Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Školáci sexuálně obtěžovali spolužačky

Základní škola na šumperské ulici 8. května má škraloup na své pověsti. Chlapci z deváté třídy po dobu jednoho roku sexuálně obtěžovali své spolužačky. Případ se dostal na veřejnost až díky rodičům některých dívek, kterým se nelíbil postoj vedení školy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Michalll

Pedagog filmoval,
účastnil se?
Dítě má omezenou možnost prolomit konvenční atmosféru, není tedy na místě mluvit především o dětech, ale spíše o těch, kdo tammní klima tvoří.
Možná by měl být vyměněn kantor pověřený sexuální výchovou, třeba vychovával kontraproduktivně, v oblasti emocí se věci snadno překlopí.
Rodič poškozené jistě vysoudí 100 000 odškodného, podíl i z platů kompetentních profesionálů, pan okresní "školní rada" by také neměl přijít zkrátka. Jinak zírá po nocích doma do bedny a v práci je otupělý ve výběru podřízených ředitelů atd, až dolů.
Když se jim žádný právník nenabídl, je to ještě další tragedie, asi i právníci hrají pro silnější.
Micjhal, Libčeves, t. 603771186
0/0
29.4.2004 19:23

kango

doufam ze to stacili nahrat nekam na net
0/0
29.4.2004 12:16

qazqaz

Re: ach jo
ty jsi ale kreten. cau
0/0
2.5.2004 8:31

Yusuf

Klasik napsal drama Mnoho povyku pro nic
Tak nějak bych to viděl. Kluci dělali, co se dělalo vždycky. Akorát to focení z mobilem, to dřív nebývalo. Holkám to třeba zpočátku zas tak nevadilo ... Dvojka z chování - souhlas, ale psát o tom do novin?
0/0
28.4.2004 16:36

fr-mottl

muze za to mcdonald a to jejich zradlo
je overeno, ze deti, kteri delsi dobu zerou ty jejich pamlsky (zvlaste ten kecup), tak ztraceji funkci cichovych organu. Pote se muze stat, ze se nekdo na chlapeckem zachode muze zdrzovat dele nez jednu minutu. Za mych dob tam clovek ani nemohl jit na zachod - jak to smrdelo - a vsadim se, ze to dnes neni jine - jenom ty dnesni rozmazlene deti to neciti...
0/0
28.4.2004 15:30

bullmann

Když potkáš učitele...
Učitelům obvykle chybí zkušenost s reálným životem a mnohým i nadhled. Nedivme se. Ze školy šli do školy a pak zpět do školy. Pravda pokaždé v jiné roli, ale ze škamen zadek nevytáhli. Činy těch chlapců, pokud je ovšem vůbec spáchali, nikdo asi nebude obhajovat. Také je ovšem nedeklasují na zločince a úchyly. V celém popisu chybí důkaz. Tvrzení jedné slečny, bohužel, důkazem není. S takovou historií občas přijdou ty dívky, na které se nedostalo. Pokud se celá věc stala tak, jak je posáno, je ještě třeba zkoumat, zda k činu nedošlopo oboustranném souhlasu. Pokud ne, je třeba přiměřeného trestu, k němuž asi patří i vyšetřování policií. Chyba je ovšem v učitelích, kteří včas probuzeným hochům nesdělili, že každá dá, ale ne všude, ne vždycky a ne každému. Dívkám zase měli řídi, že návštěvy chlapeckých záchodků mohou škodit hymenu. Sloganu o zatažení na WC nelze dost dobře věřit. Stačilo by zakřičet a přiřítil by se dozor nebo by učitel(ka) vyběhl ze třídy či ze sborovny.
Ještě glosa k platům, práci a ocenění učitelů. Pro rpáci pedagoga na základní škole není třeba vysokoškolského vzdělání, to dokázala, dokazuje ptraxe nejen v ČR. Spíše je třeba pedagogického talentu a občanské zodpovědnosti. Každý má být placen tak, jak je pro ostatní užitečný. Pro středoškoláky jsou současné učitelské platy dostačující. Jestli za ně chtějí dělat vysokoškoláci, je to jejich věc. Ostatně všichni víme, že nejnižší odbornou úroveň ze všech vysokých škol mají právě pedagogické fakulty, že studenti těchto škol by se z velké části na jiné falukty nedostali. Musí jim tedy stačit menší plat a výhoda, že si smějí napravovat své sebevědomí celoživotním poučováním dětí.
0/0
28.4.2004 10:23

