Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Eutanazie v Česku může být beztrestná

Usmrcení nevyléčitelně nemocného člověka na vlastní žádost nemá být už v Česku považováno za vraždu. Zároveň bude poprvé výslovně řečeno, že eutanazie je trestný čin. Podle nového zákona, o němž má příští týden jednat vláda, bude za eutanazii hrozit až šest let vězení.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Libor0

Každý člověk
někdy trpí. Je eutanazie řešením? K panu chirurgovi Pafkovi bych na operaci jít nechtěl. Několika výroky poodhalil úrověň svého duchovního života. Když už je takovým zastáncem života, bylo by vhodné aby uvolnil své místo někomu mladšímu. Takových nepostradatelných důchodců je tady zaměstnaných nějak moc. Nebo by měla být uzákoněna povinná eutanazie?  
0/0
13.5.2004 6:24

Bimbac_007

Eutanazie?
Co je ale tohle? Opakovane slycham o pripadech, kdy stari rodice ziji u svych deti, pres vysoky vek jsou jeste vcelku v poradku, nejsou v podstate odkazani na mimoradnou osobni peci, ale urcite potize tu jsou, nemohou zustat sami. A pak se stane, ze pecujicji potomek (nebo zivotni partner) musi prechodne vysadit, nejcateji sam onemocni ap. Reseni? Prechodne se stary rodic, manzel, manzelka umisti v nejakem zarizeni. A tam? Dostane povinne berle, pleny, postel se zvedacim zabradlim, jako mivaji male deti. Co to ma byt? Kdyz je ten stary clovek opravdu nemohouci, prosim, ale ti lide jsou v podstate jeste zdravi, schopni samostatneho pohybu, vylucovaci organy maji v poradku. To ovsem neni vsechno, neobvykle casto se slycha, ze takovy clovek behem nekolika dnu v onom zarizeni zemrel - nahle nebo po kratkem onemocneni. Je to nahoda?
 
 
0/0
13.5.2004 2:41

EspritFort

Kdy bude euthanasie povinná´?
Jádro té myšlenky jsem si vypůjčil níže, protože je dóst dobrá
Mladá nepočetná generace, která už vůbec netrpí pocitem solidarity a pro kterou je nejdůležitější souteživost a úspěch - ta si skrupule nepřipustí. Je to holt jiná (ještě?) kultura.
Čili: Když mě děti vysály jako důchodce až na dno a platby za domov důchodců převýší můj důchod, nechám se kvalifikovaně přesvědčit, aby mě usmrtili. Nechutné, ale realita. Musíme se holt s tím smířit, lepši už to nebude! Doufám jen, že po téhle generaci, která ten zákon odhlasuje, připraví její nástoupci novelu, kde už bude euthanasie povinná a diskutovat se bude už jen o věku.  
 
0/0
12.5.2004 22:32

Motokkov

Re:
Povinná eutanázie by omladila populaci. :-)))
0/0
13.5.2004 11:15

Marmeladeee

Eutanasií proti sadismu
To toho sadismu ze zpráv ze světa je málo, že tam ještě cpete eutanasii?
 A co říkáte na "autoeutanasii"?
0/0
12.5.2004 21:29

Tajné

Jen pro informaci
Víte že v kombinaci s THC se účinnost morfia několikanásobně zvyšuje? To by ovšem v našich zákonech musel vládnout zdravý rozum!
0/0
12.5.2004 20:38

EspritFort

Riziko domácích zabijaček
Znám Čechy.  Kálejí zvysoka i na své nejbližší a třeba jenom kvůli domu nebo bytu, anebo jenom kvůli svému pohodlí klidně zabijou svojí babičku, pokud budou mít naději, že se to nějak zaonačí a že vyváznou skoro (anebo i úplně) bez trestu. Každý starý člověk je přeci nějak nemocný a nějak trpí, takže se to dá navléci všelijak. Ve všech zemích, kde je eutanazie povolená, byla taky i zneužita a konaly se procesy, které odhalily obludné a sprosté vrahy maskující se právě eutanazií. A všichni uznávají, že je to jenom špička ledovce zneužívání eutanazie! To že už nechce žít a že si přeje už zemřít, říkává kdejaký starý člověk sám od sebe a poměrně dost často, aniž by nějak zvlášť trpěl, a tak by se toto dá snadno zneužít.  Klidně babičku donutí - například citovým vydíráním (a to se dá poměrně snadno!) k tomu, aby napsala, když už to pořád říká, že si už nepřeje žít a že si přeje zemřít - že se to dá dneska přes doktory snadno zařídit, a že je to dneska normální a běžně se to dělá. A pak jí dají třeba jed na krysy.
 
