Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Hodina volna za čtrnáct platů

Dnešní hodina pracovního "volna" alias stávky státem placených zaměstnanců má smysl. Je jím vzkaz vládě "Neorej s námi!" Tu a tam je třeba se připomenout. Už to tak chodí, že kdo nekřičí, nedostane, kdo tiše v koutě sedí, zařadí ho do kolonky Netřeba se jím zabývat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

huhu007

Tak promluvila novinářka pracující za 6O tisíc měsíčně
inu není divu, že jí těch 60 tisíc platí. Vlivová agentura zvaná MFD opět prokázala, jak je dobré, když si jji někdo platí.
Věc se má zhruba takhle: 13. a 14. plat je terminus technicus pro mimořádnou doměnu za práci, aby alespoň někdy měli státní zaměstnanci dobrý pocit z výplaty. Přechodem 16titřídní tabulku se staly 2 věci:
1. nadtarifní složky mzdy se přesunuly do složek tarifních.
2. zrušily se 13. a 14.platy.
Dohromady to znamená, že někteří zaměstnanci dostanou stejně jako před reformou, někteří (zvláště ti, co měli více nenárokových složek) dostanou méně a někteří (většinou nejmladší věkové kategorie) dostanou o něco více. To znamená jenom další znechucení a demotivaci zaměstnanců státní sféry - v praxi to znamená, že pacient bude ve státním čekat na naštvaného lékaře o hodinu více, učitel nebude chodit do hodiny a nepořádek ve školství vzroste. Na úřadech nebudou mít úředníci přestávku hodinu ale 2 hodiny, protože reciprocita je základem každého vztahu a každý dělá jen do výše svého platu. Celá slavná habaďůra skončila tak, že zatímco stát deklaroval zlepšování platů a zmenšování zaostávání zaměstnanců státních za zaměstnanci soukromých společností, ve skutečnosti došlo k pravému opaku. Na kvalitě služeb se to adekvátně projeví, ať už efekt stávky bude jakýkoli - nedělám si iluze, že se platy skutečně zvýší, protože člověk je pro vládnoucí režim až na posledním místě. Měla by se však udělat opatření, která adekvátně odpovídají opatření u státních zaměstnanců také u zaměstnanců v soukromých firmách - především mimořádné - třeba 70% - zdanění všech mimořádných nenárokových mzdových položek kromě základního platu. Ať si také někdy vyzkouší chleba státního zaměstnance a přestanou blbě kecat. Státní zaměstnanec zde není proto, aby tvořil zisk, nýbrž pro veřejnou službu. A za tuto službu se ve slušné zemi platí. A pokud nejsou peníze, ať se to řeší omezením těchto služeb, nikoli omezením plateb zaměstnancům.
0/0
21.4.2004 15:40

mmkk

Re:
"Státní zaměstnanec zde není proto, aby tvořil zisk, nýbrž pro veřejnou službu. A za tuto službu se ve slušné zemi platí. A pokud nejsou peníze, ať se to řeší omezením těchto služeb, nikoli omezením plateb zaměstnancům."
Náš stát jako celek rozhodně neposkytuje vámi zmíněnou veřejnou službu v takové kvalitě, v jaké si za ní nechává zaplatit. Problém je v zákonech, organizaci práce i v jednotlivých úřednících. Takže dokud se nezmění systém jako celek nemohou státní zaměstnanci čekat, že budou mít více peněz. A to ať se snaží nebo flákají, protože systém je tak postavený.
Další problém je v tom, že na spoustě míst je zaměstnanců až moc na to kolik mají práce. Pokud by se podobným způsobem chovaly soukromé firmy, tak zkrachují a stát pak nebude z čeho platit
 
Nevím, nevím huhu007, ale o žádném 70% zdanění příjmu v naší zemi nevím. Nebo že by státní zaměstnanci měli vyšší daně.
 
Z příspěvku se mi zdá, že zaměstnancům soukromých firem závidíte. Ale pak není žádný problém dát výpověď a jít do nějaké z nich pracovat.
 
