Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Ježíšův pohřební rubáš je prý pravý

Údajný pohřební rubáš Ježíše Krista, který je znám jako Turínské plátno, je autentický, tvrdí švýcarská badatelka Mechthild Fluryová-Lembergová, která šest týdnů zkoumala plátno, do kterého podle tradice Josef Arimatejský zabalil Ježíšovo tělo poté, co ho sňal z kříže.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

krysa66

Pravý co a ze kdy?
V té době bylo poraveno mnoho lidí tímto způsobem, jak jste poznali, ze se jedná o plátno z JK?? Ostatně v hrobu podle Biblické zprávy žádné velké plátno nezůstalo.
Pisatelé evangelií uvádějí, že Ježíšovo tělo, poté, co ho Josef z Arimatie sňal z kůlu, bylo zabaleno do „čistého jemného plátna“. (Matouš 27:57–61; Marek 15:42–47; Lukáš 23:50–56) Apoštol Jan k tomu dodává: „Také Nikodém . . . přinesl svitek myrhy a aloe, kolem sto liber. Vzali tedy Ježíšovo tělo a ovázali je obinadly s kořením, právě jak mají Židé ve zvyku připravovat na pohřeb.“ (Jan 19:39–42)
Podle svého zvyku Židé mrtvého omyli a potom natřeli tělo olejem a kořením. (Matouš 26:12; Skutky 9:37) Ráno po Sabatu chtěly ženy, které patřily k Ježíšovým přátelům, dokončit přípravu jeho těla, které již leželo v hrobce. Když však přišly s ‚kořením, aby ho potřely olejem‘, Ježíšovo tělo v hrobce nebylo! (Marek 16:1–6; Lukáš 24:1–3)
Co našel Petr, když přišel krátce poté a vstoupil do hrobky? Očitý svědek Jan uvedl: „Viděl ležící obinadla a také, že látka, kterou měl na hlavě, neleží u obinadel, ale je svinuta odděleně na jednom místě.“ (Jan 20:6, 7) Všimněte si, že zde není ani zmínka o jemném plátně, uvedeny jsou pouze obinadla a látka, kterou měl Ježíš na hlavě. Vzhledem k tomu, že Jan výslovně uvádí obinadla a látku, kterou měl Ježíš na hlavě, nepředpokládali bychom snad, že by se zmínil také o jemném plátně, kdyby tam bylo?
Vezměte v úvahu také toto: Pokud by látka, ve které byl Ježíš pohřben, měla na sobě otisk jeho těla, není snad pravděpodobné, že by si toho někdo všiml a že by se to stalo předmětem diskusí? Avšak kromě toho, co je v evangeliích, není v Bibli ani zmínka o látce, ve které byl Ježíš pohřben.
Dokonce ani pisatelé ze třetího a čtvrtého století, kteří se hlásili ke křesťanství, z nichž mnozí psali o nespočtu takzvaných zázraků souvisejících s množstvím relikvií, se nezmín
0/0
24.5.2004 10:05

Gluteus Maximus Klitoris XIV.

Re: Pravý co a ze kdy?
Technologia pripravy mrtveho tela v Palestine bola nasledovna:
Umytie tela, naolejovanie, nakorenenie (skoro ako priprava celkom chutneho steaku) a potom sa telo zabalilo do plachty a hlava do zvlastnej prikryvky, ktorej sa v Biblii hovori satka.
0/0
28.12.2004 16:25

smějící se bestie

Vznik plátna
Běžim s h*vnem proti plátnu,
do plátno to hovn* zatnu
0/0
24.5.2004 6:36

pinkshadow

rozpory mezi členy OPEC
Mezi členy Organizace zemí vyvážející ropu (OPEC) se objevily první ostřejší spory. Část kartelu totiž nesouhlasila s návrhem Saúdské Arábie aby země zvýšily těžební kvóty. Saúdská Arábie je největším členem kartelu OPEC a má tedy v rámci organizace i hlavní slovo. Země ještě v dubnu těžila zhruba 8,2 milionů barelů ropy, už teď ale těží kolem devítií milionů a těžbu chce zvýšit ještě více. Saúdskoarabský ministr ropného průmyslu Alí Naimí řekl, že se chce dostat až na 10,5 milionů barelů denně    ...Kamil mi říkal, že Saúdská Arábie patří mezi spojence Spojených států ...hmm...    
0/0
24.5.2004 6:11

ScipioAfricanus

Bozi DNA!!!!!!
teda alespon z 50 %. To je fakt super. Co si takhle z ty krve naklonovat Boha na nejaky ovci?
0/0
23.5.2004 21:12

Gluteus Maximus Klitoris XIV.