A tohle riziko domácích zabijaček pro pohodlí nebo ze zjištnosti je u nás rozhodně větším nebezpečím, než stávající utrpení nemocných.
0/0
12.5.2004 20:34

Rada8

Re:
po přečtění tvého příspěvku mě hned napadlo přísloví - podle sebe soudím tebe.Nebydlíš náhodou v bytě po babičce?
0/0
12.5.2004 20:49

EspritFort

Re:
Jsi KR*TÉN
0/0
12.5.2004 20:58

Rada8

Re:
opravdu konstruktivní kritika. a pročpak?
0/0
12.5.2004 21:07

EspritFort

Re:
Protože po přečtění tvého příspěvku mě hned napadlo přísloví - podle sebe soudím tebe.Nebydlíš náhodou v bytě po babičce?
0/0
12.5.2004 21:13

Rada8

Re:
tak už víme, že umíš kopírovat. a co dál? proč mi říkáš že jsem kretén?
0/0
12.5.2004 21:18

EspritFort

Re:
A pokud už je někdo  skutečně tak  nesobecký a obětavý  ... pak mu přeci určitě nebude zatěžko nechat se soudit a odsoudit, a pak si odsedět 30 let za vraždu. To je Rada8.
0/0
12.5.2004 21:26

GhorX

Re:
To jste spíš Vy. Nejste ani schopen si přečíst, o co jde - tedy že člověk, u kterého není euthanasie považována za vraždu, musí trpět nevyléčitelnou a trýznivou nemocí a i potom tomu, kdo euthanasii vykoná, hrozí až šest let vězení. Nevíte, že euthanasie je beztrestná pouze v jediné zemi na světě a má tam až extrémně přísná pravidla. Nevíte, že v mnoha případech, kdy nemocný nelidsky trpěl a prokazatelně prosil o rychlou smrt, byli vykonavatelé euthanasie odsouzeni k nízkým, spíš symbolickým trestům i tam, kde právně není rozdíl mezi euthanasií a sprostou vraždou. Nevíte, že na léky, tišící bolest, se po poměrně krátké době vyvine oddolnost a přestanou účinkovat. Nevíte nic. To, co jste tady vyzvracel, je projev nenávistného a závistivého hlupáka, nebo typického zavšiveného pánbíčkáře. Jen prase, naprostý zbabělec, nebo "dobrý křesťan" dokáže sledovat utrpení blízkého člověka, který má naději jen na další a často ještě větší utrpení, aniž by se mu pokusil pomoct.
0/0
12.5.2004 21:19

EspritFort

Re:
 V Nizozemí je eutanazie dokonce i beztrestná, pokud je provedena podle zákona.
 
Ale v mnoh zemích je eutanazie sice nikoliv přímo povolena, ale je v zákonech jako terminus technikus zmiňována a jsou uplatňovány výrazně jiné tresty za její uplatnění, než za vraždu. Ale už sám tento fakt způsobuje to, že policie a justice jsou k jejím pachatelům ještě schovívavější, než zákon sám, a dokonce zavírají oči před "pomáháním zemřít" aplikovaným v ústavech pro staré a nevyléčitelně nemocné.
0/0
12.5.2004 21:57

Bimbac_007

Re:
Rada to vystih: Podle sebe soudis druhe
0/0
13.5.2004 2:44

Bimbac_007

Re:
Pardon - vystihla
0/0
13.5.2004 2:49

Džura - hrdina Pamíru

karcinom pro masochisty
Ukažte mi jediného člověka, který onemocněl  rakovinou a svíjel by se v křečích, měl ukrutné bolesti, nemohl se vy....., nemohl by dýchat a přitom by napsal na papírek, že nechce v žádném případě euthanázii. Chtěl bych ty prasata , co to to tady odsuzujou, vidět v tomto stavu, co by dělali, hrdinové. S nacpaným a zdravýnm pupkem se to rozjímá nad zákony, že ano . Co si takhle přečíst knihu " Zemřít jako pes " - stojí 30 dolarů a objednat si ji můžete zde:
Autorka, která takto humánně 60 miligramy morfia " zachránila " svoji matku, je zde:
 
 
 
