Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Kdo neplatí státu pokuty, vyhrává

Zdá se, že kdo platí pokuty třeba za rychlou jízdu, je blázen. Kdo počká, má šanci se zaplacení vyhnout. Je pravděpodobné, že od něj státní úředníci pokutu nebudou chtít vůbec. Vyplývá to ze zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu. Zjistil, že stát pokuty neumí důsledně vymáhat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

UglyTroll

Tak to jsou zase plky
.... Než jsem šel na vojnu dostal jsem od dopraváků pokutu 500 CZK, šel jsem rovnou ze školy a tak jsem neměl žádný lováky, žádný upomínky, žádná upozornění mi nepřišla, otec mi tvrdil, že to za mě zámz a tak jsem byl v klidu. Ale ejhle po vojně jsem nastoupil do práce a za dva roky se nestačím divit, přepadla mě exekuce. Tak jsem šel na úřad aby mi dodali veškerou dokumentaci..... Mluvili se mnou jako s pětiletým, prý na co to potřebuju (co je jim do toho), pak že jsem jim prý nenahlásil korespondenční adresu. No jo ale proč bych měl FÚ v Praze hlásit svůj pobyt, když jsem ho nahlásil na úřadech v místě trvalého pobytu a bydlím na P 4 a tohle byl FÚ pro P 7 . A prý že pokud jim neřeknu kde bydlím, tak mi to nedají.
 
V tento okamžik jsem začal soptit a do agónie jsem se dostal v okamžiku, když mi řekla že jsem povinnen jí to říct, ale oni nejsou povinni si zjišťovat kde bydlím...... Měl jsem co dělat abych ji nedal do držky, protože představa že tyhle kozy si tam sedí i za moje love mě deptá
0/0
14.5.2004 11:00

ppytelhoven

Co mám asi tak dělat???
Sedim na FÚ, vypisuju složenky za nezaplacený pokuty. Jestli chci od státu prachy, musim je posílat. Komu to mám posílat teď, když to nikdo platit nebude :-? Nebojte se, než s tim něco ten Hurvínek Špidlovic udělá, budou vaše pokuty dávno promlčený.
0/0
13.5.2004 14:19

Hufo

vymáhají pokuty
záleží zřejmě na konkrétním úřadě, jaký jsou tam lidi a způsobu. kámoš na jednom dělal a tam denně někoho posílali doplatit pokuty. vím že u podnikatelů ani neposílali vyzvání, protože věděli že ty se stejně časem ukážou a pak to nafásnou. a nebo si počkali když někdo zažádal o vrácení jakýhokoliv přeplatku nebo přišel z potvrzením, např. z banky že nikomu nedluží a chtěl to od finančáku potvrdit a dokud nazaplatili, měli smůlu. byl jsem svědkem že takhle jeden frajer rychle běžel doplatit 25000,- aby měl od fú papíry pro banku potvrzený.
0/0
13.5.2004 12:54

VODNAR

osobni zkusenost
titulek clanku i jeho obsah neni tak docela pravdivy. Na konci roku 1998 nebo zacatkem roku 1999 jsem byl u Noveho Jicina zstaven hlidkou policie za prekroceni rychlosti. Hotovost jsme u sebe "samozrejme" nemel, tudiz nezaplatil a slozenka putovala velmi zahy do kose. Letos, tedy 6 let( ) od onoho okamziku, jsem v ramci danoveho priznani za rok 2003 zadal po FU v Praze Modranech navraceni danoveho preplatku a ejhle - prislusna urednice mi zavolala, ze FU v Novem Jicine dluzim 300,- Kc a pokud chci preplatek obdrzet musim ponejprv uhradit sve zavazky vuci statu. Samozrejme jsme tak neprodlene ucinil. Takze, vazeni, kdyz se chce ono to pokazde nejak jde
0/0
13.5.2004 12:36

chroustík

Re: Samozřejmě, ale musí se chtít,
no a buďte rád, že nebyli tak důslední, aby použili paragrafy o zaplacení s příslušenstvím, to by ze 300,- Kč byla úplně jiná suma.
0/0
13.5.2004 14:49

ppetr1

pokuty se musi PLATIT !!!!!!!!
uz jste videli,aby stat neco dusledne vymahal.JA TEDY NE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
mozna tak jeste zvladne zvysovat dane,ale to je asi tak vse
0/0
13.5.2004 12:21