Re: Bozi DNA!!!!!!
Zabudas na sirsie suvislosti.
Jednak ze samotny clovek je Bozim stvorenim a ze Jezis nebol splodeny koitalnym stykom. Boh nastavil parametry velmi vhodne.
0/0
28.12.2004 16:28

pinkshadow

historický precedent
Výzvou ke spolupráci pro dobro arabských národů v tuniské metropoli zástupci členských zemí Ligy arabských států (LAS) ukončili dvoudenní summit. V jedné deklaraci, jejíž text přednesl generální tajemník LAS Amr Músá, delegáti odsoudili všechny vojenské operace zaměřené proti palestinským civilistům a palestinským vůdcům, jakož i operace proti všem civilistům bez rozdílu. Tento kolektivní postoj arabských představitelů je historickým precedentem, neboť arabské země dosud nikdy do svých rezolucí nezařadily odsouzení palestinských atentátů proti izraelským civilistům, zdůraznila agentura AFP. ...Kamil si myslí, že Arabové se zachovali realisticky ...hmm...
0/0
23.5.2004 17:51

Libor0

Je
to zřejmě jedna z českých vlastností. Když o něčem nic nevím (v tomto případě Turínské plátno) nemlčím, ale snažím se celou věc zesměšnit (je přece jasné, že takovouto věcí se zajímají jenom hlupáci). Jenže hlupákem není ten kdo o něčem něco neví, ale ten, který se tváří že ví. 
0/0
21.5.2004 13:16

Ivor

Re: Mily Libore
Turinske platno samo o sobe, i tento clanek o nem, ve me vyvolava intenzivni potrebu cerpat utechu z blbosti sve i druhych. Skorem by se mi chtelo kricet: ,,Proboha, to snad nemyslite vazne," ale radsi mam srandu.
0/0
22.5.2004 14:30

Ivor

Ha!
A kde je Jeziskova predkozka? Taky ulitla do mraku pri nanebevstoupeni? Snedla ji snad kocka? Ma ji papez nalozenou ve svatem olejicku? Nebo v koralce? Hraji si s ni v nebi andelicci a proskakuji ji, co obruci?
Pred takovymi zahadami obraz na Turinskem platne bledne. Ani argon nepomuze.
0/0
21.5.2004 10:55

monstrum

Re:
Ježíš se přece narodil bez penisu. Viděl jsi někdy nějaký obraz, kde by tahle část těla nebyla zahalená ?
Pod ní totiž nic není.
0/0
21.5.2004 11:03

Ivor

Re: A jó
no dyť to vlastne muze pravda - von mel mezi nohama hladkou kuzi, asi jako maji vetsinou panenky!
Ale nemyslel bych, ze to mel od narozeni, to mu ho Mari Magdalena nejspis ukousla, i s koulema, kdyz se pri tom cela obratila naruby, po kterezto manipulaci ji uz netrapila manie s hurvenim, ale urcite z toho mela plandavy pyscoury. Zas podle jiny anekdoty v evangeliich Jezis moh´ bejt rad, ze mu neuhryzla i prsty na nohach.
0/0
21.5.2004 12:54

leonel

Re:
Proč ti teplouši jsou takoví sprosťáci?
0/0
22.5.2004 20:49

Trashman

Dodatek k mému příspěvku.
Dodatečně jsem si všiml, že je v článku zmíněna i krevní skupina AB. V tom případě je to perfěkní potvrzení toho, že plátno je skutečně padělek. Krevní skupina židů v oblasti, kde měl Ježíš žít je totiž B. Právě podle krevní skupiny se pozná k jaké národnosti osoba náleží.
0/0
21.5.2004 10:14

Englishman

Re:
Nevím, jak přišli na krevní skupinu (a potom by to bylo opravdu jasné), ale pokud mi je známo, tak nebylo ani dokázáno, že na plátně je lidská krev.
0/0
21.5.2004 10:32

Páťa Tlučhoř

leonardo
nevím jestli těch "pravých" pláten je víc, ale viděl jsem jednou dokument, kterej tvrdil, že tohle plátno vyrobil Leonardo DaVinci metodou založenou na podobným principu, na jakým funguje fotografie. a pak se v tom vyznejte.
 