0/0
12.5.2004 18:35

EspritFort

Re:
Jdi se vycpat s nějakou knihou. Dneska jsou proti bolestem a utrpení k dispozici velmi účinné moderní preparáty.
Znám Čechy. Zvysoka ss... (pardon) kašlou i na své nejbližší a třeba jenom kvůli domu, či bytu klidně zabijou i svojí babičku, když budou mít naději, že se to nějak zaonačí a vyváznou skoro (anebo i úplně) bez trestu. Každý starý člověk je nějak nemocný a nějak trpí, tak se to dá navléci všelijak. Klidně babičku donutí například citovým vydíráním (a to se dá poměrně snadno) k tomu, aby napsala, že si přeje zemřít. To říkávají staří lidé sami odsebe poměrně často, i když zrovna nijak zvlášť netrpí, a tak se toto dá snadno zneužít. A tohle riziko domácích zabijaček ze zjištnosti je u nás rozhodně větším nebezpečím, než stávající utrpení nemocných.
0/0
12.5.2004 20:00

xenofob_rasista_fasista_zumpa

Re:
nerozumis tomu
0/0
12.5.2004 20:21

Džura - hrdina Pamíru

tetanus zaživa
To si ze mě snad děláš kuvajt, synku. Co to je ta tvoje první věta, že proti bolesti jsou účiné a moderní preparáty? Jaké teda? Pořád jenom uslyšíš píchni mu morfium - jmenoval tady snad někdy někdo ještě účinnější léky? Jsou, ale komupak asi myslíš, že se píchají? Po 2-3 hodinách ty tvoje účinné léky vyprchávají a ty myslíš, že když zatáhneš v noci za šňůru, že ti sestra přijde píchnout další koňskou dávku ? Budeš se tam válet do rána každou noc 5 hodin v křečích, ty - hrdino.
Je to několik let, kdy jsem četl nějaký odborný článek, že na to, aby člověk jakžtakž důstojně protrpěl svou smrt pod nepřetržitým působením léků tlumících velmi účinně bolest, je potřeba minimálně 5 000 Kč měsíčně - počítejme dnes 10 000. Copak asi mají nemocnice se svými rozpočty dělat, hé? Myslíš si, že VZP jim všechno zasolí? Kdo je nad 50 let nebo není poslanec, ať si vezme dřevěný roubík do úst. Má úcta.
0/0
12.5.2004 20:32

EspritFort

Re:
Opakuji: Možnost až beztrestných domácích zabijaček pro pohodlí nebo ze zjištnosti by u nás určitě způsobila mnohem větší utrpení, než je stávající utrpení nemocných.
0/0
12.5.2004 20:42

Rada8

Re:
hele, ty znalče čechů, umíral ti někdo opravdu blízký třeba rok na rakovinu? viděl jsi svou matku, jak i po dávkách těch tvých velmi účinných moderních preparátů řve bolestí? jestli ano, tak se omlouvám. jestli ne, nevíš o čem mluvíš.
0/0
12.5.2004 20:53

EspritFort

Re:
A ty bys zabil svojí matku?
0/0
12.5.2004 21:00

Rada8

Re:
bohužel jsem byla takový sobec, že jsem jí nedokázala pomoct. kdybych myslela víc na ni místo na sebe, třeba bych to dokázala.
0/0
12.5.2004 21:09

Rada8

Re:
já ti na tvou otázku odpověděla. myslíš že mi taky zvládneš odpovědět?
0/0
12.5.2004 21:14

EspritFort

Re:
Opakuji: Možnost až beztrestných domácích zabijaček pro pohodlí nebo ze zjištnosti by u nás určitě způsobila mnohem větší utrpení, než je stávající utrpení nemocných.
 
A pokud už je někdo  skutečně tak  nesobecký a obětavý  ... pak mu přeci určitě nebude zatěžko nechat se soudit a odsoudit, a pak si odsedět 30 let za vraždu. To je Rada8.
 
0/0
12.5.2004 21:24

iuos

hmm
doufám, že až budu vetchý stařeček, bezmocně ležící v posteli, a deka mne svojí tíhou bude dusit, tak že moje děti mne budou mít rády a zařídí můj urychlený odchod z tohoto světa
0/0
12.5.2004 17:49

JoeLabrava

Vůně strachu
Četli ste vot Roberta Heinleina Vůni strachu ?
Té naprosto vychytaná kniha vo tom jak todle právě pořešit. Starej dědek prachatej jaxvině se rozhodne že si nechá svuj mozek transplantovat do mladýho těla. No a slovo dá slovo a doktoři mu jeho mozek šoupnou do těla jeho mladý sekretářky. No a má přet sebou celej život. Chlapskej mozek v ženckym těle. Fak hustota...
0/0
12.5.2004 16:27

hovnival-

Re:
no co, tak z nej bude mlada lesba. to snad nevadi
0/0
12.5.2004 17:54

manin

Legal
Jsem pro legalizaci eutanazie a panbickari at jdou se svymi argumenty nehodnymi 21 stoleti do zadele.
0/0
12.5.2004 15:57

