Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Prezident nechal projít zákon o Benešovi

Prezident Václav Klaus nepodepsal ani nevetoval zákon o zásluhách prezidenta Edvarda Beneše. Norma tak dnes, kdy uplyne lhůta pro případné vrácení zákona prezidentem, vstupuje v platnost. Názor na historii si má udělat každý občan sám, míní Klaus.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Irish Stout

Hloupé, dětinské, nepravdivé
Pan president Beneš se nezasloužil o stát. Pan president Beneš se za potupných okolností zasloužil o předání státu bolševikům. Počínání pánů poslanců v této věci je dětinské, proklamovaný atribut neodpovídá historické skutečnosti a především je celá tato iniciativa nesmyslná. Sněmovna se zabývá margináliemi, ne-li přímo hovězinami, přičemž klíčové zákony schvaluje v chvatu a krajní časové tísni (třeba sazba DPH). Za evidentně fušerskou práci by pani poslanci zasloužili dostávat alespoň o jeden plat ročně méně. Jedenáct platů do roka by bylo až dost. Možná by jich stačilo i deset.
0/0
29.4.2004 23:02

MilanMilanMilan2

Re: Nesmysl
S tímto názorem nepolemizuji, ale rovnou ho jako zcela nesmyslný odmítám. Mimochodem: co mohl v dané poválečné konstalaci Beneš sám dělat? Alespoň dosáhl toho, že Rusové po r. 1945 odjeli z ČR domů a vrátili se až v r. 1968 a nezůstali na dobytém území rovnou po válce, jako např. v Polsku.
0/0
1.5.2004 13:18

Dr No

Re:
Beneš především nemusel lezt od r. 1943 Stalinovi do zadku. Co se týče těch ruských vojáků, myslím, že to pro nás vyšlo nastejno - v každém případě jsme byli ruská gubernie a politici v Praze si bez svolení Moskvy ani nebzdili....
0/0
1.5.2004 15:30

MilanMilanMilan2

Re:
Stalin byl vítaným partnerem i pro mnohem větší kalibry, než byl představitel státu v emigraci. V době, kdy ještě nebylo jasné, kam válka pospěje, ho kontaktoval kde kdo, i USA - viz dějepis. Skutečnost, že spolu jednali přece nerozhodla o našem poválečném vývoji, ale pozdě otevřená druhá fronta. Tak dlouho se její otevření odkládalo, snahy Anglie proniknout do středu Evropy přes Jugoslávii torpédovány, až to dopadlo setkáním na Labi a ne někde východněji. Tohle na Beneše neházejme.
0/0
1.5.2004 22:26

LimonadovyJoe

Prezident Beneš udělal po první světové velký kus práce
řekl bych mravenčí práce, díky která jsme byli uznáni jako vítězný stát a ne jako komplici Rakouska a podle toho s námi bylo jednáno. Další velká zásluha je, vyhnání sudeťáků - vím, že to dnes zní drsně, až kxenofobně, ale představte si mít zde 3 mil. menšinu - navíc tak kult. odlišnou a nacionalisticky zaměřenou menšinu - copak nemáme dost problémů s cikánama - a to prosím nejsou nijak organizovaní jako by byli Němci.
0/0
29.4.2004 20:28

JanWerich

zásluhy
Prezident by se neměl vyjadřovat k jinému prezidentovi, protože i on bude jednou mrtvý.
0/0
29.4.2004 19:10

Michalll

Prezidentové to nemají snadné, přesto
 
 Prez. Beneš Prezident Beneš, to je také jeho upírání lidství německy mluvícím, tedy otevření procesu NElidského zacházení.To je také český vyhlazovací tábor v Rusy osvobozené Malé pevnosti u Terezína, třetinová úmrtnost, paušální diagnoza "srdeční slabost" ještě v r. 46 i pro 14i leté.k tomu jistě není co říci, tento stát trvá dodnes spolehlivě. Na obranu p.Beneše nutno zmínit, že často utrpěné příkoří děláme druhým či přímo sobě a své zemi. Není potom už tak pokořující, je "z naší vůle".Inu stát je ten, co je, děti po světě pro to mají v učebnicích zevšeobecňující nehezké slovo fašismus. Bolestný proces  Michal, Libčeves, t. 603771186
0/0
29.4.2004 18:36