P.S. a taky prej se někde našly zlatý tabulky, který patřily samotnýmu Ódinovi.:-)
0/0
21.5.2004 10:08

Gluteus Maximus Klitoris XIV.

Re: leonardo
Existuje viacero podobnych platien.
Na Turinskom platne je vela zvlastnosti, napriklad to, ze podoba muza tvori 3D obraz.
Napriek tomu je nepravdepodobne, ze sa jedna o Krista. Jednak kvoli datovaniu uhliv\kovou metodou C14 (ktora sice bola spochybnena kvoli poziau miestnosti, kde bolo platno umiestnene a teda mohlo byt nasytene uhlikovymi splodinami). Jednak kvoli technologiii pripravy tela v Palestine - hlava bola zabalena do samostatneho dielu - nazyvaneho satka.
Nakoniec je to nepravdepodobne aj kvoli tomu, ze dodatocne sa tvorili osiale typu svateho gralu...
0/0
28.12.2004 16:31

Trashman

Plátno je jasný padělek,
protože neexistuje způsob, jak by se normální tělo otisklo jako fotografie na plátno.  Navíc kdyby to bylo pravé, tak by se to dnes již rozpadlo. Jde o novodobý podvrh vytvořený fotografickou cestou. Podoba takzvaného Ježíše (neexituje důkaz že vůbec existoval) byla vytvořena podle toho jak se v době objevení Ježíš zobrazoval. Plátno bylo vytvořeno na zakázku jako dar.
0/0
21.5.2004 10:07

Englishman

Re:
Existence turínského plátna je velmi dobře zdokumentovaná z doby, kdy do vynálezu fotografie ještě pár set let chybělo.
0/0
21.5.2004 10:26

mre

Re:
Promiňte, ale to, že Ježíš skutečně existoval a žil a byl ukřižován, je historicky dokázanou skutečností, a nemluvím jen o tom, co sepíše v Bibli. Zeptejte se jakéhokoliv historika. To ostatní kolem je pak jinou záležitostí.
0/0
21.5.2004 12:22

Pongo

Re:
Velký omyl! Ježíš není historicky dokázanou skutečností, ale hystericky dogmatickou imaginací. Jméno Ježíš bylo tehdy stejně rozšířené jako dnes kupříkladu Jan nebo Jiří. Ukřižování bylo tehdy naprosto běžnou záležitostí. Ale coby, stejně nejlepší byl Brian.
0/0
23.5.2004 1:10

krysa66

Re:
Vzhledem k tomu, že jeho existenci potvrzují i židovští historikové (jenom o jeho mesiášství mají pochyby) a o jeho poprave se zmiňují i žímské prameny tak jde o historicky dokázanou osobu, stejně jako třeba o Julia Caesara ... Co se týče ukřižování to je hodně zpochbněno, protože byl popraven podle židovského práva a židé přibíjeli na kůl.
0/0
24.5.2004 9:52

monstrum

JSEM JEŽÍŠ
Jsme ježíš a po 2000 letech jsme se vrátil abych vám řekl, že nastává konec světa. Modlete se hříšníci, Vaše hodina udeřila. Výpalné posílejte na účet 555555555555 a budete spaseni. Kreditky nebereme.
Peníze jsou posáílány rovnou bohu. Pro muslimy to platí taky. Alláh už si založil bankovní konto v IPB.
0/0
21.5.2004 8:57

krysa66

Re:
Ten dopad  - myslím alaha
0/0
24.5.2004 9:49

Englishman

Turínské plátno
Turínské plátno je zajímavé, článek o něm ale nikoli. A ten nadpis je doslova otřesný, protože mezi tvrzením "turínské plátno je pravé" a "jakási neznámá Němka si myslí, že turínské plátno je pravé" existuje určitý nezanedbatelný rozdíl. O plátnu by se dal napsat mnohem zajímavější text. Pozoruhodné např. je, že nikdo dosud neprokázal, jak "kresba" na plátně vznikla a že postava má rány na zápěstí, což byl téměř jistě skutečný, ale zapomenutý způsob křižování. Nejasný je i důvod, proč katolická církev pravost explicitně odmítá, když k řadě jiných věcí se nevyjadřuje. Nemá někde schovaný důkaz o skutečném původu?
0/0
21.5.2004 8:42