Bimbac_007

Re:
0/0
28.4.2004 13:15

Karel_ Lejno

Honibrci
Měli jim za to před celou nastoupenou školou přibít pinďoury hřebíkama k tabuli a nechat je tam stát týden pro výstrahu ostatním.
0/0
28.4.2004 8:55

Bimbac_007

Re:
Ja bych pred celou nastoupenou skolou na velkym platne ukazal, jaky nestoudnosti to nafotili
0/0
28.4.2004 13:17

Karel_ Lejno

Re:
Taky dobrej nápad
0/0
28.4.2004 15:58

Jouda-

Re:
A ostudu z toho bude mít akorát ta holka a oni budou kingové. Ale co když se jim sama předváděla a dodatečně si uvědomila že by to z mobilu mohli poslat taky někam kam by nechtěla tak je naprášila? A vůbec - mobil do školy nepatří ;-)
0/0
29.4.2004 14:51

KRISHOT

Taky si vzpomínám, že jsme na základce něco podobného vyváděli, akorát jsme neměli telefony s foťákem, taky nám stačilo sáhnutí.
0/0
28.4.2004 8:08

me2di

zlatý časy
Jo,jo,my jsme nebyli jiní :-) akorat,ze se to nikdy neprovalilo :-) a taky jsme nemeli foťáky :-( .....my jsme meli zamykací šatny :-) ...JAK RIKAM ZLATÝ ČASY,NA STREDNI TO NEBYLO UŽ ONO,BYLI JSME KLUČIČÍ TŘÍDA
0/0
28.4.2004 7:54

lokutus

:-)
Já si pamatuju, jak jsme na trubkách taky svlékali holky. Nikdy se to neprovalilo . Vlastně jim to lichotilo - jinak by tam s námi pochopitelně nechodily ! Sice jsme je nefotili; námtotiž stačilo sáhnutí . Tenkrát jsem byl taky na základní škole, ale už je to určitě promlčený - je tomu totiž cca. 17 let !
0/0
27.4.2004 23:02

Reeve

Vážený pane řediteli,...
, ... kecáte! S udělením trestů nemusíte čekat až na nějakou "konferenci" (asi máte na mysli "pedagogickou radu"), protože důtku ředitele školy udělujete vy, takže ji můžete vyslovit okamžitě. Naopak udělit dvojku z chování za 2. pololetí už v dubnu je logický nesmysl, nemyslíte? Ale hlavně: Podle zákonů jste jako statutární zástupce školy POVINEN celý případ neprodleně ohlásit policii. I kdyby žádný z pachatelů nebyl trestně odpovědný (o čemž u deváťáků pochybuji), musí to být policie, která rozhodne, zda proti pachatelům bude vzneseno trestní obvinění nebo ne. Je-li skutečně pravda, co článek tvrdí, pak jste se očividně snažil celý trestný čin (tady nejde o žádnou "klukovinu"!) zamést pod koberec. Pak doufám, že vaše dny ve funkci jsou sečteny. Pokud autor článku lže, dejte to k soudu, protože dost zásadním způsobem snižuje vaši pověst. U celé veřejnosti, včetně té naší, pedagogické...
0/0
27.4.2004 23:01

Destroyer7

Chápu
že jsou kluci při zkoumání vnad svých spolužaček více odvážnější, ale tohle je opravdu moc. Velice moc.
Nutno však dodat, že ona "postižená" děvčata měla ihned nahlásit rodičům a škole, že se jim něco takového stalo. Dost možná, že by právě ta, která by to oznámila byla tou poslední, která prošla touto nemilou zkušeností a nemuselo se to stát dalším děvčatům.
Neviděl bych tedy veškerou vinu na straně školy. Není to černobílý problém a je potřeba jej vnímat komplexně.
0/0
27.4.2004 22:41