antonin1

neprijemna zprava
BVohuzel je to uz  tady, asi se tomu tedy nevyhneme.Nejsem si vubec jisty, ze spolecnostr v CR  je na to dost zrala,lide dosud nepovazuji lekare za sluzbu, stejne jako herci, diky F.L.Vekovi, nejsou povazovani za komedianty.
Mam z toho krajni obavy, obetavost starsi generace jde az za ty "Hrdla a statky"   a o ty statky asi pujde.
Nechci sklouznout do popularu, ale u Sobotky uz maji jiste nastin uspor a pomohlo by to zdravotnictvi,odtizilo by to penzijni kasu a posililo ruzne  nabozenske sekty, ktere v tom okamzite vyciti vyvar.
Privede to na buben "Zdravotni dopravni sluzby s.r.o.",parazitujici  v p[ohode na zdravotnictvi.
V Cine se o tom uz uvazuje naprosto vazne, odtizi to statni zodpovednost za lidi, kteri vytvorili hodnoty, tyto byly  ztraceny a mlada nepocetna generace, ktera naopak nezna pocit solidarity,kde vede jen soutezivost, si skrupule nepripusti.Doufam, ze je to jina kultura snad jeste.
Cili: Kdyz me deti vysaly jako duchodce az na dno,platby za domov duchodcu prevysi muj duchod, necham se kvalifikovane presvedcit, aby me usmrtili.
Nechutne, ale realita, musime se s tim smirit, lepsi uz to nebude.
Doufam jen, ze pro generaci, ktera ten zakon odhlasuje, jeji nastupci pripravi novelu, kde euthanasie bude povinna , diskutovat se bude jiz jen o veku.  
 
 
 
0/0
12.5.2004 15:18

m6a6r6a

Re:
Uzasnej blabol!!! 10 radku uplne o nicem a shrnuti naprosta blbost!! Trvalo ti to dlouho vyplodit?
0/0
12.5.2004 17:41

Kleki Petra

Za všechno může pokrok medicíny.
Nebýt toho, nedožívaly by se vysokého věku živé mrtvoly, ať fyzické, či  duševní. A existence preparátů tišících bolest je naprosto nevýznamná. Sám si pamatuji, jak před mnoha lety můj děda po mozkové mrtvici několik let jen a jen umíral, věděl o tom, nechtěl "žít" bez fungujících svěračů a ostatních tělesných funkcí, prostě v situaci, kterou by za život označil jen úplný idiot. Takový člověk netrpí méně, než člověk s maligním nádorem, protože jeho bolest lze utišit jen těžko.
0/0
12.5.2004 13:55

Telkontar

Re: Bacha všem! Magor!
0/0
12.5.2004 21:46

Kleki Petra

Re:
No ty jsi mi ale model! To byl názor, nebo ti jen něco vypadlo do trenek?
0/0
13.5.2004 10:35

bacil2

rakovina
je to kontroverzna tema ale ak niekto ma rakovinu a pol cloveka rozozraneho a vie si v kalendari spocitat kedy zomrie v hroznych bolestiach... tak by som volil radsej nejaky ten jed
0/0
12.5.2004 13:44

xx

Život a smrt
Už od narození směřujeme ke smrti...jinak řečeno umíráme....to budem lidi zabíjet hned po narození ?
0/0
12.5.2004 13:37

iuos

hmm
pokud budou chtít tak proč ne?
0/0
12.5.2004 13:47

Bimbac_007

Re:
Za normalnich okolnosti mame od narozeni pred sebou take jine perspektivy nez jen tu smrt.
0/0
12.5.2004 17:40

bumbič

důstojnost
žít a žít důstojně jsou dav různé pojmy. Jen ten, kdo je nemocný a trpí nesnesitelnými bolestmi a strádáním, má právo rozhodnout o svém osudu. (Co mu např brání, aby spolykal velké množství prášků, které lékař jakoby omylem zapomene na jeho stolku v nemocnici?) Naši politici jsou pěkná sebranka. Myslím, že jsou důležitější věci k řešení.
 