0/0
21.4.2004 16:44

huhu007

Re:
Skvělá dedukce. Tím příkladem 70% zdanění odměn zaměstnanců soukromých firem by se jenom některým tlachalům, kteří nemají ánung o náročnosti a zodpovědnosti práce některých státních zaměstnanců, zprostředkoval ten demoralizující pocit. Všichni holt nemůžou pracovat v soukromé firmě, u některých povolání je to prakticky úplně vyloučeno. Nejsou to státní zaměstnanci, kdo neustále blbě kecá o tom, kdo má mít jaký plat, ačkoli on sám si žije ze státních zakázek, které dostala jeho firma tím, že její majitel dal někomu úplatek. Myslím si, že daleko účelnější, než neplatit státní zaměstnance by bylo zmrazení všech státních investic - přece nejsou peníze. Až by kvůli tomu krachla podstatná část našich soukromých prosperujících firmiček, ono by těm jejím zaměstnancům pěkně spadla brada. Prý "Další problém je v tom, že na spoustě míst je zaměstnanců až moc na to kolik mají práce" - toto tvrzení může být v individuálních situacích pravdivé, nicméně by jej chtělo prokázat. Generalizovat a paušalizovat - to může dělat jenom naprostý debil. "Náš stát jako celek rozhodně neposkytuje vámi zmíněnou veřejnou službu v takové kvalitě, v jaké si za ní nechává zaplatit." - ale ale - je přece nabídka a poptávka - pokud chcete nejezděte po silnici, nechoďte k doktorovi, nedávejte svoje děti do školy a až vás nějaký kriminálník klepne za rohem po palici, nevolejte policii. (to abych obrátil vaši debilní argumentaci). Toto tvrzení je stejné, jako kdybych řekl, že kartel dovozců aut prodává auta příliš draho. Kvalita poskytovaných služeb je subjektivní pojem - za tuto kvalitu je odpovědný stát - státní zaměstnanci se nechají najímat aby tuto službu prováděli dle instrukcí státu. Snížit plat byste tedy měl požadovat na politicích, nikoli na zaměstnancích. Těm onen "stát" slíbil, že je bude platit lépe, což byla opět lež. Důsledky této lži určitě brzy poznáte...
0/0
22.4.2004 21:45

barbudo

Paní Bendová, že i Vy se dáte na bulvár ...
... a ještě tak trapně. Co odstavec, to nesmysl ...
0/0
21.4.2004 9:41

Mnata

Re: Vážený pane
0/0
21.4.2004 12:13

Kleki Petra

Re:
Umíš číst? Číst možná ano, ale to přemýšlení, to je dřina!!!
0/0
21.4.2004 12:17

Mnata

Re: Vážený pane (či paní???)
nejprve se omlouvám za chybné odentrování v první reakci, za druhé za oslovení - barbudo skutečně neumožňuje identifikovat, kdo  za ním je - nicméně za třetí: než budete při hodnocení práce kohokoliv mávat bulvárem, měl (a) byste se nejprve poučit, co to vlastně bulvár je. Za čtvrté: rád bych znal Vaše odůvodnění tvrzení, že co odstavec, to nesmysl. Mohl (a) byste konkretizovat? Za páté: Konečně se někdo odhodlal pojmenovat věci pravými jmény a vyjít s tím na veřejnost. Skutečně nevidím sebemenší důvod stávkovat za něco, co v soukromé je nadstandardním výrazem její prosperity. Proto i já říkám: Díky, paní Bendová!
0/0
21.4.2004 12:24

barbudo

Re:
Asi nemá cenu rozvádět jednotlivé odstavce - tedy souhrnně. Autorka říká, že stát je na hrnci a je tomu tak proto, že to tak musí být, že stát nemůže fungovat, že "stát je nejhorší hospodář" atd.
Já říkám, že to není úplně pravda. Stát je opravdu na hrnci, leč ne proto, že je to nezbytné. Stát je na hrnci proto, že to bylo cílem.
0/0
23.4.2004 9:13

habit

Ze by si konecne...
... nekdo v MFD vsimnul, ze jsou u nas i jine problemy nez obcasne zakopnuti prezidenta nebo prepinani sil chudaka pana premiera? Uz bylo na case. A konecne po dlouhe dobe muzu napsat: naprosty souhlas.
Diky, pani Bendova
0/0
21.4.2004 9:21

Najdete na iDNES.cz