdílů mezi bohatými a chudými). EU je pro ni nepříjemná, protože znamená změnu, změnu k nejistotě. Připouštěla by změny jen tehdy, pokud by její voliči měli tolik peněz, že by už jim to bylo jedno - což nebude nikdy, protože zbohatlíci budou vždy nenažraní (výroky na ekologii si musíme vydělat atp.). Ale změna je nutná, všude, ve školství, zdravotnictví, kultuře, sociální politice. Současná vláda je slepencem různých názorů, také je v ní spousta nepoctivců (Palas), oportunistů (Kalousek jako šéf strany, socialistka Buzková posílající dcerku do elitářské školy), ale je jedinou alternativou jak ke KSČM, tak k ODS. A pro Klause je EU skutečně nebezpečná, protože omezuje pole pro ten typ politiky, na který si za 90. léta zvykl. A proto demagogicky za užívání frází o národní identitě, o které sám má velmi povrchní představy, jako nakonec o všem, bojuje proti ní, protože mu vyhovuje co nejdelší zachovaní statu quo, který ale nevede společnost nikam dál. Klaus je pro českou společnost nebezpečný, proto by se měli všichni rozumní lidé snažit odhalovat lži, které z něj vycházejí (například to, co plácal politickým vězňům, kteří v kriminálech KSČ strávili léta ztraceného života). René Weber, Praha
0/0
23.5.2004 12:16

Eldrb

Re:
No vidíš Kereme. Drobet se lepšíš, máš to tak 50 - 25 - 25.   50 % pravda která se dá podepsat; 25 % levicová ideologie ; 25 % zaslepená nenávist. Ale jinak celkem slušný. Bez ironie.
0/0
23.5.2004 12:52

Kereme

Re:
No tak! (Poradím Vám: mohl jste těch 25 a 25 procent dát dohromady, ve Vašem pojetí - jak vidno zříti z Vašich příspěvků - je levicová ideologie totéž, co zaslepená nenávist).
0/0
23.5.2004 12:55

Eldrb

Re:
Ale no tak pane ! Já nejsem nenávistný člověk ,jak se omylem domníváte. Pouze realista. Alespoň se o to snažím. V.Havel pro mne nepředstavuje to , co pro Vás. V.Klaus není můj idol, ale je to president České republiky a jsem tomu rád.
0/0
23.5.2004 13:07

Kereme

Re:
Já Vám to věřím, přečtěte si pořádně můj příspěvek, nenazval jsem Vás nenávistným. V. Klaus můj idol také není, jak říkáte, je to prezident České republiky, ale tomu já nejsem rád.
0/0
23.5.2004 13:48

Dan 1

Re:
Jen si to shrňte, když vám to udělá dobře:-))) Mimochodem, v pátek si mi stěžovali bruselští multimilionáři na rozevírající se nůžky mezi bohatými a chudými. Ne v ČR, ale ve vámi tak milovaném Evrosojuzu.
0/0
23.5.2004 17:40

Kereme

Re:
Vidíte, i bruselští multimilionáři to na rozdíl od českých pravicových politiků už pochopili.
0/0
23.5.2004 21:02

Dan 1

Re:
Ano, protože jim jde o ostatní, ne jen o sebe. Nicméně systém, kdy schopní mají více a neschopní méně, je jediný spravedlivý. Mě je taky líto ušmudlaného bezdomovce, což neznamená, že ho budu živit.
0/0
23.5.2004 21:05

Kereme

Re:
Vaše dělení lidí na schopné a neschopné je od základu zcestné. Jaký je rozdíl mezi schopným učitelem, který má 8.000,- nástupní plat, ať dělá co dělá, a schopným ekonomem, který má v bance nástupní plat 40.000,-? To mi vysvětlete. Ten v bance možná nedělá 9 hodin denně, ale 12, ale to je asi tak všechno.
Jste na hlubokém naivním omylu, když si myslíte, že v našem systému mají schopní více a neschopní méně.
0/0
23.5.2004 21:21