Dark_Shark

Re:
Michale, Michale, myslis, ze je tady seznamka?
0/0
29.4.2004 20:47

jarda1

Souhlas
Prezident už podruhé zákon vetovat nesmí. A teď k zákonu: Je to sice jen proklamativní akt, ale naprosto s ním souhlasím. Edvard Beneš se opravdu zasloužil o vznik našeho státu r. 1918. Nebýt jeho, tak by možná ten stát neexistoval nebo vznikl v jiné podobě. Sám T.G.Masaryk řekl, že bez Beneše bychom republiku neměli. Beneše nejvíce nenáviděl Hitler, kdoví proč. Bylo to taky na jeho nátlak, že Beneš musel po Mnichovu abdikovat. A pak taky Beneše nenávidí různí pisálci a chartisté - copak je asi důvod (že by peníze z Německa - např. co dostal pan Havel). Beneše můžeme hodnotit jako velkého Čecha a Evropana. Chtěl odstranit vše, co zapřičinilo tak hroznou válku. Proto prosadil odsun Němců, což bylo historicky prozíravé. Určitě by se nemaloval s ksindly typu F.O.Kinského nebo jiných. A advokáti typu Felixe Nevřely (Walderode) nebo Jaroslava Čapka (F.O.Kinský) by se asi za Beneše taky dobře neměli a právem. Nebyli by třeba perzekvovaní (Beneš byl demokrat), ale měli by takový image, že by o ně nikdo nestál. A chartisté a disidenti by za Beneše v kriminále nebyli, na to byl Beneš gentleman a kavalír, ale asi by je tu nikdo nebral vážně. Doufejme, že se dočkáme doby, kdy je tu skutečně nikdo nebude brát vážně. Nic jiného si nezasluhují za to, co tu napáchali.
0/0
29.4.2004 18:36

René, já a Rudolf

Re:
Ani se nedivím, že takový starý bolševik jako Ty s tím zákonem souhlasí... Ale trochu zapomínáš, že Beneše ještě před deseti lety komunističtí historici odsuzovali... Jinak Beneš se opravdu zasloužil o stát a hlavně českou společnost - současný morální marasmus padá plně na jeho hlavu...
0/0
29.4.2004 19:05

zvo

Re:
Nemce potrestali, komouse jeste ne. Na co, takovy zkon. Proc? Komu to prospeje? Je to jenom od bolseviku vymyslena provokace. Nadale hetzovat proti Nemcum? Zase, proc? A komu to prospeje? Snad jedine tem zasranym komunistum!
0/0
29.4.2004 19:11

Baxter

Re:
Naprosto souhlasim a jsem rad, ze je tadz mezi temi pseudofasisty a germanofily alespon nekdo s realnym pohledem na dejiny a soucasnost.
0/0
29.4.2004 19:20

gablonzer

Re: Jardo 1
Neznáte historii. Edvard byl skutečně prozíravý, ale bylo to před vznikem Československa, v době, kdy se s evropskými velmocemi jednalo o územní podobě budoucího československého státu; tehdy byl jediný, který z československé delegace nechtěl připojit do ČR příhraniční oblasti s německy mluvícím obyvatelstvem, tedy Sudety. To, že po 2. sv. válce Němce resp. Rakušany odsunul, už vůbec prozíravé nebylo. To byl jednoznačně akt msty. Na hlavu poražený národ těžko mohl v té době ohrožovat nás Čechy. Benešovou tragedií je, že si nevšiml jaký silný vítr fouká z východu od jedné vítězné mocnosti. Historie je krutá a hrubé chyby neomlouvá, jak to bylo dál, to už víte asi sám.
0/0
29.4.2004 20:09

juton

Re: Zírám.
, Takovou slátaninu jsem už dlouho nečetl. Advokáti výše uvedených by se za Beneše neměli dobře a právem. Co je to za řeč? Jak vůbec můžeš uvažovat o tom, že bys postihnul advokáta, který dělá jen svou práci, t.j. obhajuje klienta? A tím, že doufáš, že tu časem nebude nikdo brát vážně chartisty a disidenty, zařazuješ se mezi morální prasata, které stavím na roveň neonacistům a jím podobným. Ti by dějiny také nejraději zapřeli a změnili.
0/0
29.4.2004 20:24