GhorX

Re:
Dívám se na to podobně, s vyjímkou závěru. Zatáhnout dívku na toaletu, donutit ji tam svléknout se a pořizovat tam její "akty" je činnost, která hraničí s nucením k účinkování v pornografii. Od školy bych po zjištění takového jednání očekával okamžité oznámení policii a zajištění absolutního dozoru nad podezřelými po celou dobu jejich přítomnosti ve škole. Vzhledem k tomu, že nešlo o zvláštní školu, nepředpokládám, že se ta 12ti - 13tiletá dívka nechala fotit dobrovolně. Pokud nejsou informace v článku zkreslené, uvítal bych okamžitý vyhazov ředitele školy pro hrubé zanedbání pracovních povinností + trestní stíhání pro neoznámení trestného činu.
0/0
27.4.2004 22:58

Barunecka

Re:
Souhlas + poznamka: V devate tride maji zaci 14-15 let. To vsak na veci temer nic nemeni.
0/0
27.4.2004 23:02

celticrain

Re:
...neomlouvam tento cin...ale..taky jsi asi daleko vzdalen od praxe na nasich skolach....dozor nad zakem po celou dobu pohybu ve skole?...=1 ucitel na zaka...bylo jich vic..´= absolutne nemozne..a zavrit je o prestavce ve tride nemuzes = jsou to svine ale maji sva prava...
0/0
27.4.2004 23:03

GhorX

Re:
Po dobu vyučování je škola povinna zajistit bezpečí svěřených dětí. Z toho jí plyne právo v případě nutnosti nařídit dětem setrvání na určeném místě (ve vyučovací hodině to je ve třídě, například). V případě neuposlechnutí sice učitel nemá právo použít fyzického násilí, ale dobře motivovaná sociální pracovnice rodiče rychle přesvědčí, aby ho zastoupili.
0/0
27.4.2004 23:25

celticrain

Re:
...to je jiste pravda...ale tuto pravdu nelze za nasich podminek realizovat v praxi...coz doufam uznate...skola nemuze zastoupit rodice v tom co zpackali...
0/0
27.4.2004 23:31

GhorX

Re:
Na některých (státních, o soukromých nemluvím) školách to jde. Vy máte pravděpodobně na mysli rozmazlené děti některých bohatých lidí. Ujišťuji Vás, že lze o nutnosti naučit disciplínu přesvědčit i takové rodiče. Předpokládá to ovšem snahu a zájem učitele (i ředitele školy, což je většinou v takových případech největší problém, ačkoliv znám i opačné případy).
0/0
27.4.2004 23:40

celticrain

Re:
...a to je prave ono...na skolach uci nekvalifikovani ucitele kteri vdeci riditeli za praci a nemohou a nechteji delat problemy...bavim se v rovine ZS s SOS a ucilist...
0/0
27.4.2004 23:46

GhorX

Re:
Nemám co dodat. Věřím, že si rodiče té dívky nenechají ujít příležitost a zbabělé a sprosté jednání ředitele školy skončí jeho odsouzením. Nicméně musím dodat, že vycházím pouze z informací z článku - a to z článku na serveru, u kterého jsem se mnohokrát setkal s lhaním, přeháněním, zkreslováním, nebo s nadržováním.
0/0
27.4.2004 23:56

ples

Nechápu...
...proč se bráníme těm učitelům přidat. Vždyť oni se tak dobře starají o ty naše děti. Ve škole jsou v bezpečí, nic se jim nemůže stát. Občas někdo vypadne z okna, občas někdo dostane za ucho, občas tam svlíknou spolužačky. Ale za to si děti mohou samy. Jsou přece špatně vychovány z domu. A ti učitelé jsou tak špatně placení...
0/0
27.4.2004 22:22