Dan 1

Re:
To je něco jiného. Ten učitel může třeba brát svou práci jako poslání a koníček. Pak se spokojí s 8 tisíci. Odměna může pro něj být i to, že vychoval slušné a vzdělané lidi. To je přece taky hodnota a ne malá, i když se jíst nedá. Nebo prostě neměl štěstí. ve výběru studijního oboru.
0/0
23.5.2004 21:30

Kereme

Re:
Ne, to není něco jiného, to je přesně ono. Proč by bankovní úředník také nemohl brát svou práci jako poslání a koníček? Idejí se člověk nenají. Prostě neměl štěstí ve výběru studijního oboru. A to celé je tragédie současné české společnosti. Podívejte - jsou lidi, kteří by šli učit a bavilo je to, ale z toho prostě rodinu neuživí. A tak dělají ve firmě či v bance. A tím nesmírně ztrácí celá společnost. Jediná možnost nápravy - dát do školství tolik, aby povolání učitele bylo lákavé. A to může udělat jenom stát.
0/0
23.5.2004 21:43

Dan 1

Re:
Stát na to nemá, prachy se točí v bankách, škola slouží obvykle k jinému účelu. Znám učitele i zdravotní sestry, kteří svou práci dělají rádi. Všude na světě jsou ve finančním sektoru solidní výdělky a školství je tak trochu outsider.
0/0
23.5.2004 22:00

Kereme

Re:
A to je to, proč nikdy nemůžu volit lidi Vašeho typu, pravičáky, kteří tohle s takovým klidem můžou říct, a spokojí se s tím, že učitelé a sestry svou práci dělají rádi, i když za to dostanou pakatel, zatímco ti mladí kravatkáři ať si klidně solidně vydělávají. Na tohle já prostě nemám žaludek, abych se řadil k pravičákům, k lidem, kterým prostě zcela zásadně chybí jistá dimenze toho, co dělá člověka člověkem. Za první republiky byl průměrný plat ve školství a v bankovnictví úplně stejný, snad ve školství to bylo ještě trochu víc. A to byl stát s nějakými sociálními problémy. Jednou Váš idol Klaus řekl, když se ho ptali, jestli by pracoval jako VŠ učitel: "Já bych se tím neživil." No tím by se totiž ani neuživit.
0/0
25.5.2004 0:02

ProfesorR

Re:
Shrnujte si co chcete, ale musím Vám odpovědět přesně to, co už jsem psal i kdesi níže..Vysoké preference komunistů mě děsí, v tom si asi rozumíme, ale to je asi tak všechno.
 
Podívejte, historie se neopakuje a stejně jako středověké mocnářské praktiky, nevolnictví a otroctví známe už jen z učebnic dějepisu, stejně tak komunistická totalita se do nich vytrácí a žádný návrat před listopad 89 ani náhodou není možný.
.
Historie vždy ukázala, že jedno zlo je střídáno jiným, mnohdy právě díky tomu, že se zprvu netvářilo jako zlo, ale jako dobro vyhánějící to předchozí zlo. Chrabří leninisté a pak stalinisti přece vyhnali navždy cara a jak to dokázali pozitivně "prodat"! Hitler přece vyháněl zlo a tvářil se, jak to myslí dobře! Gottwald přesně to samé! Tušil někdo v době jejich začátků, že jsou to vlastně zrůdy dějin? Ano, pár jedinců.
 
Dnes k těm pár jedincům - vizionářům - patří právě Václav Klaus. Díky bohu za to, že je to zároveň náš prezident.
 