 
0/0
12.5.2004 12:51

MeowMan

No jasně!
Kriminalizujte doktory a příbuzné, kteří na žádost trpícího ukrátí jeho trápení. Fakt sqělej nápad!
0/0
12.5.2004 11:21

DieFliege

Re:
A to máš na mysli některý kecaly tady nebo zákonodárce?
0/0
12.5.2004 13:11

m5555

stáří se hlásí o slovo
Zdá se, že zdravotním pojišťovnám a státní správě sociálního zabezpečení začínají docházet prachy. Tak to se máme na co těšit.
0/0
12.5.2004 11:00

Lamin01

pravda se mnohdy nelibí,
ale nikdo z nás neví jak moc bolí smrt, ale každý hlupák se odkáže, že nějaká víra to zakazuje . V tom případě by měl zdravotník po příjezdu posoudit jestli z toho úrazu se ten člověk vylečí sám a nebude potřebovat přístroje, protože když lékaři použijí přístroje tak vyšší moc rozhodla o smrti dotyčného a my jsme se jí postavili.
Asistovaná smrt by měla být pouze v případě kdy člověk nemá šanci na návrat a je schopen se rozhodnout sám.  Lékař a právní zástupce ponese odpovědnost za svobodu tohoto přání. Hlásáme humanitu a jsem ochotni uměle prodlužovat utrpení o kterém nevíme vůbec nic a říkat, že je to humánní .
Pokud člověk chce bojovat tak bude bojovat o život, ale když nechce tak se najdou lidi, kteří mu budou tvrdit opak.
Jiný případ je stav kdy o sobě člověk nemůže rozhodnout, zde již jen lékař nebude stačit a ani rodina, tady bychn viděl nějakou komisi složenou s více lékařů, právníků a rodiny, která by předkládala své pro a proti a soud by shodnotil argumenty.
Jinak člověk, který má v hlavě písmo sváté a chybí mu mozek je stejný jako fašisti, protože se bezmyškenkovitě řídí a nechá řídit zvrácenou ideou, která mu obecně káže co má dělat ve všech případech a nezajímají ho okolnosti.
0/0
12.5.2004 10:52

iuos

hmm
když je právo na život, proč není možnost se ho vzdát? proč nemohou mít lidé právo na smrt? na smrt, která pro něbude vysvobozením z bolesti. proč je povinností člověka žít?
0/0
12.5.2004 10:42

aac

Re:
Tak se jmenuje jedna detektivka od Rexe Stouta, Right to die, ale bohuzel s timto tematem to nema moc spolecneho :(
0/0
12.5.2004 10:53

iuos

hmm
o čem ta knížka je? je dobrá?
0/0
12.5.2004 10:57

bluetake

zkusenost
Muj tatinek byl dlouhodobe nemocny s plicemi , pred tremi mesici se jeho stav natolik zhorsil, ze musel byt prevezen do nemocnice - dusil se a nebyl schopen bez cizi pomoci prakticky niceho . Chodili jsme jej denne navstevovat, velmi tezce mluvil, vicemene septal a pohled na chlapa, ktery byl jeste v lednu na horach vitalni a uzasne energicky byl desivy.... V poslednich dnech nas prosil, abychom mu zaridili u doktoru, aby mu to ukratili, ze ma hrozne bolesti. Samozrejme, ze jsem to neudelali, ta predstava nas desila vice, nez jeho stav . Ale zrejme si to vyprosil sam. naposledy, kdyz jsem jej videl, tak se usmal a rekl, ze uz se neuvidime,ze uz se tesi, az to skonci....rano jsme pak dostali telegram, ze zemrel ve spanku........jsem presvedcen, ze to byla eutanazie ale nemam zadnemu doktorovi nic za zle. Memu tatinkovi pomohli odejit bez utrpeni, dustojne a ne v krecich.......ja osobne proti tomu nemam nic. Samozrejme, ze je to zneuzitelne, jako jakakoliv cinnost cloveka, ale jsem presvedcen, ze v podobnych pripadech, jako byl muj tatinek je to v poradku. A myslim, ze je jen na svedomi kazdeho lekare, jak dalece dokaze svemu pacientovi skutecne pomoci. Pomoc k nedustojnemu zivotu v utrpeni neni vzdy to nejlepsi reseni.....
0/0
12.5.2004 10:12

komplikator

Re:
Nejakou dobu jsem delal v nemocnici na neurologicke JIP, kde pacientu, kteri umirali bylo hodne. U nekterych to prislo rychle, nekteri u nas umirali treba trictvrte roku. Byli to presne lide kterym by eutanazie pomohla. Mimo to by se usetrila spousta penez ze zdravotniho pojisteni, i kdyz tohle uz je trosku cynicke. V kazdem pripade kdy na podobne pacienty prisla chvile kdy uz bylo zcela jasne ze zemrou a je to otazka max. par dni, lekar zvysoval davku opiatu a tim smrti trosku pomohl, resp. ji urychlil. Tak jak bylo psano v clanku tak je to docela bezna praxe, coz potvrzuji, Mozna podobne to bylo s Vasim otcem.
0/0
12.5.2004 12:16

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.