jakubsev

Re:
To, že je výchova v rodině nejdůležitější, je myslím neoddiskutovatelné. Stane -li se takový případ, tak za to v první řadě nesou odpovědnost rodiče těch kluků, případně i kluci sami. V jejich věku by už měli být schopni chápat důsledky svých činů. Až na druhém místě za to mohou učitelé, kteří to nedokázali dřív odhalit. Tyto případy jsou ojedinělé, ale mediálně vděčné. Je pravda, že učitelé jsou špatně placení. A jestli se platy nezvednou, takových situací bude přibývat, protože ve školství zůstanou jenom ztracenci bez zájmu a pár nadšenců. Takže ta logika by měla být opačná. Zvednout platy, aby se do škol dostalo více inteligentních, vysokoškolsky vzdělaných lidí se zájmem učit. To samozřejmě není všechno, změnit se musí celé školství, ale o peníze jde v první řadě. Ano, jsem učitel ZŠ, je mi 30 let a stále ještě patřím mezi umírněné nadšence. Hezký večer
0/0
27.4.2004 22:51

Reeve

Re: Pane kolego,...
, ... máte naprostou pravdu. A ještě bych k tomu dodal: Jsem přesvědčen, že jen vinou mizerných platů zůstávají ve školství zakřiknuté "pančelky", které se bojí oznámit trestný čin a čekají, až co na to "pan ředitel". Právě ony (samozřejmě i mnozí "oni") jsou hlavním důvodem, proč se veřejnost dívá na školy (mnohdy právem) jako na poněkud zoufalé instituce. Hlubokou poklonu skládám oné "jedné z učitelek", která se nebála a navzdory názoru ředitele informovala policii!
0/0
27.4.2004 23:11

Barunecka

Re:
Ba co vic: diky novym platovym tabulkam se reditele zbavuji vystudovanych ucitelek a nabiraji nove mlade, lec nekvalifikovane sily vetsinou absolventky gymnasii, ktere se uspokoji se 7000Kc...:-(
0/0
27.4.2004 23:22

celticrain

Re:
bohuzel mohu potvrdit....je u nich sice podminka alespon dalkoveho studia...ktere ovsem nikdo nehlida ...
0/0
27.4.2004 23:26

johoho

Re:
KDYŽ MAJÍ TAK MIZERNÝ PLAT, TAK ČEHO SE BOJÍ
PODLE VÁS JE PRÁCE UČITELE TAK OBTÍŽNÁ, ŽE NEMAJÍ CO ZTRATIT.
PODLE MĚ SE ALE VÝŠE PLATU BERE ABSOLUTNĚ, COŽ VZHLEDEM K TOLIKA VOLNU A POČTU PRACOVNÍCH HODIN A ZODPOVĚDNOSTI JE ZÁSADNĚ CHYBNÁ PREMISA.
ZAMĚSTNÁNÍ JAKO KAŽDÉ JINÉ, TĚCH NEVÝHOD TAM NENÍ ZAS AŽ TOLIK A TEN PLAT NA TY PODMÍNKY JE DOST NAD ÚROVNÍ. VĚTŠINOU.
A JESTLI SI MYSLÍTE, ŽE VŠ Z NĚKOHO UDELÁ KVALIFIKOVANÝHO UČITELE, JSTE NA OMYLU.  ZE SOCIÁLNÍ DEBILITY SE LZE VYLÉČIT JEN ŠOKEM A TO JEN NĚKDY.
0/0
30.4.2004 15:45

celticrain

Re:
..no tebe obzvlast bych postavil pred tridu..za tyden by si lezl (lezla) po ctyrech...je videt ze inteligenci moc nezaris, postup by mel byt opacny...tim ze se zvedne plat na uroven vysokoskolskeho vzdelani v jinych zemich dostaneme do skol inteligenci a to i muzskeho pohlavi zvlaste na ZS je jich potreba v procesu vychovy a vzdelani ...ne duchodce a odpadliky...k pripadu...pokud se dotycna nebrani a ucitele nemaji pravo ucinnejsich trestu potom vse stoji jen na vychove kterou jiz zak absolvoval doma..jsem pro snizeni hranice trestni zodpovednosti...
0/0
27.4.2004 23:00