Schirach

LŽI
To co píší v článku jsou žvásty, stejně tak jako televizní reportáže! Pokuty normálně finanční úřady vymáhají, ale jinou otázkou jsou mizerné zákony (správa daní a poplatků a občanský soudní řád), přičemž první funguje beze změn od dob největšího neoliberalismu v r. 1992. Na neplatiče, nemá-li zaměstnání nebo peníze na účtech, popř. se nevyskytuje v místě bydliště je stát naprosto krátký. Na cizince absolutně, v cizině se nic vymáhat nedá. Náklady na vymožení 2000 Kč nejsou rozhodně 1000 Kč, ale cca 40 Kč za 1/2 pracovní hodiny práce berního úředníka a 2x24 Kč za obálku s doručenkou. Jiná stránka věci je, že socdemácká pakáž namísto blafání o boji se šedou ekonomikou neudělala za 6. let pro vymáhání pokut, ani daňových nedoplatků vůbec nic. Spíše je ještě ztížila novelou o.s.ř. bývalého mistra Bureše!!! Jednoznačným závěrem tedy je, že by měl rezignovat přinejmenším ministr Sobotka, který nezná ani základy práce vlastních zaměstnanců a mizerný legislativní rámec ve kterém pracují!!!
0/0
13.5.2004 11:45

Cleo Dale

Re:
Byl bys prosím, tak laskav a vysvětlil nám všem, jak je možné vymoci dvěma obálkami s doručenkou v průběhu jedné pracovní půlhodiny berního úředníka nějakou částku? To jsem jaksi nepochopila. Jestli je to myšleno tak, že ten úředník napíše dva dopisy a dlužník se po jejich přečtení (počítáme-li, že je vůbec převezme) okamžitě chytne za hlavu a začne platit, tak tě musím ubezpečit, že takhle to nefunguje. Ale nebudu rozebírat, jak jsem tvůj příspěvek pochopila, nechám se překvapit odpovědí.
Dík předem
C. Dale
0/0
13.5.2004 11:56

Schirach

Re:
1. Kolektivní výzva např. na banky, kde je uvedeno cca 1x za 2. měsíce několik tisíc dlužníků všech kategorií (náklady jsou na 1. osobu tedy téměř nulové, když se jedná např. o 50 obálek do všech bank). 2. Vystavení exekučního příkazu v počítačovém programu. 3. Zaslání ex. příkazu do banky a dlužníkovi. (2x zmíněná doručenka). Když si jej dlužník nepřevezme, jeho smůla, platí úložní lhůta 15. den na poště nebo tzv. veřejná vyhláška na úřední desce - taktéž 15. den vyvěšení). 4. Zaslání vyrozumění o právní moci ex. příkazu do banky nebo zaměstnavateli (+ ještě 24 Kč). Tedy 3x doručenka+1/2 hod. práce za 40 Kč. Platba je tedy vynucená a nemá na ní vliv, zda-li se to dlužníkovi líbí nebo s ní souhlasí. Stržení proběhne bez jeho souhlasu a bez možnosti vybrat prachy z účtu. Jak jednoduché. Jen musí makat, mít účet, stavební spoření, penzijní přip. atd. nebo také třeba auto. Jiná věc je ovšem donutit nakakaný personál makat, když jdou téměř všem mzdy rok od roku dolů, potom tu jsou spíše z 80% lenoši a blbci, což státu nevadí, on zvýší DPH např. na stravování a je to doma. Zkrátka Bangladéš hadr.
0/0
13.5.2004 12:35

BeNiSh

poplatky
to se divim, ze by stat nechtel prachy, na ktery ma pravo  gdyby to ty H+O+V+A+D+A V+Y+M+A+T+L+A+N+Y vybirali, mozna by pak nemuseli na kazdou P+I+C+O+V+I+N+U na uradech zvysovat/pridavat ty Z+K+U+R+V+E+N+Y poplatky
 
0/0
13.5.2004 10:29

Chegue

Ale muzou vymahat, nebo to aspon delaji
No, nevim, kde vzali, ze nemuzou vymahat. Mozna ne FU, ale mestska policie predava nezaplacene pokuty exekutorum a ty vam ke 3 stovkam nauctujou jeste 5000 naklady. Mluvim z vlastni zkusenosti. Bylo to za prakovani.
0/0
13.5.2004 10:11