René, já a Rudolf

Re:
Proč Tě to překvapuje? Takhle prostě myslí komunista... a tohle byl jeden z jeho klasických příspěvků....
0/0
29.4.2004 20:33

jarda1

Re:
Přečti si to pořádně. Napsal jsem, že by je nikdo neperzekvoval (Beneš byl demokrat a gentleman), ale s takovým image by moc klientů neměli. Stejně dopadl i obhájce K.H.Franka, když pro něj žádal zproštění viny. Tím se odepsal sám, nikdo mu neubližoval.
0/0
30.4.2004 9:49

Rumel

Kodifikovaná neschopnost
Když se kodifikuje hloupost, zůstává hloupostí. Mně je jedno, jaký máme zákon o Benešovi. Pro mě je politikem špatným, ješitným a neschopným, který český národ významně poškodil v nejtěžších chvílích. Ale to, že začal platit, vypovídá o tom, jaké máme zákonodárce, a to mě děsí mnohem víc. Jestliže jsou schopni takto glorifikovat mizerného politika, jsou naprosto stejní a ve vypjaté situaci by jednali stejně nebo ještě hůř. Nemluvě o komunistech, kteří vždy činí špatně. Bude mít konečně jednou náš národ politiky alespoň průměrné?
0/0
29.4.2004 18:19

René, já a Rudolf

Re:
přesně... jestliže nějaký zákon schvalují komunisti, tak to dost smrdí... a jestli schvalují zákon, kterým se hodnotí historie, tak to smrdí dvojnásob...
0/0
29.4.2004 18:28

Volten

Re: Rumel
..ptáte se "Bude mít konečně jednou náš národ politiky alespoň průměrné"Bojím se že pokud by se náš národ skládal jen  z lidí Vašeho ražení,to znamená z ignorantů a hlupáků,pak  pak by Vaše přání  bylo nerealizovatelné
0/0
29.4.2004 18:31

Rumel

Re:
A to jsem jako ignorant a hlupák, protože považuju Beneše za nechopného? Hm. To abych se skoro styděl, tak díky za poučení moudrý člověče. Achjo.  
0/0
29.4.2004 19:19

Baxter

Re:
To, ze povazujete Benese za neschopneho svedci o vasi hlouposti a neznalosti minulosti. Nechapu jak muze dospelz clovek blabolit takove nesmysly.
0/0
29.4.2004 19:23

Antiperle

Re:
Tvoje výkřiky bez argumentů jsou trapné a postrádají smysl.
0/0
29.4.2004 19:22

JanWerich

Je to v pohodě.
Tady není co řešit. Prezident se vyjádřil pro chytré lidi dost jasně a ti hloupější mají alespoň nad čím hloubat.
0/0
29.4.2004 17:58

René, já a Rudolf

Re:
Spíš bych řekl, že se pan prezident vyjádřill vyčuraně - ani ryba, ani rak - protože je přeci prezidentem nás všech a nechce přijít o popularitu, tak se radši nevyjádří... no nevím, jestli tohle je vlastnost, kterou by měl prezident mít...
0/0
29.4.2004 18:26