Nevšiml jsem si, že by lpěl na nějakých utkvělých myšlenkách, jak naznačujete. Spíše Vy máte nějakou utkvělou myšlenku ("nebezpečný Klaus", to zní opravdu legračně
0/0
23.5.2004 19:11

Kereme

Re:
To, co říkáte, zní celkem logicky, ale jen skutečně zní. Jde o to, jak to zlo definujeme. Vy ho definujete jako bruselského fantoma. Já ho definuji jako globalizující se ekonomiku, šílenou devastaci životního prostředí a neoliberální ekonomickou ekonomii, razící heslo "O peníze jde v první řadě." Klaus není vizionář, Klaus je normální maloměšťák, který se náhodou dostal na svůj post a teď musí lidé poslouchat ty plácy, které vykládá.
0/0
23.5.2004 21:00

ProfesorR

Re:
Aha, tak to jste mohl říci rovnou a nemuseli jsme ztrácet čas.  Uvědomte si, že výhoda našeho liberálního systému tkví právě v tom, že lidé, ani Vy, NEMUSÍ poslouchat ničí "plácy", ani ty prezidentské, pokud Vám to tak připadá. Prostě je ignorujte, říkejte si své  a nic se Vám nestane. Není to přepych?
A taky si uvědomte, že díky té Vámi nenáviděné globalizaci může probíhat tato diskuse.
A taky si všimněte, že díky liberalizaci systému ekonomiky a politiky v Čechách se za posledních 14 let několikanásobně zlepšila čistota ovzduší, vod a půdy. Ale vy jste asi radil panu Zemanovi ve své době, kdy se hlásalo, že máme spálenou zemi, že?
A je jisté, že podmínkou toho všeho jsou správně řízené toky peněz. Tím netvrdím, že by byly z makroekonomického hlediska v současné době tyto toky v Čechách řízeny správně. Bohužel, opak je pravdou, díky naší slavné špidlosocialistické vládě...
0/0
23.5.2004 21:25

Kereme

Re:
To není výhoda neoliberální ekonomiky, ale demokracie. Tato diskuse může probíhat kvůli vynálezu internetu, ne kvůli globalizaci (mamutí firmy s větším plánováním než v Kremlu diktují vládám, co mají dělat). Za posledních 14 let se sice mnohé v ŽP zlepšilo, ale také mnohé zhoršilo. V Praze je 2 krát víc aut než před 89, a město na to není stavěné. Ozónová díra se zvětšuje a zvětšuje. Ve městě se nedá dýchat. (Hulváta Zemana jsem nikdy nemusel.) A Špidlova vláda je jednou z nejlepších, kterou jsme kdy měli. Jakákoliv jiná vláda by totiž dělala naprosto totéž, co dělá ta současná.
0/0
23.5.2004 21:49

ProfesorR

Re:
Díky, tak ted už asi opravdu nemá smysl pokračovat v diskusi, když si slepě budete stát za svým špidlíkem, protože neexistuje jediný rozumný argument na obhajobu jeho patolízalského vedení vlády...  
To, že ted máme nejlepší vládu vyprávějte svým vnoučatům, kteří ještě pořád díky této "nejlepší vládě" budou trpět efektivním zdaněním svých peněz větším jak 50% a to proto, že se tato skvělá vláda zadlužila v řádu tisíců miliard na několik generací do budoucna.
A jestli Vám vadí, že se v dopravní špičce nemůžete prodrat přes Prahu, tak jedte třeba metrem. Howgh.
0/0
23.5.2004 22:19

Kereme

Re:
Vy jste neuvěřitelný demagog.
1. Česko má menší zdanění než mnohé země EU. Pokud to nevíte, koukněte se do statistik.
2. Tato vláda všechno za dva roky zprznila, ano, tato vláda, to zkazila, to geniální, a stihla to za dva roky. Vzpamatujte se člověče!
3. Já jezdím výhradně MHD, ale vadí mi, že nemůžu dýchat, že je čím dál kvůli ozónové vrstě tepleji, a že jsou pravidelně povodně.
0/0
25.5.2004 0:08

Najdete na iDNES.cz