Rada8

Re:
městská policie ano. PČR předá nezaplacené pokuty FÚ a berňáci čiňte se. až při exekuci se k tomu naúčtujou náklady, při zasílání výzev atp. se náklady nepočítají.
0/0
13.5.2004 10:19

rostman

Re:
Pokud se někdo nechá při blbém parkování chytit osobně, tak ať platí. Jinak ať požádá MP, ať mu dokáží, že tam ten přestupek spáchal on. Pokud někdo platí i bez toho, tak mu to patří...
0/0
13.5.2004 12:30

janikro

Re:
Toto je zajímavá úvaha. Nicméně si myslím, že tato námitka by mohla platit jen u služebních, popř. referentských vozidel, vedených na organizace, kde není možno zjistit (ani podle knihy jízd - vyplňuje se zpravidla až po ukončení jízdy) řidiče, a tedy původce přestupku. Jinak pokutu hradí vždy majitel vozidla, a Policii nezajímá a ani nezkoumá, kdo s vozidlem parkoval na zakázaném místě. Pokud jej majitel vozu půjčil někomu jinému, ať si to s ním pak vyřídí jak chce, ale pokutu platí majitel!
0/0
13.5.2004 12:47

rostman

Re:
Ona to není ani tak úvaha jako ověřený právní názor. Pokutu totiž VŽDY platí PACHATEL přestupku, a je na PČR, aby to dokázala. Nebo přesněji, aby dodala podklady pro přestupkovou komisi u obecního či městského úřadu, která o tom rozhoduje, ze kterých bude jasné, kdo přestupek spáchal.
Ona totiž PČR přestupky už pár let neřeší, ale předává je přestupkové komisi. Něco jiného samozřejmě je, když vás chytí, vy dostanete pokutu na místě (tzn. s ní souhlasíte, což podepisujete), neplatíte hotově, ale složenkou a tu roztrháte. Takové pokuty předává PČR Finančním úřadům, protože ty jsou uznané pachatelem. Pokud ale pachatele nedokáže identifikovat (majitel vozidla opravdu nestačí, ten není povinen ani vysvětlovat, jestli auto půjčil nebo ne), tak je pokuta prakticky nevymahatelná.
U služebních aut je to právě obráceně - tam je povinnost evidence provozu, takže pachatel je vždy známý (a i když to udělá někdo jiný, tak to musí vzít osoba, co má vozidlo k dispozici, na sebe, protože jinak jí hrozí sankce od firmy za půjčení firemního auta a případně i stíhání za falšování účetních dokladů).
0/0
13.5.2004 21:16

Dms?

Typicke
To je typicke, vlada ma maslo na hlave, ale problem zacina resit tim, ze buzeruje nas. Kdyby se dusledne vybraly vsechny pokuty, urcite by to prispelo k bezpecnejsim silnicim. Takhle si kazdej jezdi, jak ho napadne a pokuty neplati. A biti jsou pak na tom slusny ridici, do kterejch to nejakej magor napali...
0/0
13.5.2004 9:59

Rada8

nelze vymáhat?
nechápu, proč se dohadují, zda může FÚ vymáhat pokuty. v zákoně o správě daní a poplatků (§1) je dost jasně napsáno, že pokuty lze i vymáhat. druhá otázka je, že se na FÚ háže plno takových nemilých povinností a pak se všichni diví, že nestíhají. a vymáhat pokutu např. 200 Kč je značně neefektivní, když nemůže FÚ požadovat i náhradu výdajů. takže vlastně ušetřili státnímu rozpočtu, když pokuty zhruba do 1000Kč nevymáhali, ne?
0/0
13.5.2004 8:52

KRISHOT

Re: .
AD1: nejsem odborník, jen zběžně jsem nahlédl do uvedeného zákona a v §1 odst.2 se hovoří o dani a její vymáhání o pokutách se hovoří v §1 odst.4, ve kterém se hovoří pouze o vybírání
0/0
13.5.2004 10:06

Rada8

Re:
já teda v §1 odst.4 čtu: postupuje se při jejich placení a vymáhání podle části šesté tohoto zákona (což jsou exekuce). dočti to až do konce.
0/0
13.5.2004 10:16

KRISHOT

Re:
Jo je to tam máš pravdu. Nevyznám se v právní džungl. Tenhle zákon je zákonem procesním a nad ním je hmotný zákon, který má přednost. Který, to nevím.
0/0
13.5.2004 10:30

vandor

Tak
většinou ve st.správě je všude. Hlavně, že se vykazuje činnost a vyplňují kolonky
0/0
13.5.2004 8:38

Najdete na iDNES.cz