kubas147

Pár poznámek....
Tento zákon rozděluje českou veřejnost.... A Klaus, jako správný populista se ke konkrétnímu kontroverznímu tématu prostě nevyjádří.... Mohl by ještě někoho naštvat a ztratit pár procent popularity... Přitom se před nedávnem vyjádřil v tom smyslu, že český právní řád je zaplevelen zbytečnými zákony a právě zákon o Benešovi je typickou ukázkou takovéhoto legislativního smetí... Měl bych pár návrhů pro další zákony: "čistota - půl zdraví" nebo třeba "sůl nad zlato". A ještě jedna poznámka.... 90% lidí odsun Němců schvaluje, uplatňují na ně kolektivní vinu a hotovo. Já bych tento postoj snad i chápal, ale nechápu potom, proč jsou ti samí lidé tak tolerantní k bývalým komunistům. Nejvyšší němečtí okupační úředníci se svým gestapem  byli stejné svině jako nejvyšší pohlaváři KSČ se svojí STB. Na druhou stranu obyčejní Němci se neprovinili víc než řadoví komunisté.... Tak proč jedny nenávidět a druhým odpouštět? Proč se na jednu skupinu lidí vztahuje kolektivní vina a na druhou ne?
0/0
29.4.2004 17:37

gablonzer

Facka historii
Beneš se zasloužil o stát hned dvakrát. Jednou, když ho přenechal fašistům a podruhé, když ho odevzdal komunistům. Byl tak přesvědčen o své neomylnosti, že nikdy nedokázal přiznat vlastní chybu. Pokaždé pouze utekl jako malý kluk, když rozbije okno, poprvé do Londýna, podruhé do Sezimova Ústí. Vzpomínám si, že za starých časů byla tuším v ústavě věta o vedoucí úloze strany. Dnešní generace to nechápe a má z toho legraci. V případě Beneše to bude obdobné, možná se někdo zeptá, kdo to byl a až to zjistí, tak se třeba zeptá, který mamlas schválil takový zákon. Otázka na závěr. Má nějaká muslimská země uzákoněno, že Aláh je velký, případně, že se zasloužil o stát? Váš Gablonzer
0/0
29.4.2004 16:51

Antiperle

Re:
. Zejména komunisti mu mohou děkovat.
0/0
29.4.2004 17:07

j@ck

Re:
jakoby nami zvoleni zastupci lidu nemeli na praci nalehavejsi veci nez kontroverzni a nepotrebne zakony navic do naseho neprehledneho pravniho radu
0/0
29.4.2004 17:09

martixy

Re:
Máte pravdu. Zajímavé je, že zákon podpořili především komunisti, pak část ČSSD a ODS.
0/0
29.4.2004 17:26

Volten

Re: Gablonzer
...nějak mě z Vašeho příspěvku napadá že jste již starší ročník který potvrzuje pořekadlo že blbost nezná hranic ani věku.Vždy mě nadzvedne nímant který je tak neomalený že hodnotí  lidi kterým se mimo vyměšování nemůže nijak rovnat.
0/0
29.4.2004 18:43

Dark_Shark

Re:
ta veta o vedouci uloze ... taky mne to napadlo, a vubec nechapu, proc maji nase zakony obsahovat nazor 60% poslancu v roce 2004 na jednu postavu z ceske historie... proc se tim zabyvaji ... napada mne jenom jedine vysvetleni, a to je, ze to citi jako protest vuci necemu ... taky vam pripada, ze i kdyz kauza sudetskych nemcu v podstate skoncila uz pred rokem, tak nas statecny parlament to chce trochu pozde ovsem hrdinsky uzavrit zakonem o dejepisu :)
Mame zakon treba o Karlovi IV nebo dalsich historickych postavach? Krome prvniho ceskeho prezidenta si tedy fakt na nic podobneho nevzpominam...
0/0
29.4.2004 21:00

Little Spider

Benes
Osobne si myslim, ze president benes udelal pro nas stat totalni maximum a jenom diky nemu jeste nejaka CR /tehdy ceskoslovensko/ vubec jeste existuje. Tento zakon je to nejmensi co pro ucteni jeho pamatky muzeme muzeme udelat...
0/0
29.4.2004 16:48

Dark_Shark

Re:
opravdu je to to nejmensi? Ja bych rekla, ze zakony jsou vazna vec, a co kdyz se stane, ze nekdo za pritomnosti svedku rekne opak??? Bude to trestny cin ci prestupek?
 