Kleki Petra

Ježíšův pohřební rubáš je pravý,
pokud tedy není falešný. Jisté je, že v něm byl zabalen muž, pokud to nebyla ženy. S určitostí se dá říci, že muž buď krvácel po těžkém bičování, nebo žena měla drsnou periodu, ovšem že jde o krev skupiny AB je jasné, pokud nejde o kečup Heinz. Plátno bylo přehnuto způsobem, který svědčí o uchovávání v amfoře, pokud nebylo zmuchláno pro pohození na dvoře.
 
A teď jen čekám, kdy mi to idnes uveřejní.
0/0
21.5.2004 8:32

Vatik

Re:
Není vhodné dělat si legraci z věcí, kterým vůbec nerozumíš. Děláš ze sebe hlupáka.
0/0
21.5.2004 9:30

Kleki Petra

Re:
Není vhodné komentovat věci, kterým vůbec nerozumíš. Jen křesťansky zaslepený ignorant nepozná, že ironie byla směřována ke kvalitě článku, zejména z pohledu jeho jednoznačného titulku.
 
P.S. Dělat si legraci z model a modlářství je naopak nejen vhodné, ale i nezbytně nutné a velmi zdravé. Jednou ze základních schopností lidské bytosti, která ji odlišuje od zbytku zvířecí říše, je schopnost samostatného uvažování a pochybování. Kdo toho není schopen, nemůže mít plnohodnotný život. Nebo je raněn nábožensky zapříčiněnou slepotou..
0/0
21.5.2004 9:38

abate

Re:
Problém je tom, že žádná církev nemá zájem na samostatného uvažování a pochybování.
0/0
21.5.2004 11:55

Vaclav Hanus

Re: o tom, ze jsi hlupak..
...jsi me presvedcil uz tehdy, kdyz jso vyjevil, ze tve vzdelani je zalozeno na studiu Old Shaterhanda a Old Surehanda...
0/0
21.5.2004 13:07

Pongo

Re:
A co na tom? Někdo si holt vzal za vzor postavy Karla Maye, jiný zase Gena Roddenberryho. Když je pak někdo "lepším" člověkem, tak proč mu to rozmlouvat? Bohužel je velká spousta těch, kteří žádný vzor nemají, protože v dnešní době téměř zapomněli číst produkt Guttenbergova vynálezu a to je škoda.
0/0
23.5.2004 1:15

Kleki Petra

Re:
Od tebe to beru spíš jako poklonu. Být označen za hlupáka někým, kdo evidentně netuší ničehož nic, a to o ničem, zato však velmi, je velice osvěžující.
0/0
24.5.2004 10:15

Gluteus Maximus Klitoris XIV.

Old Shaterhand je vzorom aj pre GMK.
Knizka Old Surehand je podla mojho skromneho nazoru najdobrejsim a vrcholnym dielom o Winetuovi a Old Shatterhandovi. Milujem ju!
 
V istom zmysle ju mozno povazovat za literarne svedectvo Karla Maya o Kristu, ved Old Shatterhand je krestan a to zivy a veriaci krestan. Aj v Old Surehandovi je to vidno a ukazuje sa to povedzme na vztahu s Old Wableom a jeho pyche a potupnej smrti.
0/0
28.12.2004 16:52

pinguinone

..
..clanek je jako caj z pytliku,ktery jiz nekolikrat poslouzil
0/0
21.5.2004 8:07

iuos

hmm
z tvýho?
0/0
21.5.2004 8:13

pinguinone

Re:
..snidane ze vtipne kase ?
0/0
21.5.2004 8:22

iuos

hmm
to víš, je pátek  nemyslel jsem to nijak zle
0/0
21.5.2004 8:28

Kleki Petra

Re:
Musím říci, že můj pytlík už mi mnohokrát velmi dobře posloužil!!!
0/0
21.5.2004 8:33

iuos

hmm
na tom není nic k smíchu - k smíchu by byl, kdyby měl psoloužit a neposloužil
0/0
21.5.2004 8:34