ples

Re:
Na inteligenci druhého většinou poukazuje ten, kdo jí sám má málo. Ty se koukáš na problém tvým pohledem, já mým. Proč přidávat někomu, kdo svoji práci dělá špatně a ještě k tomu v době, kdy není z čeho brát? Když můj chlebodárce bude v minusu, bude jasné, že mi nebude moct přidat. Proč by tedy měl někomu přidávat stát, který je v těžké krizi? Zvednout plat na úroveň okolí? A kde na to, proboha, chceš vzít?
 A mimochodem...s dětmi dělám často. Jsem s nimi možná častěji než učitel. A nedělá mi to vůbec žádný problém. Problém je spíše ochota učitelů si uvědomit, že nemohou učit tak, jako před sto lety.
0/0
28.4.2004 0:36

ODSakEda

Exemplární tresty???
...aby se případy dál opakovaly... Stale jsme svetky tendence exemplárnich trestu! At jiz u ridicu automobilu, kde se zvysuje teoreticka az likvidacni sankce, naproti castemu rozumnemu postihu na misten ,nebo ve skolach jako zde. Ne cim chcou napriste, jak rikaji , zabranit necemu takovemu? Upalit kazdeho pro vystrahu?... Stejne nova a nova generace zapomene, tim spise, jdeli o klukovinu bez nasledku. Zkoncovat s necim, jak mnozi prohlasuji, nejde jednou pro vzdy s nicim! Jen delaji jiz deti nestastnymi jiz za malichernosti! Ti co se u nas ve skole tzv. vyblbnuli casto ziji pozdeji sporadany zivot a kupodivu ti, co se takovych uletu nezucastnili a tzv. nevyblbnuli, mnohda pachaji i brutalni ciny!
0/0
27.4.2004 22:20

Reeve

Re:
, Znásilnění není ani "maličkost", ani "klukovina bez následků"! Je-li možné zatáhnout holku na WC, tam ji svléknout a fotit, pak kde je podle vás hranice onoho neškodného "vyblbnutí"? Loupež? Doživotní zmrzačení? Vražda? Nebo jsou to pořád ještě "malichernosti"?
0/0
27.4.2004 23:17

ODSakEda

Re:
Kdyz jsme bili mali kluci, zatahli jsme holku do stanu a chteli osahavat. Ale ona to chtela si taky a tak jsme se polekali a pak take dostali pres hubu od babicky a holek jsme se skoro bali a vyhybali se jim... Nemeli jsme vazeny z toho rozum! Proto take v zadne zemi, minimalne do 13 (v CR do 15) nelze deti trestne soudne stihat!!! A gauneri z nas ani z jednoho nejsou! Mame rodiny a praci (a inernet:-)), platime dane a jsme v pohode! Naopak z nekterych co bili jednickari a hooodni sinkove (soudruhu predsedů a pod!...) se z nich  vyloupli podvodnici ci nasilnici a nekteri i sedi v base! (protekcni celnici a policajti...).
0/0
28.4.2004 1:45

GhorX

Re:
Asi nikdo tady nevolá potom, aby byli ti kluci zavřeni, vykastrováni, nebo pověšeni. Nicméně v jejich případě naprosto chyběl onen zásah "přes hubu od babičky". O tom je řeč. Dvojka z chování půl roku po tom, co udělali, není trest; to je jizva na hrudi bojovníka, pokud mi rozumíte.
0/0
28.4.2004 3:27

ODSakEda

Re:
Rozimim a naprosto souhlasim!
0/0
28.4.2004 10:48

Jouda-

Re:
Igora Hnízda s rákoskou na ně, na spratky. A tobě pár doučovacích lekcí češtiny :-)
0/0
29.4.2004 14:59

Najdete na iDNES.cz