0/0
29.4.2004 21:01

blackNemo

Za Havla
Za státního presidenta Havla by došlo pravděpodobně k vetování tohoto zákona, protože potomek ativních kolaborantů s nacisty by asi nepřenesl přes srdce,že by mohl být oceněn někdo, kdo se aktivně zapojil do boje proti nacistům. Rodina Havlova a Vavrečkova se za okupace vyjadřovala o panu Benešovi hrubě a vulgárně, což se jistě mladému Havlovi, kterého na kolenou houpávali gestapáčtí přátelé jeho rodiny, vrylo nesmazatelně do paměti! A kdyby II. sv. válka neskončila tak jak skončila -porážkou fašismu, my ostatní bychom byli asi bůh ví kde, ale rodina Havlova by se vyhřívala na výsluní přízně nacistů!
0/0
29.4.2004 16:11

joeyramone6

Re:
Ano, že Havla houpali gestapáci na kolenou, to říkal už Sládek. Tak to bude určitě pravda, že? Mě žádní gestapáci nehoupali, ale Beneš pro mě znamená postavu, která zaprodala zemi komunistům a je to tedy  nic než nula, zákon nezákon. Nezasloužil se o nic! Je to tedy jen projev hloupého buranství čekých politiků.
0/0
29.4.2004 18:31

pan_otaznicek

Re:
Benes ?
Rika ti neco jmeno Hacha ?
 Clovece, nejprve se nauc dejepis a pak tady slintej.
0/0
29.4.2004 20:14

Eldrb

Re:
No tak schválně..co víš o Háchovi ? Povídej člověče..jseš přeci odborník na vše a na dějiny ČSR obzvlášť....
0/0
29.4.2004 22:35

Morgaine

kdyby radsi delali dulezitejsi veci...
...zakon o dph je uplna na... zdravotnictvi a jiny veci taky a oni delaji samy pi*oviny! ja bych je strcil vsechny pod drn, zm*di jedni skaredi!
0/0
29.4.2004 16:06

Raptorek

:-)
...jsem zvedavej, zda nasi potomci s odstupem casu vydaji treba zakon: "Spidla a jeho parta nas vedly do p... a o blaho statu se naprosto nezaslouzili"
0/0
29.4.2004 16:00

DaveQStone

Nechapu smysl toho zakonu!
Za vymysleni takovych zakonu berou pani poslanci takovy platy ? A navic z nasich dani ?
To nemuzou investovat cas do potrebnych veci ?
0/0
29.4.2004 15:50

martixy

Klausovo dilema a podivný zákon
Klaus má dilema. Když nepodepíše, tak jakoby sníží význam prezidenta tedy i svůj vlastní význam, protože o něm může být také někdy v budoucnu zákon a toto by poté  byl nepříjemný precedens. Když podepíše, tak je to pro něj konkurence, protože on chce být nejlepší prezident a oceněný Beneš by ho jakoby symbolicky převýšil. Jinak osobně říkám: "Prezident Beneš se nezasloužil o stát". Porušil jsem zákon, možná mi zazvoní policie u dveří.
 
 
0/0
29.4.2004 15:46

GhorX

.
Je pravda, že ten zákon diktuje, jak má být historie chápána. Ačkoliv se domnívám, že prezident Beneš udělal pro ČR maximum, tak pokud bych byl přesvědčen o opaku, porušil bych takovým tvrzením zákon. Myslím, že prezident Klaus měl zákon vetovat.
0/0
29.4.2004 15:41

pan_otaznicek

Vasek sasek
 Zase musi byt neco extra. Bud to ma podepsat a nebo vetovat. Senilni maaagor
0/0
29.4.2004 15:31

GhorX

Re:
Myslím, že je na něm, zda zákon podepíše, či nikoliv.
0/0
29.4.2004 15:42

Najdete na iDNES.cz