Kleki Petra

Re:
Já osobně bych tedy zaplakal.
0/0
21.5.2004 8:35

iuos

hmm
já bych neplakal, kdyby ti neposloužil tvůj pytlík  ale to už odbíháme od tématu  zajímalo by mne, jak to měl ježíš se svým pytlíkem - jestli mu fungoval, jak mu fongoval, jestli ho někdy zklamal a tak podobně, ale to se nikde neřeší - to je samý zkoumání plátna - pravý nepravý - ale aby zajistili stopy po pytlíku na plátně, to ne
0/0
21.5.2004 8:37

Kleki Petra

Re:
Jen jestli to celé nevzniklo tak, že původně našli prostěradlo, na kterém byly stopy po krvi a po pytlíku ( ), přičemž nálezce (asi manžel) vyvalil oči a zvolal: JÉŽIŠ!!!! A legenda byle na světě.
0/0
21.5.2004 8:40

iuos

hmm
vzheldem k tomu, že jsuo tam stopy krve, tak bych to tipnul na to, že ho nachytali rodiče nějaký nezletilý dívenky, seřezali ho řemenem(stopy po byčování), pak ho zabalili do toho prostěradla a hodili do jeskyně
0/0
21.5.2004 8:43

pinguinone

Re:
..ze,Ty nemas krestany zrovna v lasce.. uz jsi si nekdy delal pytlikovy caj ,ze sveho ?
0/0
21.5.2004 10:10

Kleki Petra

Re:
AUU!
0/0
21.5.2004 10:12

iuos

hmm
proč bych je neměl mít v lásce? já si dělám srandu ze všeho  a nerozlišuji, jestli je to křesťan, žid, arab nebo jsem to já  pytlíkový čaj ze svého jsem nedělal, ale v diskuzi k "německejm mravencům" jsem prozradil, že na mne zaútočili dva mravenci  což je horší než dělat čaj
0/0
21.5.2004 10:29

Gluteus Maximus Klitoris XIV.

Re: hmm
Jedneho mojho kamosa postipala na zalud osa. Kupali sme sa nahi na jeho chate. Bolelo ho to este vela tyzdnov a ja som sa mu skodoradostne smial.
0/0
28.12.2004 16:38

Gluteus Maximus Klitoris XIV.

Re: hmm
Pytlik mu fungoval zrejme tak isto ako hocikomu inemu - tvoril nadobu a kryt semennikom. O ziadnej inej funkcii pytlika vlastne ani neviem.
Semenniky su dolezite nielen pre tvorbu semena ale aj pre podporu hormonalnej cinnosti. Z tohto pohladu sa da usudzovat, ze tieto organy mal Jezis v poriadku.
Ale zrejme sa naraza na Kristovu sexualitu. Ja osobne nezijem promiskuitne a dokazem svoj penis udrzat v nohaviciach. Nevidim dovod, preco by sa Kristus (navyse Boh) nemohol spravat rovnako.
 
Este predtym nez nieco napisem, chcem sa spytat, preco ta to zujima? Vzbudzuje to v tebe nejake (chore) sexualne vzruchy?
 
Neprajnici narazaju nielen na heterosexualny vztah s Mariou Magdalenou, ale aj na homosexualny vztah s Janom, ktoreho Jezais miloval. Pri poslednej veceri je zmienka, ze jan mal svoju hlavu v Kristovom lone. Dalsie famy tvrdia, ze Jezis len trasformaoval vychodne cenia pre svoje potreby v Palestine. Ini zase vravia, ze ne
0/0
28.12.2004 16:47

kimba

Re: hgj
Kuva chlapi to nemá chybu.
0/0
22.5.2004 22:06

iuos

hmm
jediné, co je jasné je skutečnost, že ježíš zemřel
teď mne napadla divná mylšenka - pokud se ježíš dožil věku 33 let, jak je možné, že dárky roznáší malý ježíšek?
0/0
21.5.2004 8:06

Najdete na iDNES.cz